Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως το παιδακι μου ειναι ενας Αινσταιν


Recommended Posts

Η ευφυία δεν είναι κάτι απτό, υπαρκτό, αδιαμφισβήτητο. Είναι μια επιστημονική κατασκευή, μια προσπάθεια να ερμηνεύσουμε τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητη στις επιρροές του περιβάλλοντος και γι' αυτό τα τεστ ευφυίας πρέπει να σταθμίζονται δηλ να μετατρέπονται ανάλογα με την κοινωνική, πολιτισμική και μορφωτική προέλευση του ανθρώπου που θα "μετρηθεί". Ένα το κρατούμενο.

 

Οι ατομικές διαφορές είναι μια παγκοσμιότητα. Δεν υπάρχουν δυο ίδιοι πανομοιότυποι άνθρωποι. Πουθενά. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός από τους άλλους. Έχει δυνατότητες και αδυναμίες. Δεύτερο κρατούμενο.

 

Τα χαρισματικά παιδιά υπερέχουν σε κάποιους τύπους νοημοσύνης (π.χ. στη γλώσσα ή στα μαθηματικά), αλλά θα υπολείπονται σε άλλους (συνήθως στο κοινωνικό κομμάτι). Επομένως ο,τιδήποτε αποκλίνει από το μέσο όρο (που ούτε κι αυτός υπάρχει, αλλά για να συνεννοούμαστε ας το δεχτούμε) θέλει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι και να το δούμε εγκαίρως ώστε και να στηρίξουμε τις δυνατότητες, αλλά κυρίως για να διαχειριστούμε τις αδυναμίες.

 

Το να παρατηρείς ότι το παιδί σου κάνει κάτι που σου φαίνεται διαφορετικό από τα άλλα δεν είναι κακό. Το να ζητήσεις από έναν ειδικό να σου πει την επιστημονική του άποψη για το θέμα για να δεις τι θα κάνεις επίσης δεν είναι κακό. Το άλλος δεν έκανε παιδιά μόνο η Μαριώ το Γιάννη είναι λίγο χαζό, αλλά κατανοητό λόγω κουκουβαγίτιδας. Το να τρέχουμε να απομυθοποιήσουμε τα όποια κατορθώματα έ είναι λίγο άκομψο. Ακόμη κι αν εγώ είμαι ψωνάρα και θεωρώ ότι μου προέκυψε ο συνδυασμός του Αινστάιν με τη Μαντάμ Κιουρί σε νήπιο δε θα έπρεπε να κλονίζει κάποιους για τα δικά τους παιδιά. Και τώρα κράξτε με....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από την άλλη κάποιοι γονείς γέννησαν και τις ιδιοφυίες!Δηλ. δεν διαβάζουμε κάπου ότι ''ο Αινστάιν συνεχίζοντας την επιστημονική έρευνα του πατέρα του κατέληξε εκεί κι εκεί...'', από μόνος του ό,τι έκανε! Κάποιοι γεννάνε και αυτούς τους ανθρώπους που όντως πάνε μπροστά την ανθρωπότητα!Και πού ξέρουμε εμείς αν το παιδί της θεματοθέτριας δεν είναι ένας αυριανός επιστήμονας παγκοσμίου βεληνεκούς;;;

 

Η μόνη ένσταση που έχω σε αυτά που γράφει είναι ότι λέει ότι δεν ασχολούνται καθόλου σαν γονείς στο να του μάθουν όλα αυτά τα πράγματα και ότι το παιδί τα μαθαίνει ''μαγικά'' από μόνο του :? Ε δεν γίνεται, κάποιος τον προσέχει όλη μέρα και βγάζει μέσα από το παιδί -εκμαιεύει αν θέλετε- δυνατότητες που ήδη υπάρχουν μέσα του...

 

Αν θες μας λες ποιος φροντίζει το παιδί σας όσο λείπετε, έτσι χάριν της συζήτησης...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις κοπέλες που λεν ότι δεν είναι δυνατόν το φόρουμ να είναι γεμάτο ευφυείες και μπαίνει στη μέση και η κουκουβαγίαση. Αυτά που έγραψα είναι γενικά.

 

Θα διαφωνήσω λίγο με το ότι η ευφυία είναι κάτι "τεχνικό". Νομίζω ότι η ευφυία είναι κάτι που εκδηλώνεται στην καθημερινή μας ζωή. Τον καλύτερο ορισμό τον άκουσα στην τηλεόραση από έναν άνθρωπο που έχει υψηλότατο IQ. Όταν τον ρώτησαν πώς βιώνει την υψηλή του ευφυία, απάντησε το εξής: "Όταν υπάρχει ένα καθημερινό πρόβλημα / δυσκολία καταλήγω σε μία λύση πάρα πολύ γρήγορα. Όλοι οι δίπλα μου καταλήγουν στην ίδια λύση, απλώς εγώ κάνω τους λογικούς συνδυασμούς πολύ πιο γρήγορα". ΑΥΤΟ είναι η ευφυία, τουλάχιστον κατ' εμέ. Ένα γρήγορο μυαλό.

Θα μου επιτρέψεται να πω ότι αυτό το ζω καθημερινά με τον άντρα μου. Λυπάμαι που το λέω αλλά είναι πιο "γρήγορος" από εμένα:oops::oops:. Όχι μόνο στα "επιστημονικά", αλλά και στα καθημερινά, στα πρακτικά. Επίσης, έχει μεγαλύτερη γκάμα δεξιοτήτων. Δεν αισθάνομαι καθόλου μειονεκτικά, αλλά αυτό που αναφέρω είναι γεγονός. Θα ήμουν "μη-ευφυής" εάν δεν το παρατηρούσα. :-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Η ευφυία δεν είναι κάτι απτό, υπαρκτό, αδιαμφισβήτητο. Είναι μια επιστημονική κατασκευή, μια προσπάθεια να ερμηνεύσουμε τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητη στις επιρροές του περιβάλλοντος και γι' αυτό τα τεστ ευφυίας πρέπει να σταθμίζονται δηλ να μετατρέπονται ανάλογα με την κοινωνική, πολιτισμική και μορφωτική προέλευση του ανθρώπου που θα "μετρηθεί". Ένα το κρατούμενο.

 

Οι ατομικές διαφορές είναι μια παγκοσμιότητα. Δεν υπάρχουν δυο ίδιοι πανομοιότυποι άνθρωποι. Πουθενά. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός από τους άλλους. Έχει δυνατότητες και αδυναμίες. Δεύτερο κρατούμενο.

