Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

πρηξιμο ποδιων! Ελεος ,τι να κανω να μην πονανε τοσο και να πρηζονται?

Recommended Posts

Μπαινω στον 8 μηνα σε λιγες μερες και εδω και 1 μηνα δεν μπορω...καθε μερα πηγαινω με τα ποδια μου τουμπανο και με πονους να κοιμηθω.Κανει και αφοριτη ζεστη,δεν κοιμαμε καλα και τωρα και αυτο. :(

Πειτε μου σας παρακαλω να κανω κατι μπας και "πρηζονται" λιγοτερο.Ο γιατρος λεει ειναι απο το βαρος... μονο 14 κιλα πηρα..δεν ξερω.... βοηθεια :|

2012.png

Διαφημίσεις

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από ότι ξέρω και το αλάτι προκαλεί πρήξιμο... καλό θα ήταν να το περιορίσεις λιγάκι.

Επίσης όταν ξαπλώνεις να βάζεις τα πόδια σου πιο ψηλά από το υπόλοιπο σώμα, πχ σε μαξιλάρια.

Λογικά και το μασάζ θα βοηθάει...

Καλησπέρα, εξετάσεις έχεις κάνει πχ για λεύκωμα πρόσφατα?

Ηταν κι εμένα τούμπανο πρίν γεννήσω στην 37η εβδομάδα και μου είχε συστήσει ασπράδια, πολύ νερό και μείωση αλατιού (που έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρει κάτι και δε το συνηστούν γενικά στην κύηση).

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Ειμαι ηδη στον 8ο μηνα και απο τα μεσα του 7ου τα ποδια αλλαζουν σχεδιο καθε μερα.:) δε μιλαω για τα παπουτσια που 1-2 ζευγαρια μου κανουν πια και αυτα...με το ζορι:shock::shock:... μεγαλο θεμα το πρηξιμο αλλα με τετοιες ζεστες αναποφευκτο!! ρωτησα γιατρο - μαια και μου ειπαν οτι ειναι αναγκαιο κακο του τελευταιου τριμηνου λογω της κατακρατησης υγρων και της μεγαλυτερης παραγωγης ας το πουμε αιματος.. αρχικα μειωσε λιγο το αλατι και πινε πολλα υγρα!παρε κοπελια και μια λεκανιτσα με νερο βαλε τα ποδια σου καθε βραδυ και μετα με μια κρεμα ποδιων που εχει ευκαλυπτο κανε μασαζακι απο τα δαχτυλα εως τις γαμπες!(βαλε να σου κανουν δηλαδη ;)).ειναι ακρως δροσιστικο και μπορω να πω σε ξεπρηζει αρκετα..υπομονη για τα αστερια μας!!!:)

Εγω θα σου ελεγα να κοψεις τελειως το αλατι και να κανεις εξαιτασεις για λευκωμα.

Ειναι βαρβαρο το να τρως αναλατα, αλλα θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα!Στο προτεινω! Εγω μια εβδομαδα τωρα δεν τρωω καθολου αλατι και καταναλώνοντας ακριβως την ιδια ποσοτητα φαγητου με πριν η ζυγαρια δειχνει σχεδον 1 κιλο κατω,που σημαινει αυτο οτι ολο αυτο το κιλο ηταν κατακράτηση και πρηξιμο...

Προσπαθησε το..

Ifk7p3.png

Διαφημίσεις

Εχω κι εγώ θέμα με πρήξιμο και βάρος χαμηλά στα πόδια εδώ και κανένα μήνα κυρίως. Οι εξετάσεις μου δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό που να ευθύνεται οπότε κάνω υπομονή, αποφεύγοντας ορθοστασία και παρατεταμένο καθισιό. Το βράδυ με τον ύπνο ξεπρήζομαι εντελώς και ξυπνώντας είναι μια χαρά..είναι κι αυτό δείγμα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας που να προκαλεί τα πρηξίματα..

Με διατροφή κ ξεκούραση κάπως διορθώνεται το θέμα κ βέβαια θα πάψει να υπάρχει μετά τον τοκετό. Υπομονή;)

πω, πω, πώς σε καταλαβαίνω.....!!!!!!!!!!!:rolleyes: μιλάμε, είναι φραντζολάκια πια, δεν είναι πόδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock: ευτυχώς, δεν είχα πρήξιμο τους προηγούμενους μήνες αλλά μέσα σε 2-3 μερες είδα απίστευτη αλλαγή(τριπλασιάστηκαν!!!)! και στα χέρια, δεν μπορώ να τα κλείσω μπουνιά,σε 2 μέρες έφυγε και το σημάδι της βέρας (πάλι καλά που πρόλαβα να τη βγάλω!!!:lol:) και είναι τόσο πρησμένα που νομίζω οτι το πρήξιμο ενοχλεί και τους τένοντες και τις αρθρώσεις!!!!!!!!!!!

