Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι οι "κωλοτούμπες" στην πολιτική μια χαρά κρατούν.. ο ΣΥΡΙΖΑ για να κερδίσει ψήφους το "έπαιζε" δήθεν ότι θέλει η χώρα να παραμείνει στο ευρώ και ότι θα έκανε επαναπροσδιορισμό των όρων του Μνημονίου (κοινώς το δέχομαι και πάω να το παζαρέψω) .. μετά την ήττα θυμήθηκε ότι είναι κατά του Μνημονίου, το είπε ξεκάθαρα ο Αλέξης ότι είμαστε κατά του Μνημονίου και θα κάνει τα πάντα ως αντιμνημονιακός....

Αυτό στην πολιτική λεγεται "κωλοτούμπα"....

Και ερωτώ: αφού ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να παραμείνει η χώρα στην Ευρώπη και στο ευρώ (εξ ου και από τους φίλους μου τον ψηφισαν πολλοί) γιατί δεν συνεργάζεται και αυτός με την "έκκληση" που έκανε ο Σαμαράς προς όλους όσους έχουν ευρωπαικό προσανατολισμό? αλλά αντ' αυτού "σκοτώθηκε" να βγει να κάνει δήλωση ότι θα είναι αντιπολίτευση και θα μάχεται από εκεί? από τους φίλους μου πάντως που τον ψήφισαν και άκουσαν τις δηλώσεις αυτές μετά με πήραν τηλ και μου είπαν καλός μ...ας τελικά είναι και αυτός.... εγώ πάντως πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χάρηκε που δεν βγήκε γιατί δεν ήθελε με τίποτε να κυβερνήσει.... για καλό δικό μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω να κάνω το εξής σχόλιο: Γιατί κάναμε τελικά εκλογές;;; ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μας κυβερνούσαν, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μας κυβερνήσουν! Τελικά μήπως κάναμε εκλογές για να βάλουμε στη βουλή τη Χρυσή Αυγή;;; Γι΄αυτό ξόδεψε η χώρα τόσα λεφτά;;; Άντε και κάναμε μια αντιπολίτευση το ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ οι ίδιοι θα κυβερνήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι οι "κωλοτούμπες" στην πολιτική μια χαρά κρατούν.. ο ΣΥΡΙΖΑ για να κερδίσει ψήφους το "έπαιζε" δήθεν ότι θέλει η χώρα να παραμείνει στο ευρώ και ότι θα έκανε επαναπροσδιορισμό των όρων του Μνημονίου (κοινώς το δέχομαι και πάω να το παζαρέψω) .. μετά την ήττα θυμήθηκε ότι είναι κατά του Μνημονίου, το είπε ξεκάθαρα ο Αλέξης ότι είμαστε κατά του Μνημονίου και θα κάνει τα πάντα ως αντιμνημονιακός....

Αυτό στην πολιτική λεγεται "κωλοτούμπα"....

Και ερωτώ: αφού ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να παραμείνει η χώρα στην Ευρώπη και στο ευρώ (εξ ου και από τους φίλους μου τον ψηφισαν πολλοί) γιατί δεν συνεργάζεται και αυτός με την "έκκληση" που έκανε ο Σαμαράς προς όλους όσους έχουν ευρωπαικό προσανατολισμό? αλλά αντ' αυτού "σκοτώθηκε" να βγει να κάνει δήλωση ότι θα είναι αντιπολίτευση και θα μάχεται από εκεί? από τους φίλους μου πάντως που τον ψήφισαν και άκουσαν τις δηλώσεις αυτές μετά με πήραν τηλ και μου είπαν καλός μ...ας τελικά είναι και αυτός.... εγώ πάντως πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χάρηκε που δεν βγήκε γιατί δεν ήθελε με τίποτε να κυβερνήσει.... για καλό δικό μας!!!!

Αυτό ακριβώς! Η χαρά του Τσίπρα είναι που εκλέχτηκε αξιωματική αντιπολίτευση, τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω το εξής σχόλιο: Γιατί κάναμε τελικά εκλογές;;; ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μας κυβερνούσαν, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μας κυβερνήσουν! Τελικά μήπως κάναμε εκλογές για να βάλουμε στη βουλή τη Χρυσή Αυγή;;; Γι΄αυτό ξόδεψε η χώρα τόσα λεφτά;;; Άντε και κάναμε μια αντιπολίτευση το ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ οι ίδιοι θα κυβερνήσουν!!!

