Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρά νήπια ή Παιδικός για δεύτερη χρονιά?


Recommended Posts

Eμείς πήγαμε προνήπιο στο παιδικό που πήγαινε. Ξέρω και από άλλες μαμάδες με μεγαλύτερα παιδιά ότι γίνεται πολύ καλή προετοιμασία για το νηπιαγωγείο, οπότε προτίμησα να μην τον αλλάξω!

Μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο κανένα, και ο ίδιος πάει πολύ ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γνώμη μου είναι να τις αφήσεις στον παιδικό για προνήπιο. Επειδή στα νηπιαγωγεία δεν γίνεται συνήθως τμήμα προνηπίων, παρακολουθούν τμήμα νηπίων και κατά τη γνώμη μου χάνουν την περίφημη χρονιά του προνηπίου, όπου είναι ευκαιρία να μάθει το παιδί πολλά πολλά πράγματα χωρίς να αναλωθεί σε προγραφικές ασκήσεις κλπ. Αν είσαι ευχαριστημένη από τον παιδικό, άφησέ τις εκεί.

Στο νήπιο όμως πρέπει να πάνε σε ένα νηπιαγωγείο, σου το συστήνω ως ..... παθούσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως να πω οτι,,,με τη λογικη οτι περσυ η κορημου (φετος παει κανονικα νηπιο) πηγαινε παιδικο σταθμο βλεποντας τη δουλεια που γινεται στο νηπιο θα ηθελα να τη στειλω απο προνηπιο στο νηπιαγωγειο,,δε συγκρινεται με το τι γινεται στους παιδικους σταθμους οσο καλος και να ειναι,,και του χρονου που η μικρη ειναι σε ηλικια προνηπιου αιτηση θα κανω για προνηπιο ασχετα οτι δε θα την παρουνε γιατι δε παιρνουνε στο δυγκεκριμενο νηπιο ειναι λιγες οι θεσεις και για το νηπιο οποτε εχουνε προτεραιοτητα,,,οποτε αν εχετε την δυνατοτητα να σας παρουνε προνηπιο σα μαμα μιλαω παντα δοκιμαστε το,,,ειναι πολυ καλυτερο,,,,

 

βερενικη μου στα προνηπια δεν εχουνε τις ιδιες απαιτησεις οπως στα νηπια και οι προγραφικες ασκησεις,,,,δεν ειναι τοσο πολλες,,τουλαχιστον σε εμας,,,μακαρι να επαιρναν προνηπια μακαρι,,,το λεω και το πιστευω,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, στο δικό μας παιδικό σταθμό (παίρνει παιδάκια από 2 ετών) έχει, σε διαφορετικό κτίριο, τμήμα προνηπίου και τμήμα νηπιαγωγίου (αναγνωρισμένο). αυτό το προνήπιο τί διαφορά έχει από δημόσιο νηπιαγωγείο με προνήπια, αφού λέτε ότι οι απαιτήσεις στα προνήπια και τα νήπια δεν είναι οι ίδιες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

 

sofi@p στον δικό σας π.σ. απ' ότι κατάλαβα υπάρχει ξεχωριστό τμήμα για τα προνήπια και άλλο για τα νήπιο.

Έγώ αναρωτιέμαι εάν θα πρέπει να κάνω αίτηση σε νηπιαγωγείο (δηλ. στην ουσία θα παρακολουθήσουν 2 χρονιές το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου) ή αν θα ήταν καλό να τις αφήσω και 2η χρονιά στον παιδικό σταθμό (δημόσιος). Οι εγκαταστάσεις, δεν το συζητώ, πολύ καλύτερες από το κάθε νηπιαγωγείο, το ωράριο επίσης καθώς και το φαγητό, αλλά δεν ξέρω τί προετοιμασία γίνεται για το νηπιαγωγείο. Θα κάνουν και τίποτα πιο σοβαρό ή θα δίνουν βάση στο παιχνιδι?

 

yasemi, ακριβώς αυτό που γράφεις σκέφτομαι κ εγώ.

 

Εάν μπορεί και καμία νηπιαγωγός διαθέσιμη να μας πει τη γνώμη της!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

 

sofi@p στον δικό σας π.σ. απ' ότι κατάλαβα υπάρχει ξεχωριστό τμήμα για τα προνήπια και άλλο για τα νήπιο.

