Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

Ναι,αυτό εννοώ,θα λείπει.Τυχαία,να βγω και να ρωτάω χωρίς να ξέρω τον άλλο,δεν το κάνω.Θέλω να ξέρω τον άλλο,να έχει επικοινωνία μαζί μου,άρα και με το παιδί,να δειχνει γνήσιο ενδιαφέρον,συνέπεια,δε με νοιάζει αν θα κάνει πλούσια δώρα αλλά να έιναι ,πιο πολύ,κοντά στο παιδί.Ζητάω πολλά?Θέλω να τον ξέρω τον άλλο καλά,ως πνευματικός γονιός,άλλωστε,θα δώσει κάποια χαρακτηριστικά του στο παιδί,έ?Τι αδιέξοδο?Ποιος να το φαντάζονταν ότι η μαμά μου θα γίνει η νονά της κόρης μου,αν μου το έλεγαν θα γελούσα,κάτι σαν παρένθετη,μου κάνει...η εκκλησία το δέχεται,πάντως.Απλώθηκε νεκρική σιγή μετά την γέννηση της μικρής σχετικά με το θέμα..!Εντυπωσιακό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό με τα ονόματα! Νομίζω οτι είναι οτι ποιό ανόητο για το οποίο μπορεί να μαλώσει/σκοτωθεί/χωρίσει ζευγάρι. Δυστυχώς κάποιος απο τους 2 κάνει παντα πίσω...ετσι το θέλει ο κανόνας. Αν αυτή πρέπει να είσαι εσύ κοίτα γύρω σου πόσο όμορφα πράγματα μπορεί να σε περιβάλλουν πόση χαρά παίρνεις απο την απλή καθημερινότητα που αξίζει το άγχος..οι φασαρίες..οι στεναχώριες και οι κακίες; Απο κει και πέρα κ το Ειρηνέλα είναι πολύ όμορφο και εύηχο αλλά και πάλι ακούγεται πρώτο και έντονα το Ειρήνη. Το θέμα της μαμάς-νονάς νομίζω πως πρέπει να το διαχειριστείτε ως ζευγάρι διαφορετικά. Δεν μπορεί να μην έχετε κοινούς φίλούς.. πλησιάστε τους αρκεί να νιώθετε την αγάπη και το δέσιμο που προυποθέτουν μια τέτοια σχέση (σχετικό είναι κ αυτό γιατί τπτ δεν είναι δεδομένο σήμερα). Το οικονομικό μπορείτε να το αναλάβετε εσείς και ο νονός/νονά να πάρει μόνο το σταυρό. Αν υπάρχει καλή θέληση απο όλες τις πλευρές όλα γίνονται εύκολα ! Μη σε ταράζουν τέτοια θέματα...αυτά ειναι το αλάτι στο φαγητό το ίδιο το φαγητό είναι που έχει την αξία!

Link to comment
Share on other sites

boubou_4,σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!Ο μπαμπάς θέλει το ίδιο νησί με την βάφτιση του άλλου μας παιδιού,να έιναι το ίδιο.Εγώ θα ήθελα Άθήνα,εντάξει,πήγαμε εκεί,πάλι το ίδιο?Του ίδιου του αρέσει πιο πολύ...το ΄βλέπει σαν μικρές διακοπές!Τελοσπάντων!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μην τα δένεις και κόμπο όλα αυτά... δηλαδή ότι επειδή θα έχει επικοινωνία με σένα, θα έχει επικοινωνία και με το παιδί ή ότι αν έχει παιδιά σε παρόμοια ηλικία θα γίνουν φίλοι κολλητοί ή ότι αν είσαστε τώρα φίλοι, θα είσαστε φίλοι για πάντα. Τόσες και τόσες φιλίες διαλύονται ή ξεφτίζουν με τα χρόνια, ακόμα και συγγενείς τσακώνονται και καταλήγουν να μη λένε ούτε καλημέρα. Εγγύηση δεν υπάρχει. Εγώ δεν σου είπα να βγεις στο δρόμο και να μαζέψεις ένα νονό, σου είπα να ρωτήσεις ανθρώπους (που ξέρεις, που εμπιστεύεσαι την κρίση τους) να σου προτείνουν κάποιον, να συναντηθείτε, να συζητήσετε, να δείτε αν κάνετε κλικ, να δεις τις απόψεις τους για το ρόλο του νονού και να αποφασίσεις αν μπορείτε να συνενοηθείτε. Μην απορρίπτεις τη σύσταση. Μπορεί να σταθείς τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

