Recommended Posts

περαν της οξειας κουκουβαγιτιδας που εχουμε παθει ολοι εχω μια απορια και τη παραθετω για να το γενικευσουμε και αλλο,,,

Τελικα τι θελουμε απο τα παιδια μας???Μηπως τα παραφορτωνουμε ???Εχει σκεφτει κανεις οτι με το να φορτωνουμε τα νηπια πριν τη σχολικη τους φοιτιση να μαθουν να γραφουν να μαθουν να κανουν το ενα το αλλο μηπως τελικα λεω εγω με το ταπεινο και οχι σουπερ IQ μυαλο μου κακο τους κανουμε και οχι καλο???Αναρωτιεμαι μηπως τελικα εχουμε ΠΟΛΛΕΣ απαιτησεις και ξεχναμε τη παιδικη τους ηλικια???

και δε λεω προς θεου να μην απανταμε στις αποριες τους κλπ,,,απλα λεω νομιζω οτι το μοτο συμπεριφερομαστε στα παιδια σαν ενηλικες καπου με χαλαει ,,,

ναι ναι θα μου πειτε μας τα εχουν πει και αλλοι,,,,δε χρειαζεται να μου απαντησετε ετσι και αλλιως σκεψεις σκορπιες κανω

επισης οταν το πρωι πινω καφε ακομη δεν εχει ανοιξει το ρημαδι το ματι μου και ερχετε το 5χρονο και σου λεει μαμα η ΓΗ γιατι δε πεφτει και στεκεται στον ουρανο σιγουρα δε θα πω α το παιδι μου ειναι Γκαγκαριν χιχιιχχι ε??

Ακριβώς επειδή τα παιδια πρέπει να είναι παιδιά, όλα πρέπει να βγαίνουν μέσα από το παιχνίδι.

Δηλαδή, σε νηπιάκια δεν καθόμαστε τώρα να γράψουμε, αλλά παίζουμε με τις κούκλε μας και τις δίνουμε όνομα. Για να θυμόμαστε, όμως, το όνομα καλό είναι (όχι πρέπει) να το γράψουμε κάπου. Όπως μπορεί το παιδί το γράφει, ακόμα και με καλικαντζάρια ή μουτζούρες. Αυτή η γραφή σιγά σιγά θα εξελιχθεί σε "κανονική" γραφή. Μπορεί να ζητήσει από τη μαμά/δασκάλα/γιαγιά να το γράψουν μια φορά και μετά να το αντιγράψει.

Επίσης, ποτέ δεν πιέζουμε τα παιδιά να κάνουν αυτό ή το άλλο. Αντίθετα τα ενθαρρύνουμε να αναπτύξουν τις ικανότητες τους στο μάξιμουμ. Όποιες και αν είναι αυτές οι ικανότητες! Άλλωστε και στο δημοτικό, μέχρι τα μέσα της Β Δημοτικού θεωρείται ότι ένα παιδιί ωριμάζει και ακόμα αναπτύσσει ικανότητες.

Διαφημίσεις

επισης οταν το πρωι πινω καφε ακομη δεν εχει ανοιξει το ρημαδι το ματι μου και ερχετε το 5χρονο και σου λεει μαμα η ΓΗ γιατι δε πεφτει και στεκεται στον ουρανο σιγουρα δε θα πω α το παιδι μου ειναι Γκαγκαριν χιχιιχχι ε??

Αυτό δεν δείχνει σε καμία περίπτωση ένα ευφυές παιδί.

Είναι οι λεγόμενες αρχικές ιδέες των παιδιών. Δηλαδή το πώς ερμηνεύουν τα ίδια τα διάφορα πράγματα που βλέπουν γύρω τους, με βάση τις εμπειρίες τους.

π.χ. μπορεί να θεωρούν ότι η Γη είναι επίπεδη, γιατί αλλιώς αυτοί που ζουν στο "κάτω" μέρος (νότιο ημισφάιριο) θα πέσουν, ή ότι η Γη βρίσκεται μέσα σε μια γαλάζια μπάλα (ουρανός) και πολλά άλλα

Αντίστοιχα, αρχική ιδέα των παιδι΄ν για την ανάγνωση: Διαβάζουμε τα άσπρα ρυάκια ανάμεσα στα μάυρα σημάδια.....

Αυτό δεν δείχνει σε καμία περίπτωση ένα ευφυές παιδί.

Είναι οι λεγόμενες αρχικές ιδέες των παιδιών. Δηλαδή το πώς ερμηνεύουν τα ίδια τα διάφορα πράγματα που βλέπουν γύρω τους, με βάση τις εμπειρίες τους.

π.χ. μπορεί να θεωρούν ότι η Γη είναι επίπεδη, γιατί αλλιώς αυτοί που ζουν στο "κάτω" μέρος (νότιο ημισφάιριο) θα πέσουν, ή ότι η Γη βρίσκεται μέσα σε μια γαλάζια μπάλα (ουρανός) και πολλά άλλα

Αντίστοιχα, αρχική ιδέα των παιδι΄ν για την ανάγνωση: Διαβάζουμε τα άσπρα ρυάκια ανάμεσα στα μάυρα σημάδια.....

Ναι βρετο ξερω οτι δε δειχνει κατι αυτο,,,απλα εκανα τη κουκουβα,,,,ειναι της ηλικιας της το ξερω,,,οπως και ολες οι αλλες αποριες που εχει,,,,:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του. Αλλά δε μιλάω... Τι να πω άλλωστε;

4 παιδάκια έχω... το ένα μάλιστα μπορεί άνετα να σκιτσογραφεί το θυρεοειδή αδένα και τμήματα του κυκλοφορικού συστήματος, του εριστικού συστήματος κτλ κτλ... Να μην αρχίσω με καταλόγους για τα άλλα. Αλλά ξέρεις κάτι... δεν είναι ο νέος Αινστάιν... ούτε θα γίνει ντε και καλά γιατρός. Αυτό είδε, αυτό του έκανε εντύπωση, αυτό ζωγράφισε. Μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν το παπαγάλισε, γιατί εξηγούσε με λεπτομέρειες πώς λειτουργούν και όπου δεν είχε τις γνώσεις "συνέδεε τα κενά" με τη δική του σκέψη, η οποία συνήθως είναι σωστή. (Αλλά δεν αξιολογώ το οτι είναι σωστή... γιατί απλά ΕΤΥΧΕ να το πετύχει... Θα μπορούσε άνετα ο συλλογισμός του να έχει καταλήξει σε ένα λάθος. Άρα, δεν υπάρχει λόγος να υπερεκτιμήσω τις σκέψεις και τους συλλογισμούς του).

Δεν έχει κάτι το χαρισματικό. Είναι μέσα στα πλαίσια ενός "δουλεμένου παιδιού" (=δίνω ερεθίσματα). Οι δεξιότητές του είναι αυτές που θα "έπρεπε" να είναι για την ηλικία του (4ων ετών).

Εγώ θα πρότεινα στη θεματοθέτρια, να μην αναζητήσει πληροφορίες για χαρισματικά παιδιά. Ούτε να καθίσει να ψάξει το φάσμα του αυτισμού (που αν το κάνει, θα το δει να λάμπει σαν το ουράνιο τόξο και θα δει πόσα πράγματα μπορεί να βρει σε αυτό, από πολύ δύσκολα έως και όμορφα).

Θα πρότεινα να αναζητήσει πληροφορίες για τις βασικές δεξιότητες των παιδιών, πώς τις κατακτούν, τι σκοπό έχουν κτλ κτλ...

Αν βρει αυτές τις πληροφορίες, τότε θα απαντήσει μόνη της αν το παιδάκι της είναι ο νέος Αϊνστάιν.

