antagr

η γιαγια δεν πλενει τα χερια της

Recommended Posts

αχ μήπως δεν το χω πει κι αυτό;; Μου λέει: φέρτο να το πιάσω αγκαλιά. (ήταν τότε 1 μηνός το μωρό). Της λέει η αδελφή του άντρα μου να πλύνει τα χέρια της πρώτα και εκείνη λέει όχι μωρέ καθαρά είναι (μόλις είχε έρθει απ έξω και ήταν όλη ιδρωμένη..). Της λέει όχι μαμά είναι μικρό το παιδί (να ναι καλά η κοπέλα) και της λέει αντε να βάλω λίγο απολυμαντικό...Καταλαβαίνετε τί θα γίνεται αν το αφήσω να το προσέχει (που παναγία μου μακάρι να μην χρειαστεί...). Δεν είμαι υποχόνδρια με την καθαριότητα, αλλά ε΄ντάξει να έχουμε και κάποιους κανόνες.. Η αυτό που καπνίζει ο πεθερός μου και μετά θέλει να το πάρει αγκαλιά δεν είναι κακό;

Διαφημίσεις

Η αυτό που καπνίζει ο πεθερός μου και μετά θέλει να το πάρει αγκαλιά δεν είναι κακό;
    ΄

Αυτό είναι. Η νικοτίνη που έχει εμποτίσει τα ρούχα του, το δέρμα του τα χέρια του είναι δηλητήριο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Για να σας κάνω να ανατριχιάσετε ομαδικά:

Μαραθώνιος θηλασμός (=θηλασμός που κρατά 45' +).

Με πιάνει έκτακτη ανάγκη.

Κρατιέμαι. Προσπαθώ. Ιδρώνω.

Οι επιλογές μου:

1. Να τα κάνω πάνω μου

2. να αφήσω το μωρό να ουρλιάζει και να πάω τουαλέτα

3. Να πάω με το μωρό τουαλέτα

Μαντέψτε τι έκανα.

ΣΤΗ ΠΥΡΑ!

Το έχω κάνει κι εγώ αυτό! Και μάλιστα μετά ήμουν πολύ ευχαριστημένη που ούτε άφησα το μωρό να ουρλιάζει, ούτε κατουρήθηκα πάνω μου ;) Χαχαχαχααα

Εγω εχω μια αλλη απορια...πώς ειστε τοσο σιγουρες ολες οτι οι γιαγιαδες δεν πλενουν τα χερια τους;Στηνετε αυτι εξω απο το μπανιο να ακουσετε αν ανοιξαν τη βρυση;

Πρώτο παιδί έτσι; Στο δεύτερο, τρίτο κλπ θα συνηδειτοποιήσεις ότι το θέμα της γιαγιάς είναι το μόνο που έπεσε στην αντίληψή σου. Ότι με το τρέξιμο που θα έχεις με το πρώτο θα παρακαλάς να σου κρατήσει αγκαλιά κάποιος το 2ο ακόμα και με άπλυτα χέρια.

Ω, ναι...

Μετά τον Οδυσσέα μου το μόνο που δεν δέχομαι είναι να μου έρθει σπίτι κάποιος και να μην πλύνει τα χέρια του, εφόσων έχει χρησιμοποιήσει ΜΜΣ.

Αν η γιαγιά δεν ταίζει το μωρό σου στο στόμα με τα χέρια της, και να το πιάσει με άπλυτα χέρια δεν τρέχει τπτ. Το όφελος για το μωρό σου είναι πολύ μεγαλύτερο από τη τρυφερότητα και την αγάπη που θα εισπράξει.

Τι λέω τώρα... Ξέρω ότι αυτά που σου γράφω σε ανατριχιάζουν. Έτσι είναι με τις νέες μανούλες. Στο δεύτερο θα με θυμηθείς.

