Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ;;


Agapi6

Recommended Posts

Γιατί τα άλλα εγγόνια που προσέχουν είναι πάντα καλύτερα;; Γιατί τα κάνουν όλα τέλεια; Γιατί όταν τα δικά υπερέχουν κάπου δεν το αναγνωρίζουν;; Γιατί με παίρνουν τηλ και μου λένε τα νέα των άλλων ενώ δε με νοιάζει καθόλου μα Καθόλου!!!

 

Είμαι υπερβολική;; Ζηλεύω;; έχω άδικω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολλά μπορεί να είναι τα γιατί αλλά εσύ γιατί σκας βρε κοπέλα μου;

Και σε μένα είχαν πάντα περισσότερη αδυναμία ο ενας μου παππούς και γιαγιά και όλο το έλεγαν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάνε τα υπόλοιπα!

Απλά μερικοί άνθρωποι δεν εχουν το τακτ που χρειάζεται μερικές φορές και τα σωστά λόγια για να μην πληγώσεις κάποιον.

 

Don't worry!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα πάντα μπορώ να ανεχτώ αλλά όχι κάτι που είναι εις βάρος των παιδιών μου!! Ο μικρός μου θα γίνει 6 μηνων και ο πεθερός τον έχει πάρει αγκαλιά 3 φορές (για να μη πω 2)!! Η συμπεριφορά αυτή είναι και στους άλλους εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γιατι τα αλλα εγγονια (αυτα που μεγαλωνουν-και μηπως για αυτο το λογο τα μεγαλωνουν κιολας) εχουν τα ονοματα τους ή στην καλυτερη περιπτωση ειναι τα πρωτοτοκα?Στη δικη μου περιπτωση αυτο ισχυει και το μονο που κανω ειναι να μη δινω σημασια αλλα ταυτοχρονα να μη δινω πολλες ευκαιριες να τους δουν τα πεθερικα ωστε να μην εχουν αναγκη τα παιδια την αγαπη τους.Μπορει να κανω λαθος αλλα κι εγω ως παιδι το μονο που δεν ζητιανεψα ειναι η αγαπη:η αγαπη προσφερεται και δεν απαιτειται.Αρα οποιος θελει να νοιαστει για μενα ή τα παιδια μου ας το κανει.Για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία νομίζω οτι χρησιμοποιείς τη φωνή της λογικής και πολυ καλά κάνεις , αλλά υπαρχούν και τα συναισθήματα μακάρι να μπορούσα να πατάω ενα κουμπί και να αλλάζω τις σκέψεις μου δεν γινεται όμως έτσι μένεις να αναρωτιέσαι γιατί? και ξέρω εκ των προτέρων οτι αυτό τον μόνο που βλάπτει είναι εμένα :?

ΕΡΡΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια βλέπω με τα πεθερικά τις αδερφής μου!!! Τα άλλα εγγόνια είναι καλύτερα, είναι αγόρια κυρίως ενώ της αδερφής μου κορίτσια, σημαντικό αυτό για τον πεθερό της, εκείνα είναι τα έξυπνα, τα καλά κλπ κλπ κλπ και εκεί έχουν αδυναμία....

Οι δικοί μου έχουν μόνο μία εγγονή, με το όνομα της πεθεράς, ζουν αποκλειστικά γιαυτή αφού στην κυριολεξία αυτοί την μεγαλώνουν, παρότι δεν δουλεύει η μαμά του την μικρή την έχουν τα πεθερικά μου, στο χωριό ανεβαίνουν τη μικρή μαζί, επιστρέφουν και πάλι κάτω στο δικό τους σπίτι η μικρή, όχι πάνω με την μαμά της....

Πιστεύω ότι έχει να κάνει η αδυναμία με τις σχέσεις που έχουν με την νύφη, πάντα της κόρης τα παιδιά είναι καλύτερα ή της καλύτερης νύφης, αυτής που έχουν καλύτερη σχέση τα πεθερικά και αυτής που συμπαθούν περισσότερο.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σου πω τι πιστέυω; Αν όντως ειναι τόσο εμφανής η αδυναμία..τότε θα χτυπάει άσχημα και στους υπόλοιπους και εσυ να μην σκας! Αν θέλει τα άλλα πιο πολύ δικαιωμά του και σκασίλα σου...ισως κάποτε το μετανιώσουν.

