Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Εγω πάλι ξέρεις τι σκέφτομαι; Πώς ξέρουμε αν, όλες αυτές που ισχυρίζονται ότι θηλάζουν/θήλασαν αποκλειστικά, δεν έχουν δώσει ΠΟΤΕ μπουκάλι; :P

Η πεθερα μου κοκορευοτανε οτι θηλαζε τον αντρα μου αποκλειστικα και στο βιβλιο για τον πρωτο χρονο της ζωης του ανακαλυψα πως του εδινε συμπληρωμα γνωστης μαρκας...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκφράζεις με πολυ εύστοχο τροπο την ουσία σε σχεση με τον υπογειο πόλεμο που κάνουν μερικες φανατικες του θηλασμου... Δεν τις ενδιαφέρει το καλο των άλλων μωρων, η επίδειξη της υπεροχής τους τις ενδιαφέρει...

Ειναι αυτο που λεω στο πρωτο post.Καποιες ενδιαφερονται να κανουν επιδειξη οτι θηλαζουν ΕΚΕΙ ειναι το θεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Mary το μωρο κλαίει πριν το βάλεις στο στήθος ή μετα;

Μερικές φορές κλαίει πριν το βάλω, μερικές όχι, όταν όμως το βάλω πάντα δυσανασχετει και κάνει εκφράσεις απεχθειας.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα δουλευε σε καταστημα με ειδη για μωρα; Γιατι αν ειναι ετσι μαλλον ηθελε να πουλησει!

Όχι σε άσχετο κατάστημα! Τι να πω, περίεργη συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

Ενω εσυ μπορεις να γνωριζεις τι συμβαινει που μια γυναικα δεν θηλασε ή δεν θηλασε πολυ.

Ναι, σε ορισμένες περιπτώσεις, αν γνωρίζω ακριβώς τις ενέργειες που έχουν γίνει, μπορώ να γνωρίζω τι συνέβη και μια γυναίκα δεν θήλασε ή δεν θήλασε πολύ. Επίσης, έχει τύχει να βοηθήσω μαμάδες που αντιμετώπιζαν προβλήματα, και να καταφέρουν να θηλάσουν. Επίσης έχει τύχει να βοηθήσω μαμάδες και να αποθηλάσουν.

 

Εχω ακουσει αποψεις του στυλ:βαριοτανε, δεν ηθελε, προσπαθει να δικαιολογηθει κλπ, λες και χρωσταμε δικαιολογιες καπου.

Δεν ευθυνομαι για όσα έχεις ακούσει στη ζωή σου.

Επίσης κανείς δεν σου ζήτησε να δικαιολογηθείς

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε να φάω δεν μπορώ, πάλι κλαίει. :-( Αναρωτιέμαι, είναι καλο αυτό που κάνω και τον έχω συνέχεια αγκαλιά; ΄Ολοι μου λένε πως έχει ήδη κακομάθει.

 

 

 

Τα κάνω όλα αυτά καλή μου, αλλά πόση ώρα να το παλεύω τη στιγμή που μετά πρέπει να δώσω και μπιμπερό και να κάνω και άντληση; Με το ζόρι μου μένει μιάμιση ώρα να κοιμηθώ μέχρι να ξαναξυπνησω και πάλι. Έχω ρέψει Ειλικρινά σκέφτομαι να σταματήσω να προσπαθώ. Στην τελική τόσα παιδάκια δεν θήλασαν κι ειναι υγιέστατα! Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι δεν προσπάθησα. :(

 

Αν είσαι σίγουρη ότι η γκρίνια δεν είναι επειδή πεινάει, είναι ΟΚ να το έχεις το παιδί αγκαλιά. Για κανα-δυο μήνες ακόμα δεν έχει άλλο τρόπο να απασχοληθεί και με την αγκαλιά ή τέλος πάντως με την απασχόληση, ξεκινάει να μαθαίνει τον κόσμο. Αλλιώς τι, θα το έχεις στο ρηλάξ να διαλογίζεται; Μερικά παιδιά το σηκώνουν αυτό απο ιδιοσυγκρασία, άλλα όχι... Παλιότερα, οι γυναίκες συμβούλευαν η μια την άλλη να μη μάθει το παιδί στα χέρια, γιατί περνούσαν από τα χέρια τους πιο πολλά πράγματα, μπορεί να είχαν και άλλα παιδιά να φροντίσουν. Τώρα τι άλλο έχεις να κάνεις;

 

Άσχετο, αλλά τα δεύτερα παιδιά απασχολούνται καλύτερα και στο ρηλάξ ακόμα, γιατί χαζεύουν τη δραστηριότητα που δημιουργούν στο σπίτι τα μεγαλύτερα... Οπότε άτοπο η μη αγκαλιά και για τα πρώτα και για τα δεύτερα, όπως το έχουμε ζήσει εμείς τουλάχιστον...

 

Σε έναν δυο μήνες θα δεις ότι το παιδί θα εξελιχθεί και θα απασχολείται σιγά σιγά με άλλους τρόπους. Θα μπορεί να βλέπει πιο μακριά και θα χαζεύει με βολτούλες στο καρότσι, θα μπορεί να περνάει χρόνο σε βρεφικό γυμναστήριο και άλλα που θα βρείτε στην πορεία.

 

Από το 6μηνο και μετά μπορείς να το αφήνεις στο πάτωμα και σιγα σιγά θα κυκλοφορεί και να ανακαλύπτει πράγματα μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη εγώ έχω δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ μου κοπέλα που το μωρό της ήταν στη ΜΕΝΝ για περισσότερο από ένα μήνα (πρώτα στην 3, μετά στη 2 και μετά στην 1) και μόνο με αντλήσεις έβγαζε 120ml με το θήλαστρο "για πλάκα". Και παραπονιόταν που το μωρό της δεν μπορούσε να βγει νωρίτερα από το νοσοκομείο γιατί "τόσο καιρό με το θήλαστρο" είχε αρχίσει να επηρεάζεται η γαλουχία της...

