Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Η δημοκρατία θα ήταν ανύπαρκτη αν δεν είχες δικαίωμα ψήφου. Όσο έχεις δικαίωμα ψήφου η δημοκρατία είναι υπαρκτή. Το ότι μπορεί να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα της δημοκρατίας είναι άλλο καπέλο.

 

Αν δεν μπορείς να βρεις ένα κόμμα που να σε εκπροσωπεί 100% βρες ένα που να σε εκπροσωπεί στο 90% ή στο 80% ή και στο 60% ακόμα. Και επέλεξε έναν υποψήφιο όσο το δυνατόν πιο ακέραιο και ξύπνιο. Γιατί ηλίθιους και λαμόγια έχουν όλα τα κόμματα, αλλά έχουν και ικανούς ή τέλος πάντων ικανότερους.

 

Και δεν είναι ανάγκη να ψηφίσεις ένα από τα μεγάλα και γνωστά κόμματα. Της Δράσης ας πούμε τι της λείπει σε σύγκριση με τον Σύριζα?

 

Το οτι υπαρχουν στο ψηφοδελτιο ονοματα χωρις την επιλογη μας ως ψηφοφοροι δεν ειναι δημοκρατια.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το οτι υπαρχουν στο ψηφοδελτιο ονοματα χωρις την επιλογη μας ως ψηφοφοροι δεν ειναι δημοκρατια.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

Α ναι, το είχα ξεχάσει ότι σε αυτές τις εκλογές δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής υποψηφίου. Δεν ξέρω όμως γιατί αυτό το θεωρείς μη-δημοκρατικό. Εδώ που είμαι εγώ (Αγγλία) ποτέ δεν διαλέγεις υποψήφιο, πάντα διαλέγεις μόνο κόμμα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουμε δημοκρατία;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να βοηθησετε και να μην γινουν εκλογες παλι το Σεπτεμβρη, πρεπει να ψηφισετε ενα κομμα απο αυτα που εχουν πιθανοτητες να βγουν στη Βουλη.

Αλλά μετά να μην παραπονιέστε ότι βγαίνουν συνέχεια οι ίδιοι :wink:

 

Δεν υπάρχει τέλειο σύστημα. Αν θέλεις να ψηφίζεις πλουραλιστικά, θα πρέπει να αποδεκτείς τον κίνδυνο να γίνονται συνέχεια εκλογές ή διαπραγματεύσεις επί διαπραγματεύσεων όταν οι εκλεγμένοι αλλά μη-αυτοδύναμοι δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους.

 

Δεν γίνεται να μην ψηφίζεις τα μεγάλα κόμματα αλλά να περιμένεις να βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

 

(δεν εννοώ εσένα Χαρά-Μαρία, το σχόλιό μου είναι γενικό)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μετά να μην παραπονιέστε ότι βγαίνουν συνέχεια οι ίδιοι :wink:

 

Δεν υπάρχει τέλειο σύστημα. Αν θέλεις να ψηφίζεις πλουραλιστικά, θα πρέπει να αποδεκτείς τον κίνδυνο να γίνονται συνέχεια εκλογές ή διαπραγματεύσεις επί διαπραγματεύσεων όταν οι εκλεγμένοι αλλά μη-αυτοδύναμοι δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους.

 

Δεν γίνεται να μην ψηφίζεις τα μεγάλα κόμματα αλλά να περιμένεις να βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

 

(δεν εννοώ εσένα Χαρά-Μαρία, το σχόλιό μου είναι γενικό)

 

Συμφωνω μαζι σου στο πρωτο σχολιο. Ομως στην συγκεκριμενη περισταση δεν ειναι αυτο το κριτηριο, το κριτηριο ειναι οτι α) πρεπει να βγει κυβερνηση και β) πρεπει να αποφασισουμε εαν θελουμε μνημονιο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου στο πρωτο σχολιο. Ομως στην συγκεκριμενη περισταση δεν ειναι αυτο το κριτηριο, το κριτηριο ειναι οτι α) πρεπει να βγει κυβερνηση και β) πρεπει να αποφασισουμε εαν θελουμε μνημονιο ή οχι.

Χμμμ... δεν είμαι σίγουρη πως αν ρωτήσεις το σύνολο του εκλογικού σώματος ποιες είναι οι προτεραιότητές τους σε αυτές τις εκλογές (ή στις εκλογές γενικώς) η πλειοψηφία θα συμφωνήσει μαζί σου.

