Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Λοιπόν πιστεύετε ότι είναι όντως τόσο σημαντικές αυτές οι εκλογές και ότι θα αλλάξει κάτι ή θα συνεχιστεί η κατρακύλα;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα έπρεπε να ήταν αλλα φως δε βλέπω ( λόγω πολιτικών)οπότε στο ίδιο έργο θεατες και παλι θα είμαστε.. Χρειαζεται ριζικη αλλαγή..

 

Και πώς θα επιτευχθεί αυτή η ριζική αλλαγή;Γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιον να μπορεί να σηκώσει το βάρος αυτή τη στιγμή...Και αυτό είναι και το πρόβλημα του κόσμου πιστεύω, ότι δεν βρίσκει ηγέτη ικανό να τον βγάλει από το τέλμα που ζούμε τώρα....

 

Πιστεύω πως ό,τι και να βγάλει η κάλπη πάλι στους δρόμους θα είμαστε όλοι, να φωνάζουμε αγανακτισμένοι γιατί μας ισοπεδώνουν το είναι μας....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 3 πράγματα είδα αυτές τις μέρες:

 

1) Η Ισπανία πήρε 100 δις χωρίς μνημόνιο και πανηγυρίζει. Εμείς, λοιπόν, μόνο θα είμαστε τα εξιλαστήρια θύματα όλης της Ευρώπης;

 

2) Ένας φίλος μου έκανε μετασμόχευση στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης και για δύο βδομάδες μέχρι να βγει, του έδιναν πατάτες φούρνου, κριθαράκι, αρακά κ.λπ. γιατί δεν είχαν λεφτά για κρέατα.

 

3) Πληρώνω κανονικά τα φάρμακά μου και η μητέρα μου τις πανάκριβες ινσουλίνες της.

 

Αν γυρνούσαμε στη δραχμή, δεν μας λέγανε οι αγαπητοί τρομολάγνοι, ότι δεν θα είχαμε φάρμακα και φαγητά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 3 πράγματα είδα αυτές τις μέρες:

 

1) Η Ισπανία πήρε 100 δις χωρίς μνημόνιο και πανηγυρίζει. Εμείς, λοιπόν, μόνο θα είμαστε τα εξιλαστήρια θύματα όλης της Ευρώπης;

 

2) Ένας φίλος μου έκανε μετασμόχευση στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης και για δύο βδομάδες μέχρι να βγει, του έδιναν πατάτες φούρνου, κριθαράκι, αρακά κ.λπ. γιατί δεν είχαν λεφτά για κρέατα.

 

3) Πληρώνω κανονικά τα φάρμακά μου και η μητέρα μου τις πανάκριβες ινσουλίνες της.

 

Αν γυρνούσαμε στη δραχμή, δεν μας λέγανε οι αγαπητοί τρομολάγνοι, ότι δεν θα είχαμε φάρμακα και φαγητά;;;;

 

Ακριβώς...Και βγήκε ο οικονομολόγος Μαξ Κάιζερ και είπε ότι είναι καλύτερο για μας να γυρίσουμε στη δραχμή, όπως ωφέλησε την Ισλανδία έτσι θα ωφελήσει κι εμάς ένα δικό μας νόμισμα...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως είναι λίγο άσχετο μέσα στο άλλο θέμα, αλλά σας έχω μία ερώτηση:

Ακούω από το περιβάλλον μου συνεχώς ότι:

-Η κάθοδος των ποσοστών των 2 πρώην μεγάλων κομμάτων και η συνεπακόλουθη άνοδος του Σύριζα (συγκεκριμένα γι'αυτό το κόμμα), οφείλεται στο ότι ο Έλληνας σε νοοτροπία δεν έχει αλλάξει και ψάχνει μια από τα ίδια, σε νέα συσκευασία.

Πιστεύει δηλαδή ο μέσος ψηφοφόρος του Σύριζα, ότι θα του χαριστούν χρέη, θα πάρει αύξηση και θα διοριστεί στο Δημόσιο και γενικώς ευελπιστεί πως όλα θα γίνουν ρόδινα εν μια νυκτί.

Πείτε μου ότι κάτι άλλαξε στις 6 Μαϊου, γιατί αν υποψιαστώ πως όχι.....ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!!!!που έλεγε και η χήρα Μήτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπήθηκα που έκλεισε το προηγούμενο θέμα οπότε ανοίγω νέο, γιατί θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά σημαντικές αυτές οι εκλογές και δεν έχουμε ζήσει κάτι παρόμοιο στη μεταπολιτευτική ιστορία...Το δίπολο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τελείωσε και τώρα δημιουργούνται νέοι συσχετισμοί.

 

Παραθέτω εδώ τις τελευταίες δημοσκοπήσεις:

 

 

http://www.tromaktiko.net/tag/δημοσκοπήσεις/

 

Στην πλειοψηφία τους αναδεικνύουν ως νικητή τον ΣΥΡΙΖΑ, με δεύτερο κόμμα τη ΝΔ και ανατροπές στις επόμενες θέσεις, π.χ. πολύ χαμηλά το ΠΑΣΟΚ, ίσα που μπαίνει στη Βουλή το ΚΚΕ, αρκετά ψηλά και πάλι η Χρυσή Αυγή, ιδιαιτέρως μετά το επεισόδιο με την Κανέλλη...

 

Εμπιστεύεστε τις δημοσκοπήσεις;Πιστεύετε πως θα μας σώσει ο ΣΥΡΙΖΑ;Τι έχετε να πείτε για την επιδοκιμασία μεγάλους μέρους της κοινωνίας για τη συμπεριφορά του Κασιδιάρη;

 

Παρακαλώ όσα μέλη έχουν σκοπό να βρίσουν, φανατιστούν, λοιδωρήσουν να απέχουν από το θέμα για να μην κλειδωθεί και αυτό. Ζητώ μόνο ψύχραιμες απόψεις, τεκμηριωμένες και δημοκρατικές (που σημαίνει ότι σεβόμαστε ΟΛΕΣ τις απόψεις).

