Σοφία Τ.

Κυστη χοριοειδους πλεγματος ΚΑΙ υπερηχογενης εστια καρδιας

Recommended Posts

Αν εντοπιστουν στον Β' επιπεδου και τα δυο αυτα ευρηματα (και κανενα αλλο υποπτο) και με προηγουμενη καλη αυχενικη και γενικα φυσιολογικο ιστορικο εγκυμοσυνης και εγκυου...Ειναι κατι που εμπνεει ανησυχια;Το εχει περασει καποια κοπελα να μας πει εμπειριες...

Διαφημίσεις

Εμας μας βρήκαν 2 κύστες και μια εστία. Επειδή η αυχνενική και το Παπ Α ήταν φυσιολογικά δεν κάναμε καν αμνιο.

Πλεον οι κύστες εξαφανίστηκαν και η εστία φαίνεται αμυδρα. Είμαι στην 31η εβδομάδα.

στο μωράκι της αδερφής μου είδαν εστία στην καρδιά κι όλα τα άλλα ήταν καλά. ο γιατρός της είπε ότι με 1 εύρημα δεν κάνουν αμνιο. αν έβρισκε και 2ο εύρημα τότε θα έκαναν άμνιο. συζήτησε τις πιθανότητες με το γιατρό σου.

0qYJp3.png 

σοφία τελικά τι έγινε με την κύστη και την εστία;;έκανες αμνιοπαρακέντηση;;;τι σε συμβούλεψε ο γιατρός;;;

σε ρωτάω γιατί με ενφιαφέρει το θέμα πολύ...

Εμάς μας βρήκαν στην Β' επιπέδου υπερηχογενές έντερο και ηχογενή εστία καρδιάς. Αν και είχα καλή αυχενική έκανα αμνιο γιατί ήταν 2 τα ευρήματα, συνδεδεμένα με down και κυστική ίνωση όπως μας είπαν. Όλα καλά τα αποτελέσματα τελικά.

Τώρα καταλαβαίνω ότι μπορούσα και να μην κάνω αμνιο και να το πάρω πάνω μου γιατί ήταν λίγες οι πιθανότητες. Κανένας γιατρος όμως δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να σου πει να μην κάνεις αμνιο, είναι στανταρ διαδικασια να συστήνεται αμνιο μετά από 2 ευρήματα. Απο την άλλη όμως δεν ξέρω αν θα άντεχα το άγχος για τους υπολοιπους μήνες της εγκυμοσύνης, είναι στον άνθρωπο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!