Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ γω θα γεννησω στο Αττικο, και ο γιατρος μου επιμενει για επισκληρυδιο.. κανουν επισκληριδιο.. Απλα νομιζω πρεπει να συνεννοηθεις απο την αρχη για να ειναι εκει αναισθησιολογος που να ξερει να κανει.. Δεν κανουν ολοι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Αττικο νομιζω μονο επισκληριδιο κανουν, στο Ελενα κανουν ολικη με την καισαρικη. Εμεις δεν το συζητησαμε καν, δεν τεθηκε δηλαδη σαν ερωτημα. Νομιζω οτι ολοι οι αναισθησιολογοι εκει ειναι εμπειροι στη επισκληριδιο.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

 

Εγω γεννησα στο Αττικο τον περασμένο Οκτώβριο φυσιολογικα και έχω να πω τα καλύτερα! Οταν πηγα να γεννήσω ζήτησα μονοκλινο αλλά δεν είχαν και μπήκα σε δίκλινο το οποίο ηταν πολυ ευρύχωρο με πολυ μεγαλο μπάνιο και τηεοραση, απλα υπέροχο για δημόσιο νοσοκομείο, γενικα ολο το νοσοκομείο μοιαζει σαν ιδιωτικο είναι πεντακάθαρο και πολύ όμορφο. Οι μαίες ειναι πολυ καλές όλες, ετρεχαν συνέχεια να με βοηθησουν με ότι ήθελα, με βοήθησαν παρα πολύ στο θηλασμό , αν δεν ηταν αυτες το πιθανότερο ηταν να μην την θήλαζα καθόλου την Μιράντα μου. Το μωρό το έχεις μαζί σου όλη την ημέρα , το παιρνουν το πρωι για μπανιο και για εξετάσεις. Πάρε μαζί σου σεντονάκια για το μωρο και μια κουβερτούλα. Όλα τα άλλα υπάρχουν! ΑΝ σου λειπει κάτι έτσι κι αλλίως θα στο φερουν από το σπίτι.

Αν χρειαστεις κάποια αλλή πληροφορία πες μου.

 

Εύχομαι με το καλό να γεννήσετε όλες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει γεννήσει καμία στο Αττικό με καισαρική και επισκληρίδιο?είναι αλήθεια οτι στα δημόσια δεν κάνουν επισκληρίδιο μόνο ολική?

 

Στο Αττικό κάνουν επισκληρίδιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα αλλά αφενός δεν το βρίσκω και αφετέρου θα ήθελα να θέσω τις ερωτήσεις μου συγκεντρωτικά.

 

1)Τι δωμάτια υπάρχουν?Μονόκλινα,δίκλινα,τετράκλινα??

2)Πώς καθορίζεται σε τι δωμάτιο θα μπω?Το επιλέγω εκείνη την ώρα ή ανάλογα με τη διαθεσιμότητα?

3)Τον τοκετό τον καλύπτει το ΙΚΑ πλήρως?

4)Αν επιλέξω πχ δίκλινο και το ΙΚΑ καλύπτει μόνο από 3κλινο και κάτω,πληρώνω εγώ τη διαφορά?

5)Έχεις το μωρό σου όλο το 24ωρο στο θάλαμο?

6)Πρέπει να έχω μαζί μου αποστειρωτή,βραστήρα,μπιμπερό?

7)Παρέχουν αυτά που λένε "υγιεινομικό υλικό" (σερβιέτες κλπ) ή θα πρέπει να έχω μαζί μου?

:cool:Τι σεντονάκια θα πρέπει να έχω για το μωρό?

9)Χρειάζονται πετσέτες για μένα?

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα,έχω πολλές απορίες!!

1. Τα δωμάτια είναι μονόκλινα, δίκλινα και τετράκλινα (με κουρτίνα που την τραβάς αν θες να απομονωθείς και να μην σε βλέπουν)

2. Το ζητάς την ώρα που πας να γεννήσεις και σε βάζουν ανάλογα με τη διαθεσιμότητα

3. Στον φυσιολογικό τοκετό παίρνεις μόνο το επίδομα που δικαιούσαι από το ΙΚΑ, ενώ η καισαρική ως εγχείρηση καλύπτεται εξ' ολοκλήρου.