 

Θα σου απαντήσω εν τάχει... θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικές οι εκλογές αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει άρδην το πολιτικό σκηνικό... και αυτό γιατί ουσιαστικά στην γνώμη του λαού έχει ταυτιστεί ο ΣΥΡΙΖΑ με επιστροφή στην δραχμή και έξω από την Ευρώπη και όλα τα υπόλοιπα κόμματα με παραμονή στο ευρώ και την Ευρώπη.. οπότε όποια και να είναι τα αποτελέσματα δεν νομίζω ότι θα σχηματιστεί κυβέρνηση που θα εφαρμόσει την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ... όποια και να είναι τα αποτελέσματα θα βάλουν όλοι νερό στο κρασί τους για να σχηματιστεί κυβέρνηση με ορίζοντα νέων εκλογών σε 1-2 χρόνια...

οι δημοσκοπήσεις από την άλλη σίγουρα δείχνουν ένα ρεύμα... εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι θα υπάρξει ένα ντέρμπι για την πρώτη θεση μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ .. προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι η ΝΔ πρωτο κόμμα με λίγη διαφορά τον ΣΥΡΙΖΑ δεύτερο και τρίτο κομμα η το ΠΑΣΟκ ή την ΔΗΜΑΡ..

Για την επιδοκιμασία του κόσμου προς τον Κασιδιάρη έχω να πω ότι επειδή ό κόσμος έχει σιχαθεί τους πολιτικούς που τους θεωρεί όλους υπεύθυνους για την κατάντια του και την φτώχεια που όλοι μας λίγο πολύ νιώθουμε δεν θα "χαλαστεί" ούτε για το νερό ούτε για τις μπουφλες.. έχουμε ακούσει τόσες βλακείες τόσα χρόνια, ο κόσμος έχει περάσει τόσα πολλά που δεν θα "σοκαριστεί" με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο άσχετο μέσα στο άλλο θέμα, αλλά σας έχω μία ερώτηση:

Ακούω από το περιβάλλον μου συνεχώς ότι:

-Η κάθοδος των ποσοστών των 2 πρώην μεγάλων κομμάτων και η συνεπακόλουθη άνοδος του Σύριζα (συγκεκριμένα γι'αυτό το κόμμα), οφείλεται στο ότι ο Έλληνας σε νοοτροπία δεν έχει αλλάξει και ψάχνει μια από τα ίδια, σε νέα συσκευασία.

Πιστεύει δηλαδή ο μέσος ψηφοφόρος του Σύριζα, ότι θα του χαριστούν χρέη, θα πάρει αύξηση και θα διοριστεί στο Δημόσιο και γενικώς ευελπιστεί πως όλα θα γίνουν ρόδινα εν μια νυκτί.

!

 

Είμαι και εγώ υποστηρικτής της παραπανω άποψης. Το εχω πει πολλες φορες σε "πηγαδακια " που συζητάμε.Οπως το γραφεις ακριβώς.Ο συριζα είναι το νέο πασοκ πιστευω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ υποστηρικτής της παραπανω άποψης. Το εχω πει πολλες φορες σε "πηγαδακια " που συζητάμε.Οπως το γραφεις ακριβώς.Ο συριζα είναι το νέο πασοκ πιστευω.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Εντελώς.

 

Πριν λίγο διάβαζα ένα άρθρο 11 Ελλήνων οικονομολόγων για την οικονομική κρίση και το πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί ώστε να έχουμε τις λιγότερες απώλειες (να μην οδηγηθούμε σε άτακτη χρεωκοπία), το οποίο λέει ακριβώς αυτό:

 

Στις πρόσφατες εκλογές οι πολίτες στράφηκαν σε μεγάλο βαθμό προς φωνές που είναι λαϊκίστικες, εθνικιστικές, ακόμη και αντικοινοβουλευτικές ή φασιστικές. Το έκαναν αυτό είτε ως αντίδραση στη δραματική μείωση των εισοδημάτων τους είτε γιατί, χωρίς άλλη πυξίδα για το μέλλον, αφήνονται να πιστέψουν ότι υπάρχουν εύκολες λύσεις.

 

Λέει επίσης τα εξής για το μνημόνιο:

 

Η ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας μετά από την είσοδο στην Ευρωζώνη βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό στον εξωτερικό δανεισμό (ενώ προηγουμένως στηριζόταν σημαντικά σε κοινοτικές επιδοτήσεις). Από την στιγμή που οι αγορές σταμάτησαν να δανείζουν στην Ελλάδα, η ύφεση ήταν αναπόφευκτη. Το μνημόνιο ήταν μια συμφωνία για συνέχιση της δανειοδότησης της Ελλάδας από τους εταίρους, ώστε η μείωση του δημοσίου ελλείμματος και του ελλείμματος εμπορικού ισοζυγίου να γίνουν σταδιακά, και συγχρόνως να δοθεί χρόνος για απαραίτητες αλλαγές στη δομή της ελληνικής οικονομίας. Χωρίς το μνημόνιο, η ύφεση θα ήταν βαθύτερη, με μεγαλύτερη λιτότητα και ανεργία. Για παράδειγμα, το πρωτογενές έλλειμμα μειώθηκε από 10.4% το 2009 σε 5% το 2010, ενώ χωρίς χρηματοδότηση θα έπρεπε τουλάχιστον να μηδενιστεί, κάτι το οποίο θα συνεπάγονταν διπλάσια λιτότητα.