Έγώ αναρωτιέμαι εάν θα πρέπει να κάνω αίτηση σε νηπιαγωγείο (δηλ. στην ουσία θα παρακολουθήσουν 2 χρονιές το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου) ή αν θα ήταν καλό να τις αφήσω και 2η χρονιά στον παιδικό σταθμό (δημόσιος). Οι εγκαταστάσεις, δεν το συζητώ, πολύ καλύτερες από το κάθε νηπιαγωγείο, το ωράριο επίσης καθώς και το φαγητό, αλλά δεν ξέρω τί προετοιμασία γίνεται για το νηπιαγωγείο. Θα κάνουν και τίποτα πιο σοβαρό ή θα δίνουν βάση στο παιχνιδι?

 

yasemi, ακριβώς αυτό που γράφεις σκέφτομαι κ εγώ.

 

Εάν μπορεί και καμία νηπιαγωγός διαθέσιμη να μας πει τη γνώμη της!!!!!!!!!!!

ναι, σε εμάς υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα αλλά από πέρυσι ακόμη κάνουν προγραφικές ασκήσεις και φέτος στο προνήπιο ξέρουν να γράφουν όλα τα γράμματα (μικρά και κεφαλαία) και να γράφουν και το ονομά τους. επίσης ξέρουν και τα αγγλικά γράμματα (κεφαλαία). ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί καλύτερη προετοιμασία να κάνεις για το νηπιαγωγείο. του χρόνου τί θα μάθουν δηλαδή? να διαβάζουν? και στη Α΄δημοτικού? πολύ φοβάμαι ότι εκεί θα βαρεθούν γιατί θα τα ξέρουν ήδη και θα μας γυρίσει μούμερανγκ όλο αυτό.

και να μην ξεχνάμε ότι έχουν μάθει και τους αριθμούς και κάνουν και προμαθηματικές ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη γνώμη μου την έχω εκφράσει πολλές φορές.

 

Νηπιαγωγείο και πάλι νηπιαγωγείο!

 

Η δουλειά που γίνεται είναι πολύ καλύτερη, πιο οργανωμένη και πιο προσανατολισμένη σε εκπαιδευτικούς στόχους.

Τα παιδιά είναι μαζί με τα νήπια, πράγμα που μόνο θετικό είναι και για τις 2 ομάδες. Κάνουν τις ίδιες δραστηριότητες αλλά δεν έχουν οι εκπαιδευτιοί τις ίδιες απαιτήσεις.

Το πρόγραμμα δεν είναι ποτέ το ίδιο στο νηπιαγωγείο. Διαμορφώνεται ανάλογα με τα παιδιά που έχεις μπροστά σου. Ακόμα και ο ίδιος εκπαιδευτικός στόχος μπορεί να διδαχτεί με 1002 διαφορετικο΄λυς τρόπους!

 

Όσο για προετοιμασία για το δημοτικό........ ΔΕΝ χρειάζεται καμία προετοιμασία. Το νηπιαγωγείο είναι όχι απλά αρκετό, αλλά υπερ-αρκετό για να μπορέσει ένα παιδί να παρακολουθήσει την πρώτη δημοτικού. Θα μάθει να αναγνωρίζει το όνομα του και τα ονόματα των φίλων του, υις μέρες τις εβδομάδας, τους μήνες, τις εποχές, θα μάθει να νατιγράφει οποιαδήποτε λέξη του δείξεις, θα μάθει αριθμούς και πράξεις στην πρώτη 10άδα και τόσα άλλα πράγματα που φτάνουν και περισσεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη γνώμη μου την έχω εκφράσει πολλές φορές.

 

Νηπιαγωγείο και πάλι νηπιαγωγείο!

 

Η δουλειά που γίνεται είναι πολύ καλύτερη, πιο οργανωμένη και πιο προσανατολισμένη σε εκπαιδευτικούς στόχους.

Τα παιδιά είναι μαζί με τα νήπια, πράγμα που μόνο θετικό είναι και για τις 2 ομάδες. Κάνουν τις ίδιες δραστηριότητες αλλά δεν έχουν οι εκπαιδευτιοί τις ίδιες απαιτήσεις.

