Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει νερο


rena

Recommended Posts

Η παιδιατρος μου ειπε οτι τωρα που αρχισαμε κρεμα πρπει να πιει και νερο μολις φαει γιατι θα διψαει.Ο δικος μου οσες φορες τον εχω δοκιμασει για νερο δεν το θελει με τιποτα!!Μολις πινει μια γουλια αηδιαζει κια μετα δεν ξαναβαζει το μπιμπερι στο στομα. :?

 

Ετυχε σε καμια?Με τον καιρο θα το συνηθισει?Δεν νιωθει διψα?Να τον θηλαζω λιγο μετα την κρεμα ή ετσι θα χορταινει πιο πολυ με το γαλα παρα με την κρεμα? :?:?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρένα, εγώ απέφυγα να του δώσω νερό με το μπιμπερό, επειδή θήλαζα κι εγώ. Αντι γι αυτό του έδωσα με κυπελάκι (εκπαιδευτικό). Στην αρχή δεν το ήθελε, επιπλέον δεν μπορούσε να ρουφήξει από το ειδικό στόμιο, στην συνέχεια το δοκίμασα κατευθείαν από το κύπελο (χωρίς το στόμιο), έτσι τον βόλεψε πιο πολύ αλλά και πάλι δεν έπινε πολύ, το έφτυνε. Έχει καμιά βδομάδα τώρα που όχι μόνο πίνει αλλά παραπίνει νερό! Και θέλει μόνο από το κύπελο (ποτηράκι).

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή (θήλαζα και εγώ αποκλειστικά), ξεκίνησα να της δίνω νερό με το κουταλάκι, και έτσι κάτι κατάπινε, μετά τη φρουτόκρεμα. Αν τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός, μην ανησυχείς δεν θα αφυδατωθεί. Επίσης της είχα βάλει νερό μέσα στο μπιμπερό το οποίο στην αρχή δεν το δεχόταν καθόλου ως μέσο σίτησης, αλλά της το έδινα να το δαγκώνει σαν παιχνίδι. Ετσί από την μία συνήθισε τη γεύση του νερού από το κουταλάκι και συνήθησε και το μπιμπερό στο στόμα από την άλλη. Καποια στιγμή, αφού το μπιμπερό είχε νερό μέσα, κατάλαβε ότι μπορεί να πιεί και άρχισε να πίνει.

 

Τώρα δεν την προλαβαίνω με το νερό! Πίνει με την ψυχή της!

 

Δοκίμασέ το αν θες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και μαλιστα μες στον καυσωνα και ημουν να σκασω. Το νερο εχει ουδετερη γευση γι' αυτο δεν τους αρεσει. Εγω εβαζα σε 100μλ νερου στο μπιμπερο λιγο κιντερτε και μερα με τη μερα το αραιωνα μεχρι που της εδινα στο τελος σκετο νερο και δεν πηρε χαμπαρι τη διαφορα. Μου πηρε 1 μηνα να συνηθισει αλλα τα καταφερα. Δωστης με κιντερτε αφοβα οσες φορες θελει. Αυτα τα εκανα κατοπιν συμβουλης της παιδιατρου. Μονο ετσι τα καταφερα. Τωρα πινει μονο νερο κι εκοψε το γαλα, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rena, κι εμένα με δυσκόλεψε στην αρχή με το νερό. Αν και είχαμε αρχίσει να της δίνουμε από τότε που ήταν 3 μηνών. Έφτυνε κάθε σταγόνα που κατάφερνα να της δώσω με το μπιμπερό . . . Νομίζω ότι το συνήθισε όταν άρχισαν οι ζέστες και διψούσε το πουλάκι μου! Με το εκπαιδευτικό μπουκαλάκι δεν τα καταφέραμε μέχρι στιγμής. Έχω αυτό της NUK με τα χερουλάκια, αλλά τοποθέτησα πάνω κανονική πιπίλα, διότι πνίγονταν από την πολύ ροή που έχε με το ειδικό εκείνο στόμιο.

Σε σχέση με το kindertee, δεν της έδωσα ποτέ διότι έχει ζάχαρη και αυτό κάνει κακό στην ανάπτυξη των δοντιών. Δοκίμασε να του δώσεις «τσάι του βουνού» (αυτό που πίνουμε κι εμείς) βέβαια όχι από φακελάκια αλλά το κανονικό.

