Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

μας ταιριαζει γαντι αυτο το τοπικ οποτε σκεφτηκα να πω εδω τις αποριες μου... ειμαστε στην 18 εβδ και περναμε το αλμα και εμεις. Ειδιετερα αυτη η εβδ ηταν το χειροτερο που εχουμε ζησει μεχρη τωρα. Τρελη γρινια, δεν μπορει να αποκοιμηθει παρα μονο με κλαμμα ειναι μονημως σε υπερενταση. Μονο στο μει ται κατφερνω να την κοιμησω για παραπανω απο μιση ωριτσα (την ημερα), την νυχτα ξυπναει ανα ωρα η το πολυ ανα 2 ωρες. Συν εχουμε και απροθυμια στο θηλασμο, οποτε προσπαθω να την εχει διπλα στο στηθος οσο περισσοτερο μπορω να την δελεασω (υποτηθεται θα επρεπε να τρωει συνεχεια). Πειτε μου ποσο θα κραταει τουτο δεν επρεπε να ηρεμησει σιγα σιγα απο δω και περα; τα υπολοιπα αλματα ειναι παρομοια σε ενταση η αυτο ειναι το χειροτερο; καμια συμβουλη οσο αφορα τον υπνο και την γρινια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για κανα δυο βδομαδες το συγκεκριμενο αλμα.αλλα οχι τοσο εντονα

Για τον υπνο εμεις απλα κοιμομαστε μαζι

Φυσικα ουτε αυτο ειναι ανετο,αν ξυπνας ειδικα καθε μια ωρα

Εμεις εχουμε βαθμο δυκολιας τον μπαμπα,που οκ αν κοιμηθει αλλου ειμαστε λιγο πιο ανετα

Κ τη μεγαλη αδερφη που ερχεται τα πρωινα για χουζουρι

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

Φανταζομαι αυτο το εχεις δει

Εμας τουλ εκτος απο αυτο ππυ περνατε,αυτο που περναμε τωρα μας ειναι πολυ δυσκολο.των 42+εβδ

Στο ενδιαμεσο δ καταλαβα κτ πολυ δυσκολο,αν εξαιρεσουμε ενα διμηνο 8-10μηνων που δ τα πηγαινε καθολου καλα με τις στερεες

Γενικα απο 7,5μηνων ο δικος μου ποναει,εχει σαλια,εχουν φουσκωσει τα ουλα αλλα δ εχει βγαλει δοντι ακομη 11μηνων

Αυτο λιγο τον συνδυασμο αλμα κ δοντια τον κανει χειροτερο

Επισης απο 8ο κ μετα βλεπω οτι εχει πιο πολυ προσκολληση σε μενα ωρες ωρες.πχ θα τον κραταει καποιος αλλος κ αν τυχει να περασω απο μπροστα θα κλαψειεχρι να τον παρω.πριν τους 6μηνες δ το εκανε

Βεβαια πλεον που μπουσουλαει κ πιανομενος κανει βηματα δ θελει τοσο αγκαλια,αλλα να ειμαι στο οπτικο του πεδιο

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vicky86 said:

Για κανα δυο βδομαδες το συγκεκριμενο αλμα.αλλα οχι τοσο εντονα

Για τον υπνο εμεις απλα κοιμομαστε μαζι

Φυσικα ουτε αυτο ειναι ανετο,αν ξυπνας ειδικα καθε μια ωρα

Εμεις εχουμε βαθμο δυκολιας τον μπαμπα,που οκ αν κοιμηθει αλλου ειμαστε λιγο πιο ανετα

Κ τη μεγαλη αδερφη που ερχεται τα πρωινα για χουζουρι

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

Φανταζομαι αυτο το εχεις δει

Εμας τουλ εκτος απο αυτο ππυ περνατε,αυτο που περναμε τωρα μας ειναι πολυ δυσκολο.των 42+εβδ

Στο ενδιαμεσο δ καταλαβα κτ πολυ δυσκολο,αν εξαιρεσουμε ενα διμηνο 8-10μηνων που δ τα πηγαινε καθολου καλα με τις στερεες

