Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Καλησπέρα, 3ων μηνών κ εμείς και ο μικρός έχει λίγες μέρες που τρώει με μανία τα δάχτυλα του,χωρίς να πεινάει. Έχει απίστευτη γκρίνια και κλάμα, δεν μπορώ να καταλάβω τι τον ενοχλεί, δεν ησυχάζει ούτε αγκαλια,το στήθος ούτε να το δει..Τρώει σχεδόν ανά δίωρο γύρω στα 20 λεπτά το πολύ. Αυτό που με ανησυχεί σαν πρωτομανα είναι που δεν μπορώ να κατανοήσω από που προέρχεται η γκρίνια και πως να τον βοηθήσω.. Το άλμα ανάπτυξης συνοδεύεται πάντα από προσκόλληση στο στήθος και στην αγκαλιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Μαμάδες που θηλάζετε τα φώτα σας!

Κοντεύει η μικρή μου να κλείσει τους τρεις μήνες, για την ακρίβεια σε μια εβδομάδα.

Εδώ και δύο μέρες φαίνεται να πεινάει συνέχεια!!!!! Ήδη εδώ και λίγες μέρες ενώ έκανε μικρά γεύματα , τα αύξησε κατά πολύ πχ μια ώρα και επειδή φούσκωνε έκανε εμετό. Τώρα αυτές τις δύο ημέρες, κατασταση ξανααλλαξε, τα πρωινά δε τρώει σχεδόν καθόλου, πχ κάνα πεντάλεπτο με διαλείμματα , στα οποία αφήνει τη θηλή , αλλά φαίνεται να πεινάει, βάζει χέρια στο στόμα δηλαδή και γλειφεται. Τα βράδια, μπορεί να θηλάζω κάνα δίωρο, την αφήνω στο κρεβάτι και φαίνεται να ξαναθελει, αλλά όταν τη βάζω στο στήθος, δε το παίρνει, σπαραζει στο κλάμα και ταυτόχρονα φαίνεται να πεινάει σαν τρελή ...

Τι γίνεται τώρα; Δεν έχω γάλα;;;;; αυτό μου είπε εν ολίγοις η παιδιατρος. Εγώ πιστεύω ότι έχει άλμα ανάπτυξης, η παιδίατρος μου λέει να δώσω συμπλήρωμα και εγώ δε θέλω με τίποτα!!!!!!!!!! Έχω κάνει τόση προσπάθεια να θηλάσω και τώρα στους τρεις μήνες θα δώσω συμπλήρωμα;

Από την άλλη, σκέφτομαι ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου και άδικα βασανίζω το παιδί μου.

Έχω δίκιο για το άλμα ανάπτυξης; Εσείς αντιμετωπίσατε τέτοιο θέμα, να μειώνεται ξαφνικά το γάλα; Τι να κάνω ;

Το αστείο είναι ότι έως τώρα είχα θέμα με την έντονη ροή του γάλακτος!!!!

Να πω βοηθητικά ότι κάνει βρεγμένες πάνες αρκετές φορές τη μέρα, τουλάχιστον πέντε έξι και κάνει και κακά τουλάχιστον σε τρεις από αυτές μουσταρδι με σπορακια. Επίσης κάνει σερί ύπνο τη νύχτα για αρκετές ώρες ήδη από σαράντα ημερών - γύρω στο οκτάωρο- παίζει ρόλο;

Αν θηλαζεις αποκλειστικά ελευθερα κατά απαίτηση του μωρού θεωρώ πως έχεις γάλα. Οι πάνες φαίνονται μία χαρά. 

 

Όντως στους τρεις μήνες περνάν ενα μεγάλο άλμα ανάπτυξης, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για τον ύπνο γιατί πάντα ανήσυχα κοιμόταν ο μικρός μου μέχρι να βγάλει όλα τα δόντια. 

 

Θα σου πρότεινα να θηλαζεις πιο συχνά, και στην μία ώρα, αν βλέπεις τα πρώτα σημάδια (ψάχνουν τριγύρω με την γλωσσιτσα, γλυφουν τα δαχτυλακια τους κτλ). Αν πειναει πολύ ίσως να μην έχει την υπομονή να θηλασει ήρεμα. 

  Σε αντίστοιχη περίπτωση που δεν καθόταν ενώ πεινουσε τον θηλαζα περπατώντας. Ίσως σε βοηθήσει και αυτό αλλά ενδέχεται να το συνηθίσει σαν τον δικό μου που κοιμόταν μόνο έτσι για πολλούς μήνες. 