4. Ναι

5. Ναι

6. Όχι, σου τα παρέχει το νοσοκομείο, όπως και θήλαστρο αν χρειαστείς. Αν βέβαια θηλάζεις δεν χρειάζεσαι τίποτα απ' αυτά, ούτε στο σπίτι! ;)

7. Καλύτερα να έχεις μαζί σου, γιατί μπορεί να έχουν ξεμείνει από κάτι λόγω καθυστερήσεων στις προμήθειες (ούτως ή άλλως του νοσοκομείου είναι τεράστιες και άβολες ;))

8. Σεντονάκια, κουβερτούλες, πετσέτες και ρουχαλάκια, θα πρέπει να τα έχεις μαζί σου. Θα σε ενημερώσουν και οι μαίες για το τι θα χρειαστείς.

9. Ναι. Εκτός από σεντόνια, τα υπόλοιπα που αφορούν την προσωπική σου φροντίδα θα πρέπει να τα έχεις εσύ (καλύτερα από κάθε άποψη αν θες τη γνώμη μου, απ' το να χρησιμοποιήσεις του νοσοκομείου)

 

Τα δωματια ειναι αναλογα με τη διαθεσιμοτητα, εκτος αν εισαι γνωστη του διευθυντη.

Εμένα με 'βάλαν σε 2κλινο όπως είχα ζητήσει και δεν είχα "μέσον" τον διευθυντή. Την ώρα που πήγα (3,30 το βράδυ) δεν υπήρχε διαθέσιμο, αλλά μέχρι να γεννήσω (μετά από 15 ώρες) είχε αδειάσει και με πήγαν.

 

Καλησπερα κι απο μενα!

 

Περιμενω κι εγω το μωρακι μου τον επομενο μηνα! Πραγματικα, με εχουν βοηθησει ολα αυτα που γραφετε για το Αττικο γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη οσον αφορα την κατασταση λειτουργιας του. Σας παρακαλω, αν καποια κοπελα, ξερει τιμες για τα δωματια και γενικα αν χρειαζεται κατι συγκεκριμενο, ας μου στειλει pm για να παω προετοιμασμενη!

Τις τιμές μπορείς να τις πάρεις αναλυτικά απ' το γραφείο κίνησης

Κορίτσια έχει γεννήσει καμία στο Αττικό με καισαρική και επισκληρίδιο?είναι αλήθεια οτι στα δημόσια δεν κάνουν επισκληρίδιο μόνο ολική?

Κάνουν επισκληρίδιο και στον ΦΚ και στην καισαρική, εκτός αν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος που να το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω θα γεννησω στο Αττικο, και ο γιατρος μου επιμενει για επισκληρυδιο.. κανουν επισκληριδιο.. Απλα νομιζω πρεπει να συνεννοηθεις απο την αρχη για να ειναι εκει αναισθησιολογος που να ξερει να κανει.. Δεν κανουν ολοι.

 

επιμενει για να να παρει λεφτα ο δικος του αναισθησιολογος.εσυ αν πραγματικα δεν το θες θα του πεις οχι κ αν δεις οτι δεν αντεχεις παντα καποιος εφημερευον υπαρχει !

Link to comment
Share on other sites

sonar σ'ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου!!!

Ευτυχώς έχω μαζέψει όοοολα τα καλά που χρειάζομαι και εγώ και το μωρό και μένει μόνο να μιλήσω με το γιατρό μου για το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!λοιπόν εγω το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Ιασώ, με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής και επισκληρήδιο. Γενικά εμεινα ευχαριστημένη και από τη γιατρό μου και από το νοσοκομείο (εξάκλινο) ΑΛΛΑ πολλά τα λεφτα!!!!!!!!για 4 βράδια???τωρα θελουμε να κάνουμε δευτερο και έχω αρχίσει να ψάχνομαι για πιο οικονομικό νοσοκομείο!κι εγώ για το Αττικό εχω ακούσει οτι είναι σχεδόν σαν ιδιωτικό!ο μόνος ενδοιασμός μου ήταν για την επισκληρήδιο γιατί λογω κ.τ. θα χρειαστώ σίγουρα αναισθησία και ολική δεν κάνω με τίποτα!!!

οι απαντήσεις σας με ενθάρρυναν πάντως!τώρα μενει να βρώ και γιατρό να εμπιστευτώ!

