Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και γω ξέρω πως παίζει λίγο και πως θα τύχεις. αν είναι αυστηρες οι νοσηλεύτριες τηρειται το επισκεπτηριο, αν υπάρχει μια ελαστικότητα τότε λογικό είναι. πάντως όταν φωνάξουν ότι τελειωσε το επισκεπτήριο, μετά παό λιγο περνάνε οι σεκιούρτοι και διώχνουν τον κόσμο. Αλλά κακά τα ψέματα είμαστε και μεις υπέυθυνες και τα άτομα που θα μας επισκεφτούν. αν εμείς δεν σεβόματσε τους εαυτούς μας, τα μωρά μας και τις άλλες γυναίκες στο δωμάτιο, μην περιμένουμε και πολλά!

 

Οσο γα τα δωματια έχω ακουσει τα καλύτερα και για τα 4κλινα! Και για την καθαριότητα επίσης! Αν υπάρχει διαθέσιμο 1κλινο ή 2κλινο θα το προτιμούσα για να έχω τον άντρα μου κοντά, αν όχι δεν με πειράζει. Επειδή ξέρω πως είναι μόνο 2 από το καθένα είναι όποιος προλάβει. λογικό το βρίσκω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια το μονόκλινο στο Αττικό ξεχάστε το και το ΄δίκλινο δύσκολο αφού έχει μόνο δύο. Τα υπόλοιπα είναι τετράκλινα και πληρώνεις κάπου στα 300 ευρώ. Είναι καθαρά αλλά εαν είστε 4 να ξέρετε ότι η καθεμιά θα έχει συνοδό άρα τα μωρά τα έχετε μαζί αρα ξεκούραση μηδέν και το προσωπικό δεν είναι πολύ εξυπηρετικό. Επίσης στο επισκεπτήριο γίνεται πανικός και δεν μπορείς να ησυχάσεις. Ο ιατρός που λέτε είνα ιεξαιρετικός και έχει πολύ καλούς παιδιάτρους επίσης οι αίθουσες τοκετών είναι εξαιρετικές και οι παιδιάτροι. Α θα σας π΄ρήξουν λίγο με τον θηλασμό δεν δίνουν ξένο γάλα ούτε για αστείο και σε πιέζουν πολύ να θηλάσεις θέλεςι δεν θέλεςι.

Καλησπερα μελινα επειδη μολις χθες εμαθα οτι ειμε εγκυος και ενδιαφερομαι να γεννησω στο αττικο μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιον γιατρο? σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μας παιδακι γεννηθηκε Πεμπτη με καισαρικη και πηραμε εξιτηριο Δευτερα (4 νυχτες).

Αν γεννησεις μερα που κανονικα θα επρεπε να βγεις ΣΚ ή αργια τι γινεται (παιζει να γεννησω πριν το τριημερο της καθαρης Δευτερας)? Σε κρατάνε μεχρι την επόμενη εργάσιμη? Ή οπως και να εχει φευγεις μετα από 4 βραδια ανεξαρτητου ημερας?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς να φύγεις κανονικά και να πηγαίνεις την πρώτη εργάσιμη να κανονίσεις τα γραφειοκρατικά. Μπορείς για σίγουρα να κάνεις μια ερώτηση στο γραφείο κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Φευγεις οποτε ειναι να φυγεις..

Εγω εφυγα Κυριακη. Πηγε ο αντρας μου την επομενη κ κανονισε τα χαρτια για το εξιτηρο..

Πληρωσα για 2 μερες σε δικλινο κ 3 μερες σε μονοκλινο 600 ευρω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια..

Φευγεις κανονικα οταν πρεπει και μετα ξαναπερνας απο το νοσοκομειο για τα παρεις και το εξιτηριο σου..

Και εγω το ιδιο εκανα

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν στο Αττικό επιτρέπεται η παρουσία του πατέρα την ώρα του τοκετού;

Δυστυχώς όχι. Είναι απ' τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του νοσοκομείου και απ' ότι ξέρω ισχύει κατ' εντολή του διευθυντή της κλινικής.