Η emmaki έκανε μια πολύ όμορφη και πλουσια πληροφοριακά τοποθέτηση. Νομίζω πως δε χρειάζεται να αναλώνεται σε επεξηγήσεις. Ήταν σαφής και ουσιαστική.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του. Αλλά δε μιλάω... Τι να πω άλλωστε;

4 παιδάκια έχω... το ένα μάλιστα μπορεί άνετα να σκιτσογραφεί το θυρεοειδή αδένα και τμήματα του κυκλοφορικού συστήματος, του εριστικού συστήματος κτλ κτλ... Να μην αρχίσω με καταλόγους για τα άλλα. Αλλά ξέρεις κάτι... δεν είναι ο νέος Αινστάιν... ούτε θα γίνει ντε και καλά γιατρός. Αυτό είδε, αυτό του έκανε εντύπωση, αυτό ζωγράφισε. Μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν το παπαγάλισε, γιατί εξηγούσε με λεπτομέρειες πώς λειτουργούν και όπου δεν είχε τις γνώσεις "συνέδεε τα κενά" με τη δική του σκέψη, η οποία συνήθως είναι σωστή. (Αλλά δεν αξιολογώ το οτι είναι σωστή... γιατί απλά ΕΤΥΧΕ να το πετύχει... Θα μπορούσε άνετα ο συλλογισμός του να έχει καταλήξει σε ένα λάθος. Άρα, δεν υπάρχει λόγος να υπερεκτιμήσω τις σκέψεις και τους συλλογισμούς του).

Δεν έχει κάτι το χαρισματικό. Είναι μέσα στα πλαίσια ενός "δουλεμένου παιδιού" (=δίνω ερεθίσματα). Οι δεξιότητές του είναι αυτές που θα "έπρεπε" να είναι για την ηλικία του (4ων ετών).

Εγώ θα πρότεινα στη θεματοθέτρια, να μην αναζητήσει πληροφορίες για χαρισματικά παιδιά. Ούτε να καθίσει να ψάξει το φάσμα του αυτισμού (που αν το κάνει, θα το δει να λάμπει σαν το ουράνιο τόξο και θα δει πόσα πράγματα μπορεί να βρει σε αυτό, από πολύ δύσκολα έως και όμορφα).

Θα πρότεινα να αναζητήσει πληροφορίες για τις βασικές δεξιότητες των παιδιών, πώς τις κατακτούν, τι σκοπό έχουν κτλ κτλ...

Αν βρει αυτές τις πληροφορίες, τότε θα απαντήσει μόνη της αν το παιδάκι της είναι ο νέος Αϊνστάιν.

Η emmaki έκανε μια πολύ όμορφη και πλουσια πληροφοριακά τοποθέτηση. Νομίζω πως δε χρειάζεται να αναλώνεται σε επεξηγήσεις. Ήταν σαφής και ουσιαστική.

Αλκυών μην λες για το παιδί σου γιατί μας έβγαλαν κάποιοι κομπλεξικές, ότι δηλ. βρέθηκε ένα έξυπνο παιδί και εμείς πάμε να το απομυθοποιήσουμε γιατί ίσως αισθανόμαστε μειονεκτικά για τα δικά μας.

Δεν συνηθίζω να δίνω συνέχεια αλλά πήρα θάρρος από σένα :).

Μα καλά πείτε μου το παιδί αυτό τί το ιδιάιτερο κάνει; Ξέρει τα ζώα και τα χρώματα, δηλ. αυτό είναι τόσο σπάνιο και καταπληκτικό;

Αν μας έλεγε κάποια ότι το παιδί 3 ετών διαβάζει και γράφει ή κάνει μαθηματικές πράξεις ε να πω ναι το παιδί είναι μπροστά. Και γι'αυτό ακόμα έχω επιφυλάξεις.

Ξάδελφός μου διάβαζε εφημερίδα στα 3 και τους υπότιτλους στην τηλεόραση αλλά ο άνθρωπος δεν έγινε πυρηνικός φυσικός ούτε καν σπούδασε. Με το ζόρι έβγαλε το λύκειο με ένα 14.

Όλες οι διαδικασίες αξιολόγησης ειδικών αναγκών (είπα παραπάνω γιατί η χαρισματικότηατ θεωρείται ότι ανήκει στο πλαίσιο των ειδικών αναγκών) γίνονται είτε από ΔΗΜΟΣΙΟ ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, είτε από ΚΕΔΔΥ για να είναι έγκυρες.

Πολλά ιδιωτικά κέντρα κάνουν αξιολογήσεις, αλλά οι γνωματεύσεις που δίνουν δεν έχουν καμία αξία στο σχολείο ή στα ταμεία για πιθανή δικαιολόγηση θεραπείων

emmaki στην πράξη όμως τι γίνεται? Αν ''διαγνωστεί'' χαρισματικό υπάρχει πρόγραμμα στήριξης στο σχολείο? Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει λάβει την ίδια προσοχή με άλλες ειδικές ανάγκες - ενδεχομένως γιατί δημιουργεί λιγότερα προβλήματα.

Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι στο μεγάλο δείγμα που είδες δεν είχε διαγνωστεί κάποιο ως χαρισματικό. Όμως αμφιβάλλω για το αν θα στέλλανε οι εκπαιδευτικοί (ή οι γονείς) κάποιο χαρισμάτικό παιδί για εξέταση στο ΚΕΔΔΥ (εκτός και αν είχε σοβαρά προβλήματα κοινωνικά - συμπεριφοράς)

Τα χαρισματικά παιδιά είναι περίπου στο τοπ 1 % της νοημοσύνης (στο βαθμό που μετράται). Αρα στην Ελλάδα (που είμαστε και έξυπνος λαός ;)) θα πρέπει το 1 % των παιδιών να είναι σε αυτή την κατηγορία. Δεν νόμιζω να έχει γίνει τέτοια διάγνωση στον ελληνικό μαθητικό πληθυσμό. Νομίζω ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι εκπαιδευμένοι στο να αναγνωρίζουν την διαφορά του χαρισματικού παιδιού από τον πολύ καλό / πολύ έξυπνο μαθητή (όχι ότι είναι η δουλειά τους να το κάνουν) και αν δεν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα προβλήματα δεν έχουν και λόγο να παραπέμψουν σε ΚΕΔΔΥ ένα χαρισματικό παιδί - αν δεν υπάρχει και μετά κάτι που μπορείς να κάνεις στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Επίσης οι γονείς δύσκολα θα παίρναν τα παιδιά τους από μόνοι τους στο ΚΕΔΔΥ επειδή θεωρούν ότι είναι πολύ έξυπνα, γιατί για τους περισσότερους γονείς στο ΚΕΔΔΥ πηγαίνεις για μαθησιακά / αναπτυξιακά προβλήματα.

Τέλος επειδή ως κουκουβάγια με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα, δεν έχω καταλήξει αν εξυπηρετεί σε κάτι η συγκεκριμένη ταμπέλα. Θεωρώ ότι τα ίδια πράγματα θα πρέπει να κάνει ένας γονιός που θεωρεί ότι έχει ένα έξυπνο και περίεργο παιδί με ένα που θεωρεί ότι έχει ένα χαρισματικό. Με λίγα λόγια ότι κάνουν όλοι οι γονείς, να δώσεις ερεθίσματα, να αφήσεις το παιδί να κυνηγήσει τα ενδιαφέροντα του και να το βοηθήσεις με τις αδυναμίες του.

Jannis δεν ξέρω να σου απαντήσω για το τι προβλέπεται στα σχολεία.

Δεν μου έτυχε ποτέ (όχι μόνο σε μένα αλλά στο ΚΕΔΔΥ που είμαι) περιστατικό, οπότε δεν το έχω ψάξει.

Ξέρω, όμως, από φίλη μου που το παιδί της πήγε δημοτικό έχονατς κατακτήσει την ύλη και της Α και της Β Δημοτικού (όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά γιατί θεώρησε ότι έπρεπε να το "δουλέψει" από το νηπιαγωγείο, του έβγαλε το λάδι, αλλά το παιδί τελικά τα έμαθε) ότι το έψαξαν πολύ για να πηδήξει έστω και μία τάξη το παιδί γιατί μέσα στην τάξη βαριόταν. Με πολύ κόπο, έμαθαν ότι για να γίνει το "πήδημα" αυτό (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) χρειαζόταν αποτέλεσμα του WISC που να δείχνει ότι το παιδί έχει ανώτερη του φυσιολογικού νοημοσύνη (το δικό της δεν είχε). Έτσι το παιδί έμεινε στην πρώτη και πέρασε μια μαρτυρική χρονιά (από τότε δεν ξανακάθισε δίπλα του για να διαβάσουν!!!)