Παιδιά το τρίτο γένναω σε λίγο αλλα οταν μιλάμε για καθαριότητα ειμαι κάθετη καλύτερα μονη μου και να κλαίει το μωρο παρά να έχω τέτοια άτομα . Ο Πεθερος μου ας πούμε δεν θέλω καν να έρθει να το δει αυτος εχει μαλλωσει με το νερό βρομαει απο χλμ τι να του δώσω να κρατεισει το μωρο μου με τίποτα γιατι οταν ήταν το άλλο του εγγόνι μικρό έπαθε σαλμονελα .... Ευχαριστω δεν θα πάρω .

:wdZ6p3.png

arhIp3.png

οταν ήταν το άλλο του εγγόνι μικρό έπαθε σαλμονελα .... Ευχαριστω δεν θα πάρω .

Κανιβαλισμός: Εγγόνι έφαγε παππού και κόλλησε σαλμονέλα.:cool:

Ανεπιφύλακτα αποδέχομαι και σέβομαι την οπτική κάθε μανούλας. Περισσότερο ή λιγότερο μικροβιοφοβικής.

Αλλά εγώ θα σταθώ από εκείνη τη μεριά που λέει ότι το παιδί μου θα παίξει με τα χώματα στην παιδική χαρά. Με την άμμο στη παραλία. Ότι θα κάτσει σε κάποια δημόσια σκαλοπάτια γιατί κουράστηκε. Μέρη που θεωρώ ότι το εκθέτουν περισσότερο ή λιγότερο σε πληθώρα μικροβίων από μια γιαγιά ή έναν παππού που δεν πλένουν τα χέρια τους ή τα πόδια τους.

Στο σπίτι μου έχουμε κάποιους κανόνες υγιεινής - βασικά πράγματα όπως πλύσιμο χεριών πριν το φαγητό, μετά την τουαλέτα ή την επιστροφή απέξω. Αλλά δεν τρελενόμαστε κιόλας. όταν φιλοξενώ ανθρώπους (φίλους συγγενείς κλπ) δεν διανούμαι να τους περάσω από ανιχνευτή μικροβίων για να αποφασίσω αν θα τους επιτρέψω να εναγκαλιστούν με τα τέκνα μου.

Το μόνο που δεν επιτρέπω είναι οι τρυφερότητες με φορείς ιώσεων.

ΥΓ: μιλάω πάντα για μωρά που έχουν σαραντήσει.

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Που να δειτε στο τεταρτο μωρο που το "πετατε" σε οποιον καλο ανθρωπο ζητησει να το παρει αγκαλια και αφου το παρει του λετε για να μην ειστε και γαιδουριτσες, οταν βαρεθεις φερτο μου ε? Οντως βρε κοριτσια με καποιους βρωμικους με πιανει αηδια και τους αποφευγω και γω η ιδια αλλα οταν οι αλλοι ειναι οκ γιατι να μην πιασουν το μωρακι μας...σε λιγο καιρο θα ειναι τοσο βρωμικο αυτο απο τα χωματα και τα μπισκοτα που θα πασαλειβεται οποτε θα παρει την εκδικηση του..τοτε ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ γιατι θα τους βρωμιζει αυτο:lol::lol:

Που να δειτε στο τεταρτο μωρο που το "πετατε" σε οποιον καλο ανθρωπο ζητησει να το παρει αγκαλια και αφου το παρει του λετε για να μην ειστε και γαιδουριτσες, οταν βαρεθεις φερτο μου ε? Οντως βρε κοριτσια με καποιους βρωμικους με πιανει αηδια και τους αποφευγω και γω η ιδια αλλα οταν οι αλλοι ειναι οκ γιατι να μην πιασουν το μωρακι μας...σε λιγο καιρο θα ειναι τοσο βρωμικο αυτο απο τα χωματα και τα μπισκοτα που θα πασαλειβεται οποτε θα παρει την εκδικηση του..τοτε ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ γιατι θα τους βρωμιζει αυτο:lol::lol:

Δύο εχω μονο ,αλλα προσυπογραφω!

