Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Xανιά


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας.Θα πάμε στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά.Έχετε υπόψιν σας ξενοδοχεία που να έχουν μέσα κουζινάκι για να ζεσταίνω το γάλα του μικρού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέλω μέσα στην πόλη των Χανίων ή στην περιοχή της Αγίας Μαρίνας.Αν έχετε να μου προτείνετε καμία άλλη περιοχή που να έχετε πάει καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.marathi-seaside-apartments.gr/el/rooms.htm

 

ή βάλε στο google Μαράθι Χανιά

 

δεν εχω παει στα συγκεκριμένα δωμάτια,

αλλα αυτο ειναι το σημείο με το καλύτερο νερό,

 

πιο ησυχία, και πολυ κοντά στην πόλη (20 λεπτά) και εχει 5 διαφορετικές παραλιούλες ! δεν πιανει ποτέ καιρό μεγάλα κύμματα ή τρομερό αέρα, επειδή είναι στο μεγαλυτερο φυσικό λιμάνι της ευρώπης την Σούδα

 

- ιδανικά δηλαδή.

 

το καλύτερο νερό/θάλασσα, εδώ και χρόνια.

 

σε αυτό το μέρος οι γονείς μου και εμείς πηγαίναμε καθε καλοκαιρι.

εχει ησυχίααααα κ ηρεμία!!!!

 

καμια σχεση με Αγ Μαρινα ή Πόλη μέσα....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μαρία.Άυριο φεύγουμε και έγω μεγάλη αγωνία σαν όταν πηγαίναμε εκδρομές με το σχολείο.Έχω 2 χρόνια να πάω διακοπές και έυχομαι να περάσουμε καλά γιατί πραγματικά το χρειάζομαι.Θα τα πούμε όταν επιστρέψουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον φθινοπωρινές θα είναι οι διακοπούλες σας. Μαζεύει κάτι σύννεφα εδώ!!. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην ξενιτευτείς στο Μαράθι είναι αρκετά μακριά από την πόλη και όπου και να θέλεις να πας θα παίρνεις το αυτοκίνητο πράγμα αρκετά κουραστικό. Να μείνετε εντός πόλεως (Παλιά Πόλη) ή το πολύ Χρυσή Ακτή, Αγίους Αποστόλους, ώστε να μην κάνετε κουραστικές μετακινήσεις. Μην κλείσετε δωμάτιο εκ των προτέρων για να τα βλέπετε πρώτα, οι τιμές τώρα θα είναι αρκετά καλές. Σε όλα αυτά τα μέρη η θάλασσα είναι στα 50-100 μέτρα και Σ/Μ και όλα. Καλή διαμονή και ελπίζω να σας αρέσει ο τόπος μας!

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σου Αμαλίτσα.Επιστρέψαμε από τις Διακοπές μας,ήταν πολύ ωραία τα Χανιά.Μείναμε στην Χρυσή ακτή,πολύ κοντά στην πόλη,γυρίσαμε σχεδόν όλα τα μέρη εκτός από τον Μπάλο (δεν πήραμε το καραβάκι που φεύγει από το Καστέλι).

Μας άρεσε πολύ,πήγαμε και στο παιδότοπο στην περιοχή Δαρατσό,δεν ήθελε να φύγει ο Γιωργάκης.Και του χρόνου να είμαστε καλά να πάμε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σκεφτομαστε να παμε διακοπες μια βδομαδα στα Χανια,γιατι ο αντρας μου σπουδαζε εκει και εχει κολλημα και γιατι εγω δεν εχω παει ποτε!

Το θεμα ειναι οτι ψαχνω για ενα ξενοδοχειο καλο , με παροχες για παιδια, που να μου κανει ορεξη , οταν κοιμιζω τα παιδια να καθομαστε σε μπαλκονακι να πινουμε τα ποτακια μας.....

 

υπαρχει τιποτα υποψιν??

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ριξε μια ματια σε αυτο--- http://www.louishotels.com/hotel_facilities_GRE_CHQ-LCPC_Louis_Creta_Princess.html

Δεν ξερω μεχρι τι ποσο διαθετεις,ειναι λιγο τσιμπιμενο αλλα αξιζει,πας εκει και χαλαρωνεις

Ειχα παει πριν 5 χρονια,η αδελφη μου καθε χρονο κι εμεις το σκεφτομασταν και για τον Αυγουστο αλλα το ταμειο ειναι μειον

4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Aν γνωριζεις αγγλικα μπορεις να δεις εδω

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g189415-d265312-Reviews-Althea_Village_Hotel-Chania_Town_Chania_Prefecture_Crete.html

 

To trip advisor ειναι ενα σαιτ που γραφουν ταξιδιωτες απ'ολο τον κοσμο. Απ'οτι εριξα μια ματια εχει καλα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαστε και την εκδοχη για χανια λογω φτηνων ακτοπλοικων,βρηκα ενα καλο ξενοδοχειο το althea village,ξερει καμμια τπτ για αυτο?