 

Μήπως τελικά άλλες το έχουν και άλλες όχι;

 

120ml:!:εγω ουτε 10 δεν εβγαζα(κ στον 30 μηνα):(κ ειχα κ της medela...

δυστυχως,δεν τα καταφερα εγω να θηλασω πολυ...για στηθος, οσο κ να προσπαθπουσα με τιποτα δεν επιαναν...κ με ψευδοθηλες, τιποτα....

 

Το χειροτερο ηταν πως κ τις 2 φορες απο καποιο σημειο κ μετα, μολις αντικρυζαν το στηθος ουρλιαζαν κ πλανταζαν στο κλαμμα(κ ο μεγαλος πιο νωρις, τον μικροτερο τον θηλασα πιο πολυ, αλλα οχι πανω απο τριμηνο), κ μην φανταστειτε οτι περιμενα να πεινασουν υπερβολικα για να τα βαλω...

 

Κατηγορουσα τον εαυτο μου, ποσο κλαμμα ειχα ριξει....με πονα κ που τα θυμαμαι....πολυ δυσκολη εποχη.Αισθανομουν πολυ ασχημα, ειδικα οταν εβλεπα τις κουνιαδες μου να θηλαζουν μεχρι 2 κ 3 χροννων τα ζουζουνια τους κ εγω....τιποτα:(ελεγα τι ωραια, ποσο τυχερα ειναι τα ανιψια μου, εγω γιατι δεν μπορω?)

Το προσπαθησα πολυ, αλλα στην αρχη μολις επιαναν στηθος μετα απο λιγο εκλαιγαν κ στη συνεχεια, μολις εβλεπαν το στηθος πλανταζαν στο κλαμμα..μονο που εβλεπαν το στηθος...με το θηλαστρο εβγαζα 10 με το ζορι,(ενω επιναν τοτε 70 με 80 συμπληρωμα) με προγραμμα προσπαθουσα, σουπες, μασαζ κλπ τιποτα

 

Τωρα κ οι 2 φυσικα μια χαρα μεγαλωνουν, μακαρι να τα ειχα καταφερει να θηλαζα πιο πολυ, ομως κ ετσι μεγαλωνουν κ απολαμβανω καθε τους στιγμη.

Συνηθως προσπαθω να μην το σκεφτομαι, ομως τετοια θεματα ξυπνουν μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη εγώ έχω δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ μου κοπέλα που το μωρό της ήταν στη ΜΕΝΝ για περισσότερο από ένα μήνα (πρώτα στην 3, μετά στη 2 και μετά στην 1) και μόνο με αντλήσεις έβγαζε 120ml με το θήλαστρο "για πλάκα". Και παραπονιόταν που το μωρό της δεν μπορούσε να βγει νωρίτερα από το νοσοκομείο γιατί "τόσο καιρό με το θήλαστρο" είχε αρχίσει να επηρεάζεται η γαλουχία της...

 

Μήπως τελικά άλλες το έχουν και άλλες όχι;

 

η κοπελα στο διπλα δωματιο στο μαιευτηριο ειχε γεννησει με κτ και μονο αντλουσε ολες οι μαιες παθαν πλακα γεμιζε 2 μπουκαλακια τα μικρα νομιζω 120 μλ παιρνουν απο το καθε στηθος:shock::eek::shock::shock::shock::shock: το ειδα με τα ματια μου μια μερα που πηγα να θηλασω μεσα στο παιδιατρικο γτ ειχε κοσμο τ δωματιο μου και αντλουσε εκεινη την ωρα....αφου και ενα αλλο προωρακι επινε απο τ γαλα της γιατι περισσευε και η δικη τ μαμα δεν μπορουσε να θηλασει;);)

 

τι να πω???μαλλον ηταν ''τυχερη'' περιπτωση

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς 120 βγάζαμε τζο μου, δηλ. τα στήθη μου :-D:grin:

ναι είναι τα μικρά τα μπιμπερό!

Κι εμάς δεν έπιανε και ήταν μόνο με το ερέθισμα της άντλησης, όπως ήδη ξέρεις.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα απαντήσω σε αυτά που έγραψε η mary75 που ξεκίνησε το θέμα.

 

Γιατί κοπέλα μου έχεις τύψεις? Έκανες ό,τι μπόρεσες, δεν γινόταν άλλο! Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν έχουν τα ίδια προγράμματα, προβλήματα κ.ο.κ. Στο χωριό μου όταν κάποια δεν μπορούσε να θηλάσει δεν την τσάκιζαν ψυχολογικά οι υπόλοιπες, αν το μωρό ήταν πολύ μικρό, βρισκόταν τρόπος ή ακόμα καλύτερα βρισκόταν άλλη γυναίκα να το θηλάσει! Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία στην ιστορία της ανθρωπότητας που δεν το κατάφερε, το παιδάκι σου μια χαρά θα είναι.

Κλείσε τα αφτιά σου σε όσους σηκώνουν τα λάβαρα και σε κάνουν να αισθάνεσαι άσχημα.

Να χαίρεσαι κάθε μέρα με το παιδάκι σου και τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία.

Το ίντερνετ δεν δικάζει, δεν καταδικάζει. Απόψεις λέει, πιο φανατισμένα σε κάποιες περιπτώσεις, επέλεξε να μην διαβάζεις πια για τέτοια θέματα.

Άλλες μάνες που θήλασαν τα παιδιά τους και μετά τα κακοποιούν με χίλιους μύριους τρόπους είναι πιο μάνες από εσένα? Δεν νομίζω.

 

(και σταμάτα να αυτοκατηγορείσαι ή να ψάχνεις τι έφταιξε. Δεν έκανες και κανα έγκλημα!)

