Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ. ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑΘΜΟ?


Recommended Posts

φουμπι δεν γλυτωσατε την εισαγωγη?:(

 

κ να σκεφτεις οτι εγω ημουν ετοιμη να στειλω τη μεγαλη παιδικο, αλλα μολις ειδα τι τραβηξαν (ευτυχως χωρις νοσοκομεια!) τα διδυμα απο 2 απλα συναχακια της μεγαλης, αναθεωρησα απο τη βαση!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α για το μωρό την γλυτώσαμε στο τσακ επειδή είχαν κρούσμα μηνιγγίτιδας μέσα και εδώ τα βάζουν όλα χύμα... κάναμε μόνο μάσκες αλλά ταλαιπωρήθηκε τζάμπα το καημένο...

 

οι μνήμες που λέω ήταν απ τον μικρό... κι εγώ αγχώνομαι που πρέπει να τον στείλω τώρα

 

απ την μια αγχώθηκα που δεν πήραν το μπεμπε με το πρόγραμμα και έτσι δεν μπορώ να τον στείλω αλλά ένα μικρό μέρος στην καρδιά μου ανακουφίστηκε

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες εμαθα οτι δεχτηκαν τον 3χρονο γιο μου στον δημοσιο παιδικο σταθμο.Η αληθεια ειναι οτι εκανα τα χαρτια χωρις ακομη να εχω αποφασισει τι θελω να κανω.

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι τελος Αυγουστου θα γεννησω το δευτερο παιδακι μου και το σκεφτομαι να τον στειλω μην μου φερνει συνεχως ιωσεις και κολλησει και το μωρο.

Δεν με πειραζει να τον κρατησω στο σπιτι εφοσον δεν δουλευω αν και ξερω θα ειναι δυσκολα με δυο παιδια και χωρις βοηθεια απο μαμαδες, απλα ελεγα πως θα του εκανε καλο να βγαινει απο το σπιτι να ξεφευγει λιγο και αυτος και εγω γιατι οσο να ειναι με το μωρο δεν θα μπορουμε να βγαινουμε οπως πριν.

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?

εγώ ρε κοριτσια απ την αλλη νομίζω πως τα παιδάκια περνάνε καλύτερα στο σταθμό. Σπίτι βαριούνται. κ ειδικά τώρα που με το νεογέννητο δεν θα μπορείς να δίνεις πολύ συμμασία στο μεγάλο σου καλύτερα να πάει σχολείο.

 

εγώ γέννησα τέλος του μάη όταν ο μεγάλος μου έκλινε τα 2. τώρα το σεπτέμβρη θα τον στείλω νηπιαγωγείο γτ πρεπει να γυρίσω στη δουλεια μου. Η πεθερά μου θα μου προσέχει το μικρό, η οποία έχει κ τα παιδιά της κουνιάδας μου. οπότε έτσι και αλλιως δεν θα είναι μονο μαζί μου το βρέφος για να πω πως θα περιορίζετε για τις αρρωστιες. όλο και κάτι θα κολλούν και τα ξαδερφάκια δεν είναι μόνο ο μεγάλος μου που θα πηγαίνει σχολείο. αν πιστεύεις πως θα τους περιορίσεις αρκετά από άλλα παιδια και θα γλιτώσεις τισ αρρωστιες αν μείνει σπιτι ο μεγάλος σου καλως. αν όχι μην του στερήσεις το σχολείο γτ καλύτερα θα περνάει εκεί ;) δεν θα νιωθει καλά με το νεογέννητο στο σπιτι.

 

κ εσύ θα έχεις αρκετό χρόνο να δώσεις την προσοχή που χρειάζετε το νεογέννητο. δεν θα εξαντλείτε η υπομονή σου και όταν σχολάει ο μεγάλος θα ασχολείσαι μαζί του.

 

εγώ θήλαζα το μικρό και διαβαζα παραμύθι στο μεγάλο ο οποίος πείραζε το βρεφακι συνεχώς. στο τέλος θύμωνα τόσο πολυ και συγκρατιόμουνα να μην βάλω τις φωνές που νομίζω δεν υπάρχει λόγος αφού έχεις επιλογή.

 

Δοκίμασε και αν όντως αρρωστένει συνεχώς και κολλάει και το μικρό σου, ασε τον σπίτι γεναρη και φλεβάρη

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αν όντως αρρωστένει συνεχώς και κολλάει και το μικρό σου, ασε τον σπίτι γεναρη και φλεβάρη

 

 

δυστυχώς ειδικά για τα παιδιά δεν έιναι μόνο αυτοί οι επικίνδυνοι μήνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωστές μου πάντως σταμάτησαν απο το νηπιαγωγειο τα παιδια τους για περιπου 2,5 μήνες. Ηταν περισυ μες το χειμώνα και σταμάτησαν λιγο πριν και μετά τη γέννα, γιατι έτσι τους ειπε η παιδιατρος.

Οπότε ο παιδικος που δεν ειναι και υποχρεωτικός μάλλον ακυρώνεται;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες εμαθα οτι δεχτηκαν τον 3χρονο γιο μου στον δημοσιο παιδικο σταθμο.Η αληθεια ειναι οτι εκανα τα χαρτια χωρις ακομη να εχω αποφασισει τι θελω να κανω.

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι τελος Αυγουστου θα γεννησω το δευτερο παιδακι μου και το σκεφτομαι να τον στειλω μην μου φερνει συνεχως ιωσεις και κολλησει και το μωρο.

Δεν με πειραζει να τον κρατησω στο σπιτι εφοσον δεν δουλευω αν και ξερω θα ειναι δυσκολα με δυο παιδια και χωρις βοηθεια απο μαμαδες, απλα ελεγα πως θα του εκανε καλο να βγαινει απο το σπιτι να ξεφευγει λιγο και αυτος και εγω γιατι οσο να ειναι με το μωρο δεν θα μπορουμε να βγαινουμε οπως πριν.

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?

 

Εγώ όταν γέννησα, η "μεγάλη" μου ήταν 2,5 χρονών, πήγαινε ήδη παιδικό και συνέχισε να πηγαίνει παρόλο που ήταν χειμώνας και κυκλοφορούσε και η νέα γρίππη. Όλα καλά πήγαν, το μωρό κόλλησε ίωση πρώτη φορά περίπου 1 έτους. Ακόμη και να αρρωστήσει το μεγάλο, αν το κρατάς σε κάποια απόσταση από το μωρό και τηρείς τους όρους υγιεινής, δεν θα πάθει τίποτα το μωρό.

Για σκέψου αν το μεγαλύτερο αδελφάκι πήγαινε σχολείο θα το σταμάταγες από το σχολείο του για να μην φέρει ιώσεις? Θα σταματήσει ο άντρας σου να πηγαίνει στη δουλειά για τον ίδιο λόγο? όχι... Απλώς θα είστε πιο προσεκτικοί.

 

Εμένα άλλο θα με απασχολούσε. Το παιδάκι σου πάει πρώτη φορά παιδικό σταθμό και θα συμπέσει με τη γέννηση του μωρού. Αυτό μπορεί να φέρει προβλήματα και να νιώθει το παιδάκι σου ότι το διώχνεις από το σπίτι για να μείνεις με το νεογέννητο. Κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να συμπέσουν 2 τόσο μεγάλες αλλαγές στη ζωή του παιδιού σου ή τέλοσπάντων αν τελικά το στείλετε, να προσέξετε πως θα το χειριστείτε για να μην νιώθει παραμελημένο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλο θα με απασχολούσε. Το παιδάκι σου πάει πρώτη φορά παιδικό σταθμό και θα συμπέσει με τη γέννηση του μωρού. Αυτό μπορεί να φέρει προβλήματα και να νιώθει το παιδάκι σου ότι το διώχνεις από το σπίτι για να μείνεις με το νεογέννητο. Κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να συμπέσουν 2 τόσο μεγάλες αλλαγές στη ζωή του παιδιού σου ή τέλοσπάντων αν τελικά το στείλετε, να προσέξετε πως θα το χειριστείτε για να μην νιώθει παραμελημένο.

 

εχεις πολυ δικιο! οι αλλαγες μια μια τη φορα λενε οι ψυχολογοι..

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κοριτσια αποφασισα να την στειλω την μεγαλη παιδικο για δοκιμη. ο μικρος θα ειναι 4 μηνων και αυτη 2 και 4 μηνων. αφου μας πηραν με προγραμμα δηλαδη δωρεαν λεω να το επιχειρησω.αν δουμε πως αρρωσταινουμε συνεχεια θα σταματησουμε.θηλαζω τον μικρο και ελπιζω να τη γλιτωσουμε. η μικρη μου γενικα δεν αρρωσταινει ευκολα περυσι δεν αρρωστησε ουτε μια φορα.λυπαμαι ομως να την κρατησω σπιτι ολο τον χειμωνα!!! ηδη απο τωρα μου λεει οτι θελει να παει. νομιζει φυσικα οτι θα παει στον παιδοτοπο! ειδωμεν!!!:rolleyes:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα άλλο θα με απασχολούσε. Το παιδάκι σου πάει πρώτη φορά παιδικό σταθμό και θα συμπέσει με τη γέννηση του μωρού. Αυτό μπορεί να φέρει προβλήματα και να νιώθει το παιδάκι σου ότι το διώχνεις από το σπίτι για να μείνεις με το νεογέννητο. Κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να συμπέσουν 2 τόσο μεγάλες αλλαγές στη ζωή του παιδιού σου ή τέλοσπάντων αν τελικά το στείλετε, να προσέξετε πως θα το χειριστείτε για να μην νιώθει παραμελημένο.[/QUO

 

φυσικα το εχω σκεφτει και αυτο και με ανησυχει.ειναι και ενας ακομη λογος που σκεφτηκα να μην τον στειλω αμεσως αλλα να περασει κανα τριμηνο.

εν τω μεταξυ οταν ξεκινησαμε να βγαλουμε το παμπερς ολοι του ελεγαν να βγαλεις το παμπερς να πας σχολειο και το εβγαλε αμεσως.τωρα που τα καταφερε ολοι του λενε μπραβο τωρα εισαι μεγαλο αγορι και θα πας σχολειο και αυτος καμαρωνει.για αυτο στενοχωριεαι λιγο αν δεν τον στειλω.

 

α και εγω περασα με προγραμμα δωρεαν.για αυτο ειπα θα τον γραψω και βλεπουμε αλλα αν δεν τον στειλω καποιους μηνες υπαρχει περιπτωση να τον διαγραψουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Εγώ έστειλα τον μεγάλο στον παιδικό (20 μηνών) όταν ημικρή ήταν 4 μηνών και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τις ιώσεις. Το πρώτο τρίμηνο αρρώστησε ο μεγάλος 2-3 φορές (ίωση 1-2 ημέρες) αλλά η μικρή δεν κόλλησε. Δεν πρόσεχα κάτι ιδιαίτερα (τα παιδιά ήταν στο ίδιο δωμάτιο) παρά μόνο να μην βήχει πάνω/ κοντά στο μωρό και να πλένει τα χέρια μόλις μπαίνει στο σπίτι.

Από ψυχολογικής απόψεως, τον είχαμε προετοιμάσει ότι οι μεγάλοι πάνε δουλειά/ σχολείο ενώ τα μωρά μένουν στο σπίτι μέχρι να μεγαλώσουν και το είχε δεχτεί πολύ καλά. Το έπαιζε μεγάλος και όταν γυρνούσε σπίτι προσπαθούσε να της μάθει τα παιχνίδια/ τραγούδια που μάθαινε στο σχολείο χαχα!

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κάνει τη διαδικασία, τον πήραν, θέλει να πάει και είναι και δωρεάν, ξεκίνησέ τον κανονικά και στην χειρότερη περίπτωση (αν αρρωσταίνει πολύ συχνά που δεν νομίζω κτλ) ας μην τον στέλνεις καθημερινά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

Θέλω τα φώτα σας. Εχω ενα μικρό 16 μηνών. έλεγα να τον αρχισω παιδικό σε κανα 3 μηνό.Είμαι όμως έγκυος στο δεύτερο και όταν θα τον στείλω θα είμαι κοντα 6- 7 μηνών.Εαν ο μικρός αρρωστήσει δεν θα με κολλάει και εμένα? οταν θα γεννηθει το αλλό παιδάκι δεν θα κινδυνεύει να κολλήσει?εαν το αφήσω θα τον στείλω του χρόνου τετοια εποχη. εχω να μου το κρατήσουν αλλά δεν θέλω να κάθεται σπίτι.τι λέτε?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσει τώρα το σίγουρο είναι ότι θα φέρνει όλο το χειμώνα ιώσεις. Ο κανόνας είναι ότι σχεδόν κάθε βδομάδα θα είναι άρρωστο. Επειδή το μικρό θα είναι νεογέννητο και θα είναι χειμώνας (άρα το σπίτι δεν θα έχει καλό αερισμό όπως το καλοκαίρι) είναι πολύ επισφαλές.

Εμείς στείλαμε τη μεγάλη όταν ήταν 2,5 ετών και τα δίδυμα ήταν 4 μηνών. η μεγάλη ήταν συνέχεια άρρωστη. Για 2 μήνες δεν πήγε παιδικό λόγο πνευμονίας. Τα μικρά ευτυχώς λόγω κράσης τη βγάλανε μόνο με λαρυγγίτιδες

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω εντελως διαφορετικη αποψη.την κορη μου την εγραψα σταθμο 2 χρονων και 3 μηνων οποτε ο μικρος ηταν 4 μηνων. η κορη μου απο 8 μηνων που δεν πηγαινε και σταθμο ηταν συνεχεια αρρωστη μα συνεχεια!!! ο γιος μου εχει αρρωστησει ελαχιστες φορες και οταν ηταν σπιτι και πηγαινε η κορη μου μονο σταθμο αλλα και οταν ο ιδιος πηγε 16 μηνων σταθμο. ειναι θεμα οργανισμου. αν ο γος σου γενικα ειναι ευαισθητο παιδι τοτε ναι θα ειναι συνεχεια αρρωστος. 16 μηνων λοιπον ο γιος μου ξεκινησε και εχει λειψει ελαχιστες φορες μετρημενες στα δακτυλα. !!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 8 ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΖΗΛΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΠΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΛΑΒΟΜΑΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΙΣ 25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΜΕ ΣΥΝΑΧΑΚΙ ΚΑΙ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΣΙΑΖΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΠΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ, ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΑΦΟΤΟΥ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΠΕΡΙΠΟΥ Ή ΟΧΙ? Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ, ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΧΟΛΑΕΙ ΣΤΙΣ 8 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΩ!

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ?

ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σαν νηπιαγωγός ότι αυτή η ηλικία είναι απίστευτα μικρή για σχολείο...Το λέω αυτό, αφού τα μάτια μου έχουν δει και αρκετά στους σταθμούς που δούλεψα αλλά και σαν γνώστης κάποιωνθεμάτων.Πριν δουλέψω σε σχολεία, δούλευα και σε παιδικούς ιδιωτικούς σταθμούς και με μωράκια. Τα πολύ μικρά μωρά, από 1 μήνών μέχρι 5-6 μηνών, από την ώρα που έρχονταν μέχρι την ώρα που έφευγαν έκλαιγαν απαρηγόρητα...τα λυπόμουν απίστευτα...είχαν ανάγκη τη μανούλα τους...σταματούσαν λίγο την ώρα που τα ταιζαν.

θα σας συνιστούσα αν εχετε κάποια γιαγιά ή κάποιον άλλο έμπιστο άνθρωπο να παρατείνετε το χρόνο μέχρι να αναπτυχθεί το μωρο...Επειτα το άλλο πολύ σοβαρό θέμα είναι το θέμα των ασθενειών που στους σταθμούς δίνουν και παιρνουν...σκεφτείτε όλα τα παραπάνω... edit admin αυτοδιαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα να στειλω τον μεγαλο παιδικο και κλαιει συνεχως δεν θελει καθολου να παει.

οταν μενει σπιτι η κατασταση ειναι δραμα πειραζει συνεχεια τον μικρο πρεπει να ειμαι συνεχεια απο πισω.ο μικρος με κολικους και μολις τον ηρεμω πηγαινει τον πειραζει και παλι απο την αρχη.ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση και δεν εχω καθολου βοηθεια.τι να κανω?

αν επιμεινω οπως λενε οι δασκαλες θα συνηθισει λετε?ειχατε εσεις παρομοια εμπειρια και τελικα τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει οτι ο λογος που πηγαινει παιδικο ειναι να μην πειραζει τον μικρο θα δυσκολευτει να τον δεκτη. Παντως τα περισσοτερα παιδακια ζοριζονται στην αρχη αλλα καποια στιγμη συνηθιζουν... Ειναι πολλα που πρεπει να σκευτεις. Πχ τι θα εκανες αν πηγαινε πρωτη δημοτικου? Ποσο καιρο θα καθισεις σπιτι με το μωρο? Ποσο χρονων ειναι το μεγαλο παιδακι? Ποσες ωρες λοιπει? Θελεις να του κανεις το χατηρι? Θελεις να ξεκινησεις ενα προηγουμενο οτι καθε φορα που κλαιει πολυ θα γινεται το δικο του?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν θελω να του κανω το χατηρι αλλα σφιγγεται το στομαχι μου καθε πρωι και καθε βραδυ σκεφτομαι την επομενη ημερα.εν τω μεταξυ μολις το παρω σταματαει αμεσως το κλαμα και α τον ρωτησω γιατι κλαιει και πως περασε αλλαζει κουβεντα.οταν τον ρωταμε κατι στο σπιτι βουρκωνει και λεει πως δεν θελει να παει γιατι η κυρια ειναι κακια επειδη δεν του ανοιγει την πορτα να ερθει στην μαμα.ειμαι κουρασμενη πολυ σωματικα και αυτη η κατασταση με κουραζει πολυ και ψυχολογικα και φυσικα με προβληματιζει.

μηπως δεν ειμαι καλη μαμα που τον στελνω με το ζορι?

μηπως δεν κανω καλα που αφηω το παιδι μου να κλαει σε αυτη την φαση που περναμε?

να επιμεινω θα κερδισω τελικα η απλα θα το κανω να αντιδραει απο εδω και περα με την ιδεα του σχολειου?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πηγαινει? Εγω ξεκινησα τον μεγαλο οταν το μωρο ηταν 3 μηνων. Εδω ισως ειναι πιο σκληροι στους παιδικους σταθμους μια και μου ειχαν πει οτι δεν θα με ειδοποιουν οταν κλαιει αλλα μονο αν πχ χτυπησει.. Η δασκαλα του τι λει? Κλαιει συνεχια ή σταματαει μολις πιστει οτι εχεις φυγει??

Αληθια ποσο χρονο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλα εμεις τωρα ξεκινησαμε!μια εβδομαδα εχει μονο αλλα μιλαμε για πολυ κλαμα/

ειναι 3ετων και ο μικροσ 45ημερων.εγω τους ειπα να με ειδοποιουν οχι αν κλαιει αλλα αν δεν σταματησει καθολου.συνηθως απο την ωρα που τον παω κλαιει και στην μια ωρα πηγαινω και τον παιρνω

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μπορεις να πας να τον παρεις στην μια ωρα. Και βασικα δεν εχει και νοημα για μια ωρα η ταλαιπωρια... Εμενα μου ειχε πει η δασκαλα: και στο σπιτι θα κλαψει και εδω.

Ειναι μεγαλο παιδακι και καταλαβενει οποτε μπορει και να κλαιει ολοκηρη την ωρα ξερωντας οτι θα πας να τον παρεις. Αν δοκιμασεις να τον αφησεις περισσοτερο τι θα γινει???

Παντως μια βδομαδα ειναι πολυ λιγο για να προσαρμοστει. Και να σου πω και κατι? Ο δικος μου πηγε 2 χρονο παιδικο και φετος ειναι η δευτερη χρονια στο προνηπιο (δηλαδη τριτη χρονια που παει καπου συστηματικα). Ακομη κλαψουριζει οταν τον αφηνουμε στο σχολειο.

Θα ελεγα να του δωσεις χρονο να κανει φιλους και να προσπαθησεις να μενει περισσοτερο στο σχολειο. Μπορεις να του πεις οτι ειναι μεγαλος και θα μαθει ωραια πραγματα και θα παιξει και δεν θα πας να τον παρεις για να μην διακοψεις το παιχνιδι του.. (αυτο το μεγαλος πιανει πολυ στον δικο μου)

Φυσικα εσυ θα αποφασισεις τι θα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο του το λεω απο το καλοκαιρι!μηνες πριν γεννησω οτι τωρα ειναι μεγαλο αγορι και αυτο επιασε και με την πιπιλα και με την πανα χωρις καμια δυσκολια.αλλα με τον παιδικο δεν επιασε και δεν το περιμενα καθολου γιατι ειναι κοιωνικο αγορι και πιστευα οτι θα χαιροταν πολυ που θα ηταν με παιδακια.

σημερα παλι τον πηγαμε με πολλα κλαματα και τον αφησαμε να κλαιει.θα προσπαθισω να τον αφησω οσο πιο πολυ μπορω να δω τι θα γινει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...