 

Επίσης παρουσιάζει μια όχι τόσο ρόδινη προοπτική για την περίπτωση εξόδου από την ΕΕ και την επιστροφή στη δραχμή:

 

Το νέο νόμισμα θα είναι σημαντικά υποτιμημένο (σε σχέση με την «κλειδωμένη» ισοτιμία ευρώ / δραχμής) και οι καταθέσεις θα μετατραπούν υποχρεωτικά σε δραχμές. Συνεπώς αναμένονται πολύ μεγάλες απώλειες για όσους έχουν αποταμιεύσεις ή ακίνητη περιουσία, κατά τουλάχιστον 50%. Οι μισθοί και οι συντάξεις θα είναι πολύ χαμηλότεροι σε πραγματικούς όρους, ενώ αναμένεται σημαντικός πληθωρισμός που θα πλήττει όσους στηρίζονται σε εγχώριο εισόδημα. Τα εισαγόμενα προϊόντα θα είναι πολύ ακριβότερα. Καθώς το βάρος του χρέους της Ελλάδας θα γίνει πολύ μεγαλύτερο, η Ελλάδα θα αναγκαστεί να χρεοκοπήσει άτακτα, με σημαντικές συνέπειες για την δανειοληπτική της ικανότητα για δεκαετίες. Οι ελληνικές επιχειρήσεις θα έχουν παρόμοιες δυσκολίες εξυπηρέτησης εξωτερικού χρέους και πρόσβασης σε πρώτες ύλες και πολλές θα χρεοκοπήσουν. Η αγορά προϊόντων από το εξωτερικό (όπως φάρμακα και καύσιμα) θα γίνει δύσκολη έως και αδύνατη χωρίς προπληρωμή καθώς οποιαδήποτε ελληνική εταιρεία θα θεωρείται εκ των πραγμάτων αφερέγγυα. Η δε προπληρωμή θα είναι σχεδόν αδύνατη μετά την κατάρευση του δανεισμού από τις τράπεζες. Οι εξαγωγές θα μειωθούν και λόγω των προβλημάτων των ελληνικών τραπεζών και επιχειρήσεων και λόγω της συναλλαγματικής αβεβαιότητας. Η γενική συνέπεια θα είναι μια μεγάλη αύξηση της ανεργίας, περαιτέρω μείωση των εισοδημάτων και έλλειψη βασικών προϊόντων. Είναι ασαφές πώς η όποια πολιτική δύναμη βρίσκεται στην εξουσία θα μπορεί να χειρισθεί τις ακραίες πολιτικά και εθνικιστικές φωνές, που αναμένεται να ενισχυθούν. Τέλος, μια κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας ενδέχεται να συμπαρασύρει και την κυπριακή, καθώς ένα μεγάλο μέρος του ενεργητικού των κυπριακών τραπεζών βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

Το κείμενο είναι ενυπόγραφο και πραγματικά αξίζει να το διαβάσετε και να συγκρίνετε κατά πόσο συμφωνεί με την πραγματικότητα που μας παρουσιάζουν τα διάφορα κόμματα, τα ΜΜΕ, η γειτόνισσά μας η Μαρία κ.λπ.

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.post&id=15780

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τις προλαλήσασες. Επίσης πιστεύω ότι ο Σύριζα θα αναγκαστεί να βάλει πολύ νερό στο κρασί αν/όταν κάνει κυβέρνηση. Δυστυχώς θεωρώ ότι στο 2009 δεν μπορούμε να γυρίσουμε, δεν βγαίνουν τα νούμερα...εκτός κι αν καταφέρουν να σταματήσουν τις απανταχού διεφθαρμένες τακτικές και εξοικονομηθεί κανένα φράγκο (αλλα αμφιβάλλω).

 

Liittle Monkey, το διάβασα και εγώ το άρθρο, όπως είχα διαβάσει και άλλα αντίστοιχαμ τα οποία όμως δεν λαμβάνουν υπόψη όλοι. Κατ'εμε όσα γράφουν οι οικονομολόγοι έχουν μια βάση, άλλοι όμως ακόμη και να το διαβάσουν πιθανόν να το απορρίψουν ως τρομολαγνικό.

 

Εγώ αυτό κράτησα από το άρθρο: "Δεν υπάρχει λύση που θα μας επιτρέπει να συνεχίσουμε μέσα στην προστασία της Ευρωζώνης αλλά με την αμεριμνησία του παρελθόντος".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Liittle Monkey, το διάβασα και εγώ το άρθρο, όπως είχα διαβάσει και άλλα αντίστοιχαμ τα οποία όμως δεν λαμβάνουν υπόψη όλοι. Κατ'εμε όσα γράφουν οι οικονομολόγοι έχουν μια βάση, άλλοι όμως ακόμη και να το διαβάσουν πιθανόν να το απορρίψουν ως τρομολαγνικό.

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς, πάντως εγώ το βρήκα πολύ νηφάλιο και σίγουρα περισσότερο ρεαλιστικό από λαϊκισμούς τύπου "λεφτά / πετρέλαια / κοιτάσματα χρυσού υπάρχουν". Π.χ. ακούω δεξιά κι αριστερά για το πόσο ανταγωνιστικοί θα γίνουμε αν επιστρέψουμε στη δραχμή, αλλά κανένας δεν μιλάει για το πόσο ακριβά θα είναι τα εισαγώμενα προϊόντα (φάρμακα, παιδικά, οικιακές συσκευές, αυτοκίνητα) όταν θα πληρώνουμε με δραχμές ή για το τι αντίκτυπο θα έχει το αδύναμο νόμισμα για όσες εταιρίες εισάγουν πρώτες ύλες για να λειτουργήσουν. Ήδη κάποια από αυτά που περιγράφει το άρθρο συμβαίνουν: πολλά μαγαζιά με παιδικά είδη έχουν έλλειψη στο στοκ προϊόντων από εταιρίες του εξωτερικού (π.χ. Chicco) γιατί οι προμηθευτές δυσκολεύονται να εισάγουν επαρκείς ποσότητες για την αγορά καθότι οι ξένες εταιρίες ζητάνε εγγυήσεις όπως προπληρωμές. Σκέψου δηλαδή τι έχει να γίνει αν πτωχεύσουμε κιόλας.