 

Γιατί έτσι κέρδισαν α) νομιμοποίηση από το λαό (επειδή όλοι έλεγαν οτι τώρα πια δεν θέλει κανείς το ΠΑΣΟΚ και β) 6 μήνες χρόνο, από τον Μαρτη μέχρι τον Σεπτέμβρη που έρχεται, παύσης της οποιασδήποτε αντίδρασης από τον κόσμο. Είχαν έτσι αρκετο χρόνο να μεταφέρουν λογαριασμούς, να κάνουν συμφωνίες και από τον επόμενο μήνα, σου έρχονται τα νέα χαράτσια με υπογραφή "την ψήφο του λαού".

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω το εξής σχόλιο: Γιατί κάναμε τελικά εκλογές;;; ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μας κυβερνούσαν, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μας κυβερνήσουν! Τελικά μήπως κάναμε εκλογές για να βάλουμε στη βουλή τη Χρυσή Αυγή;;; Γι΄αυτό ξόδεψε η χώρα τόσα λεφτά;;; Άντε και κάναμε μια αντιπολίτευση το ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ οι ίδιοι θα κυβερνήσουν!!!

Γιατί δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε το μέλλον.

 

Γιατί δεν μας άρεσε η παλιά κυβέρνηση.

 

Γιατί αυτοί που φωνάζουν δυνατότερα ή δεν ψηφίζουν όπως λένε ότι ψηφίζουν ή δεν είναι τελικά τόσοι πολλοί ή στην πορεία άλλαξαν γνώμη.

 

Πάντως δεν υπάρχει κάτι στο Σύνταγμα που να λέει ότι κάθε φορά που κάνουμε εκλογές πρέπει να βγαίνει ντε και καλά κάποιος άλλος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι οι "κωλοτούμπες" στην πολιτική μια χαρά κρατούν.. ο ΣΥΡΙΖΑ για να κερδίσει ψήφους το "έπαιζε" δήθεν ότι θέλει η χώρα να παραμείνει στο ευρώ και ότι θα έκανε επαναπροσδιορισμό των όρων του Μνημονίου (κοινώς το δέχομαι και πάω να το παζαρέψω) .. μετά την ήττα θυμήθηκε ότι είναι κατά του Μνημονίου, το είπε ξεκάθαρα ο Αλέξης ότι είμαστε κατά του Μνημονίου και θα κάνει τα πάντα ως αντιμνημονιακός....

Αυτό στην πολιτική λεγεται "κωλοτούμπα"....

 

Ω, ναι, άλλοι πήραν το όνομα αυτό και άλλοι έχουν τη χάρη!!! Νομίζω ότι έχω δει άπειρες "κωλοτούμπες" τον τελευταίο χρόνο στην Ελληνική πολιτική αλλά μόνο ένας πήρε το όνομα και τιμωρήθηκε γι΄αυτό (Καρατζαφέρης)... Οι υπόλοιποι είναι μια χαρά νορμάλ τύποι με εντελώς σταθερές απόψεις-δηλώσεις-πολιτικές τοποθετήσεις!!! Α, χαχα, γέλασα πάλι!

 

Κατά τα άλλα ξέρω πολύ κόσμο που ψήφισε ΝΔ από καθαρό ΦΟΒΟ και ξέρω και κάποιους που ψήφισαν ΧΑ (και δεν τους φαίνεται καθολου, όταν μου το είπαν έμεινα με ανοιχτό στόμα) με το εξής απίστευτο σκεπτικό:

 

Αφού δεν μπορούμε να μπούμε εμείς και να τους πλακώσουμε στη Βουλή, θα βάλουμε τους Χρυσαυγίτες να τους πλακώσουν στο ξύλο όλους εκεί μέσα!!!

 

Δηλαδή οργιζόμαστε και ψηφίζουμε ξύλο! Το να ψηφίσουμε άλλα δημοκρατικά κόμματα ούτε που μας περνάει από το μυαλό!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω το εξής σχόλιο: Γιατί κάναμε τελικά εκλογές;;; ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μας κυβερνούσαν, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μας κυβερνήσουν! Τελικά μήπως κάναμε εκλογές για να βάλουμε στη βουλή τη Χρυσή Αυγή;;; Γι΄αυτό ξόδεψε η χώρα τόσα λεφτά;;; Άντε και κάναμε μια αντιπολίτευση το ΣΥΡΙΖΑ! Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ οι ίδιοι θα κυβερνήσουν!!!