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

λοιπόν εγώ από χθες αντί για νερό που δεν έπινε καθόλου του έδωσα χυμό και το ήπιε! Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά έχει αρκετή ζέστη και μια που τρώει και στερεές τροφές πια νομίζω καλά είναι να πίνει και υγρά στη διάρκεια της μέρας.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά κάνει πορτοκάλι; γιατί μια φίλη μου μου είπε ότι όταν είχε δώσει στην κορούλα της είχε βγάλει λίγο αίμα από κάτω... με τα ούρα... Χωρίς να θέλω να φοβίσω καμμιά βέβαια... Και δεν το έχω συζητήσει και με τον παιδίατρο. Εμένα πίνει βέβαια νερό και μάλιστα αρκετό ή και κιντερτε. Αλλά χυμούς η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει πορτοκάλι; γιατί μια φίλη μου μου είπε ότι όταν είχε δώσει στην κορούλα της είχε βγάλει λίγο αίμα από κάτω... με τα ούρα... Χωρίς να θέλω να φοβίσω καμμιά βέβαια... Και δεν το έχω συζητήσει και με τον παιδίατρο. Εμένα πίνει βέβαια νερό και μάλιστα αρκετό ή και κιντερτε. Αλλά χυμούς η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

εμενα ο παιδιατρος που ειπε και του αρχισα χυμο πορτοκαλι απο 4 μηνων,δεν ειχε κανενα προβλημα και του αρεσε,ακομη και οταν ηταν ξινα τα πορτοκαλια το επινε και μαλιστα του το εδινε με το κουταλακι για να μαθαινει,2-3 κουταλακια ατην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προς το παρόν του έχω δώσει χυμό μήλου και χυμό αχλαδιού, έχω αγοράσει και χυμο σταφυλιού αλλά δεν του το έχω δώσει ακόμα, είναι ειδικοί για μωρά χωρίς πρόσθετα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκινησαμε πάλι το γνωστο πρόβλημα. Ενω μεσα στον καύσωνα ειχε συνηθίσει το νερό, τωρα με τη μεταβολή της θερμοκρασιας το εκοψε τελείως. Δεν το θελει. Φυσικά πινει γυρω στα 500μλ γάλα ημερησιως αλλα επαρκει αυτό; Τρωει ας πουμε τη σούπα της και προσπαθω να της δωσω νερό και δεν το θελει. Τη δοκιμάζω μετα από μισή ωρα. Ούτε γουλια. δοκιμασα ολους τους γνωστούς τρόπους αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Καμιά συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ξερω πραγματικά τι να κανω... Καθε προσπάθεια να συνηθισει το νερό αποβαινει ακαρπη. Δοκιμασα τα παντα. Νερό με κιντερτε, νερο με σταγονες πορτοκαλιού, νερό σκετο, νερό κρύο, νερό χλιαρο, τσαι. Σε μπιμπερό, σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, σε ποτηρι κανονικό, με καλαμάκι. Δεν το θελει. Δεν πινει καθολου από τοτε που αλλαξε η θερμοκρασία. (το καλοκαιρι κατι γινοταν ) Τι θα κανω; Ανησυχω!! Δεν διψαει; Τρωει ας πουμε κρεμα, μόλις πλησιασω το νερό στα χειλη της γυρνάει το κεφαλι απ' την αλλη. Της σταζω σταγονες στο στομα, το φτυνει. Πινει γαλα το πρωι και ξανα το βραδυ. Καμια φορα στην απελπισια της δινω γαλα και ενδιαμεσα (να παρει τουλαχιστον ετσι το νερό) αλλα με αυτο τον τροπο της χαλαω τα γευματα. Φοβαμαι μην παθει τιποτα. :cry::cry: Help!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Jean μου υπομονη...Δεν ξερω τι αλλο να σου προτεινω,περασα κι εγω μεγαλο αγχος μεχρι να συνηθισει το νερο λιγο...Δοκιμασες με κουταλακι να δινεις γουλιτσες?Εγω αυτο που με βολεψε λιγο ηταν επισης να του το δινω να το παιζει το μπιμπερο και να προσπαθει να το βαλει στο στομα του.

 

Επινε νερο το καλοκαιρι?Αν επινε ισως σημαινει οτι δεν διψαει τωρα.Κι εμενα μειωσε πολυυυ την ποσοτητα.Πινει καμια 30-40 ml.Καλα αποτελεσματα...

