Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει νερο


rena

Recommended Posts

Δεν ξερω πραγματικά τι να κανω... Καθε προσπάθεια να συνηθισει το νερό αποβαινει ακαρπη. Δοκιμασα τα παντα. Νερό με κιντερτε, νερο με σταγονες πορτοκαλιού, νερό σκετο, νερό κρύο, νερό χλιαρο, τσαι. Σε μπιμπερό, σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, σε ποτηρι κανονικό, με καλαμάκι. Δεν το θελει. Δεν πινει καθολου από τοτε που αλλαξε η θερμοκρασία. (το καλοκαιρι κατι γινοταν ) Τι θα κανω; Ανησυχω!! Δεν διψαει; Τρωει ας πουμε κρεμα, μόλις πλησιασω το νερό στα χειλη της γυρνάει το κεφαλι απ' την αλλη. Της σταζω σταγονες στο στομα, το φτυνει. Πινει γαλα το πρωι και ξανα το βραδυ. Καμια φορα στην απελπισια της δινω γαλα και ενδιαμεσα (να παρει τουλαχιστον ετσι το νερό) αλλα με αυτο τον τροπο της χαλαω τα γευματα. Φοβαμαι μην παθει τιποτα. :cry::cry: Help!!!!!!!!

 

Jean μην ανησυχεις. Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και γω με το γιο μου που ειναι 10 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε οτι αν βρεχει κανονικα τις πανες του ολα ειναι οk. Παρατηρα επισης και τα κοπρανα της. Αν ειναι τελειως στεγνα μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα . Αλλοστε ενα παιδι που ειναι αφυδατωμενο φαινεται και η παιδιατρος το ξεχωριζει αμεσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω πραγματικά τι να κανω... Καθε προσπάθεια να συνηθισει το νερό αποβαινει ακαρπη. Δοκιμασα τα παντα. Νερό με κιντερτε, νερο με σταγονες πορτοκαλιού, νερό σκετο, νερό κρύο, νερό χλιαρο, τσαι. Σε μπιμπερό, σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, σε ποτηρι κανονικό, με καλαμάκι. Δεν το θελει. Δεν πινει καθολου από τοτε που αλλαξε η θερμοκρασία. (το καλοκαιρι κατι γινοταν ) Τι θα κανω; Ανησυχω!! Δεν διψαει; Τρωει ας πουμε κρεμα, μόλις πλησιασω το νερό στα χειλη της γυρνάει το κεφαλι απ' την αλλη. Της σταζω σταγονες στο στομα, το φτυνει. Πινει γαλα το πρωι και ξανα το βραδυ. Καμια φορα στην απελπισια της δινω γαλα και ενδιαμεσα (να παρει τουλαχιστον ετσι το νερό) αλλα με αυτο τον τροπο της χαλαω τα γευματα. Φοβαμαι μην παθει τιποτα. :cry::cry: Help!!!!!!!!

 

Jean μην ανησυχεις. Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και γω με το γιο μου που ειναι 10 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε οτι αν βρεχει κανονικα τις πανες του ολα ειναι οk. Παρατηρα επισης και τα κοπρανα της. Αν ειναι τελειως στεγνα μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα . Αλλοστε ενα παιδι που ειναι αφυδατωμενο φαινεται και η παιδιατρος το ξεχωριζει αμεσως.

 

Τι προβλημα δηλαδη; Τα κοπρανα της ειναι οντως πολύ στεγνα, σε σημειο που δυσκολευεται να κανει κακακια. Τι μπορει δηλαδη να συμβαινει; Με ανησυχησες τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα δηλαδη; Τα κοπρανα της ειναι οντως πολύ στεγνα, σε σημειο που δυσκολευεται να κανει κακακια. Τι μπορει δηλαδη να συμβαινει; Με ανησυχησες τωρα...