 

Θηλάζει περισσότερο γιατί μεγαλώνουν οι ανάγκες του και θέλει να αύξησει την παραγωγή του γάλακτος, είναι φυσιολογικό, δεν σημαίνει πως δεν έχεις γάλα ενώ θηλαζεις αποκλειστικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Irina095 είπε:

Πολύ γκρίνια :p κλάμα χωρίς λόγο. Συνέχεια πάνω στην αγκαλιά και δεν κοιμούνται καλά. Εμένα δηλαδή αυτά είχε

Ωχ κ κρατάει πολύ.. Μετά ήσασταν εντάξει; 

Link to comment
Share on other sites

Sentir natureza ,αν μετράνε και οι θηλασμοί που είναι λιγότερα από πεντάλεπτο σίγουρα κάνω πάνω από οκτώ θηλασμοί τη μέρα, αλλιώς οι πάνω από πεντάλεπτο είναι έξι θηλασμοί. Πάντα τόσο ζητούσε και κοιμάται πολύ το βράδυ, έχει στάνταρ ώρες που ξυπνά. Δε προσφέρω ανά τρίωρο, προσφέρω όποτε δω ότι πεινάει, αυτό μπορεί να είναι και στη μία ώρα. Το βράδυ δε ξυπνά συνήθως. Είμαι σίγουρη πλέον ότι το παιδί μου, μου κρατάει μούτρα! Της μιλάω και γυρνάει το κεφάλι της αλλού... είναι αστείο αλλά έχω πάθει πλάκα, το παρατήρησε και ο άντρας μου. Νομίζω ότι όλο αυτό τελικά είναι ψυχολογικό γιατί όταν τη βάζω σε στάση αγκαλιάς με σπρώχνει, ενώ μόλις ξαπλώνουμε θηλάζει.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλες!  Χαίρομαι που υπάρχει το σάιτ και λέμε τις σκέψεις μας σαν γονείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Ωχ κ κρατάει πολύ.. Μετά ήσασταν εντάξει; 

Εμένα κράτησε από την 15 εβδομάδα μέχρι την 19 αλλά μέτραγα από πιθανή ημερομηνία τοκετού που μας είχε δώσει ο γιατρός τότε να γεννήσω. Όχι από την πραγματική Ημερομηνία που γεννήθηκε τελικά. Μετά όλα πέρασαν και το θυμόμαστε ακόμα χαχα μας έχει μείνει αυτό το άλμα γιατί είχαν πέσει και κάποιες μέρες που είχαμε πάει διακοπές και άσε :p

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η παιδιατρος σου δεν εχει ιδεα απ'οτι φαινεται...οι 3 μηνες ειναι συνηθως η στιγμη που μπαινει το συμπληρωμα στο προσκηνιο (αν δεν ειχε μπει νωριτερα) γιατι ερχεται το αλμα κανοντας το μωρο να μην ξεκολλαει, το στηθος εχει προσαρμοστει και δεν ειναι τοσο πρησμενο και ο παιδιατρος με ευκολια μπορει να πεισει την μαμα οτι δεν εχει γαλα. Μια χαρα γαλα εχεις με τοσες πανες. Μη μπανεις στο τρυπακι της αμφιβολιας γιατι σε λιγο θα αρχισεις να κατηγορεις τον εαυτο σου που δεν της δινεις συμπληρωμα και την βασανιζεις οπως γραφεις. Απο βαρος πως πατε; Τα χερια στο στομα μετα τους 2 μηνες ειναι αναπτυξιακο σταδιο, δεν ειναι στανταρ οτι πειναει. Υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να κανουν ενα μωρο να αρνειται να θηλασει. Μηπως αρχισανε οι ενοχλησεις απο τα δοντια; Μηπως η εντονη ροη την ενοχλει; Μηπως αλλαξατε κατι στην καθημερινη σας ρουτινα; Μηπως εγινε κατι που την τρομαξε καποια στιγμη που θηλαζε (πχ να σε πονεσε και να αντεδρασες αποτομα); Μηπως φορας εντονο αποσμητικο ή αρωμα; Μηπως δινεις πιπιλα; Οπως και να 'χει συνεχιζεις να προσφερεις τουλαχιστον ανα 3 ωρο. Επισης, το 5 λεπτο στην ηλικια της δεν ειναι περιεργο. Περιπου σε αυτη την ηλικια τελειωνουν γρηγορα το γευμα τους γιατι εχουν τελειοποιησει την ικανοτητα του θηλασμου. Ποσους θηλασμους κανει το 24 ωρο; Θελεις τουλαχιστον 8. Σε χαλαρες στιγμες, με ησυχια  ή χαλαρωτικη μουσικη υποκρουση, χωρις αντιπερισπασμους, . Δοκιμασε περπατωντας, κανοντας μαζι της μπανιο, κρατωντας στην αγκαλια με επαφη δερμα με δερμα, κρατωντας καποιο παιχνιδακι κοντα στο οπτικο της πεδιο, κανοντας της λιγο μασαζακι πχ στα ποδια το βραδυ ενω κοιμαται και θηλαζει. Μην την πιεζεις γιατι θα εκνευριζεται και θα αντιστεκεται περισσοτερο. Επισης, προσπαθησε να παραμεινεις κι εσυ ηρεμη γιατι αντιλαμβανονται τον εκνευρισμο μας και γινονται χειροτερα τα πραγματα. Προσπαθησε να μην ειναι πολυ πεινασμενη οπως ειπωθηκε για να μην εκνευριζεται. Λογικα ειναι φαση που θα περασει.