για να μην ειστε και γαιδουριτσες, οταν βαρεθεις φερτο μου ε?

Καλά έγραψες, κλασσίκ ατάκα!

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

εγω τι να πω που απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο κοιμομουν και φερανε την μικρη κι εκεινη μολις ειχε ερθει απο το καραβι που ηρθε απο κρητη που εκανε διακοπες? και ξυπναω μεσα στην κουραση μ και την βλεπω να την φτυνει οχι μονο η μανα του αντρα μ αλλα και η γιαγια του ?

και παταω το κουμπι φωναζω τις νοσοκομες και τους βαζω βρωμοχερο οτι φερανε το παιδι ενω εγω κοιμομουν ...το πηρανε με κοιταζε η πεθερα μ στραβωμενα αλλα εγω ηδη ειχα στραβωσει απο την προηγουμενη μερα γιατι την πηρε ο αντρας μ τηλ να της πει οτι γενναμε ανεβα και ειπε ε ενταξη θα την δω οταν βγει και εγινε ενας καυγας μεταξυ γιου και μανας;);)

και μετα απο καιρο οταν ξεκινησε η μικρη να τρωει ψωμακι την επιασα να μασουλαει εκεινη την μπουκια και να κανει να της την δωσει μονο σφαλιαρα που δεν της εδωσα....μετα βρηκε αλλο παιχνιδι.... εβγαζε την γλωσσα της κι ελεγε στην μικρη να της την πιασει...εκει φορτωσα επιασα τον αντρα μ και του λεω εγω που ειμαι μανα του και δνε το φιλαω καν στα χειλακια εκεινη βγαζει την γλωσσαρα της να την πιασει το παιδι να βαλει τα δακτυλακια στο στομα και να παρει ολες τις βρωμιες μεσα του ...ε απο τοτε οτι παει να κανει την στραβωκοιταζω:D:D:Dκαι κανει την κλωσσα

Διαφημίσεις

εγω τι να πω που απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο κοιμομουν και φερανε την μικρη κι εκεινη μολις ειχε ερθει απο το καραβι που ηρθε απο κρητη που εκανε διακοπες? και ξυπναω μεσα στην κουραση μ και την βλεπω να την φτυνει οχι μονο η μανα του αντρα μ αλλα και η γιαγια του ?

και παταω το κουμπι φωναζω τις νοσοκομες και τους βαζω βρωμοχερο οτι φερανε το παιδι ενω εγω κοιμομουν ...το πηρανε με κοιταζε η πεθερα μ στραβωμενα αλλα εγω ηδη ειχα στραβωσει απο την προηγουμενη μερα γιατι την πηρε ο αντρας μ τηλ να της πει οτι γενναμε ανεβα και ειπε ε ενταξη θα την δω οταν βγει και εγινε ενας καυγας μεταξυ γιου και μανας;);)

και μετα απο καιρο οταν ξεκινησε η μικρη να τρωει ψωμακι την επιασα να μασουλαει εκεινη την μπουκια και να κανει να της την δωσει μονο σφαλιαρα που δεν της εδωσα....μετα βρηκε αλλο παιχνιδι.... εβγαζε την γλωσσα της κι ελεγε στην μικρη να της την πιασει...εκει φορτωσα επιασα τον αντρα μ και του λεω εγω που ειμαι μανα του και δνε το φιλαω καν στα χειλακια εκεινη βγαζει την γλωσσαρα της να την πιασει το παιδι να βαλει τα δακτυλακια στο στομα και να παρει ολες τις βρωμιες μεσα του ...ε απο τοτε οτι παει να κανει την στραβωκοιταζω:D:D:Dκαι κανει την κλωσσα

ο χριστός και η παναγία!! :shock::shock:

Κανιβαλισμός: Εγγόνι έφαγε παππού και κόλλησε σαλμονέλα.:cool:

Ανεπιφύλακτα αποδέχομαι και σέβομαι την οπτική κάθε μανούλας. Περισσότερο ή λιγότερο μικροβιοφοβικής.