 

Προσωπικά συμφωνώ και με αυτά τα κριτήρια θα ψήφιζα. Αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι όλοι σκέφτονται έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ναι, το είχα ξεχάσει ότι σε αυτές τις εκλογές δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής υποψηφίου. Δεν ξέρω όμως γιατί αυτό το θεωρείς μη-δημοκρατικό. Εδώ που είμαι εγώ (Αγγλία) ποτέ δεν διαλέγεις υποψήφιο, πάντα διαλέγεις μόνο κόμμα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουμε δημοκρατία;

 

Αληθεια πιστευεις οτι η Αγγλια εχει δημοκρατια.....

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια πιστευεις οτι η Αγγλια εχει δημοκρατια.....

Ναι, το πιστεύω. Εσύ τι νομίζεις ότι έχει; Και ποια χώρα έχει δημοκρατία αφού δεν έχει ούτε η Αγγλία ούτε η Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο διακύβευμα αυτών των εκλογών είναι και η χα και η άνοδος του φασισμού σε όλη την Ευρώπη....και αυτό τα παιδιά μας θα το βρουν μπροστά τους και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα βοηθήσουμε

 

ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει τη παραμονή της χώρας στο ευρώ με κάποιες λογικές προϋποθέσεις ..όχι σαν αφεντικά και δούλοι, μια κοινωνική Ευρώπη που θα νοιάζεται νοιάζεται για τους πολίτες της.....

μια εξαιρετική συνέντευξη του Δραγασάκη σήμερα http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/5090-G-Dragasakhs-12-06-2012.html

 

Πολύ ωραία συνέντευξη πράγματι

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ επικύνδινο αυτό που λες γιατί μπορεί να μεταφραστεί από διάφορες πλευρές ;)

 

Δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι σε όλα τα κόμματα όλοι είναι σωστοί....κάποιοι είναι και λίγο βαρεμένοι...επικίνδυνο δεν είναι καθόλου να το λέω...επικίνδυνο είναι να τους δίνουμε σημασία και να τους περνάμε γοα σοβαρούς όλους!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτάσει στο σημείο ο κόσμος να χωρίζεται σε στρατόπεδα και να τσακώνεται μέχρι δακρύων για την πολιτική κατάσταση στη χώρα, την ώρα που ο πολιτικός κόσμος δεν μπορεί να συνεννοηθεί και να συνεργαστεί ούτε στα βασικά.

Να θυμίσω πως βιώνουμε την "δημοκρατία της παράταξης" κατά την οποία ουδείς μπορεί να διανοηθεί πως θα ψηφίσει κατά συνείδηση, παρεκλίνοντας από την κομματική γραμμή, χωρίς να αντικρίσει την διαγραφή.

Οι μικρές λεπτομέρειες του τι είπε ο ένας και ο άλλος στα κανάλια είναι απλώς για γέλια. Στον τοπικό τύπο κατά καιρούς εμφανίζονται όλα όσα η "ελευθεροτυπία" αποκρύπτει (δεν εννοώ την ομότιτλη εφημερίδα να συνεννοούμαστε) και επιμελώς δεν αναφέρουν στα κανάλια (ούτε καν οι πολιτικοί αντίπαλοι, γιατί άραγε?).

 

Γιατί κανένα κανάλι και κανείς πολιτικός δεν σχολίασε για την πρώην "βραχονησίδα λαδοξέρα" έξω από την Καβάλα? Τι σήμαινε αυτή η βραχονησίδα? Μόνο οι Καβαλιώτες το ξέρουν δηλαδή?

http://www.faros24.gr/epikairotita/apokleistiko-ti-sinevi-sti-vrahonisida-zourafa-ladoksera-giati-eksafanisthike-o-faros.html

 

Αυτά για τον πολιτικό κόσμο που παραδίδει άνευ όρων τη χώρα σιγά σιγά στα όρνεα.

 

Και άλλη μία ερώτηση προς σκέψη: Ποιοι είναι αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ονομαστεί η Π.Γ.Δ.Μ. απλώς Μακεδονία?