ειναι μια χαρα. εχει καλο ονομα στα Χανια και ειναι απο τα γνωστα ξενοδοχεια, νομιζω οτι θα μεινεις ευχαριστημενη και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Δεν ειναι μεσα στα χανια αλλα ειναι ενδιαμεσος σταθμος αναμεσα σε χανια και πλατανια που εχει super κινηση το καλοκαιρι. ετσι και αλλιως αν εμενες κεντρο δεν θα ειχες κοντα σου θαλασσα οποτε τωρα θα εισαι κοντα στη θαλλασα αλλα λιγο πιο μακρυα απο την παλια πολη.

δεν εχω μεινει στο ξενοδοχειο....απλα ειμαι χανιωτισσα:-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τελικά πήγατε στο althea village?

Μπορεί κάποιος να μου πει που να πάω Χανιά ( στην προκειμένη φάση με ενδιαφέρει φυσικές ομορφιές )...

Έχει χρόνια που πήγα και τα έχω ξεχάσει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγατε στο althea village?

 

Μπορεί κάποιος να μου πει που να πάω Χανιά ( στην προκειμένη φάση με ενδιαφέρει φυσικές ομορφιές )...

Έχει χρόνια που πήγα και τα έχω ξεχάσει...

τελικα ακυρωσα εκει και εκλεισα στο ZEYS VILLAGE στις 20-8 φευγω,σε αυτο βρηκα 90 με πρωινο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κλεισαμε στο villa platanias που ειναι στον Πλατανια, διπλα απο Αγια Μαρινα. Εχει κουζινακι, ειναι πανω στην παραλια με δικες του ομπρελες & ξαπλωστρες, με πισινες (που δεν με ενδιαφερουν αλλα μπορει καποια αλλη να ενδιαφερετε;))και κηπο. Πολυ καλη τιμη, και μετα τις 15/8 ακομα καλητερη! Το μονο οτι μου χρεωνουν το παρκοκρεβατο 5Ε την μερα αλλα δεν μπορω να κουβαλαω το δικο μας γιατι θα παμε με αεροπλανο!

Φευγουμε 7/8 μολις γυρισω θα σας γραψω εντυπωσεις!!!!

Για οποια ενδιαφερετε αν ψαξει στο google θα το βρει και θα δει και φωτο (εγω εκει το βρηκα)

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

:):)

δεκτη

Παιδιά Σάββατο πρωί ξεκινάμε για ΚΡΗΤΗ ( είχα ξαναπάει αλλά έχουν περάσει πολλάααααα χρόνια )..

5 νύχτες Χανιά ( λέω για Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο, Σφακειά, Λιμνούπολη ), τα βράδυα βολτούλες μέσα στα χανιά. Θα μείνουμε Σταλό

1 νύχτα Ρεθυμνο ( μονή Πρέβελης )

1 νύχτα Ηράκλειο ( Κνωσσό, θαλάσσιο Πάρκο )...

για πείτε κάτι άλλο που αξίζει να δούμε.

οι δρόμοι είναι καλοί, έχει χωματόδρομους στους παραπάνω προορισμούς ?

Υπάρχει δυνατότητα στις παραπάνω παραλίες να πάμε με κάποιο πλοιαράκι και να μην πάρουμε αμάξι ?

Οτιδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
:):)

δεκτη

Παιδιά Σάββατο πρωί ξεκινάμε για ΚΡΗΤΗ ( είχα ξαναπάει αλλά έχουν περάσει πολλάααααα χρόνια )..

5 νύχτες Χανιά ( λέω για Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο, Σφακειά, Λιμνούπολη ), τα βράδυα βολτούλες μέσα στα χανιά. Θα μείνουμε Σταλό

1 νύχτα Ρεθυμνο ( μονή Πρέβελης )

1 νύχτα Ηράκλειο ( Κνωσσό, θαλάσσιο Πάρκο )...

για πείτε κάτι άλλο που αξίζει να δούμε.

οι δρόμοι είναι καλοί, έχει χωματόδρομους στους παραπάνω προορισμούς ?

Υπάρχει δυνατότητα στις παραπάνω παραλίες να πάμε με κάποιο πλοιαράκι και να μην πάρουμε αμάξι ?

Οτιδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ

καλα να περασετε!!!! εχεις διαλεξει ομορφα μερη , απο αυτα που γραφεις μονο στο ΜΠΑΛΟ μπορεις να πας με καραβακι απο Καστελι και μαλλον να το προτιμησεις γιατι ο δρομος ειναι χωματοδρομος και θελει τζιπακι,στα υπολοιπα θα πας με αυτοκινητο. Σταλος ειναι κοντα στα Χανια και εχει κοντα απειρες παραλιες....

η μονη Πρεβελης ειναι πανεμορφη ή μαλλον πιο πολυ ηταν! δυστυχως την καψανε οποτε ...

Θαλλασιο παρκο θα ξετρελλανει το γιο σου!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ευχομαι να σου αρεσει η πολη μου και να ξαναρθετε:P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dalia, πώς είχατε περάσει σε όλα αυτά που γράφεις; Πού μείνατε; Με ενδιαφέρει η Κρήτη!

 

Kαι εγώ για Κρήτη, κλασσικά μετά τη mama-lia θα πηγαίνω και εγώ :lol::lol: Να το καθιερώσουμε. Βασικά Χανιά θα πάμε, τέλη Αυγούστου. Είχε λίγη δροσιά στην Κέρκυρα πέρισυ οπότε λέμε Κρήτη για να έχει γκαραντί ζέστη. Οπωσδήποτε θέλω εντυπώσεις από Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο. Παλεύονται από Χανιά με ημερήσιες;

 

Dalia, περιμένουμε εντυπώσεις και πού μείνατε;

 

Apricot, γράψε μας μερικές εσωτερικές πληροφορίες για Χανιά και γύρω περιοχή. Τι να μη χάσουμε. Θα καθήσουμε αρκετές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

η μονη Πρεβελης ειναι πανεμορφη ή μαλλον πιο πολυ ηταν! δυστυχως την καψανε οποτε ...

Θαλλασιο παρκο θα ξετρελλανει το γιο σου!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ευχομαι να σου αρεσει η πολη μου και να ξαναρθετε:P

 

Αpricot η Μονή Πρεβέλης κάηκε 2 μέρες αφότου πήγαμε εμείς...

Είναι περσινό το πόστ:D

Ξετρελαθήκαμε, περάσαμε τέλεια...

Ο μικρός φέτος που τους ρώτησε η δασκάλα για ένα λευκωμα αγαπημένο μέρος, έγραψε ΚΡΗΤΗ και ήταν περήφανος που μπόρεσε και το έγραψε, παρόλο που έχουμε πάει σε αρκετά μέρη στην Ελλάδα.

 

Kαι εγώ για Κρήτη, κλασσικά μετά τη mama-lia θα πηγαίνω και εγώ :lol::lol: Να το καθιερώσουμε. Βασικά Χανιά θα πάμε, τέλη Αυγούστου. Είχε λίγη δροσιά στην Κέρκυρα πέρισυ οπότε λέμε Κρήτη για να έχει γκαραντί ζέστη. Οπωσδήποτε θέλω εντυπώσεις από Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο. Παλεύονται από Χανιά με ημερήσιες;

Dalia, περιμένουμε εντυπώσεις και πού μείνατε;

 

Παιδιά όπως τα γράφω παραπάνω ήταν πολύ καλό το πρόγραμμα...Το αν παλεύονται είναι σχετικό....εμείς γενικότερα ήμαστε πολύ του γύρνα στις διακοπές μια χαρά μας φάνηκε...κάθε πρωί ξεκινούσαμε και σε από έναν προορισμό...

Ο Σταλός πολύ κοντά στα χανιά και πολλές δραστηριότητες για τα παιδιά,οπότε μετά την βολτούλα στα Χανιά ( όνειρο ), καθόμασταν για ποτάκι στο Σταλό, ο μικρός έπαιζε γκολφ...

Παιδιά το ξενοδοχείο δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή...

Ότι άλλο θελήσετε πείτε...( αρκεί να θυμάμαι διότι το αλσχαιμερ είναι προ των πυλών μάλλον :cool:)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αpricot η Μονή Πρεβέλης κάηκε 2 μέρες αφότου πήγαμε εμείς...

Είναι περσινό το πόστ:D

Ξετρελαθήκαμε, περάσαμε τέλεια...

Ο μικρός φέτος που τους ρώτησε η δασκάλα για ένα λευκωμα αγαπημένο μέρος, έγραψε ΚΡΗΤΗ και ήταν περήφανος που μπόρεσε και το έγραψε, παρόλο που έχουμε πάει σε αρκετά μέρη στην Ελλάδα

:P:pειμαι ufo....:lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...