Link to comment
Share on other sites

Στα πανεπιστημικα ελενη μου, δεν επιτρεπεται. Γενναω και εγω στο Αττικο και ρωτησαμε το γιατρο , ο οποιος μας ειπε αν ειναι βραδυ ή καμμια αργια ή Σαββατοκυριακο , κατι θα κανω για να μπει ο αντρας σου μεχρι την αιθουσα ωδινων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια που έχετε γεννήσει στο ΑΤΤΙΚΟ, μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τα μωράκια την ώρα του επισκεπτρηρίου? Παραμένουν στο δωμάτιο μαζί μας ή τα πέρνουν μέχρι να λήξει το επισκεπτήριο; Με αγχώνει λίγο που θα είναι το μωράκι τόσων λίγων ωρων/ημερών στον ίδιο χώρο που θα μπανοβγαίνουν τόσα άτομα στο επισκεπτήριο γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια που έχετε γεννήσει στο ΑΤΤΙΚΟ, μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τα μωράκια την ώρα του επισκεπτρηρίου? Παραμένουν στο δωμάτιο μαζί μας ή τα πέρνουν μέχρι να λήξει το επισκεπτήριο; Με αγχώνει λίγο που θα είναι το μωράκι τόσων λίγων ωρων/ημερών στον ίδιο χώρο που θα μπανοβγαίνουν τόσα άτομα στο επισκεπτήριο γι' αυτό ρωτάω.

Το επισκεπτήριο είναι πάρα πολύ αυστηρό. Εγώ γέννησα πριν 5 μήνες που είχε και έξαρση ο ιος Η1Ν1 και δεν άφηναν κανέναν να πλησιάσει.

Υπήρχε σεκιούριτι στο ανσανσέρ και δεν άφηναν κανέναν να πάει στο 2ο όροφο στη μαιευτική. Όποιος ανέβαινε από τις σκάλες ερχόταν συνέχεια η μαία και τους έδιωχνε. Αφού και οι δικοί μου φίλοι ζήτημα να έκατσαν 5 λεπτά. Αφήνουν όμως 1 συνοδό. Εγώ είχα ή τη μητέρα μου ή τον άνδρα μου. Και το βράδυ άφηναν μόνο γυναίκα. Με δημόσιο ταμείο δικαιούμουν αποκλειστική νοσοκόμα κι έτσι τη νύχτα ήμουν σε πολύ καλά χέρια και οι δικοί μου ήταν ξεκούραστοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Γενικά και γω είμει πολύ ευχαριστημένη μέχρι τώρα (ολες οι εξετάσεις και η παρακολουθηση γίνεται στο ΑΤΤΙΚΟ). Μόνο γιαυτο είχα προβληματιστεί και απλά ήθελα να ξέρω ώστε να δω τι μπορώ να κάνω για την ασφάλεια του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Η επιτροπη λοιμώξεων του Αττικού έχει λάβει αυστηρά μέτρα. Στην μαιευτική κλινική δεν επιτρέπεται το επισκεπτήριο, αλλά κάθε γυναίκα δικαιούται έναν μόνο συνοδό. Στην αίθουσα τοκετών για τον ίδιο λόγο δεν επιτρέπουν τον πατέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εσεις που γεννησατε φετος στο Αττικο, εχετε παρει βιβλιαρια υγειας? Γιατι εγω που γεννησα Φλεβαρη, τοτε δεν ειχαν και την περασμενη βδομαδα που τους τηλεφωνησα, δεν τους ειχαν παει ακομα. Ενω στο Ελενα και στο Αρεταιειο εχουν παει.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά κι εγώ '' καλώς εχόντων των παραγμάτων'' θα γεννησω Αττικό, όμως εχετε ακούσει για τις ελλείψεις υγιειονομικού υλικού και για την επίσχεση εργασίας του προσωπικού?Τι γίνεται?υπάρχει περιπτωση να πας να γεννήσεις και να σου πούν <<Δεν έχουμε γάζες, ορούς κλπ...>>

Εχω αγχωθεί λιγο ειναι η αλήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια...Ψάχνω πληροφορίες για το Αττικό Νοσοκομείο (τιμή τοκετού,περιβάλλον,προσωπικό,γυναικολόγοι που συνεργάζονται κ.ά) Αν έχει γεννήσει κάποια μανούλα εκεί ή έχει ακούσει κάτι,μπορεί να με βοηθήσει?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Τωρα μπηκα ξανα και ειδα το μνμ σου! Εγω εχω γεννησει στο Αττικο! Οι τιμες αν εχεις ΙΚΑ ειναι περιπου 300Ε σε τετρακλινο αν γεννησεις φυσιολογικα Αν ειναι καισαρικη δεν δινεις τπτ! Οι τιμες γενικα να ξερεις υπαρχουν στο site του ekpizo, που ειναι για τους καταναλωτες.