α και κάτι ακόμα:στο ιασώ το 1ο 24ωρο που δεν μπορούσα να σηκωθώ με έπλεναν οι μαίες, στο αττικό τι γίνεται?σε πλένει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

RMARY δεν επιμενει γι αυτο ο ανθρωπος.. :lol::lol:

Εγω θα κανω καισαρικη μιας κ το προηγουμενο παιδακι μου το εχω γεννησει με καισαρικη. Θα μπω προγραμματισμενα με ραντεβου στις 38+5 εβδομαδες εκτος αν με πιασουν πονοι νωριτερα.

Στο θεμα της επισκληρηδιου επιμενει γιατι το θεωρει λιγοτερο επιβαρυντικο για τον οργανισμο μου, κ γιατι του εχω πει απο τωρα οτι δεν αντεχω καθολου στον πονο κ θελω δυνατα παυσιπονα αλλιως λιποθυμαω. Κ οπως κ να ναι μετα την καισαρικη πονας για καποιες ωρες.. στον γιο μου βγηκα απο το χειρουργειο κ μου ειχαν ηδη χορηγησει μορφινη κ στην ανανηψη μου εκαναν κ δευτερη . Κ ξαναεκανα αλλες παυσιπονες το πρωτο 24ωρο. Οποτε το θεωρει καλυτερο ωστε να μεινω με την επισκληρηδιο για τις πρωτες ωρες μεχρι να περασουν οι πρωτοι πονοι.

 

Γενικα δεν ειναι τετοιος ανθρωπος ο γιατρος μου.. Για να καταλαβεις απο μονος του μου μιλησε για την πιθανοτητα φυσιολογικου κ το επειδη εγω γενικα ημουν αρνητικη στην αρχη κ φοβομουν μου μιλουσε για το θεμα σε 3 συνεχομενα ραντεβου μεχρι να με πεισει οτι υπο προυποθεσεις δεν διατρεχω κινδυνο (το αντιθετο απο αλλους δηλαδη).

Οπως επισης κ ενω συνεργαζεται κ με ιδιωτικο μααιευτηριο, οποτε συζηταμε συγκριτικα για τα δυο νοσοκομεια, δινει προβαδισμα στο δημοσιο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RMARY δεν επιμενει γι αυτο ο ανθρωπος.. :lol::lol:

Εγω θα κανω καισαρικη μιας κ το προηγουμενο παιδακι μου το εχω γεννησει με καισαρικη. Θα μπω προγραμματισμενα με ραντεβου στις 38+5 εβδομαδες εκτος αν με πιασουν πονοι νωριτερα.

Στο θεμα της επισκληρηδιου επιμενει γιατι το θεωρει λιγοτερο επιβαρυντικο για τον οργανισμο μου, κ γιατι του εχω πει απο τωρα οτι δεν αντεχω καθολου στον πονο κ θελω δυνατα παυσιπονα αλλιως λιποθυμαω. Κ οπως κ να ναι μετα την καισαρικη πονας για καποιες ωρες.. στον γιο μου βγηκα απο το χειρουργειο κ μου ειχαν ηδη χορηγησει μορφινη κ στην ανανηψη μου εκαναν κ δευτερη . Κ ξαναεκανα αλλες παυσιπονες το πρωτο 24ωρο. Οποτε το θεωρει καλυτερο ωστε να μεινω με την επισκληρηδιο για τις πρωτες ωρες μεχρι να περασουν οι πρωτοι πονοι.

 

Γενικα δεν ειναι τετοιος ανθρωπος ο γιατρος μου.. Για να καταλαβεις απο μονος του μου μιλησε για την πιθανοτητα φυσιολογικου κ το επειδη εγω γενικα ημουν αρνητικη στην αρχη κ φοβομουν μου μιλουσε για το θεμα σε 3 συνεχομενα ραντεβου μεχρι να με πεισει οτι υπο προυποθεσεις δεν διατρεχω κινδυνο (το αντιθετο απο αλλους δηλαδη).

Οπως επισης κ ενω συνεργαζεται κ με ιδιωτικο μααιευτηριο, οποτε συζηταμε συγκριτικα για τα δυο νοσοκομεια, δινει προβαδισμα στο δημοσιο.

