Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνείται να μας βαφτισει το παιδι λογω του κουμπαρα απο το Χαμογελο


Recommended Posts

Έχω κανονίσει εδώ και μήνες να βαφτίσω την μπέμπα μας το επόμενο Σάββατο. Όλα έτοιμα όπως καταλαβαίνετε. Ο παπας μου είχε ξεκαθαρίσει όχι στολισμούς. Κανένα πρόβλημα, ούτως ή αλλως και οι 2 σχεδόν άνεργοι είμαστε. Πριν 3 μέρες με πήρε τηλ για να μου το ξαναπει γιατί δεν θυμόταν αν μας είχε ενημερωσει. Σήμερα ξανά το ίδιο. Του λέω λοιπόν σήμερα ότι το μόνο παραπάνω που θα έχω είναι ο κουμπαράς από το Χαμογέλο του Παιδιού. Τι το θελα και το είπα! Όταν το άκουσε μου είπε έντονα ότι δεν τον ρωτήσαμε και ότι αφου δεν τον ρωτήσαμε δεν μας το επιτρεπει στον χωρο της εκκλησίας. Του λεω λοιπον ΗΡΕΜΑ ότι θα τον βάλω στο παρκάκι δίπλα που είναι του Δήμου. Νευριαζει τότε ακόμα περισσότερο και μου λεει ότι αφου του μιλάω έτσι δεν θελει να μου βαφτίσει το παιδί και να ξαναπάρω για να δει αν θα υπάρχει παππας να μου το βαφτίσει!

Ξαναπαίρνω και μου λέει ότι ο αλλος παπας θα λείπει και ο 3ος δεν γνωρίζει καλά την γλώσσα για να κάνει βάφτιση και αν ειναι θα ζητήσει κάποιον από την Αρχιεπισκοπή να έρθει μόνο για την βάφτιση μας.

 

Επιπλέον είπε ψεματα στον ανώτερο του παπά ότι εγώ έβρισα τους παπάδες! Ο λόγος ενός παπά ενάντια στον δικό μου...Οπότε τι καταγγελία να κάνω.. Ούτε που θα με πιστεψουν!

 

Μην πολυλογώ, τελικά αποφασίσαμε να πάμε σε άλλη εκκλησία και αύριο το πρωί θα δω αν έχουν ώρα. Φαντάζομαι ότι σε κάποια εκκλησία θα βρω.

Και θα πρέπει να ενημερωσω όλους τους καλεσμένους για την αλλαγη φυσικά...

 

Αλλά δεν το χωράει το μυαλό μου ότι δημιουργηθηκε τετοιο θέμα για αυτόν τον λόγο! Μου ειπε ευθαρσώς ότι υπάρχει και το φιλόπτωχο! Δλδ ήθελε να δώσω τα χρήματα σε εκείνους! Θα τρελαθώ σας μιλάω ειλικρινά!

 

Για τα πρακτικά έμαθα ότι η Αρχιεπισκοπή όντως απαγορεύει τους κουμπαραδες για άλλες φιλανθρωπίες....

 