 

Τα χαρισματικά παιδιά υπερέχουν σε κάποιους τύπους νοημοσύνης (π.χ. στη γλώσσα ή στα μαθηματικά), αλλά θα υπολείπονται σε άλλους (συνήθως στο κοινωνικό κομμάτι). Επομένως ο,τιδήποτε αποκλίνει από το μέσο όρο (που ούτε κι αυτός υπάρχει, αλλά για να συνεννοούμαστε ας το δεχτούμε) θέλει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι και να το δούμε εγκαίρως ώστε και να στηρίξουμε τις δυνατότητες, αλλά κυρίως για να διαχειριστούμε τις αδυναμίες.

 

Το να παρατηρείς ότι το παιδί σου κάνει κάτι που σου φαίνεται διαφορετικό από τα άλλα δεν είναι κακό. Το να ζητήσεις από έναν ειδικό να σου πει την επιστημονική του άποψη για το θέμα για να δεις τι θα κάνεις επίσης δεν είναι κακό. Το άλλος δεν έκανε παιδιά μόνο η Μαριώ το Γιάννη είναι λίγο χαζό, αλλά κατανοητό λόγω κουκουβαγίτιδας. Το να τρέχουμε να απομυθοποιήσουμε τα όποια κατορθώματα έ είναι λίγο άκομψο. Ακόμη κι αν εγώ είμαι ψωνάρα και θεωρώ ότι μου προέκυψε ο συνδυασμός του Αινστάιν με τη Μαντάμ Κιουρί σε νήπιο δε θα έπρεπε να κλονίζει κάποιους για τα δικά τους παιδιά. Και τώρα κράξτε με....

 

Το αυτο.

 

Απλως νομιζω οτι πολλοι γονεις διαβαζουν τετοια ποστ και σκεφτονται "και το δικο μου παιδι τα κανει αυτα αλλα δε μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ειναι ξεχωριστο" και αυτο προσπαθουν να πουν.

 

Η αναπτυξη των διαφορων ειδων intelligence γινεται ακριβως οπως και η αναπτυξη καθε δεξιοτητας του παιδιου δηλαδη ομιλια, περπατημα κλπ. τουτεστιν σε διαφορετικους ρυθμους για καθε παιδακι. Αλλα ολα εξισορροπουνται, δηλαδη εκτος απο καποιες λαμπρες εξαιρεσεις και περιπτωσεις αυτισμου κλπ, το μεγαλυτεερο μερος των παιδιων στην ηλικια των 6-7 ετων θα εχουν τις ιδιες δυνατοτητες νοητικα, και η διαφορα θα ειναι στη δουλεια που εχει ηδη γινει με το παιδι. Γι'αυτο και τα ΚΕΔΔΥ σπανιως κοιτανε παιδακια κατω των 6 ετων (διορθωστε με αν κανω λαθος, νομιζω αυτη ειναι η πολιτικη τους).

 

Απο'κει και περα φυσικα καθε παιδι θα εχει κλισεις (τα ειδη που λεγαμε παραπανω).

 

Να χιαρεστε ολες τα παιδακια σας, να ειναι υγιη και ευτυχισμενα. Η συμβουλη μου θα ηταν αν οντως θεωρει καποιος οτι το παιδακι του ειναι ανω του μεσου ορου να συνεχισει τη δουλεια που κανει μαζι του και οταν φτασει σε σχολικη ηλικια να ζητησει καποια αξιολογηση. Στις ηλικιες των 2 και 3 ετων οχι μονο δε θα σημαινει και πολλα η αξιολογηση, αλλα ειναι πολυ νωρις και αδικο να μπει το μωρο σε τετοιο λουκι και να φορεσει την ταμπελα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις κοπέλες που λεν ότι δεν είναι δυνατόν το φόρουμ να είναι γεμάτο ευφυείες και μπαίνει στη μέση και η κουκουβαγίαση. Αυτά που έγραψα είναι γενικά.

 

Θα διαφωνήσω λίγο με το ότι η ευφυία είναι κάτι "τεχνικό". Νομίζω ότι η ευφυία είναι κάτι που εκδηλώνεται στην καθημερινή μας ζωή. Τον καλύτερο ορισμό τον άκουσα στην τηλεόραση από έναν άνθρωπο που έχει υψηλότατο IQ. Όταν τον ρώτησαν πώς βιώνει την υψηλή του ευφυία, απάντησε το εξής: "Όταν υπάρχει ένα καθημερινό πρόβλημα / δυσκολία καταλήγω σε μία λύση πάρα πολύ γρήγορα. Όλοι οι δίπλα μου καταλήγουν στην ίδια λύση, απλώς εγώ κάνω τους λογικούς συνδυασμούς πολύ πιο γρήγορα". ΑΥΤΟ είναι η ευφυία, τουλάχιστον κατ' εμέ. Ένα γρήγορο μυαλό.

Θα μου επιτρέψεται να πω ότι αυτό το ζω καθημερινά με τον άντρα μου. Λυπάμαι που το λέω αλλά είναι πιο "γρήγορος" από εμένα:oops::oops:. Όχι μόνο στα "επιστημονικά", αλλά και στα καθημερινά, στα πρακτικά. Επίσης, έχει μεγαλύτερη γκάμα δεξιοτήτων. Δεν αισθάνομαι καθόλου μειονεκτικά, αλλά αυτό που αναφέρω είναι γεγονός. Θα ήμουν "μη-ευφυής" εάν δεν το παρατηρούσα. :-P:-P

 

το IQ δε σημαινει απολυτως τιποτα, ειναι εντελως made up και το τεστ ηταν φτιαγμενο για ανθρωπους συγκεκριμενης φυλης, κουλτουρας και κοινωνικης θεσης.

 

Ο ορος "ευφυια" απο μονος του μπορει να σημαινει τοσα πραγματα που τελικα δε σημαινει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το IQ δε σημαινει απολυτως τιποτα, ειναι εντελως made up και το τεστ ηταν φτιαγμενο για ανθρωπους συγκεκριμενης φυλης, κουλτουρας και κοινωνικης θεσης.

 

Ο ορος "ευφυια" απο μονος του μπορει να σημαινει τοσα πραγματα που τελικα δε σημαινει τιποτα...

 

Θα συμφωνήσω ενδεχομένως με το θέμα του τεστ IQ, διότι δεν το έχω μελετήσει, οπότε δεν έχω άποψη για το πώς είναι διαμορφωμένο.

