Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??? τώρα οι επιχειρήσεις έχουν φύγει προς τα έξω που το εργατικό δυναμικό είναι πιο φτηνό... μετά με την φορολογία που θα βάλει ο ΣΥΡΙΖΑ θα πρέπει ο πλούσιος να είναι κάτι που αρχίζει από μ.. για να επενδύσει στη χώρα... μετά δυστυχώς θα είμαστε απλώς μία χώρα φτωχών.. βλέπε Αργεντινή....

 

Υπάρχουν τρόποι που κανένα άλλο κόμμα μέχρι τώρα δεν τους έβρισκε γιατί προτιμούσε τις μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι και οι μίζες ήταν καθημερινό φαινόμενο...αυτό το απόστημα πρέπει να σπάσει...δεν παρουσιάζω το σύριζα ως σωτήρα, κάθε άλλο, τους φοβάμαι όσο οι περισσότεροι, αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουν κάποιοι ότι οι Έλληνες έπαψαν να είναι πρόβατα και μπορούν αν γουστάρουν να βγουν από τα μαντριά των τσοπαναραίων που τα σφάζουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και δε νομίζω ότι πιστεύει κανένας ότι ο σύριζα θα αυξήσει τους μισθούς...αλλά από την άλλη όλα είναι πιθανά...

Πώς ακριβώς είναι πιθανό να αυξηθούν οι μισθοί; Από πού;

 

Μα καλά, νομίζει κανείς ότι οι "πραγματικά πλούσιοι" είναι και μλκς? Με ποιο σκεπτικό θα κάτσουν να επενδύσουν σε μια χώρα πτωχευμένη; Απλά θα κλείσουν τις επιχειρήσεις τους και μην τους είδατε (κι εμείς θα μείνουμε να συζητάμε για το δίκιο του εργάτη...) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι που κανένα άλλο κόμμα μέχρι τώρα δεν τους έβρισκε γιατί προτιμούσε τις μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι και οι μίζες ήταν καθημερινό φαινόμενο...

Ποιοι τρόποι είναι αυτοί;

 

Και πώς ακριβώς θα φορολογηθούν οι πραγματικά πλούσιοι;

 

Για πες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι λένε οι νεοδημοκράτες και το πασόκ ότι αν βγει ο σύριζα θα βγούμε από το ευρώ...δε λένε όμως ότι θα βγούμε από το ευρώ ΑΝ βολέψει και όποτε θέλει η Γερμανία...τώρα μας κρατάνε όχι γιατί έχουν καλή καρδιά, αλλά γιατί θα γίνει ζημιά αν βγούμε...αν αύριο βρουν τον τρόπο να μας ξεφορτωθούν με τις λιγότερες επιπτώσεις θα το κάνουν αμέσως...αφού βέβαια πρώτα θα έχουμε ξεπουλήσει και την ψυχή μας......

 

Συγνώμη ξέρεις εσύ κανέναν δανειστή να ψυχοπονάει τον δανειζόμενο? το ότι παίζονται παιχνίδια για το συμφέρον του καθενός αυτό είναι δεδομένο... λάβε υπόψη σου όμως ότι και η πολιτική Μερκελ αρχίζει και καταδικάζεται από το ίδιο της το κόμμα... ποτέ δεν ξέρω τι μου ξημερώνει το αύριο... δεν σου κάνει εντύπωση όμως ότι όλα τα κόμματα (ακόμη και αριστερά όπως η ΔΗΜΑΡ) θέλουν την παραμονή στην ευρωζώνη και ο σωτήρας ΣΥΡΙΖΑ θέλει να φύγουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και κάτι ενδιαφέρον....πολύ δικό μου άτομο ζει στην Ισπανία που τώρα μπήκε επίσημα και καλά στην κρίση, αλλά οι Ισπανοί έχουν μείνει χωρίς δουλειές εδώ και πολύ καιρό, να μη μιλήσω για τα ποσοστά των αστέγων....οι Ισπανοί λοιπόν λένε πως οι Έλληνες αν δεν ψηφίσουν σύριζα σε αυτές τις εκλογές θα είναι .............δεν μπορώ να το πω, αλλά ναι, είναι η γνωστή λέξη που αρχίζει από μ......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι που κανένα άλλο κόμμα μέχρι τώρα δεν τους έβρισκε γιατί προτιμούσε τις μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι και οι μίζες ήταν καθημερινό φαινόμενο...αυτό το απόστημα πρέπει να σπάσει...δεν παρουσιάζω το σύριζα ως σωτήρα, κάθε άλλο, τους φοβάμαι όσο οι περισσότεροι, αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουν κάποιοι ότι οι Έλληνες έπαψαν να είναι πρόβατα και μπορούν αν γουστάρουν να βγουν από τα μαντριά των τσοπαναραίων που τα σφάζουν!!

 

έχε υπόψη σου ότι έξω από το μαντρί υπάρχει πάντα και ο κακός ο λύκος.. νομίζω ότι στην θέση που είμαστε ισχύει το μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. το θέμα είναι ποιοι θα διαλέξουν το γκρεμό και ποιοι το ρέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι τρόποι είναι αυτοί;

 

Και πώς ακριβώς θα φορολογηθούν οι πραγματικά πλούσιοι;

 

Για πες...