 

Γιατί έτσι κέρδισαν α) νομιμοποίηση από το λαό (επειδή όλοι έλεγαν οτι τώρα πια δεν θέλει κανείς το ΠΑΣΟΚ και β) 6 μήνες χρόνο, από τον Μαρτη μέχρι τον Σεπτέμβρη που έρχεται, παύσης της οποιασδήποτε αντίδρασης από τον κόσμο. Είχαν έτσι αρκετο χρόνο να μεταφέρουν λογαριασμούς, να κάνουν συμφωνίες και από τον επόμενο μήνα, σου έρχονται τα νέα χαράτσια με υπογραφή "την ψήφο του λαού".

 

Προφανώς... πόσους μήνες έχετε να δείτε πορείες, που πήγε όλη αυτή η οργή...

Τώρα να δείτε μέτρα...και θα μας λένε "μα, το ξέρατε όταν μας ψηφίσατε"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι οι "κωλοτούμπες" στην πολιτική μια χαρά κρατούν.. ο ΣΥΡΙΖΑ για να κερδίσει ψήφους το "έπαιζε" δήθεν ότι θέλει η χώρα να παραμείνει στο ευρώ και ότι θα έκανε επαναπροσδιορισμό των όρων του Μνημονίου (κοινώς το δέχομαι και πάω να το παζαρέψω) .. μετά την ήττα θυμήθηκε ότι είναι κατά του Μνημονίου, το είπε ξεκάθαρα ο Αλέξης ότι είμαστε κατά του Μνημονίου και θα κάνει τα πάντα ως αντιμνημονιακός....

Αυτό στην πολιτική λεγεται "κωλοτούμπα"....

Και ερωτώ: αφού ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να παραμείνει η χώρα στην Ευρώπη και στο ευρώ (εξ ου και από τους φίλους μου τον ψηφισαν πολλοί) γιατί δεν συνεργάζεται και αυτός με την "έκκληση" που έκανε ο Σαμαράς προς όλους όσους έχουν ευρωπαικό προσανατολισμό? αλλά αντ' αυτού "σκοτώθηκε" να βγει να κάνει δήλωση ότι θα είναι αντιπολίτευση και θα μάχεται από εκεί? από τους φίλους μου πάντως που τον ψήφισαν και άκουσαν τις δηλώσεις αυτές μετά με πήραν τηλ και μου είπαν καλός μ...ας τελικά είναι και αυτός.... εγώ πάντως πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χάρηκε που δεν βγήκε γιατί δεν ήθελε με τίποτε να κυβερνήσει.... για καλό δικό μας!!!!

 

Προφανώς οι φίλοι σου είναι οι κωλοτούμπες και δε ξέρουν τι ψηφίζουν....από την αρχή είχε πει ο Συριζα ότι δε θα συνεργαστεί με τους μνημονιακούς...αυτό έκανε και τον Μάιο και αυτό είχε πει για τώρα.

Για αυτό και πήρε τόσους πολλούς ψήφους, για να μη συνεργαστεί μαζί τους αλλά για να πάρει όσο περισσότερη δύναμη μπορούσε και αν δυνατόν να πάρει τη πρωτιά.

Αν δε ξέρουν τι ψηφίζουν κάποιοι δε φταίει το κόμμα μετά....

 

Για το Κουβέλη τι να πούμε δηλαδή; Τι άλλαξε και δε συνεργαζόταν μαζί τους και τώρα μπορεί να συνεργαστεί δηλαδή; Θα μας τρελάνουν τελείως....

 

Πάντως στις πρώτες δηλώσεις του Σαμαρά κουβέντα για διαπραγμάτευση...μόνο θα μείνουμε πιστοί στις υπογραφές μας...έτσι για να θυμηθεί ο κόσμος που τον ψήφισε ότι ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 2ο ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε το μέλλον.

 

Γιατί δεν μας άρεσε η παλιά κυβέρνηση.

 

Γιατί αυτοί που φωνάζουν δυνατότερα ή δεν ψηφίζουν όπως λένε ότι ψηφίζουν ή δεν είναι τελικά τόσοι πολλοί ή στην πορεία άλλαξαν γνώμη.

 

Πάντως δεν υπάρχει κάτι στο Σύνταγμα που να λέει ότι κάθε φορά που κάνουμε εκλογές πρέπει να βγαίνει ντε και καλά κάποιος άλλος...

