Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Καλα που πηγε μια απαντηση ΝΑ που εγραψα χτες βραδυ ? Μου χει σπασει τα νευρα ολο με πετάει :(

 

bipe εμενα υπερένταση μου θυμιζει αυτο που γραφεις . Ειδικά στην ηλικια σας δεν κλαινε χωρις κανενα λογο ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω τι ειναι!

τα ουλα της ειναι φουσκωμενα φαινεται να την ενοχλουν!

γινεται σχεδον καθε μερα! νυσταζει αλλα δεν κοιμαται!απο αρχη προσπαθουμε να μην την εξαντλουμε με εντονα παιχνιδια ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ωστε να ειναι ηρεμη! ουφ δεν ξερω!

κοιμαται γυρω στις 12 με 1 αλλα υπαρχει και μερα η μαλλον νυχτα που εχει κοιμηθει 5 το πρωι!

δεν κοιμαται στο κρεβατι μας, δεν το εμεθε , δεν το θελει!

δεν θελει ουτε να ξαπλωσει στο δικο της και να ειμαι διπλα.... γενικα δεν θελει τιποτΑ!

ΔΕΝ ΘΕΈΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΙς ΠΕΡΙΣΟΤΕΤΡΕς ΦΟΡΕς!

ΑΧ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bipe 21 πόσο καιρό το κάνει αυτό? Μήπως έχει μπει κάτι καινούργιο στην διατροφή της που την ενοχλεί? Επίσης παρατήρησα απο την μικρούλα μου πως κοιμάται πιο εύκολα όταν από 20 00 και μετά δεν παίζουμε έντονα παιχνίδια γιατί διαφορετικά την πιάνει υπερένταση... Με την παιδίατρο το συζήτησες, τι λέει? Αν είναι απο τα δοντάκια υπάρχει τρόπος να ανακουφιστεί

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειναι!

τα ουλα της ειναι φουσκωμενα φαινεται να την ενοχλουν!

γινεται σχεδον καθε μερα! νυσταζει αλλα δεν κοιμαται!απο αρχη προσπαθουμε να μην την εξαντλουμε με εντονα παιχνιδια ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ωστε να ειναι ηρεμη! ουφ δεν ξερω!

κοιμαται γυρω στις 12 με 1 αλλα υπαρχει και μερα η μαλλον νυχτα που εχει κοιμηθει 5 το πρωι!

δεν κοιμαται στο κρεβατι μας, δεν το εμεθε , δεν το θελει!

δεν θελει ουτε να ξαπλωσει στο δικο της και να ειμαι διπλα.... γενικα δεν θελει τιποτΑ!

ΔΕΝ ΘΕΈΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΙς ΠΕΡΙΣΟΤΕΤΡΕς ΦΟΡΕς!

ΑΧ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και κλαιει? αν δεν ξαπλωσετε κ καθισετε στο καθιστικο, διαβασετε παιξετε κατι ηρεμο κλαιει παλι?

Δοκιμασε να της δωσεις λιγο ντεπονακι αν κλαιει κ αν ηρεμισει σημαινει οτι ποναει.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαστε στην 15η εβδομαδα και το μωρακι μας αρχιζει να γινεται λιγο στριμμενο. :mrgreen: Τρωει στο στηθος για πολυ λιγο το παιρνει ο υπνος, ξυπναει σε δεκα λεπτα θελει παλι στηθος, το ξαναπαιρνει ο υπνος , κοιμαται παλι για 5-10 λεπτα ξυπναει γκρινιαζει, τρωει τα χερια του δεν ξερει τι του φταιει. Να υποθεσω οτι περναει καποιο αλμα?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Λαμπρινή υπσχέθηκες διάλειμμα για διαφημίσεις! Πού είναι καλέ; Αυτό δεν είναι άλμα γμτ, θα μπει σε τροχιά σε λίγο (εγώ ούτως ή άλλως ούφο είμαι από την αϋπνία). Αν στην 25 είναι έτσι στην 26 τι θα γίνει; Ανά 1 άντε 1 1/2 ώρα είμαστε μέρα νύχτα ( κυρίως νύχτα).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια να ρωτησω κατι χαζο γιατι δεν προλαβαινω να διαβασω καμια σελιδα...