Τα συμπερασματα δικά σας!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εσυ τι ηθελες καλε και ενημερωνεις τους παντες για τα παντα? σε μια βαπτιση που πηγα ειχε παει καποιος αλλοθρησκος μεσα στο ναο. επρεπε να το κανουν βουκινο? δεν ακουω δε μιλαω δε βλεπω. καλη η προθεση σου αλλα νασαι και λιγο εξυπνη και καπατσα. αλλα και ο παπας ε? οτι ναναι και αυτος ηταν! χαχαχα! ελεος καμια φορα...!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο και τσαντίστηκες. Το έχω ακούσει αυτό για τους κουμπαράδες και το θεωρώ απαράδεκτο. Αλλά τι να πεις, εδω εμένα φαντάσου πήγα προχθες να ρωτήσω για το ποσό κτλ, η κουμπάρα ανεργη ουσιαστικά και με θέληση να δώσουμε δεν είπα όχι και με τσαντισε τόσο πολύ. Ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι η τιμή διπλασιαστηκε εν όψη κρισης και φυσικά αν δεν έχω στολισμό φωτογράφο κτλ εννοείται ότι θα το βαπτίσουν δωρεάν αλλά αν είναι να δώσω λεφτά για την βαφτιση του παιδιού μου πρέπει να τους πληρώσω που είναι υποχρέωση τους να διατελέσουν το μυστήριο και θα πληρωθούν κανονικά από την αρχιεπισκοπήΙ(μη ξεχνάμε μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει έχουν τον μισθό τους αφού είναι δημόσιοι υπάλληλοι). Είναι απαράδεκτοι και κάνεις πολύ καλά που πας αλλού. Λυπάμαι πολύ που τα λέω όλα αυτά γιατί δεν ασχολιόμουν ποτέ με παπαδες, χρήματα κτλ ούτε ήμουν κατά τους αλλά μερικοί σε φτάνουν στα όρια σου να μην τους βρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι στον παπά!!Εγω πήγα σε βάφτιση πρόσφατα και είχαν επιτρέψει τα παντα..δε του είπες κι εσυ ωραία είμαι δημοσιογράφος και θα βγάλω θέμα οτι η Εκκλησία η επίσημη αρνείται βοήθεια προς το χαμόγελο του παιδιού να δούμε τί θα σου έλεγε!!Ή αλλιώς να σου δείξει το νόμο που τον υποχρεώνει να σε υποχρεώσει να μην έχεις κουμπαρά για φιλανθρωπικούς σκοπους...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω και στενή μου γνώση να σε ειχα πρώτα :wink:

 

Του χαλάσες το μαγαζί τς τς τς :wink:

Χαχαχαχαχα σορι που γέλαω αλλα ειναι γελοίοι ...

 

Αν δεν βρεις άκρη ψαξε στην πλάκα

Υπαρχει ένα εκκλησάκι δεν θυμάμαι όνομα , ειναι ο πάτερ Σιλουανός ( αυτον ηξερα ) ο οποίος βαφτίζει παντρεύει και κανει παρέα με το σύμπαν χωρίς περιορισμούς και ταμπού και ρατσιστικά απομεινάρια ( οικονομικά πολιτικά " φιλανθρωπικά" κόκ )

Link to comment
Share on other sites

και εσυ τι ηθελες καλε και ενημερωνεις τους παντες για τα παντα? σε μια βαπτιση που πηγα ειχε παει καποιος αλλοθρησκος μεσα στο ναο. επρεπε να το κανουν βουκινο? δεν ακουω δε μιλαω δε βλεπω. καλη η προθεση σου αλλα νασαι και λιγο εξυπνη και καπατσα. αλλα και ο παπας ε? οτι ναναι και αυτος ηταν! χαχαχα! ελεος καμια φορα...!

Απαγορεύεται να μπούν οι αλλόθρησκοι σε ορθόδοξους ναούς???

Οσο για το θέμα της κοπέλας απλά απαράδεκτος ο ιερέας...φοβήθηκε μην χάσει το χαρτζιλίκι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να μπούν οι αλλόθρησκοι σε ορθόδοξους ναούς???

Οσο για το θέμα της κοπέλας απλά απαράδεκτος ο ιερέας...φοβήθηκε μην χάσει το χαρτζιλίκι.