Αλλά αυτό είναι η εμπειρία της φίλης μου. Δεν ξέρω το νομικό πλαίσιο. Ίσως όντως να είναι αυτό που βρήκε αυτή, ίσως να της τα είπαν λάθος....Δεν γνωρίζω

Μα αυτό τονίσαμε όλοι, είπαμε καιη δικιά μου (και όχι μόνο) ξέρει πολλαααα για την ηλικιά της και η ομιλία της είναι τέτοια που έπαθε πλάκα και ο παιδίατρος ΑΛΛΑ όοοολη μέρα της πιπιλάω τον εγκέφαλο. Διαβάζουμε, μαθαίνουμε, μιλάμε κλπ. Να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω και τί άλλο να κάνω με το παιδί, οκ παίζουμε αλλά τις υπόλοιπες ώρες (όταν είμαστε στο σπίτι) τί άλλο να κάνουμε??? Μαθαίνουμε πραγματάκια για να μην κολλάει ο εγκέφαλος. Ελπίζω να τα κάνω και στο δεύτερο αυτά.....

Εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση και αυτό το απόσπασμα της θεματοθέτριας....

"Δεν το εμαθα ποσο χρονων είναι. Εκπλαγηκαμε πολύ όταν τον ακουσαμε και οι δυο. Ουτε του ηρθε επιφητηση. Απλά το παιδί έχει τις κεραιες του ανοιχτες σε οτιδηποτε ακουει διπλα του και το αρπαζει με την πρωτη παντα.Εκει θεωρω ότι εχει ικανοτητα.

2.50 Χρονων τον ρωτησε εναςστο δρομο , ποσο χρονων είναι και απαντησε 2.50.

Η γυναικα που εμενε μαζι του ηταν κυριως η μητερα μου , η οποια είναι μια πολύ παραδοσιακη γιαγια , που αυτό που την ενδιαφερει κυριως είναι το φαγητο του παιδιου."

Πόσο υποτιμημένη είναι αυτή τη γυναίκα που το κρατάει όλη μέρα? Δηλαδή όλη μέρα μαγειρεύει?? Αποκλείεται να του έμαθε πόσο χρονών είναι, τα χρώματα και τα λοιπά.

Πραγματικά μπράβο της γιατί το αποτέλεσμα δείχνει ότι ασχολείται παααρα πολύ με το παιδί και δυστυχώς δεν της αναγνωρίζεται. Μπράβο στη μαμά, έχει τη συμπαράσταση όλου του φορουμ!!!

ΣΗΜ: κι εμένα ξέρει την ηλικία της...τη ρωτάς πόσο είσαι και λέει....2

επίσης τη ρωτάς πόσα κιλά είναι και λέει....2

Αλλά αυτό δεν το μετράω:D

Θέλω να ρωτήσω κάποιες μανάδες για τις ικανότητες και την εξέλιξη των παιδιών τους έως 3 χρονών .

Ολες οι μαναδες νομιζουμε οτι εχουμε γεννησει εναν Αινσταιν . Ειναι πραγματικοτητα η φαντασια;

Το παιδάκι μου είναι μικρότερο από 3 χρονών και μάς εκπλήσσει συνεχώς, μας αφήνει άφωνους . Γενικά είναι ένα παιδάκι με πολυ αντιληψη, μεγάλη περιέργεια για τα πάντα , έντονη φιλομάθεια , πολλή παρατηρητικότητα , φοβερή μνήμη , συναισθηματική νοημοσύνη και Γενικα ειναι πολυ ευαισθητος . Από νεογέννητο το λέγαμε ΄΄ο κουτσομπόλης΄΄ γιατί δεν του ξέφευγε τίποτα. Κανει με το μυαλο του φοβερους συνδυασμους με ικανοτητες συνθετικες αλλα και αφαιρετικες.

Θα σας γράψω μερικά από τα κατορθώματα του και σημειωτεον δεν του έχουμε κάνει εξάσκηση καθόλου, γιατί είμαστε εργαζόμενοι ελεύθεροι επαγγελματίες και απουσιάζουμε ολόκληρη την ημέρα . Εξάλλου η τακτική μας ήταν και είναι το κάθε παιδί πρέπει να το αφήνεις τελείως ελεύθερο, χωρίς να του ζαλίζουμε το μυαλό, να αναπτύξει τις δικές του ικανότητες . Όσες έχει.

Tι εκανε Μεχρι δυο χρονών:

:confused: Είχε Πολύ πλούσιο λεξιλόγιο (ίσως και περισσότερες από 500 λέξεις) και έκανε σύνθετες προτάσεις. Οι έννοιες και φράσεις ήταν μεγάλου ανθρώπου. Χρησιμοποιούσε ρήματα σε σωστό χρόνο , άρθρα, αντωνυμίες επιρρήματα., επίθετα κτλ. Ρωτούσε από 2 χρονών ποιος είναι αυτός, ποιος ήταν στο τηλεφωνο και τι ήθελε ΄΄΄΄ τι είναι αυτό ΄΄ Άκουγε με μεγάλη προσοχή αυτόν που του μιλούσε στο τηλέφωνο από 1.50 χρονών.

:P Ήξερε την ηλικία του και την ποδοσφαιρική ομάδα. Όταν τον είχαμε πάει στο γιατρό και τον είχε ρωτήσει πόσο χρονών είναι (σκεφτομαι τι τον ερωτάει αυτός , δεν βλέπει ότι το παιδί είναι μωρό) και προς έκπληξη μας :confused::confused::confused:του απαντάει ότι είναι 2 χρονών. Και στη επομένη ερώτηση του γιατρού τι ομάδα είναι του απάντησε αμέσως ΑΕΚ. Ποτέ δεν του είχαμε πει εμείς πόσο χρονών είναι,.

:PΉξερε και τραγουδούσε ολόκληρα τραγούδια με 1στροφη πριν τα 2. Μέχρι 2.50 χρονών ήξερε πάρα πολλά ολόκληρα τραγούδια και με 3 στροφές. Ποτε δεν τον υποδεικνυαμε να μαθει καποιο τραγουδι. . Τραγουδούσε πριν μιλήσει (με τις συλλαβουλες) και χόρευε πριν περπατήσει, πιάνοντας τον ρυθμό σωστά.

:cool: Ήξερε 2 ΧΡΟΝΩΝ όλα τα χρώματα να τα ξεχωρίζει και να τα λέει (μωβ, κόκκινο ,ροζ, πορτοκαλί, γκρι, καφέ, μπεζ….). Μπορούσε να θυμηθεί τι χρώμα μπλούζα φορούσε ένα παιδάκι την προηγούμενη μέρα, εάν το ρωτούσες .

:lol: Ήξερε να αναγνωρίζει και να κανει από 1.50 χρονών ολα τα ζώα ακόμα και της ζούγκλας. Από σκύλο έως ιπποπόταμο, ρινόκερο, κτλ. Έως 2 ήξερε να τα λεει κιολας όλα τα ζώα . Παρακολουθούσε ντοκιμαντέρ με ζώα από 1.50 χρονών και τα επέλεγε μόνος του.

:lol:Ήξερε όλα τα φρούτα από μήλο έως ανανά, γκρειπ φρουτ. Διάβαζε τα φρούτα πάνω στο κουτί των χυμών. Μόνο το Μανγκο δεν ήξερε. Ενας αγνωστος νεαρος μου λεει καλα ποσο χρονων ειναι και ξερει και τον Ανανα.

:razz:Aς μη μιλήσω για τα αθλήματα. Όπως η μουσική και τα ζώα , έτσι και τα αθλήματα είναι η αδυναμία του. Ήξερε πάρα πολλά αθλήματα σχεδόν όλα, από τα πιο συνηθισμένα ποδόσφαιρο, βόλεϊ, τεννις, μπάσκετ, πινγκ πονγκ έως πόλο , handball, rugby (τώρα έχουμε μάθει και το hockey) μπιλιάρδο ., σκι, πατιναζ…..Ηξερε να τα διαχωρίζει και ήξερε ποια μπάλα αντιστοιχεί σε κάθε άθλημα και εννοείται πως παίζεται. . Σε επισκεψη 2.50 χρονων, βλεπει μια μπαλα και λεει αυτή είναι του rugby.

