Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχετε βοηθεια στις δουλειες του σπιτιου;


BILL

Recommended Posts

Tην συγκεκριμένη κοπέλα την είχα πάνω από 6 χρόνια στο σπίτι μου και είμαι πολύ ιδιοτροπη όσο αναφορά την καθαριότητα.Άσε με να ξέρω καλύτερα αν έκανε όσα βλέπει η πεθερά:P.

Μου έβγαινε περίπου 30 τη βδομάδα αλλά το σπίτι δεν χρειαζόταν σχεδόν ποτέ γενική. Επειδή άσχετα με το πόσες ώρες καθόταν πάντα της έδινα τα 30 θεωρούσε υποχρεωση της να κάνει έξτρα πράγματα κάθε φορά.

Δηλ. εσείς χρειάζεστε 8ώρες για να καθαρίσετε τα σπίτια σας.?

 

 

 

 

Επισης επειδη μαλλον παρεξηγηθηκες για τη φραση μου " ε τι παει να πει 4-5 ωρες" το ειπα για να σχολιασω την αποψη ΤΟΥΣ μιας και απο οτι εχω καταλαβει στις περισσοτερες περιπτωσεις σου λενε αυτο μπορω/ετσι δουλευω , τοσα θελω εγω και δεν υπαρχει αυτο που υπαρχει και σε ολες τις δουλειες δηλαδη ο εργοδοτης να ζηταει και εσυ να ανταποκρινεσαι ή οχι. Νομιζουν οτι εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι... και σου λενε αν θες. Γι αυτο το ειπα. Ελπιζω να λυθηκε το θεμα.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βασικα δεν καταλαβα γιατι παρεξηγηθηκες dalia...

εγω δεν μιλησα συγκεκριμενα για τη δικη σου ...μιλαω απο τη γενικοτερη συλλογη αποψεων που εχω ανταλλαξει μιας και χρονια χρησιμοποιω υπηρεσιες οικιακων βοηθων. Ουτε προσβαλλα την αισθηση καθαριοτητας που μπορει να εχεις. Επειδη εμενα με κοροιδευε ετσι γι αυτο το ειπα. Πιθανον να μην εχω εγω την καλυτερη αισθηση της καθαριοτητας και της νοικοκυροσυνης..Αλιμονο να μπορω ξερω τι γινεται σε ολα τα αλλα σπιτια.

 

Τωρα φυσικα αντιλαμβανεσαι οτι το ποσες ωρες χρειαζεται να καθαρισει ενα σπιτι μια κοπελα εξαρταται απο τα τετραγωνικα , τη χρηση και το ποσα ατομα κατοικου αν προκειται για διαμερισμα ή μονοκατοικια αν εχει κηπο αν ειναι παραθαλασσιο και πολλα αλλα.

 

δεν παρεξηγήθηκα απλά διευκρήνησα διότι έκανες quote στο δικό μου μυν και εγώ έγραψα για 4-5 ώρες.:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η ταρίφα έχει πέσει πολύ..κι εγώ έδινα πολύ περισσότερα, τώρα δίνω στη βουλγάρα 5/ώρα..ακόμη και όλα τέλεια να μην τα κάνει..την έχω κάθε βδομάδα για πέντε ώρες..και όπως είπαν παραπάνω, ξενοιάζω..μόνο λεκάνη τουαλέτας κάνω και βάζω πλυντήρια..συντηρείται μια χαρά το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

η ταρίφα έχει πέσει πολύ..κι εγώ έδινα πολύ περισσότερα, τώρα δίνω στη βουλγάρα 5/ώρα..ακόμη και όλα τέλεια να μην τα κάνει..την έχω κάθε βδομάδα για πέντε ώρες..και όπως είπαν παραπάνω, ξενοιάζω..μόνο λεκάνη τουαλέτας κάνω και βάζω πλυντήρια..συντηρείται μια χαρά το σπίτι.