αχ!ζωάκι 28,με ηρέμησες!σε ευχαριοστώ!εχεις δίκιο,πρέπει να είμαστε ευγνώμονες,να μην κολλάμε σε μικρά θέματα!η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή!να προσπαθήσω να το δω με άλλα μάτια το θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, μην τα δένεις και κόμπο όλα αυτά... δηλαδή ότι επειδή θα έχει επικοινωνία με σένα, θα έχει επικοινωνία και με το παιδί ή ότι αν έχει παιδιά σε παρόμοια ηλικία θα γίνουν φίλοι κολλητοί ή ότι αν είσαστε τώρα φίλοι, θα είσαστε φίλοι για πάντα. Τόσες και τόσες φιλίες διαλύονται ή ξεφτίζουν με τα χρόνια, ακόμα και συγγενείς τσακώνονται και καταλήγουν να μη λένε ούτε καλημέρα. Εγγύηση δεν υπάρχει. Εγώ δεν σου είπα να βγεις στο δρόμο και να μαζέψεις ένα νονό, σου είπα να ρωτήσεις ανθρώπους (που ξέρεις, που εμπιστεύεσαι την κρίση τους) να σου προτείνουν κάποιον, να συναντηθείτε, να συζητήσετε, να δείτε αν κάνετε κλικ, να δεις τις απόψεις τους για το ρόλο του νονού και να αποφασίσεις αν μπορείτε να συνενοηθείτε. Μην απορρίπτεις τη σύσταση. Μπορεί να σταθείς τυχερή.

όπως έχω ξαναπεί καλύτερα να κάνεις κουμπαριές με καινούργιους φίλους παρά με παλιούς! το καινούργιο μπορεί να σε εκπλήξει το παλιό μπορεί απλάνα φθαρεί! Το θέμα είναι όμως οτι πρέπει αυτά να γινουν με τη συννενόηση και των 2 τους Little Monkey δλδ ναι μπορεί να το δεχτεί η πεπικα αλλά ο σύζυγος που είναι; τι σου λέει πεπίκα για όλα αυτα; μόνη σου αγχώνεσαι εκείνος αναζητάει κάτι καλύτερο για το παιδάκι σας; γιατί απο μόνη σου λίγο δύσκολο να βγάλεις άκρη και να πάρεις απόφαση και για τους 2 σας.

Link to comment
Share on other sites

ζωάκι28,έχεις δίκιο.Απλά,ο μπαμπάς μας έχει εφησυχάσει καθώς δεν έχει βρεθεί φίλος να ζητήσει το παιδί να το βαφτίσει,τότε να στραφούμε στην οικογένεια μου ,αφού η δική του οικογένεια ανέλαβε-η θεία του,συγκεκριμένα-το άλλο παιδί.Ετσι,όμως,πάει?Μα ,κανείς να μην πει κάτι,να μην ρωτήσει...δεν καταλαβαίνω,όλοι έχουν οικονομικό πρόβλημα πια,αμάν!και εμείς πέσαμε στην περίπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω ξαναπεί καλύτερα να κάνεις κουμπαριές με καινούργιους φίλους παρά με παλιούς! το καινούργιο μπορεί να σε εκπλήξει το παλιό μπορεί απλάνα φθαρεί!

Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό, άλλωστε από μία άποψη αυτός είναι ο σκοπός της κουμπαριάς, να διευρύνεις δηλαδή τον κύκλο σου ώστε αν σου τύχει κάτι, το παιδί σου να έχει υποστήριξη από έναν άνθρωπο ακόμα. Από τους συγγενείς και τους κοντινούς φίλους, την υποστήριξη θα την έχει έτσι κι αλλιώς.

 

Εννοείται ότι συμφωνώ πως αυτά πρέπει να συζητηθούν ανάμεσα στο ζευγάρι ως πιο σημαντικά από το όνομα.

 