OXI δεν απαγορευετια να μπεί ....δεν επιτρέπεται ( απαγορεύεται ) όμως να μπει εν ώρα λειτουργίας ή και να συμμετάσχει σε μυστήριο:wink:

(αυτο βέβαια ποτέ δε το καtαλαβα ...λες και ειχαν πορτίερη μεσουστης βαφτισης- γαμου ... που να ελεγε ...ΑΛ ΤΙ ΣΥ ! :-):lol: ή στην ανασταση ας πουμε ... ο πατερ ...: (απ τα μεγαφωνα : το βεγγαλικο που πεταξε ο ξεναθος κυριος να το παρει πίσω εχω πληροφορίες ειναι προτεσταντης :-) )

στο θέμα μας όμως ... το θέμα μας ειναι οτι , του εκανα χαλάστρα στο χαρτζιλίκι

και αυτο δεν υπαρχει στο ουτε επισήμως ουτε ανεπισήμως στο how to των ΕΛΛΗΝΩΝ ορθόδοξων ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ και παση Ελλαδος οεο

Για τα πρακτικά έμαθα ότι η Αρχιεπισκοπή όντως απαγορεύει τους κουμπαραδες για άλλες φιλανθρωπίες....

 

Τα συμπερασματα δικά σας!

(απο όσο θυμαμαι δηλαδη ...καθώς το σπορ θρησκεία το εγκατέλειψα το 2004 μαζι με τους Ολυμπιακούς ...

και μπορεί η αρχιεπισκοπή να έχει στο μεσοδιάστημα (2004-2012 δηλαδη) βγάλει εγκύκλιο και tutorial που δεν ξέρω :-) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαγορεύεται να μπει αλλόθρησκος σε εκκλησία πάντως σε τζαμί μας απαγόρευσαν να μπούμε. Ντροπή του παπά που δεν επέτρεψε να μπει στην εκκλησία κουμπαράς του "Χαμόγελου του Παιδιού". Τέτοιες ενέργειες έπρεπε να τις προτρέπουν και να τις επικροτούν. Όταν πουλάνε φυλακτά και εικόνες μέσα κι έξω από την εκκλησία καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στον παππα καθαρα. Στην πρωτη εκκλησια μου ζητησαν 200 ευρω και μαλιστα με υφος, στην δευτερη (η δευτερη μεγαλυτερη των Αθηνων μετα την Μητροπολη και μαλιστα λειτουργει αντι Μητροπολης μεχρι να τελειωσουν τα εργα εκει), δεν μου ζητησαν ΤΙΠΟΤΑ.....και ελευθερα ολα (για τον γαμο αυτα). Στην βαφτιση πετυχα διανα στην πρωτη επιλογη και ηταν η εκκλησια που εγω βαφτιστικα. Δεν μου ζητησε τπτ. Εδωσα εγω, ακριβως επειδη μου ειπε 'δεν θελουμε τπτ παιδι μου'.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν απαγορεύεται να μπει αλλόθρησκος σε εκκλησία πάντως σε τζαμί μας απαγόρευσαν να μπούμε.

 

Αν πας σε τζαμί ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΟΥ ,παραδειγμα ....ναι δνε θα σε αφησουν να μπεις ...

ΑΝ πας σε τζαμι και δε προσκυνάς στα quotes ....στα γονατα και τετοια μεσουστης τελετης ναι ίσως σε διωξουν ....

 

να πας επισκεψή όμως σε θρησκευτικό χωρο επιτρεπεται ,, παγκόσμια ...

και άλλοθρησκα

και alla over θρησκιων KAI universe

 

( με περιορισμούς που η καθε θρησκία εχει ...πχ αν πας σε ινδουιστικό ναο με μαγιο οσάν τουριστας στο Δελχι ε...χμμμ .....οχι "μαλλον" δεν θα σε αφήσουν να μπείς- εμενα σε μερικάμε αφησαν σε αλλ όχι ...εξαρτάται τον "παπά" :-) )

 

Ειναι στον παππα καθαρα. Στην πρωτη εκκλησια μου ζητησαν 200 ευρω και μαλιστα με υφος, στην δευτερη (η δευτερη μεγαλυτερη των Αθηνων μετα την Μητροπολη και μαλιστα λειτουργει αντι Μητροπολης μεχρι να τελειωσουν τα εργα εκει), δεν μου ζητησαν ΤΙΠΟΤΑ.....και ελευθερα ολα (για τον γαμο αυτα). Στην βαφτιση πετυχα διανα στην πρωτη επιλογη και ηταν η εκκλησια που εγω βαφτιστικα. Δεν μου ζητησε τπτ. Εδωσα εγω, ακριβως επειδη μου ειπε 'δεν θελουμε τπτ παιδι μου'.