 

Θα διαφωνήσω με το το θέμα της ευφυίας. Υπάρχει και εκφράζεται σε όλες τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Δεν μας κάνει καλύτερους ή χειρότερους χαρακτήρες και σίγουρα δεν μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο χρήσιμους στην κοινωνία, αλλά υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον το βλέπω και το αναγνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω και σε αυτό το ποστ και σε άλλα ανάλογα μια "δυσκολία" όταν κάποιος αναφέρεται σε ένα παιδί εξυπνότερο του μετρίου. Είμαστε όλοι πολύ πρόθυμοι να χειροκροτήσουμε όταν ένα παιδί έχει ταλέντο στη μουσική ή στον αθλητισμό, αλλά μόλις τεθεί το θέμα της ευφυίας, αποκτούμε αμέσως μία αντιμετώπιση του στυλ "αποκλείεται να είναι πιο έξυπνο από τα υπόλοιπα, είναι πιο δουλεμένο, είναι το ένα, είναι το άλλο, αλλάαααααα πιο έξυπνο αποκλείται. Όλοι είμαστε το ίδιο έξυπνοι". Εδώ εγώ διαφωνώ. Κατά τη δική μου λογική, προφανώς υπάρχουν παιδιά που είναι πιο ευφυή από τον μέσο όρο. (Δεν λέω ότι είναι το δικό μου, γενικά μιλάω). Εφόσον υπάρχουν ενήλικες ευφυέστεροι από εμένα, προφανώς αυτοί οι ενήλικες και σαν παιδιά ήταν ευφυέστεροι από εμένα.

Σαφώς ΔΕΝ είμαστε όλοι το ίδιο έξυπνοι. Σαφώς ΔΕΝ ξεκινάμε όλοι με το ίδιο νοητικό δυναμικό. Αλλά ένα παιδάκι που είναι εξελικτικά πιο μπροστά από τα άλλα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει δείκτη νοημοσύνης υψηλότερο του μέσου (ή ότι θα γίνει πιο έξυπνος ή πιο πετυχημένος ενήλικας - άλλη συζήτηση αυτή).

 

Νοημοσύνη πάνω από το μέσο όρο έχει το 2-3% του παιδικού πληθυσμού. Υψηλότατη νοημοσύνη (επιπέδου Αϊνστάιν) έχει περίπου 1 παιδί στα 1000. Αν το δεις στατιστικά, μάλλον υπάρχουν περισσότερες κουκουβάγιες και λιγότεροι Αϊνστάιν στην παρέα μας :wink:

 

Παρεμπιπτόντως, καλά κάνει η θεματοθέτρια και η κάθε μαμά να το ψάχνει, γιατί ΑΝ το παιδί σου είναι μέσα σε αυτό το 3% και πολύ περισσότερο αν είναι το 1 στα 1000, θα χρειαστεί ειδικούς χειρισμούς μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ενδεχομένως με το θέμα του τεστ IQ, διότι δεν το έχω μελετήσει, οπότε δεν έχω άποψη για το πώς είναι διαμορφωμένο.

 

Θα διαφωνήσω με το το θέμα της ευφυίας. Υπάρχει και εκφράζεται σε όλες τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Δεν μας κάνει καλύτερους ή χειρότερους χαρακτήρες και σίγουρα δεν μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο χρήσιμους στην κοινωνία, αλλά υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον το βλέπω και το αναγνωρίζω.

 

δε διαφωνουμε στην υπαρξη του φαινομενου, αλλα στην εκφραση του. Αυτο δηλαδη που βλεπεις και κατανοεις ως αυξημενη ευφυια (δεν ξερω ακριβως τι εννοεις) ειναι ενα ή δυο ειδη της. Αυτο εννοουσα οτι δε σημαινει τιποτα. Αν διαβασεις για τα 8 ειδη ευφυιας θα καταλαβεις τι εννοω, δε θελω να επεκταθω εδω επειδη εχει συζητηθει πολλες φορες στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο.

Απλως νομιζω οτι πολλοι γονεις διαβαζουν τετοια ποστ και σκεφτονται "και το δικο μου παιδι τα κανει αυτα αλλα δε μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ειναι ξεχωριστο" και αυτο προσπαθουν να πουν.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, προσωπικά ακριβώς αυτό ήθελα να πω και ίσως δεν εκφράστηκα σωστά....

Επίσης ο μόνος λόγος που έγραψα στην θεματοθέτρια είναι για να δει και την άλλη πλευρά, ότι κάποια πράγματα είναι φυσιολογικά.

Τυχαίνει στο κύκλο μου να έχουμε πάρα πολλά παιδιά διαφόρων ηλικιών και τα μάτια μου έχουν δει πάρα πολλά.

Απλά εγώ με το χαρακτήρα που'χω ( όπως έλεγε η Μαλβίνα ) έτυχε να μην κουκουβαγίσω και ευτυχώς δηλαδή γιατί από τη χρονιά που πέρασε θα μου ερχόταν πολύ κατακέφαλα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα όλες τις απαντήσεις συγνωμη κι όλας

 

ερώτηση :

εχετε απευθυνθεί πχ στη ΜΕΝΣΑ να κανει αξιολόγηση του παιδιου ή γενικά σε καποιον

αλλον

που σας έχει επιβεβαίωσει τον υψηλό δείκτη νοημόσυνης ήηηη αφε αφτου σας ;;;

 

http://www.mensa.org.gr/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1〈=el

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτην την ερωτηση μου την κανουν πολύ. Πως το εμαθα; Η απαντηση είναι μια

Απλα το αφησα ελευθερο, να με καθοδηγει το ιδιο το παιδι

Φυσικα τα ερεθισματα που του δινουμε εμεις οι γονεις είναι πολλα . Τον παιρνουμε παντα μαζι μας οπουδηποτε παμε. Σε διακοπες από μηνων, Σε εκθεσεις , σε αγωνες , σε επισκεψεις, στο ζωολογικο κηπο αφου βλεπαμε την υπερβολικη αγαπη του για τα ζωα. Το θεμα είναι πως τα εκμεταλλευεται το μυαλο του κάθε παιδιου.

Νομίζω ότι αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι το παιδί σου είναι όντως δουλεμένο ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ. Δουλεύω ένα παιδί δεν σημαίνει κάθομαι και του μαθαίνω παπαγαλία τα ζωάκια, τα χρώματα και τους αριθμούς. Δουλεύω σημαίνει του παρέχω ερεθίσματα, του δείχνω, του διηγούμαι, του εξηγώ τι βλέπουμε και τι κάνουμε, του μιλάω πολύ και μιλάω πολύ παρουσία του παιδιού, το ενθαρρύνω να μάθει, να δει, να αποκτήσει εμπειρίες, και όσο βλέπω ότι ενδιαφέρεται συνεχίζω να του δίνω ακόμα περισσότερα ερεθίσματα. Μπορεί να νομίζεις ότι το αφήνεις να σε καθοδηγεί, αλλά στην ουσία το βοηθάς κι εσύ, παρέχοντάς του τέτοια πληθώρα ερεθισμάτων (και καλά κάνεις).