Πεπίκα, θα στο πω και αλλιώς και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Είσαστε τυχεροί που καλείστε να επιλέξετε ανάμεσα σε δύο όμορφα και εύπλαστα ονόματα που συνδιάζονται πολύ εύκολα - φαντάσου την πεθερά σου να τη λέγανε Ευριδίκη και τη μαμά σου Μελπομένη! Είναι κρίμα να αναλώνεστε σε τσακωμούς. Επιλέξτε σύντομα όνομα και ασχοληθείτε περισσότερο με το θέμα του νονού. Το πού θα γίνει το μυστήριο μπορείτε να το αποφασίσετε σε αντιπαραβολή, δηλαδή αυτός που ΔΕΝ θα βάλει το όνομα που θέλει, θα αποφασίσει για το πού θα γίνουν τα βαφτίσια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, δεν είναι εύκολη υπόθεση εδώ που τα λέμε να γίνει κάποιος νονός/α. Σκέψου οτι σε όλες τις γιορτές πρέπει να είναι παρόν και πάντα με το κάτι τις του! σκέψου οτι ακόμα και στις δικές σας (μπαμπάς-μαμά) θα νιώθει οτι πρέπει να είναι παρόν. Εαν φυσικά σκέφτεται κάπως έτσι αυτό το άτομο γιατί μπορεί να βρείς και κανα χαλαρό που να τα έχει γραμμένα όλα και νά έχει δικούς του κανόνες. Γιαυτό σου είπα σε προηγούμενο μήνυμα θέσπισε τους νόμους στη σχέση σας απο τώρα για να μην τρομάξει ο άλλος! οι καιροί άλλαξαν! πάνε πια τα πάρτυ με ακριβά δώρα και οι σταυροί απο πλατίνα! κομμένες οι πολλές επισκέψεις η βενζίνη είναι στα ύψη! και δεν τα λέω για πλάκα δυστυχως αλλά έτσι είναι! τυπικές σχέσεις αν εχεις κρατάνε κιολλας πίστεψε με! απλά πράγματα, απλά δώρα. Και μη θεωρείς πια οτι ο νονός/α είναι και το σημαντικότερο άτομο στη ζωή του παιδιού... οι ρόλοι αλλάζουν με τις εποχές και οι δικές μας δεν είναι πια πνευματικές αλλά υλιστικές! αν καταφέρουμε αυτό να το αλλάξουμε τότε θα ξαναέρθουν πίσω οι ειλικρινείς σχέσεις !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little monkey,αυτό με τα ονόματα το έχω σκεφτεί και εγώ..ευτυχώς που είναι εύηχα !Συμφωνούμε και με το ρόλο του νονού,αυτό πιστεύω και εγώ.Για το μέρος της βάφτισης το παλεύω ακόμα με τον μπαμπά-εκείνος είναι το εμπόδιο στην επιθυμία μου να γίνει Αθήνα-εκείνος θέλει νησί πάντα ,το ίδιο με την προηγούμενη βάπτιση.Σιγά μην κουβαληθούν οι άνθρωποι στο νησί,ενώ στην Αθηνα είναι,σαφώς πιο εύκολο.Για το όνομα,μάλλον θα κάνω πίσω αλλά εν μέρει,θα ειδιώκω να την φωνάζω ειρηλένα,άλλωστε και μένα με φώναζαν 2 αγαπημένοι συγγενείς με άλλο όνομα-το όνομα μου στα αγγλικά,γιατί τους άρεσε-ΟΚ,θα το κάνω πλάγια.Ο νονός είναι το αγκαθάκι,πρέπει σύντομα να δω-δούμε,αλλιώς η μαμα μου θα είναι και ελπίζω για καλό,να της φέρει καλό,εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΛΛΑΞΑΝ!ΚΑΛΑ ΛΕΣ!ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΔΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΞΟΔΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ!ΠΟΙΑ ΠΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΚΟΥΛΟΥΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ,ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ?ΜΕΤΑ,ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ,ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ,Ε,ΚΑΙ ΑΡΑΔΙΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΠΕΡΙ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ.ΑΧ!ΜΑΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω για ύπνο να το γράψω κ αυτό γιατί κάθε μήνυμα που διαβάζω και άλλες σκέψεις γεννιούνται (αν είναι δυνατόν τέτοια ώρα!!) Η αληθινή φιλία και η ανθρωπιά... που κολλάνε αν ο άλλος ζεί με δανεικά; ο κοσμος άρχιζε να κουμπαριάζει με συγγενικά πρόσωπια γιατί οι σχέσεις πήραν άλλους δρόμους πια.. δεν είναι όπως παλιά που μαζευόντουσαν στα σπίτια με ρετσίνες και χορεύαν με τα σοου της τηλεόρασης. Οι σχέσεις έγιναν μεταλλικές πια σκληρές και σκέφτεσαι καλύτερα με έναν δικό μου που έχω λιγότερες πιθανότητες να χάσω επαφές, να μαλώσω ή και να το κάνω αυτό θα τα ξαναβρώ μαζί του βρε παιδίμ παρά με κάποιον που δεν ξέρω αν αύριο θα ξαναμιλήσω μαζί του. Το ίδιο ισχύει και για τις ελεύθερες που σπάνια κουμπαριάζουν γιατί δεν έχουν κατασταλάξει στη ζωή τους (σχετικό κ αυτό) όσο αναφορά τον τόπο κατοικίας αλλά και τον σύντροφο που μπορεί να μην ταιριάζουν με τα κουμπαριά! Επομένως... ξαναλέω...δες το θέμα ποιό χαλλλλλαραααα που λεμε εμείς εδώ βόρεια! βρες κάποιον που θα ηθελες περαιτέρω σχέση μαζί του και μη κολλάς!! πρότεινε το και ας πέσει χάμω!κάπου θα βολευτεί αν δείξεις καλή θέληση θα το δείς! καλήνύχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