Link to comment
Share on other sites

Ενω εσυ μπορεις να γνωριζεις τι συμβαινει που μια γυναικα δεν θηλασε ή δεν θηλασε πολυ.

Εχω ακουσει αποψεις του στυλ:βαριοτανε, δεν ηθελε, προσπαθει να δικαιολογηθει κλπ, λες και χρωσταμε δικαιολογιες καπου.

Εγω θηλασα 40 μερες με απιστευτη δυσκολια και με θηλαστρο και στο τελος υπερισχυσε η εννοια μου να τρωει το παιδι κι οχι να μεινει νηστικο.Ακουσα κι εγω με τη σειρα μου διαφορα που τα χαρακτηριζω ανοησιες και ειπωθηκαν απο πεθερα και κουνιαδα (ως συνηθως αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Αρχικα επεσα στην παγιδα και στεναχωρηθηκα, ενιωσα ενοχες αλλα να'ναι καλα η μανα μου και γυναικες απο την οικογενεια μου που με καταλαβαν και μου εδωσαν και μενα να καταλαβω οτι μανα ειναι εκεινη που μοναδικη της εννοια ειναι να ειναι καλα και γερο το παιδι της.

Εγω ηθελα να ΦΑΕΙ το παιδι μου κι αν το "ξενο"- οπως χαρακτηριζουν καποιες -γαλα, βοηθουσε σ'αυτο τοτε ειχα βρει τη λυση.

Δεν προπαγανδιζω το γαλα σε σκονη αλλα ουτε και τον θηλασμο Απλα λεω πως σε καποιες περιπτωσεις το θεμα ειναι να τραφει το παιδι κι οχι να δειξω στον κυκλο μου οτι κι εγω θηλαζω. Αλλωστε δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα τοσο προσωπικο θεμα πρεπει να γινεται αντικειμενο διαμαχης.

Mary 75 υπαρχουν τοσα σταδια απο τα οποια θα περασει το παιδακι σου. Κοιταξε να τα ζησεις και οταν κανεις με το καλο κι αλλο παιδακι μπορεις να προσπαθησεις ξανα. Αν και τοτε δεν υπαρχει επιτυχια δεν τρεχει και τιποτα. Να θυμασαι οτι εσυ αποφασιζεις τι ειναι καλο για το παιδι σου και κανεις αλλος...

 

 

 

Καπως ετσι ηταν κ στην δικη μου περιπτωση....

Ευτυχως με στηριξε πολυ ο συζυγος κ η μαμα μου, γιατι αλλιως...

αρκετες τυψεις ειχα απο μονη μου, τα ασχημα σχολια που γυρνουσαν το μαχαιρι στην πληγη, σιγουρα δε βοηθουσαν....

 

Να σημειωσω οτι στο πρωτο παιδι, οταν μετα απο 1 βδομαδα πηρα τηλ τη γυναικολογο να της πω οτι δεν θηλαζει ο μικρος,οτι ο παιδιατρος ειπε να σταματισω να βασανιζω το παιδι---τον φωναξα σπιτι να δει ---μολις εβλεπε το στηθος κοκκινιζε κ εκλαιγε, να το παρει στο στομα ουτε λογος:

( φωναζε να παω στο ιατρειο να μου δωσει χαπι, πως αργησα να το πω πως θα πετρωνε το γαλα στο στηθος κ πολλα αλλα κ φωναζε πως ειμαι ανευθυνη, που σταματισα να προσπαθω κλπ...πηγα στο ιατρειο της, με πατουσε απο δω κ απο κει, τιποτα, ουτε χαπι μου εδωσε (κ εγω το εβλεπα το στηθος ξεφουσκωτο κ μαλακο)κοπηκε μου ειπε στις 40 μερες περιπου ηταν.

 

Στο μικρο, μεχρι τον τριτο με συμπληρωμα, καπου εκει, σταματισε το στηθος να σφιγγει, πηγα με ειδε δεν ειχα τιποτα, κοπηκε μου ειπε, αυτη τη φορα ζητησα η ιδια χαπι(ειχα μιλησει με μια γνωστη μας κυρια που στη μαστογραφια της βρηκαν μικρα γρομπαλακια απο γαλα , επειδη δεν ειχε παρει το χαπι πριν απο 30 χρονια, φοβηθηκα κ το πηρα)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς 120 βγάζαμε τζο μου, δηλ. τα στήθη μου :-D:grin:

ναι είναι τα μικρά τα μπιμπερό!

Κι εμάς δεν έπιανε και ήταν μόνο με το ερέθισμα της άντλησης, όπως ήδη ξέρεις.

 

109_460x460_Front_Color-LightPink_padToSquare-true.jpg?region=name:FrontCenter,id:36099564,w:10,h:9.21466,a:TopCenter:lol::lol::lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου τις πρώτες εβδομάδες κοιμόταν στο στήθος, ήταν πολύ ληθαργική λόγω ικτέρου. Με βοήθησε πολύ μια ιδέα της μαίας μου. Όταν την ξυπνούσα για να φάει, την ξέντυνα και την έπλενα, της άλλαζα πάνα και αφού ξυπνούσε καλά καλά, την θήλαζα μισοξεντυμένη, μιλώντας της και πασπατεύοντας το αυτάκι της για να την εμποδίσω να ξανακοιμηθεί γρήγορα. Είναι λίγο βάρβαρο βέβαια να γίνεται μέσα στη νύχτα όλο αυτό, αλλά σε μας έπιασε

NewbieG αυτό πιάνει, είχαμε ίδιο θέμα και μας βοήθησε πολύ πολύ.

Είναι όμως για γερά νεύρα, νιώθεις να ταλαιπωρείς το παιδί κάποιες φορές αν όχι όλες.