 

Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω και αντίθετες γνώμες από οικονομολόγους, αλλά μόνο από οικονομολόγους. Γιατί από την κουτσή Μαρία έχω βαρεθεί να ακούω χαζομάρες...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο άσχετο μέσα στο άλλο θέμα, αλλά σας έχω μία ερώτηση:

Ακούω από το περιβάλλον μου συνεχώς ότι:

-Η κάθοδος των ποσοστών των 2 πρώην μεγάλων κομμάτων και η συνεπακόλουθη άνοδος του Σύριζα (συγκεκριμένα γι'αυτό το κόμμα), οφείλεται στο ότι ο Έλληνας σε νοοτροπία δεν έχει αλλάξει και ψάχνει μια από τα ίδια, σε νέα συσκευασία.

Πιστεύει δηλαδή ο μέσος ψηφοφόρος του Σύριζα, ότι θα του χαριστούν χρέη, θα πάρει αύξηση και θα διοριστεί στο Δημόσιο και γενικώς ευελπιστεί πως όλα θα γίνουν ρόδινα εν μια νυκτί.

Πείτε μου ότι κάτι άλλαξε στις 6 Μαϊου, γιατί αν υποψιαστώ πως όχι.....ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!!!!που έλεγε και η χήρα Μήτσι!!

 

Ο πνιγμένος απο τα μαλλιά πιάνεται.. Οι εκλογές του Μαίου κατά την προσωπική μου άποψη ήταν εκλογές της ''απογνωσης των ελλήνων''.. δυστυχώς!!!!

Το μοναδικό που έχει αλλάξει είναι πως πριν μας εκβίαζαν 2 φορές την μέρα πως θα μας πετάξουν έξω απο το ευρώ ενω τώρα μας εκβιάζουν 22 φορές την μέρα!!!!!εγώ αυτό μόνο πρόσεξα ως αλλαγή!!!

τώρα η κολοκυθιά που παίχτηκε μετά τις εκλογές για κυβέρνηση ήταν για μένα μία απόδειξη πως δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας μα κανένας που μπορεί και θέλει να μας βοηθήσει.

Όλοι για την καρέκλα την βόλεψη και κανένας για την ευθύνη!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που πιστεύω πως άλλαξε στις 6 Μαϊου, είναι ότι ο Έλληνας για πολύ πολύ καιρό, δεν θα είναι τυφλά πιστός σε ένα κόμμα.

Ούτε θα ψηφίζει από παράδοση-συνήθεια.

Και αυτό είναι καλό, είναι η καλή πλευρά της έλλειψης εμπιστοσύνης στους πολιτικούς.

Δεν θα υπάρχουν πια κομματικοί στρατοί.Ούτε ασφαλείς κυβερνώντες που θα πιστεύουν πως ότι και να γίνει θα ξαναμπούν στη Βουλή.

Δήλωσες αυτό και αυτό προεκλογικά? Δεν το έκανες? Δεν ξαναβγαίνεις.

Μη μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!!

Επίσης επουδενί δεν πιστεύω πως ο ελληνικός λαός, ψήφισε σκεφτόμενος ότι θέλει κυβέρνηση συνεργασίας και μάλιστα κάποια που να συμπεριλαμβάνει και τα 2 πρώην μεγάλα κόμματα. Να τα διαολοστείλει ήθελε και αφού δεν υπήρχε ισχυρό ρεύμα προς κάποιο συγκεκριμένο τρίτο κόμμα προεκλογικά, προέκυψαν τα αποτελέσματα που ξέρουμε. Έπαιξε βέβαια ρόλο και ο θυμός και η έλλειψη σωστής ενημέρωσης για τα προγράμματα του καθενός και γι'αυτό και μας ξεφύτρωσαν και τα Χρυσά Αυγά στη Βουλή!

Αλλά μετά από τις 6 Μαϊου, βλέποντας τα ποσοστά του Σύριζα και την πιθανότητα να κυβερνήσει αν πάρει λίγο ακόμα, νομίζω ότι πολλοί θα τον ενισχύσουν για να κυβερνήσει στις 18 Ιουνίου.

Τώρα αν αυτοί που θα ψηφίσουν Σύριζα το κάνουν γιατί ελπίζουν ότι είναι το νέο Πασόκ, τότε τί να πώ.....

Υπάρχει αλήθεια κανείς που να πιστεύει ότι για τα προσεχή χρόνια δεν θα δυσκολευτούμε προσωπικά και σαν κράτος ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ????

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν τόσο αφελείς Έλληνες.

 

Είμαι αισιόδοξη κι ας μην έχω παρά μόνο ελπίδες για τις 18 Ιουνίου. Καμία βεβαιότητα.

Η μόνη βεβαιότητα είναι ότι επιτέλους είναι φανερό.

Κάποιος ή κάποιοι θα κάνουν κυβέρνηση και αυτή δεν θα μας κάτσει για 30 χρόνια, μέχρις ότου διαφθαρεί πλήρως. Ο κόσμος πια δεν θα ανεχτεί την κοροϊδία τους.

Μή μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που πιστεύω πως άλλαξε στις 6 Μαϊου, είναι ότι ο Έλληνας για πολύ πολύ καιρό, δεν θα είναι τυφλά πιστός σε ένα κόμμα.

Ούτε θα ψηφίζει από παράδοση-συνήθεια.

Και αυτό είναι καλό, είναι η καλή πλευρά της έλλειψης εμπιστοσύνης στους πολιτικούς.

Δεν θα υπάρχουν πια κομματικοί στρατοί.Ούτε ασφαλείς κυβερνώντες που θα πιστεύουν πως ότι και να γίνει θα ξαναμπούν στη Βουλή.

Δήλωσες αυτό και αυτό προεκλογικά? Δεν το έκανες? Δεν ξαναβγαίνεις.

Μη μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!!

 

Η μόνη βεβαιότητα είναι ότι επιτέλους είναι φανερό.

