Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Με κάλυψες απόλυτα. Εμείς αυτό ακριβώς πάθαμε. Προσπαθώντας να θηλάσω αποκλειστικά, κόντεψα να αφυδατώσω το μωρό. Στο τσαφ το προλάβαμε, επειδή μας έκοψε και τρέξαμε στο νοσοκομείο. Ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω, που αγνόησα τα σημάδια.

 

 

Ηθελα να σε ρωτήσω ποια σημάδια αγνόησες? Γιατί η μικρή μου λόγω ζέστης δεν τρώει αρκετά , τρώει συνέχεια απο λίγο και ανησυχώ μήπως έχουμε πρόβλημα αφυδάτωσης.

δλδ τώρα εσύ ειλικρινά περιμένεις να λύσεις το πρόβλημα με τη μικρή σου σε ένα θέμα που αναλλώνονται να τσακώνονται?

Μπορείς να διαθέσεις λιγότερο χρόνο και διάθεση και να τηλεφωνήσεις στην παιδίατρο σου, ή να ανοίξεις ένα νέο θέμα ώστε κάποιες να σου πουν, αν προλάβουν μέχρι να αρχίσουν πάλι τα debate θηλαζουσών και μη και κλείσει το θέμα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο λογος που γραφω αυτο το μηνυμα ειναι οτι το μωρακι μου γινεται σε λιγες ημερες δυο μηνων και δεν μπορω πια να λεω σε κανεναν για τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα (τα εχω πει τοσες φορες που τους εχω κουρασει ολους). Πραγματικα, δεν θελω να ειμαι αχαριστη, το μωρακι μου ειναι μια χαρα και οταν σκεφτομαι οτι μπορεσα να γινω μητερα μετα απο 2 αποβολες, λεω οτι δεν πρεπει να στενοχωριεμαι για τιποτα. Ομως, η αληθεια ειναι οτι με ποναει καθε μερα που περναει, που δεν το θηλαζω. Δεν θελω να γραψω την ιστορια μου με λεπτομερειες, δεν εχει πια νοημα και δεν θελω να τα ξαναζησω ουτεμε τη σκεψη. Το αγχος, την προσπαθεια, τις προσευχες, την απογοητευση. Να πω μονο οτι γεννησα με καισαρικη μετα απο προσπαθεια 13 ωρων για φυσιολογικο, το μωρο μου το εφεραν στην ανανηψη, το ειχα μαζι μου στο δωματιο, δυστυχως πηρε απο την αρχη ξενο γαλα (ολοι αυτο ελεγαν κι εγω κουδουνι απο τη ναρκωση το δεχτηκα-και πως να παρακουσεις τους γιατρους), στη συνεχεια δε χορταινε στο στηθος, αγορα θηλαστρου, ενοικιαση θηλαστρου νοσοκομειακου για αυξηση παραγωγης (μηδενικα αποτελεσματα), συμβουλο θηλασμου, θηλασμος για 25 ημερες μαζι με μπιμπερο μεχρι που το μωρο κουραστηκε και δεν ξαναμπηκε στο στηθος. Κι ολες τις ημερες να διαβαζω στο ιντερνετ σαν την τρελη, να αγωνιω αλλα φως να μην βλεπω.

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

 

Καλημερα μανουλα!!

Καταρχην να χαιρεσαι το μωρακι σου και κατα δευτερον να βγαλεις τις τυψεις απο μεσα σου και να σταματησεις να εχεις ενοχες.Δεν το εκανες για τον αλφα βητα λογο,μπορει να φταις,μπορει να μην φταις,αλλα τελειωσε.Μην κοιτας πισω.Εχεις ενα μωρακι να φροντισεις,κατι που λειπει σε πολλες απο εμας,απολαυσε το μωρο σου.

Μην κολλας σε λεπτομερειες.Και αλλες μανουλες δεν θηλασαν!!Δεν λεει κατι αυτο.

Τυχερη μανουλα,φιλα το μωρακι σου και απο μενα που δεν εχω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία. Μετά από 8 χρόνια προσπαθιών για να κάνω παιδί, μετά από 7 αποβολές, καταφέρνω και μένω έγκυος. Στην 11 εβδομάδα μαθαίνω ότι το μωρό μου έχει πιθανότητα 1:61 να έχει σύδρομο down. Χωρίς 2η σκέψη αποφασίζω ότι θα το κρατήσω ότι και να ΄χει κι έτσι δεν μπαίνω καν στη διαδικασία για άμνιο εναπωθέτοντας ΟΛΕΣ τις ελπίδες μου στο Θεό και ΜΟΝΟ! Ερχεται η μέρα της γέννας η οποία είχε προγραμματιστει για καισαρική εξαιτίας των πολλών προηγούμενων αποβολών. Το όνειρο ζωής, το να γίνω μάνα, κοντευει να γίνει πραγματικότητα. Κάνω την καισαρική με επισκληρίδιο γιατί δε θέλω να χάσω ούτε δευτερόλεπτο από την όλη εμπειρία. Ασχετα αν μια ζωή ονειρευόμουν ένα φυσιολογικό τοκετό και θηλασμό μέχρι τουλάχιστο 1 έτους. Μου είχαν πει πως τα παιδιά με συνδρομο down δυσκολεύονται να θηλάσουν λόγω μυικής ατονίας αλλά εγώ είχα θέληση ιση με 10 ελέφαντες!

 

Γεννάω... το μωρό με τη βοήθεια του Θεού, υγιέστατο και ζωηρό, μόλις 2 120γρ (36 εβδομάδα)!!! Στις 2-3 ώρες μετα που γέννησα μου το έφεραν να θηλάσω κατόπιν δικών μου έντονων και αυστηρών οδηγιών για μη χορηγηση ξένου γάλακτος. Με τη μια το μωρό αρχίσει και θηλάζει!!! Η μαία με έκπληξη μου λέει αυτο το παιδί θα γίνει πολύ έξυπνο και πολύ δυνατό!

