Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομειο Καλαματας,δυστηχως.... Τρατζικ!!!!


Recommended Posts

Πριν ενα μηνα περιπου πηγα με τον αντρα μου στα εκτακτα με υψηλο πυρετο,εντονο βηχα,και πονο στο στηθος.Αρχικα ειχαμε παει σε ιδιωτη γιατρο αλλα μας εστειλε εκει για ακτινογραφια και εξετασεις αιματος.Ηταν την ημερα που εγινε η ενοπλη ληστεια,αν θυμαστε,σε καποια τραπεζα.Περιμεναμε απο το πρωι στις 9 και μεχρι τις 11 το βραδυ δεν μας ειχε δει κανεις!!Φωναξαμε και ξαναφωναξαμε αλλα καμια......ενεργεια εκ μερους τους!Οκ,κατανοω οτι εχουν προτεραιοτητα τα βαρια πειριστατικα,αλλα τοσες ωρες για μια απλη εξεταση?Και αν ο αντρας μου ειχε κατι σοβαρο,ποιος θα μπορουσε να το ξερει?

 

Ατομα που περιμεναν μαζι μας,αναμεσα τους και ενας παππους με το4χρονο εγγονακι του,το οποιο κοιμηθηκε στην αιθουσα αναμονης πανω στα καθισματα,κρατωντας μια κουκλιτσα στα χερακια του,αγανακτησαν και εφυγαν το απογευμα.Θα ειχαμε φυγει και εμεις,αλλα λεγαμε οτι ....αφου περιμεναμε που περιμεναμε,ας περιμενουμε λιγο ακομα,τωρα θα ερθει η σειρα μας!

 

Τελικα,φυγαμε στις 11.Την αλλη μερα,πηγαμε σε ιδιωτικο κεντρο και καναμε τις εξετασεις που επρεπε.

 

-----

 

Γυναικα συναδελφου του συζηγου.Πηγε προχτες στο Νοσοκομειο να της κανουν ραμματα και το νοσοκομειο δεν ειχε!Πηγε η γυναικα,τα αγορασε εξω με δικα της χρηματα και επεστρεψε στα εκτακτα να της τα κανουν!

 

Την ιδια μερα,πηγα για εξετασεις αιματος .Η κοπελα που μου πηρε αιμα δεν ειχε βαμβακι να μου βαλει επανω στο τσιμπημα και μου εδωσε ενα χαρτομαντηλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

 

 

-----------

 

Ο πρωτος μου ξαδερφος,με εμφραγμα στην εντατικη.3 μερες.Επισκεπτηριο μιση ωρα το πρωι,μιση ωρα το βραδυ.

Για να μπεις στην εντατικη,σου δινουν να φορεσεις μια ρομπα,σκουφι στο κεφαλι και πλαστικες σακουλιτσες για τα ποδια(παπουτσια).Εκπληξη.Υπηρχε μονο η ρομπα.Οποτε μπαιναμε μεσα στον θαλαμο,κουβαλωντας και ενα καρο μικροβια απο τα παππουτσια μας!!!!

 

Η καθαριστρια που καθαριζε τον θαλαμο με την ιδια σφουγγαριστρα που καθαριζε το πατωμα της τουαλετας καθαριζε και το πατωμα της αιθουσας νοσηλειας.(Οταν πια,βγηκαμε απο την εντατικη)!!!

Το δε νερο καταμαυρο.Δεν ειδα σε ολοκληρο τον οροφο να αλλαζει το νερο,ουτε μια φορα!!!!:shock:

 

 

Οκ,ειμαι υπερβολικη,ειμαι παραλογη,ειμαι οτι θελετε!

 

Το πιο" θλιβερο"?Τα πλαστικα μαχαιροπιρουνα,πλεον δεν τα πετανε.Ειδα την τραπεζοκομα να τα μαζευει και τη ρωτησα γιατι.Μου ειπε οτι τα πλενουν και τα ξαναχρησιμοποιουν.Οκ,οικονομια.Αλλα......αντεχουν τα πλαστικα σε τοσο μεγαλη θερμοκρασια?!Δεν ειναι πιο βλαβερα ετσι?!

 

Ρε παιδια...πληρωνουμε ασφαλεια και δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη!Πως καταντησαμε ετσι??

 

Εγω περνω φαρμακα που στοιχιζουν 160 το μηνα.Τα πληρωνω απο την τσεπη μου.Και πληρωνω και τον ιδιωτη γιατρο,γιατι η συγκεκριμενη ειδικοτητα δεν υπαρχει στο νοσοκομειο!!!!

 

Εχουμε ή δεν εχουμε ασφαλεια???!!!!!