 

 

μια χαρα . ειδες τωρα που ζοριστηκαν? ερχονται και με 25 ευρωπουλα. Θυμαμαι καποτε που δεν εβρισκες Ελληνιδα κατω απο 50αρικο και ξενη κατω απο 40:rolleyes: και ειχαν και τουπε!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια και άντε το καθάρισε είτε σε 5 είτε σε 8 ώρες... μετά όσες έχουμε παιδιά (μικρά και μεγάλα:P) (γιατί και οι σύζυγοι τα πετάνε όπου βρουν...) δεν λερώνεται μέσα σε 2 μέρες το σπίτι???? Δεν θέλει πάλι σκουπα, σφουγγάρισμα, μπάνια, κουζίνα έτσι κι αλλιώς???? Οπότε στην ουσία μόνο τα φωτιστικά και τα σοβατεπιά μένουν καθαρά λίγο περισσότερο... όλα τα άλλα θέλουν κάθε 2 μέρες. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που ανοίγουμε και η σκόνη εγκαθίσταται μόνιμα στο σαλόνι... Αρα τι λέμε... μόνο η matilda που την έχει κάθε μέρα έχει σωθεί. Οί άλλες όσα και να δίνουμε, πάλι εμείς καθαρίζουμε στην τελική καθημερινά σχεδόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα . ειδες τωρα που ζοριστηκαν? ερχονται και με 25 ευρωπουλα. Θυμαμαι καποτε που δεν εβρισκες Ελληνιδα κατω απο 50αρικο και ξενη κατω απο 40:rolleyes: και ειχαν και τουπε!

 

Εγώ πάλι γιατί βρίσκομαι ακόμη σ'αυτην την κατηγορία????:rolleyes: που δεν βρίσκει κάτω από 50 και είναι και ξένη??? οεο???

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια και άντε το καθάρισε είτε σε 5 είτε σε 8 ώρες... μετά όσες έχουμε παιδιά (μικρά και μεγάλα:P) (γιατί και οι σύζυγοι τα πετάνε όπου βρουν...) δεν λερώνεται μέσα σε 2 μέρες το σπίτι???? Δεν θέλει πάλι σκουπα, σφουγγάρισμα, μπάνια, κουζίνα έτσι κι αλλιώς???? Οπότε στην ουσία μόνο τα φωτιστικά και τα σοβατεπιά μένουν καθαρά λίγο περισσότερο... όλα τα άλλα θέλουν κάθε 2 μέρες. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που ανοίγουμε και η σκόνη εγκαθίσταται μόνιμα στο σαλόνι... Αρα τι λέμε... μόνο η matilda που την έχει κάθε μέρα έχει σωθεί. Οί άλλες όσα και να δίνουμε, πάλι εμείς καθαρίζουμε στην τελική καθημερινά σχεδόν!

 

bobonela μην νομιζεις ειχα δοκιμασει και εγω καποια στιγμη να μην ερχετε καθε μερα αλλα ηταν (για μενα) δωρον αδωρον οπως λες και εσυ. Βεβαια εγω δουλευα (προ εγκυμοσυνης) απο τις 6πμ μεχρι τις 21-22:00 το βραδυ οποτε ουτε τα σκουπιδια δεν αντεχα να πεταξω (που λεει ο λογος) .Τωρα που υποτιθεται οτι καθομαι σπιτι το σκεφτηκα ξανα αλλα μου ειπε οτι δεν την συμφερει να ερχετε λιγοτερες μερες και επειδη ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι τηρησα την αρχικη συμφωνια. Αλλωστε ευελπιστω οπως ειπα να με βοηθησει και με το μωρακι. Οχι να της το αφησω (δεν ειμαι υπερ) αλλα να με ψιλοβοηθαει επειδη δεν θα εχω καμια αλλη βοηθεια οπως φαινεται. Οταν που λετε το ειχα δοκιμασει ηταν δωρον αδωρον γιατι ναι μεν γλιτωνα καμια 200αρια ευρω αλλα τις μισες μερες το σπιτι μου φαινοταν ακαταστατο. ισως επειδη ειχα συνηθισει να το βλεπω στην εντελεια και μου κακοφανηκε τι να πω και επισης δεν αντεχα απο κουραση να το τακτοποιω μονη μου τις μερες που ελειπε αλλα ουτε να τα αφηνω να μαζευτουν και οποτε ερθει να μαζεψει αντεχα...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί βρίσκομαι ακόμη σ'αυτην την κατηγορία????:rolleyes: που δεν βρίσκει κάτω από 50 και είναι και ξένη??? οεο???

 

 

τι ψαχνεις ακριβως και σε ποια περιοχη εισαι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

τι ψαχνεις ακριβως και σε ποια περιοχη εισαι?

