Recommended Posts

Όχι, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα απο την αρχη. Γενικά η γιατρος μου ειναι αυστηρή και θεωρεί πως στην εξωσωματικη πρεπει να προσέχουμε παραπάνω απ'οτι σε φυσιολογική σύλληψη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου, ούτε Καν δουλειές στο σπίτι μου ειπε( όλη την εγκυμοςυνη). Σαν άρρωστη ενα Πράγμα! Μονο στη δουλεια πηγαίνω και αυτο γιατι ειναι γραφείου αλλιως....

Αχ αυτοι οι γιατροι.Μα καλα τι μεγαιρα που ειναι η δικια σου.:lol::lol:

Συνφωνω οτι πως στην εξωσωματικη θελει λιγη προσοχη παρα πανω αλλα οχι κι ετσι,η εκγυμοσυνη ειναι μια κατασταση οχι αναπηρια.που να σου ελεγα οτι εγω οδηγαω κιολας χαχααχα.εμενα μου εχει πει πλεον να περπαταω,χαλαρα εννοειτε δεν μιλαμε για τρεξιμο και αυτο γιατι κανω ενεσεις αντιπηκτικης.στην αρχη κι εμενα για 2 εβδομαδες με ειχε κρεβατι ,καναπε,πολυθρονα,να σου και τα κιλακια,αλλα πλεον επειδη ευτυχως μου εχει κατσει αψογη εγκυμοσυνη μου λεει να βγενω να κανω βολτες.και δουλιτσες αρκετες κανω σπιτι σχεδον οτι πριν αλλα με προσοχη δεν το συζητω.υπομονη κοριτσακι μου τι να πω.

6zhGp3.png?t=1&g4Roj8gf

Διαφημίσεις

Όχι, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα απο την αρχη. Γενικά η γιατρος μου ειναι αυστηρή και θεωρεί πως στην εξωσωματικη πρεπει να προσέχουμε παραπάνω απ'οτι σε φυσιολογική σύλληψη. Περπάτημα σχεδόν καθόλου, ούτε Καν δουλειές στο σπίτι μου ειπε( όλη την εγκυμοςυνη). Σαν άρρωστη ενα Πράγμα! Μονο στη δουλεια πηγαίνω και αυτο γιατι ειναι γραφείου αλλιως....

Πάντως κ εγώ παρά τη φυσιολογική σύλληψη αλλά λόγω προβλήματος τραχήλου είμαι στην ίδια φάση με σένα κι από 12εβδ. αποφεύγω περπάτημα, σκάλες, βάρη, δουλειές, σεξ ούτε για πλάκα και δουλειά πάω επίσης επειδή είναι γραφείου. Οδηγάω μεν αλλά ως εκεί γιατί είναι κοντά. Τι να κάνουμε, όλα για το μωράκι. Έχω συμβιβαστεί πια με την ιδέα και το σκέφτομαι πλέον ως ξεκούραση για τα ξενύχτια που έπονται! Διαβάζω πολλά βιβλία -εγκυμοσύνης και μη- βλέπω ταινίες, γράφω ημερολόγιο, ε, και με κανα καφέ φαγητάκι περνάει ο καιρός ευχάριστα! :D

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Κοριτσια καλημερα! Πρώτη φορά που γράφω σε αυτή την ενότητα!

Είμαι 35 ετών έγκυος 10 εβδομάδων και 4ημερων με διδυμάκια. Σημερα ζυγίστηκα κι εχω πάρει 1,200. Ξεκινησα την εγκυμοσύνη με λίγα κιλά ευτυχώς. Ο γιατρος μου είπε να φροντίσω να παρω ως 9 κιλά στο σύνολο. Για να δουμε θα τα καταφέρω;;; Τα βλεπω πιό αυστηρά τα πράγματα στις δίδυμες κυήσεις! Για το πρώτο τρίμηνο λένε πως δεν αυξάνονται οι ενεργειακές ανάγκες της εγκύου και πως δε χρειάζεται να πάρουμε βαρος. Εγώ όμως για να ειμαι ειλικρινής τρώω περισσότερο γιατι με πιάνουν τρελές ναυτίες από το απόγευμα κι έπειτα και αν δεν φάω φαγητό και το βραδυ δε θα τη βγαλω καθαρή! Αφήστε που εχω και μια άθλια γευση στο στόμα. Ισως οταν κοπούν αυτά τα άθλια συμπτώματα να εχω καλυτερο έλεγχο στη διατροφη και να τηρήσω το 9κιλο!

Καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες να εχουμε με γερά μωράκια!!!

I 'm a happy twin mom

Μόνο 9 κιλά με διδυμάκια?? Πολύ λίγα μου ακούγονται κι ειδικά εφόσον έχεις ξεκινήσει με κανονικά κιλά! Ίσως στο είπε αυτό για να κάνεις κράτει γενικά. Όπως και να χει μια δίδυμη κύηση είναι πιο απαιτητική, ωστόσο νομίζω πως κιλά παίρνεις έτσι κι αλλιώς περισσότερα σε σχέση με μονή κύηση. Επειδή η όρεξη αυξάνεται όσο περνά ο καιρός προσπάθησε όσο μπορείς να τρως σνακ υγιεινά ανάμεσα στα κυρίως γεύματα. Με το καλό!

Μόνο 9 κιλά με διδυμάκια?? Πολύ λίγα μου ακούγονται κι ειδικά εφόσον έχεις ξεκινήσει με κανονικά κιλά! Ίσως στο είπε αυτό για να κάνεις κράτει γενικά. Όπως και να χει μια δίδυμη κύηση είναι πιο απαιτητική, ωστόσο νομίζω πως κιλά παίρνεις έτσι κι αλλιώς περισσότερα σε σχέση με μονή κύηση. Επειδή η όρεξη αυξάνεται όσο περνά ο καιρός προσπάθησε όσο μπορείς να τρως σνακ υγιεινά ανάμεσα στα κυρίως γεύματα. Με το καλό!

Ναι κοριτσι... Γενικα στις δίδυμες κυήσεις το πολυ βαρος ειναι επικίνδυνο για διαβήτη λύσης, προεκλαμψία κλπ οποτε είναι ακόμη πιό αυστηροί οι γιατροι! Μεχρι σημερα καλα τα εχω παει... Τωρα που μπήκαμε στο δευτερο τρίμηνο ομως και θα αρχίζουν να παιρνουν βαρος τα ζουζούνια για να δουμε τι θα λεει η ζυγαριά! :D:D:D

I 'm a happy twin mom

Πάντως κ εγώ παρά τη φυσιολογική σύλληψη αλλά λόγω προβλήματος τραχήλου είμαι στην ίδια φάση με σένα κι από 12εβδ. αποφεύγω περπάτημα, σκάλες, βάρη, δουλειές, σεξ ούτε για πλάκα και δουλειά πάω επίσης επειδή είναι γραφείου. Οδηγάω μεν αλλά ως εκεί γιατί είναι κοντά. Τι να κάνουμε, όλα για το μωράκι. Έχω συμβιβαστεί πια με την ιδέα και το σκέφτομαι πλέον ως ξεκούραση για τα ξενύχτια που έπονται! Διαβάζω πολλά βιβλία -εγκυμοσύνης και μη- βλέπω ταινίες, γράφω ημερολόγιο, ε, και με κανα καφέ φαγητάκι περνάει ο καιρός ευχάριστα! :D

Ψιτ Ψιτ!!!!!! Κοντευεισσσσσς εεε!!!!! Με το καλο!!!!!! Πως πήγαμε με τα κιλάκια;;;;🍓🍓🍓Εγω ειμαι στα +9 και εχω ακομα 6-7 εβδομάδες.... Γκρρρ!!!

xw9Lp2.png

R8erp3.png

Ψιτ Ψιτ!!!!!! Κοντευεισσσσσς εεε!!!!! Με το καλο!!!!!! Πως πήγαμε με τα κιλάκια;;;;🍓🍓🍓Εγω ειμαι στα +9 και εχω ακομα 6-7 εβδομάδες.... Γκρρρ!!!