 

Αν δεις ένα παιδάκι που δεν κάνει ούτε τα μισά από αυτά που κάνει το δικό σου, ρώτα τους γονείς του να σου πουν σε πόσες εκθέσεις το έχουν πάει, σε πόσους αγώνες, σε πόσες εκδρομές, σε πόσους ζωολογικούς κήπους. Και μετά έλα να μας πεις πόσο αδούλευτο είναι το δικό σου παιδί.

Link to comment
Share on other sites

dalia κανουν αξιολογήσεις και σε παιδακια κατω των δεκα ετων και η μένσα κανει μέλη και μκρότερα παιδια

http://www.pheme.gr/article.aspx?id=3605

 

Η βρετανίδα Χάιντι Χάνκινς θεωρείται παιδί φαινόμενο και έγινε μέλος της Mensa.

 

Τι λένε Χάιντι, είναι ξανθιά, αλλά δεν παίζει με τα κοτσιδάκια της. Παρʼ ότι τεσσάρων ετών έχει δείκτη ευφυίας που θα ζήλευαν κορυφαίοι επιστήμονες.

 

Παρʼ ότι είναι μόλις τεσσάρων ετών διαθέτει δείκτη IQ 159, ένα βαθμό λιγότερο από το IQ του Αϊνστάιν και του Στίβεν Χόκινγκ!

 

Όταν άλλα μωρά στην ηλικία των δυο ετών αρχίζουν να λένε τις πρώτες λεξούλες, η Χάιντι Χάνκινς είχε μάθει να διαβάζει και να μετράει ως το 40!

 

Οι ειδικοί της Mensa είπαν στους γονείς της ότι η μικρή έχει πολλές προοπτικές.

 

Σύμφωνα με τους ειδικούς τα ατελείωτα "γιατί", η ασυνήθιστη μνήμη, η δυνατότητα ανάγνωσης και γραφής από πολύ μικρή ηλικία, καθώς και η έλλειψη κάθε ενδιαφέροντος για παιχνίδι με τους συνομήλικους τους, αποτελούν ενδείξεις υψηλής ευφυίας των λιλιπούτιων Αϊνστάιν.

 

Σύμφωνα με τη Mensa, ορισμένες από τις ενδείξεις για την υψηλή ευφυία ενός παιδιού είναι το ασυνήθιστα καλό μνημονικό, η ικανότητα να διαβάζει από πολύ μικρή ηλικία, το ενδιαφέρον για να μαθαίνει διεθνή γεγονότα, η έλλειψη ενδιαφέροντος για τα παιδιά ίδιας ηλικίας και οι συνεχείς ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας και τα καλα λογια σας.

 

Βλεπω ομως οτι καποιες δυσκολευεστε να αποδεχτειτε οτι ενα παιδακι ειναι πιο εξυπνο, και προσπαθειτε να το αποδωσετε σε κατι αλλο.

Καποιος ΕΙΝΑΙ απο διπλα που του λεει συνεχως τι θα πει λες και τα παιδια ειναι μαριονετες

Και το πιο ΄΄φοβερο ΄΄ , το εγραψε η emmaki και συνεδεσαι το παιδί μου με τον αυτισμο .

Επιεικώς θα πω , όχι επαγγελματική διαστροφή, όπως εξαλλου είπε η ιδια αλλά ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ σκετη. Ο επαγγελματισμος προυποθετει γνωσεις και στοιχειωδης κριτικη ικανοτητα σε αυτα που διαβαζουμε και κυριως υπευθυνοτητα πριν μιλησουμε και πουμε κατι τοσο σοβαρο.

 

Θα ηθελα να απαντησω σε καποια ερωτηματα που εκαναν οι αλλες κοπελες και διακαιολογημενα ειχαν καποιες απορειες.

Δεν ηθελα να σας κουραζω και να παινευω και πολύ τον μικρο μου γιαυτο δεν εκανα πολυ αναφορα στο χαρακτηρα του Εξαλλου το θεμα και το ερωτημα ηταν για τις ικανοτητες του και όχι για τον χαρακτηρα του.

 

Ισως δικο μου το λαθος για την εικονα που σας εδωσα

΄΄΄Ενα παιδι φυτο μπροστα σε μια τηλεοραση΄΄

 

Αντιθετα είναι ενα παιδακι με πολύ πλουσιο συναισθηματικο κοσμο, κοινωνικοτατος που επιζητουν την παρεα του ολα τα παιδακια.

Εντάσσεται σε καθε παρεα παιδιων στο δρομο, στο παρκο . Τα μεγαλυτερα ενώ στην αρχη τον σνομπαρουν , μετα αντιλαμβανονται ότι καταλαβαινει πολύ περισσοτερα και του συμπεριφερονται σαν ισο προς ισο.

Το ποσο αξιολατρευτος ειναι, μας το επιβεβαιωνουν ολοι. Στα καταστηματα που παω, στα ψιλικατζιδικα ολοι οι γνωστοι και οι αγνωστοι τον συμπαθουν ιδιατερα, γιατι ειναι ενα παιδακι με θετικη ενεργεια, πολυ χαμογελαστος , παραστατικος και εκφραστικοτατος και μας λενε τα καλυτερα, ακομη και περαστικοι στο δρομο. Δεν ηθελα να αναφερθω σε αυτα , γιατι ειναι χαρισματα που πολλα παιδακια εχουν

 

Επισης Δεν εστιαζω στις γνωσεις στο παιδι μου στην καθημερινοτητα. Λαθος σας εδωσα να καταλαβατε. Δινω πολλη εμφαση στην καλλιεργεια της ψυχης του και την διαμορφωση του καλου χαρακτηρα του.