 

Πηγαίνουμε όλη η οικογένεια (μπαμπας, μαμά, βρέφος) στο σπίτι και ζούμε την απόλυτη ευτυχία. Εγώ χαρούμενη ξυπνάω άγρια μεσάνυχτα και θηλάζω το μωρό ενώ δάκρυα χαράς κι ευγνωμοσύνης τρέχουν από τα μάτια μου. 9η μέρα μετά τον τοκετό... εκεί που είχα υπερπαραγωγή γάλακτος ξαφνικά αισθάνομαι το στήθος μου πιο μαλακό και ξεφούσκωτο. Δε δίνω σημασία. 10 μέρα το ίδιο. 11 μέρα εισάγομαι στην εντατική με φρικτούς πόνους στην κοιλιά. Μου έβαζαν μορφίνες και δεν με έπιανε τίποτα. Οι γιατροί δεν ήξεραν τι να κάνουν. Πέθαινα... Μπαίνω αξονικό και δειχνει διογκωμένο το λεπτο έντερο.

 

Αμέσως χειρουργείο. Νέκρωση μέρους του λεπτού εντερου λόγω λάθος των γιατρών κατά την καισαρική. Εγω διασωληνομένη από παντού και το μωρό στο σπιτι με την... πεθερά μου (ο Θεός να την έχει καλά) αφού ο σύζυγος και η μαμά μου ήταν μαζί μου. Το όνειρο έλαβε τέλος! Δε ήθελα να ξέρω τιποτα, δεν ήθελα να μιλήσω σε κανεναν, δε ρωτούσα καν τι κάνει το μονακριβό μου. Επρεπε να βρω τρόπο να επιβιώσω. Ο οργανισμός μου δεν άντεχε αυτά τα δεδομένα.

 

Παρόλα αυτά, φερνω θηλαστρο και αρχίζω να βγαζω γάλα και να το πετω για να μη μου κοπει τελείως. Οι γιατροί επιμένουν ότι πρέπει να σταματησω γιατί υποφερω πολύ και το γάλα μου είναι γεμάτο φαρμακα. Με βαζουν σε σκέψεις αλλά εγώ επιμένω. 20 μέρες μετά πηγαίνω σχεδόν γονατιστή στο παιδί μου. Με είδε 10 μέρες και λείπω 20 άλλες. Θα με θυμάται άραγε; Θα θέλει μετά από τόση προσπάθεια που έκανα να θηλάσει ξανά; Περιμένω άλλη μια βδομάδα μέχρι να καθαρίσει ο οργανισμός πλήρως από τα φάρμακα. Τη βάζω στο στήθος μου και ως δια μαγείας αρχίζει πάλι να θηλάζει. Σαν να μη πέρασε μια μέρα! Η χαρά μου ανείπωτη. Λέω θα προσπαθήσω να επαναφέρω σε πλήρη λειτουργία την παραγωγή γάλακτος. Τελικά, δεν τα κατάφερα! Θήλαζα για λίγο το μωρό στην αρχή και μετά συμπληρώναμε με ξένο. Αυτό κράτησε 5 1/2 μήνες.

 

Γιατί σου τα γράφω ολα αυτά... Μετά από όλο αυτό, μέχρι και σήμερα, ακόμη με πειράζει που δεν μπορεσα να θηλάσω κανονικά το παιδί μου. Ακόμη αισθανομαι πως ένα μέρος του ονείρου έμεινε ανεκπλήρωτο όσο κι αν προσπάθησα.

 

Απλά μερικές φορές πρέπει να δεχόμαστε τα πράγματα όπως έρχονται και με τα δεδομένα που έχουμε να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο. Εγώ ευχαριστώ το Θεό μέρα-νυχτα που μου έστειλε την κορούλα μου κι αν τα πράγματα δεν ήρθαν οπως ακριβως τα ονειρευτηκα... κάποιος λόγος θα υπάρχει. Εμεις προχωράμε κι αφήνουμε το παρελθόν εκεί που πρέπει να βρισκεται δηλαδή πίσω μας και βλεπουμε μόνο μπροστα μας, μόνο το σήμερα... γιατί από αυτη την εμπειρία μου έμαθα ότι το αύριο δεν είναι ποτέ σίγουρο!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα... Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας!!!

 

 

Κοπελα μου,εκλαψα με την ιστορια σου!!Να χαιρεσαι το μωρο σου και να ειστε οικογενειακως παντα καλα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σε ρωτήσω ποια σημάδια αγνόησες? Γιατί η μικρή μου λόγω ζέστης δεν τρώει αρκετά , τρώει συνέχεια απο λίγο και ανησυχώ μήπως έχουμε πρόβλημα αφυδάτωσης.

 

Με το που βγήκαμε από την κλινική, το μωρό το είχα συνέχεια στο στήθος, αλλά αυτό κοιμόταν συνεχώς. Έκανε 2-3 προσπάθειες να θηλάσει και μετά αποκοιμιόταν πάνω μου. Τον ξυπνούσα και φτου κι απ' την αρχή. 1-2 ρουφηξιές και μετά πάλι ύπνος. Μου είχαν πει ότι έτσι είναι τα μωρά στην αρχή και να μην ανησυχώ, έτσι θα εδραιωθεί ο θηλασμός. Εκείνο που δεν μου είχαν πει είναι ότι το μωρό πρέπει να βρέχει πάνες. Τουλάχιστον 5-6 τις πρώτες μέρες. Αργότερα πρέπει να βρέχει περισσότερες. Ο δικός μου δεν είχε κατουρήσει για πολλές ώρες!!! Αφού δεν είχα γάλα, το μωρό δεν έπινε τίποτα. Κι από κάποιο σημείο και μετά ήταν τόσο αδύναμος, που δεν ξυπνούσε με τίποτα. Ευτυχώς πριν περάσει δεύτερο εικοσιτετράωρο, ξεσηκωθήκαμε και πήγαμε νοσοκομείο, όπου του βάλανε ορό. Γι αυτό βγάζω καντήλες όταν ακούω πως όλες οι μανούλες έχουν γάλα.