 

Εγώ δεν είπα ότι κακώς κάναμε εκλογές! Λέω ότι εκ του αποτελέσματος διαφαίνεται ότι θα μας ξανακυβερνήσουν οι ίδιοι που μας κυβερνούσαν με διαφορετικές αναλογίες προσώπων και με ΤΗΝ ΙΔΙΑ πολιτική... Τώρα αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ότι θα είναι πρωθυπουργός ο Σαμαράς αντί να είναι ο Παπανδρέου τί να πω... Εκτιμώ ότι επι της ουσίας δε θα αλλάξει τίποτα από την ως τώρα πορεία μας και μακάρι να βγω ψεύτρα... Το εύχομαι πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι κακώς κάναμε εκλογές! Λέω ότι εκ του αποτελέσματος διαφαίνεται ότι θα μας ξανακυβερνήσουν οι ίδιοι που μας κυβερνούσαν με διαφορετικές αναλογίες προσώπων και με ΤΗΝ ΙΔΙΑ πολιτική... Τώρα αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ότι θα είναι πρωθυπουργός ο Σαμαράς αντί να είναι ο Παπανδρέου τί να πω... Εκτιμώ ότι επι της ουσίας δε θα αλλάξει τίποτα από την ως τώρα πορεία μας και μακάρι να βγω ψεύτρα... Το εύχομαι πραγματικά...

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα και ούτε πίστευα ότι θα αλλάξει, αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είπα ότι κακώς κάναμε εκλογές! Λέω ότι εκ του αποτελέσματος διαφαίνεται ότι θα μας ξανακυβερνήσουν οι ίδιοι που μας κυβερνούσαν με διαφορετικές αναλογίες προσώπων και με ΤΗΝ ΙΔΙΑ πολιτική... Τώρα αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ότι θα είναι πρωθυπουργός ο Σαμαράς αντί να είναι ο Παπανδρέου τί να πω... Εκτιμώ ότι επι της ουσίας δε θα αλλάξει τίποτα από την ως τώρα πορεία μας και μακάρι να βγω ψεύτρα... Το εύχομαι πραγματικά...

 

Μα ήταν σαφώς ψευδαίσθηση να πιστεύει κανείς ότι μέσα από όλη αυτή την καβαλερία ρουστικάνα θα έβγαινε σοβαρή αλλαγή... είναι δυνατόν με τα ίδια πρόσωπα και τις ίδιες νοοτροπίες, απλά σε διαφορετικούς ρόλους, να φτιάξεις κάτι καινούριο;

 

Για μένα όλη αυτή η πρεμούρα και οι δύο γύροι των εκλογών ήταν για την καρέκλα και μόνο... αδυνατώ να πιστέψω ότι έστω και ένας από όλους αυτούς ενδιαφέρεται για τη χώρα και έχει έστω και μια στοιχειώδη ιδέα για το πώς θα παράγει ουσιαστικό έργο... και αυτό δείχνει ότι για να λυσσάνε έτσι για την εξουσία, προφανώς υπάρχει κάποιο αντάλλαγμα που είναι πολύ μεγαλύτερο από τις "δυσκολίες" του να είσαι πολιτικός στις μέρες μας στην Ελλάδα... κι ο νοών νοείτω..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μα ήταν σαφώς ψευδαίσθηση να πιστεύει κανείς ότι μέσα από όλη αυτή την καβαλερία ρουστικάνα θα έβγαινε σοβαρή αλλαγή... είναι δυνατόν με τα ίδια πρόσωπα και τις ίδιες νοοτροπίες, απλά σε διαφορετικούς ρόλους, να φτιάξεις κάτι καινούριο;

 

Για μένα όλη αυτή η πρεμούρα και οι δύο γύροι των εκλογών ήταν για την καρέκλα και μόνο... αδυνατώ να πιστέψω ότι έστω και ένας από όλους αυτούς ενδιαφέρεται για τη χώρα και έχει έστω και μια στοιχειώδη ιδέα για το πώς θα παράγει ουσιαστικό έργο... και αυτό δείχνει ότι για να λυσσάνε έτσι για την εξουσία, προφανώς υπάρχει κάποιο αντάλλαγμα που είναι πολύ μεγαλύτερο από τις "δυσκολίες" του να είσαι πολιτικός στις μέρες μας στην Ελλάδα... κι ο νοών νοείτω..

 

Αυτό που εννοούμε ειναι οτι βγήκαν ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιοι ενώ ο λαός δεν τους ήθελε πριν λίγους μήνες....με κόλπα και τερτίπια...άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Αν δηλ έβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ, θα λέγαμε ότι βγήκαν οι ίδιοι; (άσχετα με το αν συμφωνεις με το τί λέει)

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλ έβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ, θα λέγαμε ότι βγήκαν οι ίδιοι; (άσχετα με το αν συμφωνεις με το τί λέει)

 

Οχι..αν εβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ θα λεγαμε οτι βγηκαν οι χειροτεροι...μπρος γκρεμος κι πισω Τσιπρας που ειπαν καποιοι.