Αλλά εγώ θα σταθώ από εκείνη τη μεριά που λέει ότι το παιδί μου θα παίξει με τα χώματα στην παιδική χαρά. Με την άμμο στη παραλία. Ότι θα κάτσει σε κάποια δημόσια σκαλοπάτια γιατί κουράστηκε. Μέρη που θεωρώ ότι το εκθέτουν περισσότερο ή λιγότερο σε πληθώρα μικροβίων από μια γιαγιά ή έναν παππού που δεν πλένουν τα χέρια τους ή τα πόδια τους.

Στο σπίτι μου έχουμε κάποιους κανόνες υγιεινής - βασικά πράγματα όπως πλύσιμο χεριών πριν το φαγητό, μετά την τουαλέτα ή την επιστροφή απέξω. Αλλά δεν τρελενόμαστε κιόλας. όταν φιλοξενώ ανθρώπους (φίλους συγγενείς κλπ) δεν διανούμαι να τους περάσω από ανιχνευτή μικροβίων για να αποφασίσω αν θα τους επιτρέψω να εναγκαλιστούν με τα τέκνα μου.

Το μόνο που δεν επιτρέπω είναι οι τρυφερότητες με φορείς ιώσεων.

ΥΓ: μιλάω πάντα για μωρά που έχουν σαραντήσει.

Συμφωνώ μαζί σου παρόλο που έχω ένα αλλά όλα αυτά όταν αρχίσει να περπατάει και μετά. Και το δικό μου τώρα στους 18μήνες είναι λογικό να μην μπορώ να αντιμετωπίσω κάθε μικρόβιο σε παιδική χαρά, πλατεία κτλ και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία. Όμως όταν ήταν μωρά είναι καλό να προσέχουμε περισσότερο.

Πιστεύω επίσης ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες δεν είναι θέμα τόσο μην έρθει σε επαφή με τα μικρόβια αλλά πως θα μάθει το παιδί μας πως να είναι καθαρό όταν δεν του το δείχνουμε εμείς; Εννοώ όταν τα μαθαίνεις να πλένει τα χέρια του όταν θα μπει στο σπίτι και βλέπει τη γιαγιά ή τον παππού να μην το κάνουν θα βρει πάτημα.

Συμφωνώ μαζί σου παρόλο που έχω ένα αλλά όλα αυτά όταν αρχίσει να περπατάει και μετά. Και το δικό μου τώρα στους 18μήνες είναι λογικό να μην μπορώ να αντιμετωπίσω κάθε μικρόβιο σε παιδική χαρά, πλατεία κτλ και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία. Όμως όταν ήταν μωρά είναι καλό να προσέχουμε περισσότερο.

Πιστεύω επίσης ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες δεν είναι θέμα τόσο μην έρθει σε επαφή με τα μικρόβια αλλά πως θα μάθει το παιδί μας πως να είναι καθαρό όταν δεν του το δείχνουμε εμείς; Εννοώ όταν τα μαθαίνεις να πλένει τα χέρια του όταν θα μπει στο σπίτι και βλέπει τη γιαγιά ή τον παππού να μην το κάνουν θα βρει πάτημα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το θέμα είναι να το μάθεις κάποιους κανόνες υγιεινής, που θα το κάνουν να γίνει ένας καθαρός άνθρωπος όταν μεγαλώσει, και όχι να φοβάται το νερό όπως η γάτα! Εμένα η πεθερά μου, μου είχε πει το κορυφαίο όταν ήμουν έγκυος και τα είδα όλα..."Δεν πειράζει να τρώει από τα δικά μας τα στόματα, από των ξένων να μην τρώει"!!!! Τί λες μαντάμ;;; Δηλαδή το μικρόβιο θα ΄πει, α οκ δεν κολλάω το μωράκι γιατί ήμουν στο στόμα της γιαγιάς, ας πάω να κολλήσω κάνα ξένο..

