Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

μιλας εσυ που εισαι αστερι υπομονης και αντοχης??!!! εγω τι να πω, που σκοφτομαι ωρες ωρες να την επιστρεψω στο μαιευτηριο και να παρουμε τα λεφτα μας πισω...

:lol::lol::lol: Δε διάβασες τα μικρά γράμματα?? Επιστροφές δε γίνονται! :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εκπαίδευση ύπνου σε βρέφη κάτω του έτους μου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά από το να εξυπηρετήσει στοιχειωδώς τις ανάγκες του βρέφους...

 

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να κοιμούνται μόνοι τους οι ενήλικες (η μητέρα και ο πατέρας) και μετά το βρέφος. Οι περισσότεροι ενήλικες είναι δυσαρεστημένοι όταν πρέπει να κοιμηθούν μόνοι τους όμως έχουν την απαίτηση τα μωρά τους να κοιμούνται μόνα τους...

 

Θες να πεις ότι είναι κακό αυτό που κάνουμε?

Γιατί χτες όλη μέρα προσπαθούσα να τον κοιμήσω με κουνήματα, με αγκαλιές, με στήθος, με μουσικές κτλ, ήταν λάθος που τον άφησα στο κρεβατάκι του τελικά με μουσικούλα και φως και τον πήρε ο ύπνος μόνο του? Χωρίς γκρίνια...

Ίσως εννοείς, (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) να μην το αφήνουμε να κλαίει, να δυσανασχετεί... Αυτό που έχω δει, τουλάχιστον στον δικό μου είναι ότι μετά από πολύ γκρίνια και μια δύσκολη μέρα ,μόνο αν τον αφήσω μόνο του στο κρεβατάκι του με ένα παιχνιδάκι που κρέμεται από την κούνια του με μουσικούλα και φως ηρεμεί... :wink:

Αν νομίζεις ότι είναι λάθος εξήγησε το να το καταλάβουμε,please!

 

Αγλαια καταρχην εγω εγραψα μια ατακα που ειχες χρησιμοποιησει σε ενα αλλο θεμα..ποτε δεν ειπα οτι ειπες εσυ να κανουμε ολα αυτα που προανεφερα και sorry αν με τον τροπο που το εγραψα υπηρξε περιπτωση παρεξηγησης.

Οσο για αυτα που αναφερεις... δλδ πρεπει να κοιμιζουμε πρωτα το βρεφος και μετα να το βαζουμε στην κουνια του? Γιατι πραγματικα δεν εχω καταλαβει τι αλλο δεν ειναι σωστο να κανουμε απο αυτα που κανουμε..

Εχω μεγαλη εκτιμηση στο ατομο σου και πραγματικα θα ηθελα την αποψη σου για να μην κανω κατι στραβο.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

μιλας εσυ που εισαι αστερι υπομονης και αντοχης??!!! εγω τι να πω, που σκοφτομαι ωρες ωρες να την επιστρεψω στο μαιευτηριο και να παρουμε τα λεφτα μας πισω...

 

Και εσυ εισαι αστέρι αλλα δεν το ξέρεις ακομα :wink: Ολες οι μανούλες ειναι αστερια για τα μωρουλάκια τους !

 

Σου ρχεται το αλμα οσονούπω πάντως :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμάς μάλλον μας έχει έρθει!(το άλμα)

εχθές κολλημένη στο στήθος ώωωωωρες!ρίζες έβγαλα στον καναπέ.

και σήμερα το πρωί ένα στήθος φουσκωτό σαν τις πρώτες μέρες!

Οπότε χάλάλι της,ξέρει αυτή τι κάνει! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και ξέρει :wink:

Γερακινάκι μακάρι να το περάσετε ήπια και να ειναι μονο θέμα ρυθμισης παραγωγής το οποιο σε 3-4 μέρες στρώνει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε καλο μου ? Εχετε και γκρινια -κλάμα ? Στην αρχή ειναι λιγο δυσκολα ..θυμασαι ποσο ειχα τρελαθει εγω ...ομως ηρεμούν τα πράγμτα μην μου στεναχωριέσαι ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια και κλάμα.Πολύ.