 

Βασικα κι εγω νομιζω ο Τσιπρας μια ανακουφιση την πηρε που δε βγηκε...ηρθε και βρηκε το χαμογελο του...δεν τον ειδατε χαρα χθες?

Ειχε τρομοκρατηθει τις τελυταιες μερες μη και βγει πρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κάνει το μνημόνιο να πεινάει, αλλά το πρωτογενές της έλλειμα, με άλλα λόγια η αδυναμία της να πληρώσει μισθούς, συντάξεις και κρατικά έξοδα χωρίς οικονομική βοήθεια έξωθεν, η οποία βοήθεια έρχεται μέσω το μνημονίου.

 

Ο ασθενής δεν πέθανε, θα είχε πεθάνει αν είχαμε γίνει Αργεντινή... που τόσα χρόνια μετά ακόμα δεν την πλησιάζουν οι επενδυτές, όχι να έχει γίνει και σούπερ ανταγωνιστική, όπως θα γινόμασταν εμείς αν επιστρέφαμε στη δραχμή....

Το ποιός ευθύνεται για την τωρινή κατάσταση είναι μεγάλη κουβέντα. Άσε που την έχουμε κάνει πολλές φορές σε διάφορα θέματα εδώ. Πάντως, σίγουρα δεν έχει να κάνει μόνο με το πρωτογενές έλλειμα της χώρας και την αδυναμία πληρωμής διαφόρων υποχρεώσεων. Βλέπουμε συνέχεια το σύμπτωμα κι όχι ποιός και τι... προκάλεσαν την ασθένεια. Και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι το Μνημόνιο θα μας σώσει.

 

Όσο για την Αργεντινή και την Ισλανδία (μεγάληηηηη κουβέντα θα μπορούσαμε να κάνουμε για κάθε μία απ' αυτές τις δυο χώρες αλλά θα γράφαμε μερόνυχτα μιας και υπάρχουν πολλά κοινά με μας αλλά κι αρκετές διαφορές)

καθώς και για τις άλλες εναλλακτικές που δώθηκαν σε μας πριν... το πιστόλι στον κρόταφο... πάλι τα έχουμε ξαναπεί. Αλλά αυτές οι λύσεις/απόψεις δεν πέρασαν από τα μέσα ενημέρωσης, ίσως ούτε κι από το λόγο των περισσοτέρων κομμάτων, δεν κατέβηκαν στον λαό. Θα μου πεις : Γιατί κατέβηκε το μνημόνιο στο λαό? Του το εξήγησαν? Του το ανέλυσαν? Ζήτησαν την αποδοχή του? Φαντάσου ότι στη Σουηδία έκαναν δυο φορές δημοψήφισμα για την είσοδό τους στο ευρώ. Κι εμείς εδώ...

 

Για το ζήτημα ευρώ/δραχμής... παρ' ότι έχω διαβάσει δεκάδες άρθρα Ελλήνων και ξένων οικομολόγων/αναλυτών, ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά ποιό είναι το σωστό (άσε που είναι σημαντικοί κι άλλοι παράγοντες κι όχι φυσικά μόνο το όποιο νόμισμα αυτό καθ' αυτό). 'Ομως, προσωπικά και βάσει των φτωχών και υποκειμενικών μου γνώσεων και συσχετισμών που έχω κάνει στο μυαλό μου, γέρνω προς τη "δραχμή". Και πάλι όμως, το λέω επιφυλακτικά. Εδώ οι επιστήμονες του είδους και δεν έχουν βγάλει άκρη επ' αυτού, πόσο μάλλον εγώ - ο μέσος πολίτης.

 

Τέλος να τονίσω πάλι ότι κατά τη γνώμη μου - η κρίση της Ελλάδος δεν είναι μεμονωμένη αλλά αποτελεί την κορυφή του παγόβουνου της οικονομικής κρίσης της Ευρώπης και της αποτυχίας? του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος. Δες μόνο τι γίνεται στο Νότο της Ευρώπης - Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία. Για να μη πιάσουμε άλλες χώρες. Φυσικά, μες στο γενικότερο πλαίσιο, εμείς κάναμε τα δικά μας εγκληματικά λάθη. Ίσως γι' αυτό πέσαμε πρώτοι...