 

Μην ανησυχείς!Και της δικιάς μου τα κακάκια είναι πολύ στεγνά και δυσκολεύεται να τα κάνει,σε αντίθεση με πριν που έβγαζε δοντάκια και είχε διάρροιες για 2 μήνες. 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κι εμείς πρόβλημα με το νερό. Είναι 5 μηνών ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια και νερό ούτε για δείγμα. Οταν προσπαθώ να της δώσω τσατίζεται τόσο που κλαίει γοερά. Δοκίμασα σε διάφορες θερμοκρασίες αλλά τίποτα. Το κίντερτε δεν το έπινε ποτέ. Βασικά τίποτα σε τσάι δεν πίνει. Ανησυχώ. Ως πότε να μείνει χωρίς νερό το παιδί. Να τονίσω ότι πίνει 800 μλ γάλα. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό ώστε να μην πάθει αφυδάτωση. Κι αν τελικά τα καταφέρω κάποια στιγμή πόσα μλ νερό πρέπει να πιεί???

Link to comment
Share on other sites

πρωτον τα παιδακια 5 ή 6 μηνων ειναι πολυ μικρα για να πινουν κ με ποτηρια το νερο . Ενα τετοιο μωρακι το πολυ αμα πιει 60 μλ. κ αμα που συνηθος ουτε τοσο δν πινουν λογος? Επειδη πινουν ακομα πολυ γαλα το οποιο περιεχει κ νερο κ δν προκεται να παθουν τιποτα απολυτος Ολα τα βρισκουν στο γαλα . Ο δικος μου κυριος στους 10 μηνες αρχισε να πινει 50 μλ νερο Πριν ουτε σταγονα. Ετσι επειδη δν διψουσε γιατι τον καλυπτε το γαλα. Μετα ομως που τα γευματα μας αρχισαν να γινονται σχεδον μονο κανονικα φαγακια μεσα σε ενα μηνα απο 50 μλ πηγε στα 300μλ . Τα παιδια εχουν την αισθηση της πεινας κ της δειψας η του υπνου . καθε φορα δινετε λιγο να πινει Δν θελει ? κανενα προβλημα δοκιμαζετε σε κανενα μισαωρο κ ετσι συνεχιζεται. Αμα πιει κ ενα κουταλακι του γλυκου πιστεψε κ αυτο καλο ειναι!!! κ μην αγχωνεστε κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκιμάστε στα μωράκια σας χλιαρό νερό. Εμένα ο δικός μου πάντα θέλει το γάλα του ζεστό, ακόμα και το καλοκαίρι όταν ήταν κρύο δε το έπινε έτσι μια μέρα μου ήρθε επιφοίτηση και του έδωσα χλιαρό νερό και έτσι ξεκίνησε να πίνει νεράκι..... Μια δοκιμή δε βλάπτει....

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα επινε στην αρχη νερο και ετσι ξεκινησα να της το δινω ζεστο.οχι καυτο!ουτε χλιαρο αλλα ζεστο!ετσι αρχισε να πινει και καθε μερα το εκανα λιγο πιο χλιαρο μεχρι να φτασει στο κανονικο νερο!οταν ηταν ζεστο δεν της εδινα πολυ ισα ισα 2-3 γουλιες 2 φορες την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επαναφερω το θεμα γιατι ο μπομπιρακος μου 7μιση μηνων εχοντας ξεκινησει στερεες δεν θελει να πιει καθολου νερο ,τσαι δεν ηπιε ποτε του,θελει μονο γαλα.το προγραμμα φαγητου του ειναι το εξης 6-30 με 7 γαλα 210μλ ,10 φρουτοκρεμα ,2 με 2-30 τη σουπιτσα του που αν δεν τη φαει ολη γιατι εχουμε λιγο θεμα ακομη πινει κ 90 μλ γαλα,6 ρυζαλευρο βανιλια κ 9-30 με 10 210 μλ γαλα.καθ ολη τη διαρκεια της μερας προσπαθω να του δωσω νερο ειτε με μπιμπερο ,κουταλακι κ συριγγα οπως το ντεπον αλλα αν δεν του το βαλω στο στομα με το ζορι δεν το πινει.στενοχωριεμαι ομως γιατι δεν μου αρεσει να τον πιεζω,αλλα βλεπω οτι κοκκινιζουν κ αφυδατωνονται τα μαγουλακια του ενω του βαζω ενυδατικη,κ τα κακακια του καποιες φορες ειναι πολυ στερεα. καμια συμβουλη?να του το δινω με το ζορι μεχρι να το μαθει?ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα μαγουλάκια του κοκκινίζουν επειδή βγάζει δοντάκια και όχι λόγω αφυδάτωσης; Περίεργο μου φαίνεται να είναι αφυδατωμένο ένα μωρό που πίνει τόσο γάλα, αφού το γάλα είναι κυρίως νερό! Επιπλέον αν οι κρέμες και οι σουπίτσες του είναι αρκετά νερουλές, ενδεχομένως παίρνει επαρκείς ποσότητες νερού και από το φαγητό του (αν όχι, κάντες λίγο πιο νερουλές). Πότε του δίνεις νερό; Στη θέση σου δεν θα επέμενα σε άσχετες ώρες, θα του πρόσφερα νερό μόνο μετά το φαγητό, που ενδεχομένως να διψάει - σε εκπαιδευτικό κυπελάκι, όχι με μπιμπερό, κουταλάκι ή σύριγγα. Ο παιδίατρος τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