ναι Λαμπρινή μου ηρεμούν.Κι όταν κοιμάται είναι τόσο ήρεμο τόσο αγγελικό το προσωπάκι της!

Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα.

by the way σήμερα είχα πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάθεση,νόμιζα οτι οι ορμόνες της λοχείας είχαν περάσει..αλλά μήπως όχι?

Link to comment
Share on other sites

Περάμε και μείς το άλμα μας αυτή το καιρό....

Ο μικρός το έριξε στη δίαιτα.... :( δεν τρώει όπως έτρωγε παλιά,

ακόμα και το πρωί που ξυπνάει μετά απο 10 ώρες νηστικός

τρώει λίγο,αρχίζει μετά να τσιρίζει και γκρίνιααααα..γιατί θέλει παιχνίδια και χοροπηδητά...

Εμένα το στήθος σχεδόν όλη μέρα γεμάτο,το αδειάζω με το θήλαστρο...μόνο το απόγευμα,μετά τη βόλτα και το μπανάκι

τρώει ολο του το γάλα.....

Πάνες δεν βρέχει όπως παλιά... :(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον περνάμε και εμείς το άλμα μας.Λογικά αυτο πρέπει να είναι. θηλασμός καθε 3 ώρες πρωι βράδυ σα να είναι νεογέννητο (ενώ κοιμόταν 10 με 5 από 2 μηνών, τώρα ξυπνάει και στη 1 και στις 4 και στις 7 κλπ) και γκρίνια αδυσώπητη :D:?

 

Κοιμάται μόνο στην αγκαλιά και μόλις τον ακουμπήσω στο κρεββάτι ξυπνάει! Μα καλά, τι αισθητήρες έχει στην πλάτη και το καταλαβαίνει αμέσως??? :lol:

 

Και μέσα σε ολα αυτά να έχω και τη μάνα μου να λέει:"μεγάλωσε το παιδι πια, τί να του κάνει το γάλα μόνο? Πεινάει!" και τα λοιπά γιαγιαδοπάπουδα να ρωτούν κάθε μέρα πότε θα δώσω στο παιδί φαγητό.. :lol::lol: Αλλά αυτό μάλλον πάει σε άλλο topic..

 

by the way σήμερα είχα πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάθεση,νόμιζα οτι οι ορμόνες της λοχείας είχαν περάσει..αλλά μήπως όχι?

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αλλά την ίδια απορία έχω και εγώ. Πάνω που νομίζω ότι έχουν περάσει... επανέρχονται δριμύτερες!!! :P

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

by the way σήμερα είχα πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάθεση,νόμιζα οτι οι ορμόνες της λοχείας είχαν περάσει..αλλά μήπως όχι?

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αλλά την ίδια απορία έχω και εγώ. Πάνω που νομίζω ότι έχουν περάσει... επανέρχονται δριμύτερες!!! :P

 

Συνήθως δεν επανέρχονται,σου τις επαναφέρνουν οι τριγύρω....

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμια γλυκουλίνες μου ! :D

 

Γερακινάκι τωρα θα ανακαλυψεις και νεους τροπους διασκέδασης και ηρεμιας της μικρής σου . Θα την αφησεις να σε οδηγήσει και αυτη θα σε αποζημιωσει με ενα μεγάλο κατόρθωμα !! :D

 

Φελια αν συνεχισει το μωρο σου να παιρνει το βαρος που έπερνε θα γινει ο Γολιαθ ! Αστον να ρυθμίσει την παραγωγή , λογικο ειναι να βάλει φρενο . Μην ανησυχεις ξερει αυτος τι κανει και αν θελει παραπάνω γαλατάκι θα ξυπνατε την νυχτα :D

 

Doirrean δεν ντρεπεσαι να χεις νηστικό το μωρό ? Σερβιρε του καναν αστακό !! :lol::lol:

 

Τελικα ομως η δικια μου ήταν πιο βιαστικια απο τον 3ο αρχισε τα πολλα ξυπνηματα και την έντονη γκρινια . Τωρα βεβαια , ευτυχως και φτου φτου , εχουμε ηρεμήσει αρκετά αλλα μας μειναν οι σκοπιες οι βραδινες :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

by the way σήμερα είχα πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάθεση,νόμιζα οτι οι ορμόνες της λοχείας είχαν περάσει..αλλά μήπως όχι?