Να σημειώσω ότι στο μαιευτήριο μας είπαν πως ο ίκτερος δεν έχει σχέση με την υπνηλία του παιδιού :confused:

χαχαχαχ τζοτζομπακι μου μας κόβω για κάρτα χαχαχαχα

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς για αυτό πιστεύω πως μια κοπέλα που δεν κατάφερε για τους χ,ψ λόγους να θηλάσει απευθείας το παιδί της δεν πρέπει να νιώθει άσχημα.

 

Κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε, καθένας έχει άλλα όρια, άλλα μέτρα και σταθμά.

 

Ομως κάθε μια μέσα της ξέρει πως έκανε το καλύτερο που μπορούσε με βάση τις εκάστοτε συνθήκες, που είναι διαφορετικές για κάθε μια.

δε νομίζω. κι εγώ στο γιο μου με το νοσοκομειακό έβγαζα με το ζόρι 50-60 μλ. στην κόρη μου έβγαζα 120 και βάλε μλ με το σουινγκ μόνο για να αλαφρύνω λίγο το στήθος κάποιες φορές που καθυστερούσε λίγο να θηλάσει. δεν το χρησιμοποίησα πολλές φορές. στο γιο είχα δώσει μπουκάλι, είχε πάθει σύγχυση θηλών και την ημέρα δεν ήθελε ούτε να δει το στήθος. αν δε θηλάζει το μωρό είναι δύσκολο να βγάλεις επαρκή ποσότητα με το θήλαστρο. όχι απίθανο όπως ας πούμε στην περίπτωση της φίλης σου αλλά δύσκολο. και όλη η διαδικασία που περιγράφει η νιουμπι τζι είναι μανίκι! το έζησα κι εγώ και πραγματικά δεν έχεις χρόνο ούτε τουαλέτα να πας, όχι να κοιμηθείς. θήλαζεις, αποστειρώνεις όλη μέρα, όλη μέρα όμως(είχα 2 αποστειρωτές για να προλαβαίνω να αποστειρώνω του κόσμου τα μπουκάλια και εξαρτήματα!) φτιάχνεις και ξένο και αντλείς... ηρωίδα η κοπέλα τι να λέμε!

.

+ τις προσπάθειες για θηλασμό πρίν από κάθε γευμα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι άλλο θα δοκιμάσω πια!!!! :lol: Σύμβουλο θηλασμού μπορώ να βρω. Απλά τι παραπάνω θα μου πει απ' αυτά που έχουμε πει ήδη; Με είδαν 2 σύμβουλοι θηλασμού στη συνάντηση από LLL.

 

 

 

Το έχω το calma. ;) Πιπίλα δεν δίνω. Δοκιμασα να δώσω, αλλά τη φτύνει. Μα όλη μέρα στο στήθος τον έχω, δεν κάνω και τίποτα άλλο. :|

 

 

 

 

 

Πάω να φάω κι επανέρχομαι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

 

Αν θέλεις τα στοιχεία μιας πιστοποιημένης συμβούλου που ξέρω μπορώ να στα δώσω, αλλα ίσως θα ήταν καλύτερα να εβρισκες παιδιατρο-σύμβουλο.

 

Πιπιλα καλύτερα που την φτυνει, το θελουμε αυτο σε αυτή τη φάση.

 

Την μαγιά μπύρας την παίρνεις σε σωστή δοσολογια, την σταματας και ξαναξεκινας σωστά; Κατα περιόδους σε αποκλειστική άντληση ή σε επαναγαλακτισμο χρειάζεται μια ώθηση η παραγωγη οπότε η μαγιά απο μόνη της μπορει να μην είναι αρκετή, ίσως η τριγωνελλα (fenugreek) ή τα ciritron να βοηθούσαν (δεν στα γράφω για να τα πάρεις, απλά για να ξέρεις εναλλακτικές λύσεις μήπως τα συζητήσεις με το γιατρό σου που έχει το ιστορικό σου(για το ciritron αυτο), εξάλλου καλύτερα να σε παρακολουθεί σύμβουλος γιατι μπορει να μην χρειάζονται (αν και η τριγωνελλα δεν έχει παρενέργειες απο οσο γνωρίζω, εκτός ότι θα μυριζεις σαν παστουρμας).

 

 

Dimmi συμφωνώ απόλυτα μαζι σου! Θυμάμαι όταν ήταν η κόρη μου νεογέννητο η συνεχής φοβία μου ήταν μήπως χρειαστεί συμπλήρωμα και δεν ήξερα πως να κάνω την αποστειρωση, αν θα προλάβω να το ετοιμασω, πως δουλεύει ο αποστερωτης. Θυμάμαι ένα άγχος μέρα και νύχτα για αυτο το λόγο, δεν ήταν κι εύκολη περίοδος το πρώτο δίμηνο, είχε έρθει 4 φορές σύμβουλος θηλασμου στο σπίτι, σκεφτόμουν ότι μέσα στην κούραση και την μηδαμινή βοήθεια που είχα, που με το ζόρι προλαβαινα να μαγειρεψω ότι αν τελικά χρειαζόταν δεν θα προλαβαινα να κάνω αποστειρωση κτλ (στην ουσία θα προλαβαινα, αλλα στο μυαλό μου ως λεχωνα και τεμπελιτσα φαινόταν τεράστιο :oops: ). Πάντως εγώ δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω: αν ποτε έπρεπε να μπω στη διαδικασία επαναγαλακτισμου ή αντλησεων νομίζω ότι δεν θα τα καταφερνα να το κάνω. Θαυμάζω όλες τις κοπέλες όχι μόνο που τα κατάφεραν να κανουν επαναγαλακτισμο αλλα που έχουν αντλησει ακόμα και για λίγες μέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η τριγωνέλλα δεν είναι που καταστρέφει το συκώτι (της μαμάς και του μωρού);

 

http://www.livestrong.com/article/160577-fenugreek-liver-damage/

 

However, studies as of 2010 do not back fenugreek use for any health condition except for diabetes according to the National Center for Complementary and Alternative Medicine. Always consult a doctor before attempting to use fenugreek for a medicinal purpose.