Το πρόγραμμα δεν είναι ποτέ το ίδιο στο νηπιαγωγείο. Διαμορφώνεται ανάλογα με τα παιδιά που έχεις μπροστά σου. Ακόμα και ο ίδιος εκπαιδευτικός στόχος μπορεί να διδαχτεί με 1002 διαφορετικο΄λυς τρόπους!

μήπως να ανησυχήσω ότι τα παιδιά του νηπιαγωγείου θα μείνουν πίσω λόγω της συμφοίτησης με τα προνήπια??:confused:

Link to comment
Share on other sites

μήπως να ανησυχήσω ότι τα παιδιά του νηπιαγωγείου θα μείνουν πίσω λόγω της συμφοίτησης με τα προνήπια??:confused:

 

Γιατί να μείνουν πίσω;

 

Ίσα ίσα, νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια και νιώθουν "μαγάλοι" που βοηθούν τους μικρούς και αποτελούν παράδειγμα για τους μικρούς.

 

Ο καθένας προχωρά σ΄'υμφωνα με τις δυνατότηες του, συγκρίνεται με τον εαυτό του και η πορεία του από την αρχή της χρονιάς μπορεί εύκολα να φανεί στο φάκελο του

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω βρε παιδια, εμένα πάει προνήπιο σε παιδικό σταθμό ιδιωτικό και αν μπορούμε του χρόνου, εκεί θα την στείλουμε και νήπιαγωγείο (γιατί λειτουργεί και νήπιο). Και μόνο το ότι είναι ανοιχτά ως τέλος Ιουλίου είναι για μένα τεράστιο κέρδος πρακτικό...

 

Εντιτ: βασικά, δεν είναι πλεονέκτημα, είναι μονόδρομος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, σε εμάς υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα αλλά από πέρυσι ακόμη κάνουν προγραφικές ασκήσεις και φέτος στο προνήπιο ξέρουν να γράφουν όλα τα γράμματα (μικρά και κεφαλαία) και να γράφουν και το ονομά τους. επίσης ξέρουν και τα αγγλικά γράμματα (κεφαλαία). ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί καλύτερη προετοιμασία να κάνεις για το νηπιαγωγείο. του χρόνου τί θα μάθουν δηλαδή? να διαβάζουν? και στη Α΄δημοτικού? πολύ φοβάμαι ότι εκεί θα βαρεθούν γιατί θα τα ξέρουν ήδη και θα μας γυρίσει μούμερανγκ όλο αυτό.

και να μην ξεχνάμε ότι έχουν μάθει και τους αριθμούς και κάνουν και προμαθηματικές ασκήσεις.

 

sofi@p Είναι υπέροχα αυτά που περιγράφεις αλλά αναρωτιέμαι εάν γίνεται αντίστοιχη δουλειά σε όλους τους παιδικούς σταθμούς.

 

emmaki ευχαριστώ πολύ. Ακριβώς τα ίδια μου είπε στο παρελθόν και μία γνωστή μου νηπιαγωγός. Το άλλο θεματάκι επίσης που με απασχολεί είναι ότι πρόκειται για δίδυμα. Η μία λοιπόν είναι αρκετά προχωρημένη ενώ η άλλη λίγο πιο ανώριμη πάντα σε σχέση με το μέσο όρο. Θα μπορέσει λοιπόν η μικρούλα μου να ενταχθεί εύκολα στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου? Η νηπιαγωγός έχει αυτή την ευχέρεια να ασχοληθεί και με τα παιδάκια που είναι λίιιιιιιιιγο "πίσω"?

 

peony μου, εγώ , ζω σε επαρχιακή πόλη, όλα είναι κοντά και οι γονείς μου, δόξα τω Θεώ, πάντα διαθέσιμοι. Οπότε δεν θέλω να επιλέξω κάτι έχοντας ως μοναδικό κριτήρια το ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

 

emmaki ευχαριστώ πολύ. Ακριβώς τα ίδια μου είπε στο παρελθόν και μία γνωστή μου νηπιαγωγός. Το άλλο θεματάκι επίσης που με απασχολεί είναι ότι πρόκειται για δίδυμα. Η μία λοιπόν είναι αρκετά προχωρημένη ενώ η άλλη λίγο πιο ανώριμη πάντα σε σχέση με το μέσο όρο. Θα μπορέσει λοιπόν η μικρούλα μου να ενταχθεί εύκολα στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου? Η νηπιαγωγός έχει αυτή την ευχέρεια να ασχοληθεί και με τα παιδάκια που είναι λίιιιιιιιιγο "πίσω"?

