Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει νερο


rena

Recommended Posts

Κορίτσια βλέπω ότι είναι πολύ παλιό το ποστ ελπίζω να με διαβάσετε και εμένα!!! 

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε στερεές από τον 5 μήνα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω νεράκι γτ βλέπουμε ότι πλέον δεν θέλει και πολύ να θηλάζει παρά μόνο το πρωί και αυτό μας παίρνει 2 Ώρο με πολλά διαλύματα και το βράδυ πριν κοιμηθεί τρώει 45' με 1 ώρα περίπου αυτό. 

Νεράκι δεν θέλει της δίνω και το φτύνει ή κάνει πως πνιγείτε , της έχω μικρό πλαστικό μπιμπερό με χερούλια και παίζει με αυτό βάζει βγάζει στο στόμα ( αν πιεί λίγο κάνει πάλι πως πνίγεται)και μετά μόνο το κουνάει και δροσίζεται!!!! Καμία ιδέα;; Λέτε να δίνω με κουταλάκι, χούφτα ή με ποτήρι χωρίς στόμιο με προσοχή; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pegodou είπε:

Κορίτσια βλέπω ότι είναι πολύ παλιό το ποστ ελπίζω να με διαβάσετε και εμένα!!! 

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε στερεές από τον 5 μήνα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω νεράκι γτ βλέπουμε ότι πλέον δεν θέλει και πολύ να θηλάζει παρά μόνο το πρωί και αυτό μας παίρνει 2 Ώρο με πολλά διαλύματα και το βράδυ πριν κοιμηθεί τρώει 45' με 1 ώρα περίπου αυτό. 

Νεράκι δεν θέλει της δίνω και το φτύνει ή κάνει πως πνιγείτε , της έχω μικρό πλαστικό μπιμπερό με χερούλια και παίζει με αυτό βάζει βγάζει στο στόμα ( αν πιεί λίγο κάνει πάλι πως πνίγεται)και μετά μόνο το κουνάει και δροσίζεται!!!! Καμία ιδέα;; Λέτε να δίνω με κουταλάκι, χούφτα ή με ποτήρι χωρίς στόμιο με προσοχή; 

Του ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Το έχω αναφέρει σε άλλη ενότητα. Είμαστε σχεδόν 7 μηνών και ακόμα παλεύω με το νερό! Δεν το θέλει καθόλου μα καθόλου. Έχω αγοράσει ειδικό μπιμπερο με χερούλια κλπ. Τέλος πάντων ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι τα περισσότερα μωρά δεν τους αρέσει να πίνουν νερό από το ίδιο σκεύος που πίνουν το γάλα τους (ακόμη κι αν θηλάζουν). Οπότε μου είπε με κουταλάκι το οποίο το δοκίμασα, και επίσης κατευθείαν από ποτήρι σιγά σιγά. Ομολογώ ότι κάτι γίνεται έτσι.... Επίσης έχω αγοράσει νερό εμφιαλωμένο σε μπουκαλάκι όπου έχει ένα στόμιο, και πίνει και από αυτό κάπως. 

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή των στερεών ο δικός μου δεν έπινε νερό γιατί του το έβαζα στο μπιμπερο.Μηπως να δοκιμάσεις εκπαιδευτικό ποτηράκι;Έτσι εμείς αρχίσαμε να πίνουμε νερό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Κορίτσια βλέπω ότι είναι πολύ παλιό το ποστ ελπίζω να με διαβάσετε και εμένα!!! 

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε στερεές από τον 5 μήνα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω νεράκι γτ βλέπουμε ότι πλέον δεν θέλει και πολύ να θηλάζει παρά μόνο το πρωί και αυτό μας παίρνει 2 Ώρο με πολλά διαλύματα και το βράδυ πριν κοιμηθεί τρώει 45' με 1 ώρα περίπου αυτό. 

Νεράκι δεν θέλει της δίνω και το φτύνει ή κάνει πως πνιγείτε , της έχω μικρό πλαστικό μπιμπερό με χερούλια και παίζει με αυτό βάζει βγάζει στο στόμα ( αν πιεί λίγο κάνει πάλι πως πνίγεται)και μετά μόνο το κουνάει και δροσίζεται!!!! Καμία ιδέα;; Λέτε να δίνω με κουταλάκι, χούφτα ή με ποτήρι χωρίς στόμιο με προσοχή; 