Ο σκοπος μου απο νεογεννητο ηταν να το κανω να νιωσει ασφαλεια, αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη εκδηλώνωντας καθε στιγμη τα συναισθηματα μου και μιλωντας μαζι του-οδηγια απο το ΙΑΣΩ- οσες ωρες ειμαι μαζι του. Δεν με ενδιέφερε η εξυπνάδα ίσως γιατί και οι δυο γονείς ξεχωρίζαμε από μικροί για τις ικανότητες μας στα μαθήματα κυρίως στα μαθηματικά και η επαγγελματική σταδιοδρομία μας ήταν αποτέλεσμα της ικανότητας αυτής, είχαμε μια υποσυνείδητη σιγουριά, ότι το παιδί μας κάτι θα κληρονομήσει και από εμας. Αντιθετα οταν ηταν μικρο και μας τον ελεγαν πολυ εξυπνο . τα θεωρουσα κολακειες. Ενταξει ενα φυσιολογικοτατο εξυπνουλι παιδακι ελεγα, μεσα μου που και τελικα αυτο μπορει να ειναι. Τιποτα παραπανω

 

Η τακτική μου στην διαπαιδαγώγηση του παιδιού μου και ήμουν απόλυτη σε αυτό από τότε που γεννήθηκε (που με εχει διδαξει η μητερα μου , η οποια πιστευει ότι κάθε παιδι είναι τελειο φτιαγμενο από το Θεο και να τα αφηνουμε ελευθερο χωρις να το αλλοτριωνουμε και να το παραμορφωνουμε με συνεχομενες υποδειξεις και παρεμβασεις με πρεπει , μη και οχι) ήταν και είναι,

΄΄οτι το κάθε παιδί πρέπει να το αφήνεις τελείως ελεύθερο, χωρίς να του ζαλίζουμε το μυαλό, να αναπτύξει τις δικές του ικανότητες . Όσες έχει, ΣΕ οποιον τομεα εχει. Και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που το παιδί διαμορφώνει τον χαρακτήρα του και αναπτύσσει τον συναισθηματικό του κόσμο. Οι γνώσεις έρχονται σε δεύτερη προτεραιότητα για μένα. Είναι για τις σχολικές ηλικίες άνω των 6 ετών.

Ενα παιδι εξυπνο , δεν χρειαζεται να μαθει την αλφαβητα απο τα 3 η να κανει προσθεση και αφαιρεση. Ουτε σημαινει ότι το παιδι είναι εξυπνο εαν καθεται καποιος από πανω του και σωνει και καλα του μαθαινει καποια πραγματα με την συνεχομενη επαναλληψη. Αυτο ειναι τεραστιο λαθος. Του δημιουργει ελλειψη αυτοπεποιηθησης , οταν του δινει του παιδιου παραπανω απο αυτα που μπορει και το κανεις να νιωθει ανικανο. Εξαλλου Πιεζοντας το παιδί μπορεί να το κατευθύνεις σε λαθος τομεα.

 

Εξυπναδα είναι η ικανοτητα γρηγορης επεξεργασιας δεδομενων σε συδυασμο με την μνημη και είναι αποτελεσμα πολλων χαρακτηριστικων, παρατηρητικοτητας, περιεργειας και ενδιαφεροντος και εννοειται περιβαλλοντος και εξωτερικων ερεθισματων κτλ.. Ο εγκεφαλος μοιαζει πολύ με τον υπολογιστη.

Συνδυασμος ramκαι ταχυτητα επεξεργαστη.

 

Θα συμφωνήσω με την AthinaP, ότι η σχέση παιδιού και γονέα είναι αμφιδρομη. Το παιδι μας καθοδηγει πώς να του συμπεριφερθουμε και τι να του πουμε.

Όταν ένα παιδι βλεπεις ότι καταλαβαινει θα του μιλησεις αναλογα και θα του συμπεριφερθεις αναλογα. Σε προκαλει το ιδιο το παιδι που φαινεται από νεογεννητο να του δωσεις τα διαφορα ερεθισματα.

Παρ. χ. εάν δεις ένα παιδι 16 μηνων με το που του μιλας για ένα ζωακι , ανταποκρινεται, ενθουσιαζεται και το μιμειται αμεσως σε οδηγει να του πεις για το επομενο, επομενο…..κτλ, Όταν κάθε ζωακι που βλεπει εξω, σε αλλα σπιτια , η σε περιοδικο ΜΟΥ το ζηταει να του το παρω, δεν μπορω να κανω διαφορετικα

Ετσι εφτασε 2 χρονων να ξερει όλα τα ζωα . Όταν 2 χρονων περιεγραφε με ενθουσιασμο στους αλλους για την καρετα -καρετα και ελεγε και σε ποιο μερος τη ειχαμε δει μετα από 2 μηνες. Δεν νομιζω ότι διδασκεται αυτό.

Η νομιζετε ότι καθομαι σπιτι και του λεω για την καρετα-καρετα για να κανει επιδειξη στους αλλους. Ανοητη δεν ειμαι. Εγω ουτε φαγητο προλαβαινω να φτιαξω

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ , ΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ.

 

Δεν καθησα να τον διδαξω για τα χρωματα, όπως προαναφερθηκε. Αντιθετα μου φαινεται τελειως ανοητο , να το κανω. Τι νοημα εχει εάν το παιδι μαθει τα χρωματα 2 η 3 η 4 , ώστε να καθησω να του τα διδαξω. Όταν βλεπεις όμως ότι 22 μηνων το παιδι δεν πειθεται ότι το ροζ είναι κοκκινο, αντιθετα μπερδευεται πιο πολύ , πρεπει να του πεις ποιο είναι το ροζ και ποιο είναι το κοκκινο Πρεπει να του πεις το σωστο. Χαρακτηριστικα του εχα πει για ένα αντικειμενο ότι είναι κοκκινο , 24 μηνων και γυριζει και μου λεει ΄΄όχι ποτοκαλι, λαθος εκανες΄΄

 

 

Δεν το εμαθα ποσο χρονων είναι. Εκπλαγηκαμε πολύ όταν τον ακουσαμε και οι δυο. Ουτε του ηρθε επιφητηση. Απλά το παιδί έχει τις κεραιες του ανοιχτες σε οτιδηποτε ακουει διπλα του και το αρπαζει με την πρωτη παντα.Εκει θεωρω ότι εχει ικανοτητα.

2.50 Χρονων τον ρωτησε εναςστο δρομο , ποσο χρονων είναι και απαντησε 2.50.

Η γυναικα που εμενε μαζι του ηταν κυριως η μητερα μου , η οποια είναι μια πολύ παραδοσιακη γιαγια , που αυτό που την ενδιαφερει κυριως είναι το φαγητο του παιδιου.

 

Αυτην την ερωτηση μου την κανουν πολύ. Πως το εμαθα; Η απαντηση είναι μια

Απλα το αφησα ελευθερο, να με καθοδηγει το ιδιο το παιδι

Φυσικα τα ερεθισματα που του δινουμε εμεις οι γονεις είναι πολλα . Τον παιρνουμε παντα μαζι μας οπουδηποτε παμε. Σε διακοπες από μηνων, Σε εκθεσεις , σε αγωνες , σε επισκεψεις, στο ζωολογικο κηπο αφου βλεπαμε την υπερβολικη αγαπη του για τα ζωα. Το θεμα είναι πως τα εκμεταλλευεται το μυαλο του κάθε παιδιου.