 

Eίμαι στο Χαλάνδρι. Την φέρνω κάθε 15 αλλα ουσιαστικά εγώ κάνω ακριβώς τα ίδια όλο το μεσοδιάστημα. Της δίνω 50 για 6 ώρες και αν κάτσει λίγο παραπάνω πληρώνεται κανονικά. Απλά μου φαίνονται αρκετά για δουλειές που ουσιαστικά ξαναγίνονται από εμένα, διότι δεν κάνει κάθε φορά τους σιδηροδρόμους από τα αλουμίνια ή όλα τα φωτιστικά ή ξεσκόνισμα με νερό/πρόντο για παράδειγμα, οπότε όλα αυτά που κάνει τα κάνω κι εγώ μετά από 2-4 μέρες. Βέβαια θα συνεχίσω προς το παρόν να φέρνω γυναίκα κάθε 15 αλλά τουλάχιστον να είναι πιο οικονομική.... και ίσως πιο γρήγορη. Διότι μου λέει ότι αν κουραστεί σε μένα υπερβολικά και κάνει γρήγορα τις δουλειές, πώς θα μπορέσει αύριο να πάει σε άλλο σπίτι και να κάνει εξίσου γρήγορα.... οπότε ακολουθεί αργους ρυθμούς για να έχει..... που λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στο Χαλάνδρι. Την φέρνω κάθε 15 αλλα ουσιαστικά εγώ κάνω ακριβώς τα ίδια όλο το μεσοδιάστημα. Της δίνω 50 για 6 ώρες και αν κάτσει λίγο παραπάνω πληρώνεται κανονικά. Απλά μου φαίνονται αρκετά για δουλειές που ουσιαστικά ξαναγίνονται από εμένα, διότι δεν κάνει κάθε φορά τους σιδηροδρόμους από τα αλουμίνια ή όλα τα φωτιστικά ή ξεσκόνισμα με νερό/πρόντο για παράδειγμα, οπότε όλα αυτά που κάνει τα κάνω κι εγώ μετά από 2-4 μέρες. Βέβαια θα συνεχίσω προς το παρόν να φέρνω γυναίκα κάθε 15 αλλά τουλάχιστον να είναι πιο οικονομική.... και ίσως πιο γρήγορη. Διότι μου λέει ότι αν κουραστεί σε μένα υπερβολικά και κάνει γρήγορα τις δουλειές, πώς θα μπορέσει αύριο να πάει σε άλλο σπίτι και να κάνει εξίσου γρήγορα.... οπότε ακολουθεί αργους ρυθμούς για να έχει..... που λέμε..

 

 

πολλα βεβαια ειναι.και στην περιοχη σου ειναι πολλες. αν εχω τιποτα υποψη μου στα λεφτα που δινω εγω να σε ενημερωσω με πμ? οχι για καθε μερα απο οτι καταλαβα ετσι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε κορίτσια και άντε το καθάρισε είτε σε 5 είτε σε 8 ώρες... μετά όσες έχουμε παιδιά (μικρά και μεγάλα:P) (γιατί και οι σύζυγοι τα πετάνε όπου βρουν...) δεν λερώνεται μέσα σε 2 μέρες το σπίτι???? Δεν θέλει πάλι σκουπα, σφουγγάρισμα, μπάνια, κουζίνα έτσι κι αλλιώς???? Οπότε στην ουσία μόνο τα φωτιστικά και τα σοβατεπιά μένουν καθαρά λίγο περισσότερο... όλα τα άλλα θέλουν κάθε 2 μέρες. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που ανοίγουμε και η σκόνη εγκαθίσταται μόνιμα στο σαλόνι... Αρα τι λέμε... μόνο η matilda που την έχει κάθε μέρα έχει σωθεί. Οί άλλες όσα και να δίνουμε, πάλι εμείς καθαρίζουμε στην τελική καθημερινά σχεδόν!

 

Κάθε 2 μέρες σίγουρα δεν αλλάζω σεντόνια, πετσέτες μπαλκόνια, κήπο, πατζούρια,να βγάλω στρώματα στον ήλιο, πατζούρια, καναπέδες....

Ξεσκόνισμα, σκούπα, τουαλέτα ναι και σχεδόν κάθε μέρα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 2 μέρες σίγουρα δεν αλλάζω σεντόνια, πετσέτες μπαλκόνια, κήπο, πατζούρια,να βγάλω στρώματα στον ήλιο, πατζούρια, καναπέδες....

