Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννηση στο Ιποκράτειο Θεσσαλονίκης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Είμαι ο σύζηγος της πλέον λεχόνας και ο λόγος που αποφάσισα να γραφτώ εδώ και να ανεβάσω το συγκεκριμένο θέμα, είναι γιατι ένιωσα την υποχρέωση να ενημερώσω όσους περισσότερους μπορώ για τον καταπληκτικο γυναικολόγο που ανέλαβε την εγκυμοσύνη καθώς και την γέννα της συζήγου μου.

 

Αναφέρομαι στον Κύριο Δαυίδ Ρούσο, ο οποίος απέναντι σε έναν μυστήριο, αντικοινωνικό και ιδιότροπο σύζηγο όπως εγώ, δε μου έδωσε το παραμικρό σημάδι για να γκρινιάξω ή να παραπονεθώ, απο τη πρώτη μέρα που τον γνώρισα, μέχρι σήμερα που έχουμε την κορούλα μας καλά στο σπίτι.

Δε κρυβω οτι ημουν προκατελειμενος μαζι του αφου απο τον προηγουμενο γυναικολογο φυγαμε τρεχωντας (προτιμω να μην τον αναφερω), παρολα αυτά μπροστά σε μια θάλασσα με ερωτηματικά και άγχη, δε με άφησε χωρις τη παραμικρή απορία αναπαντητη.

 

Απο τη πρώτη μερα τον ενημερώσαμε με την σύζηγο μου ότι είμαστε άνεργοι και οι δύο και πως έχουμε οικονομικό πρόβλημα...

Δε μπορούσα όμως ούτε να φανταστώ ότι ένας διευθηντης γυναικολογικης κλινικης που μολις με γνωρισε, δε θα μας έπαιρνε χρήματα ούτε απο τις μισές επισκέψεις απο όσες κάναμε στο ιατρείο του!!!

Μας φρόντισε με το παραπάνω μέχρι να φτάσει η μέρα να πάμε στο νοσοκομείο...

Οταν πήγαμε, μας έβαλε στις θέσεις σε ένα πολύ ήσυχο δίκλινο δωμάτιο...

Την ημέρα της γέννας ήρθε στις 8:10 το πρωι, και έφυγε στις 18:30 μετά την γέννα, χαμογελαστός και χαρούμενος!

Όταν αισίως έφτασαν όλα στο τέλος (αν και οπως ειπε ηταν μια δυσκολη περιπτωση) και πριν φύγουμε με την υγιεστατη κορούλα μας, στην αγκαλια μου, πήγα να του δώσω την αμοιβή που είχαμε προσυμφωνήσει, ακόμα και τότε μου προτεινε να του τα δωσω αργότερα αν εχω πρόβλημα... μακάρι να είχα άλλα τοσα να του τα έκανα δώρο...

απίστευτος γιατρος, πραγματικος ανθρωπος!

 

Πραγματικά νιώθω περήφανος που υπάρχουν ακόμα τέτοιοι γιατροί και μάλιστα σε δημόσια νοσοκομεία, πριν τον γνωρίσω και ζήσω όλο αυτό, δε θα το πίστευα οτι υπάρχει τετοιος γυναικολογος στο ιποκρατειο.

 

Ως συζηγος προς αλλους συζηγους, τον προτεινω με κλειστα τα ματια!

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζήσει η κορούλα σας!

Να ρωτήσω ομως κάτι;Γιατί να δωσετε αμοιβή σε γιατρό ο οποίος εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο;Ετσι γίνεται η εσεις ετσι συμφωνήσατε;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει η κορούλα σας!

Να ρωτήσω ομως κάτι;Γιατί να δωσετε αμοιβή σε γιατρό ο οποίος εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο;Ετσι γίνεται η εσεις ετσι συμφωνήσατε;

 

Γιατι κοπελα μου για να τον εχει εκει οταν γεννησει θελει λεφτα.Ολοι θελουν λεφτα.Ετσι γινεται παντου και για παντα.Απλα στο νοσοκομειο ειναι πιο οικονομικοι και πιο δηθεν!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες σου Χρυσα.

Θα μπορουσαμε να εχουμε τον γιατρο που εχει εφημερια χωρις να πληρωσουμε το παραμικρο.

Εμεις ομως δε θελαμε να αφησουμε στη τυχη να αποφασισει ποιος γιατρος θα μας ξεγεννουσε, κ ετσι επιλεξαμε να εχουμε ενα δικο μας γιατρο.

Για τη παρουσια του ητε σε δημοσιο νοσοκομειο, ητε σε κλινικη,

η αμοιβη του θα ηταν η ιδια... που οπως ξαναεγραψα, μακαρι να ειχα να του εδινα αλλα τοσα!]

Τωρα το δηθεν που αναφερει η Ελενα... δε το ειδα πουθενα ή δε καταλαβα σε τι ακριβως αναφερεται.

Σιγουρα κανεις δε δουλευει τζαμπα, το θεμα ειναι να μη σε βλεπουν σαν ενα σακι με λεφτα...

ο αξιαγαπητος κος Ρουσος, οχι απλα δε με εκανε να νιωσω ετσι, αλλα περισσοερο ως συγγενη του με εκανε να νιωσω με τοσα λεφτα που με γλυτωσε.