Να συμπληρώσω και εγώ κάτι που ξέχασα να πω. Ναι όντως εμένα ο θηλασμός περίαπτο σας βοήθησε πολύ ... δοκίμασε το και αυτό ίσως τρώει καλύτερα 

Just now, Irina095 είπε:

Εμένα κράτησε από την 15 εβδομάδα μέχρι την 19 αλλά μέτραγα από πιθανή ημερομηνία τοκετού που μας είχε δώσει ο γιατρός τότε να γεννήσω. Όχι από την πραγματική Ημερομηνία που γεννήθηκε τελικά. Μετά όλα πέρασαν και το θυμόμαστε ακόμα χαχα μας έχει μείνει αυτό το άλμα γιατί είχαν πέσει και κάποιες μέρες που είχαμε πάει διακοπές και άσε :p

Να συμπληρώσω και εγώ κάτι που ξέχασα να πω. Ναι όντως εμένα ο θηλασμός περίαπτο σας βοήθησε πολύ ... δοκίμασε το και αυτό ίσως τρώει καλύτερα 

Ο θηλασμός περπατώντας ήθελα να πω 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα. Το μωράκι μου είναι 11 μηνών κ κάτι .. πλησιάζουν τα πρώτα μας γενέθλια κ εδώ κ μια εβδομάδα έχει αλλάξει φουλ συμπεριφορά. Τον έχω και μπουσουλάει παντού στο σπίτι γιατί δεν κάθεται πουθενά πλέον. Το σπίτι είναι διαμορφομενο ειδικά για εκείνον :p Και ενώ πάντα εξερευνούσε από εδώ κ από εκεί έσω κ μια εβδομάδα είναι σαν να παθαίνει σοκ όταν φεύγω από μπροστά του η όταν μπαίνω σε κάποιο άλλο δωμάτιο κ χάνομαι από το οπτικό του πεδίο. Αρχίζει κ τσιρίζει στα καλά καθούμενα και τρέχει γρήγορα γρήγορα πίσω μου ... με φτάνει κ με τραβάει από το παντελόνι τσιρίζοντας σαν να θέλει αγκαλιά. Είναι βέβαια φυσικό αυτό από την μια αλλά από την άλλη το κάνει με τόσο πανικό που τον λυπάμαι. Μέχρι να τον σηκώσω ξεσηκώνει τον τόπο. Υπάρχει περίπτωση για άλμα ανάπτυξης από όσο διάβασα .. το άλμα 51 με 54 εβδομάδες ... αλλά λέω μήπως υπάρχει περίπτωση να συνοδεύεται αυτό το άλμα και από άγχος αποχωρισμού ; Εσας ποτε το βιώσαν τα μωράκια σας ; 

Link to comment
Share on other sites

 Εδώ και ένα μήνα ζούμε την ίδια κατάσταση από τη στιγμή που μπήκε στον 11 ξεκίνησε ολο Αυτό, σε λίγες ημέρες γίνετε ενός και όσο πάει και χειροτερευει,Δεν τολμάμε να φύγουμε από το δωμάτιο γίνετε πανικός πολλές φορές είμαστε στο ίδιο δωμάτιο και απλά απομακρύνομαι λιγο από κοντά του πχ για να δω το φαγητό που έχω στο φούρνο και πάλι κλαίει και οδύρεται,δεν ξέρω αν οφείλεται σε αλμα αυτή η συμπεριφορά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