Κάποιος ή κάποιοι θα κάνουν κυβέρνηση και αυτή δεν θα μας κάτσει για 30 χρόνια, μέχρις ότου διαφθαρεί πλήρως. Ο κόσμος πια δεν θα ανεχτεί την κοροϊδία τους.

Μή μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου όχι 100% αλλά 1000%...

αλλά για πόσο πιστεύεις πως θα ισχύει αυτό???

γιατί δεν ξέρω εγώ προσωπικά πιστεύω πως ο έλληνας ξεχνάει (το έχω ξαναπεί αυτό)...

Όπως έχει ξεχάσει άλλα και άλλα έτσι θα ξεχάσει και αυτό...εδώ ξέχασε τι έγινε στην ελλάδα με τα εγκλήματα των ναζί 1941-1944 δεν θα ξεχάσει ότι το πασοκ και η νδ έφτασαν την ελλάδα σε αυτό το χάος???

ειλικρινά μακάρι τουλάχιστον αυτό να μην το ξεχάσουμε ποτέ..μακάρι να μην αφήσουμε ποτέ ξανά να γίνουν οι κυβερνήσεις της Ελλάδας ''οικογενειακή υπόθεση''....

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

τώρα η κολοκυθιά που παίχτηκε μετά τις εκλογές για κυβέρνηση ήταν για μένα μία απόδειξη πως δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας μα κανένας που μπορεί και θέλει να μας βοηθήσει.

Όλοι για την καρέκλα την βόλεψη και κανένας για την ευθύνη!

 

άνα γεια σου...

Η ερώτηση μου είναι η εξής ?

τι γίνεται σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι ξανά πάνω κάτω τα ίδια ? ξανά μανά τα ίδια ?

 

 

..μακάρι να μην αφήσουμε ποτέ ξανά να γίνουν οι κυβερνήσεις της Ελλάδας ''οικογενειακή υπόθεση''....

 

εγώ πάνω σε αυτά το θέμα είμαι πιο αισιόδοξη και πιστεύω ότι οι οικογενειακές υποθέσεις έχουν φύγει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πνιγμένος απο τα μαλλιά πιάνεται.. Οι εκλογές του Μαίου κατά την προσωπική μου άποψη ήταν εκλογές της ''απογνωσης των ελλήνων''.. δυστυχώς!!!!

Το μοναδικό που έχει αλλάξει είναι πως πριν μας εκβίαζαν 2 φορές την μέρα πως θα μας πετάξουν έξω απο το ευρώ ενω τώρα μας εκβιάζουν 22 φορές την μέρα!!!!!εγώ αυτό μόνο πρόσεξα ως αλλαγή!!!

τώρα η κολοκυθιά που παίχτηκε μετά τις εκλογές για κυβέρνηση ήταν για μένα μία απόδειξη πως δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας μα κανένας που μπορεί και θέλει να μας βοηθήσει.

Όλοι για την καρέκλα την βόλεψη και κανένας για την ευθύνη!

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου... ίσα ίσα αυτό που παίχτηκε μετά τις εκλογές ήταν "ή θα χρεωθούμε όλοι το πολιτικό κόστος στο τι μέλλει γενέσθαι ή ας πράξει ο καθένας σύμφωνα με την συνείδησή του".. και εξηγούμαι:

Για πρώτη φορά πρώτο κόμμα η ΝΔ είπε ότι για να σχηματιστεί κυβέρνηση θα δίνω ψήφο ανοχής.. δηλ. θα απέχω από τις συνεδριάσεις για να μπορούν να περνάνε αυτά που θα αποφασίζει η κυβέρνηση ΧΩΡΙΣ το πρώτο κόμμα.. αυτό νομίζω από μόνο του ΔΕΝ έχει ξανασυμβεί στην Ελλάδα....

το ΠΑΣΟΚ από την άλλη έχοντας υποστεί την μεγαλύτερη φθορά στην ιστορία του θα συμφωνούσε με όποιον του πρότεινε συνεργασία

το ΚΚΕ νομίζω ότι πλέον απέδειξε με τον πιο περίτρανο τρόπο ότι δεν θέλει να κυβερνήσει ποτέ αλλά θέλει μόνο να "υπερασπίζεται" το δίκιο του εργάτη το οποίο που θα το βρει ο εργάτης ακόμη δεν έχω καταλάβει... ώρες ώρες το ΚΚΕ μου θυμίζει την πεθερά μου που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να μουρμουράει....

ο ΣΥΡΙΖΑ ξέροντας ότι αν συμμετάσχει σε μία κυβέρνηση συνεργασίας δεν θα μπορέσει να εφαρμόσει την πολιτική του που είναι σαφώς αντίθετη με όλους τους άλλους δηλ. έξοδος από ευρωζώνη και επιστροφή στη δραχμή...

η ΔΗΜΑΡ ως το "νέο πρόσωπο" της αριστεράς θα συναινούσε να συμμετάσχει σε κυβέρνηση με απαραίτητη προϋποθεση όμως και την συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ, γιατί σωστά σου λέει γιατί να χρεωθώ εγω το πολιτικό κόστος στήριξης μίας κυβέρνησης των 2 μεγάλων κομμάτων και μόνο...

τώρα για τους άλλους δεν θα μιλήσω γιατί νομίζω ότι είναι φαινόμενα των καιρών.. δηλ. ο Καμμένος πήρε ένα ποσοστό απογοητευμένων και θυμωμένων δεξιών και η ΧΑ πήρε το ποσοστό των πολύ θυμωμένων :)

 

οπότε αυτή την φορά μόνο για την καρέκλα δεν ενδιαφέρθηκε κανείς... αλλά για το πολιτικό κόστος των επιλογών του....

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη βεβαιότητα είναι ότι επιτέλους είναι φανερό.

Κάποιος ή κάποιοι θα κάνουν κυβέρνηση και αυτή δεν θα μας κάτσει για 30 χρόνια, μέχρις ότου διαφθαρεί πλήρως. Ο κόσμος πια δεν θα ανεχτεί την κοροϊδία τους.