100 παιδια να εκανα, 100 φορες αυτον θα διαλεγα...

μακαρι να εβρισκα εναν αντιστοιχα σωστο παιδιατρο τωρα :)

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει η κορούλα σας!

Να ρωτήσω ομως κάτι;Γιατί να δωσετε αμοιβή σε γιατρό ο οποίος εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο;Ετσι γίνεται η εσεις ετσι συμφωνήσατε;

Καταρχην να σας ζήσει!:D Συμφωνω απολυτα με την χρυσα...εφοσον ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ηταν υποχρεωμενος να σας αναλαβει χωρις χρηματα γιατι απλα η χωρις αποδειξη αμοιβη και εντος νοσοκομειου του ΕΣΥ ειναι παρανομη! Δεν το λεω προς Θεου για την επιλογη του μπαμπα να πληρωσει( και ο δικος μου αντρας το ιδιο θα εκανε) απλα επειδη ολοι το καναμε φτασαμε να πληρωνουν εφορια μονο οι μισθωτοι!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα δημόσια νοσοκομεία απαγορεύεται να αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου τη γέννα ο διευθυντής ή ο εκάστοτε γιατρός. Η δουλειά τους είναι να είναι παρόντες και να εκπαιδεύουν τους μαθητευόμενους. Διαφορετικά αυτοί δεν θα μάθαιναν απο μόνοι τους... ούτε απλά μέσα απο την παρακολούθηση. Απο εκεί και πέρα είναι επιλογή μας αν θέλουμε ή όχι να είναι εκεί για μας γιατί τον εμπιστευόμαστε περισσότερο. Εγώ προσωπικά ακόμα δεν είμαι σίγουρη ποιός έκανε τη δουλειά γιατί στις καισαρικές σου βάζουν μπροστά ενα σεντόνι και δε βλέπεις τη τύφλα σου. Τον άκουγα που μιλούσε στους μαθητές αλλά ποιός κρατούσε το νυστέρι.... αυτοί ξέρουν. Όσο για την απόδειξη... εγώ ούτε σε κλινική έχω δεί απόδειξη για τα χρήματα που παίρνει ο γιατρός παρά μόνο για τα έξοδα της ίδιας της κλινικής. Γιατί δεν τα ελέγχει κανείς αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στον μηνά μου και περιμένω να γεννήσω και έχω γιατρό τον κ Ρουσο. Είναι όντως πολύ καλός γιατρός, ήρεμος και καθησιχαστηκος….θα νύσσω και εγώ στο ιπποκράτειο λόγω ασφαλείας μιας και έχω κάποια θεματακια και ο ίδιος μου προτείνε να πάω εκεί για να είμαστε πιο σίγουροι και για μένα και για το μωρό μας. Αλλά εγώ αγχώνομαι για τις συνθήκες που επικρατούν στο νοσοκομείο όσο αφορά το νοσηλευτικό προσωπικό, την καθαριότητα, την συμπεριφορά και αλλά τέτοια θέματα. Θα παρακαλούσα τον skaramanli αν μπορούσε να μας ενημέρωση για την όλη εμπειρία τους στο ιπποκράτειο μιας που την έχει πρόσφατη!!!!!! Ευχαριστώ να σου ζήσει και το μπαμπάκι σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

καταρχήν ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές!

Η μικρή μας έχει πάρει τα μυαλα... χαζομπαμπας με τα ολα μου!

Ας τα παρουμε απο την αρχη...

απο τη στιγμη που καποιος δεν ειναι υποχρεωμενος να περασει όλη του τη μέρα (οχι κ τοσο ευχάριστα) εκει που τον θες την στιγμη που τον θες,

πρεπει να τον πληρωσεις. Ητε αυτος είναι ο υδραυλικος ητε κάποιος γιατρος.

Δε μου ζητησε ο γιατρος που μου προσφερε η ασφαλεια μου χρηματα, (αυτο θα με εξοργιζε, ναι είμαι και ευεξαπτος, σχεδον παντα μαλωνω στις δημοσιες υπηρεσιες) θα μπορούσα να επιλέξω κ αυτον...

Εγω επέλεξα να αντικαταστησω το γιατρο που εφημερευε, με αυτον που ηθελα εγω, και έτσι και τον πλήρωσα.

Οπως ξαναειπα τα οικονομικα μου ειναι ασχημα, αλλα νιωθω οτι χρωσταω πολύ περισσότερα απο οσα ημουν υποχρεωμενος να δωσω στο κ. Ρούσο, μιας και έκανε πολλα περισσοτερα απο αυτα που ηταν υποχρεωμενος να κανει.

 

Προς την Βικυ:

Με το καλο και μην αγχωνεσαι καθόλου, σου γράφει ένας αντικοινωνικός, ιδιότροπος και απολυτα προκατελειμενος με τους γιατρους, οτι ο γιατρος που έχεις είναι ο καλύτερος που θα μπορούσα να φανταστώ.

Εχωντας φυγει απο τον γυναικολογο που είχε η γυναικα μου απο παιδι, σχεδόν τρέχωντας μετα τη πρώτη μας επαφή, και βάζωντας το πήχη ακόμα πιο ψηλά, ο κ. Ρούσος με κάλυψε στο 200%, και μου φέρθηκε πραγματικά σαν άνθρωπος, σε όλα τα επίπεδα.