Γενικα απο 7,5μηνων ο δικος μου ποναει,εχει σαλια,εχουν φουσκωσει τα ουλα αλλα δ εχει βγαλει δοντι ακομη 11μηνων

Αυτο λιγο τον συνδυασμο αλμα κ δοντια τον κανει χειροτερο

Επισης απο 8ο κ μετα βλεπω οτι εχει πιο πολυ προσκολληση σε μενα ωρες ωρες.πχ θα τον κραταει καποιος αλλος κ αν τυχει να περασω απο μπροστα θα κλαψειεχρι να τον παρω.πριν τους 6μηνες δ το εκανε

Βεβαια πλεον που μπουσουλαει κ πιανομενος κανει βηματα δ θελει τοσο αγκαλια,αλλα να ειμαι στο οπτικο του πεδιο

δηστηχως δεν θελει να κοιμηθει στο κρεβατι η μαλλον δεν θελει να θυλαζει ξαπλα, οποτε τη μηση νυχτα κοιμαμαι καθηστη...

αν μετραω καλα μας κραταει ηδη 3 εβδ και αυτη η εβδ ηταν το κατι αλλο, ελπιζω να καλητερευει καπως τωρα... για την γρινια καμια συμβουλη; και για την δυσκολια να αποκοιμηθει;

Link to comment
Share on other sites

δηστηχως δεν θελει να κοιμηθει στο κρεβατι η μαλλον δεν θελει να θυλαζει ξαπλα, οποτε τη μηση νυχτα κοιμαμαι καθηστη...

αν μετραω καλα μας κραταει ηδη 3 εβδ και αυτη η εβδ ηταν το κατι αλλο, ελπιζω να καλητερευει καπως τωρα... για την γρινια καμια συμβουλη; και για την δυσκολια να αποκοιμηθει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vicky86 αν μπορουσες να μου αναλυσεις αυτο το αλμα καθως πλησιαζει η δικια μου!! Να ξερω τι με περιμενει γιατι στο τελευταιο δε περασα κ πολυ καλα!!! Ετρωγε παραπανω (δεν ειναι βεβαια κακο αυτο) αλλα την εβαζα για υπνο σηκωνοταν εκλαιγε κ ξυπναγε συχνα στη διαρκεια της νυχτας ενω κοιμαται σερι απο τον 2ο μηνα. Δωρα μου εχεις αποκλεισει το ενδεχομενο για δοντια η για καποιο πονο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Δωρα είπε:

πριν 2 ημερες πηγαμε στο παιδιατρο και δεν εχει τιποτα...αρα το αλμα

Αρα δεν ειναι δοντακια.. Πφφφ .Μηπωε τον ενοχλει κατι αλλο.. Μπορει να ειναι κ αυτο βεβαια.. δεν ξερω κ πολλα για τα αλματα αναπτυξης εγω.. Αλλα 3 εβδομαδες μου φαινεται πολυ.. Κανε υπομονη κοριτσι μου θα περασει.. Μηπως την ημερα να αυξησεις τις βολτες με το καροτσι,οσο μπορεις τωρα χαλασε κ ο καιρος εδω σε εμας, μηπως κ κοιμηθει εκει λιγακι.. Κ γενικα με οτι νιωθει καλυτςρα το μικρουλι.. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, balletina said:

Αρα δεν ειναι δοντακια.. Πφφφ .Μηπωε τον ενοχλει κατι αλλο.. Μπορει να ειναι κ αυτο βεβαια.. δεν ξερω κ πολλα για τα αλματα αναπτυξης εγω.. Αλλα 3 εβδομαδες μου φαινεται πολυ.. Κανε υπομονη κοριτσι μου θα περασει.. Μηπως την ημερα να αυξησεις τις βολτες με το καροτσι,οσο μπορεις τωρα χαλασε κ ο καιρος εδω σε εμας, μηπως κ κοιμηθει εκει λιγακι.. Κ γενικα με οτι νιωθει καλυτςρα το μικρουλι.. 