Ξεσκόνισμα, σκούπα, τουαλέτα ναι και σχεδόν κάθε μέρα

 

Εννοείς ότι όταν έρχεται η γυναίκα σου βγάζει στώματα έξω, αλλάζει σεντόνια κλπ???? Οσον αφορά τα σεντόνια τα κάνουμε εμείς όποτε νομίζουμε. Οταν έρχεται εκείνη φυσικά βγαίνουν αλλα εκείνη δεν στρώνει τίποτα μετά. Μπαλκόνια θέλουν συχνά έτσι κι αλλιώς τώρα πια. Εμένα τελικά μου κάνει ό,τι κάνω κι εγώ! Οπότε κάθε 15 φυσικά και δεν είναι αρκετά. Τουλάχιστον να έκανε πιο βαριά πράγματα... κι όχι μόνο αυτά που γίνονται έτσι κι αλλιώς κάθε λίγο από μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ερχοταν καθε 15 και της εδινα 50 ευρω για ολο το σπιτι μεσα εξω και σιδερο.

Βασικα δεν εκανε οσα κανω εγω καθε μερα μονο, δηλ σκουπες και ξεσκονισμα και μπανια, εκανε και εργασιες που δεν προλαβαινω καθε μερα αλλα αν γινουν καθε 15 ειναι ΟΚ, οπως πατζουρια, τον φουρνο με φορνετ, το χαλί, τα φωτιστικά, σίδερο εκτος του παιδιου (τα μαζευα σε μπαουλακι και την περιμεναν ειναι εξπερ γιατι ηταν η προηγουμενη της δουλεια το σιδερο), το μπαλκονακι στο πισω μερος του σπιτιου, και καθε φορα απο κατι εξτρα οπως ενα ντουλαπι να τα αδειασουμε ολα και να το καθαρισει, το ψυγειο κλπ.

 

τωρα τη σταματησα προσωρινά γιατι ειμαι σε αδεια αλλα σκεπτομαι να τη φωναζω που και που μονο για τα εξτρα, να γινει μια γενικη, ιδιως το χαλί με κουράζει αρκετα.

 

ΥΓ matilda38 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΙΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΠΕΣ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Ερχοταν καθε 15 και της εδινα 50 ευρω για ολο το σπιτι μεσα εξω και σιδερο.

Βασικα δεν εκανε οσα κανω εγω καθε μερα μονο, δηλ σκουπες και ξεσκονισμα και μπανια, εκανε και εργασιες που δεν προλαβαινω καθε μερα αλλα αν γινουν καθε 15 ειναι ΟΚ, οπως πατζουρια, τον φουρνο με φορνετ, το χαλί, τα φωτιστικά, σίδερο εκτος του παιδιου (τα μαζευα σε μπαουλακι και την περιμεναν ειναι εξπερ γιατι ηταν η προηγουμενη της δουλεια το σιδερο), το μπαλκονακι στο πισω μερος του σπιτιου, και καθε φορα απο κατι εξτρα οπως ενα ντουλαπι να τα αδειασουμε ολα και να το καθαρισει, το ψυγειο κλπ.

 

τωρα τη σταματησα προσωρινά γιατι ειμαι σε αδεια αλλα σκεπτομαι να τη φωναζω που και που μονο για τα εξτρα, να γινει μια γενικη, ιδιως το χαλί με κουράζει αρκετα.

 

ΥΓ matilda38 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΙΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΠΕΣ ΜΟΥ....

 

 

τωρα ρωτησα τη δικη μου και εχει . (φιλιπινεζα) θα της μιλησει και θα σου στειλω πμ αυριο ή μεθαυριο. δεν της ειπα τι δινεις εσυ . αυτη να μας πει πρωτα. για 8ωρες της ειπα ετσι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ερχοταν καθε 15 και της εδινα 50 ευρω για ολο το σπιτι μεσα εξω και σιδερο.

 

ΥΓ matilda38 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΙΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΠΕΣ ΜΟΥ....

 

Τελικά είδατε ότι στο Χαλάνδρι αυτή είναι η ταρίφα??? Κι εγώ τα ίδια!!!

 

Μatilda38 καμία ιδέα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα ρωτησα τη δικη μου και εχει . (φιλιπινεζα) θα της μιλησει και θα σου στειλω πμ αυριο ή μεθαυριο. δεν της ειπα τι δινεις εσυ . αυτη να μας πει πρωτα. για 8ωρες της ειπα ετσι?

 

Σορρυ, ξεχασα να δωσω λεπτομερειες-καταρχας τη θελω γι απογευμα!