 

αν πας για καισαρικη ετσι κ αλλιως θα χρειαστεις αναισθησια ολικη η επισκληρηδιο,δεν νομιζω οτι την κανουν χωρις τιποτα.αυτο θεωρηται επεμβαση στο αττικο να ξερεις{στο λενε κ στο ταμειο}κ δεν πληρωνεις ουτε το δωματιο ουτε τον αναισθησιολογο.Αν ομως συμφωνησεις για δικο του αναισθησιολογο θα τον πληρωσεις εξτρα.οσο για αυτο που λες οτι σε παραπεμπει για φυσιολογικη γεννα στα δημοσια δεν τους συμφερει η καισαρικη{δεν μιλαω για τον γιατρο σου ,δεν ξερω καν ποιος ειναι}στα ιδιωτικα στην χρεωνουν 1500 ευρω παραπανω ενω στα δημοσια ειναι επεμβαση κ δεν την πληρωνεις .οσο για το φακελακι τους {γιατι λεφτα κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν}δεν αλλαζει οτι γεννα κ να κανεις οποτε γιατι να κανει χειρουργειο με τα ιδια λεφτα?

στο ξαναλεω δεν αναφερομαι στο δικο σου που μπορει οντως να το λεει απο την καλη του καρδια αλλα αυτες τις μερες που το ψαχνω εχω ακουσει κ εχω δει τοσα που ειμαι καχυποπτη με ολους.κ ενημερωνω κ τις υπολοιπες για να ξερουν τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε γεννησει στο ΑΤΙΙΚΟ τις εξετάσεις (papp-a, αυχενική κλπ) τα κάνετε μέσα? Μου έκλεισαν ραντεβού για papp-a και αυχενική μετά τον πρώτο υπέρηχο. Θα πάω μια μέρα για το αίμα και όταν θα πάω μετά από λίγες μέρες για την αυχενική θα είναι έτοιμα όλα τα αποτελέσματα. Ομως δεν ξέρω αν πρέπει να περάσω πρώτα από το γραφείο κίνησης να κόψω κάποιο εισητηριο ή αν πάω κατευθειαν για τις εξετάσεις. Ξέρετε περίπου πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις αυτές στο ΑΤΤΙΚο?

Link to comment
Share on other sites

πας κατευθειαν απεξω και φωναζουν το ονομα σου την ωρα του ραντεβου (καλως εχοντων των πραγματων). Αν εισαι του Χρελια μαλλον θα σε αργησουν κανε κανενα ευγενικο παραπονο αλλιως θα μεινεις εκει κανα τριωρο.Μετα τον υπερηχο , Θα σου κανουν και την ΠαπΑ αιματος και θα σου δωσουν το μπουκαλακι στο χερι !!!να την παραδωσεις εσυ σε ενα γραφειο στου διαολου το ...

Η γιατρος που κανει τον υπερηχο ειναι πολυ κομπλεξικη μην παρεξηγηθεις. Οι Μαιες μου ειπανε οτι ειναι πολυ μεγαλο ονομα στον εμβρυικο υπερηχο στην Ελλαδα

 

Και οι δυο μαζι αιματος και αυχενικη 110Ε τα οποια (αποδειξεις)τα προσκομιζεις και σε ενα ικα. δεν ξερω ποσα παιρνεις πισω δεν εχω παει ακομα να δω .

 

Αυτα

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama ευχαριστώ για την απάντηση. εγώ πότε θα πληρώσω?πριν τα κάνω αυτά ή μετά? Την μια μέρα θα πάω μόνο για το αίμα και την άλλη θα πάω για την αυχενική. Πότε θα πάω να δώσω τα λεφτά και να πάρω απόδειξη? Εμένα μου είπαν να πάω απευθειας εκεί που στα κάνουν. Τίποτε άλλο. Ομως θα πάω μόνη μου και αν μου πουν τελευταία στιγμή να πάω να πληρώσω δεν μπορώ να τρέχω σαν την τρελή.