πολυ καλο το θεμα...

μαντεψτε και η δικη μου πεθερα ,εχω βασιμες υποψιες οτι καποιες φορες ισως πλενει τα χερια της μονο με νερο,εχω βαλει ενα ντετολ μωβ στο μπανιο που οταν πλυθεις μαυτο μυριζει ολο το σαλονι...:shock:ομως στην περιπτωση μας αυτο δεν συμβαινει...

τωρα σ αυτο που αναφερφηκε πιο πανω,επιτρεψτε μου ομως δεν συμφωνω καθολου.τι σχεση εχει το ποσα παιδια εχει κανεις,οσο βρισκονται σ αυτην την τοσο τρυφερη και ευαισθητη ηλικια απαιτουνται καποιοι κανονες υγιεινης,συμφωνω οτι αυριο μεθαυριο θα κυλιουνται στις λασπες και θα γλυφουν τα πατωματα και τα ειδη υγιεινης στο μπανιο...(ναι το ειδα κ αυτο κ τρελαθηκα).ομως ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου,εχω δυο παιδια και τριτο να κανω παλι θα καθαριζω και θα σφουγγαριζω ολη μερα :-D,και θα τσακωνομαι με τον αντρα μου για την πεθερα μου...:shock:,ειδικα απο την τουαλετα μπορεις να κολλησεις τα ΠΑΝΤΑ γ αυτο προσοχη,μπορει να εχουμε σταθει τυχεροι ως τωρα ομως αυτο μπορει ν αλλαξει ανα πασα στιγμη.ειναι στην κριση του καθενος μας ,οσο για τις πεθερες δεν μπορω να τις δικαιολογησω με τιποτα.τι να πω,λετε επειδη εχουν πλενει πολλες φορες στη ζωη τους τα χερια τους να βαρεθηκαν???ελπιζω να μην γινω ετσι και εχω δυο αγορια !!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το θέμα είναι να το μάθεις κάποιους κανόνες υγιεινής, που θα το κάνουν να γίνει ένας καθαρός άνθρωπος όταν μεγαλώσει, και όχι να φοβάται το νερό όπως η γάτα! Εμένα η πεθερά μου, μου είχε πει το κορυφαίο όταν ήμουν έγκυος και τα είδα όλα..."Δεν πειράζει να τρώει από τα δικά μας τα στόματα, από των ξένων να μην τρώει"!!!! Τί λες μαντάμ;;; Δηλαδή το μικρόβιο θα ΄πει, α οκ δεν κολλάω το μωράκι γιατί ήμουν στο στόμα της γιαγιάς, ας πάω να κολλήσω κάνα ξένο..

Η δικιά μου έκανε το άλλο, όταν γεννήθηκε η μικρή μου ήταν χειμώνας και δεν μπορούσαμε να βγούμε μια βόλτα λόγω καιρού μέχρι 3μηνών περίπου και επειδή είχα μείνει σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι όταν συνήλθα λίγο ήθελα λίγη παρέα εκτός γονιών και πεθερικών και ερχόταν που και που η κουμπάρα μου, άτομο καθαρό και πολύ κοντινό μου για να μου κάνει παρέα σε άλλο δωμάτιο από το μωρό. Η πεθερά μου έλεγε θα αρρωστήσει το μωρό και δεν πρέπει να έρχεται κανείς κτλ. Και αυτή πήγαινε πάνω από το καλάθι με το πρόσωπο στα 20εκατοστά για να πει τραγουδάκια στην εγγόνα και έβγαζα σπυράκια. και όταν ήταν εκεί ο άντρας μου και της το έλεγε απαντούσε όχι δεν πήγα κοντά (δύο άνθρωποι στα 30 είστε στραβοί που νομίζετε ότι πήγα κοντά!!!!) Άσε το γνωστό χειροφίλημα που με κάνει και παθαίνω αλλεργία! Ήμαρτον!