εμένα δεν ξεπρήζονται ούτε το πρωί, και πιο βραδάκι που βγαίνω να περπατήσω,ενώ αντέχω... δε με βαστάνε τα πόδια μου!!!!!!!!!!!!!!

οι λύσεις είναι αυτές που σου είπαν τα κορίτσια προηγουμένως,νομίζω, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο... εγώ κάνω απλά υπομονή...:rolleyes: ο δικός μου γιατρός μου είχε συστήσει το πράσινο αλάτι στο μαγείρεμα, για να ξεγελιέμαι λίγο, αλλά δεν το δέχονται όλοι οι γιατροί, ρώτα πιο καλά τον δικό σου... δεν πιστεύω,όμως ότι φταίει το βάρος- εγώ μπήκα με 15 στον 9ο και μια χαρά ήταν!

πάντως, υπάρχουν και χειρότερα! η κολλητή μου είναι 4 μιση μηνών και ήδη τον τελευταίο μισό μήνα έχουν πρηστεί τα πόδια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

AtQqp2.png

καλημερα κοριτσια!!! εμενα η γιατρος μου οταν μπηκα στον εβδομο μου εκοψε το αλατι για να μην εχω πρηξιμο, στην αρχη λιγο με τσαντισε γιατι χωρις αλατι η αληθεια ειναι δεν τρωγοντε τα φαγητα ειχε δικιο ομως τωρα τελειωνω και τον 8ο και δεν εχω ιχνος πρηξιματος και επεσα και 3 κιλα που μαλλον ηταν ολα κατακρατηση υγρων... δοκιμασε το ισως να σε βοηθησει και εσενα αυτο!!;)

Όσο πιο συχνά τα πόδια να είναι λίγο πιο ψηλά από τον κορμό και όχι πολύ αλάτι και ζάχαρη στη διατροφή. Επίσης όχι σφιχτά ρούχα και παπούτσια, περπάτημα και κίνηση όσο περισσότερο γίνεται για να βοηθηθεί η κυκλοφορία. Το μασάζ στα πόδια μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις και πρόωρο τοκετό.

απο τον 6ο μήνα κάθε βράδυ έχω 2 μαξιλάρια κ βάζω στα πόδια κ κοιμάμαι με αυτά.αλάτι δεν τρώω καθόλου-ποτέ δεν μου άρεσε να σου πω την αλήθεια- κ μόνο στη σκέψη πως θα πρηστώ δεν βάζω καθολου...πλησιάζω τον 9ο κ δεν έχω πρηστεί ούτε λίγο.δεν ξέρω εαν οφείλεται σε αυτά.κ κιλά έχω πάρει 12.

ntRCp3.png

Διαφημίσεις

κυριως τσεκαρεις λευκωμα και πιεση για να αποκλεισεις κατι αλλο.

κοβεις αλατι και πινεις πολυ νερο

επισης προς το βραδυ ειναι καλο να βαζεις και κομπρεσες, βρεγμενες πετσετες πανω στα ποδια σου. θα νιωσεις πολυ ανακουφιση

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Το μασάζ στα πόδια μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις και πρόωρο τοκετό.

Αυτό δεν το γνώριζα... όχι ότι κάνω μασάζ στα πόδια αλλά πολύ συχνά αισθάνομαι ότι το έχω ανάγκη....

δηλαδη αμα παμε για κανα πετικιουρ??? γιατι σκεφτομουν οταν μπω στο μηνα μου να κανω ενα, για να μαλακωσουν λιγο τα ποδια...αν κ ποτε δεν παω,,,το κανω μονη μου σπιτι...αλλα φετος δεν μπορω να σκυψω!!!!!ουτε να βαψω νυχια!!!!βεβαια ξερω,,,δεν παμε να γεννησουμε με βαμμενα νυχια!!!αλλα να ειναι λιγο περιποιημενα τα ποδια!!