 

Μέτρα λοιπόν τις βρεμμένες πάνες της. Το να τρώει συνέχεια κι από λίγο, εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λογος που γραφω αυτο το μηνυμα ειναι οτι το μωρακι μου γινεται σε λιγες ημερες δυο μηνων και δεν μπορω πια να λεω σε κανεναν για τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα (τα εχω πει τοσες φορες που τους εχω κουρασει ολους). Πραγματικα, δεν θελω να ειμαι αχαριστη, το μωρακι μου ειναι μια χαρα και οταν σκεφτομαι οτι μπορεσα να γινω μητερα μετα απο 2 αποβολες, λεω οτι δεν πρεπει να στενοχωριεμαι για τιποτα. Ομως, η αληθεια ειναι οτι με ποναει καθε μερα που περναει, που δεν το θηλαζω. Δεν θελω να γραψω την ιστορια μου με λεπτομερειες, δεν εχει πια νοημα και δεν θελω να τα ξαναζησω ουτεμε τη σκεψη. Το αγχος, την προσπαθεια, τις προσευχες, την απογοητευση. Να πω μονο οτι γεννησα με καισαρικη μετα απο προσπαθεια 13 ωρων για φυσιολογικο, το μωρο μου το εφεραν στην ανανηψη, το ειχα μαζι μου στο δωματιο, δυστυχως πηρε απο την αρχη ξενο γαλα (ολοι αυτο ελεγαν κι εγω κουδουνι απο τη ναρκωση το δεχτηκα-και πως να παρακουσεις τους γιατρους), στη συνεχεια δε χορταινε στο στηθος, αγορα θηλαστρου, ενοικιαση θηλαστρου νοσοκομειακου για αυξηση παραγωγης (μηδενικα αποτελεσματα), συμβουλο θηλασμου, θηλασμος για 25 ημερες μαζι με μπιμπερο μεχρι που το μωρο κουραστηκε και δεν ξαναμπηκε στο στηθος. Κι ολες τις ημερες να διαβαζω στο ιντερνετ σαν την τρελη, να αγωνιω αλλα φως να μην βλεπω.

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

 

mary κατ'αρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου! Πέρασες δύσκολα μέχρι να το κρατήσεις γερό στην αγκαλιά σου και για εμένα μόνο αυτό θα πρέπει να σκέφτεσαι! Για το αν έκανες κάποια λάθη στον θηλασμό θα σου πω πως μάλλον είναι αδύνατο να το ξέρεις. Η εύκολη απάντηση είναι ότι φταιει το ξένο γαλα, αλλά υπάρχουν πολλά μωρά που πίνουν ξένο γάλα με μπιμπερό και όχι μονο σταματάνε να θηλάζουν αλλά με λίγη επιμονή θηλάζουν τελικά αποκλειστικά. Το ίδιο συμβαινει και με πολλά μωρά που η μητέρα πρεπει να λείψει και αναγκαστικά πίνουν από μπιμπερό. Άρα μπορείς να είσαι σιγουρη ότι εφταιγε το ξένο γάλα στο μαιευτήριο? Εγώ δεν θα ήμουν (και στα δυο παιδια μου εδωσα ξενο γάλα στο μαιευτηριο και μετα τα θηλασα) Επίσης, μην ακούς τις υποθέσεις που κάνουν καποιες μαμάδες, ανεξάρτητα του πόσο καιρό θηλάζουν, οι οποίες όμως στηρίζονται σε προσωπική εμπειρία και μόνο. Εννοώ πως μπορεί να πιστευουν πως η " τακτική " που ακολούθησαν είναι η μοναδική συνταγή επιτυχίας. Μέγα λάθος!!!!!!!! Κάθε γυναίκα ειναι διαφορετική (συμφωνώ 100% με την Little Monkey, τα ιδια εχω γραψει και σε άλλο θεμα παλιοτερα), κάθε εγκυμοσύνη και τοκετός είναι διαφορετικά ,κάθε μωρό επίσης διαφορετικό και οι συνθηκες που αντιμετωπιζει η καθε μια διαφορετικές. Οπότε τι πάμε να συγκρίνουμε? Είναι δυνατόν να υπάρχει μια συνταγή που να πιάνει σε όλες τις περιπτώσεις? Πάλι θα μιλήσω από την δική μου εμπειρία, στο 2ο μωρό είχα πολύ περισσότερο γάλα και πολύ πιο σύντομα απ'ότι στο 1ο. Όμως επειδή από ένα σημείο και μετα ο θηλασμός δεν εξελισσόταν καλά, αποφάσισα να μην τον συνεχίσω γιατί έβλεπα πως ο κόπος μου ήταν αντιστρόφως ανάλογος του αποτελέσμτος. Το τι θεωρεί η κάθε μια " κόπο " και " αποτέλεσμα " το αξιολογεί μονο η ίδια, οπότε κλείσε τα αυτιά σου σε κάθε επικριτικό σχόλιο. Η alcyon τα είπε πολύ ωραία, δεν έχεις κανένα λόγο να χαλάς την ζαχαρένια σου επειδή κάποιες θέλουν να καλύψουν τις ανασφάλειές τους χρησιμοποιώντας τις μαμάδες που δεν έκαναν ό,τι και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη που άνοιξες το θέμα, δεν θα πρωτοτυπήσω και εγώ και θα έλεγα μη χάνεις τώρα στιγμές για να σκέφτεσαι πράγματα που έγιναν... Μπορεί πράγματι να θέλεις να "τα πεις κάπου" που ίσως σε καταλάβουν, αλλά μέχρι εκεί! Το μωράκι μεγαλώνει και από εδώ και πέρα μπορείς να είσαι μια χαρά μανούλα με όλα τα υπόλοιπα που μπορείτε να ζήσετε μαζί.

 

Δεν ξέρω αν ο θηλασμός ως συναίσθημα "ματαίωσης" χρειάζεται να τονιστεί τόσο πολύ... Γνωρίζω κοπέλες που είχαν ανάλογα συναισθήματα για ένα σωρό άλλα πράγματα στη λοχεία. Γιατί δεν είχαν πολλή βοήθεια, γιατί άλλαξε η ζωή τους, γιατί επηρεάστηκε η σχέση με το σύζυγο με τρόπο που δεν είχαν φανταστεί. Ό,τι και να είναι αυτό που προβληματίζει μια νέα μανούλα, αργά ή γρήγορα καλό είναι να το λύσει μέσα της και να μην την μπλοκάρει.