(Εννοειται οτι εγω δεν ηξερα και ρωτουσα τους αλλους, εαν οντως ηταν του rugby)

Από 1 εως 1 και ½ προτιμουσε να βλεπει ποδοσφαιρο και μπασκετ στην τηλεoραση αντι για παιδικα. Να φανταστειτε του βαζαμε dvd με ποδοσφαιρο και μπασκετ . Παρακολουθουσε ολα τα αθληματα επι ωρες στην τηλεοραση η στα γηπεδα . Ηξερε πολλες ομαδες με τα αντιστοιχα χρωματα τους . Τωρα ξερει να ξεχωριζει και ξενες ομαδες από τις μπλουζες που φορανε.

Από 2 χρονων εχει προτιμησεις στα ρουχα .και τσακωνομαστε για πιο ρουχο θα βαλει. Ειχε αποψη για το κάθε ρουχο, ποιο ρουχο αντιστοιχει σε ποια ποδοσφαιρικη ομαδα αναλογα με το χρωμα. Πχ. Η κιτρινη μπλουζα στην Αεκ, η κοκκινη στον Ολυμπιακο, η μαυρη στον ΠΑΟΚ κ.ο.κ. Προτιμουσε να φοραει αθλητικα ρουχα,

:razz:22 μηνών Παρακολουθούσε στην κερκίδα στίβο σε πανευρωπαϊκούς αγώνες που τον ειχα παει και μια γνωστη μου δικηγορος που ηταν εκει δεν πιστευε για την προσοχη του στους αγωνες (φυσικα ουτε και εμεις).

2 Χρονών μετά από χειρουργείο σταμάτησε το κλάμα επειδή η τηλεόραση (της κακιάς ώρας) είχε στίβο και επί μια ώρα παρακολουθούσε ακόντιο, σφαιρα…..με μεγαλη προσοχη.

:lol:Ηξερε να ξεχωριζει και να λεει φιρμες addidaς, nike , puma.Mπορει να εβλεπε καποιον που φοραγε σαγιοναρες, φόρμα που ισα μολις φαινοταν το σήμα και την ξεχώριζε. Του έλεγε nike παπουτσια φοράς.

:lol: Δεν θα μιλήσω για τα παιδικά που ξέρει όλους τους ήρωες , όλα τα DVD και τώρα τα έχει βαρεθεί. Παρακολουθούσε ΤΟΜ ΚΑΙ ΤΖΕΡΥ (χωρίς ομιλία) από 1.50 χρονών και γελούσε σαν μεγάλος.

Μνήμη φοβερή, Και πολύ καλή Συναισθηματική νοημοσύνη

Π.χ. Μια μέρα Μου περιέγραφε ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ τι έκαναν πριν μισό χρόνο .Ότι έπαιζαν βόλεϊ με τον πάτερα του και τον φιλο του σε ένα τουριστικό μέρος, αναφέροντας και το όνομα της περιοχής, χωρίς να του δώσω κάποιο προηγούμενο ερέθισμα.

Τώρα που κοντεύει 3 χρονών , ξέρει όλους τους αρχηγους κομματων , ξεχωρίζει λέξεις ολόκληρες όπως ΄΄΄Γιωτης΄΄ ΄΄Καρφουρ΄΄ κτλ. Κάνει πολύ σύνθετες προτάσεις. :confused:Επαθα την πλακα μου οταν παιρνώντας απο ενα Καρφουρ για πρωτη φορα (2.50 χρονων) μου λεει ΄΄καρφουρ -Μαρινοπουλος΄΄

Πηρα ζελε (πρωτη φορα) σπιτι και μου λεει ειναι ΄΄ο ζελες αυτος ειναι Γιωτης΄΄

Ο παιδιατρος στην τελευταια επισκεψη εμεινε αφωνος απο μια πολυ αναλυτικη και συνθετη περιγραφη που εκανε και μας λεει ειναι ''τρομερος΄΄ .

Συνομιλεί στο τηλέφωνο από τα 2 και 2 μηνών σαν μεγάλος. Και όλοι όταν πάω κάπου νομίζουν ότι πάει σχολείο. Και όταν τους λέω ότι είναι κάτω από 3 δεν το πιστεύουν . Τον αντιμετωπίζουν σαν μεγάλο. Είναι παρά πολύ κοινωνικός και Προτιμάει να κάνει παρέα με μεγαλύτερα παιδιά , τα όποια τον λαμβάνουν πολύ σοβαρά ΥΠΟΨΗ ΤΟΥΣ και πολλές φορές του συμπεριφέρονται σαν να είναι συνομήλικος τους.

:oops:Του αρέσουν πάρα πολύ τα κοριτσάκια, που τρεχει από πίσω τους και τους κάνει επίδειξη με τις ικανότητες του από 1.50 χρονών. Στην κυριολεξία τους κάνει ΄΄καμακι΄΄. Παλεύει με τα μεγαλύτερα αγοράκια για να τα διεκδικήσει.

Έχει εξαιρετική φαντασία και πλάθει ολόκληρες ιστορίες και κάνει πολλές παρομοιώσεις και προσομοιωσεις. Λέει ψέματα και αστεία από τα 2 .

Και το πιο απιστευτο ειναι οτι 2.50 χρονων βλεπει εναν τελειως αφηρημενο πινακα του Picasso , στο γραφειο μου και αρχισε να φωναζει.

΄΄ΚΙΘΑΡΑ!!!!!΄΄:confused::confused::confused: και κοροιδευοντας του λεω ΄΄ μαλλον δεν βλεπεις καλα΄΄Και πλησιαζοντας ειδαμε με τον αντρα μου οτι το θεμα ηταν ΄΄violin and guitar΄΄. Εμεις 15 χρονια που ειχαμε τον πινακα και δεν ειχαμε καταλαβει οτι εδειχνε κιθαρα και βιολι.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις γονέων που τα παιδιά τους είχαν αντίστοιχα προσόντα. Ίσως όλα αυτά να είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια της αναπτυξης ενός έξυπνου παιδιού. Και Τίποτα παραπάνω . Εαν ειναι ξεχωριστο δεν θα ήθελα να χαραμιστεί το παιδάκι μου όμως , γιατί τα χαρισματικά παιδιά θέλουν πολλή ιδιαίτερη μεταχείριση και από τους γονείς και από τους εκπαιδευτικούς αργοτερα για να μην τους γυρισει η εξυπναδα ΄΄μπούμερανκ΄΄. Οι παιδιατροι δυστυχως ασχολουνται μονο με την σωματικη υγεια και στην επαρχια δεν υπαρχουν καταλληλοι παιδιατροι αναπτυξιολογοι

Να σου ζησει το παιδακι σου! Ειναι ενα εξυπνο παιδι της ηλικιας του δεν βλεπω κατι το ΄΄παραπανω΄΄. Ελπιζω να μην σε στενοχωρησα....

DOXip3.png

DtXgp3.png

Άνοιξα το θέμα από περιέργεια για το τί κάνουν οι μικροί Αινστάιν και τελικά ταράχτηκα από κάποια μηνύματα.

Αγαπητή θεματοθέτρια, πραγματικά δεν θυμάμαι επακριβώς τί έκανε το παιδί στην ηλικία του δικού σου για να συγκρίνω. Μου φαίνεται αρκετά προικιμένο. Λάβε υπόψη ότι το δικό μου σίγουρα δεν είναι χαρισματικό παιδί, αντίθετα έχει τα θεματάκια του.

Η γνώμη μου, προϊον της δικής μου εμπειρίας, χωρίς καμία ειδικότητα πέραν μιας συνηθισμένης μητέρας είναι να αφήσεις το παιδάκι να δείξει τον εαυτό του στον παιδικό, το προνήπιο κλπ. Οι δασκάλες που βλέπουν καθημερινά παιδιά θα σε καθοδηγήσουν για το αν πρέπει να κάνεις κάτι για το παιδί, να το πας για αξιολόγηση κλπ. Η συμβουλή μου είναι να μην πεις με το ¨καλημέρα¨σας στη δασκάλα ότι θεωρείς το παιδί σου πανέξυπνο. Και αλήθεια να είναι, τέτοιου είδους δηλώσεις συνήθως αντιμετωπίζονται με καχυποψία. Άστην να το διαπιστώσει από μόνη της.