 Εδώ και ένα μήνα ζούμε την ίδια κατάσταση από τη στιγμή που μπήκε στον 11 ξεκίνησε ολο Αυτό, σε λίγες ημέρες γίνετε ενός και όσο πάει και χειροτερευει,Δεν τολμάμε να φύγουμε από το δωμάτιο γίνετε πανικός πολλές φορές είμαστε στο ίδιο δωμάτιο και απλά απομακρύνομαι λιγο από κοντά του πχ για να δω το φαγητό που έχω στο φούρνο και πάλι κλαίει και οδύρεται,δεν ξέρω αν οφείλεται σε αλμα αυτή η συμπεριφορά 

Έλεγα μήπως είναι άγχος αποχωρισμού γιατί και αυτό από όσο έχω ακούσει κάπου τώρα ξεκινάει. Απλά προσπαθώ να δικαιολογήσω την συμπεριφορά .. και αν ξέρει καμία κοπέλα αν αυτό θα χειροτερέψει κ άλλο η αν μπορώ να κάνω κάτι να διευκολύνω κάπως αυτό το άγχος που βγάζει να μην νιώθει τόσες ανασφάλειες όπως δείχνει τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Κ σε εμένα ο μικρός μου ξεκίνησε τη προσκολοση πάνω μου εκεί περίπου στα πρώτα του γενέθλια κ μπορώ να πω την έχει ακόμα είναι 2 χρόνων πλέον όχι μόνο με εμένα αλλά γενικα με όποιον είναι μαζί του θέλει παρέα.. 

Σε αυτή την ηλικία μπορεί να σου φαίνεται μικρή αλλά δεν είναι οταν φεύγεις απο το χώρο που είσαι για να πας σε έναν άλλον καλό είναι να το αναφέρεις πχ τώρα θα πάω στη τουαλέτα τώρα στο υπνοδωμάτιο η στη κουζίνα σίγουρα θα αντιδράσουν στην αρχή μέχρι να καταλάβουν ότι η μαμά πάει εκεί που λέει κ να το κατανοήσουν, κ το βασικό είναι να κατανοούμε εμείς το συναίσθημα τους ακόμα κ σε αυτή την ηλικία  πχ στεναχωρεθηκες που έφυγε η μαμά κ πήγε στη τουαλέτα, 

Η κατανόηση του συναισθήματος που νιώθουν εκείνη τη στιγμή είναι πολύ συμσντικο για εκείνα.! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Κ σε εμένα ο μικρός μου ξεκίνησε τη προσκολοση πάνω μου εκεί περίπου στα πρώτα του γενέθλια κ μπορώ να πω την έχει ακόμα είναι 2 χρόνων πλέον όχι μόνο με εμένα αλλά γενικα με όποιον είναι μαζί του θέλει παρέα.. 

Σε αυτή την ηλικία μπορεί να σου φαίνεται μικρή αλλά δεν είναι οταν φεύγεις απο το χώρο που είσαι για να πας σε έναν άλλον καλό είναι να το αναφέρεις πχ τώρα θα πάω στη τουαλέτα τώρα στο υπνοδωμάτιο η στη κουζίνα σίγουρα θα αντιδράσουν στην αρχή μέχρι να καταλάβουν ότι η μαμά πάει εκεί που λέει κ να το κατανοήσουν, κ το βασικό είναι να κατανοούμε εμείς το συναίσθημα τους ακόμα κ σε αυτή την ηλικία  πχ στεναχωρεθηκες που έφυγε η μαμά κ πήγε στη τουαλέτα, 