εμενα γεννηθηκε 20/05

ξεκιναω να μετραω απο το μηδεν?

δηλαδη απο 20/05 με 27/05 ειμαι στην 1η εβδομαδα

ή στις 27/05 ξεκιναει η 1η εβδομαδα?

 

ευχαριστωωωωωωωωωω

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι χαζο γιατι δεν προλαβαινω να διαβασω καμια σελιδα...

εμενα γεννηθηκε 20/05

ξεκιναω να μετραω απο το μηδεν?

δηλαδη απο 20/05 με 27/05 ειμαι στην 1η εβδομαδα

ή στις 27/05 ξεκιναει η 1η εβδομαδα?

 

ευχαριστωωωωωωωωωω

 

Είστε 4 εβδομάδων και 6 ημερών δηλ. 5 εβδομάδων

και ναι είστε σε άλμα ανάπτυξης:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια....βοήθεια!!!!

Ο μπέμπης από τις 9:20 θηλάζει συνέχεια με ένα διαλειμμα 1,5 ώρας(η ώρα είναι 18:15)!!!!Τι είναι κι αυτό σήμερα??? dizzy.png

Ο κω..ς μου εγινε ένα με τον καναπέ, είμαι με ενα ποτήρι νερό παρέα!Τι επαθε???

Προσπαθώ να τον ξεκολλήσω όταν αποκοιμιέται και ξυπνάει μέσα στα πρωτα λεπτά που τον βάζω στο ρηλάξ!!!Πιανει την κατακαημένη θηλή και την ξετινάζει(ωρες -ωρες την τραβάει κιόλας)

Αυτό μπορει να είναι άλμα ανάπτυξης??

Οχι οτι είχαμε και κανένα πρόγραμμα στον θηλασμό(δεν εχουμε 40ντίσει καν), αλλά όχι κι ετσι!Ελπίζω τουλάχιστον το βραδυ να κοιμηθεί... (ουτε να πληκτρολογίσω δεν μπορω με το ένα χέρι!)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλεπω από προηγούμενα ποστ υπάρχει άλμα αναπτυξης στην 5η εβδομάδα, την οποία εμείς θα διανύσουμε σε λίγες μέρες(είμαστε στην 4η).Δηλαδή μπορεί και να είναι κάτι τέτοιο?

Θηλάζει συνέχεια και όταν τον απομακρύνω να τον αφήσω να κοιμηθεί κλαίει γοερά.Και χθες το βράδυ ξυπνούσε πιο συχνά (ανά 1 με 2 ώρες).

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να ειναι αλμα, αλλα εχε υποψην οτι τετοιες συμπεριφορες ειναι συνηθισμενες σε τετοιες ηλικιες. Πιθανον το μωρακι σου προσπαθει να προσαρμοσει την παραγωγη σου στα μετρα του γι΄αυτο να κανει και μαραθωνιους θηλασμους. Κανε υπομονη, μην ανησυχεις για τπτ αλλο εκτος απο το μωρακι σου, παρε βιβλιο ή dvd και αραξε σε μια βολικη γωνια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι ο μπέμπης προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή! Χθες βράδυ ήθελε να θηλάζει συνέχεια(κοιμηθήκαμε 4:30!!), κοιμηθληκαμε 3 ωρες σύνολο και συνεχιζουμε τον μαραθωνιο και σήμερα!!Μέχρι -σε καποιο διάλειμμα- να κάνω κάποιοα δουλίτσα, ξυπνάει και θέλει πάλι!!!!!!!!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

κοριτσια καλησπέρα..εχω και εγω τη απορία μήπως περναμε αλμα αναπτυξης??

