Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

ο λόγος που έβγαινε είναι ότι η Θεσ/νίκη είναι "δεξιά" πόλη και ο κόσμος ψήφιζε δυστυχώς μόνο με αυτό το κριτήριο.

υ.γ. τώρα αν εμείς τα έχουμε καλά με την συνείδηση μας τι μας κόφτει τι ψηφίζουν οι άλλοι και το σχολιάζουμε κιόλας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Το καλό για μας, μπορεί να είναι κακό για κάποιον άλλον.

 

Δεν έχω πρόβλημα με το να είναι Δεξιά η πόλη.Ο καθένας ψηφίζει οτι θέλει.Αλλά το θεωρώ τραγικογελοίο να έχουμε νομάρχη τόσα χρόνια τον ΠΑΝΙΚΑ!!!Έλεος:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Περιμέναμε κάτι καλύτερο;;;;;

 

Οποιος ψηφισε μικρα κομματα, βασει εκλογικου Νομου πανε στο Α κομμα, οποτε απο την αρχη ξερεις οτι εαν ψηφισεις ενα απο αυτα θα τα παρει ο πρωτος, κι αφηνεις αλλους να αποφασισουν ποιος θα ειναι αυτος. Φυσικα και ειναι επιλογη του καθε ψηφοφορου, αλλα οταν ο εκλογικος Νομος ειναι τοσο χαλια οσο ο τωρινος πρεπει να το εχει αποφασισει και βασει αποτελεσματος. Αν συμφωνει, καλως. Αν δεν το ηξερε ή δεν το ηθελε, τοτε δεν πηρε τη σωστη αποφαση.

 

Ναι κατάλαβα πως το λες...είναι πολυ άδικος ο νόμος....για μένα η αναμέτρηση θα έπρεπε να είναι ανάμεσα σε Καμμένο, Τσίπρα, Κουβέλη, Παπαρρήγα, Οικολόγους και να αφήσουμε τελείως απ' έξω τα 2 μεγάλα κόμματα.....δηλαδή αν ο Καμμένος ήταν στη θέση του Τσίπρα, 2ο κόμμα με ποσοστό 17% στις πρώτες εκλογές, παρόλο που δεν ταιριάζω καθόλου ιδεολογικά μαζί του μάλλον θα τον ψηφίζα για να ενισχυθεί και να μη βγει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Απλά από τον πρωτο γυρο ξεραμε πανω κατω ποιοι μπαίνουν στην Βουλή.Οι αντιλήψεις όμως μπορεί να είναι και στον χώρο εκτός των 7 κομμάτων που σιγουρα ξέραμε ότι θα αποτελεσουν την Βουλή.Με την αντιληψη ότι καθε εκλογές πρεπει να ψηφίζουμε τα sos κόμματα ισως τότε είναι που μπορεί να κάνουμε πραγματικό λάθος.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που έβγαινε είναι ότι η Θεσ/νίκη είναι "δεξιά" πόλη και ο κόσμος ψήφιζε δυστυχώς μόνο με αυτό το κριτήριο.

υ.γ. τώρα αν εμείς τα έχουμε καλά με την συνείδηση μας τι μας κόφτει τι ψηφίζουν οι άλλοι και το σχολιάζουμε κιόλας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Το καλό για μας, μπορεί να είναι κακό για κάποιον άλλον.

 

Θέλω να μου πεις ρε συ Ντάλια, ένα λόγο που κάποιος ψήφισε πανίκα και δεν είναι για να τον κοροϊδεύεις.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το να είναι Δεξιά η πόλη.Ο καθένας ψηφίζει οτι θέλει.Αλλά το θεωρώ τραγικογελοίο να έχουμε νομάρχη τόσα χρόνια τον ΠΑΝΙΚΑ!!!Έλεος:lol::lol::lol:

 

Θέλω να μου πεις ρε συ Ντάλια, ένα λόγο που κάποιος ψήφισε πανίκα και δεν είναι για να τον κοροϊδεύεις.