τι χανω βρε που κοιμαμαι τη νυχτα...!με καποια συμφωνω με καποια οχι.δηλαδη γιατι να κανει η πεπικα πισω και οχι ο αντρας της?και επειδη εκεινος ειναι μοναχοπαιδι τι να λεει?μου τη δινουν αυτες οι παραδοσεις ρε κοριτσια με τα ονοματα,έλεος δηλαδη αν δεν παρει ονομα παππου ή γιαγιας τι θα γινει θα γκρεμιστει το συμπαν?

κι εμας στην αρχη που γεννηθηκε η μικρη ελεγαν να σας ζησει η μικρη ... το ονομα της πεθερας.το ειχαν και δεδομενο!ε οχι,δεν θα περασει το δικο τους.εγω το κουβαλουσα,εγω ξερναγα (συγνωμη κιολας!),εγω κουραστηκα,εγω ξενυχταω.κι ο αντρας μου βοηθαει αλλα ουτε το ειχε 9 μηνες ουτε το γεννησε,ηταν παντου διπλα αλλα εγω τα τραβηξα ολα.οποτε νομιζω πως εχω καθε δικαιωμα να διαλεξω πως θα λενε το κοριτσακι μου.δημοκρατικα ομως,δεν αποφασισα μονη μου.κατσαμε πολιτισμενα και το συζητησαμε.του εξηγησα οτι δεν θελω να το βγαλω με κανενος το ονομα και να αποφασισουμε ενα ασχετο.στην αρχη δεν τρελαθηκε αλλα μετα το ξανασκεφτηκε.ε ολο το σοι εχουν το ιδιο ονομα...ποσο ακομα???του εφτιαξα μια λιστα με ονοματα που μ'αρεσαν και διαλεξε αυτο που του αρεσε.ουτε τσακωθηκαμε ουτε τιποτα.εννοειται πως δεν σου προτεινω πεπικα μου να τσακωθεις,αλλα γιατι να κανεις πισω εσυ παλι?κι αλλο ενα επιχειρημα(χαζο δεν λεω,αλλα μπορει να πιασει)το μικρο εχει το επιθετο του μπαμπα αρα να διαλεξει η μαμα το ονομα:-D

στην τελικη για να μη σας κουραζω,το να δωσεις ονομα παππου ή γιαγιας ειναι γιατι θες να τον τιμησεις για οσα εχει προσφερει (δικη μου γνωμη)αν ηταν θα εδινα της μαμας μου κ οχι της πεθερας γιατι η δευτερη ηταν παντου απουσα κ εχει δει το παιδι μου 10 φορες ολες κι ολες(η μικρη ειναι 8 μηνων κ η πεθερα μενει σε αποσταση 5 λεπτων απο εμας).τα συμπερασματα δικα σας...σορρυ αν σας κουρασα;)

Link to comment
Share on other sites

ε ολο το σοι εχουν το ιδιο ονομα...ποσο ακομα???

Ναι αλλά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση της Πεπίκας... το αντίθετο μάλλον, δηλ. δεν έχει πάρει κανείς το όνομα της πεθεράς της και ούτε πρόκειται αν δεν το βάλει η Πεπίκα, αφού ο άντρας της είναι μοναχοπαίδι. Επιπλέον η παράδοση είναι να βάζεις το όνομα των γονιών/πεθερικών και όχι κάποιο άσχετο. Το να θέλεις να ξεφύγεις από την παράδοση και να κάνεις το δικό σου είναι απόλυτα θεμιτό, αλλά αν παντρεύτηκες άντρα "παραδοσιακό" (δεν εννοώ πασά, αλλά που συμφωνεί και ακολουθεί τις παραδόσεις) δεν μπορείς να τον λες εγωιστή επειδή ζητά το αυτονόητο (κατά την παράδοση). Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση της Πεπίκας... το αντίθετο μάλλον, δηλ. δεν έχει πάρει κανείς το όνομα της πεθεράς της και ούτε πρόκειται αν δεν το βάλει η Πεπίκα, αφού ο άντρας της είναι μοναχοπαίδι. Επιπλέον η παράδοση είναι να βάζεις το όνομα των γονιών/πεθερικών και όχι κάποιο άσχετο. Το να θέλεις να ξεφύγεις από την παράδοση και να κάνεις το δικό σου είναι απόλυτα θεμιτό, αλλά αν παντρεύτηκες άντρα "παραδοσιακό" (δεν εννοώ πασά, αλλά που συμφωνεί και ακολουθεί τις παραδόσεις) δεν μπορείς να τον λες εγωιστή επειδή ζητά το αυτονόητο (κατά την παράδοση). Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