 

Να θυμάστε ότι οι σχέσεις ειναι αμφίδρομες ότι δίνεις παίρνεις...οταν το εγγόνι σου θα σε έχει μετά χεσμένο μην αναρωτηθείς παππού!

 

....να σου πω θα εχεις και την ησυχία σου....

Link to comment
Share on other sites

άσε τον άντρα σου να ανησυχεί που οι γονείς του κάνουν διάκριση στα παιδιά του με τα άλλα παιδιά...

δικοί του συγγενείς είναι στο κάτω κάτω

 

εγώ θα στεναχωριόμουν και θα ανησυχούσα αν η δική μου οικογένεια έκανε κάτι τέτοιο... η άλλη πλευρά ας πάει να κουρευτεί

δεν είναι δικό μου το πρόβλημα, αυτοί γίνονται ρεζίλι

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσει κι ένα... εγγόνι;

Αυτή τη συμπεριφορά την υποστήκαμε με τον αδελφό μου από τους γονείς της μητέρας μου. Πάντα ερχόμασταν σε δεύτερη μοίρα, άσχετα αν εγώ ήμουν το πρώτο τους εγγόνι κι ο αδελφός μου το μοναδικό αγόρι.

Οι δύο ξαδέλφες μου ήταν πάντα καλύτερες, πάντα πιό φρόνιμες, και κάθε καλοκαίρι, μόλις έκλειναν τα σχολεία, ανέβαιναν στο χωριό κι έμεναν μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Εμείς ανεβαίναμε για 2-3 ημέρες κάθε χρόνο, μαζί με τους γονείς μας, και νιώθαμε λίγο παρείσακτοι μιας και ποτέ μα ποτέ δεν μας πρότειναν να μας κρατήσουν, έστω και για μία εβδομάδα!

Το αποτέλεσμα; Αποκαλούσαμε την μητέρα του πατέρα μου "η δική μας γιαγιά" ενώ της μητέρας μου "η άλλη γιαγιά" και δεν την συμπαθήσαμε ποτέ...

Τώρα συνειδητοποιώ ότι δεν έφταιγαν μόνο οι παππούδες. Περισσότερο έφταιξαν οι θείοι μου, που επέβαλαν την παραμονή των παιδιών τους κάθε καλοκαίρι στο χωριό, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άσε τον άντρα σου να ανησυχεί που οι γονείς του κάνουν διάκριση στα παιδιά του με τα άλλα παιδιά...

δικοί του συγγενείς είναι στο κάτω κάτω

 

εγώ θα στεναχωριόμουν και θα ανησυχούσα αν η δική μου οικογένεια έκανε κάτι τέτοιο... η άλλη πλευρά ας πάει να κουρευτεί

δεν είναι δικό μου το πρόβλημα, αυτοί γίνονται ρεζίλι

 

Το ξέρει ο άντρας μου και στεναχωριέται και αυτός και κατά συνέπεια ξανανευριάζω που στεναχωριέται και αυτός!!

Αυτοί δε γίνονται ρεζίλι γιατί μπροστά στους άλλους είναι όλο αγκαλιές και φιλιά.

 

Lilly το ξέρω ότι φταίνε οι γονείς των άλλων γιατί τα "παρκαρουν" συνέχεια στα πεθερικά μου. Τώρα τελευταία η κόρη μου λέει "ο δικός μου παππούς" και εννοεί τον πατέρα μου και μου αρέσει πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρει ο άντρας μου και στεναχωριέται και αυτός και κατά συνέπεια ξανανευριάζω που στεναχωριέται και αυτός!!

Αυτοί δε γίνονται ρεζίλι γιατί μπροστά στους άλλους είναι όλο αγκαλιές και φιλιά.

 

Γίνονται ρεζίλι σε εσάς και κυρίως στον άντρα σου...

Δες το απ τη θετική πλευρά του ζητήματος...

έχεις τον άντρα σου με το μέρος σου σε κάτι που οι περισσότερες ούτε να διανοηθούν...