Οι αναφορές περί φάσματος αυτισμού, όσο κι αν γίνονται γενικά, με αναφορές σε βιβλιογραφία κλπ και δεν αποτελούν φυσικά διάγνωση εκ του μακρόθεν, νομίζω ότι ακούγονται πολύ βαριές έστω κι έτσι. Κάθε γονιός ταράζεται και μόνο στο άκουσμα και δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα. Αυτοί που βλέπουν το συγκεκριμένο παιδί δάσκαλοι κλπ θα κρούσουν το κώδωνα του κινδύνου για όποιο παιδί χρειαστεί.

Η καύμενη η κοπέλα πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη. Οι πιο πολλές είπαν ότι όλα είναι στο πλαίσιο του φυσιολογικού και υπήρξε και η αναφορά στο φάσμα.

Διαφημίσεις

... Η γνώμη μου, προϊον της δικής μου εμπειρίας, χωρίς καμία ειδικότητα πέραν μιας συνηθισμένης μητέρας είναι να αφήσεις το παιδάκι να δείξει τον εαυτό του στον παιδικό, το προνήπιο κλπ. Οι δασκάλες που βλέπουν καθημερινά παιδιά θα σε καθοδηγήσουν για το αν πρέπει να κάνεις κάτι για το παιδί, να το πας για αξιολόγηση κλπ. Η συμβουλή μου είναι να μην πεις με το ¨καλημέρα¨σας στη δασκάλα ότι θεωρείς το παιδί σου πανέξυπνο. Και αλήθεια να είναι, τέτοιου είδους δηλώσεις συνήθως αντιμετωπίζονται με καχυποψία. Άστην να το διαπιστώσει από μόνη της....QUOTE]

Συμφωνώ απόλυτα, είναι καλύτερα να μην προδιαθέσεις την δασκάλα (σε καμοιά κατεύθυνση) έτσι όταν η δασκάλα σου μιλήσει για το παιδί στην ενημέρωση θα έχεις την αντικειμενική της άποψη.

ερωτηση σοβαρα τωρα για παιδακι 5 χρονων η κορη μου εχει και χημικες ανησυχιες,,,,οταν αρχιζει να ρωταει απο τι φιταχνεται το νερο κλπ πως το εξηγουμε ρε κοριτσια???:?::?::?::?:

ειναι στην φύση των παιδιών να αναρωτιούνται για τον κόσμο γύρω τους.

Είναι μερικές φορές δύσκολο να δώσεις και σωστή και κατανοητή εξήγηση, αλλά πιστεύω αξίζει να προσπαθήσεις για να διατηρήσεις το ενδιαφερον της και για να συνεχίσει το μυαλό της να δουλεύει.

Δυστυχώς νομίζω πως πρεπει να της πεις τι είναι ύλη,αέρια, υγρά, στερεά, άτομα, μόρια - Με απλά λόγια - Καλή τύχη....

Εδώ έχει ωραίο υλικό και βίντεο - για λίγο πιο μεγάλα παιδιά ίσως

http://www.sciencekids.co.nz/videos.html

Αστο το παιδάκι στην ησυχία του και απλά καμάρωνε τον!! Είναι πολύ μικρός για να ταίσεις τον εγωισμό του... αργότερα θα απαξιώσει τα πάντα και θα έχεις πρόβλημα στο σχολείο καθώς οτι θα πρέπει να κάνει για να πάρει μέρος στο σύνολο αυτό θα τα έχει ήδη κατακτήσει! Είναι καλό τα παιδιά να μαθαίνουν στην ώρα τους και να ξεζουμίζουν την παιδιάστικη ηλικία! Ανησυχίες έχω δεί για την καθυστερημένη ανάπτυξη , για την πρόωρη πρώτη φορά βλέπω!

Αν ζούσε τώρα,

η μαμά του Αϊνστάιν έπρεπε να τον πάει για αξιολόγηση

Τον είχαν αξιολογήσει στο σχολείο του, είχαν πει οι δάσκαλοι στους γονείς του να τον στείλουν να γίνει υδραυλικός γιατί με τα γράμματα δεν θα τα πήγαινε καθόλου καλά. Ήταν και υδροκέφαλος σε μικρή ηλικία.

Άλλωστε ο Αϊνστάιν δεν ήταν ευφυής με την έννοια που αποδίδουμε σήμερα στον όρο, του ανθρώπου δλδ με πολλές γνώσεις και του καλού μαθητή. Απλά είχε όραμα και διαφορετική αντίληψη για το σύμπαν. Στα μαθηματικά δεν ήταν ιδιαίτερα καλός, και γι΄αυτό χρειαζόταν τον Καραθεοδωρή, και αν διαβάσετε τις αντιδράσεις της εποχής στη θεωρία του (οι οποίες όπως ήταν αναμενόμενο ήταν σφοδρότατες) θα δείτε ότι πολλοί τον κατηγορούσαν για προχειρότητα στη διατύπωση και τη θεμελίωση των θεωριών του σε solid μαθηματικά.

Άρα για μένα, σημασία δεν έχουν τόσο οι γνώσεις (που κι αυτές είναι σημαντικές, αλλά όχι πανάκεια), όσο η ικανότητα διαφορετικής αντίληψης των πραγμάτων και του κόσμου γύρω μας, κι αυτό νομίζω δεν μαθαίνεται τόσο, όσο είναι έμφυτο.

Και εννοείται ότι ένας άνθρωπος με αυξημένες διανοητικές ικανότητες δεν είναι απαραίτητα εξίσου "δυνατός" και σε άλλους τομείς της ζωής του, όπως οι κοινωνικές επαφές π.χ. (όρα John Nash, Bobby Fischer και πολλοί πολλοί άλλοι). Από την άλλη όμως, δεν νομίζω να υπάρχει και κανένας all-around καλά διαμορφωμένος άνθρωπος. Η μαγεία όμως είναι αυτή ακριβώς, η διαφορά στα δυνατά σημεία του καθενός. Κι ο Αϊνστάιν ήταν μονήρης σαν τα μονοκοτυλήδονα, αλλά δεν τον λες και περιττό για την ανθρωπότητα ;) κι από την άλλη η Μητέρα Τερέζα μπορεί να μην συνέβαλλε στη συλλογική γνώση της ανθρωπότητας, αλλά ούτε αυτή τη λες περιττή.

Πάω να πιω καφέ γιατί αυτά παθαίνει όποιος φιλοσοφεί πρωί-πρωί (χωρίς παρεμβολές νηπίων πάντα, δεν πήγε ακόμα η κούπα στο νεροχύτη :D)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

1. Όσα αναφέρει το αρχικό ποστ, είναι δεξιότητες που τα κάνουν αρκετά παιδιά σε αυτές τις ηλικίες πάνω-κάτω. Η διατύπωση βέβαια και ο τρόπος που έχει δωθεί έμφαση, δείχνουν πως οι γονείς το αντιμετωπίζουν σαν κάτι μοναδικό. :rolleyes:

Πρώτο σας παιδάκι, εε; ;)

Να το χαίρεστε πάντως και να απολαμβάνετε κάθε στιγμή μαζί του! :D

2. ...

Μου κάνει εντύπωση που γονείς που παρουσιάζονται υποψιασμένοι και που ενδιαφέρονται για την ανάπτυξη παιδιών, δεν θέλουν να μαθαίνουν ότι υπάρχει πιθανότητα κάτι που αυτοί το βλέπουν ως φυσιολογικό, τελικά να μην είναι....

.....

Πολλές φορές δε θέλουμε να ακούμε κάτι ... γιατί μας τρομάζει. Άρα, τι καλύτερο από το "να τα βάλουμε" με τον αγγελιοφόρο;!