αλλο " ταρίφα " ... " δωρακι" κοκ και αλλο ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΦΤΙΣΙΑ γιατι θα φερεις κουμπαρά του χαμόγελου του παιδιου :wink: ....

το θέμα ταρίφα ειναι ααααλλλο θέμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

εκανα τον σεπτεμβριο βρε γαμο και βαφτιση μαζι και ο παπας ειπε του κουμπαρου οτι θελεις δωσε {πριν την λειτουργια ολα αυτα} κι οταν ο κουμπαρος εδωσε 50 ευρω μονο του εβαλε χερι οτι πρεπει να πληρωσει τον καντιλαναφτη τον ψαλτη και ν αναψει τα φωτα τα 50 ευρω δεν φτανουν για γιουχου...ετσι ακριβως ειπε κοριτσια... και ο κουμπαρος του τα εχωσε και καλα ειναι λειτουργημα αυτο που κανει τα πηρε ο παπας και εκει που περιμενα εγω οτι ολο αυτο θα κρατησει κανα 2ωρο 3ωρο ολα μαζι κρατησανε μολις 45 λεπτα και μας πεταξανε στην κυριολεξια εξω... ο καντηλαναφτης τραβαγε τον λουλουδα να ξεστολισει και του φωτογραφου τα πραγματα τα κουναγε... μολις του την ειπε ο φωτογραφος οτι αν σπασουν θα του τα φερει κολαρο σταματησε... εγω δεν ηξερα τιποτα για ολα αυτα και τα εμαθα στο τραπεζι εγινα τουρκος και δεν μ αφησαν την επομενη να παω να του τα πω ενα χερακι αλλα εγω τον εκανα βουκινο στην περιοχη μου , κι εκει που ηταν ο καλυτερος παπας εγινε ο χειροτερος... ταριφα 200 ευρω εμαθα οτι ειχε αλλα δεν το λεει απο την αρχη....

 

οσο για την θρησκεια δεν μπορω να πω γιατι δεν ξερω και πολλα , αλλα οπου εχω παει στο εξωτερικο οπως στο ντουμπαι που πηγα γαμηλιο ταξιδι σε μουσουλμανικο ναο που μπηκα με βαλανε να βαλω μαυρη κελεμπια και μαντηλα και τα παπουτσια οξω... αλλα δεν μου ειπαν να προσκυνησω ... κατι που δεν σε υποχρεωνουν κιολας....

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαγορεύεται να μπει αλλόθρησκος σε εκκλησία πάντως σε τζαμί μας απαγόρευσαν να μπούμε.

 

Στη Πόλη που είχα πάει επισκευτήκαμε πάμπολα τζαμιά. Και πο τουρίστες που ήταν μέσα ήταν πάρα πολλοί. Μόνο που μια φορά μου ζήτησαν να καλύψω τα μαλιά μου (κόκκινα)

 

Ντροπή του παπά που δεν επέτρεψε να μπει στην εκκλησία κουμπαράς του "Χαμόγελου του Παιδιού". Τέτοιες ενέργειες έπρεπε να τις προτρέπουν και να τις επικροτούν. Όταν πουλάνε φυλακτά και εικόνες μέσα κι έξω από την εκκλησία καλά είναι.