σύζυγος vs πεθερικά = 1-0

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν παντα η ευνοημένη και το ιδιο ο γιος μου..

Οποτε δεν ξερω πως θα αισθανομουν αν θα ημουν απο την αλλη πλευρα..

Εγω ημουν το πρωτο εγγονι και ανηψι απο την πλευρα της μαμας μου οποτε η αδυναμια που μου ειχαν και μου εχουν ολοι ειναι το κατι αλλο..

Απο του μπαμπα μου ημουν το πρωτο κοριτσι και εχω το ονομα της μανα του.. Οποτε και απο εκει ημουν η πιο αγαπημενη. (αν και αυτους τους παπουδες δεν του βλεπαμε και πολυ μια φορα το χρονο αλλα οι αλλοι δεν του εβλεπαν καθολου)

Ο Χαρης ειναι επισης το πρωτο παιδι, εγγονι και ανηψι της οικογενειας απο καθε πλευρα.. Αν και εχω μεγαλυτερα ξαδελφια αλλα και μικροτερα που παντρευτηκαν πριν απο μενα ειμαι η πρωτη που εκανα παιδι (ακομα εγω χ δεν εχω κανενα ανηψακι)

Ολοι του εχουν αδυναμια..

ο μπαμπας μου μαλιστα κανει δηλωσεις του τυπου "δεν παει να κανετε αλλα εκατο εγω μονο το χαρη θα αγαπαω.." (καλα νομιζω οτι απλα το λεει τωρα δεν το εννοει γιατι και πριν γεννηθει ο Χαρης εκανε δηλωσεις του τυπου "σιγα μην ασχοληθω κλπ " και τωρα μεχρι πανε αλλαζει)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα εγγόνια των πεθερικών ισως ειναι καλύτερα επειδή

ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΟΥΣ

(ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ :shock: )

Ενω οταν τα πεθερικα εχουν μόνο γιούς και καθόλου κόρη (τουλαχιστον αυτο εχω δεί εγώ) νοιάζονται για όλα τα εγγόνια το ίδιο :wink:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ενω οταν τα πεθερικα εχουν μόνο γιούς και καθόλου κόρη (τουλαχιστον αυτο εχω δεί εγώ) νοιάζονται για όλα τα εγγόνια το ίδιο :wink:

Μην το λες, μην το λες.... εξαρτάται σε ποιά νύφη έχουν αδυναμία!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Agapi

νομίζω ότι δεν βγαίνει τίποτα με το να σκας!!

Κι εμένα μου την είχε δώσει που η πεθερά μου ήρθε σπίτι να δει τον νεογέννητο εγγονό της (9ο εγγόνι στη σειρά) και μου μίλαγε για τα επιτεύγματα... του άλλου εγγονού με τον οποίο έμενε τις μέρες εκείνες που είχε έρθει στην Αθήνα. όσο για τον πεθερό, είναι παγερά αδιάφορος (αν και είναι το μοναδικό εγγόνι με το ονοματεπώνυμό του και το μοναδικό αγόρι με το επώνυμο που είναι σημαντικό για αυτούς).

Από την άλλη, είναι ο μοναδικός εγγονός των δικών μου γονιών και άρα τον προσέχουν ιδιαίτερα.

Να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καθόλου γιατί:

1. Τα πεθερικά τα βλέπουμε σπάνια και δε νομίζω ότι θα είναι εμφανές,

2. Με τον τρόπο αυτόν ο μικρός δείχνει αδυναμία στους δικούς μου γονείς,

3. Απ' τη στιγμή που έχει και την αγάπη της μαμάς και του μπαμπά δε νομίζω ότι έχει ανάγκη τόσο έντονα κάτι άλλο.

Στο μόνο που θα έβαζα χέρι στην πεθερά μου θα ήταν αν κατέκρινε τα παιδιά μου και το έλεγε στα ίδια. Κατά τα άλλα... δεν πα να λένε ότι θέλουν... εμείς να ήμαστε καλά...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κορίτσια οι γονείς μου έχουν αδυναμία στα δικά μου παιδιά και όχι στου αδερφού μου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν τις αγαπάνε και εκείνες πολύ. Ποτέ μα ποτέ δεν δείχνουν αυτή την αδυναμία τους στα κοριτσάκια του αδερφού μου ούτε ποτε θα πούν κάτι για τις δικές μου σε βάρος των άλλων. Αλλά ρε κορίτσια είναι λογικό να 'εχουν αδυναμία στις δικές μου κια όχι γιατί είμαι κόρη αλλά γιατί αυτοι μου τα μεγαλώνουν μιας και εγώ δουλεύω, και αυτό σημαίνει ότι ήταν και είναι δίπλα τους σε όλες τις φάσεις της μέχρι τώρα ζωή τους. Από τα πρώτα χαμόγελα και τις πρώτες λεξούλες μέχρι και τα πρώτα κατορθώματα τους. Τις ανηψιές μου τις βλέπουν σπάνια αν και μένουμε στην ίδια πόλη λόγω των πολλών υποχρεώσεων του αδερφού μου που δεν τα φέρνει και συχνά για να τα δούν.(και΄μάλιστα τους λείπουν πολυ) Να συμπληρωσω και ότι όταν γεννήθηκε η 1η ανηψιά μου, εγώ τότε δεν είχα παιδιά, παρακαλούσαμε τον αδερφό μου και την νύφη μου να μας την φέρουν να την κρατήσουμε να την παίξουμε να την χαρούμε, αλλά αυτοί την φέρνανε σπάνια. (επιλογή της νύφης μου που θεωρούσε ότι εμείς δεν μπορούμε να το κοιτάξουμε γιατί δεν μας ήξερε καλά η μικρή, ε πώς να μας ξέρει?) Παρόλαυτα εγώ της έχω πολύ αδυναμία άσχετα αν δεν την έζησα πολύ.

¨Οπως και να το κάνουμε είναι άλλο να μεγαλώνεις κάποια παιδιά και να είσαι συνέχεια κοντά τους και άλλο να τα βλέπεις μια φορά τον μήνα. Πάντως είμαι κάθετη στο να συγκρίνουν τα εγγόνια μεταξύ τους και να δείχνουν την όποια αδυναμία έχουν (γιατί όλοι έχουμε κάποια αδυναμία) και να δικαιολογούν τις αταξίες ή την οποία κακή συμπεριφορά των με ενώ τα άλλα να είναι τα κακά παιδιά.

Πάντως δεν χρειάζεται και πολύ στεναχώρια γι αυτό το θέμα αφού τα παιδιά έχουν γύρω τους άλλους ανθρώπους να τα αγαπούν. Αυτοί είναι που΄χάνουν την τόσο πολύτιμη αγάπη και αγκαλιά ενός παιδιού.

Υ.Γ. Οι μικρές του αδερφού μου τους θέλουν πολύ τους γονείς μου αλλά κι αυτές έχουν μεγαλύτερη αδυναμία στην άλλη γιαγια αφού αυτή είναι πιο κοντά τους και είναι πολύ λογικό. Το ίδιο συμβαίνει και με τις κόρες μου οι οποίες έχουν μεγαλύτερη αδυναμία στους γονείς μου απ' ότι στον πεθερό μου.

Σας κούρασα ε?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Μαριλινα!!

Ειναι και αναλογα τι νυφες εχουν! Εγω δεν τους απειλω οτι θα παρω το παιδι και θα φυγω στη χωρα μου! ( ο ενας αδελφος του αντρα μου παντρευτηκε αλλοδαπη και ειναι τεμπελοχανας δεν δουλευει ειναι και ο πρωτοτοκος βλεπετε και αυτη βρισκει και τα κανει).

 

Οι πεθερες αυτα τα κανουν οταν δεν χωνευουν τη νυφη που τα λενε!

Εμεινα εγκυος χαλια εγκυμοσυνη με αποκολλησεις και εμετους ξερετε τι ειπε?

"Αχ ευτυχως εχεις μαμα"!! Δεν πατησε ουτε μια φορα στο σπιτι οχι για μενα αλλα για τον γιο της να του κανει ενα πιατο φαι γιατι εγω ημουν ξαπλα. ΟΛΑ οι γονεις μου! Αυτη φροντιζε την εγγονη που ουτε το ονομα της δεν βγαλανε γιατι η αλλη νυφη δεν ηθελε παρολο που τους μαγειρευε, τους χαρτζηλικωνε τους εκανε τη νταντα!

 

Αλλο ωραιο! Εγω λεχωνα στο νοσοκομειο! Ηταν ολοι μαζεμενοι γυρω μου! Ηρθε και αυτη να δει τον εγγονο της σαν επισκεπτης βεβαια. Με το που μπηκε ετρεξε στα μωρα των αλλων κοριτσιων του δωματιου και επιασε την κουβεντα και ολοι οι δικοι μου γυρισαν και κοιταγαν απορημενοι! Μετα απο κανα 10 λεπτο ηρθε και σε μενα!

Αλλο ωραιο! Η μαμα μου πηγε να παρει ενα μεγαλο μπαλονι απο τη χαρα της και τι της λεει? " Καλα θα το παρεις πως κανεις ετσι?"

Αλλο καλο! Το πρωτο βραδι η μαμα μου φυσικα εκατσε μαζι μου και τι της λεει πριν φυγει? " θα παω τωρα να ριξω κατι υπνους ειμαι κουρασμενη!"

 

Εγω στο σπιτι λεχωνα παλι ηρθε να με δει και καλα. Τι αρχιζε και ελεγε? Ποσο εξυπνη ειναι η εγγονη της και τι ομορφη που ειναι και οτι της πηρε μια κουβερτουλα με την μπαρμπι. Την ειδε λεει οταν ηταν στο λεωφορειο σε ενα μαγαζι και κατεβηκε στην προηγουμενη σταση για να την παρει κλπ κλπ κλπ. Στον εγγονο την εφερε μια κουβερτα φλις των 5 ευρω απο το Ικεα. Ηθελα να της πω ενα ΣΚΑΣΙΛΑ μου αλλα κρατηθηκα. Απλα την εχω κανει περα και τον εγγονο της τον βλεπει μια στο τοσο οταν τον παει ο γιος της και στο καινουργιο σπιτι μας που μας βοηθησαν οι δικοι μου για να παρουμε δεν εχει πατησει και ουτε προκειται γιατι πολυ απλα την εχω σιχαθει. Δεν προκειται να μαλωσω μαζι της αλλα αδιαφορω!

 

Και δεν ξερω αν ειναι κακια αυτο που θα πω αλλα οταν ερθει η ωρα που θα χρειαστει κατι απο μας ξερετε τι προσδοκω να πω? " Αχ ευτυχως εχεις και αλλη νυφη και κορη"!

 

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειναι ο μονος ανθρωπος που μπορει να με εξοργισει. Αυτη και ο πρωην αντρας της. Καλα αυτος ειναι αλλη περιπτωση.

Σταματαω εδω γιατι δεν θα τελειωσω ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι η κορη μου ειναι 2 μηνων και η πεθερα μου ηρθε μια φορα και την ειδε πριν κανα μηνα για 5 λεπτα! δεν με ενδιαφερει ομως καθολου. Ουτως η αλλως και με το γιο μου δν εχουν πολλα πολλα! Κι εκεινοι εχουν αδυναμια στο μικρο της κουνιαδας μου αλλα δε με πειραζει τα δικα μου τα λατρευουν οι δικοι μου γονεις και το προτιμω! Αλλα κι ετσι να μην ηταν εχουν τη δικη μου λατρεια και του μπαμπα τους! αυτο μετραει παραπανω.

Και τώρα...τι?

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ηταν το πρωτο εγγονι και απο τις δυο οικογενειες. τον λατρευουν ολοι,ειδικα η πεθερα μου η οποια δηλωνει οτι οσα εγγονια και να γεννηθουν ακομα και απο την κορη της, παντα θα εχει την πρωτια ο γιος μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω άποψη από όλες τις πλευρές!

Δηλαδή, από τη πλευρά της μάνας μου, ήμουν το πρώτο εγγόνι, με μεγάλωσαν η γιαγια και ο παππους γιατι οι δικοι μου ηταν εκτος Ελλάδος, οταν επεστρεψαν εξακολουθουσα να μενω με τη γιαγια. Και το ονομα μου σαφώς αυτής της γιαγιάς για να την τιμήσει ο μπαμπας μου που με μεγάλωνε. Αδυναμία τρομερή και τώρα που τους χάρισα και το δισέγγονο τρελαμένοι. Δώρα, χαρτζιλίκια, τρόφιμα και οτι συνεπάγεται η αδυναμία. Όλα αυτά εις βάρος ακόμη και της αδελφής μου και των ξαδέλφων μου, που ειναι απο νύφη να σημειωσω.

Οταν ήμουν μικρή δεν έδινα σημασία, τώρα ακούω λόγια από όλους οτι τους εκμεταλλεύομαι και εχω παρει τα περισσοτερα, και επειδη ο παππους ωρες ωρες απειλεί πως θα τα γράψει ολα σε μένα τα πραγματα πυροδοτούνται. Απλα αποφεύγω καθε ειδους συζητηση.

Απο την άλλη αποψη, η μαμα του μπαμπα μου, ειχε αδυναμία στα εγγόνια επίσης της κόρης και του μεγάλου γιου της. Σπανια τα δωρα αλλά και οι επισκέψεις μας αφου έμενε σε άλλη πόλη. Δεν με πειραξε ποτε ομως, γιατι η αναμνηση που έχω ειναι σαν μια καλοκάγαθη γιαγιακα που πηγαίναμε να δούμε....

Δεν ξέρω τι ειναι πιο σωστό και τι λάθος. Οι δικοί μου μεχρι τώρα ήταν τρελοί και παλαβοί για το πρώτο εγγόνι που τους χάρισα και ακολουθεί και το όνομα ολοκληρο του πατέρα μου(έχει το δικο μου επωνυμο) αλλά με τον ερχομο του δευτερου εγγονου προσπαθούν να βάλουν ισορροπίες, με λάθος αποτέλεσμα πολλές φορές για το δικό μου...

Όσον αφορά τους γονείς του αντρα μου, αν και τα μοναδικά εγγόνια ειναι του άντρα μου, τυπικά τα πράγματα, κανένα δωράκι και αυτό μόνο στις γιορτές...

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε μια περιπτωση...Η γιαγια μεγαλωσε ενα εγγονακι της κορης...Τρελλαμενοι ολοι... Με το που σκαει μυτη το δευτερο τρελλαινονται ολοι με αυτο (του γιου) θαρρεις και βγηκε το "εκλεκτο" και μολις το βλεπουν τρελλαινονται απο την χαρα τους.. φυσικα το αλλο που καταλαβαινει ζηλευει...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει αυτη η συμπεριφορα..Τι προσπαθουν να δειξουν δεν μπορω να καταλαβω...Επισης ολα αυτες τις αντιδρασει βαλτε τες στον υπερθετικο βαθμο...Εχετε καμια λογική εξηγηση?

Link to comment
Share on other sites

Όπως προκύπτει απο εδω υπάρχει πληθώρα περιπτώσεων και για μένα ειναι όλες κατανοητές...άνθρωποι είμαστε και εχουμε τις αδυναμίες μας, κατ εμε όμως ειναι άσχημο οι παπουδες να δείχνουν την έντονη προτιμηση τους σε κάποιο απο τα εγγόνια γιατί τα υπόλοιπα αισθάνονται άσχημα. Εκει θέλει κοντρόλ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου πάντως περίπτωση τα άλλα εγγόνια είναι ποιό αγαπητά γιατί εκτός του ότι είναι τα πρώτα... είναι και της κόρης!! εμ , έτσι είναι! του γιού δε μετράει το ίδιο... :evil: Βέβαια τελευταία έχουμε και νέο σοβαρότατατο λόγο! εκείνα έχουν τα ονόματά τους ενώ το δικό μου... γι΄αυτό από τον Ιούλιο που κάναμε τη βάφτιση ακόμη μπέμπη τον λένε! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα εγγόνια των πεθερικών ισως ειναι καλύτερα επειδή

ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΟΥΣ

(ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ :shock: )

Ενω οταν τα πεθερικα εχουν μόνο γιούς και καθόλου κόρη (τουλαχιστον αυτο εχω δεί εγώ) νοιάζονται για όλα τα εγγόνια το ίδιο :wink:

Πες τα χρυσόστομη!!!!!Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...