 

Link to comment
Share on other sites

Αλκυόνη τι είναι ακριβως αυτό που σε ενόχλησε στο ποστ μου; Η ουσία (δηλ. το ότι έχει μεγαλοποιήσει υπερβολικά την κατάσταση στο μυαλό της) ή μόνο ο τρόπος μου;

 

Συμφωνείς δηλαδή ότι η κοπέλα δέχεται "υπόγειο πόλεμο" και ότι δεν με νοιάζει το καλό των άλλων μωρών; Θεωρείς ότι αντιμετωπίζει το θέμα ρεαλιστικά; Κατανοώ ότι κάνεις παράθεση ένα ποστ μου που το θεωρείς αγενές, όμως, από εσένα τουλάχιστον, θα περίμενα να κάνεις το ίδιο και από την αντίστροφη πλευρά. Εκτός αν όντως θεωρείς ότι δεν με νοιάζει το καλό των άλλων μωρών και ότι τόσα χρόνια κάθομαι και απαντάω σε μαμάδες για να κάνω επίδειξη υπεροχής.

 

Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψή σου, γιατί το παραπάνω ποστ της θεματοθέτριας θεωρώ ότι ήταν από τα πιο άδικα που έχω δεχτεί.

 

Καλησπέρα Pall ;)

 

Κοίτα, προσωπικά θεωρώ σημαντικό το διαχωρισμό των ποστ σε αυτά που είναι καθαρά ενημερωτικού χαρακτήρα και σε αυτά που αναζητούν ψυχολογική στήριξη. Ο θηλασμός και τα αισθήματα που τον συνοδεύουν είναι ισχυρά, είτε θετικά είτε αρνητικά.

 

Έτσι σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως υπάρχει χώρος για οποιουδήποτε τύπου επίθεση.

Όταν κάποιος είναι φοτισμένος όπως στην περίπτωση αυτή η mary75, είναι αρκετά αιτιολογημένη η αντίδρασή της. Πάνω στην ήδη υπάρχουσα φόρτιση, οποιαδήποτε υπόδειξη "σωστού-λάθους" είναι εντελώς άστοχη και χάνει την ισχύ της.

 

Επίσης, μη βιάζεσαι να υποστηρίξεις όλα τα μέλη του θηλασμού και μην υπεραμύνεσαι των κινήτρων τους. Ναι υπάρχουν μαμάδες που το πραγματικό τους κίνητρο "βοήθειας" είναι η επίδειξη και το αίσθημα υπεροχής και δύναμης που τους δίνει η αίσθηση πως αυτές το κατάφεραν ενώ οι άλλες δε μπορούν. Όσο ταπεινό κι αν ακούγεται, κι όσο κι αν δε θες να το πιστέψεις για κάποιες από τις πιθανές διαδικτυακές ή και πραγματικές σου φίλες, ισχύει.

 

Συνήθως αυτά τα άτομα βρίσκονται πιο εύκολα μπλεγμένα σε καβγάδες. Είναι πιο ερειστικά σε σχέση με τα άλλα και στερούνται αρκετά διαλακτικότητας. Επίσης είναι σύνηθες να αντιδρούν ειρωνικά σε περιπτώσεις όπως της mary75 ή να βρίσκουν αφορμές σε αντίστοιχα θέματα και να αφήνουν αιχμές, οπότε εύκολα "σκαλώνει" η συζήτηση.

 

Κάποιες το κάνουν άθελά τους, χωρίς να έχουν τέτοια πρόθεση, όμως το αποτέλεσμα μοιάζει με "επίδειξη". Δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Κάποτε ήμουν κι εγώ στη θέση της miriki για παράδειγμα. Και από τη χαρά μου να βοηθήσω... ήρθε η στιγμή που συνειδητοποίησα πως έμοιαζε σα να επιδεικνύομαι. Εγώ ήθελα να δείξω πως κάποια πράγματα είναι εφικτά, αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Γι' αυτό "έκοψα" τη φόρα μου, και ελέγχω πολλές φορές ΤΙ και ΠΟΥ θα απαντήσω, με ποιο τρόπο και τι ύφος γραπτού θα ακολουθήσω. Παραδίπλα όμως στέκονταν ΚΑΙ άλλες που ήθελαν πραγματικά να επιδειχθούν.

 

 

Για "υπόγειο πόλεμο" όπως το θέτεις το θέμα είναι λίγο άστοχο.

Όταν ένα μέλος που είναι συναισθηματικά φορτισμένο, ζητά στήριξη και αντί αυτής λαμβάνει "κούνημα δαχτύλου" και υποδείξεις "σωστού-λάθους" ουσιαστικά δέχεται χτύπημα "κάτω από τη ζώνη". Επομένως λογικό είναι να "αμυνθεί". Εκείνη την ώρα δε μπορεί να αντιληφθεί αν γίνεται μόνο στο δικό της πρόσωπο ή αν αυτή η αντιμετώπιση είναι γενικότερη. Έτσι, λόγω της φυσικής εσωστρέφειας από το πρόβλημα που ήδη την απασχολεί, το παίρνει προσωπικά.

 

Άρα, αφού εμείς ερχόμαστε για βοήθεια, θα πρέπει να προσέχουμε και να μη θιγόμαστε με το παραμικρό. Πως να το πω... εσύ είσαι στα πόδια σου, εκείνη πεσμένη... ειλικρινά ΔΕ με ενδιαφέρει αν θίχθηκες (όχι μονο εσύ, αλλά γενικά όποια θεωρεί πως θίχθηκε). Προτεραιότητά μου (ως άνθρωπος) είναι να σηκωθεί εκείνη πρώτα. Όταν σταθεί στα πόδια της και ΑΝ πιστεύει πως κάτι δεν έκανε καλά (ΑΡΓΟΤΕΡΑ), θα το συζητήσει μαζί σου, ως ίσος προς ίσο.