Να ζητησεις να πάς στις "θέσεις" στο νοσοκομείο, (κατι σαν VIP μεσα στο ιποκρατειο) και πέρα απο το λικούλιο γευμα των κλινικών, δε θα σου λείπει απολύτως τιποτα.

ΤV, AC, ψυγειο, μπαλκονι (εκανα κ κανα τσιγαρο χωρις να φευγω),

η καθαριότητα ήταν σουπερ, και δεν επιτρεπουν επισκεπτηρια οποτε ναναι κ τετοια, ειναι αυστηρα για χαρη της καθαριοτητας ...ετσι πρεπει.

Σιγουρα δε θυμιζει το υπολοιπο ιποκρατειο...

Το κόστος ειναι 30 ευρω την ημερα, για 5 ημέρες πληρώσαμε 150 ευρώ (τα οποία φυσικά και δε μετανιώνω με τιποτα).

 

Ο λόγος που δημιούργησα αυτό το θέμα, είναι γιατί νιώθω υποχρέωση απεναντι στους γιατρους και στα δημοσια νοσοκομεια,

να πω οτι δεν ήταν έτσι όπως τα είχα τόσα χρόνια στο μυαλό μου,

μπορείς να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο αξιοπρεπως, και υπάρχουν γιατροί που είναι άνθρωποι, και δε νοιάζωνται μόνο για τη τσέπη τους.

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Θα ήθελα να μιλήσω για το Ιπποκρατειο και όχι για τον γιατρο(δεν τον γνωρίζω)

Γέννησε μια φίλη μου πριν 2 χρόνια εκει και πραγματικά δεν θα επελεγα με τίποτα να πάω να γεννησω εκει.

 

1.Παρακαλουσε τον γιατρο της (ένας απο του διευθυνταδες του Ιπποκρατειου)να της κάνει επισκληρηδειο μετα απο 6 ωρες πόνου και αυτός τίποτα.γεννησε μετα απο 9.

2.Ηταν στις θέσεις και αυτή αφού ήταν ασθενής διευθυντή.την πρώτη μέρα μονη της τις υπόλοιπες ακόμη μια.(για μένα είχε και παρέα).

3.Το δωμάτιο ήταν χάλια και το μπάνιο ακόμα χειρότερα.

4.Μπαλκονια δεν είχε γιατι απο ότι ξέρω απαγορεύεται γιατι υπάρχει η επιλοχεια κατάθλιψη.

5.Πρεπει να τις είχαν σπάσει καποιο πλευρό την ώρα που την πίεζαν για να γεννήσει γιατι τις επόμενες μέρες πόνουσε παρα πολυ.Επεισεις την έκοψε παρα πολυ ο γιατρος απο κάτω και δεν μπορούσε να κουνησει το πόδι της για 2 μέρες τουλάχιστον.

6.Το μωρο ήταν κανένα χιλιόμετρο μακριά απο την μαμα και έπρεπε να παει η ίδια η ο σύζυγος για να το θυλαζει.

7.Στο δίπλα δωμάτιο ήταν τσιγγανα και όλο της το σόι.

Αυτή ήταν η εμπειρία μου απο το Ιπποκρατειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Θα ήθελα να μιλήσω για το Ιπποκρατειο και όχι για τον γιατρο(δεν τον γνωρίζω)

Γέννησε μια φίλη μου πριν 2 χρόνια εκει και πραγματικά δεν θα επελεγα με τίποτα να πάω να γεννησω εκει.

 

1.Παρακαλουσε τον γιατρο της (ένας απο του διευθυνταδες του Ιπποκρατειου)να της κάνει επισκληρηδειο μετα απο 6 ωρες πόνου και αυτός τίποτα.γεννησε μετα απο 9.

2.Ηταν στις θέσεις και αυτή αφού ήταν ασθενής διευθυντή.την πρώτη μέρα μονη της τις υπόλοιπες ακόμη μια.(για μένα είχε και παρέα).

3.Το δωμάτιο ήταν χάλια και το μπάνιο ακόμα χειρότερα.

4.Μπαλκονια δεν είχε γιατι απο ότι ξέρω απαγορεύεται γιατι υπάρχει η επιλοχεια κατάθλιψη.

5.Πρεπει να τις είχαν σπάσει καποιο πλευρό την ώρα που την πίεζαν για να γεννήσει γιατι τις επόμενες μέρες πόνουσε παρα πολυ.Επεισεις την έκοψε παρα πολυ ο γιατρος απο κάτω και δεν μπορούσε να κουνησει το πόδι της για 2 μέρες τουλάχιστον.

6.Το μωρο ήταν κανένα χιλιόμετρο μακριά απο την μαμα και έπρεπε να παει η ίδια η ο σύζυγος για να το θυλαζει.

7.Στο δίπλα δωμάτιο ήταν τσιγγανα και όλο της το σόι.

Αυτή ήταν η εμπειρία μου απο το Ιπποκρατειο.

 

1. Το αν θα γίνει επισκληριδιο ή οχι, είναι στη κρίση του αναισθησιολόγου κ όχι του ιατρου, υπάρχει κάποια αναισθησιολογος στο ιπποκρατειο που δε κανει σε κανονικη γεννα με καμια κυβερνηση επισκληρηδιο, μας το ξεκαθαρισε ο γιατρος μας αυτο για να μην εχουμε παρεξηγησεις. Ευτηχως δε την πετυχαμε εμεις.