αυτο το εγραψα για το δικο μου σπιτι αλλα και για την πλειονοτητα των ελληνικων σπιτιων,οχι για την περιπτωση της πεπικας.την κατανοω την παραδοση αλλα εν μερει οχι στην ολοτητα της.σκεψου να ειχε η μαμα σου ή η πεθερα σου ενα ονομα που δεν σ'αρεσε καθολου,θα εβγαζες ετσι το παιδι σου μονο για την παραδοση?καταλαβαινω τι εννοεις απλα στην περιπτωση της πεπικας με τσαντιζει που ο αντρας της θελει να περασει σε ολα το δικο του.το αυτονοητο συμφωνα με την παραδοση ειναι το πρωτο παιδι να παιρνει το ονομα απο τη μερια του πατερα και το δευτερο ονομα απο τη μερια της μητερας.αρα σιγουρα θεωρω εγωιστικο το γεγονος οτι ο αντρας της θελει και το 2ο να παρει απο τη δικη του μερια ονομα.δηλαδη αν ηταν και η πεπικα μοναχοπαιδι τι θα γινοταν???;)μπορει να σου φαινομαι λιγο παραλογη αλλα ολα αυτα με τις παραδοσεις τα ακουω συνεχως σε ολες τις εκφανσεις της ζωης και καπου μου την εχει δωσει.εκανες πολιτικο,πρεπει να κανεις θρησκευτικο,ειναι η παραδοση.τα γλυκα στη βαφτιση πρεπει να ειναι αμυγδαλωτα γιατι ετσι ειναι η παραδοση.αμαν πια,εγω δεν τα τρωω τα αμυγδαλωτα και δεν θα τα δωσω ουτε στους καλεσμενους μου:evil:.ασχετα αυτα αλλα θελω να σου δειξω πως το βλεπω εγω.

πεπικα μου ειναι μικρη η ζωη για να τσακωνεσαι για το παραμικρο με τον ανθρωπο σου αλλα επισης πρεπει να ικανοποιουνται και τα δικα σου θελω οχι μονο των αλλων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου.εμεις ειχαμε κανονισει να βαφτισουμε ενα μπεμπακι τον ιουλιο αλλα λογο το οτι εχω στο γονατο μου προβλημα εδω και ενα χρονο ξεμεινα χωρις βαφτιστιρι...οι γονεις θελουν σωνει και ντε τον ιουλιο εγω ειμαι με πατεριτσες και τελικα ειμαστε με τον σταυρο 770 ευρω πληρωμενο στο μαγαζι του(τα χρηματα δεν επιστρεφονται)!!και τα βαφτιστικα στο μαγαζι και αυτα πληρωμενα..(δεν επιστρεφονται ουτε απο κει τα χρηματα....) με αποτελεσμα να ψαχνω ενα μπεμπακι για φετοσ αργα η απο του χρονου να του βαλουμε λαδι..ειμαστε Ελληνες και τα λατρευουμε.ο αντρας μου στρατιωτικος λαμιωτης και εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα ιλιον-περιστερι και μετα καμια 10 χρονια στην Χιο.ειμαστε ενα χρονο στεφανωμενοι και ολα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

το αυτονοητο συμφωνα με την παραδοση ειναι το πρωτο παιδι να παιρνει το ονομα απο τη μερια του πατερα και το δευτερο ονομα απο τη μερια της μητερας.αρα σιγουρα θεωρω εγωιστικο το γεγονος οτι ο αντρας της θελει και το 2ο να παρει απο τη δικη του μερια ονομα.δηλαδη αν ηταν και η πεπικα μοναχοπαιδι τι θα γινοταν???

Κοίτα, το αυτονόητο σύμφωνα με την παράδοση αλλάζει αναλόγως ποιον ρωτάς. Ο αδερφός μου κι εγώ έχουμε και οι δύο ονόματα από την πλευρά του πατέρα μας, έτσι ήταν η παράδοση στον τόπο καταγωγής του πατέρα μου αλλά και στον τόπο καταγωγής της μητέρας μου: τα δύο πρώτα παιδιά έπαιρναν όνομα από τον πατέρα, αν έκανες τρίτο ή τέταρτο τότε μπορούσες να βάλεις όνομα από τη μητέρα. Γενικά το όνομα περνούσε μέσω του γιου. Υπάρχει και η παράδοση ότι το όνομα είναι του νονού. Ας πούμε η μητέρα μου, που ήταν το δεύτερο κορίτσι της οικογένειάς της, πήρε όνομα που επέλεξαν οι νονοί της (η μεγάλη της αδερφή πήρε όνομα από την πλευρά του πατέρα και η μικρή από την πλευρά της μητέρας).