 

Kαταρχήν συμφωνώ με τη γελοιότητα του πανικά. ( δυστυχώς έπρεπε να γράψω και αυτό :lol::lol: )

Klouzeau παιδί μου δεν έχω σπουδάσει πολιτικές επιστήμες απλά προσπάθησα βάση λογικής να δόσω μια απάντηση στην ερώτηση σου;)

kikilefteris το υ.γ. ήταν γενικό για τις εκλογές και όχι για τον πανικα.:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύη μου, ο εκλογικός νόμος είναι αναμφισβήτητα άδικος και ληστρικός αλλά όσοι ψηφίζουμε μικρά κόμματα ας μην πέφτουμε στην ίδια παγίδα των προηγούμενων μονομάχων...

Σύμφωνοι, αλλά είναι τελείως διαφορετικό να ψηφίζεις "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" ή οτιδήποτε τέτοιο που δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου σοβαρή επιλογή μόνο και μόνο για να μην έχεις την ευθύνη ότι επέλεξες, και άλλο να ψηφίζεις Οικολόγους ή Τζίμερο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων το οποίο έχει και κάποιες πολιτικές θέσεις, αλλά απλά δεν καταφέρνει στο τέλος να πάρει 3%.

Να μην παρεξηγηθώ δεν τα λέω για την κοπέλα, αλλά γενικά.

Με αυτή τη λογική, π.χ. ο Σύριζα που πολλές φορές ψυχορραγούσε (έμπαινε δεν έμπαινε στην Βουλή) δεν θα είχε φθάσει τώρα να διεκδικεί την πρωθυπουργία.

 

Θα μου πεις : κρίσιμες αυτές οι εκλογές... Και ποιές δεν ήταν?

 

Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτό το 40% της αποχής... και το τι θα κάνει τώρα η συγκεκριμένη κυβέρνηση... Εγώ προσωπικά, σε αυτά (θα) εστιάζω.

 

Σε αυτά έχεις δίκιο.

Άσχετο, αλλά το nick σου από που βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να το σκεφτούμε και από την άλλη πλευρά...Η Ελλάδα όπως και να έχει πάει για φούντο, ή μάλλον έχει φουντάρει ήδη...Οπότε το δίλημμα ήταν αν θα πτωχεύαμε και τυπικά με Τσίπρα ή με Σαμαρά...Όσοι ψηφίσατε Τσίπρα να χαίρεστε που δεν βγήκε τώρα γιατί θα ήταν η καταστροφή της αριστεράς σε όλη την Ευρώπη...Τον προωθούσαν τα κανάλια για να πουν μόλις θα πτωχεύαμε (και θα μας πτώχευαν αμέσως να είστε σίγουρες) ότι ''η Αριστερά πτωχεύει τις χώρες, όχι η Δεξιά, οπότε δεν μπορεί να σας σώσει''!Αφήστε τον Σαμαρά να βουλιάξει τη Δεξιά και στις επόμενες εκλογές να ανέβει η Αριστερά που θα έχει ίσως τότε περιθώρια επιτυχίας στο να μας σώσει...

Ναι, έχει μια λογική αυτό...

 

Η δήλωση "την επόμενη των εκλογών η χώρα πρέπει να έχει κυβέρνηση" μου άρεσε.

Προς τι οι εκλογές τελικά?

Οι ίδιοι βγήκαν, μετά από πολλά παζάρια κατέληξαν και πως θα συγκυβερνήσουν.

Η εφορία, το ΕΤΑΚ η έκτακτη εισφορά κ.ο.κ. έρχονται.

Το μόνο που άλλαξε για μας είναι πως έκανε μερικά βήματα πίσω η ελπίδα.

 

http://Πέρασε η πρόταση Βενιζέλου, με τεχνοκράτες το ΠΑΣΟΚ στη νέα κυβέρνηση

Άντε βρε, μπορεί να μην τους ψήφισε κανένας αλλά αυτοί θα συναποφασίζουν!