Να μη πω τι γίνεται στα πανηγύρια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν απαγορευετια να μπεί ....δεν επιτρέπεται ( απαγορεύεται ) όμως να μπει εν ώρα λειτουργίας ή και να συμμετάσχει σε μυστήριο:wink:

(αυτο βέβαια ποτέ δε το καtαλαβα ...λες και ειχαν πορτίερη μεσουστης βαφτισης- γαμου ... που να ελεγε ...ΑΛ ΤΙ ΣΥ ! :-):lol: ή στην ανασταση ας πουμε ... ο πατερ ...: (απ τα μεγαφωνα : το βεγγαλικο που πεταξε ο ξεναθος κυριος να το παρει πίσω εχω πληροφορίες ειναι προτεσταντης :-) )

στο θέμα μας όμως ... το θέμα μας ειναι οτι , του εκανα χαλάστρα στο χαρτζιλίκι

και αυτο δεν υπαρχει στο ουτε επισήμως ουτε ανεπισήμως στο how to των ΕΛΛΗΝΩΝ ορθόδοξων ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ και παση Ελλαδος οεο

 

Σαν αλλόθρησκη και γύρους στον Ησαια έχω κάνει σαν κουμπάρα και μωρό έχω βαφτίσει.Απλά μου κόστισε κατιτίς παραπάνω.Με το έξτρα κατοστοπενηντάευρο ξέχασαν τι είμαι.

Δεν θες παπά τον κουμπαρά μέσα στην εκκλησία?? Ε να τον τοποθετήσουν έξω από εκεί.Εξάλλου στις γιορτές στα προαυλια μαζεύεται η σαρα και η μάρα και πουλάνε μέχρι μιξερ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ζητησαν 50 ευρω απο την ενορια μου,, για να μου γραψουν 5 γραμμες επειδη θα το βαφτησω σε αλλη εκκλησια!Αφου λοιπον μας το ζητησανε.. και ρωτησα την αρχιεπισκοπη κλπ μας ειπαν οτι ναι τοσο ειναι η ταριφα!Τελος παντων .. κελισαμε ραντεβου με τον ανωτερο παπα της εκκλησιας μας για να το παρουμε αυτο το ακριβο χαρτι με τις 5 γραμμες που θα εγραφε και αυτος.. δεν ζητησε απολυτως τπτ!!!!Ειναι στον παπα κοριτσια.Επισης ο ιδιος οταν σαραντισα τον μπεμπη επισης δεν μου ζητησε τπτ.. μου ευχηθηκε στο τελος και μετα εξαφανιστηκε!Σε μια γειτονικη εκκλησια ζητανε και εκει 50αρικο για να σαραντισεις το μωρο σου!Καποιοι παντως ειναι σιχαμενοι.. και σε κανουν να απομακρυνεσαι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία ερώτηση οφ τοπικ θέλω να κάνω… (καλά ο παπάς απαράδεκτος, δεν το συζητάω) @mariaVdr αφού είσαι αλλόθρησκη πως μπόρεσες και είπες το ‘’πιστεύω’’ στην βάφτιση? Μου έχουνε ζητήσει να βαφτίσω αλλά λόγω του ότι είμαι άθεη δεν μπορώ με τίποτα να πω ‘’πιστεύω εις ένα θεό πατέρα παντοκράτορα’’ κτλ κτλ

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση οφ τοπικ θέλω να κάνω… (καλά ο παπάς απαράδεκτος, δεν το συζητάω) @mariaVdr αφού είσαι αλλόθρησκη πως μπόρεσες και είπες το ʽʼπιστεύωʼʼ στην βάφτιση? Μου έχουνε ζητήσει να βαφτίσω αλλά λόγω του ότι είμαι άθεη δεν μπορώ με τίποτα να πω ʽʼπιστεύω εις ένα θεό πατέρα παντοκράτοραʼʼ κτλ κτλ