δεν την πηρα τηλ την παιδιατρο επειδη θα παω την παρασκευη.αυτο με τα μαγουλακια του δηλ μπορει να ειναι απο τα δοντια?παιδευεται απο 4 μηνων με φαγουρα αλλα ακομη τιποτα ,βεβαια εχει σαλια κ βαζει χερια κ οτι αλλο τον ανακουφιζει στο στομα.φοβαμαι μην ειναι ενδειξη αφυδατωσης.ξερετε κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακριβώς το ιδιο πρόβλημα με την κόρη μου όταν ξεκινησαμε τις

στερεές και τις έδινα με το κουτάλι νερό. Οταν ρώτησα τον παιδίατρο

μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένασ λόγο να το πιέζεις και όταν διψάσει θα πιει.Ούτως η άλλως από τα φρούτα και το γάλα παίρνουν ήδη αρκετό νερό.

Ετσι έπινε ελάχιστο και όταν αρχισε να ζεσταίνει ο καιρός τότε πλέον άρχισε να το ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

δεν την πηρα τηλ την παιδιατρο επειδη θα παω την παρασκευη.αυτο με τα μαγουλακια του δηλ μπορει να ειναι απο τα δοντια?παιδευεται απο 4 μηνων με φαγουρα αλλα ακομη τιποτα ,βεβαια εχει σαλια κ βαζει χερια κ οτι αλλο τον ανακουφιζει στο στομα.φοβαμαι μην ειναι ενδειξη αφυδατωσης.ξερετε κατι τετοιο?

Δεν ξέρω από τι μπορεί να είναι (ρώτα την παιδίατρο και πες μας κι εμάς) αλλά από αφυδάτωση πολύ απίθανο μου φαίνεται. Κατ' αρχήν αν το μωρό ήταν αφυδατωμένο θα ήταν σκασμένα τα χείλια του, δεν θα έβρεχε πάνες ή τα κατουράκια του θα ήταν πολύ κίτρινα και θα μύριζαν έντονα και η πηγή του (στο κεφαλάκι του) θα είχε κάνει γουβίτσα. Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι από όλα αυτά; Φαντάζομαι πως όχι. Ότι τα κόκκινα μάγουλα είναι από τα δόντια μου το έχουν πει διάφοροι (όχι γιατροί) οπότε το λέω κι εγώ με επιφύλαξη. Πάντως ένδειξη αφυδάτωσης δεν είναι.

 

Αν θες να δεις αν βγάζει δόντια, βάλε το δάχτυλό σου απαλά στο στόμα του και δες τα ούλα του μπροστά. Μπορεί να αιστανθείς κάτι σκληρό εκεί που πριν ήταν μαλακό :wink: Εμένα ο δικός μου έβαζε τα χέρια στο στόμα από νεογέννητο και συνεχίζει ακόμα και τώρα. Άλλη ένδειξη για δόντια δεν είχαμε εκτός από τα σάλια, σάλια, πολλά σάλιααααααα και ξαφνικά πετάχτηκε ένα δοντάκι την περασμένη εβδομάδα!!