2. Το δίκλινο που αναφέρεις δε βρίσκω λόγο να το κατακρίνεις, κ εμείς σε δίκλινο είμασταν με μία ακόμα "μαμα" παρέα, και ήταν πολύ καλά.

3. Δε ξερω τι γινοταν πριν απο 2 χρονια στις "θεσεις", αλλα τωρα ειναι ολα πεντακάθαρα κ σε αρκετή καλή κατάσταση. Το μπάνιο παρομοιως.

4. Σιγουρα δεν ησουν στις "θεσεις" αν δεν ειχες μπαλκονι, ολες οι θεσεις έχουν ένα κοινό μπαλκόνι.. ή παλιά ήταν σε άλλο κτηριο.. δε ξερω.

5. Εδω προφανώς και ηταν θέμα γιατρού...

6. Τα μωρά τα έχουν οι μαμάδες δίπλα τους όλη μέρα κάθε μέρα, για να το πάρουν οι μαίες (εστω κ για να σε ξεκουράσουν), θα πρέπει να θεωρηθεί η μητέρα επικύνδινη για το ίδιο της το μωρό, διαφορετικά δεν αποχωρίεται τη μαμά ποτε παρα μόνο για το μπανιάρουν.

7. Με αυτο που ειπες για τη τσιγγανα, μου επιβεβαίωσες οτι ΔΕΝ ησουν στις θέσεις.

Φιλικά πάντα...

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω γιατί την τριτη έχω ραντεβού μαζί του να του πω που αποφάσισα τελικά να γεννήσω.

Η γυναικά σου με φτ γέννησε η με κτ γιατί εμείς πάμε για κτ και με στεναχωριέμαι πως θα είμαι με το μωρό μαζί.

Υπάρχουν αρκετές νοσοκόμες μαίες να σε βοηθούν και με σένα και με το μωρό?

Εσύ σαν σύζυγος έμενες περισσότερο από το κανονικό επισκεπτήριο?

Η γυναικά σου είναι ευχαριστημένη για τις συνθήκες που επικράτησαν στο χειρουργείο η είχε πολλούς φοιτητές, φοιτήτριες και γινόταν χαμός:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Προς βίκυ:

 

Μετα απο 12 ωρες προσπαθειας φυσιολογικου τοκετου, λογω του οτι ειχε τυλιχτει ο λορος γυρω απο τη μέση, καταλήξαμε σε καισαρική τομη.

Κανένα άγχος, θα είσαι με το μωρό μαζί σε κάθε περίπτωση.

Δικαιούσαι να έχεις έναν συνοδό μαζί σου 24/24 ωρο τις πρώτες 2 μέρες,

και τις υπολοιπες 2-3 τελευταιες μέρες μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Μετα υποχρεώνουν τον συνοδό να φύγει επικαλούμενοι λόγους δεσίματος μαμας/παιδιου κ κατι τετοια.

Συνοδός μπορεί να είναι ο σύζηγος σου ή η μητέρα σου, προτιμανε τις γυναίκες για να νιωθει άνετα και η άλλη έγγυος που θα είναι στο δωματιο μαζί σου, όταν θυλάζει.

Οι μαίες κ όλο το προσωπικό της γυναικολογικής κλινικής, είναι αρκετές, χαμογελαστες, πρόθυμες, και φέρονται στα μωράκια πραγματικά πολύ τρυφερά.

Όπως με τη μπυρα "μυθος", ετσι ειναι κ οι μαλάκες...

παντου υπάρχει ένας... δε θέλω να αναφερθώ σε αυτή τη μαία, γιατί αποτελεί εξαίρεση κ δεν καταφερε να ριξει την γενικη εικόνα που είναι πολύ καλή.

Ως σύζηγος τις πρω΄τες 2 μέρες δε με ενόχλησε κανένας κ ποτε, τις υπολοιπες αντι να φυγω στις 22:00 οπως προβλεπεται, εφυγα στις 23:30 με λιγα παρακαλια στην υπευθηνη.

Μέσα στο χειρουργείο ηταν 4 γιατροι απο πάνω της τους οποίους και γνώρισα προσωπικα. Διευθηντες οι 3 απο τους 4... σιγουρα δε μπορεις να τους πεις φοιτητες.

Φοιτητες εμφανίστηκαν στο δωμάτιο πριν την γεννα, και μόλις τους είδε ο κ. Ρούσος, πριν προλαβουν να ρωτήσουν κ πολλά, εξαφανιστηκαν τρεχωντας απο το δωματιο κατοπιν εντολης του.

Δε μου έδωσε την εντυπωση οτι ο συγκεκριμένος γιατρός θα στεκόταν ποτέ στο χειρουργικό κρεβάτι, πλα πλαι με φοιτητες...

Η γυναίκα μου αν και τρόμαξε αφού πρώτη φορά βρέθηκε στο χειρουργέιο με ανοιχτα τα μάτια, μου είπε οτι σαν διαστημοπλοιο εμοιαζε εκει μέσα με τόσα μηχανήματα και καθαριότητα.