 

Η μαμα μου εχει ψωριατικη παραμορφωτικη αθριτιδα.Κανει μια ενεσΗ καθε δεκα μερες.Στοιχιζει 250 ευρω.Της ειπε ο γιατρος,ισως αλλαξουν θεραπεια αν δεν μπορει να τις δικαιολογει,γιατι δεν βγαινει η μαμα μου να δινει 500ε/μηνα μονο για τα φαρμακα της.Δεν εχει καν βγει στην συνταξη!!(Αγροτισσα ειναι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστηχως ζουμε απιστευτες καταστασεις....τι να πω ...καθε μερα ολο και χειροτερα:καρκινοπαθεις,νεφροπαθεις, ανθρωποι με χιλια δυο προβληματα να μην μπορουν να παρουν τα φαρμακα τους....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα για χοριακη κ μου βγάλανε οτι δεν είμαι έγκυος με 7 μέρες καθυστέρηση κ 2τεστ θετικά που τα έδειξα κιόλας.κ βγάλανε έγκυος μια 80χρονη γριουλα.

Τι να πω.?

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας μου με καρκινο προστατη,μεχρι στιγμης μια χαρα περνει τα φαρμακα του.Μια ενεση δηλαδη που την κανει καθε μηνα.Μην το ματιασω το θεμα,αλλα ρε παιδια κριμα!Οποιος εχει πραγματικα αναγκη,τι θα κανει?Θα πεθανει επειδη δεν εχει λεφτα?

 

Και η ξαδερφη μου εκανε βιοψια στο αυτι (ευτηχως της βρηκαν μυκητα)αλλα η πρωτη βιοψια χαθηκε και την ξαναεπανελαβε!

 

80 ετων και εγκυος??Πες μου οχι στο Νοσοκομειο Καλαματας??!!Αλλα θα μου πεις οπου και να εγινε,τραγικο ειναι!!!

 

Εγω στον αιματολογο που ειχα παει πριν 2 μηνες με αιματοκριτη 42 και κατι ψιλα,αλλα φεριτινη 1,ηθελε να μου ριξει σιδηρο με ορο!Αλλα αρνηθηκα γιατι φοβομουν.Πηγα σπιτι και το σκεφτομουν να παρω δυναμεις να παω την αλλη μερα να το κανω.Για καλη μου τυχη,παω στο ΙΚΑ και βλεπω εναν γιατρο που με ηξερε απο παλια.Μου λεει πας καλα που θα ριξει και σιδηρο με ορο?Πας κατευθειαν για δηλητηριαση!!!Εχεις κοντα 43 αιματοκριτη,τι λες??!Ντοιγκ!!!

 

Με θεραπεια 30 χαπιων φερρο σαντο κατι τετοιο πηγε στο 30!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον τελευταίο χρόνο έχω επισκεφθεί τουλάχιστον 5 φορές τα επείγοντα, στο νοσοκομείο της Καλαμάτας.

Δύο δικοί μου άνθρωποι έκαναν χειρουργείο και αρκετές φορές πήγαμε στα εξωτερικά ιατρεία.

Μάλιστα κάποια στιγμή επικοινώνησα προσωπικά για κάποια αργοπορία στο γραφείο του διοικητή και σκίστηκαν να με εξυπηρετήσουν.

 

Έμεινα έκπληκτη με την ποιότητα των υπηρεσιών.

Για δημόσιο νοσοκομείο δεν το περίμενα.

ΟΚ υπήρχε λίγη γκρίνια από το προσωπικό για τη γενικότερη κατάσταση αλλά σε ποια υπηρεσία δεν συμβαίνει αυτό?

 

Cooker όλα τα στραβά σε σένα έτυχαν?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρο, αυτο το παραδεχομαι!!!Αλλα αυτο ειναι σχετικο,αφου ειναι σχετικα καινουργιο κτηριο!Το τμημα Μεσογειακης Αναιμιας που επισκεπτομαι συχνα λειτουργει αριστα οπως και το Δερματολογικο.

 

Ομως τα παραπανω που περιεγραψα,εγιναν και ειναι περα για περα αληθη!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...πληρωνουμε ασφαλεια και δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη!Πως καταντησαμε ετσι??

 

και που είσαι ακόμα... πιστεύω θα γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα... δυστυχώς για όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

και που είσαι ακόμα... πιστεύω θα γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα... δυστυχώς για όλους μας...

 

 

Ανυσηχω για τον μπαμπα μου,μην του πουν να πληρωνει την θεραπεια που κανει!!!!Και για την μαμα μου!!!!

 

Σκ@τα@!Υγεια πανω απο ολα τελικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...