Η κατανόηση του συναισθήματος που νιώθουν εκείνη τη στιγμή είναι πολύ συμσντικο για εκείνα.! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα αρχίσω να του μιλάω να του λέω που πάω δεν το είχα σκεφτεί. Σίγουρα θα είναι καλύτερα έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Το μωράκι μου είναι 11 μηνών κ κάτι .. πλησιάζουν τα πρώτα μας γενέθλια κ εδώ κ μια εβδομάδα έχει αλλάξει φουλ συμπεριφορά. Τον έχω και μπουσουλάει παντού στο σπίτι γιατί δεν κάθεται πουθενά πλέον. Το σπίτι είναι διαμορφομενο ειδικά για εκείνον :p Και ενώ πάντα εξερευνούσε από εδώ κ από εκεί έσω κ μια εβδομάδα είναι σαν να παθαίνει σοκ όταν φεύγω από μπροστά του η όταν μπαίνω σε κάποιο άλλο δωμάτιο κ χάνομαι από το οπτικό του πεδίο. Αρχίζει κ τσιρίζει στα καλά καθούμενα και τρέχει γρήγορα γρήγορα πίσω μου ... με φτάνει κ με τραβάει από το παντελόνι τσιρίζοντας σαν να θέλει αγκαλιά. Είναι βέβαια φυσικό αυτό από την μια αλλά από την άλλη το κάνει με τόσο πανικό που τον λυπάμαι. Μέχρι να τον σηκώσω ξεσηκώνει τον τόπο. Υπάρχει περίπτωση για άλμα ανάπτυξης από όσο διάβασα .. το άλμα 51 με 54 εβδομάδες ... αλλά λέω μήπως υπάρχει περίπτωση να συνοδεύεται αυτό το άλμα και από άγχος αποχωρισμού ; Εσας ποτε το βιώσαν τα μωράκια σας ; 

Και μένα η μικρη μου από το χρόνο μέχρι τώρα που είναι 18 μηνων έτσι ακριβώς κανει.Και τα άλλα μου παιδάκια είχαν έτσι τρομερή προσκόλληση μαζί μου.Η πρώτη γύρω στα δύο άρχισε να το κόβει ,η δεύτερη όμως μέχρι τα τέσσερα ήταν κολλημένη επάνω μου...Είναι το άγχος αποχωρισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σας 

 

Εχω ενα μωρακι 1 μηνών και 10 ημερον 

 

έχω θέμα θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα επειδή κλαίει πολύ όπως και αλλες φορές εννοώ θηλάζει και είναι στο στήθος πολύ κλάμα όλοι ο γιατρος με ειπε αλμα αναπτυξης εννοω η αλλοι με λένε πως το μωρο δεν χορταινει και πρεπει να δώσω ξένο εγώ δεν θέλω και νιώθω χαλιά πως το μωρο μου πιάνει και δεν το δίνω να φάει...δεν ξέρω τι να κάνω.. Και υποφέρουμε απο κολικους..

 

Πολύ κλάμα ασταμάτητα..την ξεκίνησα κάτι σταγόνες τώρα και θα δω πως θα πάει..

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 1:52 ΠΜ, Mara1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σας 

 

Εχω ενα μωρακι 1 μηνών και 10 ημερον 

 

έχω θέμα θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα επειδή κλαίει πολύ όπως και αλλες φορές εννοώ θηλάζει και είναι στο στήθος πολύ κλάμα όλοι ο γιατρος με ειπε αλμα αναπτυξης εννοω η αλλοι με λένε πως το μωρο δεν χορταινει και πρεπει να δώσω ξένο εγώ δεν θέλω και νιώθω χαλιά πως το μωρο μου πιάνει και δεν το δίνω να φάει...δεν ξέρω τι να κάνω.. Και υποφέρουμε απο κολικους..

 

Πολύ κλάμα ασταμάτητα..την ξεκίνησα κάτι σταγόνες τώρα και θα δω πως θα πάει..

Εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου; Αν όχι πάρε μια δεύτερη γνώμη, μη ρωτάς συγγενείς. Τα τόσα μικρά μωρά κλαίνε για πολλούς λόγους. Εμένα έκλαιγε πχ γιατί είχα υπερπαραγωγή σε συνδυασμό με έντονη ροή. Θα σε κατευθύνει καλύτερα ένας σύμβουλος θηλασμού. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να δεις αν χορταινει είναι να βάζει ικανοποιητικό βάρος και να κάνει πέντε με έξι πάνες γεμάτες τουλάχιστον. Αν τα κάνει αυτά, τότε το πρόβλημα είναι άλλο, πχ υπερπαραγωγή, έντονη ροή, παλινδρόμηση , κολικοί. Εξαρτάται αν είναι σε κάθε γεύμα ή μόνο συγκεκριμένες ώρες, αν είναι στην αρχή του γεύματος ή μετά από ώρα κτλ . Πάρε ένα ημερολόγιο και κατέγραψε λεπτομέρειες και μιλά με έναν παιδίατρο. Ιδανικά και με έναν σύμβουλο θηλασμού. Μπορεί να είναι και άλμα ανάπτυξης που λέει ο γιατρός αλλά σε μένα είχε μια γενική γκρίνια στα άλματα όχι μόνο στα γεύματα. Μη ρωτάς πάντως άσχετους. Δεν το χρειάζεσαι, ήδη υπάρχει άγχος με ένα μικρό μωράκι στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 1:52 ΠΜ, Mara1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σας 