Ψιτ ψιτ! Αχαχαχα!!! Κοντεύω ναι!!! Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου!!

Έλα μια χαρά είσαι με 9 κιλάκια! ;)

Εγώ είμαι +12, άντε 1-2 ακόμα το πολύ οπότε νορμάλ μου φαίνονται 14 κιλάκια!

Λαθος λαθος! + 9 ημουν πριν 2μιςη εβδομάδες που πηγα στη γιατρο! Τη Δευτέρα θα με ζυγίσει παλι.. Εμείς θα κανουμε καισαρικη στις 38 εβδομάδες όποτε γλιτώνω δυο εβδομάδες κιλών χεχε! 😛και εγω αν φτάσω 14 ευτυχισμένη θα ειμαι!!!!

xw9Lp2.png

R8erp3.png

Marakiz γεννήσατε!!!!! Πως ειστεεεε;;;!!!

xw9Lp2.png

R8erp3.png

Marakiz γεννήσατε!!!!! Πως ειστεεεε;;;!!!

Καλά ειμαστε Λενάκι! ! Θηλαζω και το μωρακι είναι πολύ φαγανό!! Από κιλά πήρα 13 τλκ και μόλις γύρισα από μαιευτηριο ήμουν μειον 7 κι ένα μήνα μετά παραμένω τα ίδια, μη σου πω πως έχω τσιμπησει άλλο ένα αφού με βλέπω πιο τσουπωτη. Αν έχεις σκοπό να θηλάσεις να ξέρεις πως παίζει τρελη πείνα, νομίζω περισσότερο από την εγκυμοσύνη! ! Και είναι ανάγκη να τρως καλά με τις αυπνιες που πεφτούν!

Στην εβδομάδα σου είσαι βλέπω! ! Βρε μήπως γεννησες? Όπως και να χει με το καλό, καλές υπέροχες συγκινήσεις! !

Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάρει 18 κιλά, τώρα μετά από 6 μήνες μου έμειναν αλλά 3 να χάσω. Δεν έκανα δίαιτα, δεν γυμναζομαι,δεν θηλασα, έφυγαν μόνα τους με τα ξενύχτια

Καλησπέρα κορίτσια!Από κιλά πως πάτε?Εγω είμαι 23 εβδ.ακριβώς και πήρα 8,άρχισα λίγο να αγχώνομαι και ο γιατρός μου είπε να προσέξω.Στους πρώτους 4 μήνες είχα πάρει μόνο 3,τώρα σε 1,5 μήνα πήρα 5 :sad:

Εγώ είμαι +10 κιλά και πριν 2 μέρες έκλεισα την 30η εβδομάδα. Πήρα μπόλικα στο δεύτερο τρίμηνο αλλά εδώ κι ένα μήνα είμαι σταθερή καθότι μου παρουσιάστηκε διαβήτης κύησης και κάνω διατροφή.  Κάπως έτσι έγινε και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι 31η βδομάδα και +12κιλα. Ο γιατρός βέβαια με μάλωσε και μου είπε ότι από εδώ μέχρι τέλους να πάρω 1-2 κιλά το πολύ!  Μα είναι δυνατόν;; Εδώ, τον τελευταίο καιρό παίρνω 3 κιλά τον μήνα! Ξεκίνησα με το πιο χαμηλό φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη είχα ναυτίες που συχνά μου περνουσαν αν έτρωγα (κυρίως ψωμιά, ζυμαρικά, τυρόπιτες). Γλυκά δεν έτρωγα πολλά, η καμπύλη σακχάρου βγήκε καλή. Με ανησυχούν λίγο τα κιλάκια που πήρα ,δεν είμαι και μικρή σε ηλικία και να δω πως θα τα χάσω!! Επίσης θεωρείτε εφικτό να πάρω μόνο άλλα 2 μέχρι τον τοκετό; Με ποιον τρόπο; Πρέπει να το ράψω εντελώς; :?