Σχεδον ολα τα μωρα στην αρχη δεν το θελουν ειναι ενα αγευστο υγρο π δεν εχουν ξαναπιει κ ειναι λογικο να μην θελει! Στην αρχη ειχαμε κ εμεις θεμα τωρα η μικρη μ ειναι 8μηνων διοτι δν θηλασαμε κ δεν ηθελε ουτε γαλα τοτε επεινε μονο πρωι κ βραδυ ετσι καιγομασταν να το μαθει μην αφυδατωθει....στο μπιμπερο δεν το επινε γιατι εβλεπε οτι δεν ειναι ασπρο δηλ γαλα κ οτι ειναι νερο ετσι της το εδινα με κουταλι 3κουταλακια καθε φορα μετα το γευμα μετα ειπα να της δοκιμασω με ποτηρι μηπως πιει παραπανω εκει ειδα μεγαααλη διαφορα στην ποσοτητα τωρα τελευταια της πηρα παγουρινο που ειναι με καλαμακι κ τωρα πινει απο ολα μπιμπερο ποτηρι παγουρινο νομιζω ηθελε τον χρονο της μεχρι να συνηθισει,μην ανχωνεσαι ολα τα παιδακια πινουν νερο απλα θελουν τον χρονο τους πλεον με ενα μπουκαλι νερο τριγυρναμε κ ολο πινουμε!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμένα με απασχόλησε αυτό. Νομίζω ότι τα περισσότερα μωράκια είναι σχεδόν... άνυδρα στην αρχή. Δεν τους αρέσει το νερό. Εμένα, όταν ξεκίνησε τις στερεές τροφές, έπινε ελάχιστο νερό με το μπιμπερό κ του έδινα επίσης σιγά σιγά με το κουταλάκι, μια κουταλίτσα, μετά από λίγο άλλη μία κλπ. Αυτό επίσης που μπορείς να κάνεις είναι να του βάζεις λίγο νεράκι στο μεσημαριανό του φαγητό και να είναι αραιούτσικο. Ο δικός μου τώρα είναι 10 μηνών και πίνει πια από το ποτηράκι. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Κορίτσια βλέπω ότι είναι πολύ παλιό το ποστ ελπίζω να με διαβάσετε και εμένα!!! 

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε στερεές από τον 5 μήνα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω νεράκι γτ βλέπουμε ότι πλέον δεν θέλει και πολύ να θηλάζει παρά μόνο το πρωί και αυτό μας παίρνει 2 Ώρο με πολλά διαλύματα και το βράδυ πριν κοιμηθεί τρώει 45' με 1 ώρα περίπου αυτό. 

Νεράκι δεν θέλει της δίνω και το φτύνει ή κάνει πως πνιγείτε , της έχω μικρό πλαστικό μπιμπερό με χερούλια και παίζει με αυτό βάζει βγάζει στο στόμα ( αν πιεί λίγο κάνει πάλι πως πνίγεται)και μετά μόνο το κουνάει και δροσίζεται!!!! Καμία ιδέα;; Λέτε να δίνω με κουταλάκι, χούφτα ή με ποτήρι χωρίς στόμιο με προσοχή; 

Δοκίμασε και μικρό ποτηράκι για σφηνακι. Εφαρμόζει καλύτερα στα χειλακια τους! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε όλα τα μέλη:) Έχω το εξής θέμα. Η κόρη μου, 13 μηνών, πίνει ελάχιστο νερό. Μέχρι τώρα δεν με απασχολούσε, το είχα πει και στην παιδίατρο, αλλά μου είπε ότι δεν είναι το πρώτο παιδί κάτω του έτους που δεν πίνει νερό. Πλέον όμως έχει κλείσει το έτος, γιατί συνεχίζει σε αυτό το μοτίβο; Για την ιστορία έχω δοκιμάσει με διάφορους τρόπους κατά καιρούς να της δώσω ( μπιμπερο με θηλή παρόμοια με τη μητρική, εκπαιδευτικό μπιμπερο nuk, εκπαιδευτικό ποτηράκι, ποτηράκι 360, ποτήρι με καλαμάκι και κανονικό ποτήρι). Στα μπιμπερο μασούσε τις θηλές, τα είχε σαν μασητικά, στα εκπαιδευτικά ποτήρια πίνει λίγο και εννοώ γουλιες πχ σύνολο να πιει 20 ml στην καλύτερη, τις περισσότερες φορές ούτε 10! Μια φορά ήπιε 40 ml και έκανα πάρτι. Στο κανονικό ποτήρι ίσως πίνει περισσότερο δε μπορώ να καταλάβω , αλλά πνίγεται από τη ροή. Τώρα επιμένω λίγο με το ποτήρι 360. Άρχισα και δουλειά, συνεχίζει και όταν λείπω σε αυτό το μοτίβο. Όταν είμαι σπίτι θηλάζω όσο θέλει και αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα. Ότι προτιμά να πιει από το στήθος πάρα να πιει νερό. Εντάξει να πιεί όσο θέλει, αλλά δεν είναι και η ώρα να μάθει να πίνει νερό επιτέλους; Έχει τύχει σε καμία θηλάζουσα μαμά αυτό το πράγμα; Και αν είναι τι κάνατε;  Στην παιδίατρο θα πάω σε λίγες μέρες, ελπίζω να βγάλουμε άκρη με τη μικρή