 

 

Πρώτον, εντελώς φιλικά, μην κάνεις το λάθος και συγκρίνεις τα παιδιά σου! Μπορεί να είναι δίδυμα, είναι όμως 2 διαφορετικά παιδά με διαφορετική προσωπικότητα και διαφορετικές ανάγκες το καθένα. Επίσης, πάλι εντελώς φιλικά, αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να μην τα στγκρίνεις και αν νομίζεις ότι το "πιο πίσω" αντιλαμβάνεται ότι "υστερεί", ίσως θα ήταν καλό να μην είναι στο ίδιο τμήμα.

 

Δεύτερον, το παιδί θα προχωρήσει σύμφωνα με τις δυνάμεις του και τους ρυθμούς του. Μπορεί να μην κάνει π.χ. το Ο όμορφο και στρόγγυλο, αλλά λίγο "καλικαντζαρίστικο", αλλά θα το κάνει. Μπορεί να μην μάθει πράξεις με το μυαλό μέχρι το Πάσχα, αλλά μέχρι το καλοκαίρι θα το κάνει (πάντα στην πρώτη 10άδα). Όσο για το αν μπορεί η νηπιαγωγός να ασχοληθεί, αυτή είναι η δουλειά της! Και μπορεί την ώρα των οργανωμένων δραστηριοτήτων να είναι δύσκολο καθώς θα έχει άλλα 24 παιδιά (πιθανότατα), αλλά μπορεί να το κάνει στις αυθόρμητες, όπου θα βάλει το παιδί να κάνει κάτι που θα το βοηθήσει εκεί που "υστερεί", έστω και για 5 λεπτά. Ή ένας άλλος τρόπος είναι να βάλει ένα "προχωρημένο" παιδί να "διδάξει" αυτό που "υστερεί".....

Link to comment
Share on other sites

emmaki μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Να ξέρεις ότι πάντα σε παρακολουθώ γιατί μου αρέσουν πολύ οι απόψεις και οι γνώσεις σου. Ναι, έχεις δίκιο, όσο και να μην το θέλω συγκρίνω τα παιδιά μου γιατί δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης. Πάντα έβλεπα τα κατορθώματα της πρώτης και ανησυχούσα για το πότε θα το κατακτήσει κ η δεύτερη. Και πιο πολύ για να βρω τρόπους να βοηθήσω και να ενισχύσω τη "μικρή". Το έχω καταλάβει βέβαιά ότι το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του και έχω ηρεμήσει λιγάκι. Για το δημοτικό το σκέφτομαι πολύ σοβάρα να τις στείλω σε διαφορετικά τμήματα για να μην υπάρχει η μεταξύ τους σύγκριση. Μακάρι όλες οι νηπιαγωγοί να λειτουργούν με τον τρόπο που περιγράφεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο,,οι προγραφικες ασκησεις που λετε και οι προαριθμητικες τι ακριβως ειναι???πχ φωτοτυπιες να γραψουνε το ταδε γραμμα σε ολη τη σελιδα???γιατι σε εμας οτι μαθαινουνε παντα μεσω παιχνιδιου το κανουνε,,,,η καποιας δραστηριοτητας,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο,,οι προγραφικες ασκησεις που λετε και οι προαριθμητικες τι ακριβως ειναι???πχ φωτοτυπιες να γραψουνε το ταδε γραμμα σε ολη τη σελιδα???γιατι σε εμας οτι μαθαινουνε παντα μεσω παιχνιδιου το κανουνε,,,,η καποιας δραστηριοτητας,,,,,

εκτός από το παιχνίδι (πχ να σχηματίζουν με τα σώματά τους τα γράμματα) υπάρχουν ειδικά βιβλία που κάνουν ασκήσεις (γράφουν το γραμματάκι, βρίσκουν σε ποιές λέξεις υπάρχει το γράμμα και ζωγραφίζουν την αντίστοιχη εικόνα, κόβουν λέξεις από περιοδικά κι εφημερίδες και τις κολλάνε στο ειδικό πλαίσιο κλπ κλπ). αντίστοιχα και για τα μαθηματικά. κάθε Σ/Κ έχουμε άσκηση για το σπίτι (γράμμα ή αριθμό) και εργασία από δανειστική βιβλιοθήκη (γράφουμε τίτλο, συγγραφέα και ζωγραφίζουμε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δημόσιο νηπιαγωγείο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι ασκήσεις στο σπίτι.