και εκτος απο τα πρησμενα ποδια, εγω παρατηρησα κ λουκανικοποιηση των δαχτυλων των ποδιων!!!!:lol::lol: εβαλα φλατ πεδιλα κ ημουν ολη μερα για επισκεψεις κ αγορες μωρουδιακων κ το βραδυ τα δαχτυλα ηταν λουκανικα!!!!σαν της γιαγιας μου που ειναι 80χρονων κ 80κιλα!!!!!ευτυχως καπως ξεπρηστηκαν μετα( οι εξετασεις ουρων ειναι οκ!!!!--ειμαι στην 32η βδ)

δηλαδη αμα παμε για κανα πετικιουρ??? γιατι σκεφτομουν οταν μπω στο μηνα μου να κανω ενα, για να μαλακωσουν λιγο τα ποδια...αν κ ποτε δεν παω,,,το κανω μονη μου σπιτι...αλλα φετος δεν μπορω να σκυψω!!!!!ουτε να βαψω νυχια!!!!βεβαια ξερω,,,δεν παμε να γεννησουμε με βαμμενα νυχια!!!αλλα να ειναι λιγο περιποιημενα τα ποδια!!

Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό.... γιατί τα βλεπω έτσι άβαφα και νευριάζω....

Διαφημίσεις

δεν ξέρω κατα πόσο τιμάει τον άντρα μου αυτό που θα πω, αλλά με βοήθησε να βάψω τα νύχια των ποδιών μου:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:-τα τελευταία δάχτυλα-που δεν έφτανα...οκ... αν μάθει οτι το είπα θα με σκοτώσει...:-P:-P:-Pτώρα για πεντικιουρ το έχω σκεφτεί κ εγώ πριν γεννήσω κ σκεφτόμουν να κάνω γαλλικό κ να πάω να γεννήσω... ε λογικά θα αφήσουν, δε θα αφήσουν?????αλλά κ καθόλου να μην πάω δεν θα με πολυενδιαφέρει να σας πω την αλήθεια...:lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png

νομιζω οτι τα νυχια στα ξεβαφουν....ισως των ποδιων να τα αφησουν...αλλα σιγουρα θελουν καποια ακρα να τα βλεπουν ξεβαμμενα μηπως...φτου-φτου κατι γινει....μα δεν ειναι ντροπη να τα βαψει ο αντρας μας....τι να κανουμε δηλαδη???εγω εφτασα στο σημειο να του ζητησω να με ξυρισει!!!!!κ δεν εννοω στα ποδια!!!!:oops::lol:δεχτηκε ο κακομοιρης αλλα επειδη θα με πιασει νευρικο γελιο,,προς το παρον ξυριζομαι μονη μου---τυφλο συστημα!!!!! κ θα παρω κ καθρεφτη....αλλα πλεον εχει μεγαλωσει τοσο η κοιλια που δεν εχω καμια οπτικη επαφη με το σημειο!!!!!!:P

νομιζω οτι τα νυχια στα ξεβαφουν....ισως των ποδιων να τα αφησουν...αλλα σιγουρα θελουν καποια ακρα να τα βλεπουν ξεβαμμενα μηπως...φτου-φτου κατι γινει....μα δεν ειναι ντροπη να τα βαψει ο αντρας μας....τι να κανουμε δηλαδη???εγω εφτασα στο σημειο να του ζητησω να με ξυρισει!!!!!κ δεν εννοω στα ποδια!!!!:oops::lol:δεχτηκε ο κακομοιρης αλλα επειδη θα με πιασει νευρικο γελιο,,προς το παρον ξυριζομαι μονη μου---τυφλο συστημα!!!!! κ θα παρω κ καθρεφτη....αλλα πλεον εχει μεγαλωσει τοσο η κοιλια που δεν εχω καμια οπτικη επαφη με το σημειο!!!!!!:P

Λοιπόν το καθρεπτάκι μ' έχει βοηθήσει πάααρα πολύ στο συγκεκριμένο θέμα, μην καθυστερείς να το χρησιμοποιήσεις.

Γενικότερα τις τελευταίες βδομάδες είμαι πολύ σχολαστική με θέματα νυχιών - ειδικά στα ποδαράκια - κ αποτρίχωσης ..ίσως επειδή πλησιάζουμε στην μεγάλη στιγμή κ θέλω να νιώθω περιποιημένη και καθαρή πιο πολύ από ποτέ;)

Με τα νύχια των ποδιών έχω κ θέμα που μπαίνουν στο δέρμα κ τώρα που πρήζομαι κιόλας πρέπει να το προσέχω περισσότερο από πριν. Με την αποτρίχωση θέλω να μπορώ να φοράω τα σορτσάκια μου που ζεσταίνομαι συνέχεια μέσα στο σπίτι κ να κρατάω καθαρή την επίμαχη περιοχή ..καλοκαιριάτικα με τις ζέστες βοηθάει να νιώθουμε στεγνές εκτός από περιποιημένες:)

Το πρήξιμο στα πόδια βέβαια είναι ιστορία πονεμένη...υπομονή!!!

