Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αττικό - Τζούλια θεοδωρου

Θα ήθελα την γνώμη σας θετική ή αρνητική για την γιατρό.

Γέννησα μαζί της το '14 και παρότι ήταν σε όλα άψογη κατέληξα ένα μήνα μετά τη γέννα με υπερβολική αιμορραγία σε απόξεση 2 κομματιών πλακούντα, που δεν ειχαν αποκολληθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Banana 22 γεννησες φυσιολογικα;

Ρωταω για να καταλαβω εαν αυτο που σου συνεβη ηταν σφαλμα της γιατρου ή για καποιον αλλο λογο εγινε.

Θεωρεις οτι θα μπορουσε να ειχε κανει κατι διαφορετικα;

Δεν την ξερω την Κα Θεοδωρου, αλλα ψαχνω κι εγω πληροφοριες.

Εχεις καποιο τηλ της να μου στειλεις; Εχει εξω ιατρειο;

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν γέννησες φυσιολογικά, τότε προφανώς ήταν λάθος της γιατρού σου..εμένα ο γιατρός μου, που είναι παρεπιπτόντως στο Αττικό ήλεγξε την ακεραιότητα του πλακούντα. Αν γέννησες με καισαρική δεν ξέρω τι γίνεται..πειτε όμως βρε κορίτσια εντυπώσεις από το Αττικό

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ψαχνω κ γω πληροφοριες για το αττικο τους γιατρους τις αμοιβες που τυχον παιρνουν.σε μια ομαδα στο φεισμπουκ οταν εγινε ερωτηση για το αττικο τα περισσοτερα απαντητικα σχολια ηταν αρνητικα! .

για την ιατρο τζουλια θεοδωρου που ρωταει μια κοπελα πιο πανω εχω ακουσει οτι ειναι ειδικευομενη(δεν ξερω αν τελειωσε τωρα την ειδικοτητα της) αλλα οι περισσοτερες ελεγαν θετικα σχολια σε αυτο το φορουμ.

ενημερωστε μας οσες εχετε εμπειρια απο αττικο! με το καλο σε οσες περιμενουν!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά γέννησα, απλά δεν ξέρω αν υπάρχει ως φαινόμενο σαν επιπλοκη λοχεία. π.χ. είδα οτι κάποιες κοπέλες ανέφεραν ατι τους είπαν οτι τα λόχεια μπορει να έφευγαν σε επόμενες περιόδους.Μήπως και με τον πλακούντα κάποια νήματα (γιατί έτσι το είπαν), μπορεί να έφευγαν με mitropan αργότερα΄? Το θέμα είναι οτι μάλλον ειμαι και παλι εγκυος και έχω κλείσει ραντεβού άυριο με την Θεοδώρου. Να την εμπιστευτώ? Γενικά μου την έιχε συστήσει γνωστή μου αναισθησιολόγος από το Αττικο.

Ως προς το Αττικό εγώ έμεινα υπερ το δεον ευχαριστημένη. Θέλετε να ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσιολογικά γέννησα, απλά δεν ξέρω αν υπάρχει ως φαινόμενο σαν επιπλοκη λοχεία. π.χ. είδα οτι κάποιες κοπέλες ανέφεραν ατι τους είπαν οτι τα λόχεια μπορει να έφευγαν σε επόμενες περιόδους.Μήπως και με τον πλακούντα κάποια νήματα (γιατί έτσι το είπαν), μπορεί να έφευγαν με mitropan αργότερα΄? Το θέμα είναι οτι μάλλον ειμαι και παλι εγκυος και έχω κλείσει ραντεβού άυριο με την Θεοδώρου. Να την εμπιστευτώ? Γενικά μου την έιχε συστήσει γνωστή μου αναισθησιολόγος από το Αττικο.

Ως προς το Αττικό εγώ έμεινα υπερ το δεον ευχαριστημένη. Θέλετε να ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο?