 

Δεν διαφωνώ ότι χρειάζεται μια καλύτερη ενημέρωση, να το πω; Προς τις υποψήφιες μανούλες, ότι τις συμβουλές που ακούνες τις πρώτες μέρες καλό είναι να τις φιλτράρουν πάρα πολύ και να διακρίνουν από ποια σκοπιά τις λέει όποιος τις λέει... Όμως εκείνες οι στιγμές είναι πολύ ευαίσθητες και δεν νομίζω ότι πρέπει να χρεώνεται μια μαμά το τι έγινε... Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να ενημερώνονται καλύτερα οι μαμάδες, καλύτερα να κάνουμε ένα στίκυ με 2-3 πράγματα για τις γνωστές τακτικές αποθηλασμού και από ποιον προτείνονται συνήθως, για τα σημάδια ότι τρώει καλά το μωρό, με στοιχεία για επαφή με ειδικό προσωπικό, από την πρώτη μέρα, να μην πω πριν την πρώτη μέρα. Επίσης, 2-3 βιβλία που είναι πολύ καλά για το θέμα, λινκς για τη LLL ή ό,τι άλλο κριθεί απαραίτητο. Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι "Θηλασμός - Τι να γνωρίζετε πριν το μαιευτήριο" ή κάπως έτσι.

 

Η καισαρική είναι μια κάπως ιδιάζουσα περίπτωση που ίσως χρειάζεται ειδική υποστήριξη και επαφές με ειδικούς, στο πλαίσιο πάντα ότι τα μαιευτήρια δεν έχουν πάντα στις προτεραιότητές τους το θηλασμό ως κάτι πέρα από το να πάρει μια μυρωδιά το παιδί. Εκεί μπερδεύονται οι μαμάδες, γιατί κάποια μαιευτήρια θα σου πουν "θα σου πω τι να κάνεις για να θηλάσεις" και εννούν "δεν θα κόψουμε κατευθείαν το γάλα", ας "τσιμπάει" το μωρό, αλλά σταδιακά να περάσει η μαμά στο μπουκάλι, γιατί είναι πιο βολικό, γιατί... γιατί....

 

Το τόπικ να είναι κλειδωμένο για να μη χάνεται κανείς σε ένα σωρό πληροφορίες και γνώμες και να φαίνεται πάρα πολύ καλά ώστε οι πιο σημαντικές πληροφορίες να μη χάνονται εδώ και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που γραφω αυτο το μηνυμα ειναι οτι το μωρακι μου γινεται σε λιγες ημερες δυο μηνων και δεν μπορω πια να λεω σε κανεναν για τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα (τα εχω πει τοσες φορες που τους εχω κουρασει ολους). Πραγματικα, δεν θελω να ειμαι αχαριστη, το μωρακι μου ειναι μια χαρα και οταν σκεφτομαι οτι μπορεσα να γινω μητερα μετα απο 2 αποβολες, λεω οτι δεν πρεπει να στενοχωριεμαι για τιποτα. Ομως, η αληθεια ειναι οτι με ποναει καθε μερα που περναει, που δεν το θηλαζω. Δεν θελω να γραψω την ιστορια μου με λεπτομερειες, δεν εχει πια νοημα και δεν θελω να τα ξαναζησω ουτεμε τη σκεψη. Το αγχος, την προσπαθεια, τις προσευχες, την απογοητευση. Να πω μονο οτι γεννησα με καισαρικη μετα απο προσπαθεια 13 ωρων για φυσιολογικο, το μωρο μου το εφεραν στην ανανηψη, το ειχα μαζι μου στο δωματιο, δυστυχως πηρε απο την αρχη ξενο γαλα (ολοι αυτο ελεγαν κι εγω κουδουνι απο τη ναρκωση το δεχτηκα-και πως να παρακουσεις τους γιατρους), στη συνεχεια δε χορταινε στο στηθος, αγορα θηλαστρου, ενοικιαση θηλαστρου νοσοκομειακου για αυξηση παραγωγης (μηδενικα αποτελεσματα), συμβουλο θηλασμου, θηλασμος για 25 ημερες μαζι με μπιμπερο μεχρι που το μωρο κουραστηκε και δεν ξαναμπηκε στο στηθος. Κι ολες τις ημερες να διαβαζω στο ιντερνετ σαν την τρελη, να αγωνιω αλλα φως να μην βλεπω.

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

 

1ον Τώρα που έγινες μανούλα, να προετοιμαστείς κατάλληλα καθώς όχι μονο για τον θηλασμό αλλά για ΟΛΑ όσα αφορούν τον ρόλο σου ως γονιός, είναι σίγουρο ότι θα βρεθούν άπειρα άτομα που θα τα κάνουν καλύτερα από ό,τι εσύ. Και αυτό θα αποτελεί μια αυτοεπιβεβαίωση γι' αυτά τα άτομα.:wink:

 

2ον Σχετικά με το θηλασμό, αν δεν έχεις πρόβλημα που τον σταμάτησες καλά κάνεις και δεν έχεις πρόβλημα, γερό να είναι παιδάκι σου πάνω από όλα.

Εφόσον όμως η ίδια δέχεσαι ότι αυτό είναι κάτι που σε στενοχωρεί τόσο πολύ γιατί απλά δεν το προσπαθείς λίγο ακόμα;

 

Γιατί δεν γράφεις την περίπτωσή σου, το πρόβλημά που αντιμετώπισες, πού ακριβώς βρίσκεστε τώρα και να δούμε όλες εδώ λιγότερο ή περισσότερο έμπειρες ή ειδικές, πώς μπορούμε να σε βοηθήσουμε να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα;

 

Αυτό στο λέει μια μαμά που θήλασε πρώτη φορά το πρώτο της παιδί λίγες μέρες πριν σαραντήσει και εδραίωσε αποκλειστικό θηλασμό ενώ μέχρι τότε, αυτό δέχονταν μόνο το μπιμπερό.

 

Κάποιες φορές δεν είναι χρήσιμο να ακούσουμε μόνο έναν καλό λόγο και ένα χτύπημα στην πλάτη αλλά να λάβουμε λίγη βοήθεια για να τα καταφέρουμε.:-)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Mariandik από όσα γράφει η φίλη, φαίνεται ότι ανήκει στις περιπτώσεις που δεν έχει ανταπόκριση στα θήλαστρα... Είμαι και εγώ μια από αυτές. Μόνο με το symphony έβγαζα ποσότητα, αλλά όχι κάτι εντυπωσιακό... Μου είχαν πει τότε ότι περίπου μία στις δέκα γυναίκες είναι τέτοια περίπτωση. Αν βάλει το μωρό στο στήθος εξαρχής, το μωρό μπορεί να δώσει το κατάλληλο ερέθισμα και να τραφεί κανονικά (εκτός και αν πέσει στο συνδυασμό του μωρού με όχι καλές θηλαστικές κινήσεις), αλλά το ίδιο στήθος δεν βγάζει γάλα με το θήλαστρο.