Καλημέρα Goblin.Είπα ότι είμαι αλλόθρησκη οχι άθεη.Εχει μεγάλη διαφορά.Το ''πιστεύω'' μπορώ άνετα να το πω και στην δική μου εκκλησία όπως και οποιαδήποτε προσευχή.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο παπάς από την αρχή φάνηκε δύστροπος. Μου ξεκαθαρισε το οικονομικο από την αρχή και μου είπε ότι θέλει όχι κάτω από 50 όχι πάνω από 100. Και ότι μπορούσα να το κάνω και δωρεαν αλλά αυτός θα έκρινε αν θα χρησιμοποιούσαμε το ρεύμα του (φώτα και πρίζες για φωτογράφο), θα έπρεπε να φέρω δικό μου ψάλτη και δικό μου νεωκόρο. Τεσπα είπαμε να μην αλλάξουμε ενορία και πληρώνουμε και άλλα λεφτά, άλλωστε η νονά ένα 50αρικο θα το έδινε...

 

Αλλά σχετικά με την άρνηση του να τελέσει το μυστήριο, αυτό έγινε καθαρά γιατί τον εκνεύρισα όταν του είπα ότι δεν πειράζει θα το πάω στον πάρκο δίπλα. Μέχρι τότε είχε εκνευριστεί που δεν του είπα τπτ για τον κουμπαρά και ότι και καλά αν του είχα πει θα μου τον επετρεπε και μου το απαγοερευει μόνο γιατί δεν του το είπα. Λογικήηηηη? Ακούτε τίποτα?

Όταν όμως του είπα για το πάρκο, εκεί εξοργίστηκε πραγματικά! Πιστεύω ότι το είδε ότι δεν του δίνω σημασία και είπε να μου δώσει ένα μάθημα. Και κάθισε και διαστρεβλωσε τα λόγια μου ότι και καλά μίλησα υποτιμητικά για όλους τους παπάδες. Δεν θα ρωτήσω είναι αυτός πάπάς. Θα ρωτήσω, είναι αυτός άνθρωπος? Κανένας δεν θα μου υποδειξει αν και πού θα κάνω την φιλανθρωπία μου!

 

Όσο για τους κουμπαραδες απαγορευεται από την Αρχιεπισκοπή ακριβώς γιατί υπάρχει και το φιλόπτωχο και μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να ζητησω άδεια από την Αρχιεπισκοπή και τότε μπορώ να βάλω "και κέρατα". Έκφραση τώρα από παπά... Του απάντησα ότι δεν ήθελα ποτέ να βάλω κέρατα μόνο έναν κουμπαρα... Το κακό/καλό είναι ότι του απαντούσα κι εγώ. Ευγενικά πάντα, στον πληθυντικό, αλλά του απαντούσα. Και προφανώς αυτό τον φόρτωσε περισσότερο.

 

Για να δούμε τι θα γίνει όταν πάω για να πάρω το χαρτί για αλλαγή ενορίας...Πάντως δεν ποάω μόνη μου αλλά με την μάνα μου για να έχω μάρτυρα. Αυτός είναι ικανός να γυρίσει να πει ότι τον έβρισα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ζητησαν 50 ευρω απο την ενορια μου,, για να μου γραψουν 5 γραμμες επειδη θα το βαφτησω σε αλλη εκκλησια!Αφου λοιπον μας το ζητησανε.. και ρωτησα την αρχιεπισκοπη κλπ μας ειπαν οτι ναι τοσο ειναι η ταριφα!

Εμένα μου είπαν ότι είναι 30 για την αλλαγη ενορίας. Μου το είπε χθες ο ανώτερος του παπας.

 

Πάντως Τριτη πρωί κατεβαίνω Αρχιεπισκοπή και ρωτάω αν είναι δωρεάν με προυποθέσεις (ρεύμα, ψάλτη κλπ). Δεν έχω σκοπό να πληρώσω τπτ αν δεν είναι υποχρεωτικό!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ότι σας ζητάνε χρήματα για αλλαγή ενορίας...γενικά το ότι ζητάνε λεφτά οι παπάδες...είναι αχαρακτήριστο.

 

Προσωπικά, θα τον απειλούσα με κανάλια σε ανάλογη περίπτωση, θα του τραβούσα και μία έγγραφη καταγγελία στην αρχιεπισκοπή.