Link to comment
Share on other sites

αν πας για καισαρικη ετσι κ αλλιως θα χρειαστεις αναισθησια ολικη η επισκληρηδιο,δεν νομιζω οτι την κανουν χωρις τιποτα.αυτο θεωρηται επεμβαση στο αττικο να ξερεις{στο λενε κ στο ταμειο}κ δεν πληρωνεις ουτε το δωματιο ουτε τον αναισθησιολογο.Αν ομως συμφωνησεις για δικο του αναισθησιολογο θα τον πληρωσεις εξτρα.οσο για αυτο που λες οτι σε παραπεμπει για φυσιολογικη γεννα στα δημοσια δεν τους συμφερει η καισαρικη{δεν μιλαω για τον γιατρο σου ,δεν ξερω καν ποιος ειναι}στα ιδιωτικα στην χρεωνουν 1500 ευρω παραπανω ενω στα δημοσια ειναι επεμβαση κ δεν την πληρωνεις .οσο για το φακελακι τους {γιατι λεφτα κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν}δεν αλλαζει οτι γεννα κ να κανεις οποτε γιατι να κανει χειρουργειο με τα ιδια λεφτα?

στο ξαναλεω δεν αναφερομαι στο δικο σου που μπορει οντως να το λεει απο την καλη του καρδια αλλα αυτες τις μερες που το ψαχνω εχω ακουσει κ εχω δει τοσα που ειμαι καχυποπτη με ολους.κ ενημερωνω κ τις υπολοιπες για να ξερουν τι παιζει!

 

Εχω ξαναγεννησει κ τα ξερω πολυ καλα τα πραγματα..

Κ οσο κ να σου φαινεται περιεργο οι γιατροι προτιμουν με τα ιδια λεφτα να κανουν προγραμματισμενες καισαρικες -χειρουργεια απ΄το να καθονται πανω απο το κεφαλι σου μεχρι να γεννησεις φυσιολογικα. Τους ειναι πολυ πιο ευκολο.. παιρνουν το νυστερι, σου ανοιγουν την κοιλια κ σε 3 λεπτα βγαζουν το μωρο. Και δυστυχως στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν υπαρχουν κ πολλοι γιατροι να προτεινουν απο μονοι τους VBAC .. εδω οι περισσοτεροι δεν το δεχονται ουτε καν αν το ζητησει η εγκυος.

Οποτε στην περιπτωση του μαλλον ισχυει το αντιθετο.. γιατι να κανει ΦΤ την στιγμη που μπορει να με ξεπεταξει σε 5 λεπτα με ενα προγραμματισμενο χειρουργειο???

Οσο για το νοσοκομειο αν θα πληρωθει η οχι νομιζω οτι ποσως ενδιαφερει τον καθε γιατρο.. στο δημοσιο ταμειο θα μπουν τα λεφτα οχι στην τσεπη του.

Οσο για τον αναισθησιολογο απ΄οτι μαθαινω στανταρ τα παιρνουν εκει.. σημερα παλι συναντησα φιλη που θα γεννησει εκει κ ο γιατρος της ειπε οτι οι αναισθησιολογοι εχουν ταριφα 250 ευρω. Κ να σημειωσω οτι στο γιατρο αυτο εχει ξαναγεννησει (οπως κ εγω το πρωτο μου παιδι) κ δεν ειχε ζητησει φραγκο (σε αλλο δημοσιο νοσοκομειο, απλα τωρα αλλαζει):(

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα πήγα στον γιατρό και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. ηταν πολύ ομιλητικός. με ενημέρωσε, κράτησε πλήρες ιστορικό. Μάλιστα ειχα κλείσει να πάω στο ιατρείο του αλλά την προηγούμενη μέρα παρουσίασα καφέ υγρά και τον πήρα τηλέφωνο και με είδε στο ΑΤΤΙΚο. Σκέψου δεν με είχε ξαναδεί! Δεν ξέρω μου άφησε τις καλύτερες ετνυπώσεις!

 

Επίσης κορίτσια έχω μια απορία. οσες γνωστές μου γένησσαν σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πλήρωσαν τίποτα για το δωμάτιο παρά μόνο στν γιατρό ότι είχαν συμφωνήσει. από την στιγμή που πας με το ταμείο σου είναι δωρεάν είτε κάνεις φυσιολογικό τοκετό είτε καισαρική. Μόνο ότι δώσεις στον γιατρό, Γιατί λέτε ότι δεν καλύπτει το ταμείο τον Φ.Τ και πληρώνουμε στο νοσοκομείο??

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ΤΕΒΕ εδωσα στο νοσοκομειο 300Ε.