Βασικα για 5ωρο το πολυ-δεν τη θελω να προλαβει ολο το σπιτι, συγκεκριμενα πραγματα που δεν προλαβαινω εγω...στο ποσό θα τα βρουμε...ο συζυγος δεν αντεχει τοσες ωρες με καποιον στο σπιτι τρελλαινεται και τα δε πρωινα ειμαστε Νεα Μακρη.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδατε ότι στο Χαλάνδρι αυτή είναι η ταρίφα??? Κι εγώ τα ίδια!!!

 

Μatilda38 καμία ιδέα??

 

 

θα σου στειλω και εσενα πμ μολις μαθω με τα τηλεφωνα της κοπελας. Την ιδια που θα μου προτεινει για την Χαρα Μαρια αφου ειστε και οι 2 Χαλανδρι. Απλα δεν την ξερω σας το λεω.Εσεις θα κρινετε. η δικη μου παντως ειναι φοβερη και το εννοω.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, ξεχασα να δωσω λεπτομερειες-καταρχας τη θελω γι απογευμα!

Βασικα για 5ωρο το πολυ-δεν τη θελω να προλαβει ολο το σπιτι, συγκεκριμενα πραγματα που δεν προλαβαινω εγω...στο ποσό θα τα βρουμε...ο συζυγος δεν αντεχει τοσες ωρες με καποιον στο σπιτι τρελλαινεται και τα δε πρωινα ειμαστε Νεα Μακρη.....

 

 

οκ να μου πεις συγκεκριμενα ωρες ομως και ποσες μερες το μηνα.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

οκ να μου πεις συγκεκριμενα ωρες ομως και ποσες μερες το μηνα.

 

Δυο μερες το μηνα, απογευμα, απο τις 4.30 και μετα. Ας διαλεξει ποιες μπορει αν ειναι και να πει ποσα θελει.

Η δικια μου επαιρνε 50 για 5,5 ωρες (οταν ερχοταν σπανιως πρωι) και 40 για 4,5 ωρες για απογευμα που εφευγε δηλ 9 η ωρα, αλλα ηταν πολλα γι αυτο την εκοψα.

Link to comment
Share on other sites

βάζετε τη γυναίκα και σας καθαρίζει το φούρνο, αν ναι με τι??? γιατί έχω ακούσεο ότι τα καθαριστικά τύπου φορνετ χαλάνε την επίστρωση!

επίσης σας καθαρίζει σιδηροδρόμους από συρόμενα???? πως, γιατί εγώ τους καθαρίζω με αλχημείες αλλά η γυναίκα δε νομίζω ότι το έχει κάνει ποτέ, και δεν είχα σκεφτεί και να της το ζητήσω, ή το κάνει και δεν το έχω πάρει πρέφα

αχ μου τη δίνουν οι δουλειές και τώρα που δε δουλεύω για οικονομία παίρνω μια στο τρίμηνο περίπου και όλα τα άλλα πέφτουν σε μένα

 

όσο για σίδερο, δεν αφήνω άλλον να πιάσει τα καθαρά ρούχα, ακόμη και τον άντρα μου, νομίζω όλοι ότι θα τα λερώσουν

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

βάζετε τη γυναίκα και σας καθαρίζει το φούρνο, αν ναι με τι??? γιατί έχω ακούσεο ότι τα καθαριστικά τύπου φορνετ χαλάνε την επίστρωση!

επίσης σας καθαρίζει σιδηροδρόμους από συρόμενα???? πως, γιατί εγώ τους καθαρίζω με αλχημείες αλλά η γυναίκα δε νομίζω ότι το έχει κάνει ποτέ, και δεν είχα σκεφτεί και να της το ζητήσω, ή το κάνει και δεν το έχω πάρει πρέφα

αχ μου τη δίνουν οι δουλειές και τώρα που δε δουλεύω για οικονομία παίρνω μια στο τρίμηνο περίπου και όλα τα άλλα πέφτουν σε μένα

 

όσο για σίδερο, δεν αφήνω άλλον να πιάσει τα καθαρά ρούχα, ακόμη και τον άντρα μου, νομίζω όλοι ότι θα τα λερώσουν

 

Ο φουρνος ειναι το χειροτερο μου. Το καθαριζε η καθαριστρια μια χαρα με φορνετ, εχω δοκιμασει και άλλα πιο ηπια δεν ειχαν το ιδιο αποτελεσμα. Δεν μου εχει χαλασει η επιστρωση αλλα μηπως φταιει το σφουγγαρι που χρησιμοποιει καποιος? Δεν βαζω συρμα. Εχω επισης δοκιμασει αυτο με τη σοδα μονη μου, δεν επιασε αλλα ισως δεν το εκανα σωστα (υπαρχει σχετικο θεμα)....σε αλλες εχει πιασει? Εσυ τι βαζεις?