Το προσωπικο ειναι σε γενικες γραμμες καλο, σου δειχνουν πως να πλενεις το μωρακι, να το αλλαζεις, κτλ και οταν θα πας σπιτι θα εισαι ετοιμη! Πανες, κρεμουλες και αφρολουτρο για το μωρακι σου εχουν!

Εχουν πολυ καλους παιδιατρους και πολλους! Οταν ημασταν εμεις μεσα ερχοντουσαν 4-5 καθε μερα! Πρεπει να εχεις συνοδο γιατι θα εχεις το μπεμπε μαζι σου!

Τα δωματια ειναι αρκετα μεγαλα (το 4κλινο εχει το ιδιο μεγεθος με το 6κλινο του ΙΑΣΩ) και τα κρεβατια εχουν κουρτινα που μπορεις να απομονωθεις (οταν θα ερθει ογιατρος σου ή να θηλασεις) Γενικα υποστηριζουν το θηλασμο, βοηθανε αν θες κτλ ΔΕΝ σου δινουν ξενο γαλα εκτος και αν το εχει πει ο παιδιατρος μεσα!

Το επισκεπτηριο κανονικα δεν επιτρεπετε παρα μονο για λιγα ατομα το απογευμα, αλλα μπαινουν στη ζουλα μερικοι. Η πορτα της πτερυγας ειναι κλειστη τις περισσοτερες ωρες και πρεπει να χτυπησεις κουδουνι για να μπεις! Ουτε τα λουλουδια επιτρεπονται!

Ειναι καθαρα, και το περιβαλλον αρκετα καλο, και απο γιατρους εχει πολλους και καλους! Οπως λεω παντα ειναι προσωπικο θεμα αυτο! Ααα και πολυ σημαντικο ειναι οτι δεν επιρεαζεται η κλινικη απο τις απεργιες. Μια συναδελφος γεννησε εκει κανονικοτατα ενω ολο το υπολοιπο νοσοκομειο ειχε απεργια, αυτη δεν καταλαβε τιποτα, λειτουργουσαν ολα κανονικα!

Αυταααααα!! Ελπιζω να βοηθησα, και αν θες και κατι αλλο που δεν μου ερχετε τωρα.... ελευθυρα:wink:

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Και με το καλο το μπεμπε σου!!!

 