Τέλος πάντων, οι μέχρι τώρα συνταγές αντιμετώπισης της όλης κατάστασης το μόνο που προσφέρουν είναι η επιλογή ενός ακαριαίου ή ενός αργού θανάτου. Κι αυτό πρέπει να μας απασχολήσει όλους, πέρα από εμμονές και ιδεοληψίες.

 

Για το θέμα της χ.α., συμφωνώ απόλυτα με daf.

 

Αυτό ακριβώς! Η χαρά του Τσίπρα είναι που εκλέχτηκε αξιωματική αντιπολίτευση, τι να λέμε τώρα...

Κοίτα, δεν ξέρω αν χάρηκε ή όχι. Αν του έτυχε ή επιδίωξε την αντιπολίτευση. Αλλά ας δούμε τι θα κάνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η κυβέρνηση... Εκεί δεν πρέπει να εστιάσουμε πλέον?

 

(Για την αποχή, τώρα τι να ξαναπώ...?)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι ο λαός δεν ξέρει τι θέλει. Ή μάλλον ξέρει τι θέλει: οικονομική βοήθεια έξωθεν για να μην χρεωκοπήσει η χώρα, αλλά κανένα αντάλλαγμα, δηλαδή θέλει κάποιοι να μας δώσουν λεφτά αλλά χωρίς όρους. Και μια θεσούλα στο δημόσιο.

 

Βασικά ο λαός θέλει αυτό που ήθελε πάντα. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το όνομα αυτού που του τα υπόσχεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Βασικα κι εγω νομιζω ο Τσιπρας μια ανακουφιση την πηρε που δε βγηκε...ηρθε και βρηκε το χαμογελο του...δεν τον ειδατε χαρα χθες?

Ειχε τρομοκρατηθει τις τελυταιες μερες μη και βγει πρωτος.

 

αυτό το βλέπω να λέγεται συνέχεια αλλά δεν ισχύει

 

κόμμα που μέσα σε 3 εκλογικές αναμετρήσεις έφτασε από το 4,5% στο 27,4% και σήμερα οι ψηφοφόροι του δεν μπορούν να το χαρούν...σαφώς και ήθελε να κυβερνήσει....

 

οι υποστηρικτές του και οι ψηφοφόροι του βιώνουν σήμερα μια παράξενη χαρμολύπη...χαρά γιατί ανέβηκαν τα ποσοστά και λύπη γιατί αυτό που ήταν μια μεγάλη και ίσως τελευταία ευκαιρία για αριστερή κυβέρνηση στην Ελλάδα χάθηκε για τόσο λίγο...

 

και οκ σεβαστή η βούληση του λαού αλλά μην μη λέμε και πράγματα που δεν ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

κόμμα που μέσα σε 3 εκλογικές αναμετρήσεις έφτασε από το 4,5% στο 27,4% και σήμερα οι ψηφοφόροι του δεν μπορούν να το χαρούν...σαφώς και ήθελε να κυβερνήσει....

 

οι υποστηρικτές του και οι ψηφοφόροι του βιώνουν σήμερα μια παράξενη χαρμολύπη...χαρά γιατί ανέβηκαν τα ποσοστά και λύπη γιατί αυτό που ήταν μια μεγάλη και ίσως τελευταία ευκαιρία για αριστερή κυβέρνηση στην Ελλάδα χάθηκε για τόσο λίγο...

Άλλο όμως το τι ήθελε ο Τσίπρας και άλλο το τι θέλαν οι ψηφοφόροι του...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το βλέπω να λέγεται συνέχεια αλλά δεν ισχύει

 

κόμμα που μέσα σε 3 εκλογικές αναμετρήσεις έφτασε από το 4,5% στο 27,4% και σήμερα οι ψηφοφόροι του δεν μπορούν να το χαρούν...σαφώς και ήθελε να κυβερνήσει....

 

οι υποστηρικτές του και οι ψηφοφόροι του βιώνουν σήμερα μια παράξενη χαρμολύπη...χαρά γιατί ανέβηκαν τα ποσοστά και λύπη γιατί αυτό που ήταν μια μεγάλη και ίσως τελευταία ευκαιρία για αριστερή κυβέρνηση στην Ελλάδα χάθηκε για τόσο λίγο...

 

και οκ σεβαστή η βούληση του λαού αλλά μην μη λέμε και πράγματα που δεν ισχύουν...

 

Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν ισχυει?