 

Στον όροφο που ήμουν στο μαιευτήριο όλες έβγαζαν ποσότητα, εγώ κάτι σταγόνες. Με άλλο νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Φαίνεται ότι ήδη έχει προσπαθήσει πάρα πολύ. Τώρα αν υπάρχει και κάτι άλλο...

 

Εικάζω ότι η κοπέλα έπεσε στο συνδυασμό όχι πολύ "φανατικού" με το θηλασμό βρέφους και χαμηλής ανταπόκρισης του στήθους στο θήλαστρο. Σπάνιο, αλλά τυχαίνει. Αν είχαν ξεκινήσει αλλιώς τα πράγματα, μπορεί τώρα η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Όμως φαίνεται ότι η κοπέλα προσπάθησε πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Mariandik από όσα γράφει η φίλη, φαίνεται ότι ανήκει στις περιπτώσεις που δεν έχει ανταπόκριση στα θήλαστρα... Είμαι και εγώ μια από αυτές. Μόνο με το symphony έβγαζα ποσότητα, αλλά όχι κάτι εντυπωσιακό... Μου είχαν πει τότε ότι περίπου μία στις δέκα γυναίκες είναι τέτοια περίπτωση. Αν βάλει το μωρό στο στήθος εξαρχής, το μωρό μπορεί να δώσει το κατάλληλο ερέθισμα και να τραφεί κανονικά (εκτός και αν πέσει στο συνδυασμό του μωρού με όχι καλές θηλαστικές κινήσεις), αλλά το ίδιο στήθος δεν βγάζει γάλα με το θήλαστρο.

 

Στον όροφο που ήμουν στο μαιευτήριο όλες έβγαζαν ποσότητα, εγώ κάτι σταγόνες. Με άλλο νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Φαίνεται ότι ήδη έχει προσπαθήσει πάρα πολύ. Τώρα αν υπάρχει και κάτι άλλο...

 

Εικάζω ότι η κοπέλα έπεσε στο συνδυασμό όχι πολύ "φανατικού" με το θηλασμό βρέφους και χαμηλής ανταπόκρισης του στήθους στο θήλαστρο. Σπάνιο, αλλά τυχαίνει. Αν είχαν ξεκινήσει αλλιώς τα πράγματα, μπορεί τώρα η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Όμως φαίνεται ότι η κοπέλα προσπάθησε πραγματικά.

 

Δεν λέω ότι δεν προσπάθησε, ούτε ότι πρέπει ντε και καλά να θηλάσει.

Όμως επειδή ακριβώς βγάζει όλη αυτή τη στενοχώρια και δείχνει ότι είναι κάτι που την απασχολεί πραγματικά, λέω ότι δεν είναι καθόλου αργά για να το ξαναπροσπαθήσει.

 

Δεν ξέρω ποιο μπορεί να ήταν το πρόβλημά της αλλά αν υπάρχει έστω και μία περίπτωση να είναι κάτι που λύνεται και να μπορέσει να βοηθηθεί, γιατί να μην το προσπαθήσει εδώ στο φόρουμ που θα βρει σίγουρα αρκετή βοήθεια;

 

ΥΓ αθηνα, κι εγώ μια από αυτές τις γυναίκες είμαι, χωρίς ανταπόκριση στο θήλαστρο, οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά. Ωστόσο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ακόμα και για την ίδια μαμά με το δεύτερο ή το τρίτο παιδί της

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά, ξεχωρίστε λίγο τα ποστ που αναφέρονται σε ενημέρωση από αυτά που αναφέρονται σε ψυχολογική στήριξη!

 

Το να κάνω κήρυγμα σε άνθρωπο που "πνίγεται" στο ποτάμι... είναι χτύπημα "κάτω από τη ζώνη".

 

Αυτό που βλέπω συχνά είναι μαμάδες με μαραζωμένο ηθικό που δυσκολεύονται στην καθημερινότητά τους από τη στενοχώρια τους και έρχονται μερικοί για να κουνήσουν το δάχτυλο και να επιδείξουν την "υπεροχή" τους.

 

Ναι πράγματι, μεγάλο κατόρθωμα να είναι κάποιος πιο "ψηλός" από ένα πεσμένο. Τι να λέμε...

 

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να αποδείξει κάποιος τα οφέλη του θηλασμού πάνω στην πλάτη της άλλης που λέει πως στενοχωριέται επειδή δεν κατάφερε να θηλασει όσο ήθελε.

 

 

miriki...

κανένας δε βγαίνει να πει ανοιχτά πως υπερέχει έναντι του άλλου. Το ζωγραφίζουν όμως με τόοοοσο έντονα χρώματα. Φαίνεται αυτή η "κρυφή χαρά"...

... όταν απαξιώνονται οι λόγοι για τους οποίους κάποιος απέτυχε

... όταν του λένε (εμμέσως πλην σαφώς)... δεν είναι πως δε μπορούσες, αλλά παραδέξου πως δεν ήθελες.

... όταν τον χτυπάνε τάχα μου φιλικά στην πλάτη και του λένε μη στενοχωριέσαι, φταίνε αυτοί που άκουσες και σου έδωσαν οδηγίες (σα να λέμε... είσαι χαζή για τις επιλογές σου, δεν πήγαινες καλύτερα σε κανέναν άλλο να σου τα πει καλύτερα; )

... ή οταν του λέμε αντιφατικά πράγματα: π.χ. "ναι υπάρχει και το ποσοστό που δε μπορεί να θηλάσει"... και λίγο παρακάτω: "δεν υπάρχει γυναίκα που να μη μπορεί να θηλάσει".

 

και πολλά πολλά άλλα τέτοιου τύπου.