Σε ευχαριστώ πάαααρα πολύ για τις πληροφορίες!Ακόμα θα ΄θελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος γυναικολόγος μέσα στο νοσοκομείο να με παρακολουθεί σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πόσο χρεώνει (έχω ΙΚΑ) ή αν πρέπει να βρω κάποιον που να συνεργάζεται κι αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον.Έχω αγχωθεί με όλο το θέμα γιατί είμαστε στριμωγμένοι οικονομικά και χρειάζομαι κάτι οικονομικό και σχετικά καλό.Σε ευχαριστώ για όλα εκ των προτέρων!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να σε βλεπει καποιος γιατρος στο νοσοκομειο γιατι εμενα ο γιατρος μου εχει ιατρειο εξω και δεν βλεπει κανενα στο νοσοκομειο (ειναι και λεκτορας στο πανεπιστημιο και εχει τους φοιτητες στο νοσοκομειο αρα δεν εχει χρονο).Φανταζομαι οτι στα απογευματινα ραντεβου μπορεις να πας! Γιατροι υπαρχουν πολλοι, δες και σε αλλα topic, ο δικος μου ειναι ο Χρελιας. Τωρα απο οτι ξερω τον γιατρο τον πληρωνεις (μαυρα εννοειται), και εξαρτατε απο τον γιατρο και η αμοιβη. Βεβαια αν γεννησεις στα εκτακτα δεν πληρωνεις τιποτα αλλα δεν μπορεις να επιλεξεις τον γιατρο. Τις εξετασεις (υπερηχους) στη διαρκεια της εγκυμοσυνης τις κανεις οπου θες εσυ η οπου σου πει ο γιατρος σου. Εμενα ο δικος μου ηθελε να τις κανω στο Αττικο! Εχουν πολυ καινουργια μηχανηματα και εχουν και μια γιατρο εκει παρα πολυ καλη! Πληρωνεις βεβαια κανονικα, (δεν ξερω αν στις εχει γραψει ο γιατρος του ΙΚΑ τι πληρωνεις) ισως λιγο λιγοτερο απο οτι εξω. Σαφως παλι πιο οικονομικα σου ερχεται απο οτι τα "πενταστερα" ΙΑΣΩ, Μητερα κλπ. Και επειδη τα τελευταια χρονια εχουν γεννησει σε αυτα αδελφες-κουνιαδες-κουμπαρες-φιλες σε βεβαιωνω οτι ειναι κλασεις ανωτερο σε εξυπηρετηση, παροχες, ευγενια προσωπικου. Τα μονο μειον για εμενα ειναι, το φαγητο, που ειναι νοσοκομειακο, και οτι πρεπει να εχεις συνοδο γιατι εχεις το μωρο μαζι σου. Πολυ καλο να εχεις το μωρο μαζι σου, το χορταινεις, πας σπιτι και δεν φοβασε (ειδικα αν ειναι το πρωτο σου). Ααα να μην το ξεχασω, πρεπει μαζι σου να εχεις ρουχαλακια, σεντονακια, πετσετουλες και τα συναφη για το μωρο γιατι δεν σου παρεχουν τιποτα απο αυτα!

Πω-πω, ειμαι πολυλογου!:lol::lol: Αν θες κατι αλλο πες μου!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να σε βλεπει καποιος γιατρος στο νοσοκομειο γιατι εμενα ο γιατρος μου εχει ιατρειο εξω και δεν βλεπει κανενα στο νοσοκομειο (ειναι και λεκτορας στο πανεπιστημιο και εχει τους φοιτητες στο νοσοκομειο αρα δεν εχει χρονο).Φανταζομαι οτι στα απογευματινα ραντεβου μπορεις να πας! Γιατροι υπαρχουν πολλοι, δες και σε αλλα topic, ο δικος μου ειναι ο Χρελιας. Τωρα απο οτι ξερω τον γιατρο τον πληρωνεις (μαυρα εννοειται), και εξαρτατε απο τον γιατρο και η αμοιβη. Βεβαια αν γεννησεις στα εκτακτα δεν πληρωνεις τιποτα αλλα δεν μπορεις να επιλεξεις τον γιατρο. Τις εξετασεις (υπερηχους) στη διαρκεια της εγκυμοσυνης τις κανεις οπου θες εσυ η οπου σου πει ο γιατρος σου. Εμενα ο δικος μου ηθελε να τις κανω στο Αττικο! Εχουν πολυ καινουργια μηχανηματα και εχουν και μια γιατρο εκει παρα πολυ καλη! Πληρωνεις βεβαια κανονικα, (δεν ξερω αν στις εχει γραψει ο γιατρος του ΙΚΑ τι πληρωνεις) ισως λιγο λιγοτερο απο οτι εξω. Σαφως παλι πιο οικονομικα σου ερχεται απο οτι τα "πενταστερα" ΙΑΣΩ, Μητερα κλπ. Και επειδη τα τελευταια χρονια εχουν γεννησει σε αυτα αδελφες-κουνιαδες-κουμπαρες-φιλες σε βεβαιωνω οτι ειναι κλασεις ανωτερο σε εξυπηρετηση, παροχες, ευγενια προσωπικου. Τα μονο μειον για εμενα ειναι, το φαγητο, που ειναι νοσοκομειακο, και οτι πρεπει να εχεις συνοδο γιατι εχεις το μωρο μαζι σου. Πολυ καλο να εχεις το μωρο μαζι σου, το χορταινεις, πας σπιτι και δεν φοβασε (ειδικα αν ειναι το πρωτο σου). Ααα να μην το ξεχασω, πρεπει μαζι σου να εχεις ρουχαλακια, σεντονακια, πετσετουλες και τα συναφη για το μωρο γιατι δεν σου παρεχουν τιποτα απο αυτα!