 

 

Τώρα, για το θέμα των προσωπικών σου κινήτρων... ειλικρινά δε μπορώ να το γνωρίζω (γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά από κοντά, όπως δε μπορώ να γνωρίζω τα εσωτερικά κίνητρα κανενός εδώ στο φόρουμ ακριβώς για τον ίδιο λόγο). Συνήθως μου αρέσει να βλέπω θετικά τους ανθρώπους και δε θα ήθελα να πιστεύω πως το κάνεις με ταπεινά κίνητρα.

Από εκεί και πέρα... δεν ισχύει σε καμία περίπτωση το "όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίων μας". Υπάρχουν και διαβαθμίσεις.

 

 

Τέλος, ως γενική παρατήρηση, νομίζω πως όποιος έχει βρεθεί πάνω από μία φορά σε έντονη διένεξη με θέμα το θηλασμό, ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσει λίγο... κάποια πράγματα... ξεκινώντας από τον τρόπο έκφρασης... και πηγαίνοντας πιο βαθιά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η τριγωνέλλα δεν είναι που καταστρέφει το συκώτι (της μαμάς και του μωρού);

 

http://www.livestrong.com/article/160577-fenugreek-liver-damage/

 

However, studies as of 2010 do not back fenugreek use for any health condition except for diabetes according to the National Center for Complementary and Alternative Medicine. Always consult a doctor before attempting to use fenugreek for a medicinal purpose.

 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο απο καμία μαμα που ξέρω κι έχει πάρει. Τώρα τι να πω;; Ας το ψάξει οποία είναι να πάρει.

Διαβασες εδώ; http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484 Ποστ #17 και #30.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα θηλαστρα, με το ηλεκτρικο swing της medela που ειχα σπιτι εβγαζα 20μλ σε μιση ωρα. Με το νοσοκομειακο στην κλινικη 100-150 απο καθε στηθος! Ειχα πολυ γαλα, αλλα τα προβληματα τεραστια: το μωρο εκανε 5 λεπτα να πιασει κι οταν επιανε πονουσα απιστευτα το πρωτο 5λεπτο, μετα συνηθιζα. Το στηθος μια πετρωνε, μια χυνοταν το γαλα κι αλλαζα 4 πιζαμες σε μια μερα, ουτε πετσετα δεν μπορουσα ν'ακουμπησω πανω στο στηθος απο τους πονους, κι ολα αυτα ενα μηνα μετα συνεχιζοντουσαν. ωσπου ξυπνησα μια μερα και λεω τελος! Φαντασου τυψεις που θα επρεπε να εχω εγω που ειχα γαλα να θηλασω και τριδυμα!

Στη θεση σου, θεματοθετρια, θα αισθανομουν οτι εκανα το ανθρωπινως δυνατο. Πηρες μεχρι και συμβουλο θηλασμου και δε μπορεσε να σε βοηθησει, δηλαδη τι αλλο να εκανες πια.

Ασχετο, εμενα μου κοκορευοταν μια κομμωτρια οτι θηλασε το παιδι της και μου ελεγε τι εκανα λαθος και δεν τα καταφερα, συμβουλες κλπ, και οταν τη ρωτησα, και με τη δουλεια τι εκανες, μου λεει, ε στους 3 μηνες που σταματησα το θηλασμο γυρισα στη δουλεια! δηλαδη καταφερε και θηλασε 2 μηνες παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο απο καμία μαμα που ξέρω κι έχει πάρει. Τώρα τι να πω;; Ας το ψάξει οποία είναι να πάρει.

Διαβασες εδώ; http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484 Ποστ #17 και #30.

Εδώ στο φόρουμ το διάβασα πρώτη φορά - μαρτυρία από κοπέλα που το έπαιρνε για να βοηθήσει τη γαλουχία σύμφωνα με οδηγίες από σύμβουλο θηλασμού. Όταν διαπιστώθηκε το πρόβλημα στο συκώτι, οι γιατροί που την είδαν της είπαν ότι ήταν εγκληματικό αυτό που έκανε όχι τόσο για εκείνη αλλά κυρίως για το μωρό που επιβαρύνθηκε πολύ περισσότερο.

 

Εγώ δεν το έχω πάρει ποτέ, δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μία παρατήρηση γενικής φύσεως: το θέμα της Mary75 δεν είναι το πρωτο του είδους του, ούτε, πολύ φοβάμαι, το τελευταίο. Κατά την άποψή μου, αν η κοπέλα διάβαζε εδώ τις ενότητες του θηλασμού, πριν γεννήσει, είναι πολύ φυσικό να αισθάνεται όπως αισθάνεται. Εδώ έχουν φτάσει άλλες να γράφουν μηνύματα, όπως αυτό εδώ:http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1829318&postcount=1

 

:shock::shock::shock:

 

τι να λέμε τώρα;

 

Οπότε, αν ήμουν στη θέση των μελών που προσπαθούν μέσα από αυτό το φόρουμ να υποστηρίξουν το θηλασμό, θα σκεφτόμουν δύο φορές για το αν και το πώς θα μιλήσω. Αν και, για να μη γίνομαι άδικη, θα πρέπει να ομολογήσω πως τον τελευταίο καιρό, από όσο έχει πέσει στην αντίληψή μου τουλάχιστον, τα φαινόμενα φανατισμού, αυταρέσκειας και απαξίωσης, έχουν μειωθεί σημαντικά. Γιατί, αν κάνετε μια βόλτα από το αρχείο, θα βρείτε τα τέρατα, που δικαιολογούν και τις αγανακτισμένες αντιδράσεις των υπολοίπων.