 

Δεν το κάνουν όλες οι θηλάζουσες αυτό, αλλά στις ενότητες του θηλασμού είναι έντονο. Και η απαξίωση των άλλων και οι σκληρές κατά τη γνώμη μου ατάκες.

Εκφράζεις με πολυ εύστοχο τροπο την ουσία σε σχεση με τον υπογειο πόλεμο που κάνουν μερικες φανατικες του θηλασμου... Δεν τις ενδιαφέρει το καλο των άλλων μωρων, η επίδειξη της υπεροχής τους τις ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Βουρλο......μου αρεσει να βλεπω παντα την θετικη πλευρα των ανθρωπων.....ειμαι θετικα συντονισμενη καταλαβαινεις......οσο για τα αλλα απλα σας διαβαζω.....και χαμογελαω....τπτ αλλο. Α, συμφωνω με την Αλκυ οσο δεν παει....επισης....:lol:

Στο ότι μια υπερμαχος του θηλασμου με προέτρεψε να δώσω συμπλήρωμα, εσύ στο 'βουρλο' κολλησες? όλη την κριτική και την αυστηρότητα μόνο στους γιατρούς και τις μαιες τις εξαντλειτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλα!!

Καταρχην να χαιρεσαι το μωρακι σου και κατα δευτερον να βγαλεις τις τυψεις απο μεσα σου και να σταματησεις να εχεις ενοχες.Δεν το εκανες για τον αλφα βητα λογο,μπορει να φταις,μπορει να μην φταις,αλλα τελειωσε.Μην κοιτας πισω.Εχεις ενα μωρακι να φροντισεις,κατι που λειπει σε πολλες απο εμας,απολαυσε το μωρο σου.

Μην κολλας σε λεπτομερειες.Και αλλες μανουλες δεν θηλασαν!!Δεν λεει κατι αυτο.

Τυχερη μανουλα,φιλα το μωρακι σου και απο μενα που δεν εχω!!!!!!!

Χίλια ευχαριστώ καλη μου! Θα αποκτήσεις μωρο και θα είναι πολυ τυχερό με μια τόσο καλη κι ανοιχτοκαρδη μητέρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο λέει μια μαμά που θήλασε πρώτη φορά το πρώτο της παιδί λίγες μέρες πριν σαραντήσει και εδραίωσε αποκλειστικό θηλασμό ενώ μέχρι τότε, αυτό δέχονταν μόνο το μπιμπερό.

 

 

Για πες, πώς τα κατάφερες; Εμένα μ' ενδιαφέρει πολύ!!!

 

ΥΓ αθηνα, κι εγώ μια από αυτές τις γυναίκες είμαι, χωρίς ανταπόκριση στο θήλαστρο, οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά. Ωστόσο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ακόμα και για την ίδια μαμά με το δεύτερο ή το τρίτο παιδί της

 

Κι εγώ μάλλον. :-(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marandnik ακόμα προσπαθώ ωρες ωρες να βάλω το παιδι στο στήθος και δεν θέλει πια με τίποτα, στριβει το κεφαλακι του και κλαιει (τον πρώτο καιρό θηλαζε, αλλα σιγά σιγά έχασε εντελώς το ενδιαφέρον του). Θηλαστρο δοκίμασα, και αγόρασα και νοικιασα, με ελάχιστα αποτέλεσμα. Δεν βλέπω να μπορω να κάνω κάτι, χωρίς να καταπιεσω το μωρο, κι ενω πλέον το στήθος μου δεν βγάζει σταγόνα.. Εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή marandnik ακόμα προσπαθώ ωρες ωρες να βάλω το παιδι στο στήθος και δεν θέλει πια με τίποτα, στριβει το κεφαλακι του και κλαιει (τον πρώτο καιρό θηλαζε, αλλα σιγά σιγά έχασε εντελώς το ενδιαφέρον του). Θηλαστρο δοκίμασα, και αγόρασα και νοικιασα, με ελάχιστα αποτέλεσμα. Δεν βλέπω να μπορω να κάνω κάτι, χωρίς να καταπιεσω το μωρο, κι ενω πλέον το στήθος μου δεν βγάζει σταγόνα.. Εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι.

 

Mary το μωρο κλαίει πριν το βάλεις στο στήθος ή μετα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

...ΥΓ αθηνα, κι εγώ μια από αυτές τις γυναίκες είμαι, χωρίς ανταπόκριση στο θήλαστρο, οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά. Ωστόσο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ακόμα και για την ίδια μαμά με το δεύτερο ή το τρίτο παιδί της

 

....

Κι εγώ μάλλον. :-(

 

Κι εγώ το ίδιο... (παρόλο που τα παιδιά φαίνονταν να τρέφονται κανονικά). Με το θήλαστρο δεν το 'χα και πολύ καλά.... Είχα ιδρώσει για να καταφέρω να έχω μερικές μεριδούλες στην κατάψυξη, για ώρα ανάγκης.

 

Σαν πολλές δε μαζευόμαστε;:roll:Μπας και μας φταίνε τα θήλαστρα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ρε κοριτσια εχω ακουσει για πολλες φιλες κτλ... που με το θηλαστρο ειτε νοσοκομειακο ειτε αλλο δεν καταφεραν να βγαζουν γαλα η βγαζαν ελαχιστες ποσοτητες και ομως τα μωρακια τους στο στηθος μια χαρα....

Και εγω με το θηλαστρο δεν εβγαλα σχεδον τιποτα και ομως το μωρο που τρωει απο το στηθος εβαλε μεσα σε 7 μερες 320γρ:rolleyes::rolleyes:!!!

 

Τελικα μαλλον ισχυει αυτο που λενε πως δεν κοιτας ποσο βγαζεις με το θηλαστρο και πως το μωρο ειναι το καλυτερο θηλαστρο απο ολα;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι το μωρό δεν θηλάζει πάντα. Είναι ανάλογα με τα κέφια του. Και συνήθως αποκοιμιέται στο στήθος, οπότε δεν τρώει. Όσο για το θήλαστρο, έχω το symphony της medela. Συνήθως βγάζω 20-30 γρ το πολύ, αλλά έχει τύχει και φορά που έβγαλα 50. Δεν ξέρω τι παίζει. Και χάπια μαγιάς παίρνω και σούπες έφαγα και μαλάξεις και ζεστά ντουζ κάνω... τίποτα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι μπηκες στο τρυπακι του δεν έχω γάλα; Σε ξέρω ή σε ήξερα πριν 3 χρόνια για να ξέρω τι έκανες; Είπα εγώ πουθενά ότι πρέπει να ψαχνομαστε σαν τους τρελους; Είπα να κάνει κάποια μαμα το παιδι της πειραματοζωο, τη ζωή όλων πατινι και να τρέχει στους γιατρούς; Αισθάνομαι ότι είμαι στα παράθυρα των ειδήσεων.. :rolleyes: Αχ Ελλάδα...