Πες μας οοοοοο, τι ξέρεις. ? Χι μαιες θηλασμος δωματια τοκετός. ? Με το καλο το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Αττικό, εμπειρία

Μαιες

Οι μαίες ήταν άψογες. Σε βοηθούσαν σε οτιδήποτε. Στο θηλασμό εμένα πήραν το μωρό και λένε έτσι θα το βάλεις, το βάζουν και αμέσως θήλασε. Δεν είχα άλλα προβλήματα με θηλασμό. Με πρόσεχαν ιδιαιτέρως λόγω της δύσκολης γέννας που είχα. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν και φοιτήτριες μαίες, οι οποίες πραγματικά σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν, συζητάνε μαζί σου. Εγώ δεν έχω κάτι αρνητικό να πω.

 

Δωμάτια

Εγώ ήμουν σε 6κλινο. Μεγάλα, φωτεινά, καθαρά δωμάτια. Το 1κλινο το είδα και είπα καλά που δεν πάω(πολύ μικρούλι).Στην αρχή ήμουν για 3 μέρες μόνη. Μετά ήρθαν και άλλες μανούλες. Προσωπικά, τις πρώτες 2 μέρες ήμουν παντελώς χάλια και γι αυτο ήταν καλα΄που ήμουν μόνη, μετά όμως πραγματικά καλά που ηρθε κόσμος. Έμεινα παραπάνω στο νοσοκομείο λόγω ίκτερου μωρού και δεν θα την πάλευα , αν δεν ήταν οι άλλες κοπέλες να κουβεντιάζουμε.

 

Τοκετος

Το μωρό έβγαινε με το κεφάλι προς τα μέσα και ταλαιπωρήθηκα γιΑτι η γιατρός μου το γύριζε με τα χέρια. Ωστόσο, ήταν αναισθησιολόγοι διαρκώς, μαίες και η γιατρός που πηγαινοερχόταν. Το προσωπικό άψογο. Σου συζητούσαν, σε ρωτουσαν. Στο τέλος είπα δεν αντεχω άλλο βάλτε όσο περισσότερο επισκληρίδιο γίνεται και η γιατρός μου είπε "Έχεις δικαίωμα να μην πονάς." Αυτό ήταν δεν κατάλαβα τίποτα στις εξωθήσεις. Τον άντρα μου τον άφησαν να μείνει , αλλά ήταν τόσο χάλια που έβαζε η γιατρός τα χέρια να γυρίζει το μωρό,που είπε με νόημα στη μαία, βγάλτον έξω.

 

Παιδίατροι

Απο τα σημαντικότερα. Τρεις γιατροί έμπεροι νεογνολόγοι έβλεπαν το μωρό κάθε μέρα. Και επειδή ανέβασε ίκτερο, μείναμε άλλες 2 μέρες μέσα με διαρκή παρακολόυθηση. Σε αυτό βάζουν τα γυαλιά σε όλα τα ιδιωτικά!!!

 

Ό,τι άλλο θέλετε ρωτάτε..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δλδ εξακλινα στο αττικο? υπηρχαν διαθεσιμα κ.αλλα δωματια(μονοκλινο δικλινο τετρακλινο η οχι κ σε βαλαν εκει? κ για τη γιατρο παιρνει συγκεκριμενη αμοιβη στις επισκεψεις κ την παρακολουθηση τοκετου? ευχομαι με το καλο κ το νεο μελος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως που γεννησα στο Αττικο το 2012 δεν εχω καποιο παραπονο. Τωρα βεβαια δεν ξερω τι παιζει, αλλα αν μεινω εγκυος εκει θα ηθελα να γεννησω παλι.

Παντως η λιστα με τους μαιευτηρες - γυναικολογους που συνεργαζονται με το νοσοκομειο ειναι πολυ παλια και πολλοι εχουν αλλαξει.

Για τον Χρελια εχετε ακουσει κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μελλοντικές,

 

Διανύω την έκτη βδομάδα της εγκυμοσύνης μου και ακόμη δεν έχω κατασταλάξει στον γιατρό που θα εμπιστευτώ στην παρακολούθηση καθ'όλης την διάρκεια της εγκυμοσύνης, πράγμα που με στρεσάρει αρκετά και γι'αυτό θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Για καθαρά οικονομικούς λόγους και όχι μόνο θέλω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα στο Π.Γ.Ν. Αττικόν.

 

Η γυναικολόγος μου η οποία με παρακολουθεί εδώ και έξι χρόνια εργάζεται σε ιδιωτικό μαιευτήριο.  

