Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Κι όσο διαβάζω ότι οι Γερμανοί έγιναν τόσο απροκάλυπτοι επειδή κατά βάθος θέλουν Τσίπρα τόσο πέφτω κάτω από τα γέλια.....

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι προτείνουν (με βαριά καρδιά) ΝΔ για να τα πάρουμε και να ψηφίσουμε στο τέλος Τσίπρα; Αντίστροφη ψυχολογία.(?) Μου αρέσει!(?)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιδεολογικά τείνω προς τα δεξία.Σε αυτη τη φαση αποφάσισα οτι με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα τα αλλα προβληματα τα εργασιακα δικαωματα που χάθηκαν για αυτο θα ψηφισω κκε.Ναι το παραδεχομαι με μιση καρδιά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι προτείνουν (με βαριά καρδιά) ΝΔ για να τα πάρουμε και να ψηφίσουμε στο τέλος Τσίπρα; Αντίστροφη ψυχολογία.(?) Μου αρέσει!(?)

 

Όχι καθόλου δεν το πιστεύω...άλλα εξυπνοπούλια το λένε λες και δεν ξέρουν τι θέλει η γερμανία!!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι ο τσιπρας ειπε να καλεσουν οι μεταναστες κ τις οικογενειες τους εδω?μου το μετεφεραν κ ηθελα να δω αν οντως το ειπε

 

Α ωραία, γιατί όχι? Να έρθει όλη η Κίνα και όλη η Ασία μη σου πω εδώ! Μια χαρά!!! Χίλιοι καλοί χωράνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδεολογικά τείνω προς τα δεξία.Σε αυτη τη φαση αποφάσισα οτι με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα τα αλλα προβληματα τα εργασιακα δικαωματα που χάθηκαν για αυτο θα ψηφισω κκε.Ναι το παραδεχομαι με μιση καρδιά.

 

Αχ, τζάμπα θα πάει η ψήφος σου, αυτοί κατά δήλωσή τους είναι πολύ σκληροί για να κυβερνήσουν :-D:grin:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ιδεολογικά τείνω προς τα δεξία.Σε αυτη τη φαση αποφάσισα οτι με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα τα αλλα προβληματα τα εργασιακα δικαωματα που χάθηκαν για αυτο θα ψηφισω κκε.Ναι το παραδεχομαι με μιση καρδιά.

 

Αχ, τζάμπα θα πάει η ψήφος σου, αυτοί κατά δήλωσή τους είναι πολύ σκληροί για να κυβερνήσουν :-D:grin:

 

 

αν καταλαβα καλά δεν τους ψηφίζει για να κυβερνησουν αλλά για να έχουν δύναμη στη Βουλή ώστε να φρενάρουν αντεργατικα μέτρα....με δεδομένες τις παρούσες συνθήκες είναι από τις πιο ώριμες και αιτιολογημένες αποφάσεις ψήφου που έχω ακούσει/διαβάσει.......

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλά δεν τους ψηφίζει για να κυβερνησουν αλλά για να έχουν δύναμη στη Βουλή ώστε να φρενάρουν αντεργατικα μέτρα....με δεδομένες τις παρούσες συνθήκες είναι από τις πιο ώριμες και αιτιολογημένες αποφάσεις ψήφου που έχω ακούσει/διαβάσει.......

 

Πράγματι!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλά δεν τους ψηφίζει για να κυβερνησουν αλλά για να έχουν δύναμη στη Βουλή ώστε να φρενάρουν αντεργατικα μέτρα....με δεδομένες τις παρούσες συνθήκες είναι από τις πιο ώριμες και αιτιολογημένες αποφάσεις ψήφου που έχω ακούσει/διαβάσει.......