Σαραντιζουμε στις 5/12 και εδω και 3 μερες η μικρη απο την στιγμή που θα ξυπνήσει το πρωι 8-9 είμαστε σε μια συνεχή φάση ταίσματος, γρίνια, χ@@@ιμο συνέχεια (αφου τρώει όλη την ώρα) κοιμάται ελάχιστα 1ώρα μπορεί και μισάωρο και μετά ξανά στήθος. απο τις 6 και μετά αρχίζουν οι κολικοί όπου θα κοιμηθεί κανένα 20λεπτο στην αγκαλιά μας και μετά ξανά κλάμα..

ΕΥΤΥΧΩΣ κοιμάται το βράδυ 5-6ώρες σερί τρώει και ξανακοιμάται άλλες 2,5-3.

Θα σκεφτόμουν οτι δεν χορταίνει με την πρωινή της συμπεριφορά αλλά βάρος παίρνουμε καλό κανουμε πολλάαα κακάκια και το βράδυ που ξυπνάει τρώει 10λεπτά απο το κάθε στήθος και πέφτει ξερή. Γεννηθήκαμε 3550 στις 27/10 και σήμερα είμαστε 5κιλά.

Το πρωί εν το μεταξύ εκεί που τρώει όταν αρχίσει και χορτάινει (το καταλαβαίνω επειδη δεν καταπίνει έντονα πια) αρχίζει και κοπανιέται στο στήθος το πετάει το ξαναπιάνει με μανία κλαίει το αφήνει το ξαναπιάνει...την βγάζω και μετά απο δευτερόλεπτα νιανιανια τα χέρια. ξανά στο στήθος και κάνει σαν τρελή να το πιάσει λες και είναι η δόση της (συγνώμη για την έκφραση) πιπιλάει και οταν τρεχει γάλα νευριάζει...δεν θέλει και την πιπίλα

Πείτε μου οτι είναι άλμα ανάπτυξης και θα περάσει γιατί κάποιες φορές μετά απο 5 ώρες μου στρίβει λίγο η βίδα...και μετά νοιώθω κακή μαμα΄:(:(:(

Αν δεν είναι τι μπορεί να φταίει?Ή μήπως απλά είναι λίγο βυζανιάρικο το ζουζούνι μου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονη και να ξεκουραζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις! Να σου ζησει!!

Αλματα ανάπτυξης κανουν ολα τα μωρακια . Επίσης δεν υπάρχει διάκριση σε μωρακια που θηλάζουν και σε μωράκια που πινουν ξένο γάλα .

Ομως οπως έχουμε πει πολλες φορες και εδω καθε μωρακι ειναι διαφορετικό οποτε η ένταση και ο τρόπος που περνά αυτη τη φάση ειναι διαφορετικός .

 

Τα θηλάζοντα μωράκια στο άλμα ανάπτυξης περνούν πιο πολλες ώρες στο στήθος την ημέρα και την νυχτα φροντιζοντας έτσι να αυξησουν την παραγωγή της μαμάς .

Τα μωράκια που πινουν ξένο γάλα κανουν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας γεύματα χωρίς πολύ ορεξη και πολλες φορες αφήνουν στη μέση το γεύμα .

 

Οπως αναφέρει το βιβλίο , οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

(Θα προσπαθήσω να σκαναρω την σελιδα καποια στιγμη τα χει πολυ ωραία)

 

Η φάση που περνάμε εμεις ειναι η πιο έντονη ! Το μωρό πλεον ειναι ενας "μικρός ενήλικας" με αναπτυγμένες ολες τις αισθήσεις και οι αλλαγές ειναι ραγδαίες . Ποτε πιο πριν και ποτε πιο μετά δεν γινονται τοσες πολλες αλλαγες στο μωρο !