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα την δική σας συνδρομή όσον αφορά δικές σας εμπειρίες με γιατρούς στο εν λόγω νοσοκομείο και όλα τα παρελκόμενα.

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει κάποια forum αρκετά παλιά όμως και έκτοτε έχουν περάσει αρκετά χρόνια. 

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!Αν και δεν έχω επισκεφθεί ποτέ τη  γυναικολογική-μαιευτική στο Αττικό έχω τις κουμπαρες μου (2) και 1 φίλη που γέννησαν ή θα γεννήσουν εκεί (4 παιδιά στο σύνολο την τελευταία 3ετια).Έχω ακούσει τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στις 15 Μάη γενναω στο Αττικό το τρίτο μου παιδάκι με καισαρική όπως και τα προηγούμενα....Με παρακολουθούν στα εξωτερικά ιατρεία και μου είπαν ότι θα μου κάνει την καισαρική ο κ.Χρέλιας....Θέλω να μου πείτε τις εμπειρίες σας από καισαρική με αυτόν τον γιατρό...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το forum, πιστεύω πως η ανταλλαγή απόψεων (με το καλό επίπεδο που βλέπω εδώ) μόνο καλό μπορεί να κάνει ειδικά στην μπερδεμένη χώρα που ζούμε. Είναι η πρώτη μου επικοινωνία εδώ και ήδη νιώθω να έχω βρει καλή παρέα! Δεν είμαι μαμά θέλω να γίνω όμως σύντομα και αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει πρόσφατες εμπειρίες στην γυναικολογική του Αττικόν. Εγώ εργάζομαι στο ίδιο νοσοκομείο ως βιολόγος. Δεν έχω ακούσει ποτέ σχόλια για την κλινική ούτε αρνητικά ούτε θετικά. Θα ήθελα να εμπιστευτώ για την εγκυμοσύνη και τη γέννα μου ένα δημόσιο νοσοκομείο και αναρωτιέμαι αν οι γιατροί της μαιευτικής του Αττικόν είναι καλοί και αν έχω ελπίδες να πέσω σε ανθρώπους και όχι "φακελάκηδες"! Κάθε σχόλιο σας θα με βοηθήσει πολύ!  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους !!!!ΕΕλπίζω να βοηθήσω κ εγώ με τη σειρά μου όσους προβληματιζονται. Έχω γεννήσει 2 παιδιά, το πρώτο στο αττικό με την κυρία Θεοδώρου και το δεύτερο στο Έλενα με τον κύριο Γιαλελή. Και τα 2 παιδιά με φυσιολογικό τοκετό. Όσον αφορά την παρακολούθηση της κύησης ψηφίζω Ελενα. Όσον αφορά τον τοκετό ψηφίζω αττικό. Όσον αφορά παιδιατρικες αιματολογικες εξετάσεις ψηφίζω Έλενα διότι στο αττικό επειδή υπάρχουν οι φοιτητές ταλαιπωρούνται τα μωράκια στις αιμοληψίες... Η διαμονή είναι οκ και στα δύο αρκεί να επιλέξεις μονόκλινο. Αν κάνω και τρίτο παιδί θα πάω πάλι στο αττικό και στην ίδια γιατρό. Μόνο και μόνο επειδή είχα πολύ πολύ καλύτερη εμπειρία φυσιολογικού τοκετού. Σε όποια γυναίκα επιθυμεί καισαρική από την αρχή προτείνω το Ελενα.  Σας φιλώ και ελπίζω να βοήθησα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
On 1/27/2019 at 11:02 PM, K&g said:

Καλησπέρα σε όλους !!!!ΕΕλπίζω να βοηθήσω κ εγώ με τη σειρά μου όσους προβληματιζονται. Έχω γεννήσει 2 παιδιά, το πρώτο στο αττικό με την κυρία Θεοδώρου και το δεύτερο στο Έλενα με τον κύριο Γιαλελή. Και τα 2 παιδιά με φυσιολογικό τοκετό. Όσον αφορά την παρακολούθηση της κύησης ψηφίζω Ελενα. Όσον αφορά τον τοκετό ψηφίζω αττικό. Όσον αφορά παιδιατρικες αιματολογικες εξετάσεις ψηφίζω Έλενα διότι στο αττικό επειδή υπάρχουν οι φοιτητές ταλαιπωρούνται τα μωράκια στις αιμοληψίες... Η διαμονή είναι οκ και στα δύο αρκεί να επιλέξεις μονόκλινο. Αν κάνω και τρίτο παιδί θα πάω πάλι στο αττικό και στην ίδια γιατρό. Μόνο και μόνο επειδή είχα πολύ πολύ καλύτερη εμπειρία φυσιολογικού τοκετού. Σε όποια γυναίκα επιθυμεί καισαρική από την αρχή προτείνω το Ελενα.  Σας φιλώ και ελπίζω να βοήθησα. 

Ευχαριστουμε πολύ για το μήνυμα, εμένα πραγματικά με βοήθησες. Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη τι εννοείς με το "καλύτερη εμπειρία φυσιολογικου τοκετού" θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω, έχω ήδη ένα παιδάκι με ΦΤ και θα ήθελα στο επόμενο η εμπειρια μου να είναι καλύτερη γι'αυτό και ρωτάω. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι! Χαίρομαι που σε βοήθησα! Στο Έλενα ο γιατρός μου δεν το είχε με τον φυσιολογικό τοκετό, διότι δεν με βοήθησε καθόλου ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά, βαριόταν? Δεν ξέρω.. Το ίδιο και οι μαιες.. Ίσως να νυσταζαν επειδή ήταν νύχτα?? Δεν ξέρω.. Επίσης παρόλο που ήρθε ο αναισθησιολογος να μου κάνει επισκληρηδιο αποφάσισαν να μην μου κάνουν γιατί είχα τελεία διαστολή. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ούρλιαζα επί 3 ώρες από τον πόνο, το κορμί δεν μπορούσε να συνεργαστεί με το μυαλό από τον πόνο επίσης και ο γιατρός ήταν σε μια καρέκλα στο κινητό του και περίμενε εκεί μέχρι να κατέβει το παιδί μόνο του για να κάνουμε την εξωθηση. Στο Αττικό νοσοκομείο καμία σχέση! Οι μαιες, η γιατρός και η διάθεση όλων! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, K&g είπε:

Επίσης παρόλο που ήρθε ο αναισθησιολογος να μου κάνει επισκληρηδιο αποφάσισαν να μην μου κάνουν γιατί είχα τελεία διαστολή. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ούρλιαζα επί 3 ώρες από τον πόνο, το κορμί δεν μπορούσε να συνεργαστεί με το μυαλό από τον πόνο επίσης και ο γιατρός ήταν σε μια καρέκλα στο κινητό του και περίμενε εκεί μέχρι να κατέβει το παιδί μόνο του για να κάνουμε την εξωθηση. Στο Αττικό νοσοκομείο καμία σχέση! Οι μαιες, η γιατρός και η διάθεση όλων! 

Aπλα ενημερωτικα να παραθεσω οτι δεν κανουν επισκληριδιο αν εισαι σε τελεια διαστολη γιατι δεν θα εχεις την αισθηση να σπρωξεις οταν φτασει η ωρα των εξωθησεων και μετα υπαρχουν πιθανοτητες επιπλοκων (και αυξηση πιθανοτητων για καισαρικη ή χρηση εργαλειων-εμβρυουλκο, βεντουζα κλπ). Σε αυτο το κομματι δηλαδη επραξαν σωστα και μπορει να πονεσες πολυ αλλα το μωρακι σου επωφεληθηκε απο τον φυσικο τοκετο. Το απογοητευτικο ειναι οτι δεν σου παρειχαν καποια ψυχολογικη και ανακουφιστικη (πχ μασαζ) στηριξη οσο βρισκοσουν σε τοκετο. Βεβαια, ο γιατρος συνηθως χρειαζεται μονο στις τελευταιες εξωθησεις (στη πλειοψηφια ουτε τοτε) και το μωρο μια χαρα μπορει να γεννηθει και μονο του οποτε μην νοιαζεσαι που δεν ηταν απο πανω σου ολη την ωρα. Οι μαιες ειναι αυτες που θα επρεπε να ειναι διπλα σου συνεχως και να σου δινουν δυναμη και θετικη ενισχυση αλλα αν εχεις ολες σου τις αισθησεις δεν χρειαζεται καποιος να σε καθοδηγησει στο πως να σπρωξεις, το σωμα σου ξερει. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