Link to comment
Share on other sites

@Annitamik στην ηλικία της κι εφόσον θηλάζει ελεύθερα όταν είσαι σπίτι, δεν θα σκεφτόμουν καν οτι τίθεται τέτοιο ζήτημα. Εσείς να προσφέρετε νερό ανά τακτά διαστήματα και σίγουρα μετά τα γεύματα, με ότι είδος ποτηριού βολεύει την εκάστοτε στιγμη, έχετε και το εκπαιδευτικό ποτηράκι της σε προσβάσιμο μέρος να το παίρνει μόνη της εάν-όποτε θέλει και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

@Annitamik στην ηλικία της κι εφόσον θηλάζει ελεύθερα όταν είσαι σπίτι, δεν θα σκεφτόμουν καν οτι τίθεται τέτοιο ζήτημα. Εσείς να προσφέρετε νερό ανά τακτά διαστήματα και σίγουρα μετά τα γεύματα, με ότι είδος ποτηριού βολεύει την εκάστοτε στιγμη, έχετε και το εκπαιδευτικό ποτηράκι της σε προσβάσιμο μέρος να το παίρνει μόνη της εάν-όποτε θέλει και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Δηλ  είναι φυσιολογικό ακόμα και τώρα που είναι 13 μηνών; Αυτό κάνω, προσπαθώ να την ενθαρρύνω γενικά, αλλά δείχνει σαφέστατη προτίμηση για το στήθος. Απλώς τι πίνει αυτό το παιδάκι όταν λείπω οκτώ ώρες στη δουλειά; 20-50 ml και αυτά κούτσα στραβά; Φοβάμαι μη μου αφυδατωθεί. Πέντε πάνες πρέπει να μετράω σε αυτή την ηλικία για να είμαι σίγουρη ότι πίνει όλα τα υγρά που χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Δηλ  είναι φυσιολογικό ακόμα και τώρα που είναι 13 μηνών; Αυτό κάνω, προσπαθώ να την ενθαρρύνω γενικά, αλλά δείχνει σαφέστατη προτίμηση για το στήθος. Απλώς τι πίνει αυτό το παιδάκι όταν λείπω οκτώ ώρες στη δουλειά; 20-50 ml και αυτά κούτσα στραβά; Φοβάμαι μη μου αφυδατωθεί. Πέντε πάνες πρέπει να μετράω σε αυτή την ηλικία για να είμαι σίγουρη ότι πίνει όλα τα υγρά που χρειάζεται;

Δεν νομίζω να αφυδατώνεται τόσο εύκολα, η μεγάλη μου από πάντα δεν επινε πολύ νερό. Κ τώρα ακόμα δεν πίνει. Υγρά δεν προσλαμβάνουμε μόνο πίνοντας νερό αλλά κ από χυμούς, φρούτα, τροφές κ ειδικά αφού θηλάζει είναι οι. Μεγαλώνοντας θα αρχίσει να πίνει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν νομίζω να αφυδατώνεται τόσο εύκολα, η μεγάλη μου από πάντα δεν επινε πολύ νερό. Κ τώρα ακόμα δεν πίνει. Υγρά δεν προσλαμβάνουμε μόνο πίνοντας νερό αλλά κ από χυμούς, φρούτα, τροφές κ ειδικά αφού θηλάζει είναι οι. Μεγαλώνοντας θα αρχίσει να πίνει περισσότερο

Εύχομαι να βελτιωθεί με τον καιρό όπως λες,! Χυμό δεν έχω δώσει ακόμα. Λες να δοκιμάσω; Τον απέφευγα γιατί άκουσα ότι κάνει κακό στα δόντια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Annitamik είπε:

Εύχομαι να βελτιωθεί με τον καιρό όπως λες,! Χυμό δεν έχω δώσει ακόμα. Λες να δοκιμάσω; Τον απέφευγα γιατί άκουσα ότι κάνει κακό στα δόντια

Είπες ότι είναι μικρούλα η δικιά σου ε? Καλά απ' τη στιγμή που τρώει φρουτάκια δεν χρειάζεται να φτιάχνεις χυμό. Εγώ τον δικό μου του φτιάχνω γιατί δεν τρώει πολύ φρούτα. Αν δώσεις όμως έχω ακούσει καλύτερα με ποτηράκι κ όχι στο μπιμπερο πχ. Αλλά απ' τη στιγμή που σου πίνει γάλα κ αν τρώει αλλιώς τα φρούτα δεν χρειάζεται να δώσεις χυμό

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...