Διαφημίσεις

Τελικα.. ολες οι πεθερες.. ειναι τρελες.. και ολες οι μαμαδες μας ειναι διακριτικες και νορμαλ..!Μηπως υπερβαλλουμε λιγο???

Οπως και να εχει στομα εχουμε.. τα παιδια ειναι δικα μας.. μην περιμενουμε απο αλλους να καταλαβουνε.. ααπλα ααπαιτουμε χωρις συζητηση.Ολα τα αλλα ειναι περριτα!

FvxMp3.png

Τελικα.. ολες οι πεθερες.. ειναι τρελες.. και ολες οι μαμαδες μας ειναι διακριτικες και νορμαλ..!Μηπως υπερβαλλουμε λιγο???

Οπως και να εχει στομα εχουμε.. τα παιδια ειναι δικα μας.. μην περιμενουμε απο αλλους να καταλαβουνε.. ααπλα ααπαιτουμε χωρις συζητηση.Ολα τα αλλα ειναι περριτα!

Το θέμα είναι ότι όταν ζητάς κάτι, κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν και ή παρεξηγούνται η σου λενε ελα μωρε καθαρα ειναι τα χερια μου και εσυ αναγκάζεσαι να μπεις στη διαδικασια να εξηγεις γιατι πρέπει να τα πλύνει..εε κάποια στιγμη κουράζεσαι..

Η δικιά μου έκανε το άλλο, όταν γεννήθηκε η μικρή μου ήταν χειμώνας και δεν μπορούσαμε να βγούμε μια βόλτα λόγω καιρού μέχρι 3μηνών περίπου και επειδή είχα μείνει σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι όταν συνήλθα λίγο ήθελα λίγη παρέα εκτός γονιών και πεθερικών και ερχόταν που και που η κουμπάρα μου, άτομο καθαρό και πολύ κοντινό μου για να μου κάνει παρέα σε άλλο δωμάτιο από το μωρό. Η πεθερά μου έλεγε θα αρρωστήσει το μωρό και δεν πρέπει να έρχεται κανείς κτλ. Και αυτή πήγαινε πάνω από το καλάθι με το πρόσωπο στα 20εκατοστά για να πει τραγουδάκια στην εγγόνα και έβγαζα σπυράκια. και όταν ήταν εκεί ο άντρας μου και της το έλεγε απαντούσε όχι δεν πήγα κοντά (δύο άνθρωποι στα 30 είστε στραβοί που νομίζετε ότι πήγα κοντά!!!!) Άσε το γνωστό χειροφίλημα που με κάνει και παθαίνω αλλεργία! Ήμαρτον!

Tragic....:shock:

Όχι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για πεθερές και μαμάδες. Κι εγώ που πέρασα πολλά τα πέρασα και από πεθερά και πεθερό και κουνιάδα. Και συμφωνώ με τη φίλη που γράφει ότι όταν μιλάς κάποιες φορές αλλιώς τα λες και αλλιώς τα καταλαβαίνουν. Από την εμπειρία μου στα οικογενειακά θα σου πω ότι είχα μεγαλώσει σε μια οικογένεια με κάποιες συνήθειες πήγα σε μια άλλη στα 29 (αρκετά για να διαμορφώσω καινούρια προσωπικότητα) και δεν μου ήταν εύκολο να προσαρμοστώ απόλυτα στις νέες συνθήκες. Με τον άντρα μου δεν υπήρχε θέμα γιατί είναι ο έρωτας στη μέση που τα ενώνει όλα, με τη δική του οικογένεια όμως υπήρχε θέμα. Επίσης οι γονείς περνώντας τα χρόνια ξεχνάνε πως ένιωθαν όταν έγιναν αυτοί γονείς, τις δικές τους φοβίες και τα δικά τους άγχη. Και αυτό ισχύει και για τους δικούς μου γονείς και για του άντρα μου, μόνο που στους δικούς μου όταν πω κάτι είμαι παιδί τους και δε θα ενοχληθούν. Συνήθως όμως στην περίοδο μετά τη γέννα στο σπίτι είναι πιο πολύ η μαμά και αυτή τα ακούει όλα και αυτή έχει να αντιμετωπίσει και μαμά και πεθερά. Και αν δεν υπάρχει από πριν ισορροπία δύσκολο να βρεθεί εκείνη την στιγμή.