3. Εγώ στη θέση της κοπέλας που θέτει το θέμα, θα ανησυχούσα. Όχι για το αν έχω τον Αϊνστάιν, αλλά για το τι κάνει το παιδί μου τις ώρες που λείπω.

Όπως λέει η ίδια, λείπουν και οι δύο γονείς επειδή εργάζονται και δεν έχουν "ασχοληθεί" με το να του τα μάθουν όλα αυτά. Μήπως λοιπόν αυτός ο "κάποιος" αφήνει το παιδί περισσότερο απ' όσο πρέπει στην τηλεόραση;

Ή μήπως οι ίδιοι το αφήνουν στην τηλεόραση νομίζοντας πως είναι "λίγο";

Δείχνει κατάφορα πως είναι παιδί που έχει "εκτεθεί" σε διαφημιστικά μηνύματα.

Ας μην πω για το ρόλο της τηλεόρασης, τους κινδύνους της διαφήμισης και τις συνέπειές τους σε έναν τόσο μικρό και (μελλοντικό) καταναλωτή.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε, η κάθε μία με τον τρόπο της, είναι ότι τα περισσότερα από αυτά που περιγράφεις είναι στο πλαίσιο του φυσιολογικού για τα σημερινά παιδιά, που έχουν πολλά πολλά ερεθίσματα. Επίσης, ότι είναι νωρίς ακόμη για να μιλήσεις για "χάρισμα", κι αυτό είναι κάτι που δεν φαίνεται μόνο από την απομνημόνευση, αλλά από την ικανότητα για σύνθετη σκέψη.

Σε πολλά πράγματα φάσκεις και αντιφάσκεις, λες ότι το παιδί το αφήνετε ελεύθερο να αναπτύξει τις ικανότητές του, αλλά το παιδί ξέρει ότι είναι ΑΕΚ. Αν παρακολούθησε με προσήλωση όλο το φετινό πρωτάθλημα και κατέληξε ότι η καλύτερη ομάδα που αξίζει της υποστήριξής του είναι αυτή, τότε ναι, είναι ο νέος Αινστάιν (ή έστω ο επόμενος Διακογιάννης). Αλλά το πιο πιθανό είναι ότι κάποιος του το έμαθε ;)

Στη θέση σου δεν θα ασχολιόμουν τόσο με το αν είναι το παιδί χαρισματικό ή όχι, αλλά θα κοιτούσα τι ερεθίσματα δέχεται. Από τα λεγόμενά σου, όπως έχουν ήδη παρατηρήσει σωστά πολλές κοπέλες, βγαίνει ότι το παιδί περνάει υπερβολικό χρόνο στην τηλεόραση και μάλιστα με προγράμματα ακατάλληλα για την ηλικία του (για να μην πούμε για διαφημίσεις, πολιτικούς κλπ). Αυτό είναι κάτι όπου αξίζει να εστιάσεις, γιατί στην ηλικία του δεν είναι τόσο δύσκολο να απομνημονεύσει εικόνες και πληροφορίες που του χτυπάνε στο μάτι, αλλά αυτές που θα του δώσουν πραγματικά εφόδια είναι οι βιωματικές εμπειρίες, το να κάνει δλδ το παιδί πράγματα που θα συντονίζουν το μυαλό και το σώμα του.

Όλες σου είπαμε να χαίρεσαι το παιδί σου όπως είναι, άσχετα από τα χαρίσματά του, και αν θέλεις και σε ενδιαφέρει μπορείς από τα μηνύματά μας να βρεις και κάποια στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να δεις μερικά πράγματα αλλιώς ως προς την αντιμετώπισή του.

Ρε συ Ελεφριεμ(; )κι εγώ το ίδιο.Η μια ανηψιά μου στα 2 έλεγε μόνο μπλιο και ντας(το χω ξαναπεί).Η άλλη(που μίλησε πιο γρήγορα)τέτοια δεν έκανε.Αν το δικό μου παιδί τα ξέρει αυτά στα δύο του θα την κοιτάζω σαν χάνος.

Και όπως είπα το χω ξαναδεί το φαινόμενο.Εντάξει μπορεί να είναι λίγο τηλεορασάκιας,αλλά και ο πιτσιρικάς που ξέρω όλη μέρα "μέγκα μπάνκα" φώναζε και οι γονείς δεν το πολυάφηναν να βλέπει.Αλλά με το που άνοιγε η τηλεόραση κόλλαγε την μούρη του.Απλά αν εξελισόταν το δικό μου παιδί έτσι θα θελα να χα τα κότσια να συγκρατηθώ και να μην το κάνω τσίρκο(δεν λέω πως η κοπέλα το κάνει,γενικά το λέω).

NVVvp2.png

Ell... δε νομίζω πως η μάνα είναι "αμοιρη" όπως το λες... Ξεκάθαρα ρώτησε τη γνώμη των άλλων. Απλά δεν περίμενε να είναι πράγματα που μπορεί να τα βρει και αλλού και κάπως απογοητεύτηκε που δεν είναι τόσο "μοναδικό" το παιδί.

Υπάρχουν κι άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ που έχουν ως θέμα το καμάρι των μαμάδων για τα κατορθώματα των παιδιών τους και κανένας δεν λέει τίποτα κριτικό... γιατί πολύ απλά, είναι δομημένα για ... καμάρι.

Ενώ ετούτο, θέτει ερώτημα για χαρισματικό παιδί.

Επομένως οι παράμετροι που λαμβάνονται υπόψη είναι διαφορετικοί.

Πρώτα πρώτα κανένας δε μπορεί να μιλήσει από τέτοια ηλικία για χαρισματικό παιδί, όχι γιατί δεν υπάρχει, αλλά γιατί δε μπορεί να αναγνωριστεί.

Επίσης αφού προσπαθεί να εντοπίσει το στίγμα του παιδιού στο φάσμα της ανάπτυξης, είναι καλό να είναι ενήμερη και για το φάσμα του αυτισμού που πολύ όμορφα παρουσίασε η emmaki. Στην ανταλλαγή πληροφοριών που κάνουμε...

Κάτι ακόμα...

Έχοντας 4 παιδάκια βλέπω τις διαφορές στον τρόπο που αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους παρόλο που τα ερεθίσματα είναι περίπου τα ίδια, στο μέτρο του δυνατού. Όχι, δε μπορούν να κάνουν όλα τα δίχρονα τα παραπάνω. Κάποια τα κάνουν, άλλα εξελίσσονται σε διαφορετικό τομέα. Το καθένα με τον τομέα και με το ρυθμό του.

.... Επισης Αλκυ εμενα Νοεμβριο κλεινει τα 4. Δεν υπαρχει 1 στο εκατομμυριο να ζωγραφισει θυροειδη. Να ζωγραφισει τον Νεμο με 1 ματι και σαν σιγμα τελικο ειναι πιο πιθανο.

...

Το συγκεκριμένο παιδί ανέπτυξε τη γλώσσα από 1+. Στο 1.5 χρόνο μίλαγε άνετα, στα δύο... είχε "ξεφύγει". Εντάξει, αναπτύχθηκε εκεί γρηγορότερα. Δε λέει κάτι. Επίσης, τους έδειχνα πώς λειτουργεί το σώμα, πού είναι το χέρι, πού το πόδι, τι έχει πιο μέσα... κτλ. Εκεί βρήκα ένα βιβλίο που τους το πήρα (είναι για μεγαλύτερα παιδιά), αλλά είχε πολύ καλές και κατανοητές φωτογραφίες. Κι έτσι... είδαμε, γλώσσα και πώς είναι φτιαγμένη, κόκκαλα κτλ κτλ...

Μια μέρα λοιπόν πήρε ο μικρός το βιβλίο και σκιτάρισε το θυρεοειδή, και πολλά άλλα... Έστησε το βιβλίο στον τοίχο και σε ένα χαρτί έκανε μια αρκετά πετυχημένη ζωγραφιά για το θέμα.

Δε βλέπω τίποτα το "χαρισματικό" εδώ.

Είναι κάτι που του κίνησε το ενδιαφέρον. Κάνει το ίδιο και με τα παραμύθια, με γάτες και ποντίκια.

Γιατί απλά με αυτό ασχολούμαστε.