 

Ακριβως αυτό. Εργαζομαι σχεδον 11 χρόνια στην ιδια εταιρια με αριστες συνθηκες προς το παρον. Η εταιρια αν αυριο κλείσει και υποθεσουμε οτι βρω δουλεια αληθεια τι θα δω μπροστα μου;; Η εκμεταλευση γυρω μου απιστευτη.Αν η φαση με εβρισκε να με με ενδιαφερει πχ λαθρομεταναστευση δεν θα δισταζα να ψηφισω χα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρκει η εξης ειδηση

 

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231200621

 

Μονο και μονο επειδη πιεζουν τοσο πολυ, για τα δικα τους συμφεροντα και μονο προφανως, μια και μια χαρα τους εχει παει η δικη τους οικονομια με τη μνημονιακη πολιτικη,

 

Θα ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ πρωτη φορα στη ζωη μου. (κι εχω και μακρινο θειο υποψηφιο της ΝΔ)

Η δημοσίευση αυτού του άρθρου είναι ο ορισμός του μακιαβελισμού. Οι Financial Times είναι απροκάλυπτα κατά του ευρώ (ψάξτε τη θεματογραφία τους και θα δείτε τι εννοώ). Aυτό που προσπαθούν να κάνουν με το άρθρο τους τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα, είναι να μας καθοδηγήσουν βασιζόμενοι στο ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιδράσει και θα πάει προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ άρθρου (έχει σημασία η προέλευση βεβαίως βεβαίως, αφού καθορίζει την αντίδρασή μας) δηλαδή προς τον Σύριζα. Αυτό φυσικά είναι κάτι που εξυπηρετεί τον μακροπρόθεσμο στόχο τους, ο οποίος δεν είναι άλλος από το να πλήξουν το ευρώ.

 

Μην στέκεστε μόνο στην εθνική προέλευση του άρθου (γερμανική), στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει μεγαλύτερη σημασία η δημοσιογραφική πηγή (Financial Times). Ας μην καταπίνουμε ό,τι μας σερβίρουν - είναι δυνατόν να παίρνουμε ένα τέτοιο άρθρο από αμφίβολη (ως προς τα συμφέροντά μας) πηγή και να το αναπαράγουμε ως "πληροφόρηση"; Για το in.gr μιλάω. Αναρωτήθηκε κανείς ποιος υπογράφει το άρθρο; Με τι κριτήριο αποδεχόμαστε την άποψή του; Με τι κριτήριο τον εμπιστευόμαστε ότι αυτό που λέει το λέει καλοπροαίρετα; Ξυπνήστε κοκκινοσκουφίτσες.... ο κακός λύκος καραδοκεί.

 

Ελίσα να ψηφίσεις το κόμμα του οποίου η γραμμή σε εκφράζει περισσότερο. Να μην αποφασίσεις ούτε βάσει του θείου σου, αλλά ούτε και βάσει ενός άρθρου μιας εφημερίδας που ανήκει σε παγκόσμιο κολλοσό και σίγουρα δεν εκφράζει τη γνώμη των γερμανών γενικά ή των γερμανών πολιτικών ειδικότερα, αλλά υποκινείται από πολύ μεγαλύτερα συμφέροντα. Αν θέλεις να πάρεις κατεύθυνση από κάπου, υπάρχουν ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ άρθρα ελλήνων και ξένων οικονομολόγων που τοποθετούνται πάνω στο θέμα του μνημονίου και της κρίσης.

 

Ποιοι είναι οι Financial Times; Δείτε εδώ http://aboutus.ft.com/corporate-information/ft-group/#axzz1xrf8kk7z

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αμερικάνικη (αγγλική; δεν ξέρω αν είναι οι ίδιες) έκδοση των FT είχε άρθρο του Τσίπρα που έλεγε ότι το κόμμα του δεν επιθυμεί να βγει η Ελλάδα από την Ευρώπη... (δεν το διάβασα όλο)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσίευση αυτού του άρθρου είναι ο ορισμός του μακιαβελισμού. Οι Financial Times είναι απροκάλυπτα κατά του ευρώ (ψάξτε τη θεματογραφία τους και θα δείτε τι εννοώ). Aυτό που προσπαθούν να κάνουν με το άρθρο τους τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα, είναι να μας καθοδηγήσουν βασιζόμενοι στο ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιδράσει και θα πάει προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ άρθρου (έχει σημασία η προέλευση βεβαίως βεβαίως, αφού καθορίζει την αντίδρασή μας) δηλαδή προς τον Σύριζα. Αυτό φυσικά είναι κάτι που εξυπηρετεί τον μακροπρόθεσμο στόχο τους, ο οποίος δεν είναι άλλος από το να πλήξουν το ευρώ.