 

Μην κοιτάμε μόνο την τσέπη μας αλλά και το τι άλλο θα μας σερβίρουν μαζί, καθώς δεν μου λέει τίποτε το να βγει το τάδε κόμμα που θα αλλάξει μνημόνια και δανειακές συμβάσεις, θα μας δώσει τους μισθούς μας πίσω (από αυταπάτες καλά πάμε) και να ξεπουληθεί με όλους τους άλλους τρόπους η χώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πρόβλημα στο να ονομαστούν τα Σκόπια απλά Μακεδονία...

Το ότι θα ονοματσούν απλά Μακεδονία ποιος το λέει?

 

Γιατί διάβασα τη θέση του συριζα και είναι η παρακάτω.....

 

"10. Εργαζόμαστε σταθερά υπέρ μιας αμοιβαία αποδεκτής λύσης στη διαφορά για το όνομα της ΠΓΔΜ στο πλαίσιο του ΟΗΕ, λύση σύνθετης ονομασίας με γεωγραφικό προσδιορισμό για όλες τις χρήσεις. Αποκρούουμε τις εθνικιστικές εντάσεις από κάθε πλευρά των συνόρων και υποστηρίζουμε την πολύμορφη προσέγγιση, συνεργασία και οικοδόμηση εμπιστοσύνης με τη γειτονική χώρα στη βάση του διεθνούς δικαίου και του απαραβίαστου των συνόρων."

 

Τώρα για την τσέπη που λες οι περισσότεροι δεν έχουμε καν για να την κοιτάξουμε κιόλας....τα συμφέροντα είναι αυτά που φοβούνται να βγουν από το μαντρί...για αυτό εξάλου και οι διαφημίσεις των νδ και πασόκ τρομοκρατούν τον κόσμο με όπλο "τις καταθέσεις τους"..........το ότι κάποιοι με ένα μισθό είχαν καταθέσεις εκατομμυρίων δεν αναρωτιέμαι γιατί δεν το έψαξε κανείς τους.....ήταν μια από τα ίδια όλοι τους...

Link to comment
Share on other sites

Και ξανατονίζω πάσχισα πολύ να αποφασίσω τι να ψηφίσω...αποφάσισα έχοντας πλήρη επίγνωση και νομίζω πως τη δεδομένη στιγμή είναι και η καλύτερη λύση...χρειαζόμαστε κυβέρνηση γρήγορα και δεν έχουμε την πολυτέλεια να παίξουμε άλλο με τα μικρότερα κόμματα, και χρειαζόμαστε κυβέρνηση χωρίς βαρίδια από το παρελθόν.......αν θα είναι για καλό μας?...το ελπίζω και το εύχομαι...απλά οι άλλοι (νδ, πασόκ) είμαι σίγουρη ότι θα είναι για το κακό μας.........

Link to comment
Share on other sites

Το Φάρος λογικό είναι που δεν το ξέρεις, είναι τοπικό σάιτ της Αλεξανδρούπολης.

 

Πάντως εμένα με ανησυχεί περισσότερο αυτή η είδηση στο Βήμα, γιατί αυτό είναι το μέλλον που ΔΕΝ θέλω για το παιδί μου: http://www.tovima.gr/society/article/?aid=462013

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο τα διαφημιστικά σπότ που προβάλονται τις ημέρες αυτές φτάνουν και περισσεύουν για να καταλάβει κανείς ότι έχουμε να κάνουμε με γελοίους που ακόμα δεν καταλαβαίνουν τι στο καλό έχει ανάγκη να ακούσει αυτός ο λαός.Το μόνο μας μέλημα σ'αυτήν την χώρα είναι αν θα μείνουμε στην ευροζώνη??Συμφωνώ ...είναι σημαντικό να μείνουμε..αλλά για κάποιον που τα έχει χάσει όλα δεν είναι και η πρώτη του σκέψη το πρωί όταν ξυπνάει.Δεν τους αρέσει η ψηφος της οργής??? Γιατί? Ποιός οδήγησε τον λαό στην αβεβαιότητα?Ούτε ένας λογαριασμός δεν ανοίχτηκε στο εξωτερικό...πέρασε και δεν ακούμπησε...Μόνο ο Ακης ήταν..όλοι οι υπόλοιποι ήταν καθαροί τρομάρα μας.Ο καθένας πρέπει να ψηφίσει αντικειμενικά και όχι από φόβο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-P

 