 

Mary75, ξέχνα τα όλα αυτά και κοίταξε να χαρείς τη ζωή σου μαζί με το μωρό σου. Η μητρότητα είναι μια υπέροχη εμπειρία που δεν ξεκινάει ούτε τελειώνει στο θηλασμό. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο φόρουμ το διάβασα πρώτη φορά - μαρτυρία από κοπέλα που το έπαιρνε για να βοηθήσει τη γαλουχία σύμφωνα με οδηγίες από σύμβουλο θηλασμού. Όταν διαπιστώθηκε το πρόβλημα στο συκώτι, οι γιατροί που την είδαν της είπαν ότι ήταν εγκληματικό αυτό που έκανε όχι τόσο για εκείνη αλλά κυρίως για το μωρό που επιβαρύνθηκε πολύ περισσότερο.

 

Εγώ δεν το έχω πάρει ποτέ, δεν έχω προσωπική εμπειρία.

 

Είναι το θέμα που έβαλα παραπάνω. Απο ο,τι κατάλαβα το ιστορικό της κοπέλας ήταν πιο ιδιαίτερο.. Οι απαντήσεις 17 και 30 της Κριστινας και της EvaMD ίσως βοηθήσουν. Καλύτερα να μην τρομοκρατουμε τις μαμάδες χωρίς να έχει επιβεβαιωθει τίποτα επιστημονικά (κάτι σαν το MMR και τον αυτισμό δλδ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Pall ;)

 

Κοίτα, προσωπικά θεωρώ σημαντικό το διαχωρισμό των ποστ σε αυτά που είναι καθαρά ενημερωτικού χαρακτήρα και σε αυτά που αναζητούν ψυχολογική στήριξη. Ο θηλασμός και τα αισθήματα που τον συνοδεύουν είναι ισχυρά, είτε θετικά είτε αρνητικά.

 

Έτσι σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως υπάρχει χώρος για οποιουδήποτε τύπου επίθεση.

Όταν κάποιος είναι φοτισμένος όπως στην περίπτωση αυτή η mary75, είναι αρκετά αιτιολογημένη η αντίδρασή της. Πάνω στην ήδη υπάρχουσα φόρτιση, οποιαδήποτε υπόδειξη "σωστού-λάθους" είναι εντελώς άστοχη και χάνει την ισχύ της.

 

Επίσης, μη βιάζεσαι να υποστηρίξεις όλα τα μέλη του θηλασμού και μην υπεραμύνεσαι των κινήτρων τους. Ναι υπάρχουν μαμάδες που το πραγματικό τους κίνητρο "βοήθειας" είναι η επίδειξη και το αίσθημα υπεροχής και δύναμης που τους δίνει η αίσθηση πως αυτές το κατάφεραν ενώ οι άλλες δε μπορούν. Όσο ταπεινό κι αν ακούγεται, κι όσο κι αν δε θες να το πιστέψεις για κάποιες από τις πιθανές διαδικτυακές ή και πραγματικές σου φίλες, ισχύει.

 

Συνήθως αυτά τα άτομα βρίσκονται πιο εύκολα μπλεγμένα σε καβγάδες. Είναι πιο ερειστικά σε σχέση με τα άλλα και στερούνται αρκετά διαλακτικότητας. Επίσης είναι σύνηθες να αντιδρούν ειρωνικά σε περιπτώσεις όπως της mary75 ή να βρίσκουν αφορμές σε αντίστοιχα θέματα και να αφήνουν αιχμές, οπότε εύκολα "σκαλώνει" η συζήτηση.

 

Κάποιες το κάνουν άθελά τους, χωρίς να έχουν τέτοια πρόθεση, όμως το αποτέλεσμα μοιάζει με "επίδειξη". Δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Κάποτε ήμουν κι εγώ στη θέση της miriki για παράδειγμα. Και από τη χαρά μου να βοηθήσω... ήρθε η στιγμή που συνειδητοποίησα πως έμοιαζε σα να επιδεικνύομαι. Εγώ ήθελα να δείξω πως κάποια πράγματα είναι εφικτά, αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Γι' αυτό "έκοψα" τη φόρα μου, και ελέγχω πολλές φορές ΤΙ και ΠΟΥ θα απαντήσω, με ποιο τρόπο και τι ύφος γραπτού θα ακολουθήσω. Παραδίπλα όμως στέκονταν ΚΑΙ άλλες που ήθελαν πραγματικά να επιδειχθούν.

 

 

Για "υπόγειο πόλεμο" όπως το θέτεις το θέμα είναι λίγο άστοχο.

Όταν ένα μέλος που είναι συναισθηματικά φορτισμένο, ζητά στήριξη και αντί αυτής λαμβάνει "κούνημα δαχτύλου" και υποδείξεις "σωστού-λάθους" ουσιαστικά δέχεται χτύπημα "κάτω από τη ζώνη". Επομένως λογικό είναι να "αμυνθεί". Εκείνη την ώρα δε μπορεί να αντιληφθεί αν γίνεται μόνο στο δικό της πρόσωπο ή αν αυτή η αντιμετώπιση είναι γενικότερη. Έτσι, λόγω της φυσικής εσωστρέφειας από το πρόβλημα που ήδη την απασχολεί, το παίρνει προσωπικά.

 

Άρα, αφού εμείς ερχόμαστε για βοήθεια, θα πρέπει να προσέχουμε και να μη θιγόμαστε με το παραμικρό. Πως να το πω... εσύ είσαι στα πόδια σου, εκείνη πεσμένη... ειλικρινά ΔΕ με ενδιαφέρει αν θίχθηκες (όχι μονο εσύ, αλλά γενικά όποια θεωρεί πως θίχθηκε). Προτεραιότητά μου (ως άνθρωπος) είναι να σηκωθεί εκείνη πρώτα. Όταν σταθεί στα πόδια της και ΑΝ πιστεύει πως κάτι δεν έκανε καλά (ΑΡΓΟΤΕΡΑ), θα το συζητήσει μαζί σου, ως ίσος προς ίσο.