 

Αν το μωρό ήταν πραγματικά αφυδατωμένο, θα έπρεπε να έχεις πάρει ήδη την παιδίατρο τηλέφωνο, μην σου πω να το είχες πάει στο κοντινότερο εφημερεύον νοσοκομείο. Η αφυδάτωση δεν είναι παίξε-γέλασε, είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα και χρήζει άμεσης ιατρικής βοήθειας.

 

Πάντως πιστεύω κι εγώ ότι όταν θα διψάσει θα πιει. Συνέχισε να του δίνεις το κυπελάκι με το νερό μετά το φαγητό, και αν νομίζεις ότι είναι θέμα γεύσης, βάλε λίγο χυμό μέσα στο νερό για να γλυκάνει (λίγο όμως, και μην του δώσεις σκέτο χυμό).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα πίνει νερό με το μπιμπερό. Οταν του το δίνω με το κουταλάκι το πίνει και γελάει μάλλον σαν παιχνίδι το βλέπει. Το θέμα μου είναι πόσο νερό πρέπει να του δίνω. ειναι 6,5 μηνών πίνει αντλημένο γάλα πρωι και βράδυ 200 ml ενδιάμεσα φρούτα σουπιτσα και ρυζάλευρο .

Link to comment
Share on other sites

η μονη ενδειξη (υπεθετα) για αφυδατωση ηταν τα κοκκινα μαγουλα.κατα τ αλλα δεν εχει τιποτα.ουτε δοντι ομως βγαζει τα ουλα του ειναι στην ιδια κατασταση με πριν.θα του δινω οχι με το ζορι οσο νερο πιει .για να δουμε .μολις μαθω για την κοκκινιλα θα σας πω,μηπως ειναι κ απ τα σαλια.

η αληθεια ειναι οτι με τρομαξαν λιγο απ τον περιγυρο μου που δεν πινει νερο γ αυτο στενοχωρεθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Η κοκκινίλα μπορεί να είναι από τα σάλια, ειδικά αν είναι κοντά στο στόμα και έχει και σαν σπιθουράκια, δηλ. μοιάζει περισσότερο με δερματίτιδα και όχι απλά με ροζουλί μαγουλάκια.

 

Δόντια μπορεί να βγάλει από μέρα σε μέρα. Εμένα ο δικός μου κυριολεκτικά μέσα σε μια μέρα! Δευτέρα πρωί τον πήγα στην παιδίατρο που τον είδε και μάλιστα έκανε σχόλιο για το ότι δεν έχει ακόμα δόντια, Τρίτη μεσημέρι είχε πεταχτεί το πρώτο δοντάκι.

 

DFR, δίνε του εσύ και όσο χρειάζεται θα πίνει. Εφόσον πίνει γάλα και τρώει νερουλό φαγητό, δεν κάνει εμετούς, δεν έχει πυρετό, δεν περνάμε καύσωνα, οι ανάγκες του σε νερό είναι σχετικά μικρές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω! Επειδή δε πίνω και γω νέρεο μαλλον ούτε του μικρού αρ'έσει! Δεν αγχώνομαι αφου πίνει και το γάλα. Κόκκινα μάγουλα έχει και μένα και είναι πολλές φορε΄ς ερεθισμένος και του βάζω κρέμα αλλα το παθαίνει όταν τρυφτεί στο χαλί ή σε κανα μάλλινο, αν δε το πλύνω ειδικά με τά τα φρούτα ή αν τον σκουπίσω με μωρομάντηλο. Επίσης όταν τρώει κάτι όξινο όπως το μανταρίνι. Γενικώς είναι μέρες που είναι κατακόκκινος ειδικά γύρω από το στόμα και άλλες όχι! Και τα μάγουλα το ίδιο. Εγώ κατάφερα στον 7 μήνα και του πήρα ενα ποτηράκι με καλαμάκι (αυτά τα παιδικά) και ξεκίνησε σιγά σιγά να πίνει πιο πολυ σα παιχνίδι. Βέβαια στην αρχή γινόταν λούτσα (μέχρι να μάθει τι να κάνει!) αλλά τωρα πίνει κανονικά (καλά μη φανταστείς καμιά τρελή ποσότητα απλά τοχει δει παιχνίδι επειδή όταν πίνει μας βλέπει να χαιρομαστε!) Για δοκίμασε το και συ! Πάντως από τότε νερό από μπιμπερό δε ξανάπιε. Τώρα είμαστε 9 μηνων και πίνουμε μόνο το γάλα σε μπιμπερό! Πάντως μην αγχώνεσε και σκέψου πως είναι χειμώνας οπότε λογικό να μη θέλει πολύ νερο!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