Βασικα πιστευω δεν ηθελε να βγει πρωτος τωρα...δεν ηταν ετοιμος για κατι τετοιο και ο ιδιος το γνωριζε πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

με πλήρη γνώση του τι λέω και απόλυτα τεκμηριωμένα....σου ξαναλέω οτι ήθελε να κυβερνήσει...εχθές στην Κουμουνδούρου προσπαθούσαν να χαμογελάσουν για τον κόσμο....γιατί είναι παράλογο να παίρνεις 27% και να κλαίς...κι όμως αυτό γινόταν...

 

Niki 81 νομίζω οτι σου απάντησα έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

με πλήρη γνώση του τι λέω και απόλυτα τεκμηριωμένα....σου ξαναλέω οτι ήθελε να κυβερνήσει...εχθές στην Κουμουνδούρου προσπαθούσαν να χαμογελάσουν για τον κόσμο....γιατί είναι παράλογο να παίρνεις 27% και να κλαίς...κι όμως αυτό γινόταν...

 

Niki 81 νομίζω οτι σου απάντησα έτσι;;

 

Κριμα...γιατι αυτη ηταν η καλη εκδοχη για μενα.Αν οντως ηθελε να κυβερνησει με βαση οσα ελεγε τοτε υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα.

 

Καλα μη φανταστεις οτι θεωρω το Σαμαρα αξιο και οτι θα μας σωσει...γι'αυτο και ειπα...μπρος γκρεμος καιπισω Τσιπρας...το τι επιλεγει τωρα ο καθενας ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση.

 

Τωρα ετσι κι αλλιως με το Συριζα αντιπολιτευση και με τετοιο ποσοστο τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα...μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...δε θα περασουν και πολλα πραγματα.Μη φανταζομαστε δλδ οτι επειδη ο Σαμαρας βγηκε πρωτος θα κανει οσα θελει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει τόσες ώρες και ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω την καταστροφή μας...Ο ελληνικός λαός αποδείχτηκε για μένα κατώτερος των περιστάσεων..Μάσησε από απειλές και από φόβο ούτε καν τόλμησε να ψάξει την αλήθεια.Έδωσε πλειοψηφία σε ένα κόμμα που ήταν ξεκάθαρο ότι θα μας οδηγήσει στο τέρμα.Και μην πει κανείς το αντίθετο και για δραχμές κλπ.Από φόβο μην πεινάσουμε επιλέξαμε ένα κόμμα που θα μας οδηγήσει στην πείνα.Λυπάμαι πολύ πίστευα ότι ο κόσμος είχε ξυπνήσει και ότι ήταν έτοιμος να τιμωρήσει τους προδότες.Λάθος.Μεσσία έψαχνε πάλι και νόμιζε ότι τον βρήκε στο πρόσωπο του Σαμαρά.Και πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις βγαίνει και λέει ότι θα τηρήσει τις δεσμεύσεις απέναντι στο μνημόνιο..... Περαστικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ετσι κι αλλιως με το Συριζα αντιπολιτευση και με τετοιο ποσοστο τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα...μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...δε θα περασουν και πολλα πραγματα.Μη φανταζομαστε δλδ οτι επειδη ο Σαμαρας βγηκε πρωτος θα κανει οσα θελει.

Και εγώ συμφωνώ μ'αυτό.Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα πλεον.Παίζεται και το πολιτικό τους μέλλον και το φωτεινό παράδειγμα είναι τα ποσοστά του πασόκ.Θυμηθείτε πόσο πηρε το 2009 και τα προηγούμενα χρόνια και πόσο τώρα...Το θέμα είναι να διορθωθούν κάποια από τα λάθη του μνημονίου και ίσως τώρα που θα είναι περισσότεροι από ένας στην εξουσία να δώσουν λιγή μεγαλύτερη προσοχή στους ελεγκτικούς μηχανισμούς αυτής της χώρας για να μπορέσουμε να κάνουμε ένα βήμα μπροστά.Προσωπικά πιστεύω ότι φτάσαμε όπου φτάσαμε όχι μόνο εξαιτίας των άχρηστων πολιτικών να επιβάλλουν την τάξη αλλά και από την αναρχία και την πεποιθηση πολλων πολιτών αυτής της χώρας που ζουσαν και πλουτιζαν σε βάρος όλων των υπολοίπων.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις συναναστραφεί με κάποιον από την συγκεκριμένη παράταξη?

Εγώ προσωπικά όσο δυσκολα κατάφερα να συννενοηθώ με χ.αυγίτη άλλο τόσο δύσκολα κατάφερα να συννενοηθώ και με συριζαίο.Οι γορίλες και οι μπαχαλακιδες.