 

ΥΓ: Αν δινεις αραιωμενο γαλα (αντι μια κουταλια στα 30 βαλε μια στα 60 πχ)?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. και εμάς μετά το καλοκαίρι το έχει μειώσει, αλλά γουστάρει τρελά να παίζει με το μπιμπερό, οπότε το εκμεταλεύομαι. Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς, αφού τα μωρά αν θέλουν κάτι το δείχνουν. Για να μη το δείχνει θα πεί πως δε του λείπει. Εξάλλου παίρνει υγρά και απο φρουτόκρεμες και απο τη σούπα και απο το γάλα που πίνει (το οποίο απ' όσο μου έχει πει η παιδίατρος) είναι μια χαρά... απλά αν παίζει και ιδρώνει δοκίμασε τότε μήπως θελήσει. Έχε εσύ πάντα ένα μικρό μπιμπερό με νερό και άφηνε το κάπου κοντά να μπορεί να το πιάνει αν θελήσει. Μην υποτιμάς την έμφυτη περιέργεια που έχουν τα παιδάκια...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Αν δινεις αραιωμενο γαλα (αντι μια κουταλια στα 30 βαλε μια στα 60 πχ)?

 

Απ'ότι ξέρω αυτό απαγορεύεται αυστηρά αν δίνετε σκόνη. Το γράφει νομίζω και στη συσκευασία, τουλ. στο S26 που έδινα εγώ.

 

Σύμφωνα με την παιδίατρο μου, πρέπει να πίνει 100μλ για κάθε κιλό βάρους (μαζί με το γάλα). Δεν ξέρω αν είναι ακραίο, αλλά εμένα πάνω κάτω τόσο πίνει.

Κι εμένα στην αρχή το έφτυνε. Της έδωσα κατευθείαν σε ποτηράκι με βαλβίδα και ποτέ στο μπιμπερό. Της πήρε λίγο χρόνο και τώρα πια παρατηρώ ότι είναι με τις μέρες της, αλλά πίνει αρκετό. Το ζητάει και μόνη της πια κάνοντας και τη χαρακτηριστική κίνηση με το δάκτυλο στο στόμα :D

 

Κάνε λίγο υπομονή. Θα το συνηθίσει. Μέχρι τότε αν βρέχει συχνά τις πάνες της, δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα. Καλό θα ήταν βέβαια να το συζητήσεις με τον παιδίατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

και εμείς εξακολουθούμε να μην πίνουμε νερό. Δε μας αρέσει! :x Μόλις του το δίνω πνίγεται. Πίνουμε όμως χυμούς. Τώρα αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό αραιωμένο με νερό για να συνηθίζει σιγά σιγά. Για να δούμε...

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγχώθηκα τώρα γιατί και η μικρή μου δεν πίνει νερό εύκολα αλλά δεν μπορώ να πω πως επιμένω και ιδιαίτερα :roll: Πίνει λίγο κατά την διάρκεια του φαγητού, πολλές φορές την αφήνω να παίξει και με το μπιμπερό του νερού ζήτημα όμως να ξεπερνά τα 50 μλ την ημέρα. Συνήθως την κυνηγάω με το εκπαιδευτικό ποτηράκι για να πιει λίγο φρεσκοστυμμένο πορτοκάλι και όχι νερό. Γάλα πίνει αρκετό και οι πάνες της πάντα είναι βρεγμένες.

Περίπου τι ποσότητες νερού πίνουν τα μικράκια σας;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου πίνει συνολικά 50ml την ημέρα περίπου.Μέχρι πριν 2 μήνες δεν το ήθελε καθόλου το νερό και της έδινα αναγκαστικά κιντερτε.Εκείνο το έπινε μονορούφι(μπορεί να έπινε και 100ml στη καθησιά!),αλλά ο γιατρός μου έκανε παρατήρηση γιατί λέει ότι πρέπει να πίνει νερό και όχι κίντερτε(γιατί φουσκώνει) και ποτέ πάνω απο 100ml την ημέρα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα 50 ml τα κουτσοπίνουμε! Κindertee δεν της έχω δώσει, αλλά χαμομηλάκι τσάι κρύο της έδινα το καλοκαίρι με τον καύσωνα και το έπινε, τώρα που το θυμάμαι, βέβαια τότε λόγω ζέστης επίνε και πολύ λιγότερο γάλα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...