Αν διαβάσεις αυτά που κατα καιρούς γράφω θα δεις ότι ποτέ δεν γράφω για να ρίξω λάσπη σε κάποιον. Συνήθως γράφω σε τέτοια θέματα μόνο όταν έχω κάτι να πω και το γνωρίζω κι όταν έχει γραφτεί μια ασάφεια ή κατι λανθασμενο που μπορεί να μπερδέψει κάποια άλλη μαμα (στα πλαίσια των όσων λίγων γνωρίζω φυσικά, τίποτα παραπάνω). Επειδή τυχαίνει λοιπόν να έχω μιλησει και βοηθήσει μαμάδες που είχαν μπει στο τρυπακι του δεν έχω γάλα και τελικά το πρόβλημα ήταν θέμα του μωρου (ο χαλινος ήταν ένα παράδειγμα, ας μην κολησουμε στο συγκεκριμένο) γι αυτο λοιπόν έγραψα αυτο που έγραψα. Πολλές φορές η μαμα πιστεύει ότι δεν έχει γάλα -για διάφορους λόγους, εξάλλου όλοι από δίπλα αυτο παπαγαλιζουν (δεν έχεις γάλα, δεν είναι θρεπτικο, δεν χορταινει κτλ) και είναι πολυ δύσκολο να την ξεκολλήσεις απο αυτο!

Και πάλι δεν καταλαβαίνω τι είπα και δημιούργησε τέτοια θύελλα αντιδράσεων και 1000 like στο ποστ σου απο την mariazerta (που παλιότερα μαλιστα είχα προσπαθήσει να δώσω απαντήσεις σε πολλά ερωτήματά της- μάλλον δεν τη βοηθησα οσο θα ήθελε).

δεν τηθεται θεμα συμπαθειας η' αντιπαθειας η' αν με βοηθησες πολυ.λιγο η' και καθολου!! ο καθενας κανει αυτο που μπορει κ αυτο που αντεχει..αυτο που εσυ θεωρεις φυσιολογικο εγω μπορει να το θεωρω αδυνατο απο μερος μου να το κανω κ το αντιθετο βεβαια!! για τα 1000 like εννοουσα οτι εγω δεν θα το ετρεχα το μωρο μου ημερων η' κ καποιων μηνων να του κανω επεμβασεις κ θεραπειες για να θηλασει καποιον καιρο παραπανω..σε αυτο λοιπον συμφωνησα με την κοπελα..ουτε ζητησα καποια να συμφωνησει με την αποψη μου ουτε περιμενω καποια που θα εχει παραδειγμα αυτο το προβλημα να δωσει φορμουλα.αν θελει ας κανει την επεμβαση..εγω ειπα τι θα εκανα ΕΓΩ!! εσυ μπορει να εκανες το αντιθετο..σε ενδιαφερει η γνωμη μου?? οχι..γιατι θα κανεις αυτο που νομιζεις καλυτερο για την μικρη σου... κ εγω λοιπον κανω αυτο που νομιζω καλυτερο για την δικη μου κορουλα κ για την δικη μου ψυχολογια!!! σ'ευχαριστω παρολοα αυτα γιατι οντως οταν χρειαστηκα μου εδινες παντα απαντηση!!;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι το μωρό δεν θηλάζει πάντα. Είναι ανάλογα με τα κέφια του. Και συνήθως αποκοιμιέται στο στήθος, οπότε δεν τρώει. Όσο για το θήλαστρο, έχω το symphony της medela. Συνήθως βγάζω 20-30 γρ το πολύ, αλλά έχει τύχει και φορά που έβγαλα 50. Δεν ξέρω τι παίζει. Και χάπια μαγιάς παίρνω και σούπες έφαγα και μαλάξεις και ζεστά ντουζ κάνω... τίποτα. :-(

 

Το θηλαστρο δεν αποδίδει αν δεν χρησιμοποιείται αρκετά συχνά. Δλδ χρειάζονται 100 λεπτά άντλησης (ή θηλασμου) για κάθε στήθος μοιρασμένα μέσα στο 24ωρο (πχ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα στο κάθε στήθος) και μια βραδινή άντληση μεταξύ 12-5πμ. Κανεις αυτο το πραγραμμα ή κάτι αντίστοιχο;

 

Το μωρο παίρνει συμπλήρωμα κι αν ναι πόσο;

Πόσες φορές θηλαζει μέσα στο 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι το μωρό δεν θηλάζει πάντα. Είναι ανάλογα με τα κέφια του.(

Και μενα.....καπως ετσι...!!!

Και τα 320 τα πηραμε κρεμασμενοι οοοοοοοοολη μερα στο στηθος...και συνεχιζουμε φυσικα να ειμαστε...(μεχρι να πεσουμε κατω προφανως:rolleyes::rolleyes::()

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ με τα θήλαστρα. Μαξ 60 μλ όταν το παιδί έπαιρνε 1 κιλό το μήνα θηλάζοντας (είχα γάλα δηλαδή). Γιαυτό η οδηγία βγάλε με το θήλαστρο να δούμε πόσο/ αν έχεις είναι εντελώς λάθος.

 

Newbie G να γιατί τα παίρνω με τους επαγγελματίες υγείας και θυμώνει η αλκυόν ότι υπαινίσσομαι κάτι για τις μαμάδες. Έπρεπε από το μαιευτήριο να σου πούν ότι το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις και για τις πάνες που έπρεπε να μετράς. Ήταν υποχρέωσή τους.