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Ούτε την πλειοψηφία είχαν ούτε την αυθόρμητη ψήφο. Για την ακρίβεια είχαν την εκβιαστική ψήφο. Όσο για την πλειοψηφία...ας το ξανασκεφτούν αυτοί που δεν πήγαν να ψηφίσουν. Ή μήπως αυτοί δεν θα πληρώσουν φόρους/χαράτσια και οτιδήποτε άλλο?

Συμφωνώ.

 

Άσχετο, αλλά το nick σου από που βγαίνει?

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1851525&postcount=390

 

Ναι, φυσικά δεν εννοούσα να ψηφίζουμε το οποιοδήποτε μικρό κόμμα, δηλαδή όπου κάτσει η μπίλια. Εννοείται πως έχουμε ενημερωθεί κι επιλέξει το καταλληλότερο για μας κι ελπίζουμε/αγωνιζόμαστε να μπει στη Βουλή (αν δεν είναι είναι ήδη).

 

Νομίζετε πως θα ξαναγίνουν σύντομα εκλογές?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζετε πως θα ξαναγίνουν σύντομα εκλογές?

Νομίζω ότι και εμείς και οι κυβερνώντες πρέπει να ξεχάσουμε την τετραετία.Μου φαίνεται οτι από εδώ και πέρα η εκλογή του πρωτου κόμματος θα είναι κάτι σαν δοκιμαστική περίοδος.Είτε γιατί δεν θα θέλουν να συμβεί οτι έπαθε και το πασόκ είτε γιατί δεν θα το επιτρέψει η κοινωνία.Από την στιγμή που το όλο παιχνίδι γίνεται ανάμεσα σε μνημονιάκα και αντιμνημονιακά κόμματα δεν καταλαβαίνω τον λόγο των εκλογών και όχι του δημοψηφίσματος.Τότε και μόνο θα έχει ο κάθε πολίτης πραγματική ευθύνη για το αποτέλεσμα και για το τι τελικά θέλουμε να συμβεί και ποιον δρόμο θα ακολουθήσουμε.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως ναι, αλλά όσο και να θέλω να συμφωνήσω με την χριστινάκι π. , δεδομένου του τρόπου σκέψης του Έλληνα ψηφοφόρου, είμαστε ικανοί μετά να βγάλουμε το "ανανεωμένο" Πασόκ, να συγκυβερνήσει με την ΝΔ με πρόεδρο την Ντόρα.....

Σαν ταινία του Αλμοδοβάρ......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και εμείς και οι κυβερνώντες πρέπει να ξεχάσουμε την τετραετία.Μου φαίνεται οτι από εδώ και πέρα η εκλογή του πρωτου κόμματος θα είναι κάτι σαν δοκιμαστική περίοδος.Είτε γιατί δεν θα θέλουν να συμβεί οτι έπαθε και το πασόκ είτε γιατί δεν θα το επιτρέψει η κοινωνία.Από την στιγμή που το όλο παιχνίδι γίνεται ανάμεσα σε μνημονιάκα και αντιμνημονιακά κόμματα δεν καταλαβαίνω τον λόγο των εκλογών και όχι του δημοψηφίσματος.Τότε και μόνο θα έχει ο κάθε πολίτης πραγματική ευθύνη για το αποτέλεσμα και για το τι τελικά θέλουμε να συμβεί και ποιον δρόμο θα ακολουθήσουμε.

 

Σαν τί έπαθε δηλαδή το Πασόκ? Μήπως δεν είναι στην κυβέρνηση? Μήπως έγινε ή θα γίνει καμιά εξεταστική επιτροπή για να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι της χρεωκοπίας?

Απλά δώσανε την σκυτάλη και θα περιμένουν να την ξαναπάρουν σε λιγάκι όταν κρυώσει η πατάτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν τί έπαθε δηλαδή το Πασόκ? Μήπως δεν είναι στην κυβέρνηση? Μήπως έγινε ή θα γίνει καμιά εξεταστική επιτροπή για να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι της χρεωκοπίας?