Από υπολογιστή ... δεν ξέρει ούτε από πού ανοίγει. Δε συζητάμε λοιπόν να αυξομοιώνει μέγεθος γραμματοσειράς κτλ. που κάνει το δικό σου. Γιατί απλά, με αυτό ΔΕΝ ασχολούμαστε.

Αυτό σημαίνει "δουλεύω" το παιδί.

Τις δεξιότητες θα τις κατακτήσουν όλα στο τέλος. Ποια θα είναι πρώτη και ποια δεύτερη... είναι λεπτομέρεια.

Αυτό που φαίνεται λοιπόν στο παιδάκι της κοπέλας που έθεσε το θέμα...πως είναι "μπροστά" σε αυτούς τους τομείς, σίγουρα υπάρχουν άλλοι τομείς που δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά τους να αναπτυχθούν.

Και τέλος αφού τίθεται θέμα χαρισματικού παιδιού, θα πρέπει εκτός από την αναζήτηση αναγνώρισης που προσπαθεί να κάνει, να συνεχίσει και να ολοκληρώσει το ψάξιμό της με τις ανησυχίες που εγείρει η ανατροφή ενός χαρισματικού παιδιού.

Πάντως από το γραπτό της κοπέλας εμένα τα παρακάτω θα με προβλημάτιζαν:

- χρόνος παρακολούθησης τηλεόρασης καθώς και η ποιότητα/καταλληλότητα των εκπομπών που βλέπει.

- η ανάπτυξη του γλωσσικού τομέα, που κάνει ένα παιδί να επικοινωνεί πιο αποτελεσματικά με αποτέλεσμα να μας "ξεγελάει" ως προς το τι μπορεί να κάνει. Δηλαδή, μπορει να του φορτωνόμαστε περισσότερο απ' όσο αντιστοιχεί στην ηλικία του, με αποτέλεσμα συν τω χρόνω να αναπτύξει έναν αντιδραστικό χαρακτήρα αν δεν το προσέξουμε. (Δεν το λέω εκ του ασφαλούς. Τα λούστηκα πρώτα).

Τώρα... αν η κοπέλα το έθεσε το θέμα μόνο και μόνο για να ακούσει μερικά μπράβο και να καμαρώσει (που δεν είναι καθόλου κακό αυτό), τότε κακώς έθεσε το αρχικό ερώτημα. Μπορούσε να πει... καμαρώνω το παιδί μου που κάνει αυτά.... κι αυτά...

Και κάτι -ολίγον άσχετο- με το θέμα μας.

Δεν αναρωτήθηκε η μανούλα αυτή, που τόσο στενοχωριέται με κάποιες απόψεις, μήπως υπάρχουν και χαρισματικοί ενήλικες ανάμεσά μας, που απλά δεν το κάνουν βούκινο, γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος! Στατιστικά, αν βάλεις πως το φόρουμ έχει 10.000 μέλη, τότε τα 300 "οφείλουν" να είναι χαρισματικά... ;)

Τα είπε πολύ ωραία η alcyon...

Από εκεί και πέρα θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν είπε καμιά μας ότι όλα τα δίχρονα κάνουν αυτά ακριβώς και όσα δεν τα κάνουν είναι για το ΠΙΚΠΑ. Μην στέκεστε στις μεμονωμένες συμπεριφορές (αναγνωρίζει τις μάρκες, αναγνωρίζει τα χρώματα) αλλά στο τι δηλώνουν αυτές (απομνημόνευση, συνδυαστική σκέψη κλπ). Το τι θεωρείται λοιπόν φυσιολογικό για τις ηλικίες αυτές δεν είναι μια μεμονωμένη κατάσταση με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αλλά ένα ευρύτατο φάσμα, που περιλαμβάνει το παιδί που τις πρώτες λέξεις τις είπε στους 10 μήνες και το παιδί που τις πρώτες λέξεις τις είπε στα 3 χρόνια. Είναι πολλές οι παράμετροι και διαφορετικές ανά παιδί.

Η κοπέλα ρωτάει αν το παιδί της είναι χαρισματικό, αν ξεφεύγει δλδ από αυτό το φάσμα του φυσιολογικού. (Μάλλον δεν ρωτάει, το έχει σχεδόν σίγουρο λόγω κληρονομικότητας, αλλά για χάρη της συζήτησης ας πούμε ότι ρωτάει). Μπορεί να ρίξει μια ματιά σε φόρουμ και σάιτ που υπάρχουν για το θέμα αυτό, να δει εκεί τι κάνουν περίπου τα χαρισματικά παιδιά (π.χ. 15 μηνών αναγνωρίζουν τους αριθμούς - αναγνωρίζουν βέβαια δεν σημαίνει ότι απλά τους παπαγαλίζουν, αλλά τους λες "δώσε μου 5 κιμωλίες" και ξέρουν πόσες να σου δώσουν) και να πάρει μια ιδέα για πού μπορεί να κυμαίνεται η ευφυΐα και του δικού της παιδιού. Εκεί πολλές φορές μπορείς να βρεις και ανθρώπους που είναι πιο ειδικοί με το θέμα και μπορούν να την κατευθύνουν και σε πολλά θέματα, αν όντως το παιδάκι της θεωρηθεί χαρισματικό.

Ο δικός μου ο μικρός είναι κοντά στα 4 και δεν κάνει ούτε τα μισά από αυτά που κάνει το διχρονάκι της κοπέλας που άνοιξε το θέμα. Οπότε εγώ θα το χαρακτήριζα χαρισματικό υπό την έννοια ότι έχει τις προδιαγραφές για υψηλές επιδόσεις κι αν το συγκρίνω με τα 2,5χρονα που ξέρω, είναι σίγουρα πάνω από το μέσο όρο.

Δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση πριν τη σχολική ηλικία. Θα πρόσεχα μόνο μην το πάρει πάνω του και μην γίνει θύμα ζήλειας.

πραγματικα δεν ηθελα να γραψω τη γνωμη μου κυριως γιατι θεωρησα το αρχκο μηνυμα ως μηνυμα χωρις πραγματικα καποιο αντικρυσμα και δευτερον γιατι καλυφθηκα απο τις απαντησεις που δοθηκαν. περα ομως απο την πλακα και απαντωνας σοβαρα, οταν διαβασα το αρχικο ποστ το μυαλο μου πηγε κατευθειαν, οντως και χωρις παρεξηγηση, σε μια συγκεκριμενη μορφη αυτισμου. σκεπτομενη ομως συμφωνησα περισσοτερο με την ιδεα και αποψη οτι το παιδακι βλεπει πολλες πολλες πολλες ωρες τηλεοραση. του γινοται δε και ερωτηματα ταυτοχρονα οπως "τι βλεπουμε τωρα; ποιος εινια αυτος; κτλ".

γενικα ο,τι ερωτηματα και ο,τι ερεθισματα δινουμε στο παιδι αυτο και θα μας δωσει σαν αποτελεσμα. το παιδι μιμειται αλλα και αναπαραγει το περιβαλλον του. ειναι ενα εξυπνο, ισως και πολυ εξυπνο, παιδακι με ερεθισματα τα οποια αναπαραγει. επομενως, αγαπητη θεματοθετρια, πρεπει να σκεφτεις πολυ καλα τι ερεθισματα δινετε στο παιδι και αν αυτα εινια καταλληλα για την ηλικια του κια την ψυχοσυνθεση του.

να σημειωσω κιολας οτι και το δικο μου διχρονο καει πολλα απο αυτα που αναφερεις. αλλα εμεις δεν ασχολουμαστε με ομαδες, δεν βλεπει αγωνες στη τηλεοραση κτλ. ξερει επομενως τα φρουτα, τα λαχανικα, τα ζωακια, τα μεγειρικα σκευη, τα μερη του σωματος, τις ηλεκτρικες συσκευες, τον υπολογιστη που τον ανοιγει κανονικα και παιζει με το ποντικι, κανει κανονικα προτασεις, χρησιμοποιει και αντωνυμιες και ρηματα και επιρρηματα και επιφωνηματα και αλλα πολλα. αλλα ξερει πολλα με τα οποια ασχολουμαστε εμεις.