 

Μην στέκεστε μόνο στην εθνική προέλευση του άρθου (γερμανική), στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει μεγαλύτερη σημασία η δημοσιογραφική πηγή (Financial Times). Ας μην καταπίνουμε ό,τι μας σερβίρουν - είναι δυνατόν να παίρνουμε ένα τέτοιο άρθρο από αμφίβολη (ως προς τα συμφέροντά μας) πηγή και να το αναπαράγουμε ως "πληροφόρηση"; Για το in.gr μιλάω. Αναρωτήθηκε κανείς ποιος υπογράφει το άρθρο; Με τι κριτήριο αποδεχόμαστε την άποψή του; Με τι κριτήριο τον εμπιστευόμαστε ότι αυτό που λέει το λέει καλοπροαίρετα; Ξυπνήστε κοκκινοσκουφίτσες.... ο κακός λύκος καραδοκεί.

 

Ελίσα να ψηφίσεις το κόμμα του οποίου η γραμμή σε εκφράζει περισσότερο. Να μην αποφασίσεις ούτε βάσει του θείου σου, αλλά ούτε και βάσει ενός άρθρου μιας εφημερίδας που ανήκει σε παγκόσμιο κολλοσό και σίγουρα δεν εκφράζει τη γνώμη των γερμανών γενικά ή των γερμανών πολιτικών ειδικότερα, αλλά υποκινείται από πολύ μεγαλύτερα συμφέροντα. Αν θέλεις να πάρεις κατεύθυνση από κάπου, υπάρχουν ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ άρθρα ελλήνων και ξένων οικονομολόγων που τοποθετούνται πάνω στο θέμα του μνημονίου και της κρίσης.

 

Ποιοι είναι οι Financial Times; Δείτε εδώ http://aboutus.ft.com/corporate-information/ft-group/#axzz1xrf8kk7z

 

Δεν ξέρω τα συμφέροντα του αρθρογράφου ή της εφημερίδα, ξέρω όμως τα γερμανικά, του Αμβρόσιου, του Σαμαρά και πάει λέγοντας!!!

Οπότε έχω ααποφασίσει!!

Εκτός κι αν ο Σαμαράς κάνει κι αυτός αντίστροφη ψυχολογία!! χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσίευση αυτού του άρθρου είναι ο ορισμός του μακιαβελισμού. Οι Financial Times είναι απροκάλυπτα κατά του ευρώ (ψάξτε τη θεματογραφία τους και θα δείτε τι εννοώ). Aυτό που προσπαθούν να κάνουν με το άρθρο τους τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα, είναι να μας καθοδηγήσουν βασιζόμενοι στο ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιδράσει και θα πάει προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ άρθρου (έχει σημασία η προέλευση βεβαίως βεβαίως, αφού καθορίζει την αντίδρασή μας) δηλαδή προς τον ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό φυσικά είναι κάτι που εξυπηρετεί τον μακροπρόθεσμο στόχο τους, ο οποίος δεν είναι άλλος από το να πλήξουν το ευρώ!

 

Μην στέκεστε μόνο στην εθνική προέλευση του άρθου (γερμανική), στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει μεγαλύτερη σημασία η δημοσιογραφική πηγή (Financial Times). Ας μην καταπίνουμε ό,τι μας σερβίρουν - είναι δυνατόν να παίρνουμε ένα τέτοιο άρθρο από αμφίβολη (ως προς τα συμφέροντά μας) πηγή και να το αναπαράγουμε ως "πληροφόρηση"; Για το in.gr μιλάω. Αναρωτήθηκε κανείς ποιος υπογράφει το άρθρο; Με τι κριτήριο αποδεχόμαστε την άποψή του; Με τι κριτήριο τον εμπιστευόμαστε ότι αυτό που λέει το λέει καλοπροαίρετα; Ξυπνήστε κοκκινοσκουφίτσες.... ο κακός λύκος καραδοκεί.

