Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποκλειστικη αντληση και μειωση παραγωγης


Recommended Posts

scratee χιλια ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή ψάχνοντας στο ίντερνετ, διάβασα ότι πρόκειται για αρκετά σοβαρό μικρόβιο, μέχρι τη Δευτέρα που θα έχω τα αποτελέσματα δε δίνω το γάλα μου στο μωρό, για να είμαι σίγουρη... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


troufakii μου, το έψαξα λίγο και...όλα καλά (θα έπρεπε να το'ξερα, γκρρρ)! Δεν υπάρχει λόγος να μη δίνεις το γάλα. Απλώς, να το βάζεις αμέσως στο ψυγείο και να το δίνεις στο μωρό αμέσως μετά το ζέσταμα. Γράφω από κινητό τώρα και δεν είναι εύκολο να παραθέσω τις πηγές που θα σε καθησυχάσουν. Μπορείς να πάρεις στην Αλκυόνη, όμως, που λειτουργεί και Σάββατο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Πήρα χθες στην Αλκυόνη, δε μου είπαν κάτι συγκεκριμένο για το μικρόβιο αυτό, απλά μου συνέστησαν να επαναλάβω την εξέταση και μου έδωσαν περισσότερο συμβουλές για το πώς να αυξήσω την παραγωγή μου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, από τη βιβλιογραφία φαίνεται ότι η Serratia σχετίζεται με τα θήλαστρα και τα μπουκάλια. Είναι το λεγόμενο "pink bottle syndrome", γιατί αν αφήσεις πολλές ώρες το μπουκάλι άπλυτο, θα πάρει ένα έντονο ροζ χρώμα. Σε μία περίπτωση, μάλιστα, φάνηκε ότι έφταιγε ο αποστειρωτής, που υπολειτουργούσε (γι'αυτό εγώ λέω βράσιμο και πάλι βράσιμο...).

 

Μήπως θυμάσαι τι ανάπτυξη είχε το μικρόβιο; Εννοώ, έλεγε 1.000 cfu, 100.000 κτλ;

 

Επίσης, εσύ πώς είσαι; Έχεις ακόμα συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

Αχ, γιατί να μην κάθεται να θηλάσουμε απ΄ ευθείας? ηθελα τόσο πολύ να θηλάσω κ αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μην το εχω αντιμετωπίσει... Αυτό με το ροζ μπουκάλι το διάβασα κ εγώ, γιαυτό άφησα όλο το βράδυ ένα μπουκάλι με λίγο γάλα, αλλά δεν έγινε ροζ... Στην καλλιέργεια δεν έγραφε κάποιον αριθμο, μονο το μικρόβιο και τα αντιβιοτικά στα οποία είναι ανθεκτικό και ευαίσθητο... Εγώ πλέον είμαι μια χαρά, δεν έχω κανένα σύμπτωμα μαστίτιδας, απλά έχει μειωθεί η ποσότητα γάλακτος που αντλώ... Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά Scratee για το χρόνο που αφιερώνεις! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, γιατί να μην κάθεται να θηλάσουμε απ΄ ευθείας? ηθελα τόσο πολύ να θηλάσω κ αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μην το εχω αντιμετωπίσει... Αυτό με το ροζ μπουκάλι το διάβασα κ εγώ, γιαυτό άφησα όλο το βράδυ ένα μπουκάλι με λίγο γάλα, αλλά δεν έγινε ροζ... Στην καλλιέργεια δεν έγραφε κάποιον αριθμο, μονο το μικρόβιο και τα αντιβιοτικά στα οποία είναι ανθεκτικό και ευαίσθητο... Εγώ πλέον είμαι μια χαρά, δεν έχω κανένα σύμπτωμα μαστίτιδας, απλά έχει μειωθεί η ποσότητα γάλακτος που αντλώ... Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά Scratee για το χρόνο που αφιερώνεις! :)

 

Πωπω τώρα μπήκα μετα απο τόσες μερες.

Ποτε δεν ειναι αργα για να προσπαθήσεις να πιάσει το μωρο το στηθος.