 

ΤουΛΕΜΕ ότι μας ζηταει ΝΑ ΜΑΘΕΙ και πολλες φορες λεμε ναμην ξεγιελιομαστε, και εχουμε αξιωσεις από αυτόν περισσοτερες από την ηλικια του, όπως πολύ ωραια ειπε καποια από εσας που εχει 2 παιδακια και καταλαβαινει διαφορες. Δυστυχως αυτή είναι η μεγαλη παγιδα. Μπορει ένα παιδακι 2χρονων νοητικα να είναι πιο μπροστα από τα αλλα , η ψυχουλα του όμως είναι 2 χρονων. Οι αναγκες του είναι αναγκες παιδιου 2 χρονων.

 

Τελειωνοντας θελω επεισης να πω, οτι δεν πιστευω απολυτα οτι η γρηγορη αναπτυξη στα 2 ειναι απαραιτητα και ενδειξη υπερβολικης εξυπναδας. Μπορει ναι , ισως και οχι. Ενδειξεις υπαρχουν ,τα χρονια θα δειξουν . Να ειμαστε ολοι καλα γιατι πανω απο ολα προεχει η υγεια.

Μου αναφερατε και παραδειγματα σχετικα.

Σας ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για το ενδιαφέρον , το χορνο σας και την γνώμη σας.

Να χαιρεστε και εσεις τα δικα σας παιδακια και να ειναι παντα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και τα ΚΕΔΔΥ σπανιως κοιτανε παιδακια κατω των 6 ετων (διορθωστε με αν κανω λαθος, νομιζω αυτη ειναι η πολιτικη τους).

 

 

Στα ΚΕΔΔΥ βλέπουμε παιδιά από 4 έως 18 ετών.

Όταν το παιδί μπει σε κάποιο σχολικό πλαίσιο και περάσει λίγο διάστημα, μπορεί κάποιος να δει αν το παιδάκι είναι πολύ πιο πίσω από τα υπόλοιπα παιδιά. Αυτή είναι η αξιολόγηση που γίνεται στα 4χρονα. Σε παιδιά νηπιαγωγείου, ελέγχουμε πιο πολλά πράγματα. Αν π.χ. έχουμε ένα παιδί νηπιαγωγείου το οποίο γύρω στα Χριστούγεννα δεν μπορεί ακόμα να αναγνωρίσει το όνομα του ή να ξεχωρίσει τα χρώματα, ή να καθίσει 5 λεπτά στον ποπό του.

 

Σε τέτοιες ηλικίες δεν βάζουμε ταμπέλα, εκτός αν μιλάμε για κάποιο πολύ μεγάλο πρόβλημα, π.χ. για μια βαριά νοητική καθυστέρηση ή για αυτισμό (που πάλι η διάγνωση δεν γίνεται από το ΚΕΔΔΥ αλλά από παιδοψυσίατρο ή αναπτυξιολόγο και εμείς απλά βλέπουμε τις σχολικές δεξιότητες του παιδιού και προτείνουμε τρόπους για να δείξουν τις δυνατότηες τους )

Συνήθως, τα παιδιά νηπιαγωγείου η γνωμάτευση που παίρνουν είναι "μαθησιακές δυσκολίες" (με εξαίρεση τις περιπτώσεις που ανέφερα) και υπάρχει επαναξιολόγηση με τη λήξη της σχολικής χρονιάς για να δούμε αν το πρόβλημα που παρουσίαζε το παιδί ήταν θέμα ωριμότητας ή κάτι πιο βαθύ. Αλλά ακόμα και να μην υπάρχει η βελτίωση που θέλουμε (στα πλαίσια του ότι το κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς, αλλά πρέπει να αναπτύσσει και κάποιες δεξιότητες) πάλι δεν μπαίνει εύκολα η ταμπέλα. Πάλι θα μιλήσουμε για "μαθησιακές δυσκολίες", πάλι θα γίνει ειξατομικευμένο εκπαιδυετικό πρόγραμμα, πάλι θα αξιολογηθεί πιο σύντομα το παιδί από τα 3 χρόνια που τυπικά ισχύει μια γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ.

Μετά τα μέσα της Β Δημοτικού (γύρω στα Χριστούγεννα), θα αρχίσουμε να μιλάμε για αιτία των προβλημάτων. Τότε το τεστ νοητικής ικανότητας (το WISC που καμία σχέση δεν έχει με τα τεστς IQ) που γίνεται από ψυχολόγο θα μπορεί να θεωρηθεί έγκυρο και να πούμε ότι το παιδί έχει π.χ. δυσλεξία και γι' αυτό έχει προβλήματα στη γραφή και την ανάγνωση.

 

Σε τέτοια ηλικία γίνεται πάλι το ίδιο τεστ για να δούμε αν ένα παιδί είναι ευφυές και πρέπει να ενταχθεί σε ειδικό πλαίσιο επίσης (σύμφωνα με το νόμο της Ειδικής Αγωγής, και τα ευφυή παιδιά εντάσσονται στα άτομα με ειδικες ανάγκες με τη λογική όχι ότι έχουν κάποια αναπηρία ή κάποιο προβλημα, αλλά με τη λογική ότι θέλουν ειδικές ρυθμίσεις για τη φοίτηση τους στο σχολέιο)

Όπως είπα, όμως, 10 χρόνια που δουλέυω στην ειδική αγωγή (τα 5 σε ΚΕΔΔΥ) δεν είχαμε κάποιο παιδί που όντως να είναι ευφυές.

Link to comment
Share on other sites

απευθύνομαι προς τη θεματοθέτρια αλλά και γενικά, πιστέυω ότι πράγματι έχεις ένα έξυπνο παιδάκι με αντίληψη με το οποίο ασχολείστε και του δίνετε ερεθίσματα, τώρα το τι είναι ικανός να κάνει στο μέλλον θα το δείτε στην πορεία αφού είστε κοντά του

 

όμως πιστεύω ότι είναι σχετικά νωρίς να αρχίσετε να ασχολείστε με αξιολογήσεις και τεστ ευφυίας, απλά θα μπείτε σε μία διαδικασία που θα κάνει το παιδί να αισθάνεται κάπως και ίσως ψυχολογικά να μην το βοηθήσει, αφήστε να μεγαλώσει, να πάει σχολείο κι εκεί σύμφωνα και με τη γνώμη των δασκάλων το ξανακοιτάτε

 

δε μου αρέσει σε τόσο μικρές ηλικίες να είμαστε manager ή κάτι τέτοιο, το παιδι μου έξυπνο ή μη το λατρεύω, αν δω μεγαλώνοντας ότι έχει δυνατότητες θα κάνω το παν για να το βοηθήσω και να το στηρίξω να τις αξιοποιήσει και να τις εξελίξει, σεβόμενη όμως τις αποφάσεις του και τις επιθυμίες του, μπορεί δηλ. ένα πανέξυπνο παιδάκι να μη θέλει να γίνει πυρηνικός έπιστήμονας αλλά ζωγράφος ή ποδοσφαιριστής, απλά ως γονείς δίνουμε επιλογές και στηρίζουμε!