 

Να μην ανυσηχεις καθολου... εχεις τον καταληλοτερο άνθρωπο!

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβασεις το μήνυμα μου θα δεις ότι μια φίλη μου γεννησε και όχι εγω.

Όσο για το δωμάτιο γράφω σε παρένθεση "για μένα είχε και παρέα".

Αν μου λες ότι οι θέσεις έχουν μπαλκόνι και είναι δικλινα και όχι τρικλινα και είναι πολυ καλα κα οτι εχει και το μωρο ολη μερα στο δωματιο μαζι της τότε της είπε μαλακιες της φίλης μου και δεν την έβαλε στις θέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβασεις το μήνυμα μου θα δεις ότι μια φίλη μου γεννησε και όχι εγω.

Όσο για το δωμάτιο γράφω σε παρένθεση "για μένα είχε και παρέα".

Αν μου λες ότι οι θέσεις έχουν μπαλκόνι και είναι δικλινα και όχι τρικλινα και είναι πολυ καλα κα οτι εχει και το μωρο ολη μερα στο δωματιο μαζι της τότε της είπε μαλακιες της φίλης μου και δεν την έβαλε στις θέσεις...

Τελειωσα το μηνυμα μου με τη λέξη "φιλικα" για να αποφυγω καποια παρεξηγηση.

Δε σε κατηγορω κ λυπαμαι αν σε εκανα να νιωσεις ετσι,

εγω αναφερομαι στις θεσεις που εζησα τις τελευταιες μερες,

και σιγουρα δε κολαν οι περιγραφες μας.

Δε ξερω αν την κοροιδεψε ή οχι, αλλα δεν ειναι τοσο χαλια οπως τα περιγραφεις.

Φιλικα κ παλι!

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

καταρχήν ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές!

Η μικρή μας έχει πάρει τα μυαλα... χαζομπαμπας με τα ολα μου!

Ας τα παρουμε απο την αρχη...

απο τη στιγμη που καποιος δεν ειναι υποχρεωμενος να περασει όλη του τη μέρα (οχι κ τοσο ευχάριστα) εκει που τον θες την στιγμη που τον θες,

πρεπει να τον πληρωσεις. Ητε αυτος είναι ο υδραυλικος ητε κάποιος γιατρος.

Δε μου ζητησε ο γιατρος που μου προσφερε η ασφαλεια μου χρηματα, (αυτο θα με εξοργιζε, ναι είμαι και ευεξαπτος, σχεδον παντα μαλωνω στις δημοσιες υπηρεσιες) θα μπορούσα να επιλέξω κ αυτον...

Εγω επέλεξα να αντικαταστησω το γιατρο που εφημερευε, με αυτον που ηθελα εγω, και έτσι και τον πλήρωσα.

Οπως ξαναειπα τα οικονομικα μου ειναι ασχημα, αλλα νιωθω οτι χρωσταω πολύ περισσότερα απο οσα ημουν υποχρεωμενος να δωσω στο κ. Ρούσο, μιας και έκανε πολλα περισσοτερα απο αυτα που ηταν υποχρεωμενος να κανει.

 

Προς την Βικυ:

Με το καλο και μην αγχωνεσαι καθόλου, σου γράφει ένας αντικοινωνικός, ιδιότροπος και απολυτα προκατελειμενος με τους γιατρους, οτι ο γιατρος που έχεις είναι ο καλύτερος που θα μπορούσα να φανταστώ.

Εχωντας φυγει απο τον γυναικολογο που είχε η γυναικα μου απο παιδι, σχεδόν τρέχωντας μετα τη πρώτη μας επαφή, και βάζωντας το πήχη ακόμα πιο ψηλά, ο κ. Ρούσος με κάλυψε στο 200%, και μου φέρθηκε πραγματικά σαν άνθρωπος, σε όλα τα επίπεδα.

Να ζητησεις να πάς στις "θέσεις" στο νοσοκομείο, (κατι σαν VIP μεσα στο ιποκρατειο) και πέρα απο το λικούλιο γευμα των κλινικών, δε θα σου λείπει απολύτως τιποτα.

ΤV, AC, ψυγειο, μπαλκονι (εκανα κ κανα τσιγαρο χωρις να φευγω),

η καθαριότητα ήταν σουπερ, και δεν επιτρεπουν επισκεπτηρια οποτε ναναι κ τετοια, ειναι αυστηρα για χαρη της καθαριοτητας ...ετσι πρεπει.

Σιγουρα δε θυμιζει το υπολοιπο ιποκρατειο...

Το κόστος ειναι 30 ευρω την ημερα, για 5 ημέρες πληρώσαμε 150 ευρώ (τα οποία φυσικά και δε μετανιώνω με τιποτα).

 

Ο λόγος που δημιούργησα αυτό το θέμα, είναι γιατί νιώθω υποχρέωση απεναντι στους γιατρους και στα δημοσια νοσοκομεια,

να πω οτι δεν ήταν έτσι όπως τα είχα τόσα χρόνια στο μυαλό μου,

μπορείς να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο αξιοπρεπως, και υπάρχουν γιατροί που είναι άνθρωποι, και δε νοιάζωνται μόνο για τη τσέπη τους.

 

 

 

να σας ζησει το μωρακι σας...