 

 

Τώρα, για το θέμα των προσωπικών σου κινήτρων... ειλικρινά δε μπορώ να το γνωρίζω (γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά από κοντά, όπως δε μπορώ να γνωρίζω τα εσωτερικά κίνητρα κανενός εδώ στο φόρουμ ακριβώς για τον ίδιο λόγο). Συνήθως μου αρέσει να βλέπω θετικά τους ανθρώπους και δε θα ήθελα να πιστεύω πως το κάνεις με ταπεινά κίνητρα.

Από εκεί και πέρα... δεν ισχύει σε καμία περίπτωση το "όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίων μας". Υπάρχουν και διαβαθμίσεις.

 

 

Τέλος, ως γενική παρατήρηση, νομίζω πως όποιος έχει βρεθεί πάνω από μία φορά σε έντονη διένεξη με θέμα το θηλασμό, ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσει λίγο... κάποια πράγματα... ξεκινώντας από τον τρόπο έκφρασης... και πηγαίνοντας πιο βαθιά.

 

Δεν συμφωνώ ακριβώς, έχω κάποιες ενστάσεις.

 

Υπάρχουν άνθρωποι (οι περισσότεροι ίσως) που παρηγορούν τους άλλους με φράσεις του στυλ "δεν πειράζει, όλα θα πάνε καλά, αύριο ξημερώνει μια νέα μέρα κλπ". Υπάρχουν και άλλοι που προτιμούν να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα πιο συγκεκριμένα, πιο "ριζικά". Ανέξαρτητα από το αν αφορά τον θηλασμό ή την πολιτική π.χ που είναι και επίκαιρη. Καποιοι θεωρούν τον πρώτο τρόπο πολύ γενικόλογο και αντιμετωπίζουν τα προβλήματα με πιο δυναμικό τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι κακό για τον χαρακτήρα τους, ούτε ότι "κουνάν το δάχτυλο" ούτε ότι το κάνουν για να επιδειχτούν. Είναι απλά ο τρόπος τους να βοηθούν.

 

Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι κάποια είναι συναισθηματικά φορτισμένη, δεν πιστεύω ότι δικαιολογεί το να εκτονωθεί επάνω μου, και δεν σκοπεύω να το επιτρέψω.

 

Σχετικά με το θέμα των διενέξεων στο θηλασμό: η αλήθεια είναι ότι όταν με προσβάλλουν και με ειρωνεύονται δυσκολεύομαι να κάνω την πάπια.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα που υπάρχει αυτό το αρνητικό κλίμα στο φόρουμ με όνομα "parents", ενώ ουσιαστικά δε φταίει ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ! Νιώθω ότι το κέρδος κάποιων εταιριών μας έχει βάλει σε αυτή τη διαμάχη, ενώ ουσιαστικά το μόνο που αποζητούμε όλοι μας είναι το καλό των παιδιών μας.

 

Καλημερα μανουλα!!

Καταρχην να χαιρεσαι το μωρακι σου και κατα δευτερον να βγαλεις τις τυψεις απο μεσα σου και να σταματησεις να εχεις ενοχες.Δεν το εκανες για τον αλφα βητα λογο,μπορει να φταις,μπορει να μην φταις,αλλα τελειωσε.Μην κοιτας πισω.Εχεις ενα μωρακι να φροντισεις,κατι που λειπει σε πολλες απο εμας,απολαυσε το μωρο σου.

Μην κολλας σε λεπτομερειες.Και αλλες μανουλες δεν θηλασαν!!Δεν λεει κατι αυτο.

Τυχερη μανουλα,φιλα το μωρακι σου και απο μενα που δεν εχω!!!!!!!

Θα ήθελα να εστιάσω στο συγκεκριμένο μήνυμα, γιατί αυτό έχει νόημα τελικά. Ότι έχουμε τουλάχιστον ένα γλυκό αγγελούδι στην αγκαλιά μας! (Φαντάζομαι Cooker βρίσκεσαι στο φόρουμ γιατί θέλεις να γίνεις μανούλα. Στο εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου!!!) Αυτό, για όσες έχουν τύψεις που δεν κατάφεραν να θηλάσουν καθόλου ή όσο θα ήθελαν. Ρωτήστε στην ενότητα του θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς αν έχει σημασία τελικά ο θηλασμός.

 

Όσο για τις κοπέλες που είναι "κολλημένες" όπως τις χαρακτηρίζετε με τον θηλασμό πιστεύω ότι είναι πραγματικά λίγες στην πραγματικότητα. Θεωρώ ότι υπάρχουν υπέρμαχες του θηλασμού ενάντια σε κάποιους ειδήμονες που μας παραπληροφορούν. Απλά είναι τόσο τραγικά τα λάθη που γίνονται από τρίτους και επηρεάζουν το θηλασμό μας, που το μόνο που θέλουν είναι να στηρίξουν τις μανούλες που προσπαθούν!

 

Προσωπικά δεν θα θήλαζα καθόλου (όπως η μεγάλη μου αδερφή) αν δεν υπήρχε η μικρή μου αδερφή που τα κατάφερε και αυτό εδώ το φόρουμ. Και οι 3 έχουμε επίπεδες θηλές. Αν δεν ήταν οι υπέρμαχες του θηλασμού και η Αγλαΐα, ίσως να είχα σταματήσει λόγω των προβλημάτων.

 

Ελπίζω να βγάζετε άκρη από αυτά γράφω, γιατί νομίζω ότι δεν εκφράζω αποτελεσματικά αυτά που νιώθω και σκέφτομαι.:wink:

 

Ας μην κρίνουμε ούτε τις θηλάζουσες, ούτε τις μη θηλάζουσες λοιπόν. Όλοι θέλουμε το καλό των παιδιών μας! :-)

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...