 

προς το παρόν φροντίζω να είναι ευτυχισμένος και να του δίνω ερεθίσματα και πολλή πολλή αγάπη, δεν είμαι της σχολής να μάθουν να κάνουν πράγματα πάνω από την ηλικία τους ή ντε και καλά όλα τα παιχνίδια να είναι εκπαιδευτικά ή να διαβάζει 800 βιβλία, και σε εκθέσεις δεν τον παίρνω γιατί απλά βαριέται και δεν κάθεται, φυσιολογικό για την ηλικία του, μη βιάζεστε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας για να αποδειχτείτε σούπερ και εξελιγμένοι γονείς, αυτό είναι γενικό σχόλιο!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως είπα, όμως, 10 χρόνια που δουλέυω στην ειδική αγωγή (τα 5 σε ΚΕΔΔΥ) δεν είχαμε κάποιο παιδί που όντως να είναι ευφυές.

 

Κοίτα emmaki, έχεις γράψει πολλά ποστ στο φόρουμ που όλα σχεδόν έχουν ουσία και είναι σημαντικά, όμως αυτό το τελευταίο που έγραψες ακούγεται περίεργο. Τι θες να πεις; Ότι δεν υπάρχουν χαρισματικά παιδιά στην Ελλάδα; Στην περιοχή σου; Στο συγκεκριμένο ΚΕΔΔΥ; Ή μήπως το τεστ δεν μπορεί να διακρίνει τη χαρισματικότητα για τα ελληνάκια; Τα ελληνάκια δεν είναι χαρισματικά; Ή δεν κατευθύνονται στα ΚΕΔΔΥ, τα οποία αναλαμβάνουν κατεξοχήν άλλες περιπτώσεις;

 

Όπως αναφέρθηκε, η χαρισματικοτητα είναι κάτι το στατιστικό, οπότε θα υπάρχουν τα χαρισματικά, ίσως δεν κατευθύνονται στα ΚΕΔΔΥ...

 

Τέλος πάντων, έχω ακούσει ότι υπάρχει μια ομάδα στο Αγία Σοφία που κάνει αξιολογήσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι ηλικίες πιάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα emmaki, έχεις γράψει πολλά ποστ στο φόρουμ που όλα σχεδόν έχουν ουσία και είναι σημαντικά, όμως αυτό το τελευταίο που έγραψες ακούγεται περίεργο. Τι θες να πεις; Ότι δεν υπάρχουν χαρισματικά παιδιά στην Ελλάδα; Στην περιοχή σου; Στο συγκεκριμένο ΚΕΔΔΥ; Ή μήπως το τεστ δεν μπορεί να διακρίνει τη χαρισματικότητα για τα ελληνάκια; Τα ελληνάκια δεν είναι χαρισματικά; Ή δεν κατευθύνονται στα ΚΕΔΔΥ, τα οποία αναλαμβάνουν κατεξοχήν άλλες περιπτώσεις;

 

Όπως αναφέρθηκε, η χαρισματικοτητα είναι κάτι το στατιστικό, οπότε θα υπάρχουν τα χαρισματικά, ίσως δεν κατευθύνονται στα ΚΕΔΔΥ...

 

Τέλος πάντων, έχω ακούσει ότι υπάρχει μια ομάδα στο Αγία Σοφία που κάνει αξιολογήσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι ηλικίες πιάνουν...

 

 

Δεν λέω τίποτα από αυτά.

 

Λέω απλά ότι αυτά τα χρόνια δεν έχω δει στο ΚΕΔΔΥ κανένα παιδί που να αποδείχτηκε χαρισματικό.(Σε ένα μαθητικό πληθυσμό 10.000 παιδιών)

 

Αυτό και μόνο αυτό.

Ούτε ότι δεν υπάρχουν χαρισματικά παιδιά, ούτε ότι δεν πηγαίνουν στα ΚΕΔΔΥ, ούτε έκρινα το τεστ που είναι το μόνο θεσπισμένο στην Ελλάδα για νοητικό δυναμικό.

 

Και είπα και πιο πάνω, όλα τα χρόνια που λειτουργούν τα ΚΕΔΔΥ (παλιά ως ΚΔΑΥ), επειδή έχω δει το αρχείο, μόνο μία φορά ήρθε παιδί με αίτημα των γονέων για διερεύνηση αν είναι χαρισματικό. Το WISC έδειξε μέτρια νοητική... Προφανώς ήταν λάθος εκτίμηση των γονέων.....

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, έχω ακούσει ότι υπάρχει μια ομάδα στο Αγία Σοφία που κάνει αξιολογήσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι ηλικίες πιάνουν...

 

Μιλάς προφανώς για ομάδα σε Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο.

Η ίδια αξιλόγηση που γίνεται εκεί, γίνεται και στα ΚΕΔΔΥ. Τα ίδια τεστ χρησιμοποιούνται (είπα ότι είναι το μόνο σταθμισμένο στην Ελλάδα, άρα το μόνο επίσημο και είναι για παιδιά από 6 έως 18 ετών)

 

 

Με τα χαρισματικά παιδιά έχει ασχοληθεί πολύ η Αγγελική Δαβάζογλου, καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Αλεξανδρούπολης. Είναι από τους λίγους Έλληνες πανεπιστημιακούς που έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα και έχουν γράψει βιβλία.

 

Ενδεικτικά αναφέρω το:

 

Δαβάζογλου-Σιμοπούλου, Α. (1999) Τα χαρισματικά παιδιά στην εκπαίδευση. Αλεξανδρούπολη: Αυτοέκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμεις έχουμε στον κύκλο μας παιδάκι που το έστειλαν οι ίδιες οι δασκάλες για αξιολόγηση και το έγραψαν μετά στην επόμενη τάξη...βέβαια πραγματικά το παιδί φυσάει δεν το συζητώ! Κάνει μπαμ ότι είναι πολυ μπροστά από την ηλικία του. Αυτοί τί διαδικασία ακολούθησαν? Για το ίδιο γραφείο λέμε?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σημειώσω κάτι που γράφτηκε πιο πάνω. Ότι η χαρισματικότητα δεν αποτελεί εγγύηση για σχολική επιτυχία.