κατι σπιθουρακια βγαζει ενιοτε πανω απ το στοματακι του,εννοειτε οτι τον πλενω μετατα γευματα τον ταμποναρω με πετσετουλα.στα μαγουλακια ειναι κοκκινος κ εκει του βαζω ενυδατικη 2 φορεςτη μερα.αφου ο αντρας μου μου λεει ''κανονισε ε?''χαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑναι από αλλιεργεία το χεις αποκλείσει έτσι? Για τα μάγουλα δε νομίζω ότι κάνει κάτι η ενυδατική. Εμένα πάντως γύρω από το στόμα που κοκκινίζει μου έδωσε ο γιατρός μια κορτιζονούχα να του βάζω όταν είναι πολύ φουντωμένος!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερωσω τελικα τα κοκκινα μαγουλα μου ειπε ειναι ενδειξη υγιους παιδιου το χειμωνα -οφειλεται στο περιβαλλον ειναι απο τη ζεστη κ τα καλοριφερ...εβαλα στο δωματιο του ενα ταπερακι με νερο πανω στο καλοριφερ κ βαζουμε κ ενυδατικη κ εχουμε συνελθει,καμια σχεση με αφυδατωση.να μην ανησυχω ειπε για το νερο ,καλυπτεται απο τη διατροφη κ πως οταν διψασει να μαι σιγουρη οτι θα πιει!εξακολουθω να του προσφερω βεβαια κ οσο πινει.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

κι εμενα νερο δεν πινει και πολυ, μετα τη φρουτοκρεμα μεχρι το μεσημεριανο ουτε να το δει, με το μεσημεριανο μπορει να πιει λιγο και αν πιει μετα παλι ειναι με την κρεμα αλλα κι αυτο λιγο ειναι, δεν αγχωνομαι πινει γαλα 240 πρωι-βραδυ, βρεχει πανες πιστευω οτι οταν θελησει θα πιει. Υπομονη πρεπει να κανουμε

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα έτσι κάνει, τι να κάνουμε? φαίνεται ειναι το φυσικό τους!! αφού διψάω εγώ που δεν πίνει εκείνη. Μόνο λίγο μετά το μεσημεριανό φαί κι αυτό με όρεξη κάθε 2 μέρες...

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

παρένθεση: βρε κορίτσια είμαστε πολύ κοντά στις ημερομηνίες στα μωρά μας!!χιχι

 

Καλημερα! Αυτο προσεξα και εγω! χιχιχι:D

Εστω απ'οτι καταλαβα πινουν τουλαχιστον ελαχιστο τα δικα σας! Εμενα τιποτα απολυτως....δοκιμαζω οχι εκεινος το διωχνει η το ριχνει εξω!

Πινει γαλα και τρωει τα φαγητα του ολα οκ,εκτος απο το θεμα με το νερο....

και οχι τιποτα εχω και ατομα να μου την λενε πως πρεπει να του δινω νερο...ε αφου δοκιμαζω και δεν θελει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του το δώσεις όταν είναι η ώρα για το γάλα. Εγώ έτσι έκανα, εκείνη όρμαγε να πιει και την ξεγελούσα, για λίγο βέβαια γιατι μόλις το καταλάβαινε το πετούσε, χαχαχ αλλά κάτι έπινε κι έτσι το έμαθε. Βέβαια δεν το θέλει άρα, λέω, δεν το χρειάζεται. Όταν το χρειάζεται πίνει.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...