 

Ελίσα να ψηφίσεις το κόμμα του οποίου η γραμμή σε εκφράζει περισσότερο. Να μην αποφασίσεις ούτε βάσει του θείου σου, αλλά ούτε και βάσει ενός άρθρου μιας εφημερίδας που ανήκει σε παγκόσμιο κολλοσό και σίγουρα δεν εκφράζει τη γνώμη των γερμανών γενικά ή των γερμανών πολιτικών ειδικότερα, αλλά υποκινείται από πολύ μεγαλύτερα συμφέροντα. Αν θέλεις να πάρεις κατεύθυνση από κάπου, υπάρχουν ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ άρθρα ελλήνων και ξένων οικονομολόγων που τοποθετούνται πάνω στο θέμα του μνημονίου και της κρίσης.

 

Ποιοι είναι οι Financial Times; Δείτε εδώ http://aboutus.ft.com/corporate-information/ft-group/#axzz1xrf8kk7z

 

 

να σου πω κάτι;;; Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι οι FT δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι ο στόχος τους, δεν με ενδιαφέρει ούτε τι θέλουν για το Ευρώ και τι θέλουν να κάνουν στη Γερμανία.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι νοιώθουν πως έχουν το δικαίωμα να παρέμβουν παραμονή εκλογών σε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ χώρα ώστε να επηρεάσουν το εκλογικό αποτέλεσμα (προς οποιαδήποτε κατεύθυνση).

Και επίσης με ενδιαφέρει οτι δεν έχει βγει ακόμα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ως ανώτατος θεματοφύλακας των Δημοκρατικών αξιών της χώρας να κάνει όχι διπλωματικό επεισόδιο (που θα έπρεπε) αλλά έστω μια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κάτι;;; Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι οι FT δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι ο στόχος τους, δεν με ενδιαφέρει ούτε τι θέλουν για το Ευρώ και τι θέλουν να κάνουν στη Γερμανία.

Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει, ούτε κι εμένα με ενδιαφέρει. Το σχόλιό μου πήγαινε προς την Ελίζα που είπε ότι θα ψηφίσει ΧΨΩ επειδή οι FT είπαν το και το. Όταν αντιδράς με βάση κάτι που λέει ή κάνει κάποιος άλλος, καλό είναι να αναρωτιέσαι για τα κίνητρά του, αλλιώς παίζει να πέσεις σε παγίδα.

 

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνη.

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσίευση αυτού του άρθρου είναι ο ορισμός του μακιαβελισμού. Οι Financial Times είναι απροκάλυπτα κατά του ευρώ (ψάξτε τη θεματογραφία τους και θα δείτε τι εννοώ). Aυτό που προσπαθούν να κάνουν με το άρθρο τους τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα, είναι να μας καθοδηγήσουν βασιζόμενοι στο ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιδράσει και θα πάει προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ άρθρου (έχει σημασία η προέλευση βεβαίως βεβαίως, αφού καθορίζει την αντίδρασή μας) δηλαδή προς τον Σύριζα. Αυτό φυσικά είναι κάτι που εξυπηρετεί τον μακροπρόθεσμο στόχο τους, ο οποίος δεν είναι άλλος από το να πλήξουν το ευρώ.

 

Μην στέκεστε μόνο στην εθνική προέλευση του άρθου (γερμανική), στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει μεγαλύτερη σημασία η δημοσιογραφική πηγή (Financial Times). Ας μην καταπίνουμε ό,τι μας σερβίρουν - είναι δυνατόν να παίρνουμε ένα τέτοιο άρθρο από αμφίβολη (ως προς τα συμφέροντά μας) πηγή και να το αναπαράγουμε ως "πληροφόρηση"; Για το in.gr μιλάω. Αναρωτήθηκε κανείς ποιος υπογράφει το άρθρο; Με τι κριτήριο αποδεχόμαστε την άποψή του; Με τι κριτήριο τον εμπιστευόμαστε ότι αυτό που λέει το λέει καλοπροαίρετα; Ξυπνήστε κοκκινοσκουφίτσες.... ο κακός λύκος καραδοκεί.

 

Ελίσα να ψηφίσεις το κόμμα του οποίου η γραμμή σε εκφράζει περισσότερο. Να μην αποφασίσεις ούτε βάσει του θείου σου, αλλά ούτε και βάσει ενός άρθρου μιας εφημερίδας που ανήκει σε παγκόσμιο κολλοσό και σίγουρα δεν εκφράζει τη γνώμη των γερμανών γενικά ή των γερμανών πολιτικών ειδικότερα, αλλά υποκινείται από πολύ μεγαλύτερα συμφέροντα. Αν θέλεις να πάρεις κατεύθυνση από κάπου, υπάρχουν ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ άρθρα ελλήνων και ξένων οικονομολόγων που τοποθετούνται πάνω στο θέμα του μνημονίου και της κρίσης.