ωωω ναι πάλι καλά που ο θεός δημιούργησε το καθρεφτάκι....!!!!!!!!!! αλλιώς εεεεεεειιιι ωπ κ όοοτι πιάσει το ξυραφάκι στα τυφλά....

ntRCp3.png

:lol::lol::lol:καλά!!Έχει πέσει τυφλό σύστημα άλλο πράγμα!!Αφηρημένη τέχνη!!!Όσο για τα νύχια ναι ναι το ομολογώ!Και εγώ έβαλα τον αντρούλη μου να μου τα βάψει..στο τέλος όμως από ότι ξέρω θέλουν όλα τα άκρα ξεβαμμένα!8-)8-):cool:

Ναι όλα τα άκρα πρέπει να είναι ξεβαμμένα.....

όσο για το ξυράφι.... δεν το αντέχω άλλο

σκέφτομαι να πάω για αποτρίχωση αλλά δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα να το κάνω....για να μην με προλάβει η μπέμπα αλλά και να μην προλάβουν και οι τρίχες να ξαναβγούν!!!!!

όσο για το ξυράφι.... δεν το αντέχω άλλο

σκέφτομαι να πάω για αποτρίχωση αλλά δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα να το κάνω....για να μην με προλάβει η μπέμπα αλλά και να μην προλάβουν και οι τρίχες να ξαναβγούν!!!!!

Ακριβώς το ίδιο! Ελπίζω την Πέμπτη που θα με δει ο γιατρός να μπορέσει να με κατατοπίσει ελαφρώς πιο συγκεκριμένα μπας και πετύχουμε το σωστό αποτέλεσμα!:lol:

8OgYp3.png

Γεια σας κοριτσια!το θεμα του πρηξιματος κ του ξυρισματος χιχιχ με απασχολει κι εμενα!!βρισκομαι στην 30+2 κ εχω διαπιστωσει οτι οταν περπαταω πολυ κ κυριως οταν εχει ζεστη γινομαι τουμπανο!!!πιεση δεν εχω αλλα δεν εκανα ακομα εξεταση για λευκωμα!ομολογω οταν ξαπλωνω ξεπριζονται τα ποδια μου!φυσικα εκοψα κ το αλατι που τοσο πολυ λατρευα κ πινω αρκετο νερο!οσο για το ξυρισμα το τυφλο συστημα το σταματησα κ αρχισα το καθρεφτακι....αχ υπομονη τι να κανουμε???

Ακριβώς το ίδιο! Ελπίζω την Πέμπτη που θα με δει ο γιατρός να μπορέσει να με κατατοπίσει ελαφρώς πιο συγκεκριμένα μπας και πετύχουμε το σωστό αποτέλεσμα!:lol:

Εγώ θα πάω αρχές της άλλης εβδομάδας... οπότε υπομονή μέχρι τότε....

libero10 σήμερα που περπάτησα κι εγώ αρκετή ώρα στη ζέστη είδα λίγο τα δαχτυλάκια των ποδιών μου να πρήζονται... μέχρι τώρα είχαν πρηστεί ελαφρώς μονο τα δάχτυλα των χεριών μου..

Αγόρασα και ανατομικές παντόφλες για το νοσοκομείο αλλά θα τις φοράω και μέσα στο σπίτι...

Εγώ θα πάω αρχές της άλλης εβδομάδας... οπότε υπομονή μέχρι τότε....

libero10 σήμερα που περπάτησα κι εγώ αρκετή ώρα στη ζέστη είδα λίγο τα δαχτυλάκια των ποδιών μου να πρήζονται... μέχρι τώρα είχαν πρηστεί ελαφρώς μονο τα δάχτυλα των χεριών μου..

Αγόρασα και ανατομικές παντόφλες για το νοσοκομείο αλλά θα τις φοράω και μέσα στο σπίτι...

ο γιατρος μου ειπε να προσεξω να μην πρηστουν τα δαχτυλα των χεριων μου,των ποδιων το βρισκει φυσιολογικο!σε περιπτωση που γινει το πρωτο μου ειπε κατα λεξη κομμενο το αλατι!εχω παρατηρησει ομως οτι μουδιαζουν τα 3 δαχτυλα των χεριων μου κ συγκεκριμενα μονο απ το αριστερο!!!το εχει καμμια κοπελα αυτο?