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αλλά την ίδια απορία έχω και εγώ. Πάνω που νομίζω ότι έχουν περάσει... επανέρχονται δριμύτερες!!! :P

 

Συνήθως δεν επανέρχονται,σου τις επαναφέρνουν οι τριγύρω....

 

:lol::lol::lol: Σωστό!!!

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα σε ολα αυτά να έχω και τη μάνα μου να λέει:"μεγάλωσε το παιδι πια, τί να του κάνει το γάλα μόνο? Πεινάει!" και τα λοιπά γιαγιαδοπάπουδα να ρωτούν κάθε μέρα πότε θα δώσω στο παιδί φαγητό.. :lol::lol: Αλλά αυτό μάλλον πάει σε άλλο topic..

 

Mα όλες οι μαμάδες ίδιες?????? Και μας περνάει μια κρίση τώρα. Κοιμάται ελάχιστα και με πολύ ζόρι...ξυπνάει με το παραμικρό...Άστα! Μάλλον φταίνε εμάς τα δοντάκια μας που βγήκανε πριν 3 μέρες και μάλλον βγάινουν ακόμα και τον ζοριζουν......Η άποψη βέβαια της μαμάς μου ήταν μήπως το παιδί δεν χορταίνει...!! Είναι βέβαια υπέρ του θηλασμού, αλλά έχει τις αμφιβολίες της για αν παίρνει βάρος, μήπως δεν χορταίνει και τα σιναφί! Της εξηγούσα βέβαια πως καταλαβαίνω γιατί δεν έχει πρόβλημα χορτάσματος με επιχειρήματα...αλλά αφού συμφωνεί αρχίζει...μετά από λίγο βέβαια..." Μα, μου φαίνεται ότι έχει μικρύνει η κοιλίτσα του. Σαν να μου φαίνεται ότι έχει αδυνατίσει..." :shock::lol::lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα, μου φαίνεται ότι έχει μικρύνει η κοιλίτσα του. Σαν να μου φαίνεται ότι έχει αδυνατίσει..."

Ασε αυτο μου το λενε κ μενα οι γονεις μου! Αδυνατισε το παιδι δεν φτανει πλεον μονο το γαλα δωσε του κ τιποτα αλλο να φαει. Και ας παιρνει βαρος το παιδι. Το υψος που παιρνει δεν το υπολογιζουνε.....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου είναι ακριβώς στην καμπύλη ανάπτυξης αλλά επειδή έχει μαγουλάκια όλοι λένε οτι το τρώει το φαϊ της !

Ένας τύπος με ρώτησε "τί του δίνετε καλέ του παιδιού" ?? :lol::lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο γιατρό... 6750γρ...Ο γιατρός είπε ότι καλά είναι...αδυνατούλης είναι ο μικρουλάκος μου!! Πήραμε και 1 πόντο στο μποι! Είμαστε και ψηλοί...! Ελπίζω να μην αρχίσει πάλι η μάνα μου...! :shock::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου είναι ακριβώς στην καμπύλη ανάπτυξης αλλά επειδή έχει μαγουλάκια όλοι λένε οτι το τρώει το φαϊ της !

Ένας τύπος με ρώτησε "τί του δίνετε καλέ του παιδιού" ?? :lol::lol:

 

Τα ίδια και η δική μου. Τώρα δεν έχει τόσο πια, αλλά μέχρι 7 μηνών, ήταν στρογγυλοπρόσωπη, με αφράτα μαγουλάκια και μπουτάκια. Παρολο που ήταν μόνο στο 25%, όλοι μου έλεγαν ότι είναι αφράτη αφράτη!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο γιατρό... 6750γρ...Ο γιατρός είπε ότι καλά είναι...αδυνατούλης είναι ο μικρουλάκος μου!! Πήραμε και 1 πόντο στο μποι! Είμαστε και ψηλοί...! Ελπίζω να μην αρχίσει πάλι η μάνα μου...! :shock::lol:

 

Πες της οτι ο γιατρός είπε να του κάνετε δίαιτα, γιατί παραπάχυνε!! Κι αστη να ψάχνεται!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας!!!!!