 

Δεν προσπαθώ να πάρω το μέρος του άντρα της Πεπίκας, απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι αυτό που ζητάει δεν είναι τελείως παράλογο ούτε πρωτάκουστο ούτε αντίθετο με τις παραδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου.εμεις ειχαμε κανονισει να βαφτισουμε ενα μπεμπακι τον ιουλιο αλλα λογο το οτι εχω στο γονατο μου προβλημα εδω και ενα χρονο ξεμεινα χωρις βαφτιστιρι...οι γονεις θελουν σωνει και ντε τον ιουλιο εγω ειμαι με πατεριτσες και τελικα ειμαστε με τον σταυρο 770 ευρω πληρωμενο στο μαγαζι του(τα χρηματα δεν επιστρεφονται)!!και τα βαφτιστικα στο μαγαζι και αυτα πληρωμενα..(δεν επιστρεφονται ουτε απο κει τα χρηματα....) με αποτελεσμα να ψαχνω ενα μπεμπακι για φετοσ αργα η απο του χρονου να του βαλουμε λαδι..ειμαστε Ελληνες και τα λατρευουμε.ο αντρας μου στρατιωτικος λαμιωτης και εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα ιλιον-περιστερι και μετα καμια 10 χρονια στην Χιο.ειμαστε ενα χρονο στεφανωμενοι και ολα πανε καλα.

 

 

ασχετο αλλα επειδη ειναι και πολλα λεφτα για το σταυρο δε μπορειτε τουλαχιστον να παρετε κατι αλλο για εσας???το ιδιο και απο εκει που πηρατε τα βαφτιστικα εαν εχει καιπαιδικα ρουχα να κανετε καποια αλλη αγορα για ανηψακια κλπ ,,,,δηλαδη θα στα κρατανε εαν του χρονου βαφτισεις???δε μπορειτε καθολου να κανετε τη βαφτιση εστω να βαλει ο αντρας σου το λαδι και ας μη το κανεις εσυ και να κατσεις,,,παλι νονα ου θα λεγεσε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το αυτονόητο σύμφωνα με την παράδοση αλλάζει αναλόγως ποιον ρωτάς. Ο αδερφός μου κι εγώ έχουμε και οι δύο ονόματα από την πλευρά του πατέρα μας, έτσι ήταν η παράδοση στον τόπο καταγωγής του πατέρα μου αλλά και στον τόπο καταγωγής της μητέρας μου: τα δύο πρώτα παιδιά έπαιρναν όνομα από τον πατέρα, αν έκανες τρίτο ή τέταρτο τότε μπορούσες να βάλεις όνομα από τη μητέρα. Γενικά το όνομα περνούσε μέσω του γιου. Υπάρχει και η παράδοση ότι το όνομα είναι του νονού. Ας πούμε η μητέρα μου, που ήταν το δεύτερο κορίτσι της οικογένειάς της, πήρε όνομα που επέλεξαν οι νονοί της (η μεγάλη της αδερφή πήρε όνομα από την πλευρά του πατέρα και η μικρή από την πλευρά της μητέρας).

 

Δεν προσπαθώ να πάρω το μέρος του άντρα της Πεπίκας, απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι αυτό που ζητάει δεν είναι τελείως παράλογο ούτε πρωτάκουστο ούτε αντίθετο με τις παραδόσεις.

συμφωνω για το θεμα της παραδοσης οτι αλλαζει αναλογως την περιοχη αλλα εξαρταται και απο τον ανθρωπο.μαλλον εχουμε διαφορετικες αποψεις αλλα δεν πειραζει,δημοκρατια εχουμε.:D

ας διαβασει η πεπικα ολες τις αποψεις και μετα ας αποφασισει πως θα πραξει.καλη επιτυχιααααα;)