 
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Sentir...natureza said:

Aπλα ενημερωτικα να παραθεσω οτι δεν κανουν επισκληριδιο αν εισαι σε τελεια διαστολη γιατι δεν θα εχεις την αισθηση να σπρωξεις οταν φτασει η ωρα των εξωθησεων και μετα υπαρχουν πιθανοτητες επιπλοκων (και αυξηση πιθανοτητων για καισαρικη ή χρηση εργαλειων-εμβρυουλκο, βεντουζα κλπ). Σε αυτο το κομματι δηλαδη επραξαν σωστα και μπορει να πονεσες πολυ αλλα το μωρακι σου επωφεληθηκε απο τον φυσικο τοκετο. Το απογοητευτικο ειναι οτι δεν σου παρειχαν καποια ψυχολογικη και ανακουφιστικη (πχ μασαζ) στηριξη οσο βρισκοσουν σε τοκετο. Βεβαια, ο γιατρος συνηθως χρειαζεται μονο στις τελευταιες εξωθησεις (στη πλειοψηφια ουτε τοτε) και το μωρο μια χαρα μπορει να γεννηθει και μονο του οποτε μην νοιαζεσαι που δεν ηταν απο πανω σου ολη την ωρα. Οι μαιες ειναι αυτες που θα επρεπε να ειναι διπλα σου συνεχως και να σου δινουν δυναμη και θετικη ενισχυση αλλα αν εχεις ολες σου τις αισθησεις δεν χρειαζεται καποιος να σε καθοδηγησει στο πως να σπρωξεις, το σωμα σου ξερει. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Εμένα παντως μου καναν συμπληρωματικη δόση επισκληριδιου 10 λεπτα πριν βγει το μωρο και ευτυχως γιατι ειχα παραλυσει τοσο πολυ απο τον πονο που δεν μπορουσα με τιποτα να συνεργαστω και φυσικα με τιποτα να σπρωξω και ακομα δεν θα ειχα γεννησει αν δεν μου ειχαν κανει. Με την επισκληριδιο ενιωθα τις συσπασεις κ ηξερα ποτε να σπρωξω απλως είχε φυγει αυτος ο τρομαχτικος πόνος - και η λέξη πόνος λιγη ειναι για να περιγραψει αυτό το πραγμα. Τουλαχιστον στην περιπτωση μου αυτα ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εμένα παντως μου καναν συμπληρωματικη δόση επισκληριδιου 10 λεπτα πριν βγει το μωρο και ευτυχως γιατι ειχα παραλυσει τοσο πολυ απο τον πονο που δεν μπορουσα με τιποτα να συνεργαστω και φυσικα με τιποτα να σπρωξω και ακομα δεν θα ειχα γεννησει αν δεν μου ειχαν κανει. Με την επισκληριδιο ενιωθα τις συσπασεις κ ηξερα ποτε να σπρωξω απλως είχε φυγει αυτος ο τρομαχτικος πόνος - και η λέξη πόνος λιγη ειναι για να περιγραψει αυτό το πραγμα. Τουλαχιστον στην περιπτωση μου αυτα ισχυουν.

H αληθεια ειναι οτι αν εχεις κανει επισκληριδιο και φυγει η επιδραση της τοτε αισθανεσαι πιο εντονα τον πονο για 2 λογους. Πρωτον, δεν συνηθισες σταδιακα τον πονο οσο περνουσε η ωρα και οσο οι συσπασεις αυξανοντουσαν σταδιακα αλλα εκει που δεν ενιωθες τιποτα ξαφνικα αρχισες να νιωθεις κατ'ευθειαν τις εντονες συσπασεις. Δευτερον, οταν γινεται επισκληριδιος διαταρασσεται η ορμονικη ισορροπια του σωματος τη συγκεκριμενη στιγμη και δεν παραγονται οι απαραιτητες ενδορφινες που σε βαζουν σε μια αλλη κατασταση συνειδησης και αντοχης του πονου. Επιπλεον, λογω των εντονων αυτων δυσαρεστων αισθησεων μπαινεις σε μια κατασταση φοβου και πανικου που δεν βοηθανε καθολου στην διαχειριση του πονου αλλα τον κανουν χειροτερο. Αν ολα αυτα συνοδευονται και απο ορο οξυτοκινης δεν ειναι καθολου περιεργο να νιωσεις αυτους τους πονους σαν κατι τρομακτικο.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza said:

H αληθεια ειναι οτι αν εχεις κανει επισκληριδιο και φυγει η επιδραση της τοτε αισθανεσαι πιο εντονα τον πονο για 2 λογους. Πρωτον, δεν συνηθισες σταδιακα τον πονο οσο περνουσε η ωρα και οσο οι συσπασεις αυξανοντουσαν σταδιακα αλλα εκει που δεν ενιωθες τιποτα ξαφνικα αρχισες να νιωθεις κατ'ευθειαν τις εντονες συσπασεις. Δευτερον, οταν γινεται επισκληριδιος διαταρασσεται η ορμονικη ισορροπια του σωματος τη συγκεκριμενη στιγμη και δεν παραγονται οι απαραιτητες ενδορφινες που σε βαζουν σε μια αλλη κατασταση συνειδησης και αντοχης του πονου. Επιπλεον, λογω των εντονων αυτων δυσαρεστων αισθησεων μπαινεις σε μια κατασταση φοβου και πανικου που δεν βοηθανε καθολου στην διαχειριση του πονου αλλα τον κανουν χειροτερο. Αν ολα αυτα συνοδευονται και απο ορο οξυτοκινης δεν ειναι καθολου περιεργο να νιωσεις αυτους τους πονους σαν κατι τρομακτικο.

Εμένα ήταν τελείως άλλη περίπτωση. Δεν έκανα όρο οκυτοκινης. Και έκανα επισκληριδιο μετά από πολλές ώρες πολύ ισχυρών συσπασεων (όσο ισχυρών πάει σύμφωνα με τον μετρητή έντασης που σου βάζουν) και πόνων εξίσου ισχυρών με αυτούς που ένιωσα μετά το πέρας τη επίδρασης της επισκληριδιου και πριν μου την ανανεωσουν. Ο λόγος που έκανα ήταν επειδή δεν αντεχα άλλο και λιποθυμουσα. Με το που έκανα την πρώτη επισκληριδιο το σώμα συνεργάστηκε και η διαστολή προχώρησε πολύ γρήγορα - σκέψου πριν είχα 9 ώρες πόνων χωρίς καθόλου διαστολή (0) ούτε εξάλειψη. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εγώ ήμουν πολύ αποφασισμένη να προσπαθήσω χωρίς επισκληριδιο και πλέον σκέφτομαι πως απλά ήμουν πολύ τυχερή που είχα πρόσβαση σε αυτήν γιατί το σώμα μου δεν συνεργαζοταν με τίποτα, σκέψου είχα φουλ διαστολή και δεν ένιωθα καθόλου μα καθόλου την ανάγκη να σπρωξω απλώς λιποθυμουσα από τον πόνο. Οπότε, στην δική μου περίπτωση, η επισκληριδιος αποδείχτηκε σωτηρια. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει σχέση και το γεγονός ότι τα νερά ειχαν σπάσει πολλές ώρες πριν ξεκινήσει ο ενεργός τοκετός και οι συσπασεις ήταν πολύ άγριες από την αρχή. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, εγώ εκ των υστέρων, και πάρα το γεγονός ότι εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχω καλή ανοχή στον πόνο, είμαι ευγνώμων που είχα δυνατότητα για επισκληριδιο γιατί απλά το σώμα μου δεν υπακουγε σε καμία εντολή προτου την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Εμένα ήταν τελείως άλλη περίπτωση. Δεν έκανα όρο οκυτοκινης. Και έκανα επισκληριδιο μετά από πολλές ώρες πολύ ισχυρών συσπασεων (όσο ισχυρών πάει σύμφωνα με τον μετρητή έντασης που σου βάζουν) και πόνων εξίσου ισχυρών με αυτούς που ένιωσα μετά το πέρας τη επίδρασης της επισκληριδιου και πριν μου την ανανεωσουν. Ο λόγος που έκανα ήταν επειδή δεν αντεχα άλλο και λιποθυμουσα. Με το που έκανα την πρώτη επισκληριδιο το σώμα συνεργάστηκε και η διαστολή προχώρησε πολύ γρήγορα - σκέψου πριν είχα 9 ώρες πόνων χωρίς καθόλου διαστολή (0) ούτε εξάλειψη. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εγώ ήμουν πολύ αποφασισμένη να προσπαθήσω χωρίς επισκληριδιο και πλέον σκέφτομαι πως απλά ήμουν πολύ τυχερή που είχα πρόσβαση σε αυτήν γιατί το σώμα μου δεν συνεργαζοταν με τίποτα, σκέψου είχα φουλ διαστολή και δεν ένιωθα καθόλου μα καθόλου την ανάγκη να σπρωξω απλώς λιποθυμουσα από τον πόνο. Οπότε, στην δική μου περίπτωση, η επισκληριδιος αποδείχτηκε σωτηρια. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει σχέση και το γεγονός ότι τα νερά ειχαν σπάσει πολλές ώρες πριν ξεκινήσει ο ενεργός τοκετός και οι συσπασεις ήταν πολύ άγριες από την αρχή. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, εγώ εκ των υστέρων, και πάρα το γεγονός ότι εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχω καλή ανοχή στον πόνο, είμαι ευγνώμων που είχα δυνατότητα για επισκληριδιο γιατί απλά το σώμα μου δεν υπακουγε σε καμία εντολή προτου την κάνω.