με βαση αυτο το συγκεκρημενο αλμα κραταει 5 εβδομαδεσ συνολικα....μαλλον εμεις θα το παρουμε ολλο. στο καροτσι αποκλειεται να κοιμηθει σε αυτη τη φαση. στο μαρσιπο ναι αλλα μονο αφου κλαιει κανενα 5-10'. δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το αλμα 15-19κραταει 5βδομαδες.αυτη που περασατε ηταν η χειροτερη

Εμενα στη βολτα δ κοιμαται

Γενικα οταν θες να κοιμηθει να επικρατει σκοταδι κ ησυχια;ισως λευκοι ηχοι;

Ας ειστε κ ολη μερα με κλειστα παντζουρια

Κ μενα θελει την ησυχια του για να κοιμηθει κ κλεινομαι σε ενα δωματιο γτ εχω κ ενα τριχρονο

Για την γκρινια δ ξερω.κανενα απο τα δυο ευτυχως δ ηταν

Ειναι απο τα χαρακτηριστικα τους

Δ θελω να βαζω ταμπελες

Αλλα πχ ο ανηψιος μου ηταν παντα κλαψιαρης.δ λεω,ειχε λογους.δυσκοιλιοτητα,παλινδρομηση,συχνες αλλαγες περιβαλλοντος,διαφορετικες προσεγγισεις απο τα ατομα που τον φροντιζαν.εξακολουθεο να ειναι 2,5χρονων πλεον

Χτυπησε την κορη μου στο προσωπο κ επειδη τον μαλωσε η μαμα του εκλαψε πιο πολυ απο τη δικη μου

Το αλμα των 42κραταει 6εβδ.οχι με την ιδια ενταση

Μπορω να πω με στερες τα παει καλα.με το στηθος ποτε δ ηταν κολλημενος.μια προσκολληση να ειμαι συνεχεια μαζι του ακομη κ στον υπνο εχει,αλλα γενικα κοιμομαστε μαζι.κ πολλες νυχτερινες αφυπνισεις.μπορει κ ανα ωρα.η για να τον αλλαζω απλα πλευρα,η με λιγη γκρινια,η καθεται κανενα διωρο κ παιζει

Δ παλευεται.μη λεμε ψεμματα,10μερες ημουν κομματια.

Προσπαθω να το βλεπω αισιοδοξα.λογικα μετα απο αυτο το αλμα θα περπατησει

Ο δικος μου μαλλον προσπαθει να κανει τους δυο ημερησιους εναν,οποτε γενικα το προγραμμα του ειναι χαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που θελω να πω για τη γκρινια ειναι οτι καθε μωρακι ειναι διαφορετικο κ θελει κ διαφορετικη διαχειριση

Οπως κ μεις δ εχουμε ολες την ιδια αντοχη στον πονο για παραδειγμα

Κ τα αλματα ειναι μια στρεσσογονος  περιοδος,το καθε μωρο το περναει διαφορετικα

Πχ η κορη μου απλα θηλαζε πιο πολυ,αλλα γενικα ηταν κολλημενη.ακομη κ τα βραδια που ξυπνουσε δ με κουραζε γτ κοιμοταν αμεσως

Για τα πιο μεγαλα μωρακια κ τα δοντια βαζουν μια δυσκολια επισης.μονο να φανταζομαι ποσο επιπονο ειναι μπορω,κ να το συγκρινω με οταν εχουμε πονοδοντο εμεις

Κ μην ξεχναμε κ τους αναπτυξιακους πονους κυριως στα ακρα.στην κορη μου το καταλαβαινα εντονα γτ κλωτσουσε πολυ στον υπνο,σε αντιθεση με τα δοντια που απλα τα βλεπαμε να σκανε

Εχουν κ καποιες φασεις που χαλαει ο υπνος,οπως στον 8ο μηνα,αλλα δ το εχω ψαξει διεξοδικα

Κ φυσικα ο ενθουσιασμος που εχουν οταν κατακτουν κτ νεο συνεχιζεται κ βραδυ.γι αυτο ο δικος μου ξυπνουσε κ περπατουσε κατα μηκος το κεφαλαρι του κρεβατιου

Επισης το.αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οταν δ εχουν κοιμηθει καλα μεσα στη μερα συνηθως κ ο νυχτερινος θα ειναι ανησυχος.η αν δ εχουν φαει αρκετα μεσα στη μερα θα θηλαζουν πιο πολυ το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το απογευμα εχουμε κανει τρομερη βελτιωση, κοιμηθηκε ενα μισαωρο στο μει ται (αφου εκλαιγε για 20' οτι νυσταζει), ενα μισαωρο στο στηθος, και μετα την μετερερα στη κουνια και απο τοτε κοιμαται (1 ωρα και 15').