 

Ποιοι είναι οι Financial Times; Δείτε εδώ http://aboutus.ft.com/corporate-information/ft-group/#axzz1xrf8kk7z

 

Συμφωνουμε ως προς τον μακιαβελισμο, αλλα για διαφορετικο αποτελεσμα....

Η δε συλλογιστικη για αναποδη ψυχολογια δεν με βρισκει συμφωνη προφανως αλλο κομμα το εχει προωθησει το αρθρο κι οχι ο ΣΥΡΙΖΑ (ουτε η ΝΔ κι οποιος καταλαβε καταλαβε). Το τι πρεσβευει ομως, ειναι συμφωνο με οσα πιστευουν οι Γερμανοι. Δεν με ενδιαφερει παντως το ποιος το προωθησε, με ενδιαφερει οτι δημοσιευθηκε και οτι παρεμβαινουν στα εσωτερικα μας.

Εχω ζησει στη Γερμανια χρονια κι εχω επαφη με συγγενεις εκει, πιστεψε με οταν σου λεω οτι ο λαος εκει πιστευει αλλα απο αυτα που νομιζεις...

Οσο για το τι θα ψηφισω το ειχα ηδη αποφασισει λογω μνημονιακης πολιτικης και το οτι εγραψα για το αρθρο ως εναν ακομα λογο που επαληθευει την ορθη επιλογη μου, δεν σημαινει οτι ηταν ο μονος λογος που θα ψηφισω το εν λογω κομμα.

Στην τελικη ολα θα δειξουν απο Δευτερα, που προφανως ειτε η ΝΔ θα βγει και θα ψοφησουμε ολοι της πεινας, ή κανενας και θα ειμαστε παλι χωρις κυβερνηση οποτε καλυτερα να στραφουμε ολοι σε κανεναν συγγενη στην επαρχια γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα....μακαρι να διαψευσθω....

αυτα παω γιατι ξυπνησε το τέκνο και πειναει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνουμε ως προς τον μακιαβελισμο, αλλα για διαφορετικο αποτελεσμα....

Η δε συλλογιστικη για αναποδη ψυχολογια δεν με βρισκει συμφωνη προφανως αλλο κομμα το εχει προωθησει το αρθρο κι οχι ο ΣΥΡΙΖΑ (ουτε η ΝΔ κι οποιος καταλαβε καταλαβε). Το τι πρεσβευει ομως, ειναι συμφωνο με οσα πιστευουν οι Γερμανοι. Δεν με ενδιαφερει παντως το ποιος το προωθησε, με ενδιαφερει οτι δημοσιευθηκε και οτι παρεμβαινουν στα εσωτερικα μας.

Τίποτα και κανένας δεν παρεμβαίνει στα εσωτερικά μας, αν δεν του επιτρέψουμε εμείς. Οι ξένοι, οι Έλληνες, οι άνθρωποι γενικώς μπορούν να λένε ό,τι θέλουν. Μπορούν να μας πουν να πάμε στο ποτάμι να πνιγούμε. Εμείς είμαστε τόσο βλάκες που είμαστε ικανοί να το κάνουμε, κι αν δεν το κάνουμε να συζητάμε επί μέρες τι στρατηγική πρέπει να ακολουθήσουμε... τεσπα.

 

Η ουσία αυτού που είπα ήταν ότι το κείμενο των Financial Times δεν υποκινείται κομματικά, ούτε από το Σύριζα ούτε από τη ΝΔ. Δημοσιεύτηκε για να δημιουργήσει εντυπώσεις και εξυπηρετεί τα συμφέροντα ενός κολλοσού που δεν είναι ιδιαίτερα πιστός στο κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα. Να στο πω αλλιώς, χ*στηκαν οι FT για το καλό ή το κακό της Ελλάδας. Την ευρωπαϊκή οικονομία θέλουν να πλήξουν και η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι το πιο βολικό μέσο. Αν στη θέση μας ήταν η Ισπανία, θα έγραφαν το κείμενο στα ισπανικά και το in.gr (αλλά και όλοι μας) θα είχαμε πλήρη άγνοια του γεγονότος.