 

Υπάρχει η κατηγορία των χαρισματικών παιδιών που τα πάνε κάτω από μετρια στο σχολείο. Για διάφορους λόγους. Το παρακάτω άρθρο είναι αρκετά ενδιαφέρον. Αναφέρεται σε μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Το παιδάκι του τόπικ δείχνει όλα τα χαρακτηριστικά ότι θα τα πάει καλά στο σχολειο. Είναι άλλα παιδάκια παιδάκια με λιγότερη αυτοσυγκέντρωση, αυτοέλεγχο, ενδιαφέρον για όσα γίνονται στο σχολείο, που καταληγουν σε σχολική αποτυχία... Δεν αρκεί το υψηλό νοητικό πηλίκο, χρειάζονται και άλλες ικανότητες ή και απλά η θέληση, για να τα πάει καλά ένα παιδί στο σχολείο.

 

http://www.davidsongifted.org/db/Articles_id_10178.aspx

Link to comment
Share on other sites

Emmaki, πόσα παιδιά έχουν περάσει από τα χέρια σου στα ΚΕΔΔΥ;

 

Κοίτα, εγώ είμαι νηπιαγωγός. Στις ηλικίες που βλέπω εγώ δεν μιλάμε για χαρισματικότητα. Αυτός ο χαρακτηρισμός ξεκινά από τα μέση Β Δημοτικού και πάνω.

Αλλά αν μιλάμε γενικά υπάρχει χρονιά που από μένα περάσανε 60 παιδιά (τα πιο λίγα) και υπάρχει και χρονιά που περάσανε 210 (τα πιο πολλά).

 

Γενικά στα 10 χρόνια περίπου λειτουργίας των ΚΕΔΔΥ (και ως ΚΔΑΥ πιο μπροστά) από το δικό μας (που είναι σε έναν επαρχιακό νομό με μαθητικό πληθυσμό περίπου 10.000 κάθε χρόνο σε όελς τις βαθμίδες) έχουν περάσει γύρω στα 5000 παιδιά (4 έως 18 ετών). Αυτά κάθε 3 χρόνια επαναξιολογούνται (εκτός αν μιλάμε για νήπια που αξιολογούνται κάθε χρόνο ή αν υπάρχει αλλαγή βαθμίδας οπότε πάλι αξιολογούνται άσχετα αν έχουν περάσει 3 χρόνια χωρίς όμως να γίνεται τεστ νοητικού δυναμικού).

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί τί διαδικασία ακολούθησαν? Για το ίδιο γραφείο λέμε?

 

Όλες οι διαδικασίες αξιολόγησης ειδικών αναγκών (είπα παραπάνω γιατί η χαρισματικότηατ θεωρείται ότι ανήκει στο πλαίσιο των ειδικών αναγκών) γίνονται είτε από ΔΗΜΟΣΙΟ ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, είτε από ΚΕΔΔΥ για να είναι έγκυρες.

Πολλά ιδιωτικά κέντρα κάνουν αξιολογήσεις, αλλά οι γνωματεύσεις που δίνουν δεν έχουν καμία αξία στο σχολείο ή στα ταμεία για πιθανή δικαιολόγηση θεραπείων

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση....Η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι από την περίγραφή που διάβασα σίγουρα το παιδί ΔΕΝ είναι ο νέος Αϊνστάιν.:P

 

Έχοντας διαβάσει πολλά για τη ζωή του Αϊνστάιν, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι ο μεγάλος επιστήμονας δεν ξεκίνησε τη ζωή του ως παιδί θαύμα, ούτε ξεκίνησε να μιλάει εμπεριστατωμένα από πολύ μικρός, ούτε αναγνώριζε τον ανανά από βρεφική ηλικία...

 

Αντίθετα ήταν γνωστό ότι ήταν "αργό" παιδί που άργησε να μιλήσει και μάλιστα οι γονείς του ανησυχούσαν γι' αυτό.

 

Θα ήθελα οπότε να συμφωνήσω με κάτι που ανέφερε πολύ ορθά και η little monkey, ότι το να "ωριμάσει" κάποιο παιδί νωρίτερα από τους συνομιλίκους του, αν και είναι εξαιρετικά γοητευτικό, δεν αποτελεί σημαντική ένδειξη ανώτερης ευφυίας. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το να περπατήσει κάποιο παιδί νωρίτερα (π.χ. 7 μηνών) μπορεί να φαντάζει ως το υπέρτατο κατόρθωμα εκείνη την εποχή αλλά δεν έχει πλέον την ίδια αίγλη όταν το παιδί φτάσει π.χ. στα τρία του χρόνια και περπατάει το ίδιο καλά με όλους τους συνομιλήκους του. Δεν έχω ακούσει ποτέ περιστατικό παιδιού που επειδή περπάτησε νωρίς παρουσίασε κάποια εξαιρετική ικανότητα ως ενήλικος στο περπάτημα ή το τρέξιμο π.χ.

 

Με λίγα λόγια οι επιτεύξεις κάθε παιδιού έχουν την αξία που έχουν για την εποχή που συμβαίνουν αλλά δεν προδιαγράφουν ούτε προκαταβάλλουν την μετέπειτα πορεία του ως ενήλικος.

 

Οπότε, όλες οι κουκουβαδομαμάδες, υπομονή!:P:p:p

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

περαν της οξειας κουκουβαγιτιδας που εχουμε παθει ολοι εχω μια απορια και τη παραθετω για να το γενικευσουμε και αλλο,,,

 

 

Τελικα τι θελουμε απο τα παιδια μας???Μηπως τα παραφορτωνουμε ???Εχει σκεφτει κανεις οτι με το να φορτωνουμε τα νηπια πριν τη σχολικη τους φοιτιση να μαθουν να γραφουν να μαθουν να κανουν το ενα το αλλο μηπως τελικα λεω εγω με το ταπεινο και οχι σουπερ IQ μυαλο μου κακο τους κανουμε και οχι καλο???Αναρωτιεμαι μηπως τελικα εχουμε ΠΟΛΛΕΣ απαιτησεις και ξεχναμε τη παιδικη τους ηλικια???

και δε λεω προς θεου να μην απανταμε στις αποριες τους κλπ,,,απλα λεω νομιζω οτι το μοτο συμπεριφερομαστε στα παιδια σαν ενηλικες καπου με χαλαει ,,,

 

 

 

ναι ναι θα μου πειτε μας τα εχουν πει και αλλοι,,,,δε χρειαζεται να μου απαντησετε ετσι και αλλιως σκεψεις σκορπιες κανω

 

επισης οταν το πρωι πινω καφε ακομη δεν εχει ανοιξει το ρημαδι το ματι μου και ερχετε το 5χρονο και σου λεει μαμα η ΓΗ γιατι δε πεφτει και στεκεται στον ουρανο σιγουρα δε θα πω α το παιδι μου ειναι Γκαγκαριν χιχιιχχι ε??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...