Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

7 hours ago, Sentir...natureza said:

Αν ηταν η πρωτη σου γεννα τοτε παιζει ρολο και που ξεκινησε με σπασιμο νερων, θελει συνηθως περισσοτερο χρονο το σωμα. Κανονικα δινουνε τουλαχιστον 24 ωρες για να γινει διαστολη. Επισης,ισχυει οτι η επισκληριδιος μπορει να αποδειχθει σωτηρια. Γινεται καποιες φορες οι γυναικες να χαλαρωνουν οταν την κανουν και η διαστολη να προχωραει γρηγοροτερα. Βεβαια, επειδη μας διαβαζουν και δημοσια ειναι καλο να λεμε οτι ολα αυτα εχουν να κανουν με το περιβαλλον της γεννας και το πως αλληλεπιδρα με τις ορμονες, με τις αναστολες και την ανασφαλεια που δημιουργειται αλλα και με τον φοβο που εχει δημιουργηθει για τον πονο του τοκετου. Μακαρι, ολες οι μαιες να αντιλαμβανονταν ποσο σημαντικες ειναι εκεινη τη στιγμη και να προσφεραν περισσοτερη στηριξη και φυσικους τροπους ανακουφισης για να κανουν τη γυναικα να νιωσει ασφαλεια, δυναμη, αγαπη ωστε να γεννιουνται τα μωρακια με λιγοτερες παρεμβασεις και η γυναικα να εχει οσο πιο θετικη εμπειρια γινεται. 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες, δυστυχώς η δική μου μαια με αγχωνε σε όλη τη διαδικασία (ενώ το παιδί δεν έχασε ούτε μια φορά παλμους) και συνεχώς με απειλουσε ότι θα μου βάλει οκυτοκινη. Ο γιατρός δε, όταν ήρθε, ήταν ακόμα χειρότερος. Γενικα ήταν πολύ κακη η εμπειρία μου ακριβώς εξαιτίας της μαιας και του γιατρού μου που με τρομοκρατουσαν συνέχεια. Αρχής γενομένης όταν σπάσανε τα νερά που μου είπε ο γιατρός ότι αν μέσα σε 6 ώρες δεν έχει ξεκινήσει ο τοκετός θα πρέπει να πάω στο νοσοκομείο να μου κάνει πρόκληση ενώ το είχαμε συζητήσει και ήξερε ότι δεν θέλω καθόλου και ενώ την προηγούμενη μέρα είχα κάνει καλλιέργεια και είχε βγει αρνητικη. Και εγώ από εκείνη τη στιγμή που μου είπε πρόκληση σε έξι ώρες αγχωθηκα και δεν ήθελα να πάω στο νοσοκομείο καν ήθελα να γεννησω σπίτι. Καλά η συνέχεια ήταν πολύ άσχημη συμπεριφορά και από τη μαια και από το γιατρό αλλά πραγματικά δεν θέλω να τα γράψω αυτά, ούτως ή άλλως είμαι εκτός θέματος. Όσα έγραψες παραπάνω πάντως είναι  ακριβώς αυτά που σκέφτομαι από τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες, δυστυχώς η δική μου μαια με αγχωνε σε όλη τη διαδικασία (ενώ το παιδί δεν έχασε ούτε μια φορά παλμους) και συνεχώς με απειλουσε ότι θα μου βάλει οκυτοκινη. Ο γιατρός δε, όταν ήρθε, ήταν ακόμα χειρότερος. Γενικα ήταν πολύ κακη η εμπειρία μου ακριβώς εξαιτίας της μαιας και του γιατρού μου που με τρομοκρατουσαν συνέχεια. Αρχής γενομένης όταν σπάσανε τα νερά που μου είπε ο γιατρός ότι αν μέσα σε 6 ώρες δεν έχει ξεκινήσει ο τοκετός θα πρέπει να πάω στο νοσοκομείο να μου κάνει πρόκληση ενώ το είχαμε συζητήσει και ήξερε ότι δεν θέλω καθόλου και ενώ την προηγούμενη μέρα είχα κάνει καλλιέργεια και είχε βγει αρνητικη. Και εγώ από εκείνη τη στιγμή που μου είπε πρόκληση σε έξι ώρες αγχωθηκα και δεν ήθελα να πάω στο νοσοκομείο καν ήθελα να γεννησω σπίτι. Καλά η συνέχεια ήταν πολύ άσχημη συμπεριφορά και από τη μαια και από το γιατρό αλλά πραγματικά δεν θέλω να τα γράψω αυτά, ούτως ή άλλως είμαι εκτός θέματος. Όσα έγραψες παραπάνω πάντως είναι  ακριβώς αυτά που σκέφτομαι από τότε.

Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό και απογοητευτικό αυτό που πέρασες και δυστυχώς δεν είσαι η μόνη. Θα ήταν πολυ καλό να επικοινωνουσες με το παρατηρητηριο μαιευτική βίας για να καταγραφεί η εμπειρία σου. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 10:21 ΜΜ, popi76 είπε:

Kg, γιατί μια γυναίκα να θέλει καισαρική από την αρχή; Μόνο αν είναι ανάγκη θα έλεγα εγώ. Τελικά γιατί καισαρική στο Έλενα; 

Υπάρχουν πάρα πολλές γυναίκες που για δικούς τους λόγους, αποφασίζουν να κάνουν καισαρική από την αρχή. Ο συγκεκριμένος γιατρός σαν διευθυντής χειρουργικου τομέα που είναι, φαντάζομαι ότι θα είναι και άψογος στην καισαρική γι αυτό το λέω. Αλλά στο φυσιολογικό με τίποτα.. Αξιζα να γεννήσω σαν γυναίκα του 2018 έχοντας το δικαίωμα να απολαύσω τον τοκετό μου, που δεν είχε καμία επιπλοκη και μου το στέρησε.. Ας γεννουσα και μία ώρα αργότερα δεν θα με πείραζε, αλλά όχι να πονάω για 3 ώρες χωρίς να πάρω ανάσα.. Πραγματικά από τους  πόνους δεν μπορούσα ούτε μία ανάσα να πάρω.. Λυπάμαι.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, ακούω από διάφορους πως στα δημόσια νοσοκομεία τα μωρά τα φροντίζουν οι μητέρες (αλλαγή πανα κτλ)  και τα έχουν δίπλα τους όλη την ώρα, μόνο όσα χρειάζονται θερμοκοιτίδα δλδ έχουν οι μαίες  με την ανάλογη φροντίδα, η γυναίκα μου θα γεννήσει τον άλλον μήνα στο Αττικό και θέλαμε να ξέρουμε τι παίζει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...