Χαίρομαι που εισαι καλύτερα! Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι! Καλη χρονια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Nina-Nana έχω προσπαθήσει πολλές φορές αλλά από το ένα στήθος δεν πιάνει γιατί έχω εισέχουσα θηλή κ στο άλλο που πιάνει δεν κάθεται πάνω από δύο λεπτά (νευριάζει, τραβιέται, κλαίει, χτυπιέται), προφανώς έχει συνηθίσει τη ροή του μπιμπερό...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Nina-Nana έχω προσπαθήσει πολλές φορές αλλά από το ένα στήθος δεν πιάνει γιατί έχω εισέχουσα θηλή κ στο άλλο που πιάνει δεν κάθεται πάνω από δύο λεπτά (νευριάζει, τραβιέται, κλαίει, χτυπιέται), προφανώς έχει συνηθίσει τη ροή του μπιμπερό...

 

Μπορείς να βάζεις το θηλαστρο στο στηθος για λιγα λεπτάκια ώστε να βγει η θηλη πιο έξω και μετα να προσφέρεις στηθος.

Επιδίωκε θηλασμο με το μωρο μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο φορώντας λιγα ρουχα ώστε να έχετε σωματική επαφη.

Αν δινεις πιπιλα μπορείς να σταματήσεις να τη δινεις και να προσφέρεις στηθος σαν πιπιλα για να κοιμηθεί ή να ηρεμήσει.

Πάρε το μωρο δίπλα σου ξαπλωμένο και βάλτο στο στηθος κατα τη διάρκεια της νύχτας.

Επίσης μπορείς να δοκιμασεις εναλλακτικά μεσα σίτισης πχ sns.

Δεν χάνεις κατι να δοκιμασεις, αν πιάσει στηθος θα σε γλιτώσει απο ταλαιπωρία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αλλά έχω δοκιμάσει τα πάντα! Όταν πεινάει χτυπιέται κ κλαίει, όταν τη βάζω χωρίς να πεινάει αδιαφορεί κ μου γελάει... Μισοκοιμισμένη ή κατά τη διάρκεια της νύχτας δεν ανοίγει καν στόμα... Με την πιπίλα αηδιάζει συνήθως, κοιμαται στο ρέψιμο... Το sns το πήρα κ το δοκίμασα, χωρίς αποτέλεσμα... με το θήλαστρο βγαίνει μεν παροδικά η θηλή αλλά χοντραίνει κ δεν τη θέλει... Αυτές τις μέρες δεν τη βάζω καθόλου μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για το μικρόβιο, αλλά μόλις ξεμπερδέψω με αυτό, θα την προσπαθήσω πάλι... Μακάρι να γίνει ένα θαύμα κ να συνεργαστεί! Το θέλω πολύ! Δε θα ξεχάσω το συναίσθημα των πρώτων λεπτών μετά τη γέννα που κάθησε και θήλασε για ένα τέταρτο, τόσο μαγικά, τόσο όμορφα...

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αλλά έχω δοκιμάσει τα πάντα! Όταν πεινάει χτυπιέται κ κλαίει, όταν τη βάζω χωρίς να πεινάει αδιαφορεί κ μου γελάει... Μισοκοιμισμένη ή κατά τη διάρκεια της νύχτας δεν ανοίγει καν στόμα... Με την πιπίλα αηδιάζει συνήθως, κοιμαται στο ρέψιμο... Το sns το πήρα κ το δοκίμασα, χωρίς αποτέλεσμα... με το θήλαστρο βγαίνει μεν παροδικά η θηλή αλλά χοντραίνει κ δεν τη θέλει... Αυτές τις μέρες δεν τη βάζω καθόλου μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για το μικρόβιο, αλλά μόλις ξεμπερδέψω με αυτό, θα την προσπαθήσω πάλι... Μακάρι να γίνει ένα θαύμα κ να συνεργαστεί! Το θέλω πολύ! Δε θα ξεχάσω το συναίσθημα των πρώτων λεπτών μετά τη γέννα που κάθησε και θήλασε για ένα τέταρτο, τόσο μαγικά, τόσο όμορφα...