Σας διαβαζω σας διαβαζω και διαβαζω και την αμοιρη την μανα την πρωτη που εγραψε.....τι το θελε......και λεω ή στραβος ειναι ο γιαλος, ή στραβα αρμενιζουμε. Μαλλον το πρωτο παιζει πολυ. Εγω παντως κοπελα μου απο ΟΣΑ εγραψες οτι κανει το 2χρονο σου συμπεραινω οτι ειναι χαρισματικο......η δικια μου οταν ηταν 1.5 ειπε πρωτη φορα την λεξη 'τζιτζικι' και εκανα ΠΑΡΤΙ. Στα 2 δεν εκανε ουτε το 1/5 απο οτι κανει το δικο σου. Εξυπνη ειναι (οσο τα σημερινα παιδια), σπιρτοζα, εχει καπριτσιο, στυλακι κλπ αλλα μεχρι εκει. Δεν αναγνωριζε ουτε γραμματα, ουτε ταμπελες ουτε διαφημιστικα ουτε ελεγε ολοκληρα τραγουδια (οχι τωρα στα 3.5 εννοω στα 2)......Βασικα ακομα και τωρα στα 3.5 δεν αγνωριζει γραμματα/ταμπελες και διαφημιστικα, και λεω ή οντως εσενα ειναι χαρισματικο και ΟΛΩΝ των υπολοιπων το ιδιο. Ή εσας ειναι κανονικα και εμενα για το ΠΙΚΠΑ. Τι να σας πω.......ισως. Επισης Αλκυ εμενα Νοεμβριο κλεινει τα 4. Δεν υπαρχει 1 στο εκατομμυριο να ζωγραφισει θυροειδη. Να ζωγραφισει τον Νεμο με 1 ματι και σαν σιγμα τελικο ειναι πιο πιθανο.

Απο εκει και περα ορεξη να εχει καποιος να διαβαζει οτι γραφετε.........

και εγω νομιζω σιγουρα το παιδακι ειναι προικισμενο αν το συγκρινω με τα δικά μου αλλα εμενα ουτως η αλλως η μεγαλη δεν θελει να ακουει για σχολειο και μου ειπε οτι α γινει βοσκος και θα εχει αλογα οποτε οκ, θα ανησυχουσα αν ηθελε να γινει καρδιοχειρουργος.

(το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ κοκκετα τωρα πως φανταζεται να γινει βοσκος ντυμενη σαν την J.lo που ανακαλυψε προσφατα δεν ξερω!!!!!)

l86Tp3.png d6AUp3.png

Να πω κι εγω τη γνωμη μου ιας που εχω αναρρωτηθει κρυφα αν το παιδι μου ειναι πιο προχωρημενο1Θεωρω οτι εχεις ενα εξυπνο παιδακι που ακουει τα παντα και καποιος εχει ασχοληθει πολυ μαζι του!

Ο μικρος μου που μεχρι τα 2 ημασταν οι δυο μας ηξερε να μετραει αγγλικα κι ελληνικα μεχρι το 10τωρα μετραει μεχρι το 30 στα ελληικα,τα χρωματα τις μερες τα ζωακια,ηξερε να κανει κυκλους γραμμες και προσωπα, 26 μηνων ειχε φτιαξει 4 προσωπα με μαλλια γραμμες για σωμα χερια παπουτσια και μου ειπε η οικογενεια μας!!!!στα 2,5 ειχε αποστηθησει ενα βιβλιο 6 σελιδων 8 γραμμων η καθε σελιδα που ηταν σαν ποιημα και το διαβαζε στο μωρο αλλαζοντας και τις σελιδες οταν επρεπε(αυτο το εκανα κι εγω...αλλα δεν ειμαι και ο πιο εξυπνος ανθρωπος), Ανοιγε το λαπτοπ πηγαινε στο ιστορικο και εμπαινε στο youtube και στο facebook να παιξει παιχνιδι...τωρα δεν τον αφηνω πια στον υπολογιστη και εχει μειωθει και η τηλεοραση!Τωρα ξερει τους μηνες και τις εποχες.Μιλαει πολυ καλα,πλεον κανει κανονικη συζητηση και εχει εκπληκτικη μνημη.Θυμαται πραγματα που εγιναν 3-4 μηνες πριν που εγω τα χω σβησει.

Πριν κανα 2μηνο πηγα σε παιδοψυχολογο να με συμβουλεψει σε καποια ζητηματα και απλα μου ειπε οτι ειναι μεν ενα πολυ εξυπνο παιδακι με ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ερεθισματα που καποιος ασχοληθηκε μαζι του πολυ!Η συμβουλη της ηταν οτι εφ οσον το παιδι τα πιανει ευκολα να μην επαναπαυθουμε με το σχολειο και παντα να τοτ προσφερουμε πολλα ερεθισματα ωστε να μην βαρεθει και επαναπαυθει οτι αφου ειναι εξυπνος δεν χρειζεται και να προσπαθει!και ποτε μα ποτε να μην του λεμε τι εξυπνος που ειναι!

Απο τοτε που γεννηθηκε το μωρο αφου δεν εχω χρονο να του μαθω πραγματακια εχει μασθει πιο λιγα αλλα και παλι τα παιδια σε αυτη την ηλικια εχουν παρα πολλα ερεθισματα!

Όσο και να ασχοληθείς αν το παιδί δεν το χει......

να σας ζήσουν τα μικρά έξυπνα πλασματάκια σας, όντως κάνουν πολλά περισσότερα απο το μέσο όρο

εγώ πάλι θα ήθελα ενα ΓΕΡΟ & ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ παιδι με μέτριο δείκτη νοημοσύνης

95Jqp2.png

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Γιατί εντυπωσιάζεστε με τα κατορθώματα των μικρών παιδιών σε σχέση με τη μνήμη;

Στην ηλικία των 2 ετών (και οι ηλικίες εκεί τριγύρω) χαρακτηρίζονται από την ισχυροποίηση -σταδιακά- της μνήμης. Άλλο παιδί μαθαίνει χρώματα, άλλο γραμματάκια, άλλο ομάδες, άλλο πώς να φτιάχνει ένα παζλ, κτλ κτλ...

Είναι εντυπωσιακό μεν, αλλά δεν το βλέπω ως ένδειξη χαρισματικού παιδιού.

Απ' όσα διάβασα, δεν άκουσα πουθενά για:

- σύνθεση

- δημιουργία

- κατασκευές

- ευρηματικότητα

- ...

Όσο και να ασχοληθείς αν το παιδί δεν το χει......

Αν δεν "το 'χει" σε έναν τομέα' date=' τότε θα το έχει σε κάποιον άλλο! ;)

Επίσης, αν δεν είναι η ηλικία του για να αναπτύξει μια δεξιότητα, ό,τι και να κάνεις... δε θα πετύχει. Ααα, το μόνο που μπορεί κάποιος να πετύχει είναι να μειώσει δραματικά την αυτοπεποίθηση του παιδιού του, μιας και θα βιώνει συνεχείς προσπάθειες που ακολουθούνται από αποτυχία.

Είναι νωρίς να ανησυχείτε για "χαρισματικά παιδιά".

[u']Και θυμηθείτε... ό,τι βλέπετε στο παιδί σας, σίγουρα έχει ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ! :D

[/u]

Αααα και για την ιστορία... να αναφέρουμε πως ο Αϊνστάιν ήταν δυσλεκτικός. Και σύμφωνα με την αυτοβιογραφία του, ... ψιλοτεμπελάκος... Αν δεν είχε ένα φιλαράκι που παρακολουθούσε τα μαθήματα και του πάσαρε σημειώσεις... τα πράγματα θα ήταν πολύυυυυ δύσκολα. ;) Του άρεσε να απασχολείται με άλλα πράγματα. Και ως γνωστόν... όταν ασχολείσαι με κάτι εντατικά το πετυχαίνεις.

Με λίγα λόγια... κανείς δε θα υποψιαζόταν πως αυτός ο άνθρωπος είναι "χαρισματικός". Η χαρισματικότητα δεν είναι τόσο ορατή! Ίσα ίσα... θα έλεγα το αντίθετο!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα