Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές και παλινδρόμηση;


xena

Recommended Posts

Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και έχω ανησυχήσει μήπως ανήκουμε σε καμία παθολογική κατηγορία… Είμαστε 6,5 μηνών και τρώμε γαλα/φρουτο/κρεατόσουπα/κρέμα/γάλα.

Τώρα πια το γαλα μας σπάνια το βγάζουμε (Almiron AR2) αλλά βγάζουμε τα υπόλοιπα. Το παιδί μου βγάζει τις στέρεες τροφές γουλίτσα - γουλίτσα και κυρίως την κρεατόσουπα.

Μπορεί να την φάει στις 2 και να την βγάζει λίγο λίγο ως τις 8-9 το βράδι. Και μυρίζουν αυτές οι γουλίτσες πολύ άσχημα. Την κρεμούλα της την δίνω μετά τις 6 για να έχει χωνέψει λίγο. Και αρχίζει πάλι να βγάζει κρεμουλα και κρεατόσουπα ανακατεμένα….

Ασε που διψάει το μωράκι μου και κάθε γουλιά που πίνει την βγάζει μαζί με το φαγητό.

Η γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων και λέει ότι εφόσον το μωρό παίρνει βάρος κανονικά να μην ανησυχούμε. Να μειώσω το κρέας και να το ταϊσω σε 2 γεύματα για να χωνεύει. Τώρα το γεύμα της είναι 170 ml εκ των οποίων έχω βάλει κρέας 50 γραμμαρίων μόνο. Ηδη κλαίει γιατί θέλει κι άλλο το παιδί μου. Να το χωρίσω στα δύο; Θα κλαίει απʼ την πείνα ωσπου να φάει και το δεύτερο μέρος...

Εσείς όσες μανούλες έχετε παιδάκια με παλινδρόμηση, τα έχετε αυτά; Μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο βρε παιδιά; :?:-?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και έχω ανησυχήσει μήπως ανήκουμε σε καμία παθολογική κατηγορία… Είμαστε 6,5 μηνών και τρώμε γαλα/φρουτο/κρεατόσουπα/κρέμα/γάλα.

Τώρα πια το γαλα μας σπάνια το βγάζουμε (Almiron AR2) αλλά βγάζουμε τα υπόλοιπα. Το παιδί μου βγάζει τις στέρεες τροφές γουλίτσα - γουλίτσα και κυρίως την κρεατόσουπα.

Μπορεί να την φάει στις 2 και να την βγάζει λίγο λίγο ως τις 8-9 το βράδι. Και μυρίζουν αυτές οι γουλίτσες πολύ άσχημα. Την κρεμούλα της την δίνω μετά τις 6 για να έχει χωνέψει λίγο. Και αρχίζει πάλι να βγάζει κρεμουλα και κρεατόσουπα ανακατεμένα….

Ασε που διψάει το μωράκι μου και κάθε γουλιά που πίνει την βγάζει μαζί με το φαγητό.

Η γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων και λέει ότι εφόσον το μωρό παίρνει βάρος κανονικά να μην ανησυχούμε. Να μειώσω το κρέας και να το ταϊσω σε 2 γεύματα για να χωνεύει. Τώρα το γεύμα της είναι 170 ml εκ των οποίων έχω βάλει κρέας 50 γραμμαρίων μόνο. Ηδη κλαίει γιατί θέλει κι άλλο το παιδί μου. Να το χωρίσω στα δύο; Θα κλαίει απʼ την πείνα ωσπου να φάει και το δεύτερο μέρος...

Εσείς όσες μανούλες έχετε παιδάκια με παλινδρόμηση, τα έχετε αυτά; Μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο βρε παιδιά; :?:-?:?

Kαλήμερα Ξένια!Καταρχήν δεν πρεπει να αγχώνεσε!!!Ο παιδίατρός σου μάλλον έχει δίκαιο.Να ξέρεις ότι παιδάκια μέχρι την ηλικία του 1,5 έτους είναι φυσιολογικό να έχουν μια μικρού βαθμού γαστριοισοφαγική παλινδρόμηση ακόμα και στις στερεές τροφές.Θα βοηθούσε ιδιαιτερα η αναρροπη θέση μετα απο καθε γευμα και μικρότερα-περισσότερα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Νάντια. Καλά θα ήταν η μπουμπού να χαλαρώσει μετά το γεύμα. Κι ίσως είναι αυτός και ο λόγος που δεν βγάζει το γάλα της πια. Μετά το γάλα κοιμάται το βράδι και το πρωί ξυπνά κατά τις 7,30 πίνει το γάλα της και συνεχίζει τον ύπνο της ως τις 10 περίπου.

Συνήθως όμως την υπόλοιπη ημέρα το μωράκι μου παίζει και της αρέσει να είναι καθιστή με τα παιχνίδια της ολόγυρα. Δεν κάθεται σε στάση ρηλάξ πια, σπάνια μόνο και για λίγο..:-(:sad:

 

Απλά φοβάμαι που μυρίζει έτσι ο εμετός και γιατί δεν χωνεύει τόσες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Νάντια. Καλά θα ήταν η μπουμπού να χαλαρώσει μετά το γεύμα. Κι ίσως είναι αυτός και ο λόγος που δεν βγάζει το γάλα της πια. Μετά το γάλα κοιμάται το βράδι και το πρωί ξυπνά κατά τις 7,30 πίνει το γάλα της και συνεχίζει τον ύπνο της ως τις 10 περίπου.

Συνήθως όμως την υπόλοιπη ημέρα το μωράκι μου παίζει και της αρέσει να είναι καθιστή με τα παιχνίδια της ολόγυρα. Δεν κάθεται σε στάση ρηλάξ πια, σπάνια μόνο και για λίγο..:-(:sad:

 

Απλά φοβάμαι που μυρίζει έτσι ο εμετός και γιατί δεν χωνεύει τόσες ώρες.

Μήπως του δίνεις νερό ή άλλα υγρά αμέσως μετά το φαγητό;Έχε υπόψιν σου να καθυστερείς λιγάκι ώστε τα οξέα του στομάχου να μην αραιώνουν και δυσκολεύει η πέψη.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κ τα 2 παιδιά μου είχαν παλλινδρόμηση.Όταν μπήκαν στη στερεά τροφή (ειδικά στο πρώτο παιδί) περίμενα να γίνουν καλύτερα τα πράγματα μα αγχώθηκα κ εγώ οταν ειδα οτι έβγαζαν τις κρέμες,αυτές όντως μύριζαν εμετό..

Αυτό που θυμάμαι ομως είναι οτι η κόρη μου συγκριτικά με το γιο μου έκανε λιγότερες γουλιές. Ίσως είναι τυχαίο,έτρωγε ομως πιο συχνα κ πιο μικρά γεύματα.Να φανταστεις τώρα είναι 9,5 μηνών κ τρώει κάθε 2 ώρες! Ο γιος μου σε αυτήν την ηλικία έτρωγε κάθε 4-5 ώρες αλλά τη διπλάσια και βάλε ποσότητα!

Ίσως λοιπον αν θες να φαει πιο λίγο,η λύση να είναι εκεί που θα έτρωγε στις 2 π.χ. το φαγητό της,να της δωσεις ναφάει στη 1:00.Λογικά δε θα

πεινάει πολύ κ θα φάει απο μόνη της λιγότερη ποσότητα.Μετά της ξαναδίνεις.

Η αλήθεια είναι βέβαια οτι με αυτό τον τρόποθα είναι πιο κουραστικό για σένα..Φαντάσου εμείς θηλάζουμε κιόλας,οπότε..Ο,τι αποφασίσεις,απλά σου ειπα ένα τρόπο που σκέφτηκα για να τρώει πιο λίγο..

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μήπως του δίνεις νερό ή άλλα υγρά αμέσως μετά το φαγητό;Έχε υπόψιν σου να καθυστερείς λιγάκι ώστε τα οξέα του στομάχου να μην αραιώνουν και δυσκολεύει η πέψη.

 

Σωστό αυτό και δεν το είχα σκεφτεί. Είχα ανοίξει και θέμα ειδικά για την ΓΟΠ και το νεράκι, επειδή πάντα το βγάζει αμέσως.

 

Πήγαμε για εξετάσεις και βγήκε ότι έχουμε ΓΟΠ μέτριου βαθμού αλλά υπάρχει μία μικρή πεπτική ανωριμώτητα. Οφείλεται περισσότερο στο κρέας το οποίο και μειώσαμε πάρα πολύ και διορθωθήκαμε κάπως. Τρώμε χορτόσουπα τώρα με 20γρ κρέας, δλδ όσο μισό σπιρτόκουτο.

 

Η μικρή είναι αφρατούλα. Μάλλον ήταν. Με αυτά που περιγράφω τώρα, τον τελευταίο μήνα δεν πήρε ούτε ένα γραμμάριο. εχασε κάπου 50 γρ. γιαυτό και ανησύχησα πια - συν την μυρωδιά αυτή του εμετού.

Απ' ότι καταλαβαίνω τριανταφυλλάκι θα έχω ακόμη αρκετό καιρό τους εμετούς, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις είχαμε παλινδρόμηση και μπαίνοντας στις στερεες τροφές πίστευα ότι θα βελτιωνόταν πολύ.. η αλήθεια είναι ότι σίγουρα βελτιώνεται αλλα μεχρι να ωριμάσει πλήρως το πεπτικό σύστημα οι γουλιές θα συνεχιστούν μέχρι το μωράκι να σταθεί στα πόδια του όπου και κόβονται εντελώς... έχε υπόψη σου ότι και η παλινδρόμηση εχεις τις εξάρσεις της... και σε εμένα ο μικρός έτρωγε και έβγαζε γουλίτσες μετά κίτρινες που μύριζαν άσχημα... να σου πω την αλήθεια δεν του έδωσα ποτε μικρά και συχνά γεύματα.. επειδή είχαμε στρώσει και ένα πρόγραμμα ήθελα το μεσημεριανό του να είναι όλο μαζί για να κοιμηθεί μετά... δεν έκανε εμετούς.. μονο γουλίτσες είχε... το νερό πρέπει όντως να του το δίνεις κανένα μισαωράκι μετά το φαγητό... μόλις αρχίσει να περπατάει το παιδάκι όλα σταματούν... κουράγιο και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Εμείς υποφέρουμε απο παλλινδρομιση απο την ηλικία των 20 ημερών.Οτι θηλαζε....το έβγαζε.Εδω στο forum άρχισα και γω να ψάχνω απαντήσεις απο τότε αλλα δεν μας βοηθούσε τίποτα,μέχρι και τον θηλασμο εκοψα η χαζη μπας και,αλλα τίποτα.Ολοι,μαζί και ο γιατρός μας μου έλεγε ότι με τις στέρεες θα φτιάξει αλλα μπαααα.Εως και σήμερα 22 μηνών που και που κάνει γουλιτσες η καημενη.Σιγουρα Ειναι καλύτερα απο πριν αλλα όχι τελεια.Μολις ζοριστει ζοριστει λιγάκι με το φαγητό εχει τον εμετο στο τσεπακι της.Δεν εχω να σου δώσω κάποια συμβουλή για το πως να φτιάξεις τα πράγματα γιατι και γω δεν βρήκα ποτε κάποια λύση αλλα θα σου πω πως σίγουρα με τον καιρό καλυτερευει η κατάσταση και ότι δεν Ειναι λόγος να αγχωνεσαι.Οπως επίσης και ότι να προσεξεις απο το πέρασμα απο το αλεσμα στα Στερεά να μην το φοβηθεις όπως εγώ και καταλήξεις να αλεθεις μέχρι την ηλικία μας.Αυτο το μετανοιωσα πικρά.Φοβομουνα πολυ να της παταω το φαγητο με το πιρουνακι και δεν της έδινα τίποτα στο χέρι μέχρι σχεδόν και 14-15 μηνών απο φόβο μην κάνει εμετο ότι είχε φάει μέχρι εκείνη την ώρα,με αποτέλεσμα ακόμα να αλεθω ότι τρώει,δηλαδή τα πάντα!Δεν θέλω να σε φοβισω,απλά μια συμβουλή απο μια Μαμα που εχει καθαρίσει τοοοοονους εμετου!!!:lol:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή λοιπόν... Πραγματικά πάντως υπάρχουν εξάρσεις και παύσεις. Αλλες μέρες δεν κρατάει τίποτα κι άλλες δεν βγάζει ούτε μία γουλίτσα.

 

mamalydia το ξέρω από πρώτο χέρι αυτό με το άλεσμα!! Το ίδιο έπαθε και η κουνιάδα μου και τα λέγαμε τις προάλλες. Αν δε μάθει από μικρό να διαχειρίζεται το φαγάκι στο στοματάκι του δεν μαθαίνει εύκολα. Ασε που ένα κομματάκι ψωμάκι που σου λέει η γιατρός βοηθά και στην οδοντοφυϊα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς -5 μηνών- βγάζουμε συνέχεια γουλιές και γκρινιαζουμε :-( Περιμένω πώς και πώς σε μια εβδομάδα να του ξεκινήσω στερεές τροφές μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση, αλλά βλέπω απο αυτά που λέτε ότι δεν είναι και σίγουρο....

Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο. Τώρα πίνει γάλα 7-8 φορές την ημέρα και σχετικά μικρές ποσότητες κάθε φορά (100-120μλ). Με τις στερεές θα τρώει αρκετή ποσότητα ώστε να χορταίνει για περισσότερη ώρα, ή το μόνο που θα κάνουμε και πάλι θα είναι να τον ταϊζουμε ανα 2 ώρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε το λίγο και συνέχεια.. του έδινα 5 γεύματα από όταν μπήκαμε στις στερεες.... και να σου πω την αλήθεια υπήρχαν πολλές φορές που έτρωγε πολύ και δεν έβγαζε γουλιά και άλλες που έτρωγε λίγο και ήταν όλο γουλίτσες.. εγώ είχα κουραστεί τόσο πολύ με την παλινδρόμηση που δεν θα το άντεχα να τον ταιζω καθε 2 ωρες... άσε που δεν έβλεπα και καμία διαφορά... και νομίζω και για το μωρό ψυχολογικά δεν θα είναι και το καλύτερο.. σκέψου όλη μέρα να σε έχουν με ένα κουτάλι και να σε ταιζουν!!! ο παιδίατρος μου είχε πει άμα δω να κανει εμετούς να του δίνω από λίγο και για μικρότερα διαστήματα... εμείς ήμασταν όλο γουλιές εμετούς δεν έκανε... αυτό βέβαια που βοήθησε πάρα πολύ ήταν ότι τον είχαμε συνέχεια όρθιο.. στα χέρια / στο καροτσάκι.. μόλις τον ξαπλώναμε κάτω και μετά τον σηκώναμε γκλουπ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εμένα με βολεύει το λίγο και συνέχεια, ίσα ίσα που μας κουράζει όλους αφάνταστα γι'αυτό και ανυπομονώ να ξεκινήσουμε τις στερεές μπας και αρχίσει να τρώει πιο αραιά. Υποθέτω δλδ ότι έστω η ίδια ποσότητα κρέμας θα τον χορταίνει για περισσότερη ώρα απ'ότι το γάλα. Να ελπίζω?

 

Λίγο και συνέχεια θέλει το ίδιο το μωρό, αφού και 200μλ να του δώσω, αυτός θα πιεί το πολύ 120. Και φυσικά θα βγάλει γουλια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται να ελπίζεις... με τις στερεες βελτιώνεται πολύ η κατάσταση... στην αρχή θα τρωει 1-2 κουταλίτσες και μετά συμπλήρωμα με γάλα.. εμάς μας πήρε ενα μήνα περίπου να φάει κανονικό πιάτο.. με τις στερεες ειναι πιο εύκολα τα πράγματα σε σχέση με το γάλα... από ποσότητα θα σου πει και ο παιδίατρος πόσο να δίνεις... εμείς νομίζω γύρω στα 150 γρ. έτρωγε στο πιατάκι ... κάνε υπομονή... όσο περνάει ο καιρός φτιάχνει πολύ η κατάσταση.. κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην αρχή πεινούσε νωρίτερα κι ενώ μου είχε πει η γιατρός για 5 γεύματα... καμμιά φορά τα κάναμε 7. Αφού ανά 3 ώρες χτυπούσε συναγερμός θαρρείς και ξεσήκωνε τον κόσμο. Δεν έτρωγε ποσότητα για να πεις οτι θα χορτάσει αλλά ήταν περισσότερο συνήθεια.

Και ναι, η κρεμούλα θα το κρατήσει λίγο παραπάνω.

Τέλος πάντων σε έναν μήνα συμφωνώ θα τρώτε πιάτο και δεις ότι δεν θα μετράς ώρες μεταξύ των γευμάτων, θα έχεις ένα πρόγραμμα και αυτό θα μάθει πάνω κάτω.Δεν θα σου κλάψει ας πούμε αν καθυστερήσει να φάει μια ωρίτσα.

Εύχομαι να πάτε καλά κι εσείς με τις γουλίτσες. Αλλο πράγμα να σφουγγαρίζεις ή να πλένεις ρουχα με γαλατάκι αγνό και άλλο πράγμα φρουτοκρεμα (δεν βγαίνειιιιιιιιιιιιι) ή σουπα με καρότα πολλά που της βάζω εγώ - απαπαπααα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα. Με τις στερεές τροφές έχουν μειωθεί πάρα πολύ οι γουλιές που βγάζει. Θα έλεγα ότι έχουν πλέον σταματησει. Όμως εξακολουθεί να "παλεύει" όταν πίνει το γάλα του, και φυσικά πίνει σχετικά μικρές ποσότητες δηλ 100-120μλ. Όταν λέω "παλεύει" εννοώ ότι κατά κύριο λόγο κάνει το σώμα του σαν τόξο προς τα πίσω (κάτι που το έκανε και όταν θήλαζε), είναι ανήσυχος, κουνάει χέρια, πόδια και κεφάλι και "γρυλίζει" εκνευρισμένος. Πιστεύετε πως συνεχίζει να νιώθει κάποια ενόχληση στο στομάχι του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι στο θέμα. Με τις στερεές τροφές έχουν μειωθεί πάρα πολύ οι γουλιές που βγάζει. Θα έλεγα ότι έχουν πλέον σταματησει. Όμως εξακολουθεί να "παλεύει" όταν πίνει το γάλα του, και φυσικά πίνει σχετικά μικρές ποσότητες δηλ 100-120μλ. Όταν λέω "παλεύει" εννοώ ότι κατά κύριο λόγο κάνει το σώμα του σαν τόξο προς τα πίσω (κάτι που το έκανε και όταν θήλαζε), είναι ανήσυχος, κουνάει χέρια, πόδια και κεφάλι και "γρυλίζει" εκνευρισμένος. Πιστεύετε πως συνεχίζει να νιώθει κάποια ενόχληση στο στομάχι του?

Αυτό μου το έκανε και εμένα για μήνες.και λες και είχε μεζούρα στα 100 μλ στοπ.Έφυγε έτσι όπως ήρθε.Μάλιστα επειδή η πρώτη παιδίατρος μας έκανε λόγο για αλλεργία στο γάλα και κολικούς ήπιε και πέπτι για ένα διάστημα.Δεν είχε παλινδρόμηση,ούτε ιδιαίτερες γουλιές.Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το έκανε.

Όμως όταν συνέβαινε ταυτόχρονα άκουγα το γάλα να πέφτει στο στομάχι της λες και έπεφτε σε άδειο τενεκέ.βέβαια εσείς είστε και 7 μηνών τώρα...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

malecon & tot αυτό μου έκανε κι εμένα στην αρχή, πριν την παλινδρόμηση. Βάλτε μικρότερη θηλή να μην παιδεύονται. Έχουν στενό λαρυγγάκι και πέφτει πολύ γάλα και πνίγονται. Τους "κάθεται" που λεμε. Εμένα μου το έκανε και το είδε η παιδίατρος και μου το είπε.

 

Τώρα το έχω αυτό με το νερό. Πήρα για πιο μεγάλη ροή μιας και είμαστε 9 μηνών αλλά πάλι πνίγεται. Γυρίσαμε στην 0+ θηλή πάλι και έτσι δεν το παθαίνει.

 

Συνεχίζουμε ακόμη με εμετούς κλπ αλλά έχουμε βελτιωθεί.

Σκέφτομαι τώρα μήπως της σταματούσα το αντι-αναγωγικό γάλα... Διάβασα οτι σε βάθος χρόνου επιδεινώνει το πρόβλημα. Δεν αφήνει τον οισοφάγο να κλείσει επειδή είναι παχύρευστο και το μωρό υποφέρει περισσότερο. Απλά εμεις δεν βλέπουμε πολλούς εμετους.

Link to comment
Share on other sites

malecon & tot αυτό μου έκανε κι εμένα στην αρχή, πριν την παλινδρόμηση. Βάλτε μικρότερη θηλή να μην παιδεύονται. Έχουν στενό λαρυγγάκι και πέφτει πολύ γάλα και πνίγονται. Τους "κάθεται" που λεμε. Εμένα μου το έκανε και το είδε η παιδίατρος και μου το είπε.

 

Τώρα το έχω αυτό με το νερό. Πήρα για πιο μεγάλη ροή μιας και είμαστε 9 μηνών αλλά πάλι πνίγεται. Γυρίσαμε στην 0+ θηλή πάλι και έτσι δεν το παθαίνει.

 

Συνεχίζουμε ακόμη με εμετούς κλπ αλλά έχουμε βελτιωθεί.

Σκέφτομαι τώρα μήπως της σταματούσα το αντι-αναγωγικό γάλα... Διάβασα οτι σε βάθος χρόνου επιδεινώνει το πρόβλημα. Δεν αφήνει τον οισοφάγο να κλείσει επειδή είναι παχύρευστο και το μωρό υποφέρει περισσότερο. Απλά εμεις δεν βλέπουμε πολλούς εμετους.

Ωχ λες να φταιει η θηλή?:shock: Του τις έχω ανοίξει αρκετά γιατι μου έδινε την εντυπωση ότι δυσκολευόταν με την κανονική θηλή. Αν τον δω να το ξανακάνει -γιατι νομιζω ότι το έχει μειωσει κ αυτό- θα δοκιμάσω μια μικρη θηλή.

Πλέον δεν έχουμε γουλιές, αλλά και ειδικά μετά τις διακοπές τρώμε πολύ φαγητό :P Το αντιαναγωγικο γάλα το κόψαμε εδω και καιρό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί έχω προβληματιστεί-στενοχωρηθεί.

Η μικρή μου είχε από νωρίς θέματα με γουλιές και πίνει αντιαναγωνικό γάλα (humana ar), Το οποίο ομολογουμένως τη βοήθησε σημαντικά. Υπήρχαν ημέρες, βέβαια, που έβγαζε πολλές γουλιές, κι άλλες καθόλου, αλλά σε γενικές γραμμές είχαμε μείνει ευχαριστημένοι. Τώρα είναι 6 μηνών, κι έχουμε αρχίσει φρουτόκρεμα, ρυζάλευρο και φαριν λακτέ. Ήλπιζα με τις στέρεες τροφές ότι αυτό θα σταματούσε, γιατί έτσι είχα ακούσει, αλλά αυτό έγινε εμετός, ο οποίος, όπως λέτε, μυρίζει κιόλας.

Έχω ραντεβού την άλλη βδομάδα με το γιατρό για το εμβόλιο (και που λογικά θα με βάλει σε λαχανοκρεατοκρεμα) αλλά μέχρι τότε τι θα γίνει με αυτήν την κατάσταση?

Αλλεργία σε γάλατα δεν είχε παρουσιάσει. Έφαγε μία βδομάδα φρουτόκρεμα, μετά μία βδομάδα ρυζάλευρο και μετά ξεκίνησε και τη φαρίν λακτε εναλλάξ με ρυζάλευρο. Την πρώτη ημέρα που έφαγε φαριν λακτε έκανε εμετό για πρώτη φορά. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι της φταίει αυτή. Άλλωστε εχθές έφαγε ρυζάλευρο και έκανε 3! Και σήμερα το πρωί έβγαλε και το γάλα, αρκετή ώρα αφού είχε φάει.

Εσείς που τα περάσατε αυτά τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Α, να συμπληρώσω ότι πριν την εισαγωγή στις στέρεες δίναμε 6 γεύματα την ημέρα ανά 3 ώρες, ενώ τώρα έγιναν 5 ανά 3,5 ώρες (γάλα, φρουτόκρεμα, γάλα, κρέμα ρυζάλευρο/φαριν λακτέ, γάλα). Επίσης όσον αφορά στο γάλα, συνεχίζουμε το αντιαναγωγικό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολες της μανουλες το μωρο μου ειναι 8 μηνων κ σημερα επισκεφτη παιδογαστρεντερολογο κ διαγνωστηκε με ΓΟΠ ..ολα ξεκινησαν πριν δυο μηνες περιπου ..μου εχει πνιγει 6 φορες η μια ηταν με μια μικρη υσροφηση ..εκει που καθονταν στα καλα καθουμενα κ 1,5 με δυο ωρες απο το φαγητο ..ανεβενε το φαγητο κ το εβγαζε απο το στομα κ μυτη...θελω να μου πει καποια μανουλα αν εχει εμπειρια απ το φάρμακο που μας εδωσε RANITIDINE HYDROCHLORIDE

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπερα σε ολες της μανουλες το μωρο μου ειναι 8 μηνων κ σημερα επισκεφτη παιδογαστρεντερολογο κ διαγνωστηκε με ΓΟΠ ..ολα ξεκινησαν πριν δυο μηνες περιπου ..μου εχει πνιγει 6 φορες η μια ηταν με μια μικρη υσροφηση ..εκει που καθονταν στα καλα καθουμενα κ 1,5 με δυο ωρες απο το φαγητο ..ανεβενε το φαγητο κ το εβγαζε απο το στομα κ μυτη...θελω να μου πει καποια μανουλα αν εχει εμπειρια απ το φάρμακο που μας εδωσε RANITIDINE HYDROCHLORIDE

 

 

καλησπερα...εχω περασει απνοιεσ με το μωρο μου λογω παλινδρομμησης...μεχρι κ οξυγονο μπηκαμε...τελοσπαντων..Πινουμε humana ar,τωρα που ειμαστε 8 μηνων...πριν 2 μηνες που μου τα εβγαζε ακομα και απο τη μυτη..και στερεα και υγρα...και στο φοβο μην παθει καμοια εισροφηση..πηγα,ε σε παιδογαστρεντερολογο...αν και καθυστερημενα...απλως δεν ηθελα να παρει φαρμακα...και θυσιαζα ωρες για να τον εχω ορθιο...ακομα και στον υπνο...Αυτο που μας εδωσε ηταν το laprazol...και οχι φαρινες..κρεμες με γαλα...οχι γιαουρτια μεχρι ενος...μονο φαι και γαλα πρωι βραδυ...η αληθεια ειναι οτοι εστρωσε...δεν ξερω αν φταει το φαρμακο ή οτι μεγαλωνουμε...παντως και τωρα αν δωσω φαριν λακτε βγαζει πιοο ευκολα γουλια...παιρνω μια βιολογικη...και αντι για γαλα προσθετω νερο...αλλιως δινω φαγακι παλι...ελπιζω να βοηθησα...εστω κ καθυστερρημενα...ισως μια αλλη μαμα βοηθηθει....και υπομονη ...................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες..Ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα πολυ καιρο τωρα διαβαζω πολλα θεματα σας κ συμπασχω πολλεσ φορες μαζι σας.Πηρα την αποφαση να γινω κ γω μελις για να βοηθησω κ να με βοηθησετε οσο μπορειτε..Η μικρη μου ειναι 9 μηνων κ απο 2 μηνων υποφερουμε με παλλινδρομηση διαγνωσμενη..Κ σε παιδογαστρεντερολογο την πηγαμε ο οποιος μας ειπε να κανουμε υπομονη,Λαπραζολ πινουμε κ απο αυτο κ τωρα την παμε κ σε αλλεργιολογο..Το προβλημα με την μικρη μου ειναι οτι οτι κ να της δωσουμε να φαει ρευεται διαρκωςςς..Παρουσιαζε δυσφορια μετα τα γευματα της..Κ γενικα δυσπεψια.ΝΑ σημειωσω πως υπαρχουν βασιμες υποψιες πως ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο γαλα..κ προφανως υπαρχει κ καποια τροφικη αλλεργια που δεν μπορουμε να βρουμε.Προσφατα αλλαξαμε γαλα κ τα πραγματα δειχνουν πως εχει μικρη βελτιωση..Ρευεται πιο ευκολα ενω πιο πριν σφιγγοταν κ δυσφορουσε..Εχει καμια μανουλα αναλογη εμπειρια με επιμονα ρεψιματα;Η μικρη τρωει πολυ συγκεκριμενα φαγητα καθημερινα λογω της παλλινδρομησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 6 μηνών και σήμερα παθαμε το εξης: μετά από το φαγητό καροτο και κολοκύθι Αφού είχε περάσει ένα τέταρτο του έδωσα και γαλα σαν συμπλήρωμα ήπιε 2 γουλιές σταμάτησε και μ εβγαλε το φαγητό από την μύτη... βέβαια δεν ήταν μεγάλη η ποσότητα Αλλά ήταν σχεδόν 1 κουταλακι.. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχωμένη αρκετά γιατ είναι και αλλεργικός λαο είχαμε και πάντα θέμα με εμετούς και γουλιές Αλλά τον τελευταίο καιρό είναι καλά... Τώρα μας ετυχε αυτό..  έχει συμβεί σε καμία? Σε μια εβδομαδα θα πάω παιδίατρο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 6 μηνών και σήμερα παθαμε το εξης: μετά από το φαγητό καροτο και κολοκύθι Αφού είχε περάσει ένα τέταρτο του έδωσα και γαλα σαν συμπλήρωμα ήπιε 2 γουλιές σταμάτησε και μ εβγαλε το φαγητό από την μύτη... βέβαια δεν ήταν μεγάλη η ποσότητα Αλλά ήταν σχεδόν 1 κουταλακι.. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχωμένη αρκετά γιατ είναι και αλλεργικός λαο είχαμε και πάντα θέμα με εμετούς και γουλιές Αλλά τον τελευταίο καιρό είναι καλά... Τώρα μας ετυχε αυτό..  έχει συμβεί σε καμία? Σε μια εβδομαδα θα πάω παιδίατρο....

Καλησπέρα! Έχω μια μικρούλα στην ίδια ηλικία και είχε επίσης παλινδρόμηση. Δε μου έχει τύχει να βγει φαγητό από τη μύτη αλλά γάλα παλαιότερα ναι. Μήπως έφαγε περισσότερο? Μήπως δε χρειαζόταν συμπλήρωμα? Μήπως κινήθηκε αρκετά, στριφογυρισε κλπ και του ανέβηκε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...