Link to comment
Share on other sites

Πεπικα μου ακου τι εγινε με μας. Μου προτεινε μια κοπελα που δεν καναμε και την τρελη παρεα, να γινω νονα της κορης της. Εγω στην αρχη της ειπα οτι δεν μπορω λογω οικονομικων (παρολο που εχουμε κι οι δυο τις δουλειες μας δυσκολευομαστε πλεον πολυ οικονομικα, δηλαδη να ξοδευα 1000 ευρω για βαφτιση με τιποτα, ασε που εχω αλλα 2 βαπτιστηρια). Μου ειπε μη σε νοιαζει θα τα κανουμε ολα εμεις, μονο μια νονα θελουμε για το παιδι μας, γιατι εχει φτασει πια 2 χρονων. Ετσι δεχτηκα. Σκεφτομουν βεβαια οτι κατι θα επαιρνα κι εγω, δε μου πηγαινε να μην παρω τιποτα. Τελικα, να μην τα πολυλογω, επειδη και οι δυο του ζευγαριου ειναι ανεργοι και καταλαβα οτι δυσκολευονταν παρα πολυ, τα εκανα ολα εγω. Αλλα πως: σταυρο με 190 ευρω, φορεματακι οχι βαφτιστικο αλλα ενα πολυ ομορφο ασπρο με 60 ευρω και τα υπολοιπα τα εφτιαξα μονη μου. Συνολο 400 ευρω μαζι με το σταυρο! Η κοπελα δεν ειχε καμια απαιτηση για ακριβα πραγματα, ισα ισα που εδειξε να εκτιμα πολυ αυτα που της εκανα, εγω δεν της ζητησα τιποτα για δωρο, παρόλα αυτα εκεινη μου πηρε μια κολωνια κι ενα φορεμα και γενικως ηρθαμε πολυ κοντα κι η βαφτιση βγηκε μια χαρα οικονομικη οικονομικη. Θελω να σου πω, οι καιροι ειναι δυσκολοι, σιγουρα πολλοι αρνουνται λογω του οικονομικου, δειξτους οτι δεν εχεις καμια οικονομικη απαιτηση απο αυτους κι ολο και καποιος θα δεχτει. Το παιδακι ποσο ειναι? Σας παιρνει να περιμενετε λιγο ακομα, μηπως και βρεθει καποιος αλλος νονος?

Οσο για το ποσο κοντα θα ειναι ο νονος, κι εγω μεγαλωσα χωρις το νονο διπλα μου, επαθα τιποτα? Εδω αλλα παιδια μεγαλωνουν χωρις πατερα κι εμεις θα κολλησουμε στο νονο? Σιγα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Πεπικα μου ακου τι εγινε με μας. Μου προτεινε μια κοπελα που δεν καναμε και την τρελη παρεα, να γινω νονα της κορης της. Εγω στην αρχη της ειπα οτι δεν μπορω λογω οικονομικων (παρολο που εχουμε κι οι δυο τις δουλειες μας δυσκολευομαστε πλεον πολυ οικονομικα, δηλαδη να ξοδευα 1000 ευρω για βαφτιση με τιποτα, ασε που εχω αλλα 2 βαπτιστηρια). Μου ειπε μη σε νοιαζει θα τα κανουμε ολα εμεις, μονο μια νονα θελουμε για το παιδι μας, γιατι εχει φτασει πια 2 χρονων. Ετσι δεχτηκα. Σκεφτομουν βεβαια οτι κατι θα επαιρνα κι εγω, δε μου πηγαινε να μην παρω τιποτα. Τελικα, να μην τα πολυλογω, επειδη και οι δυο του ζευγαριου ειναι ανεργοι και καταλαβα οτι δυσκολευονταν παρα πολυ, τα εκανα ολα εγω. Αλλα πως: σταυρο με 190 ευρω, φορεματακι οχι βαφτιστικο αλλα ενα πολυ ομορφο ασπρο με 60 ευρω και τα υπολοιπα τα εφτιαξα μονη μου. Συνολο 400 ευρω μαζι με το σταυρο! Η κοπελα δεν ειχε καμια απαιτηση για ακριβα πραγματα, ισα ισα που εδειξε να εκτιμα πολυ αυτα που της εκανα, εγω δεν της ζητησα τιποτα για δωρο, παρόλα αυτα εκεινη μου πηρε μια κολωνια κι ενα φορεμα και γενικως ηρθαμε πολυ κοντα κι η βαφτιση βγηκε μια χαρα οικονομικη οικονομικη. Θελω να σου πω, οι καιροι ειναι δυσκολοι, σιγουρα πολλοι αρνουνται λογω του οικονομικου, δειξτους οτι δεν εχεις καμια οικονομικη απαιτηση απο αυτους κι ολο και καποιος θα δεχτει. Το παιδακι ποσο ειναι? Σας παιρνει να περιμενετε λιγο ακομα, μηπως και βρεθει καποιος αλλος νονος?