Αν εσύ θέλεις να κάνεις την προπαγάνδα σου κατά της ΧΑ δικαίωμά σου ... προσωπικά πιστεύω ότι η ΧΑ ΔΕΝ είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μας ως χώρα... και στο μέλλον που εγώ προσβλέπω δεν έχει και καμία σοβαρή θέση... εκεί στο 0,3 - 4 θα γυρίσει... αυτή είναι η άποψή μου και σε όποιους αρέσει.. εδώ καθόμαστε και συζητάμε για το εάν θα μείνουμε στην Ευρώπη ή όχι και τι συνεπάγεται αυτό για την χώρα και πρέπει να καθόμαστε και να αναλωνόμαστε για θέματα που όσο περισσότερα ασχολούμαστε τόσο περισσότερη αξία τους δίνουμε... ισχύει η πρόταση να ανοίξετε ένα θεμα με τίτλο "ΧΑ και όσα ντρέπεστε να ρωτήσετε" και να συνεχιστεί η κουβέντα εκεί :-P

 

καλη η πλακιτσα κ η υποτιμηση του φασισμου , αλλα αμα σε παρουν τα σκαγια (κυριολεκτικα) να δω τοτε τι θα λες. το οτι ξεστομιζουν απειλες εναντιον παιδιων κ νηπιων γιατι δεν το σχολιαζεις; αν εβγαινες ενας (μονο ενας) παιδεραστης κ ξεστομιζε απειλες θα ελεγες το ιδιο; η απλα κανεις τα στραβα ματια; ενα προβλημα που δεν θελουμε να το δουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. ισα ισα δυναμωνει ολο κ περισσοτερο. κ μιλωντας εναντιον του προφανως ΔΕΝ ειναι προπαγανδα (αν ειναι δυνατον......τι αλλο θα διαβασω) και προφανως δεν το συντηρει. αυτο που συντηρει τη χρυση μπουρδα ειναι τα δυο ακρα: η υποτιμηση της απο τη μια και η ηρωοποιηση της απο την αλλη. α και κατι ακομα. αν προβλημα ειναι αυτο¨:εδώ καθόμαστε και συζητάμε για το εάν θα μείνουμε στην Ευρώπη ή όχι, guess what, η ευρωπη πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Το Φάρος λογικό είναι που δεν το ξέρεις, είναι τοπικό σάιτ της Αλεξανδρούπολης.

 

Πάντως εμένα με ανησυχεί περισσότερο αυτή η είδηση στο Βήμα, γιατί αυτό είναι το μέλλον που ΔΕΝ θέλω για το παιδί μου: http://www.tovima.gr/society/article/?aid=462013

 

Κι εμένα αυτό με ανησυχεί....και μη χειρότερα να λέμε....

ας ελπίσουμε να λογικευτούν...οι ψηφοφόροι τους, γιατί αυτοί άσε!!

Link to comment
Share on other sites

καλη η πλακιτσα κ η υποτιμηση του φασισμου , αλλα αμα σε παρουν τα σκαγια (κυριολεκτικα) να δω τοτε τι θα λες. το οτι ξεστομιζουν απειλες εναντιον παιδιων κ νηπιων γιατι δεν το σχολιαζεις; αν εβγαινες ενας (μονο ενας) παιδεραστης κ ξεστομιζε απειλες θα ελεγες το ιδιο; η απλα κανεις τα στραβα ματια; ενα προβλημα που δεν θελουμε να το δουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. ισα ισα δυναμωνει ολο κ περισσοτερο. κ μιλωντας εναντιον του προφανως ΔΕΝ ειναι προπαγανδα (αν ειναι δυνατον......τι αλλο θα διαβασω) και προφανως δεν το συντηρει. αυτο που συντηρει τη χρυση μπουρδα ειναι τα δυο ακρα: η υποτιμηση της απο τη μια και η ηρωοποιηση της απο την αλλη. α και κατι ακομα. αν προβλημα ειναι αυτο¨:εδώ καθόμαστε και συζητάμε για το εάν θα μείνουμε στην Ευρώπη ή όχι, guess what, η ευρωπη πεθαινει.

 

Πολύ σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τι λέει επίσημα το κάθε κόμμα τώρα δεν έχει καμία σχέση με το τι έλεγε, το τι έχει κάνει και πει επίσημα στο παρελθόν και φυσικά το τι πρόκειται να κάνει μετά τις εκλογές.