 

Ειμαι σιγουρη οτι εχεις δοκιμάσει τα πάντα απλα καποια μωρα θελουν παραπάνω χρονο για να επιστρέψουν στο στηθος.

Προσπάθησε να θυμασαι οτι στην "μάχη" μεταξυ στήθους και μπουκαλιού το σημαντικότερο χαρτί που εχεις ειναι οτι το στηθος ανήκει σε εσένα, την μαμα. Κανένα μωρο δεν ειναι "χαζουλι" να μην καταλάβει καποια στιγμη τι χανει ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά το μικρόβιο επιβεβαιώθηκε και παίρνω αντιβίωση ciproxin, με την οποία απαγορεύεται δια ροπάλου ο θηλασμός... :( όλα στραβά κι ανάποδα...

 

Είναι συμβατό με το θηλασμό!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβατό???? :shock: Δύο γιατρούς που ρώτησα μου είπαν σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται ο θηλασμός και το χαρτάκι των οδηγιών που διάβασα λέει ότι δεν επιτρέπεται ο θηλασμός γιατί η ciprofloxacine απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα και μπορεί να είναι επιβλαβής για το μωρό σας... Μπερδεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Συμβατότατο!

 

Το χαρτί οδηγιών ΠΑΝΤΑ λέει ότι το φάρμακο δεν είναι συμβατό, για να είναι η εταιρία νομικά κατοχυρωμένη.

 

Τη συμβατότητα την ελέγχουμε εδώ: http://www.e-lactancia.org.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροί είναι άλλοι, εκείνους που δεν την είχαν ακούσει δεν τους ξαναενόχλησα και ούτε πρόκειται ποτέ να απευθυνθώ σε αυτούς για οποιοδήποτε γυναικολογικό μου πρόβλημα... Σας ευχαριστώ πολύ! Βέβαια δεν έχω πάρει απόφαση ακόμη να της δώσω το γάλα μου, γιατί είμαι λίγο ευαίσθητη σε αυτό το θέμα... Η παραμικρή υποψία ότι ενδεχομένως να πάθει κάτι το μωρό με κρατάει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υποψία. Κοίτα και εδώ:

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~OMw5aw:1

 

Είναι η επίσημη βάση δεδομένων για τη συμβατότητα φαρμάκων με τη γαλουχία της Εθνικής Ιατρικής Βιβλιοθήκης των ΗΠΑ. Με εξαίρεση μία περίπτωση μητέρας με νεφρική ανεπάρκεια, σε όσες περιπτώσεις χορηγήθηκε ciproxin, τα μέγιστα επίπεδα στο αίμα του μωρού ήταν πολύ-πολύ μικρότερα από τη δόση του φαρμάκου που θα δίναμε, ως θεραπεία, απευθείας σε νεογέννητο.

 

Φυσικά, η τελική απόφαση είναι δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Δεν υπάρχει λόγος να μη δώσεις το γάλα σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά πέρα από την αντιβίωση, υπάρχει ακόμη το μικρόβιο στο γάλα, οπότε δε θα το ρισκάρω... Πέντε μέρες έμειναν μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις. Όντως, κανείς δε θα βάλει το χέρι του στη φωτιά, ότι δεν κινδυνεύει το μωρό από τη Serratia! Το" κατά 99%" δεν είναι ποτέ αρκετό για μία μαμά!!!

 

Να ρωτήσω (αποκλειστικά και μόνο από επιστημονική περιέργεια), στη νέα κ/α, γράφουν την ανάπτυξη του μικροβίου;

Link to comment
Share on other sites

Δε γράφει ανάπτυξη, αλλά μόνο το όνομα του μικροβίου και τις αντιβιώσεις στις οποίες είναι ανθεκτικό και ευαίσθητο... Πάντως ήδη αγχώνομαι για το πόσο καιρό πριν είχα αυτό το μικρόβιο κ δεν το ήξερα κ εάν έχει επηρρεαστεί σε κάτι το μωρό... Ας μη το σκέφτομαι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...