Απλά δώσανε την σκυτάλη και θα περιμένουν να την ξαναπάρουν σε λιγάκι όταν κρυώσει η πατάτα...

 

Ακριβώωωωως :D:D και η γη γυρίζει και η γη γυρίζει που έλεγε και το άσμα...

 

Μόνο που δεν είναι μόνο αυτοί οι υπαίτιοι της χρεωκοπίας (το ΠΑΣΟΚ εννοώ).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώωωωως :D:D και η γη γυρίζει και η γη γυρίζει που έλεγε και το άσμα...

 

Μόνο που δεν είναι μόνο αυτοί οι υπαίτιοι της χρεωκοπίας (το ΠΑΣΟΚ εννοώ).

 

Εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Σαν τί έπαθε δηλαδή το Πασόκ? Μήπως δεν είναι στην κυβέρνηση? Μήπως έγινε ή θα γίνει καμιά εξεταστική επιτροπή για να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι της χρεωκοπίας?

Απλά δώσανε την σκυτάλη και θα περιμένουν να την ξαναπάρουν σε λιγάκι όταν κρυώσει η πατάτα...

Δεν θα γίνονται πάντα κυβερνήσεις συνεργασίας, τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω γιατί αλλιώς δεν υπαρχει και νόημα.Το γεγονός ότι τώρα έπρεπε να δημιουργηθεί κυβερνηση νομίζω ότι το απαιτούσαν οι συγκεκριμένες συνθήκες μιας και κανείς δεν έλαβε την πλειοψηφία.Και ο Συριζα να ήταν κυβερνηση συνεργασία με κάποιον θα έπρεπε να κάνει.Και αφού το Πασόκ θα υπεγραφε και με τον συριζα και με την νδ αρα η αποφαση αυτών να ψηφίσουν άσχετο κόμμα από αυτά, πιάνει τόπο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως ναι, αλλά όσο και να θέλω να συμφωνήσω με την χριστινάκι π. , δεδομένου του τρόπου σκέψης του Έλληνα ψηφοφόρου, είμαστε ικανοί μετά να βγάλουμε το "ανανεωμένο" Πασόκ, να συγκυβερνήσει με την ΝΔ με πρόεδρο την Ντόρα.....

Σαν ταινία του Αλμοδοβάρ......

 

Ανατρίχιασα.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανατρίχιασα.....!!!!!

 

Και με υφυπουργό ναυτιλίας έναν εφοπλιστή.

 

Και όπως λέει και το τραγούδι "Να δεις τι σου έχω για μετά"

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους ματιάσατε τους ανθρώπους.

Ο πρωθυπουργός μας και ο Υπουργός Οικονομικών μας νοσηλεύονται ακόμα δεν βγήκανε στην κυνέρνηση:P:p:p

 

Πειράζει να μην τους πω περαστικά??????

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τους πω πάντως περαστικά γιατί κυκλοφορεί η φήμη ότι πήρε τηλέφωνο ο Μητσοτάκης και είπε:

 

"Αντώνη εύχομαι προσωπικά σε εσένα αλλά και τα μέλη της καινούργιας κυβέρνησης, υγεία και ευημερία"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τους πω πάντως περαστικά γιατί κυκλοφορεί η φήμη ότι πήρε τηλέφωνο ο Μητσοτάκης και είπε:

 

"Αντώνη εύχομαι προσωπικά σε εσένα αλλά και τα μέλη της καινούργιας κυβέρνησης, υγεία και ευημερία"

Nαι και εγώ αυτό άκουσα.Αλλα και αυτός ο Μητσοτάκης..ούτε μια χάρη δεν έκανε στους Ελληνες χτες.Δεν βγήκε όπως του ζητήθηκε να πει μια καλή επιτυχία στους Γερμανούς πριν τον αγώνα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...