Αν ηταν η πρωτη σου γεννα τοτε παιζει ρολο και που ξεκινησε με σπασιμο νερων, θελει συνηθως περισσοτερο χρονο το σωμα. Κανονικα δινουνε τουλαχιστον 24 ωρες για να γινει διαστολη. Επισης,ισχυει οτι η επισκληριδιος μπορει να αποδειχθει σωτηρια. Γινεται καποιες φορες οι γυναικες να χαλαρωνουν οταν την κανουν και η διαστολη να προχωραει γρηγοροτερα. Βεβαια, επειδη μας διαβαζουν και δημοσια ειναι καλο να λεμε οτι ολα αυτα εχουν να κανουν με το περιβαλλον της γεννας και το πως αλληλεπιδρα με τις ορμονες, με τις αναστολες και την ανασφαλεια που δημιουργειται αλλα και με τον φοβο που εχει δημιουργηθει για τον πονο του τοκετου. Μακαρι, ολες οι μαιες να αντιλαμβανονταν ποσο σημαντικες ειναι εκεινη τη στιγμη και να προσφεραν περισσοτερη στηριξη και φυσικους τροπους ανακουφισης για να κανουν τη γυναικα να νιωσει ασφαλεια, δυναμη, αγαπη ωστε να γεννιουνται τα μωρακια με λιγοτερες παρεμβασεις και η γυναικα να εχει οσο πιο θετικη εμπειρια γινεται. 

 
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με αυτό που λέτε, εγώ έκανα να γεννήσω 11 ώρες το πρώτο μου παιδί. Μου έκαναν 2 φορές επισκληριδιο τη μικρότερη δυνατή δόση, που στην ουσία στους δυνατούς πόνους δεν μου έκανε απολύτως τίποτα και στις τελικές εξωθησεις ήμουν χωρίς αναισθησία. Όταν έρχονταν οι πόνοι ένιωθα σα να φεύγει η ψυχή από το σώμα και μου κοβόταν η ανάσα. Η μαία μου ήθελε να πονάω για να κατέβει το παιδί κ να μην καταλήξω σε καισαρική. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.. Κατά τη διάρκεια του τοκετού μου έβαλε αρκετές φορές χέρι ή μαία και με άνοιγε με το χέρι της οπότε ένιωσα ότι ήθελε να επισπεύσει τη διαδικασία κ ότι δεν περίμενε να αυξηθεί η διαστολή από μόνη της φυσιολογικά. Μπορεί να συμβεί αυτό η απλά ήταν η ιδέα μου; δλδ μπορεί η μαία με το χέρι της να σε ανοίξει πιο γρήγορα; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...