 

Εχω ενα μωρακι 1 μηνών και 10 ημερον 

 

έχω θέμα θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα επειδή κλαίει πολύ όπως και αλλες φορές εννοώ θηλάζει και είναι στο στήθος πολύ κλάμα όλοι ο γιατρος με ειπε αλμα αναπτυξης εννοω η αλλοι με λένε πως το μωρο δεν χορταινει και πρεπει να δώσω ξένο εγώ δεν θέλω και νιώθω χαλιά πως το μωρο μου πιάνει και δεν το δίνω να φάει...δεν ξέρω τι να κάνω.. Και υποφέρουμε απο κολικους..

 

Πολύ κλάμα ασταμάτητα..την ξεκίνησα κάτι σταγόνες τώρα και θα δω πως θα πάει..

Μπορεί να είναι άλμα όπως είπε ο γιατρός, μπορεί να έχει κολικούς, μπορεί να νυστάζει κ να το έχει πιάσει υπερένταση χωρίς να κοιμάται. Αυτό πάντως που σου λένε ότι δεν χορταινει μην τους ακούς καθόλου! Εφόσον βάζει ικανοποιητικά βάρος, βρέχει πάνες κ ήδη θηλάζεις 1 μήνα αποκλειστικά δεν γίνεται να μην του φτάνει το γάλα σου. Όσο πίνει τόσο αυξάνεται.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/6/2021 at 1:52 ΠΜ, Mara1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σας 

 

Εχω ενα μωρακι 1 μηνών και 10 ημερον 

 

έχω θέμα θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα επειδή κλαίει πολύ όπως και αλλες φορές εννοώ θηλάζει και είναι στο στήθος πολύ κλάμα όλοι ο γιατρος με ειπε αλμα αναπτυξης εννοω η αλλοι με λένε πως το μωρο δεν χορταινει και πρεπει να δώσω ξένο εγώ δεν θέλω και νιώθω χαλιά πως το μωρο μου πιάνει και δεν το δίνω να φάει...δεν ξέρω τι να κάνω.. Και υποφέρουμε απο κολικους..

 

Πολύ κλάμα ασταμάτητα..την ξεκίνησα κάτι σταγόνες τώρα και θα δω πως θα πάει..

 

To μωρό σου πόσες ώρες είναι στο στήθος τη μέρα; Κλαίει όσο θηλάζει; Βάζει βάρος; 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου; Αν όχι πάρε μια δεύτερη γνώμη, μη ρωτάς συγγενείς. Τα τόσα μικρά μωρά κλαίνε για πολλούς λόγους. Εμένα έκλαιγε πχ γιατί είχα υπερπαραγωγή σε συνδυασμό με έντονη ροή. Θα σε κατευθύνει καλύτερα ένας σύμβουλος θηλασμού. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να δεις αν χορταινει είναι να βάζει ικανοποιητικό βάρος και να κάνει πέντε με έξι πάνες γεμάτες τουλάχιστον. Αν τα κάνει αυτά, τότε το πρόβλημα είναι άλλο, πχ υπερπαραγωγή, έντονη ροή, παλινδρόμηση , κολικοί. Εξαρτάται αν είναι σε κάθε γεύμα ή μόνο συγκεκριμένες ώρες, αν είναι στην αρχή του γεύματος ή μετά από ώρα κτλ . Πάρε ένα ημερολόγιο και κατέγραψε λεπτομέρειες και μιλά με έναν παιδίατρο. Ιδανικά και με έναν σύμβουλο θηλασμού. Μπορεί να είναι και άλμα ανάπτυξης που λέει ο γιατρός αλλά σε μένα είχε μια γενική γκρίνια στα άλματα όχι μόνο στα γεύματα. Μη ρωτάς πάντως άσχετους. Δεν το χρειάζεσαι, ήδη υπάρχει άγχος με ένα μικρό μωράκι στο σπίτι