Πω-πω, ειμαι πολυλογου!:lol::lol: Αν θες κατι αλλο πες μου!

 

Καλά κάνεις που μου τα λες όλα αναλυτικά!!Και σε ευχαριστώ πολύ!Μια διευκρίνιση μόνο: όταν λες να έχω συνοδό,εννοείς να είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο?Και κάτι άλλο,ο γιατρός σου πόσα σου έπαιρνε για κάθε επίσκεψη και τι σου έπαιρναν για τους υπερήχους αν επιτρέπεται...Πρέπει να τα υπολογίσω όλα για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναείπα πιο πάνω θα γεννησω τελικά Αττικό με καισαρική!

Ρωτάω λοιπόν το εξής :έχω τσμεδε, θα πληρώσω μόνο το δωμάτιο για 4 βράδια ή θα χρεωθώ και υγιειονομικό υλικό όπως επισκληρίδιο, γάζες, ορούς φάρμακα κλπ??????ας μου πει κάποια?

Μια φίλη μου με τεβε ομως στο νοσοκομείο της Τριπολης για καισαρική τη χρέωσαν 400 τα υλικά του χεορουργείου και 300 το δωματιο!Σύνολο 800 :cry::cry:εφυγα από το Ιασώ για να γλιτώσω, μη πληρώσω στο τέλος τα ίδια!:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει να ρωτας! Και εγω ετσι ημουν μεχρι να γεννησω (πριν λιγους μηνες δλδ)

Ναι δυστηχως πρεπει να ειναι καποιος εκει 24 ωρες! Δεν σε υποχρεωνουν αλλα πιστεψε με χρειαζεσαι καποιον και για παρεα αλλα και για βοηθεια! Τις πρωτες 24 ωρες σιγουρα (εγω εκανα καισαρικη και ηθελα συνεχεια βοηθεια) Οχι οτι αν εισαι μονη σου δεν θα σε βοηθησουν οι νοσοκομες αλλα θα πρεπει να τις φωναζεις συνεχεια! Μετα εγω τουλαχιστον μεχρι να σηκωθω (24 ωρες) μου αλλαζε το μπεμπη ο συνοδος μου (πεθερα-αδερφη-κουνιαδα βαρδιες), και με βοηθησανε να σηκωθω την πρωτη φορα, και για τουαλετα!

Πληρωνα κανονικα τον γιατρο στο ιατρειο του 50Ε και μετα την αμοιβη του, και εχει υπερηχο που παρακολουθει το μωρο αλλα τις εξετασεις δεν τις κανει αυτος (σε στελνει στο Αττικο)

Τωρα το κοστος ττων εξετασεων δεν το καλοθυμαμαι (εδωσα τις αποδειξεις στη λογιστρια για τη δηλωση).

Εκτος απο τις αιματολογικες που εκανα καθε μηνα (αιμα-ουρα) και την καμπυλη ζαχαρου και τις πρωτες φυσικα (το κατεβατο προγεννητικου ελεγχου) που τις κανεις οπου θες και το κοστος εξαρτατε απο που θα πας, ολες τις αλλες (β-επιπεδου-ντοπλερ κα) δεν πρεπει να εδωσα πανω απο 300Ε-350Ε ολες μαζι! Μην σε πιανει φοβος, εκτος απο το πρωτο πακετο που ειναι πολλα τα λεφτα, βρες ενα μικροβιολογικο εργαστηριο φτηνο, και δεν θα πληρωνεις πολλα. Βεβαια ψαξου και με το ΙΚΑ αν στις γραφει ο γιατρος εκει, θα γλιτωσεις αρκετα λεφτα, δεν ξερω να σου πω γι'αυτο!

Επισης δεν εδωσα φακελακι για τιποτα αλλο (μαια-νοσοκομειο κλπ).

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...