και μου ξυπνησε....να δω τωρα τι ωρα θα κοιμηθει για το βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε αλλη μια πολυ εντονη εβδομαδα αυριο κλεινουμε 18 εβδομαδες... Εχει ακομα τρομερη γρινια αποκοιμιεται μονο με κλαμμα (ακομα και στην αγκαλια) σχεδον σαν να φοβοταν να αποκοιμηθει.. Πως θα μπορουσα να την βοηθησω; επησης το μεγαλο μας κατορθομα ακομα δεν το καναμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Δωρα μου. Μεχρι κ τηβ 19η εβδομαδα ειχε πει παραπανω η Vicky. Μηπως ομως ρε παιδι μου την ενοχλει κατι αλλο? Δες κ αυτη την εβδοναδα πως θα παει.. 

Επεξεργάστηκαν by balletina
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δωρα είπε:

Ειχαμε αλλη μια πολυ εντονη εβδομαδα αυριο κλεινουμε 18 εβδομαδες... Εχει ακομα τρομερη γρινια αποκοιμιεται μονο με κλαμμα (ακομα και στην αγκαλια) σχεδον σαν να φοβοταν να αποκοιμηθει.. Πως θα μπορουσα να την βοηθησω; επησης το μεγαλο μας κατορθομα ακομα δεν το καναμε...

Εχετε αποκλεισει αλλεργιες, δυσανεξιες, δυσκοιλιοτητα και παλινδρομηση; Και προφανως ουρολοιμωξη και ωτιτιδα;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας, να μας ζησουν τα παιδακια μας!! Λοιπον, εμεις κλεισαμε 5 εβδομαδων σημερα κ νομιζω οτι περναμε παλι αλμα! Απ τη Δευτερα εχει ξεκινησει κ τρωει καθε μια ωρα για 5', το πολυ 10' κ ειναι πιο γκρινιαρης.. Αν τον αφησω κ παω να κανω καμια δουλεια αμεσως γκρινια!! Η απορια μ ομως ειναι οτι πριν θηλαζε πιο πολλη ωρα, γινεται να αυξηθει η παραγωγη τωρα που θηλαζει πιο λιγη ωρα;;

Επεξεργάστηκαν by marianito
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Εχετε αποκλεισει αλλεργιες, δυσανεξιες, δυσκοιλιοτητα και παλινδρομηση; Και προφανως ουρολοιμωξη και ωτιτιδα;

 

100 % δεν ειμαι αλλα πιθανοτατα δεν εχουμε τιποτα απο αυτα... αλλα κατι την ενοχλει στα συγουρα... δοκημαστηκα της εδωσα δεπον το απογευμα και σαν θαυμα κοιμηθηκε 2 ωρες (στην αγκαλια αλλα εστω). πηρα την γιατρο και ειπε οτι η την ποναει η κοιλιτσα (φευγουν αερια με το κλαμμα) η μας βγαινουν τα δοντακια τελικα.. δεν ξερω αλλα δεν μπορω να την κοιμησω η οσο περναει η ωρα να την ηρεμησω με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

100 % δεν ειμαι αλλα πιθανοτατα δεν εχουμε τιποτα απο αυτα... αλλα κατι την ενοχλει στα συγουρα... δοκημαστηκα της εδωσα δεπον το απογευμα και σαν θαυμα κοιμηθηκε 2 ωρες (στην αγκαλια αλλα εστω). πηρα την γιατρο και ειπε οτι η την ποναει η κοιλιτσα (φευγουν αερια με το κλαμμα) η μας βγαινουν τα δοντακια τελικα.. δεν ξερω αλλα δεν μπορω να την κοιμησω η οσο περναει η ωρα να την ηρεμησω με τιποτα...