Μή μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!

Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά στη συγκεκριμένη φάση που είναι τώρα η χώρα, το πρόβλημά μας δεν είναι αν η επόμενη κυβέρνηση θα κάτσει για 30 χρόνια ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα κάτσει ούτε 10 (χρόνια ή μήνες, θα δείξει). Αυτό που χρειάζεται η χώρα τώρα είναι ο μετριασμός των επιπτώσεων της πάρα πολύ πιθανής χρεωκοπίας στην οποία οδεύουμε.

 

Το να ψηφίζεις με γνώμονα ποιος σου υπόσχεται τους μεγαλύτερους μισθούς είναι πλασματικό. Πού θα τα βρει βρε παιδιά τα λεφτά για να δώσει μεγαλύτερους μισθούς; Αν είχαμε λεφτά, θα μπαίναμε στο μνημόνιο; Εγώ εκείνο που θα ήθελα να ξέρω είναι πώς προτείνει το κάθε κόμμα να χειριστεί την κρίση και τι ανθρώπους έχει που είναι αδιάβλητοι και αδιάφθοροι και έχουν διάθεση να πάρουν σωστά μέτρα κατά της φοροδιαφυγής κ.λπ. και να βελτιώσουν τις δομές της χώρας μακροπρόθεσμα. Δεν θέλω να μου λένε, μην ανησυχείς, λεφτά υπάρχουν, ψήφισέ μας και θα έρθουν καλύτερες μέρες τραλαλαλαλα. Και πετρέλαια έχουμε και χρυσό έχουμε και πορτοκάλια-λεμόνια-μανταρίνια έχουμε (για να αγοράσει η Ρωσία) και όλα καλά.

 

Όσο για το πόσο διαφορετικός είναι ο Σύριζα... με δεδομένο ότι ο Τσίπρας έβαλε μέσο τον Τσοχατζόπουλο για να κάνει τη στρατιωτική του θητεία όσο πιο μακριά από τα σύνορα γινόταν, αυτό δεν μας λέει κάτι πολύ σημαντικό για το ποιόν του λαμπρού αυτού πολιτικού; Ο λαός λέει δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι.

 

Το μόνο θετικό που βλέπω εγώ προσωπικά αν βγει ο Σύριζα και ειδικά αυτοδύναμος είναι ότι θα πιάσουμε τον πάτο του βαρελιού πολύ πιο γρήγορα. Θα βγούμε από την ΕΕ και το ευρώ, θα γίνει άτακτη χρεωκοπία και θα μπορέσουμε πλέον ΤΟΤΕ να δούμε πού πάμε. Ενώ τώρα μας υπόσχονται φύκια για μεταξωτές κορδέλες και το μόνο που μας απασχολεί είναι πώς θα στολιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που πιστεύω πως άλλαξε στις 6 Μαϊου, είναι ότι ο Έλληνας για πολύ πολύ καιρό, δεν θα είναι τυφλά πιστός σε ένα κόμμα.

Ούτε θα ψηφίζει από παράδοση-συνήθεια.

Και αυτό είναι καλό, είναι η καλή πλευρά της έλλειψης εμπιστοσύνης στους πολιτικούς.

Δεν θα υπάρχουν πια κομματικοί στρατοί.Ούτε ασφαλείς κυβερνώντες που θα πιστεύουν πως ότι και να γίνει θα ξαναμπούν στη Βουλή.

Δήλωσες αυτό και αυτό προεκλογικά? Δεν το έκανες? Δεν ξαναβγαίνεις.

Μη μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!!

Επίσης επουδενί δεν πιστεύω πως ο ελληνικός λαός, ψήφισε σκεφτόμενος ότι θέλει κυβέρνηση συνεργασίας και μάλιστα κάποια που να συμπεριλαμβάνει και τα 2 πρώην μεγάλα κόμματα. Να τα διαολοστείλει ήθελε και αφού δεν υπήρχε ισχυρό ρεύμα προς κάποιο συγκεκριμένο τρίτο κόμμα προεκλογικά, προέκυψαν τα αποτελέσματα που ξέρουμε. Έπαιξε βέβαια ρόλο και ο θυμός και η έλλειψη σωστής ενημέρωσης για τα προγράμματα του καθενός και γι'αυτό και μας ξεφύτρωσαν και τα Χρυσά Αυγά στη Βουλή!

Αλλά μετά από τις 6 Μαϊου, βλέποντας τα ποσοστά του Σύριζα και την πιθανότητα να κυβερνήσει αν πάρει λίγο ακόμα, νομίζω ότι πολλοί θα τον ενισχύσουν για να κυβερνήσει στις 18 Ιουνίου.

Τώρα αν αυτοί που θα ψηφίσουν Σύριζα το κάνουν γιατί ελπίζουν ότι είναι το νέο Πασόκ, τότε τί να πώ.....

Υπάρχει αλήθεια κανείς που να πιστεύει ότι για τα προσεχή χρόνια δεν θα δυσκολευτούμε προσωπικά και σαν κράτος ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ????

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν τόσο αφελείς Έλληνες.

 

Είμαι αισιόδοξη κι ας μην έχω παρά μόνο ελπίδες για τις 18 Ιουνίου. Καμία βεβαιότητα.

Η μόνη βεβαιότητα είναι ότι επιτέλους είναι φανερό.

Κάποιος ή κάποιοι θα κάνουν κυβέρνηση και αυτή δεν θα μας κάτσει για 30 χρόνια, μέχρις ότου διαφθαρεί πλήρως. Ο κόσμος πια δεν θα ανεχτεί την κοροϊδία τους.

Μή μου το χαλάτε, μη μου το χαλάτε!!

 

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι κι εγώ...

Να συμπληρώσω μόνο ότι αυτοί που λένε ότι ο Σύριζα είναι το νέο πασόκ ξεχνάνε πως οι περισσότεροι Έλληνες δε θέλουν πια ούτε να ακούνε τη λέξη πασόκ....