Το ξαναέγραψα πως την ευθύνη της υπόσχεσης δεν την έχει μόνο αυτός που την δίνει αλλά και αυτός που την δέχεται, ειδικά αν δεν πραγματοποιείται. Να θυμίσω όλες τις υποσχέσεις που δίναν τα δύο μεγάλα κόμματα κάθε φορά προεκλογικά, τον κόσμο που τα "έτρωγε αμάσητα" κάθε φορά και φυσικά το πού φτάσαμε. Πολλοί τότε αντί να κοιτάζουν το τι γίνεται κοίταζαν κυρίως την τσέπη τους (θα πάρω αύξηση, προαγωγή, μετάθεση, θα με βολέψει κάπου ο μπάρμπας μου, θα πάρω την επιδότηση κ.ο.κ.)

 

Οι απειλές εναντίων παιδιών/ νηπίων και ευπαθών ομάδων είναι το λιγότερο ασυγχώρητες.

 

Η Ευρώπη ναι σε λίγο δεν θα υπάρχει όπως την γνωρίζουμε, ήταν ένας θεσμός εξ'αρχής εξαναγκασμένος στη διάλυσή του λόγω της ανισοκατανομής πλούτου και παραγωγικότητας. Τα ισχυρά κράτη που έκαναν κουμάντο στην Ευρώπη-και συνεχίζουν- κοίταξαν κυρίως τις δικές τους οικονομίες αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα κράτη. Μία ατελείωτη διαφθορά μας έφτασε όλους εκεί που μας έφτασε. Και μην φαντάζεστε πως μόνο η Ελλάδα είναι "διαφθαρμένη" ως κράτος.

 

Όσο για τι τι έχει πει και κάνει η κάθε πολιτική παράταξη κατά καιρούς...ο τοπικός τύπος λέει πολλά.Το θέμα είναι ποιος έχει διάθεση να τον ψάξει και να τον διαβάσει.

 

(elenip μήπως η ειδοποίηση, ειδικά αν ένα θέμα έχει πολλά ποστ, έχει να κάνει με τον ρυθμό ανάρτησης. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω πως πάει αλλά από άλλα προγράμματα (π.x. facebook) έχω παρατηρήσει πως οι ειδοποιήσεις είτε αργούν πολύ είτε γίνεται τυχαία επιλογή τους. Αυτές είναι αυτοματοποιημένες διαδικασίες πάντως μην το παίρνεις προσωπικά, δεν κάθονται οι ίδιοι οι διαχειριστές να στέλνουν ειδοποιήσεις σε όλα τα χιλιάδες μέλη του φόρουμ για όλα τα θέματα που τους ενδιαφέρουν, ένα προγραμματάκι είναι.)

 

Εν ολίγοις "ας ανοίξουμε όλοι καλά τα μάτια μας και τα αφτιά μας, ας βάλουμε την λογική να δουλέψει κι ο καθένας ας ψηφίσει αυτό που πιστεύει πως δεν θα το μετανοιώσει αύριο-μεθαύριο, ούτε θα ισχυριστεί πως τον κορόιδεψαν." Ελπίζω μόνο επιτέλους να φύγει η παλιά σαπίλα και να κάνουμε ένα δύσκολο μεν αλλά πιο καθαρό και νέο ξεκίνημα.

 

έντιτ.

Και μιας και το διάβασα παραπάνω υπ' αριθμ.10 θέση της αναφερόμενης πολιτικής παράταξης κατ'εμέ λέει "μπλα μπλα μπλα...τίποτε". Δεν αναφέρει απολύτως τίποτε παρά μόνο για πνεύμα συνεργασίας, νομιμότητας κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πλησιάζει η μέρα των εκλογών και βλέποντας πως συμπεριφέρονται πια οι τρομαγμένοι που χάνουν την εξουσία μέσα από τα χέρια τους, σκορπώντας τάχα πληροφορίες (ψευδείς), παραποιώντας δηλώσεις, εκβιάζοντας με έξοδο από ευρώ και μπαίνοντας και ο Αμβρόσιος στο σκληρό παιχνίδι τόσο σιγουρεύομαι πως η ψήφος μου τους τρομάζει και αν μη τι άλλο χαίρομαι που δε θα παίξω το δικό τους παιχνίδι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρκει η εξης ειδηση

 

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231200621

 