Ολες αυτες οι αλλαγες φοβίζουν το μωρακι μας του προκαλούν ενταση και γιαυτο κλαιει :-( Παρηγορια βρισκει μονο στην αγκαλιά και ειδικά της μανούλας .

 

Εδω και 3 μέρες η μικρή μου κοιμαται την ημέρα μονο πάνω μας ! Η στην αγκαλιά μου (μου χει ξεραθει το ενα χερι :lol: ) ή μεσα στο μει ται !

Ετσι έκανε τις πρωτες 10 μέρες της ζωής της . Κοιμοταν την διαρκεια της μερας μονο πανω μας και πουθενα αλλου . Το μωρο μου ταραζεται με ολα αυτα που συμβαινουν και ψαχνει να γυρισει πισω σε γνώριμες καταστάσεις (δεν τα εξηγώ σωστα :oops: ) . Αυτο θα το κάνει και αλλες φορες στο μέλλον και μαλιστα κοντα στην ηλικια ενος ετους και ανω θα βλεπουμε πολλες φορες το μωρακι μας να παιδιαρίζει .

 

Αυτα για σημερα :-D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις που ειμαστε 4μηνων κ 12 ημερων...δλδ 18 περιπου εβδ. περναμε αλμα;;;;;;

Γιατι εχει λιγες μερες που ειναι γκρινιαρης,σαν να μη του φτανει το γαλα...ειδικα εχθες, ΟΛΟ το βραδυ, δεν αφησε το στηθος μου ουτε στιγμη....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βιώνουμε μια ηρεμία που με φοβίζει. Πλέον δεν κλαίει για να φάει. Και σα να τρώει λιγότερη ώρα από το κάθε στήθος τώρα τελευταία. Λέτε να μας περιμένει άλμα;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μανούλες!

Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε και μένα τι συμβαίνει με την μικρούλα μου?Σε 3 μέρες γινόμαστε 4 μηνών (ημ. γεν.28/10/2010). Γεννηθήκαμε με βάρος 3100 και 52 πόντους. Με αποκλειστικό θηλασμό (εκτός των 3 ημερών στο μαιευτήριο) έχουμε φτάσει τώρα να είμαστε 6100 και 64 πόντους. Είναι πολύ ήρεμο μωράκι. Από την πρώτη μέρα θήλαζε μόνο του κάθε 4 περίπου ώρες, κοιμόταν όλο το βράδυ, (την θήλαζα κοιμισμένη), κοιμόμασταν και πρωί 2-3 ώρες και το μεσημέρι επίσης 2-3 ωρίτσες.Την έβαζα απλά στην κουνίτσα της και κοιμόταν μόνο του το αγγελούδι μου!

Έχουμε όμως 10 μέρες περίπου τώρα,που δεν κοιμόμαστε όπως πριν ή και καθόλου. Μόνο το βράδυ κοιμόμαστε σχεδόν καλά, γκρινιάζουμε και κλαίμε πολύ ακόμα και στην αγκαλίτσα της μαμάς, βάζουμε τα χεράκια στο στοματάκι και έχουμε πολλά σαλάκια, και σαν να μην μας φτάνει το γάλα, θηλάζουμε πιο συχνά.

Μήπως είμαστε και μεις στο άλμα αυτό? Όταν όλα περάσουν το μωράκι μου θα είναι όπως πριν?

Και αν δεν είναι αυτό ,μηπώς δεν είμαι καλή μανούλα? Μήπως δεν μπορώ να καταλάβω τις ανάγκες του παιδιού μου?:cry::cry:

Στεναχωριέμαι πάρα πολύ και προβληματίζομαι!!!:-(:sad:

Μήπως κάποια από εσάς μπορεί να μου δώσει μια απάντηση σας παρακαλώ???