 

Εγώ θα τα πω?

Λες να είμαι μέλος του σύριζα?

Αυτοί θα τους βρουν.....και είμαι σίγουρη πως αυτό τουλάχιστον θα το κάνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ενδιαφέρον....πολύ δικό μου άτομο ζει στην Ισπανία που τώρα μπήκε επίσημα και καλά στην κρίση, αλλά οι Ισπανοί έχουν μείνει χωρίς δουλειές εδώ και πολύ καιρό, να μη μιλήσω για τα ποσοστά των αστέγων....οι Ισπανοί λοιπόν λένε πως οι Έλληνες αν δεν ψηφίσουν σύριζα σε αυτές τις εκλογές θα είναι .............δεν μπορώ να το πω, αλλά ναι, είναι η γνωστή λέξη που αρχίζει από μ......

 

Η Ισπανία δεν είναι και φωτεινό παράδειγμα προς μίμηση αλλά επίσης και η Ισπανία έχει άλλα μεγέθη για να διαπραγματευτεί με την Ευρώπη.. δεν είναι Ελλάδα.. ευτυχώς γι' αυτούς!!!

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου ότι έξω από το μαντρί υπάρχει πάντα και ο κακός ο λύκος.. νομίζω ότι στην θέση που είμαστε ισχύει το μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. το θέμα είναι ποιοι θα διαλέξουν το γκρεμό και ποιοι το ρέμα!!!

 

Κι εσύ θα ξέρεις φαντάζομαι πως ο λύκος τελικά δεν είναι και πολύ χειρότερος από τον τσοπάνη.....ο λύκος τουλάχιστον τρώει όταν πεινάει όχι όταν θέλει να αγοράσει 86 ακίνητα.......όπως έκαναν και οι μεν και οι δε.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Ισπανία δεν είναι και φωτεινό παράδειγμα προς μίμηση αλλά επίσης και η Ισπανία έχει άλλα μεγέθη για να διαπραγματευτεί με την Ευρώπη.. δεν είναι Ελλάδα.. ευτυχώς γι' αυτούς!!!

 

Δεν είπα πως είναι για μίμηση...λέω τι λέει ο απλός κόσμος και όχι οι κυβερνήσεις!!!

Μεγέθη ξεμεγέθη εδώ θα είμαστε και θα δούμε τι τους ετοιμάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα πω?

Λες να είμαι μέλος του σύριζα?

Αυτοί θα τους βρουν.....και είμαι σίγουρη πως αυτό τουλάχιστον θα το κάνουν.....

 

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά συνήθως αυτά τα λες πριν σε ψηφίσει ο άλλος για να ξέρει και για ποιο λόγο σε ψηφίζει... τουτέστιν αμα είναι να τα βρουν μετά τις εκλογές άσε δεν θα πάρω... αυτό μου κάνει κάτι σαν δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θέλω να κάνω ως κόμμα... και με δεδομένο ότι άμα ακούσεις στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ να λένε τι πιστεύουν ότι πρέπει να κάνουν είναι σαν να τους έχεις βάλει έκθεση "πως θα σώσουμε την Ελλάδα από την κρίση".. ο ένας λεει "εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε αυτό... μετά βγαίνει ο άλλος και λέει.. διαφωνώ πρέπει να κάνουμε αυτό.. ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΟΥΝ?? ΟΧΙ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ξέρεις εσύ κανέναν δανειστή να ψυχοπονάει τον δανειζόμενο? το ότι παίζονται παιχνίδια για το συμφέρον του καθενός αυτό είναι δεδομένο... λάβε υπόψη σου όμως ότι και η πολιτική Μερκελ αρχίζει και καταδικάζεται από το ίδιο της το κόμμα... ποτέ δεν ξέρω τι μου ξημερώνει το αύριο... δεν σου κάνει εντύπωση όμως ότι όλα τα κόμματα (ακόμη και αριστερά όπως η ΔΗΜΑΡ) θέλουν την παραμονή στην ευρωζώνη και ο σωτήρας ΣΥΡΙΖΑ θέλει να φύγουμε?

 

Επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν λέει ότι θέλει να φύγουμε από το ευρώ!!!!!!!!!Ούτε ο Τσίπρας ούτε και κανένας άλλος.

Απλά για να στο πω με παράδειγμα είναι σαν η Ευρώπη να είναι ένα μαγαζί και οι Έλληνες πολιτικοί είναι οι πελάτες:

- Η κυρία Παπαρήγα περνάει και δεν κοιτάει ούτε τη βιτρίνα!!!

- Οι κύριοι Σαμαράς και Βενιζέλος θέλουν να ψωνίσουν, αλλά λένε πως θα διαπραγματευτούν την τιμή τώρα, ενώ έχουν δώσει ήδη το καπάρο!Πρόκειται ακόμα και να θέλουν να πετύχουν έκπτωση?