Εχω παρομοιο προβλημα αλλα με τον πεθερο. Ενα θα σας πω, ηρθε σπιτι απο νοσοκομειο που ειχε.ραντεβου με.γιατρο και πηγε να πιασει το μωρο. Αφηστε αυτο το πραγμα που βαζουν τα χερια του παιδιου στο στομα. Ελεος ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω πια.

Εγώ όταν πρωτογύρισα από το μαιευτήριο είχε πάρει ένα μπουκαλάκι αντισηπτικό και όποιος μα όποιος έμπαινε στο σπίτι έβαζε στα χέρια, το ίδιο και για όποιον έβγαινε από το μπάνιο... και καλά σύσταση παιδιάτρου....:twisted:

Τώρα που είναι πιο μεγάλη, επειδή κι εμένα τα πεθερικά δεν το έχουν με το πλύσιμο των χεριών... (έλειπα στη δουλειά, είχε αδειάσει το δοχείο με το σαπουνάκι και όλη μέρα δεν το είχαν γεμίσει... αυτό όταν μου την κρατούσαν) έβγαλα μια ιστορία από το μυαλό μου, την οποία και καλά μου είχε πεί η παιδίατρος προς προφύλαξη. Ότι τάχα μου ένα παιδάκι μολύνθηκε με τον ιό e-coli που ζει και βασιλεύει στις τουαλέτες και ότι όποιος επισκέπτεται το μπάνιο για τον όποιο λόγο (ακόμη και για να πάρει κάτι από κει) πρέπει απαραιτήτως κατά την έξοδο να πλένει τα χέρια του.... Δεν το έχουν εμπεδώσει 100%, αλλά πάρα πολύ συχνά το επαναφέρω ως θέμα.

Μωρό μιας εβδομάδας, ερχεται η πεθερά μου σπίτι, με σακούλες πράγματα κλειδιά στο χέρι, τα αφήνει κατω και μου κανει να την παρει. Φυσικα και δεν την έδωσα. Της είπα να παει να πλύνει τα χέρια της! Αν παρεξηγηθηκε; Σίγουρα, αλλα εγω εχω χαλάσει τόνους αντισυπτικα, δεν νομιζω οτι θα ντραπω!! Και η αλήθεια ειναι πως, οταν ξανα ήρθε το ξανα έκανε! Αλλα ο άντρας μου νευριαζει πιο πολυ απο εμένα! Ομως αυτο ισχύει για όλους όχι μονο για την πεθερά μου. Απλα οι γονεις μου πχ δεν παρεξηγούνται, μια φορά είπα στον μπαμπα μου να μην κανει κατι, το κατάλαβε και ουτε το ξανα έκανε ουτε ξανα σχολιάστηκε. Ενώ τα πεθερικά μου φάνηκε οτι το κράτησαν.

Αλλα κανένας, μα κανένας δεν μπαίνει πανω απο το παιδι μας, έτσι πορευόμαστε εγω και ο άντρας μου. Γι αυτο ο καθένας συμμορφωνει τους γονεις του, εγω τους δικούς μου και αυτός τους δικούς του

• Μου αρέσει 1

Μέχρι πόσων μηνών συνιστάται να πλένουν τα χέρια τους πριν πιάσουν το μωρο (δεν εννοώ το αυτονόητο πλύσιμο μετά απο τη τουαλετα) ? Καθε φορα το λεω και μεχρι την επόμενη το έχουν ξεχάσει....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!