 

Για το σιδερο να σου πω, ειμαι η απολυτως καταλληλη! Εγω ειμαι υποχονδρια-οχι μεταφορικα, ειμαι υποχονδρια πλενω τα χερια μου συνεχως κλπ. Στην αρχη σκεπτόμουν ετσι και παιδευομουν με το σιδερο-παιρνει πολλες ωρες....

Λοιπον για σκεψου το εξης: στο καθαριστηριο δεν πας ποτε ρουχα? Κι εκει δεν ξερεις ποιος και πώς τα σιδερώνει. Στο σπιτι μου έρχεται η κοπέλα, σιδερώνει με το σίδερό μου -που δεν εχουν σιδερωθει αλλου ρουχα- και πριν ξεκινήσει χωρίς να της εχει πει τίποτα πλένει τα χέρια της. Πώς να τα λερώσει? Σκεψου το για εσενα αν σε κουραζει οσο εμενα το σιδερο, γιατι ειναι μεγαλη ευκολια να το ξεφορτωθεις.

Link to comment
Share on other sites

όχι για το σίδερο δεν το σκέφτομαι, το παλεύω ακόμη, στο φούρνο για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βάλει ποτέ απορρυπαντικό, με ζεστό πανάκι και λίγο σαπόύνι πιάτων και ότι βγει, βάζω και λίγο ξύδι στο σφουγγάρι και αυτό

 

αλήθεια χαλάνδρι που είσαι, εμείς μετακομίζουμε από βδομάδα, πολύδροσο

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι για το σίδερο δεν το σκέφτομαι, το παλεύω ακόμη, στο φούρνο για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βάλει ποτέ απορρυπαντικό, με ζεστό πανάκι και λίγο σαπόύνι πιάτων και ότι βγει, βάζω και λίγο ξύδι στο σφουγγάρι και αυτό

 

αλήθεια χαλάνδρι που είσαι, εμείς μετακομίζουμε από βδομάδα, πολύδροσο

 

 

ακριβως με τον ιδιο τροπο βαζω και εγω να μου τον καθαριζει για το φορνετ ειναι ακρως επικινδυνο....

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως με τον ιδιο τροπο βαζω και εγω να μου τον καθαριζει για το φορνετ ειναι ακρως επικινδυνο....

 

Το καθαριστικό φούρνων της miele δεν κάνει? υποτίθεται ότι είναι το πλεον κατάλληλο από τέτοιου είδους καθαριστικά. Αλλιώς σόδα, fairy και ό,τι βγει.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σας καθαρίζει σιδηροδρόμους από συρόμενα???? πως, γιατί εγώ τους καθαρίζω με αλχημείες αλλά η γυναίκα δε νομίζω ότι το έχει κάνει ποτέ, και δεν είχα σκεφτεί και να της το ζητήσω, ή το κάνει και δεν το έχω πάρει πρέφα

αχ μου τη δίνουν οι δουλειές και τώρα που δε δουλεύω για οικονομία παίρνω μια στο τρίμηνο περίπου και όλα τα άλλα πέφτουν σε μένα

 

όσο για σίδερο, δεν αφήνω άλλον να πιάσει τα καθαρά ρούχα, ακόμη και τον άντρα μου, νομίζω όλοι ότι θα τα λερώσουν

 

Τους σιδηροδρόμους τους καθαρίζει η γυναίκα με ένα υγρό ειδικό γι'αυτό και λάμπουν. Μιλάμε για λευκά αλουμίνια όχι τα ινοξ τα παλιά. Και επειδή μαυρίζουν γι'αυτό πρέπει να γίνονται συχνά, αλλιώς θα κολλήσει η βρώμα και μετά χαλάνε, ιδίως αν πατιώνται με παπούτσια. Εγώ όταν κάνω σφουγγάρισμα μετά τους περνάω με τη σφουγγαρίστρα που έχει λίγη χλωρίνη, αλλά είναι ήδη καθαρισμένοι όπως σου είπα. Το λένε SCOOP της εταιρίας FAREN. Βρίσκεις τέτοια προϊόντα σε μαγαζιά με χρώματα.

Με το καλό να 'ρθεις Χαλάνδρι. Νοικιάζεις? Φαντάζομαι ότι (αν νοικιάζεις) ο ιδιοκτήτης θα χαίρεται που θα σε έχει με τέτοια καθαριότητα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...