Ο γιατρός μου είναι σύμβουλος θηλασμού και επειδή το μωρό δεν παίρνει κανονικά βάρος είναι Τσίμα Τσίμα μου είπε να δίνω δύο μπουκαλάκια ξένο Απλώς εγώ φοβάμαι μην κοπεί το γάλα μου η μη κοπεί ο θηλασμός

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Μπορεί να είναι άλμα όπως είπε ο γιατρός, μπορεί να έχει κολικούς, μπορεί να νυστάζει κ να το έχει πιάσει υπερένταση χωρίς να κοιμάται. Αυτό πάντως που σου λένε ότι δεν χορταινει μην τους ακούς καθόλου! Εφόσον βάζει ικανοποιητικά βάρος, βρέχει πάνες κ ήδη θηλάζεις 1 μήνα αποκλειστικά δεν γίνεται να μην του φτάνει το γάλα σου. Όσο πίνει τόσο αυξάνεται.. 

Είναι σχεδόν δύο μηνών τώρα Απλώς επειδή είναι 3,670 και γεννήθηκε πρόωρη γεννήθηκε στις 36 εβδομάδες και κιλά 2 690 με είπε ο γιατρός να της δίνω συμπλήρωμα για να πάρει βάρος δύο μπουκαλάκια την ημέρα Εγώ όμως φοβάμαι μην σταμάτησε ο θηλασμός η μην πάθει σύγχυση θηλών θα την θηλάζω κανονικά απλως θα δίνω κ συμπλήρωμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

To μωρό σου πόσες ώρες είναι στο στήθος τη μέρα; Κλαίει όσο θηλάζει; Βάζει βάρος; 

 

Κάθετε μια ωρα βαρος με είπε ο γιατρός τσιμα τσιμα είναι και με είπε να την δίνω 2 φορες συμπλήρωμα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mara1312 είπε:

Είναι σχεδόν δύο μηνών τώρα Απλώς επειδή είναι 3,670 και γεννήθηκε πρόωρη γεννήθηκε στις 36 εβδομάδες και κιλά 2 690 με είπε ο γιατρός να της δίνω συμπλήρωμα για να πάρει βάρος δύο μπουκαλάκια την ημέρα Εγώ όμως φοβάμαι μην σταμάτησε ο θηλασμός η μην πάθει σύγχυση θηλών θα την θηλάζω κανονικά απλως θα δίνω κ συμπλήρωμα

Είναι σύμβουλος θηλασμού, γεννήθηκε 2690 κ σου είπε να δίνεις συμπλήρωμα 2 μπουκαλάκια? Αυτό πότε στο είπε? Όταν γεννήθηκε η τώρα που πήγατε κ είδατε το βάρος? Οπότε δίνεις κ ξένο? Δεν θηλάζεις αποκλειστικά που είχες πει στο πρώτο μνμ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

Είναι σύμβουλος θηλασμού, γεννήθηκε 2690 κ σου είπε να δίνεις συμπλήρωμα 2 μπουκαλάκια? Αυτό πότε στο είπε? Όταν γεννήθηκε η τώρα που πήγατε κ είδατε το βάρος? Οπότε δίνεις κ ξένο? Δεν θηλάζεις αποκλειστικά που είχες πει στο πρώτο μνμ?

Κ πρωορο μωρο που σε 40μερες πηρε ενα κιλο αν δ κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , mama16 είπε:

Είναι σύμβουλος θηλασμού, γεννήθηκε 2690 κ σου είπε να δίνεις συμπλήρωμα 2 μπουκαλάκια? Αυτό πότε στο είπε? Όταν γεννήθηκε η τώρα που πήγατε κ είδατε το βάρος? Οπότε δίνεις κ ξένο? Δεν θηλάζεις αποκλειστικά που είχες πει στο πρώτο μνμ?

Σήμερα με πείρε και με είπε να δώσω ξένο 

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

Κ πρωορο μωρο που σε 40μερες πηρε ενα κιλο αν δ κανω λαθος

Γεννήθηκε 14 Απριλίου και γεννήθηκε 2,690 και τώρα είναι 3,670 και με πείρε σήμερα και με είπε επειδή κάθε βδομάδα τους λέω το βαρος πείρα στο γιατριο του και τους είπα χθες τα κιλά και με είπε οτι πρέπει να δώσω ξενο

Εννοώ θηλαζα αποκλειστικά τόσο καιρό με είπε σήμερα να δώσω ξένο στεναχοριθηκα παρα πολύ...και με είπε οτι πρεπει ν δώσεις ξένο για να πάρει κιλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mara1312 είπε:

Σήμερα με πείρε και με είπε να δώσω ξένο 

Γεννήθηκε 14 Απριλίου και γεννήθηκε 2,690 και τώρα είναι 3,670 και με πείρε σήμερα και με είπε επειδή κάθε βδομάδα τους λέω το βαρος πείρα στο γιατριο του και τους είπα χθες τα κιλά και με είπε οτι πρέπει να δώσω ξενο

Εννοώ θηλαζα αποκλειστικά τόσο καιρό με είπε σήμερα να δώσω ξένο στεναχοριθηκα παρα πολύ...και με είπε οτι πρεπει ν δώσεις ξένο για να πάρει κιλά 

Η αληθεια ειναι, για να παρει βαρος πρεπει να πιει γαλα. Τωρα αν αυτο θα ειναι θηλασμος, αντλημενο η σκονη ειναι αλλο θεμα

Εγω απλα λεω οτι ενα κιλο σε τοσο καιρο δ ειναι λιγο βαρος. Αν σκεφτουμε οτι τα θηλαζοντα μπορει να ανακτησουν το βαρος γεννησης σε 3εβδ

Απο την αλλη γιατρος βλεπει αναλυτικα την προσληψη κρινει με την υπολοιπη εικονα του μωρου, κ λογικα εχει τις γνωσεις να κρινει(δ εννοω οτι εγω ξερω περισσοτερα, απλα λιγο μου ακουστηκαν καπως αυτα που ειπε) 

Αν τρεφεται σωστα βλεπεις προσληψη βαρους κ βρεγμενες πανες. Να θηλαζεις ανα διωρο, για οση ωρα θελει κ απο τα δυο στηθη(γτ αυτην την στιγμη αν δ πινει αρκετο γαλα αυτο θα βοηθησει κ την παραγωγη σου) 

Το ιδανικο θα ηταν το συμπληρωμα να ειναι αντλημενο, γτ δινωντας σκονη, το μωρο πινει περισσοτερο γαλα, χωρις ομως το στηθος να αντιλαμβανεται οτι χρειαζεται να παραξει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , vicky86 είπε:

Η αληθεια ειναι, για να παρει βαρος πρεπει να πιει γαλα. Τωρα αν αυτο θα ειναι θηλασμος, αντλημενο η σκονη ειναι αλλο θεμα

Εγω απλα λεω οτι ενα κιλο σε τοσο καιρο δ ειναι λιγο βαρος. Αν σκεφτουμε οτι τα θηλαζοντα μπορει να ανακτησουν το βαρος γεννησης σε 3εβδ

Απο την αλλη γιατρος βλεπει αναλυτικα την προσληψη κρινει με την υπολοιπη εικονα του μωρου, κ λογικα εχει τις γνωσεις να κρινει(δ εννοω οτι εγω ξερω περισσοτερα, απλα λιγο μου ακουστηκαν καπως αυτα που ειπε) 

Αν τρεφεται σωστα βλεπεις προσληψη βαρους κ βρεγμενες πανες. Να θηλαζεις ανα διωρο, για οση ωρα θελει κ απο τα δυο στηθη(γτ αυτην την στιγμη αν δ πινει αρκετο γαλα αυτο θα βοηθησει κ την παραγωγη σου) 

Το ιδανικο θα ηταν το συμπληρωμα να ειναι αντλημενο, γτ δινωντας σκονη, το μωρο πινει περισσοτερο γαλα, χωρις ομως το στηθος να αντιλαμβανεται οτι χρειαζεται να παραξει περισσοτερο

Δεν θέλω να δινο ξένω πραγματικα γτ θα θέλει ξένο και δεν θα θέλει στήθος πραγματικα αλλά θέλω να είναι καλά το μωρό να πάρει κιλά θα δω πως θα παει με νοιάζει να είναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Σιγά καλέ  κοπέλα μου μην πανικοβάλλεσαι. Δεν κόβεται έτσι το γάλα! Θα δίνεις μία φορά το μεσημέρι αφού έχει θηλάσει καλά και μια φορά το βράδυ. Μην φαντάζεσαι πολύ, άντε να πιει 30-40 ml τη φορά όπως τα περιγράφεις. Δεν παθαίνει κάτι έτσι, άλλο να δίνεις πολλά μπουκάλια τη μέρα. Θα θηλάζει καλά, και δυο φορές θα προσφέρεις και μπουκάλι. Προσωρινό θα είναι έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...