 

Εννοείς ψηφοφόρο ή εκπρόσωπο?

Με ψηφοφόρο ναι, μίλησα και το μόνο που άκουγα ήταν πόσο ξύλο θέλουν όλοι για να στρώσουν!.....!!!

Με εκπρόσωπο όχι, αλλά και ούτε θα τους πλησιάζω...δεν αντέχω το ξύλο ούτε σαν ιδέα!!

Γιατί οι ψηφοφόροι προς το παρόν το ονειρεύονται, οι άλλοι το ρίχνουν κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναλέω ότι ναι μεν μπορεί κάποιοι να μάσησαν από το κλίμα φόβου που πήγε να δημιουργηθεί, αλλά οι περισσότεροι έκαναν πίσω επειδή κατάλαβαν ότι αυτά που έλεγε ο Τσίπρας ήταν αφελή, ίσως και επικίνδυνα. Ο κόσμος διψούσε να στραφεί αλλού, αλλά πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτά που έλεγε ή αυτά που δεν έλεγε, και κάποιους υποψηφίους του που έβγαιναν στα κανάλια και ήταν κι αυτοί για σφαλιάρες, έχασε πολύ... Σου λέει ο άλλος, οκ, να ψηφίσω κάτι νέο, αλλά όταν ακούει άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε, και λαϊκισμούς και υποσχέσεις για πράγματα που δεν γίνονται, το ξανασκέφτεται.

 

Για ΄μένα η άνοδος του Τσίπρα είναι καθαρά φούσκα. Στην απελπισία του ο κόσμος τον ψήφισε, και κυρίως τον ψήφισαν αυτοί που δεν έχουν και πολλά να χάσουν και ίσως και πρώην συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ πχ... Αυτά τα ζώα που μας κυβερνούσαν και δυστυχώς συνεχίζουν να είναι μπάστακες στη Βουλή, έκαναν κόμματα χωρίς κάποιο πρόγραμμα και με φλου ιδέες να ανέβουν. Όπως και τη ΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούμε ειναι οτι βγήκαν ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιοι ενώ ο λαός δεν τους ήθελε πριν λίγους μήνες....με κόλπα και τερτίπια...άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Αν δηλ έβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ, θα λέγαμε ότι βγήκαν οι ίδιοι; (άσχετα με το αν συμφωνεις με το τί λέει)

 

Σαφώς και θα έλεγα ότι βγήκαν οι ίδιοι... εκτός κι αν κανείς λογικός άνθρωπος πίστευε ότι όλα αυτά που διακήρυτταν για παχυλούς μισθούς και συντάξεις, διορισμούς στο δημόσιο κλπ ήταν εφικτά...

 

Εγώ προσωπικά δεν είδα κανέναν να πει αλήθειες, αλλά και η πλειοψηφία του κόσμου δεν ήθελε να ακούσει την αλήθεια... υπό αυτό το πρίσμα δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει σοβαρή αλλαγή σε αυτή τη χώρα, όχι όσο ανακυκλώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι πολιτικοί, ανεξαρτήτως παράταξης, και σίγουρα όχι όσο συμβάλλουμε κι εμείς στη συντήρηση αυτής της κατάστασης.

 

Είχα κάποιον υπόψη μου για ψήφο, αν μπορούσα να ψηφίσω, αλλά θεωρώ ότι το κυριότερο πρόβλημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή είναι ότι είτε εντός μνημονίου είτε με χρεωκοπία και επιστροφή στη δραχμή, δεν υπάρχουν ικανοί πολιτικοί να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις και δεν υπάρχει και κόσμος από κάτω που να είναι αποφασισμένος να ανασκουμπωθεί και να αλλάξει μυαλά και καταστάσεις, κι αυτό γιατί όπως έχει διαμορφωθεί το σύστημα, εξυπηρετεί μια μεγάλη μερίδα κόσμου.

 

Τέλος, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί αυτή την κακομοιριά του "μας φταίνε τα ΜΜΕ, μας φταίει η νοθεία (:shock:), μας φταίνε οι ξένοι, μας φταίει ο φόβος κλπ κλπ.". Ας βγει κι ένας να πει "δεν με ήθελαν οι ψηφοφόροι, δεν μου φταίει κανένας, παρά μόνο εγώ, δέχομαι τη λαϊκή βούληση, τη σέβομαι και το βουλώνω" και θα του στήσω άγαλμα :rolleyes: Αμάν αυτή η κλάψα και οι εχθροί παντού που μας επιβουλεύονται...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...