γεννησατε προσφατα;;;;;;

πολυ χαιρομαι που εχετε καλες εντυπωσεις απο το ιπποκρατειο

θα ηθελα να ρωτησω για τον κο Ρουσσο.....εχετε παει στο ιατρειο του;;;ποσο παιρνει;;;ειναι ενταξει με τα ραντεβου του η περιμενατε ολη μερα για να σας δεχτει.....

γενικα,θα μπορουσατε να μου πειτε καποια πραγματα.......

μονο κ μονο απο αυτο που εχω διαβασει,θα ηθελα παρα πολυ να τον γνωρισω προσωπικα...

και εαν ξερετε ,εχω ασφαλεια ικα,μπορω να παω στις <<θεσεις>>;

 

η εαν μπορειτε π.μ να μου στειλετε τηλεφωνο,διευθυνση η οτιδηποτε αλλο....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα, να ευχηθώ και γω με τη σειρά μου και σε σένα Simos1 αλλά και σε όλους όσους απέκτησαν πρόσφατα μωράκια να σας ζήσουν και να ειναι καλότυχα. Και μεις που περιμένουμε, με το καλό.

Εγώ είμαι 5μιση μηνών έγκυος και έχω μια βασική απορία (οι περισσότερες απορίες μου καλυφθηκαν με τις πολύτιμες πληροφορίες σας) : για να γεννήσω στο Ιπποκράτειο θα πρέπει να είναι προγραμματισμένη η ημερομηνία ή μπορώ να πάω όταν σπάσουν τα νερά μου στο συγκεκριμένο νοσοκομείο που θέλω και άσχετα αν εφημερεύει ή όχι εκείνη τη μέρα; Θέλω να έχω τον δικό μου γιατρό εκείνη τη μέρα αλλά δν θέλω να προκληθεί ο τοκετός. Τον Ιούλιο θα έρθω για μόνιμα Θεσνικη οπότε και θα βρω τον γιατρο που θα ζητήσω να με ξεγεννήσει.

Η γυναίκα σου Simo πήγε να γεννήσει όταν έσπασαν τα νερά της και απλά ενημερώσατε τον γιατρό σας εκείνη τη στιγμή να έρθει ή ήταν προγραμματισμένη η γέννα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα μπορούσες με κάποιο τρόπο να με ενημερώσεις για τον γιατρό που αναφέρεσαι? Στείλε μου μήνυμα γιατί είμαστε ακριβώς στην ίδια κατάσταση με τον άντρα μου (άνεργοι) και κλείνω τον 3ο μήνα και έχουμε πελαγώσει με το τι θα κάνουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

Σήμερα έψαχνα πληροφορίες για το Ιπποκράτειο και έπεσα σε αυτήν την συζήτηση.

Όταν διάβασα simos1 την ανάρτησή σου και είδα πόσο ευγνώμων είσαι για τον γιατρό σου ... στεναχωρέθηκα γιατί φτάσαμε στο σημείο να ευχαριστούμε και να πλέκουμε εγκώμια σε έναν άνθρωπο που απλώς κάνει σωστά την δουλειά του και αμοίβεται παράνομα γι'αυτό το αυτονόητο που κάνει!

Τον Μαρτη του 2011 γέννησα κι εγώ στο Ιπποκράτειο.

Είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έναν καθηγητή από εκεί μέσα. Ρώτησα ένα σωρό κόσμο για το τι σοι γιατρός είναι και όλοι μου είχαν πει τα καλύτερα! Ακόμα και προισταμένη από μέσα από το νοσοκομείο μου είχε πει ότι και τις κόρες τις μόνο σε αυτόν τις εμπιστεύετε! Μία άλλη ότι σώθηκε η ζωή της και του παιδιού της χάριν σε αυτόν τον γιατρό... και πολλά πολλά τέτοια !! Όλοι τον είχαν για τον καλύτερο. Για μένα όμως δυστυχώς αποδείχθηκε ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ!!!! Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά το τι άγχος, αγωνία και στεναχώρια περάσαμε όλοι μας... δεν λέγετε!!! και αυτός ο γιατρός να μην έχει τα κότσια σαν άντρας να έρθει και να σου εξηγήσει ότι από μ...κία του έσχισε το κεφαλάκι του μωρού και ότι μετά του έκανε ο ίδιος ράματα (που ήταν δουλειά παιδοχειρούργου) και όλα αυτά σε φυσιολογικό τοκετό και όχι σε καισαρική που είναι πιο λογικό!!! Δόξα το Θεό όλα καλά με την μικρούλα μου αλλά μέχρι να σιγουευτούμε και να μάθουμε ποιος τι πως και γιατί.... φτύσαμε αίμα!!!!

Και γι'αυτό που θα μετανιώνω μια ζωή όταν το σκέφτομαι είναι για το φακελάκι που τελικά του το δώσαμε!!!

 

Όσο για την κατάσταση μέσα στο Νοσοκομείο, λίγο καιρό πριν γεννήσω είχα ακούσει από μία φίλη που είχε γεννήσει πρόσφατα εκεί, ότι ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής της από θέμα καθαριότητας και συνθηκών (και μάλιστα ήταν στις "θέσεις").