Καμμιά σχέση...έχω γνωστούς ακόμα και πασοκτζήδες που αηδίασαν τελείως και δε θέλουν καμμιά σχέση..όπως δε θέλουν καμμιά σχέση και με τη νδ...άλλωστε αυτοί οι δυο κυβέρνησαν τόσα χρόνια και τα έκαναν μπάχαλο και οι δυο!

Θέλω να πιστεύω ότι οι εποχές των ρουσφετιών και των συμφερόντων έγιναν παρελθόν...

Ευελπιστώ πάντα ότι καινούριοι άφθαρτοι άνθρωποι θα εμπλακούν με την πολιτική και θα αλλάξει τελείως το πολιτικό σκηνικό σταδιακά αν επιζήσουμε φυσικά από τις λεηλασίες των Γερμανών και της Τρόικα και συνεχίσουμε να υπάρχουμε....

Είναι τραγικό να ζητάνε την ψήφο μας άνθρωποι σαν το Βενιζέλο και το Σαμαρά...

Ο Βενιζέλος ήταν στις κυβερνήσεις που μας κατέστρεψαν και ο Σαμαράς έχει ένα κόμα που και κατέστρεψε και αποτελείται από άτομα επικίνδυνα (η κωλοτούμπα σε ημερήσια διάταξη).

Οπότε το μη χείρον βέλτιστο....σα μόνη λύση βλέπω Σύριζα κι ας μη συμφωνώ σε πολλά μαζί τους....ΑΛΛΑ τους έχει κάνει όλους και μέσα κι έξω να τα κάνουν πάνω τους...κι αυτό κάτι σημαίνει...φοβήθηκαν κι έχουν εξαπολύσει τόση λασπολογία εναντίον του που έφερε μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά στη συγκεκριμένη φάση που είναι τώρα η χώρα, το πρόβλημά μας δεν είναι αν η επόμενη κυβέρνηση θα κάτσει για 30 χρόνια ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα κάτσει ούτε 10 (χρόνια ή μήνες, θα δείξει). Αυτό που χρειάζεται η χώρα τώρα είναι ο μετριασμός των επιπτώσεων της πάρα πολύ πιθανής χρεωκοπίας στην οποία οδεύουμε.

 

Το να ψηφίζεις με γνώμονα ποιος σου υπόσχεται τους μεγαλύτερους μισθούς είναι πλασματικό. Πού θα τα βρει βρε παιδιά τα λεφτά για να δώσει μεγαλύτερους μισθούς; Αν είχαμε λεφτά, θα μπαίναμε στο μνημόνιο; Εγώ εκείνο που θα ήθελα να ξέρω είναι πώς προτείνει το κάθε κόμμα να χειριστεί την κρίση και τι ανθρώπους έχει που είναι αδιάβλητοι και αδιάφθοροι και έχουν διάθεση να πάρουν σωστά μέτρα κατά της φοροδιαφυγής κ.λπ. και να βελτιώσουν τις δομές της χώρας μακροπρόθεσμα. Δεν θέλω να μου λένε, μην ανησυχείς, λεφτά υπάρχουν, ψήφισέ μας και θα έρθουν καλύτερες μέρες τραλαλαλαλα. Και πετρέλαια έχουμε και χρυσό έχουμε και πορτοκάλια-λεμόνια-μανταρίνια έχουμε (για να αγοράσει η Ρωσία) και όλα καλά.

 

Όσο για το πόσο διαφορετικός είναι ο Σύριζα... με δεδομένο ότι ο Τσίπρας έβαλε μέσο τον Τσοχατζόπουλο για να κάνει τη στρατιωτική του θητεία όσο πιο μακριά από τα σύνορα γινόταν, αυτό δεν μας λέει κάτι πολύ σημαντικό για το ποιόν του λαμπρού αυτού πολιτικού; Ο λαός λέει δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι.

 

Το μόνο θετικό που βλέπω εγώ προσωπικά αν βγει ο Σύριζα και ειδικά αυτοδύναμος είναι ότι θα πιάσουμε τον πάτο του βαρελιού πολύ πιο γρήγορα. Θα βγούμε από την ΕΕ και το ευρώ, θα γίνει άτακτη χρεωκοπία και θα μπορέσουμε πλέον ΤΟΤΕ να δούμε πού πάμε. Ενώ τώρα μας υπόσχονται φύκια για μεταξωτές κορδέλες και το μόνο που μας απασχολεί είναι πώς θα στολιστούμε.

 

Ενώ με τους άλλους θα πιάσουμε πάτο (που ήδη τον πιάσαμε δηλαδή) αφού θα έχουμε δώσει πρώτα και τα τελευταία χρυσαφικά της μαμάς Ελλάδας)...

Είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι υπάρχουν σωτήρες σε αυτή τη φάση...αλλά είναι μεγαλύτερη αφέλεια ακόμα κι έγκλημα να ψηφίσουμε για άλλη μια φορά αυτούς που μας ξεπούλησαν...ας μας έσωζαν όσο είχαν την ευκαιρία....τώρα την έχασαν...