 

Και δεν αναφέρομαι καν στο πόσο επικερδής είναι για τους FT η διαιώνιση της οικονομικής κρίσης. Έτσι και γίνει κανένα μπαμ και διαλυθεί η ευρωζώνη... σαμπάνιες θα ανοίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι νοιώθουν πως έχουν το δικαίωμα να παρέμβουν παραμονή εκλογών σε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ χώρα ώστε να επηρεάσουν το εκλογικό αποτέλεσμα (προς οποιαδήποτε κατεύθυνση).

Και επίσης με ενδιαφέρει οτι δεν έχει βγει ακόμα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ως ανώτατος θεματοφύλακας των Δημοκρατικών αξιών της χώρας να κάνει όχι διπλωματικό επεισόδιο (που θα έπρεπε) αλλά έστω μια δήλωση.

Κλιμακώνονται απ' ότι βλέπω οι χαρακτηρισμοί... Ο ΠτΔ άφαντος...?

 

 

Ξεπέρασαν κάθε όριο χλευάζοντας την Ελλάδα τα ξένα ΜΜΕ - Μετά το προβοκατόρικο δημοσίευμα των FTD έρχεται το Focus: Η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο πορνείο.

 

- Το γαλλικό περιοδικό Le Point γράφει: "Ας δώσουμε την Ελλάδα στην Τουρκία"

...................................

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=146075&catid=7

 

Όσο για μια "σύνοψη" της κατάστασης, για δείτε αυτό : http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2F3000meres.blogspot.com%2F2012%2F06%2Fblog-post_15.html&h=3AQE2gP-S

Τα λέει απλά, κατανοητά και με τις αντίστοιχες πηγές. Συμφωνώ στα περισσότερα με τον συγγραφέα. Άσχετα που ακόμη είμαι σε μεγάλη περίσκεψη για το τι θα ψηφίσω.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω νομίζω πως όλοι έχουμε αποφασίσει τι θα ψηφίσουμε. Το σημαντικότερο όμως είναι να πιέσουμε εκείνους που αύριο πρόκειται να πουν το ελληνικό ρητό "δεν βαριέσαι", να πάνε να ψηφίσουν.

Η αποχή είναι χειρότερη.

Με μεγάλη μου λύπη άκουγα στις προηγούμενες εκλογές πόσοι νέοι ειδικά, δεν πήγαν να ψηφίσουν γιατί "είχαν πάει για μπάνιο και δεν πρόλαβαν να γυρίσουν" ή "είχαν πάει για καφέ και ξεχάστηκαν" ή "σιγά μην πάω να ψηφίσω τους μ..." . Αν έχετε κάποιον δικό σας που δεν σκοπεύει να ψηφίσει για τέτοιους λόγους σκεφτείτε το να του/της μιλήσετε, ειδικά αν είναι νέος γιατί το μέλλον των νέων παιδιών αφορά.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρετε περί του τι είπε/έγραψε ο τάδε...να θυμίσω πως είναι απέλπιδες προσπάθειες κάποιων έστω και τελευταία στιγμή να φοβίσουν ή να εκβιάσουν όσες περισσότερες ψήφους μπορούν. Θέλω να πιστεύω πως πάνω από όλα θα επικρατήσει η λογική και η ψυχραιμία και μεγάλη μου ελπίδα είναι να στείλουμε όλους εκείνους που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση...στον αγύριστο.

 

Να θυμίσω, για όσους πιθανόν δεν το έχουν ακόμα καταλάβει καλά, πως σαν χώρα επίσημα έχουμε χρεοκοπήσει και τα cds έχουν ήδη εισπραχθεί από τους κερδοσκόπους (επιβεβαίωση της χρεοκοπίας μας).

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω νομίζω πως όλοι έχουμε αποφασίσει τι θα ψηφίσουμε. Το σημαντικότερο όμως είναι να πιέσουμε εκείνους που αύριο πρόκειται να πουν το ελληνικό ρητό "δεν βαριέσαι", να πάνε να ψηφίσουν.

Η αποχή είναι χειρότερη.