- Ο Σύριζα θέλει να ψωνίσει, αλλά κάνει "τον δύσκολο" για να του κάνουν όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή. Άμα από την αρχή πει ότι θα ψωνίσει σίγουρα, δεν χάνει στις διαπραγματεύσεις?

 

 

Παρακολουθήστε αν σας είναι εύκολο τις συνεντεύξεις των πολιτικών αρχηγών, στο enikos.gr

Έχουν ενδιαφέρον νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά συνήθως αυτά τα λες πριν σε ψηφίσει ο άλλος για να ξέρει και για ποιο λόγο σε ψηφίζει... τουτέστιν αμα είναι να τα βρουν μετά τις εκλογές άσε δεν θα πάρω... αυτό μου κάνει κάτι σαν δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θέλω να κάνω ως κόμμα... και με δεδομένο ότι άμα ακούσεις στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ να λένε τι πιστεύουν ότι πρέπει να κάνουν είναι σαν να τους έχεις βάλει έκθεση "πως θα σώσουμε την Ελλάδα από την κρίση".. ο ένας λεει "εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε αυτό... μετά βγαίνει ο άλλος και λέει.. διαφωνώ πρέπει να κάνουμε αυτό.. ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΟΥΝ?? ΟΧΙ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ!!!

 

Κανένας δε θα μας σώσει........ούτε οι μεν ούτε οι δε....εδώ που φτάσαμε και τις συνέπειες θα υποστούμε και τα πάντα...αλλά καλύτερα να μπορεί ένας να διαπραγματευτεί χωρίς να σκύβει με το καλημέρα (αλλά για να το κάνει αυτό πρέπει να έχει χέρια καθαρά και οι άλλοι δυο δεν έχουν).......είπαμε μεσίας δεν είναι κανένας, αλλά είναι μια αρχή για να ξετινάξουμε από πάνω μας όλα τα κατάλοιπα και τους εγκληματίες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένας δε θα μας σώσει........ούτε οι μεν ούτε οι δε....εδώ που φτάσαμε και τις συνέπειες θα υποστούμε και τα πάντα...αλλά καλύτερα να μπορεί ένας να διαπραγματευτεί χωρίς να σκύβει με το καλημέρα (αλλά για να το κάνει αυτό πρέπει να έχει χέρια καθαρά και οι άλλοι δυο δεν έχουν).......είπαμε μεσίας δεν είναι κανένας, αλλά είναι μια αρχή για να ξετινάξουμε από πάνω μας όλα τα κατάλοιπα και τους εγκληματίες!!

 

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να μείνουμε στην Ευρώπη.. νομίζω ότι εάν κάποιος παρακολουθήσει την ιστορία του ξέρει πολύ καλά την άποψή του για την Ευρώπη.. αλλά προκειμένου να ψαρέψει ψήφους κάνει τον κινέζο... και δεν είναι μόνο το θεμα της Ευρώπης... είναι πολλά τα στραβά του ΣΥΡΙΖΑ.. εγώ πάντως προσωπικά θα ψηφίσω με γνώμονα το μέλλον που θέλω για το παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να μείνουμε στην Ευρώπη.. νομίζω ότι εάν κάποιος παρακολουθήσει την ιστορία του ξέρει πολύ καλά την άποψή του για την Ευρώπη.. αλλά προκειμένου να ψαρέψει ψήφους κάνει τον κινέζο... και δεν είναι μόνο το θεμα της Ευρώπης... είναι πολλά τα στραβά του ΣΥΡΙΖΑ.. εγώ πάντως προσωπικά θα ψηφίσω με γνώμονα το μέλλον που θέλω για το παιδί μου...

 

Αν θες μπορείς να μας πεις σε ποιό συμπέρασμα έχεις καταλήξει και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά...γραφικούς και χαζούς έχουν όλα τα κόμματα...γιατί να αποτελεί εξαίρεση ο σύριζα?

Καθόλου δε θα μου κάνει εντύπωση πάντως αν μελλοντικά αυτός ο κύριος εμφανιστεί σε ψηφοδέλτιο του πασοκ ή της νδ...κάποιοι κάνουν κωλοτούμπες καλύτερα κι από την Κομανέτσι (αν τη θυμάστε)......

Link to comment
Share on other sites

.επίσης ευελπιστώ ότι επιτέλους κάποιος θα βάλει χέρι και στην περιβόητη εκκλησιαστική περιουσία(φορολογία).....ευελπιστώ!!

 

Αμήν και πότε!!!!!!!!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

 

So what? Ο πρώτος είναι που διαφωνεί με κάποιο κόμμα?

Εδώ σε λίγο θα καθιερώσουν και περίοδο μεταγραφών ορισμένοι!!!!

 

Μόνο που κάπως περίεργο δεν είναι που το θυμήθηκε τώρα, τελευταία ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα ήθελα να ξέρω τι τρόπους θα βρει ο Σύριζα μετά τις εκλογές για να σώσει τη χώρα, που δεν τους έχει βρει τώρα. Και πού το ξέρουμε ότι θα τους βρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...