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε και μένα τι συμβαίνει με την μικρούλα μου?Σε 3 μέρες γινόμαστε 4 μηνών (ημ. γεν.28/10/2010). Γεννηθήκαμε με βάρος 3100 και 52 πόντους. Με αποκλειστικό θηλασμό (εκτός των 3 ημερών στο μαιευτήριο) έχουμε φτάσει τώρα να είμαστε 6100 και 64 πόντους. Είναι πολύ ήρεμο μωράκι. Από την πρώτη μέρα θήλαζε μόνο του κάθε 4 περίπου ώρες, κοιμόταν όλο το βράδυ, (την θήλαζα κοιμισμένη), κοιμόμασταν και πρωί 2-3 ώρες και το μεσημέρι επίσης 2-3 ωρίτσες.Την έβαζα απλά στην κουνίτσα της και κοιμόταν μόνο του το αγγελούδι μου!

Έχουμε όμως 10 μέρες περίπου τώρα,που δεν κοιμόμαστε όπως πριν ή και καθόλου. Μόνο το βράδυ κοιμόμαστε σχεδόν καλά, γκρινιάζουμε και κλαίμε πολύ ακόμα και στην αγκαλίτσα της μαμάς, βάζουμε τα χεράκια στο στοματάκι και έχουμε πολλά σαλάκια, και σαν να μην μας φτάνει το γάλα, θηλάζουμε πιο συχνά.

Μήπως είμαστε και μεις στο άλμα αυτό? Όταν όλα περάσουν το μωράκι μου θα είναι όπως πριν?

Και αν δεν είναι αυτό ,μηπώς δεν είμαι καλή μανούλα? Μήπως δεν μπορώ να καταλάβω τις ανάγκες του παιδιού μου?:cry::cry:

Στεναχωριέμαι πάρα πολύ και προβληματίζομαι!!!:-(:sad:

Μήπως κάποια από εσάς μπορεί να μου δώσει μια απάντηση σας παρακαλώ???

Μπορεί και να περνάτε άλμα, αλλά αυτά που έχω κάνει μαύρα σημαίνουν ΔΟΝΤΙΑ!!!!! Υπομονή, και μην ανησυχείς, είσαι πολύ καλή μανούλα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ νωρίς για δοντάκια??????

Αισθάνομαι τύψεις που δεν μπορώ να την βοηθήσω κάπως!!!!!!!!!:cry::cry::cry:

αχ , όλες αυτό ρωτάμε όταν έρχεται αυτή η ώρα!

όχι, δεν είναι πολύ νωρίς, η ενόχληση μπορεί να υπάρχει για καιρό πριν ξεφυτρώσει το πρώτο δοντάκι.

 

Για να την βοηθήσεις μπορείς να την θηλάζεις όποτε θέλει για να ανακουφιστεί, να της δώσεις ένα μασητικό παιχνίδι να δαγκώνει... Εμάς μας βοήθησε πολύ η ομοιοπαθητική στον πόνο της οδοντοφυίας

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τα άλματα ανάπτυξης οταν το παιδί τρώει και στερεές ? Απο οτι φαίνεται είμαστε και εμείς σε άλμα ανάπτυξης , αν και η μικρή κοντεύει να κλείσει χρόνο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ νωρίς για δοντάκια??????

Αισθάνομαι τύψεις που δεν μπορώ να την βοηθήσω κάπως!!!!!!!!!:cry::cry::cry:

Εμάς ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις για τα δόντια από τον 3ο μήνα και έβγαλε το πρώτο στον 10ο:-( Με αυτό δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά να σου δείξω ότι είναι φυσιολογικό!:-) Υπονονή, αγκαλίτσες και πολλά πολλά χαδάκια! Μπορεί να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι για τον πόνο αλλά το να βρισκόμαστε δίπλα τους και να συμπαραστεκόμαστε είναι ότι καλύτερο. Μία θεία μου λέει ότι αν γνωρίζαμε τον πόνο που περνάνε τα μωρά στα δόντια, δεν θα τα αφήναμε ποτέ από την αγκαλιά μας!

Καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...