Link to comment
Share on other sites

Και δε νομίζω ότι πιστεύει κανένας ότι ο σύριζα θα αυξήσει τους μισθούς...αλλά από την άλλη όλα είναι πιθανά...ας πληρώσουν επιτέλους οι πραγματικά πλούσιοι για να φάνε και οι φτωχοί...επίσης ευελπιστώ ότι επιτέλους κάποιος θα βάλει χέρι και στην περιβόητη εκκλησιαστική περιουσία(φορολογία).....ευελπιστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω με τίποτε το παιδί μου να ζήσει στην πλήρη φτώχεια και ανέχεια που σημαίνει επιστροφή στην δραχμή.... ο ΣΥΡΙΖΑ για εμένα όχι επιλογή δεν είναι αλλά πλήρη καταστροφή καθώς ούτε ξεκαθαρίζει τις θέσεις του αλλά και πέραν του Τσίπρα ποιοι θα στελεχώσουν βρε παιδιά την κυβέρνησή του (λέμε τώρα) ούτε έχει προτείνει κάτι ρεαλιστικό... ο ΕΟΠΥ έχει σταματήσει λίγες ημέρες να χορηγεί φάρμακα και είδατε την απελπισία των ανθρώπων σε σοβαρές ασθένειες.. φανταστείτε μία χώρα χωρίς φάρμακα... άκουσα την διακαναλική συνέντευξη του κ. Κουβέλη και μου φάνηκε ότι είναι ο μόνος από τον χώρο της αριστεράς που ζεί στο σήμερα... ξεκάθαρη πρόταση.. ευρώπη και ευρώ με ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ενώ με τους άλλους θα πιάσουμε πάτο (που ήδη τον πιάσαμε δηλαδή) αφού θα έχουμε δώσει πρώτα και τα τελευταία χρυσαφικά της μαμάς Ελλάδας)...

Είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι υπάρχουν σωτήρες σε αυτή τη φάση...αλλά είναι μεγαλύτερη αφέλεια ακόμα κι έγκλημα να ψηφίσουμε για άλλη μια φορά αυτούς που μας ξεπούλησαν...ας μας έσωζαν όσο είχαν την ευκαιρία....τώρα την έχασαν...

 

Συμφωνώ και συμπληρώνω ότι δεν κάνουν καν τον κόπο να κρύψουν ότι θα συνεργαστούν μεταξύ τους για να τηρήσουν τις υπογραφές τους. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να έχουν όσο το δυνατόν πιο ανίσχυρη αντιπολίτευση για να μην ανοίξει ρουθούνι.

Πριν τις 6 Μαϊου εδώ μέσα (και αλλού) συζητούσαμε για το εφιαλτικό ενδεχόμενο να βγουν "οι ίδιοι και οι ίδιοι που μας κατέστρεψαν".

Τώρα συζητάμε τί? Οτί καλύτερα να μην βγουν ούτε οι τρίτοι, επειδή μπορεί να αποδειχτούν ψεύτες και λαοπλάνοι?

Υ.Γ. Όσο για το μέσο για τη θητεία, μακάρι να είναι αυτό το χειρότερο που έχουν να προσάψουν στον Τσίπρα...

Link to comment
Share on other sites

Και δε νομίζω ότι πιστεύει κανένας ότι ο σύριζα θα αυξήσει τους μισθούς...αλλά από την άλλη όλα είναι πιθανά...ας πληρώσουν επιτέλους οι πραγματικά πλούσιοι για να φάνε και οι φτωχοί...επίσης ευελπιστώ ότι επιτέλους κάποιος θα βάλει χέρι και στην περιβόητη εκκλησιαστική περιουσία(φορολογία).....ευελπιστώ!!

 

το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??? τώρα οι επιχειρήσεις έχουν φύγει προς τα έξω που το εργατικό δυναμικό είναι πιο φτηνό... μετά με την φορολογία που θα βάλει ο ΣΥΡΙΖΑ θα πρέπει ο πλούσιος να είναι κάτι που αρχίζει από μ.. για να επενδύσει στη χώρα... μετά δυστυχώς θα είμαστε απλώς μία χώρα φτωχών.. βλέπε Αργεντινή....

Link to comment
Share on other sites

[/b]

 

 

ο ΣΥΡΙΖΑ ξέροντας ότι αν συμμετάσχει σε μία κυβέρνηση συνεργασίας δεν θα μπορέσει να εφαρμόσει την πολιτική του που είναι σαφώς αντίθετη με όλους τους άλλους δηλ. έξοδος από ευρωζώνη και επιστροφή στη δραχμή...

.

 

Ναι, έτσι λένε οι νεοδημοκράτες και το πασόκ ότι αν βγει ο σύριζα θα βγούμε από το ευρώ...δε λένε όμως ότι θα βγούμε από το ευρώ ΑΝ βολέψει και όποτε θέλει η Γερμανία...τώρα μας κρατάνε όχι γιατί έχουν καλή καρδιά, αλλά γιατί θα γίνει ζημιά αν βγούμε...αν αύριο βρουν τον τρόπο να μας ξεφορτωθούν με τις λιγότερες επιπτώσεις θα το κάνουν αμέσως...αφού βέβαια πρώτα θα έχουμε ξεπουλήσει και την ψυχή μας......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω με τίποτε το παιδί μου να ζήσει στην πλήρη φτώχεια και ανέχεια που σημαίνει επιστροφή στην δραχμή.... ο ΣΥΡΙΖΑ για εμένα όχι επιλογή δεν είναι αλλά πλήρη καταστροφή καθώς ούτε ξεκαθαρίζει τις θέσεις του αλλά και πέραν του Τσίπρα ποιοι θα στελεχώσουν βρε παιδιά την κυβέρνησή του (λέμε τώρα) ούτε έχει προτείνει κάτι ρεαλιστικό... ο ΕΟΠΥ έχει σταματήσει λίγες ημέρες να χορηγεί φάρμακα και είδατε την απελπισία των ανθρώπων σε σοβαρές ασθένειες.. φανταστείτε μία χώρα χωρίς φάρμακα... άκουσα την διακαναλική συνέντευξη του κ. Κουβέλη και μου φάνηκε ότι είναι ο μόνος από τον χώρο της αριστεράς που ζεί στο σήμερα... ξεκάθαρη πρόταση.. ευρώπη και ευρώ με ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε....

 

Μα εκτός από το ΚΚΕ, ΟΛΟΙ οι άλλοι λένε ότι θέλουν Ευρώπη και ευρώ!!!

Το θέμα είναι ότι ο καθένας θεωρεί ότι οι ενέργειες του άλλου θα μας πετάξουν έξω!

Εμείς επιλέγουμε σε ποιόν θα πιστέψουμε τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...