Επίσης πλέον δεν μιλάμε για ΠΡΟ-ανάγνωση/γαρ΄φη/μαθηματικά, αλλά για ανάγνωησ, γραφή, μαθηματικά, όπου =όλα διδάσκονται μέσω του παιχνιδιού και των εμπειριών του παιδιού (και εμπλουτίζοντας αυτές τις εμπειρίες). Τα φύλλα εργασίας και οι φωτοτυπίες περιορίζονται όσο το δυνατόν περισσότερο (τελευταία χρονιά που ήμου σε σχολείο δεν είχα δώσει όυτε μία φωτοτυπία πέρα από τα ποιήματα για τις γιορτές, τα οποία δεν τα έμαθαν στο σπίτι, αλλά στο σχολείο)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το emmaki έχει δίκιο για τις εργασίες στο σπίτι.Εμένα ο γιος μου πάει σε ολοήμερο δημόσιο νηπιαγωγείο.Μέχρι και το προνήπιο φοιτούσε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό.Πέρσι είχε ξεκινήσει στον σταθμό προγραφικές ασκήσεις.Μέχρι εδώ καλά.Κατά τα Χριστούγεννα όμως άρχισαν να μας στέλνουν κάθε Παρασκευή εργασία για το σπίτι(2-3 σελίδες προγραφικών ασκήσεων).Το παιδί , ενώ στην αρχή τα έκανε πρόθυμα αλλά με αρκετή δυσκολία , σιγά-σιγά άρχισε να "τσινάει".Άρχισε να αρνείται και τελικά να κλαίει!Εγώ αρκετά ταραγμένη , μίλησα με την διεύθυνση του σχολείου και μου είπαν πως και άλλοι γονείς έχουν παραπονεθεί και θα το δουν.Πράγματι σε λίγο καιρό σταμάτησαν οι εργασίες στο σπίτι.Δεν ξέρω εάν η παιδαγωγός έβαζε λιγότερα πράγματα μήπως ο γιος μου αντιδρούσε καλύτερα.Φέτος , χωρίς ποτέ να μας έχουν δώσει εργασία για το σπίτι(εκτός του βιβλίου κάθε Παρασκευή), τα παιδί είναι άλλο παιδί:Μετράει συλλαβές στις λέξεις , αντιγράφει οποιαδήποτε λέξη με μικρά και κεφαλαία(όχι πάντα ευανάγνωστα) και ψιλοκάνει απλές πράξεις με το μυαλό του(και την βοήθεια των δαχτύλων).Οι νηπιαγωγοί του μου λένε πως κάνει αυτά που περιμένουν για την ηλικία του και πραγματικά σκέφτομαι μήπως αυτό το κάθε πράγμα στην ώρα του είναι τελικά ο χρυσός κανόνας.Βέβαια δεν αμφισβητώ ότι ένα παιδάκι πιο προχωρημένο ίσως το ωφελούσε ένα πιο εντατικό πρόγραμμα από το προνήπιο ακόμα.Στο δικό μου παιδί του "μέσου όρου" αυτό δεν απέδωσε.

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινήσω ότι ο γιος μου πάει προνήπιο. η εργασία για το σπίτι περιορίζεται σε μισή σελίδα που δεν του παίρνει πάνω από 5 λεπτά να ολοκληρώσει. ε, δεν το λες και τραγικό...

τα υπόλοιπα τα κάνει στο σχολείο, περίπου 2 σελίδες τη βδομάδα...πάλι τραγικό δεν το λες...

Link to comment
Share on other sites

Οκ ενταξει καταλαβα,,,,τα κανουμε λοιπον απλα νομιζα οτο προγραφικες ασκησεις ειναι αυτο το βαρετο κατεμε παντα παρε μια σελιδα φωτοτυπια και γραψε μεχρι κατω το Α,,,,,το μονο που παιρνουμε στο σπιτι ειναι το βιβλιο της δανειστικης βιβλιοθηκης που κανουνε το κλασικο οπως ολοι,,,τιτλος συγγραφεας και μετα μια ζωγραφια,,,,οτι κανουνε το κανουνε στο σχολειο με διαφορους τροπους,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...