Εχω την εντυπωση οτι το PappA και η αυχενικη πρεπει να γινουν την ιδια μερα, για να σου βγαλουν συμβατα αποτελεσματα. Για ψαξτο και λιγο καλυτερα. Εγω τις ειχα κανει ιδιωτικα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!κ εμενα μου αρεσε,κυριως η ηρεμια του,στα δημοια νομιζω πληρωνεις αν θελησεις παραπανω κατηγορια δωματιο που δεν το καλυπτει το ταμειο. πχμια φιλη πηγε σε λουξ σουιτα στο ελενα κ εδωσε 900 ευρω για το δωματιο.μια αλλη στο αλεξανδρα σε κανονικο τιποτα απο οτο ξερω η ελαχιστα

 

Καιγω αυτό ξέρω, ότι πληρώνεις αν αντί για κρεβάτι κατηγορίας Γ που δικαιολογεί το ΙΚΑ πας σε άλλη θέση!!

 

ΝατασαΖ δεν κατάλαβα τι εννοείς στο τελευταίο πόστ σου και αν απευθύνεσαι σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν σε αυτο που ειπε η Κατερινα για την παραπανω κατηγορια στα δωματια. Πληρωσα για τη γεννα (καισαρικη) στο νοσοκομειο. Δεν ξερω αν πηγαινα σε μονοκλινο, αν θα ηταν παραπανω.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

ada9 δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο,ο δικός μου τουλάχιστον ξέρω ότι κάνει επισκληρίδιο (ελπίζω να μην κάνω ΤΟΣΟ λάθος!!).

doraki καλησπέρα!σου έχει πει ποσο πανε τα δωμάτια στο Αττικό?επίσης επειδή θα κάνω καισαρική, το 1ο 24ωρο που θα ειμαι στο κρεβάτι ποιος με φροντίζει?εννοώ πλύσιμο κλπ?στο ΙΑΣΩ ήταν οι μαίες!

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα δημοσια ανεξαρτητα απ΄το ταμειο κ το δωματιο πληρωνεις καποιο ποσο για τον ΦΤ. Δεν ξεω ποσα ειναι, αλλα νομιζω πολυ λιγα αν παραμεινεις σε δωματιο που καλυπτεται απ΄το ταμειο σου.

Αν παρεις δωματιο σε καλυτερη θεση τοτε πληρωνεις τη διαφορα του δωματιου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα δημοσια ανεξαρτητα απ΄το ταμειο κ το δωματιο πληρωνεις καποιο ποσο για τον ΦΤ. Δεν ξεω ποσα ειναι, αλλα νομιζω πολυ λιγα αν παραμεινεις σε δωματιο που καλυπτεται απ΄το ταμειο σου.

Αν παρεις δωματιο σε καλυτερη θεση τοτε πληρωνεις τη διαφορα του δωματιου.

 

Είναι και ανάλογα με το ταμείο. Εγώ που έχω ΤΣΜΕΔΕ και γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, πλήρωσα τα πάντα κανονικά εκεί και στη συνέχεια πήγα και πήρα το επίδομα τοκετού που δίνει το ταμείο μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ada9 για το οικονομικό δεν έχω ρωτήσει,ξέρω ότι η αμοιβή του είναι 1500 ευρώ αλλά αφού δεν είναι τα 5000 που θα έδινα στο ΙΑΣΩ,δε με νοιάζει και πολύ.

Τώρα αυτό που λες για το ποιος θα μας φροντίζει,δεν το ξέρω,μόλις ξεκινήσω τα μαθήματα ανώδυνου,ελπίζω να το θυμηθώ και να ρωτήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πλυσιμο το κανει στανταρ το προσωπικο γιατι εχεις καθετηρες ορους κλπ.. (αν γεννησεις με καισαρικη) κ δεν μπορεις να σηκωθεις. Στο ΦΤ σηκωνεσαι κ πας στο μπανιο κ πλενεσαι μονη σου..

Μετα σηκωνεσαι κ πας κ κανεις μπανιο.. δεν θα μεινεις για παντα στο κρεβατι.. Αλλωστε μεσα στις πρωτες 24 ωρες πρεπει να σηκωθεις για να μπορεσουν τα εντερα να πανε στη θεση τους κ να λειτουργησουν.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...