Eχεις κοψει γαλακτοκομικα φαντάζομαι; Ειναι κλασικό για πολύ έντονους πόνους με αέρια.

Επίσης ενεργείται τακτικά; Πόσες φορές τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!ευχομαι τωρα να ηρεμησει κ να κοιμαται πιο ευκολα!

Κ να περασετε πιο ανωδυνα τα υπολοιπα αλματα

Εμεις βγαλαμε δοντι!11μηνων κ 11ημ.ελπιζω κ μεις να ηρεμησουμε,τουλ δ γκρινιαζει στον υπνο του,κ τα υπολοιπα να μην τον πονεσουν τοσο

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Eχεις κοψει γαλακτοκομικα φαντάζομαι; Ειναι κλασικό για πολύ έντονους πόνους με αέρια.

Επίσης ενεργείται τακτικά; Πόσες φορές τη μέρα;

τοτε με τους κολικους εκοψα τα γαλακτοκομικα για ενα διαστημα αλλα δεν ειδαμε διαφορα, καναμε και εξεταση κοπρανων για αιμα, ηταν ολλα καλα.. κακα κανουμε 1-2 φορες την εβδομαδα...

10 hours ago, vicky86 said:

Μπραβο!ευχομαι τωρα να ηρεμησει κ να κοιμαται πιο ευκολα!

Κ να περασετε πιο ανωδυνα τα υπολοιπα αλματα

Εμεις βγαλαμε δοντι!11μηνων κ 11ημ.ελπιζω κ μεις να ηρεμησουμε,τουλ δ γκρινιαζει στον υπνο του,κ τα υπολοιπα να μην τον πονεσουν τοσο

ακομα δεν θα ηραμησουμε νομηζω επειδη δεν τα καταφερνει να το κανει ευκολα αλλα σε καμια εβδ θα ειναι εξπερτ.

με το καινουργειο δοντακι

 

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου θηλαζεις και ενεργειται το παιδακι 1 2 την εβδομαδα?? Τεινω προς το να το ενοχλει κατι που τρως εσυ κ να δυσκολευεται κ να εχει πονακια..Η γιατρος μου αυτο το το θεωρει φυσιολογικο δε θυμαμαι ποσες μερες μου εχει πει ακριβως τοτε αλλα παραπανω απο την εβδομαδα να μην ενεργηθει .Εγω ομως στην ηλικια της μικρης σου που θηλαζα εκανε στανταρ 2 φορες τη μερα.Μη σου πω κ παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

θηλαζουμε μονο, και εχουμε κακα 1-2 φορες την εβδ. απο 40 ημερων ειναι ετσι...δεν ζορηζεται καθολου και ειναι φυσιολογικα τα κακα.ο γιατρος μας εχει πει μεχρη 2 εβδ ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κ ο δικος μου απο πολυ μικρος δ κανει συχνα,το μερα παρα μερα για μας δλδ ειναι φυσιολογικο.αφου δ ποναει κ εχουν καλο σχημα κ χρωμα ολα οκ

Κ γω δοκιμασα διαφορα κ στη διατροφη του κ στη δικη μου αλλα διαφορα δ ειδα

Πολυ πιθανο ομως οταν εχει 1-2μερες να κανει να εχουν μαζευτει αερια κ να την ενοχλουν

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Δωρα είπε:

θηλαζουμε μονο, και εχουμε κακα 1-2 φορες την εβδ. απο 40 ημερων ειναι ετσι...δεν ζορηζεται καθολου και ειναι φυσιολογικα τα κακα.ο γιατρος μας εχει πει μεχρη 2 εβδ ειναι οκ.

Δοκιμασε ασκησουλες μεταξυ των γευματων, με πιεση τα ποδαρακια στην κοιλια. Δε νομιζω οτι μπορει να ενεργειται τοσο αραια και να μην δυσφορει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...