Εγώ προσωπικά έχω να πω ότι παρόλα που δεν ήμουν στις "θέσεις" και ήμουν στην Δ' κλινική, σε 3κλινο, όλα ήταν πολύ καλά! Καθαρό δωμάτιο, τουαλέτα, τηλεόραση, θέρμανση, μπαλκόνια... πολύ καλά!

Όλες ξέρουμε τα καλύτερα, αρκεί να έχουμε τα "προσόντα".

Τώρα είμαι πάλι έγκυος στον 8ο και δεν έχω κανέναν ενδοιασμό και φόβο για να πάω σε όποιο εφημερεύει και να γεννήσω. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν με νοιάζει αν αυτός που θα με ξεγεννήσει θα με ξέρει από πριν ή θα με βλέπει για πρώτη φορά, αν θα είναι καθηγητής ή θα είναι ειδικευόμενος, αν θα με βάλουν στις θέσεις ή σε κάποια άλλη πτέρυγα!

Για μένα φίλοι μου πλέον πρέπει να κάνουμε τον σταυρό μας, να ζητήσουμε την βοήθεια της Παγαγίας και να πάμε να γεννήσουμε!

Γιατί ο γιατρός είναι θέμα τύχης, για άλλες ένας γιατρός είναι ο καλύτερος και για άλλες ο ίδιος γιατρός είναι ο χειρότερος (άλλωστε κι εμείς στις δουλειές μας έχουμε την ίδια απόδοση κάθε μέρα???), και οι συνθήκες νοσηλείας είναι πως το βλέπει ο καθένας μας.

Είπαμε ... σε όλους αρέσει η χλιδή και τα συντριβάνια και οι κουρτίνες με τις τραπαρίες και κάθε 1 ώρα να έρχονται και να σφουγγαρίζουν το δωμάτιό σου, αλλά αξίζει να πληρώσεις 3 μέρες 3000 ευρώ γι'αυτές τις παροχές?

Και αν έχει πρόβλημα το παιδάκι σου και το πάνε σε νοσοκομείο (γιατί κακα τα ψέματα αν υπάρχει πρόβλημα στην μάνα ή στο παιδί, οι κλινικές σηκώνουν τα χέρια ψηλά) κάτσε εσύ να χαίρεσαι την χλιδή της κλινικής!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω κάπου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κ πάλι....

Ο κος Ρουσος παιρνει 50 ευρω για καθε επισκεψη, αλλα λεγωντας του την οικονομικη μου κατασταση, μου πηρε χρηματα σε λιγοτερες απο τις μισες επισκεψεις, που στο τελος του τα εδινα με το ζορι για να μη νιωθω ασχημα.

Οχι δεν με ηξερε κ απο χτες...

για αυτο κ εκανα ολο αυτο το θεμα.

Η γυναικα μου γεννησε με προγραμματισμενη προκληση, η οποια ομως για λογους που προαναφερω, καθυστερησε 12 ωρες περιπου ...και ο γιατρος ηταν εκει! απικο!

Ο ανθρωπος ειναι ..."ανθρωπος"!

Αν θελαμε να περιμενουμε τα νερα, δε θα τον ειχαμε 100% αυτον τον γιατρο (μπορει να γινοταν νυχτα), κ ετσι επιλεξαμε τη προκληση.

ΥΓ: Οτι εξετασεις καναμε, μας εστειλε στο νοσοκομειο (χωρις χρεωση), επισκεψεις στο ιατριο του, κ στα ραντεβου του (...για γιατρος) αγγλος! Κανα 15λεπτο αναμονη κ αυτο...

ΥΓ: Με ασφαλεια ΙΚΑ πηγαμε κ εμεις στις θεσεις αλλα εχει εξτρα χρεωση 30/μερα, τα αξιζει χωρις δευτερη σκεψη!

ΥΓ: Ναι Dota, ετσι είναι, καταντήσαμε να επιβραβεβουμε καποιον που κανει σωστα τη δουλεια του, κ αυτο γιατι ελαχιστοι απο την οικογενεια των ιατρων, κανουν σωστα τη δουλεια τους.

 

Οποιαδηποτε πληροφορια θελήστε μη διστασετε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα.

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

Σήμερα έψαχνα πληροφορίες για το Ιπποκράτειο και έπεσα σε αυτήν την συζήτηση.

Όταν διάβασα simos1 την ανάρτησή σου και είδα πόσο ευγνώμων είσαι για τον γιατρό σου ... στεναχωρέθηκα γιατί φτάσαμε στο σημείο να ευχαριστούμε και να πλέκουμε εγκώμια σε έναν άνθρωπο που απλώς κάνει σωστά την δουλειά του και αμοίβεται παράνομα γι'αυτό το αυτονόητο που κάνει!

Τον Μαρτη του 2011 γέννησα κι εγώ στο Ιπποκράτειο.

Είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έναν καθηγητή από εκεί μέσα. Ρώτησα ένα σωρό κόσμο για το τι σοι γιατρός είναι και όλοι μου είχαν πει τα καλύτερα! Ακόμα και προισταμένη από μέσα από το νοσοκομείο μου είχε πει ότι και τις κόρες τις μόνο σε αυτόν τις εμπιστεύετε! Μία άλλη ότι σώθηκε η ζωή της και του παιδιού της χάριν σε αυτόν τον γιατρό... και πολλά πολλά τέτοια !! Όλοι τον είχαν για τον καλύτερο. Για μένα όμως δυστυχώς αποδείχθηκε ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ!!!! Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά το τι άγχος, αγωνία και στεναχώρια περάσαμε όλοι μας... δεν λέγετε!!! και αυτός ο γιατρός να μην έχει τα κότσια σαν άντρας να έρθει και να σου εξηγήσει ότι από μ...κία του έσχισε το κεφαλάκι του μωρού και ότι μετά του έκανε ο ίδιος ράματα (που ήταν δουλειά παιδοχειρούργου) και όλα αυτά σε φυσιολογικό τοκετό και όχι σε καισαρική που είναι πιο λογικό!!! Δόξα το Θεό όλα καλά με την μικρούλα μου αλλά μέχρι να σιγουευτούμε και να μάθουμε ποιος τι πως και γιατί.... φτύσαμε αίμα!!!!

Και γι'αυτό που θα μετανιώνω μια ζωή όταν το σκέφτομαι είναι για το φακελάκι που τελικά του το δώσαμε!!!

 

Όσο για την κατάσταση μέσα στο Νοσοκομείο, λίγο καιρό πριν γεννήσω είχα ακούσει από μία φίλη που είχε γεννήσει πρόσφατα εκεί, ότι ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής της από θέμα καθαριότητας και συνθηκών (και μάλιστα ήταν στις "θέσεις").

Εγώ προσωπικά έχω να πω ότι παρόλα που δεν ήμουν στις "θέσεις" και ήμουν στην Δ' κλινική, σε 3κλινο, όλα ήταν πολύ καλά! Καθαρό δωμάτιο, τουαλέτα, τηλεόραση, θέρμανση, μπαλκόνια... πολύ καλά!

Όλες ξέρουμε τα καλύτερα, αρκεί να έχουμε τα "προσόντα".

Τώρα είμαι πάλι έγκυος στον 8ο και δεν έχω κανέναν ενδοιασμό και φόβο για να πάω σε όποιο εφημερεύει και να γεννήσω. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν με νοιάζει αν αυτός που θα με ξεγεννήσει θα με ξέρει από πριν ή θα με βλέπει για πρώτη φορά, αν θα είναι καθηγητής ή θα είναι ειδικευόμενος, αν θα με βάλουν στις θέσεις ή σε κάποια άλλη πτέρυγα!

Για μένα φίλοι μου πλέον πρέπει να κάνουμε τον σταυρό μας, να ζητήσουμε την βοήθεια της Παγαγίας και να πάμε να γεννήσουμε!

Γιατί ο γιατρός είναι θέμα τύχης, για άλλες ένας γιατρός είναι ο καλύτερος και για άλλες ο ίδιος γιατρός είναι ο χειρότερος (άλλωστε κι εμείς στις δουλειές μας έχουμε την ίδια απόδοση κάθε μέρα???), και οι συνθήκες νοσηλείας είναι πως το βλέπει ο καθένας μας.

Είπαμε ... σε όλους αρέσει η χλιδή και τα συντριβάνια και οι κουρτίνες με τις τραπαρίες και κάθε 1 ώρα να έρχονται και να σφουγγαρίζουν το δωμάτιό σου, αλλά αξίζει να πληρώσεις 3 μέρες 3000 ευρώ γι'αυτές τις παροχές?

Και αν έχει πρόβλημα το παιδάκι σου και το πάνε σε νοσοκομείο (γιατί κακα τα ψέματα αν υπάρχει πρόβλημα στην μάνα ή στο παιδί, οι κλινικές σηκώνουν τα χέρια ψηλά) κάτσε εσύ να χαίρεσαι την χλιδή της κλινικής!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω κάπου!

 

 

 

 

 

συμφωνω απόλυτα με οσα οσα γραφεις!!!!εχω εμπειρια κ απο κλινικη κ απο το ιπποκρατειο............κ συμφωνω απολυτα κ στο οτι κ αν συμβει σε νοσοκομειο σε στελνουν...οι κλινικες ειναι ξενοδοχεια πολυτελειας!!!!!!!!!

 

εγω εχω γεννησει 2 φορες,την μια πεθανε η μπεμπουλα μου κ την αλλη αποκτησα διδυμα αγορακια......τωρα ειμαι παλι εγκυος κ ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για κυησεις υψηλου κινδυνου κ ξεγενναει στο ιπποκρατειο.........δεν το αλλαζω,παρολο που κ στις 2 προηγουμενες φορες τα αλιπωρηθηκα με τα δωματια...........αλλα απο θεμα γιατρων,ολοι τους με βοηθησαν παρα πολυ.............................τωρα που θα παω με δικο μου γιατρο,θα παω στις θεσεις,εμενα μου εχουνε πει τα καλυτερα!!!!!!!

 

παντως για μενα ενα ειναι το θεμα:ο καλος γιατρος στα δυσκολα φαινεται.......................

 

κ επειδη οπως σας ειπα την εχω πατησει,παντα παιρνω κ δευτερη γνωμη !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας

 

Μήπως υπάρχει καμία κοπέλα που να γεννησε πρόσφατα στην Β 'η στην Γ Του Ιπποκράτειου να μας πει κάποια πράγματα;

Σίγουρα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα πλέον το 2015:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...