 

Όσο για το 30άρι για αλλαγή ενορίας δεν θα το έδινα με τπτ...ή που θα δήλωνα ενορία...την εκκλησία που θα ήθελα να βαφτίσω ή που με τσαμπουκά απλά δε θα τα έδινα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα το οτι ποτε δεν ειχα καλη εκτιμηση για τους παπαδες να το πω ή όχι?????νομίζω πως πλέον οι καλοί κ αξιόλογοι παπάδες είναι λίγοι.... κ είναι κρίμα γιατί αντί να μας φέρουν κοντά στην εκκλησία, με όλα αυτά μας απομακρύνουν....κρίμα κ ντροπή τους...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το 30άρι για αλλαγή ενορίας δεν θα το έδινα με τπτ...ή που θα δήλωνα ενορία...την εκκλησία που θα ήθελα να βαφτίσω ή που με τσαμπουκά απλά δε θα τα έδινα.

 

Δεν μπορεις να δηλώσεις αλλού..σου ζητάνε λογαριασμό ΔΕΗ!!!!

Εμας μας έδωσαν και απόδειξη για το 30αρι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 30 ευρώ είναι η αλλαγή ενορίας, κι εμάς μας έδωσαν απόδειξη κανονικά.

 

Και για τα χρήματα που έδωσε η νονά επίσης πήρε απόδειξη.

 

Προσωπικά συμφωνώ να απαγορεύονται οι κουμπαράδες στις εκκλησίες. Σκέφτεστε τι θα γινόταν αν επιτρέπονταν; Κάθε Κυριακή θα μαζευόταν απέξω ο κάθε πικραμένος με έναν κουμπαρά και άντε να ξέρεις ποιος μαζεύει για φιλανθρωπία και ποιος για την τσέπη του... Για να μην πω ότι θα έρχονταν και στους γάμους και στις βαφτίσεις, όπως έρχονται καμιά φορά πλανώδιοι μουσικοί και δεν ξεκολάνε αν δεν τους δώσεις χαρτζιλίκι.

 

Σαφώς στις βαφτίσεις μπορούν να κάνουν μια εξαίρεση γι' αυτόν που βαφτίζει. Δεν ξέρω γιατί στράβωσε τόσο πολύ ο παπάς με τη θεματοθέτρια, αλλά όχι ότι φταίει και η Αρχιεπισκοπή που δεν επιτρέπει τους κουμπαράδες!

 

Fairy's Mom, αν νιώθεις ότι αδικήθηκες από τον παπά, γνώμη μου είναι να κάνεις έγγραφο παράπονο στην Αρχιεπισκοπή. Μπορεί ο παπάς σου να έχει φερθεί έτσι και σε άλλους. Αν δεν κάνει κανείς παράπονο, πώς θα μπορέσει η Αρχιεπισκοπή να πάρει μέτρα;

 

Πάντως για το θέμα της πληρωμής στην εκκλησία, κι εγώ γενικά είμαι κατά, αλλά πριν λίγο καιρό μιλούσα με μια ξαδέρφη μου που η αδερφή της είναι παντρεμένη με παπά και μου έλεγε ότι "δυστυχώς ο κόσμος πλέον δεν πληρώνει και τα έξοδα στις εκκλησίες είναι πολλά, έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ και πολλές φορές αναγκάζεται να πληρώνει ο παπάς από την τσέπη του". Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά δεν είχε και λόγο να μου πει ψέματα. Αν είναι όντως έτσι, και εφόσον θέλουμε να κάνουμε γάμους και βαφτίσεις με αστραφτερούς πολυελαίους και να φέρνουμε φωτογράφους και catering που χρειάζονται ρεύμα για να κάνουν τη δουλειά τους, νομίζω ότι δεν είναι σωστό να μη δίνουμε τίποτα στην εκκλησία, ειδικά εφόσον μας δίνουν και απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...