 

Αθηνά είναι ωραία αυτή η ιδέα. Πού να το βάλουμε το θέμα στο θηλασμό ή στον τοκετό;

 

Mary η υπέρμαχος του θηλασμού έπρεπε να πουλήσει και κανένα μπιμπερό για να βγει το μεροκάματο, αυτή ήταν η δουλειά της. (πιστεύω όμως ότι ήταν και βούρλο).Επίσης το ότι κάποια έχει θηλάσει ν αιώνες δε σημαίνει ότι ξέρει τα πάντα για το θηλασμό ή για το πώς να προσεγγίσει και να υποστηρίξει τη μέλλουσα μαμά. Δηλ, αν δεν έχει κάνει έναρξη γαλουχίας με θήλαστρο π.χ. γιατί το μωρό νοσηλεύεται, μπορεί να μην καταλαβαίνεις τι πρέπει να γίνει σε αυτή την περίπτωση και να λες άρες μάρες. Ή αν το δικό της μωρό έπαιρνε κανονικά βάρος χρησιμοποιώντας πιπίλα, να νομίζει ότι δεν τρέχει τίποτα να πάρει πιπίλα και της διπλανής.

 

Η δουλειά του γιατρού και της μαίας όμως είναι να στηρίξουν το θηλασμό, αυτή είναι η διαφορά. Μπορεί κάποιος να είναι εξαιρετικός μαιευτήρας αλλά άσχετος με το θηλασμό, δεν έχει σημασία. Αναγνωρίζοντας τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία του κάθε συνεργάτη μας μπορούμε να μεγιστοποιήσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνουμε. Δηλ τώρα ξέρεις ότι δε θα στραφείς εκεί για βοήθεια στο θηλασμό την επόμενη φορά, αλλά σε κάποιο γυναικολογικό σου θέμα θα τον εμπιστευτείς.

 

Ομολογώ ότι με το δεύτερο μήνυμά σου πήρα μια βαθιά ανάσα γιατί είδα άλλη εικόνα από αυτή που μου έδωσε το πρώτο. Δηλ σαν να έχεις αναθαρρήσει κάπως και αυτό είναι πολύ καλό. Κατά τη λοχεία μου ένιωθα σαν να βρισκόμουν σε τούνελ σκοτεινό, το θυμάμαι και φρικάρω και τώρα. Όμως τέλειωσε. Με είχε βοηθήσει η συμβουλή της μαίας μου "δε θα σου δίνεις σημασία, δεν είσαι εσύ, είσαι μια άγνωστη γυναίκα που σύντομα θα φύγει" και της ψυχολόγου "δε χρειάζεται να τα καταφέρνεις πάντα. Μερικές φορές τα πράγματα πάνε στραβά, τι να κάνουμε;".

 

Λούση δεν αναφερόμουν σ' εσένα προσωπικά γιαυτό έγραψα "η όποια εσύ".

 

Θα κλείσω με κάτι από το νηπιαγωγείο που νομίζω ότι περιγράφει σε μεγάλο βαθμό τις παραξηγήσεις σε αυτό το θέμα. Είναι πραγματικό γεγονός έχω αλλάξει μόνο τα ονόματα. Ο Νίκος μπαίνει στην τάξη φορώντας καινούρια παπούτσια. Λέει με πολλή χαρά στον κολλητό Γιώργο του (που αντιμετωπίζουν τεράστια οικονομικά προβλήματα) "Κοίτα έχω καινούρια παπούτσια". Ο Γιώργος έρχεται κλαίγοντας σε μένα "Κυρία ο Νίκος με κοροϊδεύει, λέει ότι έχει καινούρια παπούτσια." Ε, βρε αγάπη μου δε σε κοροϊδεύει τη χάρά τη θέλει να μοιραστεί γιατί είσαι φίλος του, αντίστοιχα θα μοιραζόταν και τη λύπη του...

Επεξεργάστηκαν by miriki
Προσθήκες
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Newbie G τώρα διάβασα το ιστορικό σας. Πιθανόν το μωρο σου δε θηλαζε αποτελεσματικά, οδηγηθηκε σε αφυδατωση κι έτσι δεν εδραιωσες ποτε γαλουχια. Είχε καθόλου ικτερο;

 

Στην παρούσα φάση, αν σε ενδιαφέρει να θηλασει αποκλειστικα πρέπει αφενός να αυξηθεί η παραγωγη σου (κάνοντας επαναγαλακτισμο) κι αφετέρου να ξαναγυρίσει το μωρο στο στήθος. Κανένα απο τα δυο δεν είναι εύκολο (ίσως το δεύτερο να είναι δυσκολότερο για ψυχολογικους κυρίως λόγους),δεν είναι ακατόρθωτο αλλα θέλει πολυ υπομονή!

Αν θέλεις το συζητάμε περισσότερο ή μπορείς να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμου (πιστοποιημένη κατα προτίμηση, αν δεν υπάρχει δυνατότητα τότε εθελοντρια).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το θηλαστρο δεν αποδίδει αν δεν χρησιμοποιείται αρκετά συχνά. Δλδ χρειάζονται 100 λεπτά άντλησης (ή θηλασμου) για κάθε στήθος μοιρασμένα μέσα στο 24ωρο (πχ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα στο κάθε στήθος) και μια βραδινή άντληση μεταξύ 12-5πμ. Κανεις αυτο το πραγραμμα ή κάτι αντίστοιχο;

 

Το μωρο παίρνει συμπλήρωμα κι αν ναι πόσο;

Πόσες φορές θηλαζει μέσα στο 24ωρο;

 

Προσπαθώ να θηλάζω ανά τρίωρο, τουλάχιστον τον βάζω στο στήθος κι ό,τι κάνει. Του δίνω στήθος και πιο συχνά, αν κλάψει. Μετά το 20λεπτο, επειδή συνήθως έχει αποκοιμηθεί, τον ξυπνάω και του δίνω 60 γρ συμπλήρωμα. Οπότε σταθερά ανά τρίωρο πίνει σίγουρα ξένο γάλα και τις μισές τουλάχιστον φορές πίνει και δικό μου. Στο καπάκι αντλώ (εκτός από τις 3 τη νύχτα που δεν μπορώ πάντα). Το θήλαστρο το χρησιμοποιώ εδώ και 20 μέρες. Νομίζω πως αν ήταν να δω βελτίωση, θα την είχα δει ήδη, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...