Μονο και μονο επειδη πιεζουν τοσο πολυ, για τα δικα τους συμφεροντα και μονο προφανως, μια και μια χαρα τους εχει παει η δικη τους οικονομια με τη μνημονιακη πολιτικη,

 

Θα ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ πρωτη φορα στη ζωη μου. (κι εχω και μακρινο θειο υποψηφιο της ΝΔ)

 

Τα μνημονια, τα ειδαμε και δεν μας αρεσαν. Προτιμω να τα αρνηθουμε και μονο και μονο για να εξασφαλισουν τις καταθεσεις, τις τραπεζες και τα συμφεροντα τους με το Ευρω θα κανουν υποχωρησεις. Τοσο καιρο προσπαθουσαν απλα να μας πεισουν οτι ειναι αξιοπιστες οι "απειλες".

 

Μια μπλοφα ηταν τοσο καιρο τα μνημονια....κι επιασε μια χαρα...αν ηθελαν να βοηθησουν την οικονομια μας και με τη συνεχεια το Ευρω, θα τονωναν την οικονομια και θα μειωναν την ανεργια, οχι το αντιθετο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και με αφετηρία το δημοσίευμα των FT.

Από πότε δεχόμαστε να καθοδηγούν την ψήφο μας ξένες δυνάμεις;;;;;

Γιατί πάλεψαν και σκοτώθηκαν οι παππούδες μας;;;;

Όλοι μας έχουν πει που θα πάνε οι μισθοί και σε τι βαθμό εξαθλίωσης θα φτάσουμε αν γυρίσουμε στη δραχμή.

Γιατί δε μας λένε που θα φτάσουν οι μισθοί και σε τι εξαθλίωση αν ακολουθήσουμε το μνημόνιο;;;; Όταν θα ξεπουλήσουν την Ελλάδα για ψίχουλα;;;;

Άντε γιατί φούντωσα....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε δίκιο...

Όλοι φουντώνουμε.....

Απλά οι εκβιασμοί τους όσο κλιμακώνονται τόσο με πείθουν ότι θα κάνω το σωστό!!

Αν είχα έστω και μια αμφιβολία (που είχα) τώρα δεν έχω καμμία!!

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη ναι σε λίγο δεν θα υπάρχει όπως την γνωρίζουμε, ήταν ένας θεσμός εξ'αρχής εξαναγκασμένος στη διάλυσή του λόγω της ανισοκατανομής πλούτου και παραγωγικότητας. Τα ισχυρά κράτη που έκαναν κουμάντο στην Ευρώπη-και συνεχίζουν- κοίταξαν κυρίως τις δικές τους οικονομίες αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα κράτη. Μία ατελείωτη διαφθορά μας έφτασε όλους εκεί που μας έφτασε. Και μην φαντάζεστε πως μόνο η Ελλάδα είναι "διαφθαρμένη" ως κράτος.

Σωστά, το πρόβλημα - παρ' ότι έτσι παρουσιάστηκε - ΔΕΝ είναι αμιγώς Ελληνικό.

 

Όσο για τι τι έχει πει και κάνει η κάθε πολιτική παράταξη κατά καιρούς...ο τοπικός τύπος λέει πολλά.Το θέμα είναι ποιος έχει διάθεση να τον ψάξει και να τον διαβάσει.

Όχι μόνο ο τοπικός τύπος αλλά και άλλες πηγές. Οι καιροί είναι πολύ πονηροί και χρειάζεται ενημέρωση και περίσκεψη. Επίσης, πιστεύω πως ΚΑΙ τα εθνικά μας θέματα είναι μείζονος σημασίας.

 

Εν ολίγοις "ας ανοίξουμε όλοι καλά τα μάτια μας και τα αφτιά μας, ας βάλουμε την λογική να δουλέψει κι ο καθένας ας ψηφίσει αυτό που πιστεύει πως δεν θα το μετανοιώσει αύριο-μεθαύριο, ούτε θα ισχυριστεί πως τον κορόιδεψαν." Ελπίζω μόνο επιτέλους να φύγει η παλιά σαπίλα και να κάνουμε ένα δύσκολο μεν αλλά πιο καθαρό και νέο ξεκίνημα.

Συμφωνώ. Αν κι εγώ, για πρώτη φορά στη ζωή μου, δυο μέρες πριν τις εκογές... είμαι αναποφάσιστη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...