η μπεμπουλα μας, εδω και 10 μερες αλλαξε συμπεριφορα . (να σημειωσω οτι πριν 10 μερες αλλαξε περιβαλλον, ταξιδεψαμε με αεροπλανο απο νοτια ελλαδα στη βορεια και λογω αλλαγης κλιματος αρρωστησαμε με ιωση ολοι οικογενειακως. και η μπεμπουλα με ελαφρια λαρυγγιτιδα). μολις λοιπον ηρθαμε στο σπιτι μας στη βορεια ελλαδα, η μπεμπα δεν κοιμαται. ενω την νυχτα εκανε κανενα τριωρο, αλλοτε και 4 ωρες,2 ωρες ωσπου να ξαναφαει τωρα κοριτσια δεν την αναγνωριζω. ξυπναει καθε 1 ωρα κλαιγοντας τις περισσοτερες φορες, ειναι σε τρομερη υπερενταση μετα, μονο και αποκλειστικα στην αγκαλια ηρεμει και μετα την παιρνει παλι ο υπνος. μεσα σε μια ωρα παλι τα ιδια. ξυνπαει κλαιγοντας με ενα παραξενο, μακροσυρτο κλαμα, που ομοιο του δεν εχω ξανακουσει μεχρι τωρα. ειπαμε στην αρχη οτι την ενοχλει αυτη η παλιιωση με τον βραχνασμενο λαιμουλη της, ή οτι εξαιτας της ιωσης εγινε πιο ευερεθιστη αυτες τις μερες. δεν μου φαινεται να ειναι ουτε αυτο. μετα ειπαμε μηπως επειδη αλλαξε περιβαλλον. να ναι αυτο?μηπως ειναι δοντια?(εχει σαλια και δαγκωνει οτι βρεθει συο δρομο της) να ηταν η ιωση που της χαλασε την ρουτινα της? να ειναι αλμα αναπτυξης?

νιωθω πως δεν αναγνωριζω το παιδι μου. στροφη 180 μοιρων ξαφνικα.

γκρινια καθημερινη, αυπνια με κλαμα παραπονιαρικο, ολη νυχτα.

ειμαστα ερειπια απο την ελλειψη υπνου και την κουραση και εγω και ο αντρα μου. λετε να ειναι αλμα????

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lilia1 μου καλως μας ήρθες !!!! :D

Ειναι ολα μαζι ! Ειναι ολα οσα λες και το αλμα απο πάνω :?

 

Ετσι ακριβως ειναι και η μωρουλινιτσα μου τωρα . Μην κοιτας που τοοοοτεεε ελεγα μακαρι να ρθει το βραδυ να κοιμηθει ! Τωρα αλλάξαμε και το βράδυ κοιμομαστε μια ωρα μετα θελουμε αγκαλιτσα και γαλατάκι . Αυτο το κανει ισα και με 8 φορες ολη νυχτα και σε καποια φαση εχει και ενα 2ωρο ξυπνια οπου στο τελος απο την υπερενταση κλαιει ... :(

 

Η αλλαγη που κάνατε σιγουρα την επηρέασε , τα μωρά τρομάζουν απο τις πολλες αλλαγές . Εγω σαν λυση και "φαρμακο" εχω βρει την πολλη τρυφερότητα , την αμέριστη προσοχή μου και την απολυτη αφοσιωση μου κατα την διαρκεια της μερας και της νυχτας .

 

Συμβουλη μου ειναι να μην προσπαθησετε να το "εξηγησετε" και να το διορθώσετε ...Ετσι εκανα και γω στην αρχη και εσπαγα τα νευρα μου ..οταν δεχτηκα οτι ειναι φάση και θα περάσει , ηρέμησα το μετέδωσα και στην μωρουλινιτσα αυτο και ειμαστε πολυ καλύτερα !

Αυτη τη στιγμή σας χρειαζεται πολλη το μωράκι σας πρέπει να του σταθείτε

:D

 

Τα επιτευγματα που θα κανει αυτο το διάστημα ειναι μεγάλα και θα σας αποζημιώσουν :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...