Οσο για το ποσο κοντα θα ειναι ο νονος, κι εγω μεγαλωσα χωρις το νονο διπλα μου, επαθα τιποτα? Εδω αλλα παιδια μεγαλωνουν χωρις πατερα κι εμεις θα κολλησουμε στο νονο? Σιγα τωρα...

 

 

κοπελια αξια συγχαρητηριων εισαι που εχεις και τριτο βαφτηστηρι να σου ζησουν,,,,μηπως μπορεις να δωσεις ιδεες για τα εξτρα πως τα εκανες μονη σου????(εκτος απο το φορεμα δηλ και το σταυρο ) εαν θες βεβαια γιατι ψαχνομαστε και εμεις για να γινουμε νονοι σε τριτεκνους φιλους μας που ειναι και ειμαστε στην ιδια οικονομικη 8-)8-)8-):cool::evil::evil::evil:8-)8-):cool: κατασταση,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηγα σε μαγαζι με ειδη συσκευασιας (και διαφορα ειδη για βαπτιση) κι αγορασα μια λαμπαδα σκετη 10 ευρω, ενα κουτι ασπρο, τουλι, γαζα, οργαντζα και κορδελες, και τα στολισα. Α, επειδη ειχαμε θεμα φραουλα, αγορασα και τσοχινες φραουλες και τις εβαλα σχεδον παντου (ακομα και στο μπουκαλακι με το λαδι). Λαδοπανα και πετσετες αναγκαστικα τα αγορασα γιατι πως να τα φτιαξω. Μαρτυρικα απο το ιδιο μαγαζι αγορασα σκοινι καουτσουκ και κατι πολυ ωραια σταυρουδακια κι εφτιαξα βραχιολακια που αρεσαν σε ολους. Α και για το κεφαλακι της μικρης παραγγειλα ενα στεφανακι απο ανθοπωλειο με 15 ευρω. Αν θες βαζω και φωτογραφιες, αλλα μαλλον σε αλλο θεμα, ε? Ελπιζω να εδωσα μια ιδεα. Ιδεες πηρα απ'το ιντερνετ, ψαχνοντας εικονες σχετικες, αλλα κι απο εδω. Η αληθεια ειναι οτι το ευχαριστηθηκα περισσοτερο που τα εφτιαξα μονη μου απο τις αλλες βαπτισεις που τα πηρα ολα ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηγα σε μαγαζι με ειδη συσκευασιας (και διαφορα ειδη για βαπτιση) κι αγορασα μια λαμπαδα σκετη 10 ευρω, ενα κουτι ασπρο, τουλι, γαζα, οργαντζα και κορδελες, και τα στολισα. Α, επειδη ειχαμε θεμα φραουλα, αγορασα και τσοχινες φραουλες και τις εβαλα σχεδον παντου (ακομα και στο μπουκαλακι με το λαδι). Λαδοπανα και πετσετες αναγκαστικα τα αγορασα γιατι πως να τα φτιαξω. Μαρτυρικα απο το ιδιο μαγαζι αγορασα σκοινι καουτσουκ και κατι πολυ ωραια σταυρουδακια κι εφτιαξα βραχιολακια που αρεσαν σε ολους. Α και για το κεφαλακι της μικρης παραγγειλα ενα στεφανακι απο ανθοπωλειο με 15 ευρω. Αν θες βαζω και φωτογραφιες, αλλα μαλλον σε αλλο θεμα, ε? Ελπιζω να εδωσα μια ιδεα. Ιδεες πηρα απ'το ιντερνετ, ψαχνοντας εικονες σχετικες, αλλα κι απο εδω. Η αληθεια ειναι οτι το ευχαριστηθηκα περισσοτερο που τα εφτιαξα μονη μου απο τις αλλες βαπτισεις που τα πηρα ολα ετοιμα!

 

 

δε περνας απο το θεμα οικονομικη βαφτιση να τα βρισκουμε και απο εκει μαζεμενα??κατσε να βρω και το λινκ8-)8-)8-):cool:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117978

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

IRENE1984,ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ!SWEET,ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ 3Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΥΧΕΡΗ!ΝΑΙ,ΔΕ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΝΟ,ΟΠΩΣ ΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΟΛΑ ΣΥΝΕΠΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ,ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΕΜΑ.Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΒΑΠΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΕΙ!ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΕΣΕΝΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ-ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ5ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ-ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΞΙΩΣΕΙΣ.Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ,ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ!ΑΦΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΗ,ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΞΑΦΝΙΚΑ,ΟΛΟΙ ΣΙΩΠΟΥΝ!ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΗΣ,ΟΜΩΣ,ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ-ΑΥΤΟΙ,ΤΩΡΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ-ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ Η ΑΤΥΧΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...