Με μεγάλη μου λύπη άκουγα στις προηγούμενες εκλογές πόσοι νέοι ειδικά, δεν πήγαν να ψηφίσουν γιατί "είχαν πάει για μπάνιο και δεν πρόλαβαν να γυρίσουν" ή "είχαν πάει για καφέ και ξεχάστηκαν" ή "σιγά μην πάω να ψηφίσω τους μ..." . Αν έχετε κάποιον δικό σας που δεν σκοπεύει να ψηφίσει για τέτοιους λόγους σκεφτείτε το να του/της μιλήσετε, ειδικά αν είναι νέος γιατί το μέλλον των νέων παιδιών αφορά.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρετε περί του τι είπε/έγραψε ο τάδε...να θυμίσω πως είναι απέλπιδες προσπάθειες κάποιων έστω και τελευταία στιγμή να φοβίσουν ή να εκβιάσουν όσες περισσότερες ψήφους μπορούν. Θέλω να πιστεύω πως πάνω από όλα θα επικρατήσει η λογική και η ψυχραιμία και μεγάλη μου ελπίδα είναι να στείλουμε όλους εκείνους που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση...στον αγύριστο.

 

Να θυμίσω, για όσους πιθανόν δεν το έχουν ακόμα καταλάβει καλά, πως σαν χώρα επίσημα έχουμε χρεοκοπήσει και τα cds έχουν ήδη εισπραχθεί από τους κερδοσκόπους (επιβεβαίωση της χρεοκοπίας μας).

 

Πολύ σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου λύπη άκουγα στις προηγούμενες εκλογές πόσοι νέοι ειδικά, δεν πήγαν να ψηφίσουν γιατί "είχαν πάει για μπάνιο και δεν πρόλαβαν να γυρίσουν" ή "είχαν πάει για καφέ και ξεχάστηκαν" ή "σιγά μην πάω να ψηφίσω τους μ..." . Αν έχετε κάποιον δικό σας που δεν σκοπεύει να ψηφίσει για τέτοιους λόγους σκεφτείτε το να του/της μιλήσετε, ειδικά αν είναι νέος γιατί το μέλλον των νέων παιδιών αφορά.

Κι εγώ έτσι πίστευα ότι πρέπει όλοι να ψηφίζουν, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη και πιστεύω ότι αν κάποιος δεν έχει ιδεολογία ούτε ωριμότητα καλύτερα να πηγαίνει για μπάνιο, παρά να ψηφίζει χωρίς συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αλήθεια μου, κι εγώ θα προτιμούσα αν κάποιος είναι να ψηφίσει ένα από τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα ή χ.α. ...ας πάει για μπάνιο ή ας πιει τον καφέ του με την ησυχία του. Καλύτερα!

 

Αυτό όμως που μπήκα να γράψω (αν και το θεωρώ αυτονόητο αλλά ποτέ δεν ξέρεις):

 

Προσοχή!

Μην βάλετε στο φάκελο ψηφοδέλτια των προηγούμενων εκλογών γιατί θα θεωρηθούν άκυρα!

 

:-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

καληνύχτα και καλή τύχη....

 

θεωρώ τα αποτελέσματα τελείως πλαστά....Οι μισοί ψήφισαν από φόβο μήπως βγει η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ και οι άλλοι μισοί μήπως βγει ο Σύριζα. Πόσοι ψήφισαν ένα κόμμα γιατί τους εκφράζει - σε έναν βαθμό τουλάχιστον...? με την αποχή, την ΧΑ μέσα και έναν νέο...δικομματισμό - απλά η μια πλευρά άλλαξε όνομα - πραγματικά καλή μας τύχη!

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι ψήφισαν ένα κόμμα γιατί τους εκφράζει - σε έναν βαθμό τουλάχιστον...?

 

Ελάχιστοι, γιατί ελάχιστα εκφράζουν πλέον αυτά τα κόμματα τον οποιονδηποτε.

Εγω πάντως, σεβόμενη την ψήφο του ελληνικού λαού, δεν θα πω καληνύχτα ελλάδα, αλλά θα ευχηθώ να καταφέρουν, όποιοι τελικά συμμετέχουν στην κυβέρνηση, το καλύτερο δυνατό για την χώρα και τους ανθρώπους της.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...