• Μου αρέσει 1

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι 31η βδομάδα και +12κιλα. Ο γιατρός βέβαια με μάλωσε και μου είπε ότι από εδώ μέχρι τέλους να πάρω 1-2 κιλά το πολύ!  Μα είναι δυνατόν;; Εδώ, τον τελευταίο καιρό παίρνω 3 κιλά τον μήνα! Ξεκίνησα με το πιο χαμηλό φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη είχα ναυτίες που συχνά μου περνουσαν αν έτρωγα (κυρίως ψωμιά, ζυμαρικά, τυρόπιτες). Γλυκά δεν έτρωγα πολλά, η καμπύλη σακχάρου βγήκε καλή. Με ανησυχούν λίγο τα κιλάκια που πήρα ,δεν είμαι και μικρή σε ηλικία και να δω πως θα τα χάσω!! Επίσης θεωρείτε εφικτό να πάρω μόνο άλλα 2 μέχρι τον τοκετό; Με ποιον τρόπο; Πρέπει να το ράψω εντελώς; :?

Αν τρως ισορροπημένα μέχρι 2000 θερμίδες χωρίς πολλά ψωμιά και ζάχαρες είναι εφικτό μόνο 2-3 κιλά ακόμα. 
    Αν δεν κόψεις ψωμιά και ζάχαρες όχι! :) 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Κορίτσια βαλτε στην διατροφή σας τα φρούτα, τις σαλάτες, τα βρασμένα λαχανικά και το γιαούρτι. Πιστεύω πως είναι ιδανικά για βραδυνό και ελαφρά αν έχετε καούρες.

• Μου αρέσει 1

Εγώ πήρα συνολικά 13 ή 14 κιλά στην εγκυμοσύνη. Γέννησα  πριν 7 μήνες και Τώρα μου έχουν μείνει να χάσω 3... Γενικά δεν ήθελα να βλέπω μπροστά μου το φαγητό ούτε το νερό, παρά μόνο κάποια φρούτα και χυμούς. Μάλλον επειδή το περισσότερο βάρος το παίρνει το μωρό στο τέλος της εγκυμοσύνης, εκεί στο τέλος του 7ου μέχρι που γέννησα πεινούσα συνεχώς! Αλλά πρόσεχα πολύ τι έτρωγα : λευκό κρέας, φρούτα, λαχανικά κλπ. Γλυκά και ψωμιά με μέτρο και σπάνια. 

• Μου αρέσει 2

@Sansa Στην εγκυμοσύνη το πρωινό μου και το βραδινό μου ήταν σίγουρα γάλα με δημητριακά που με βοηθούσαν πολύ και στο στομάχι , δροσιζόμουν και χόρταινα , δεν είχα μετά όρεξη για κάτι άλλο. Επίσης έπινα και πολύ νεράκι που μου έλεγε ο γιατρός, δηλαδή 1 λίτρο νερό και 500-750μλ γάλα κάθε μέρα τα έπινα πολύ άνετα και με ευχαριστούσαν βέβαια γιατί το τελευταίο τρίμηνο ήμουν μέσα στην καρδιά του καλοκαιριου. Με το καλό κορίτσι μου, όλα να πάνε καλά! 

• Μου αρέσει 2

Εγώ είχα πάρει 10 κιλά. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 10 μηνών και μου έχει μείνει ένα κιλό να χάσω, αλλά δεν ξέρω γιατί μου είναι τόσο δύσκολο. Έχει κάτσει και δεν λέει να φύγει. Πέραν του βάρους όμως, το σώμα μου έχει αλλάξει. Έχει ανοίξει η λεκάνη μου λίγο. Αυτό το χαρακτηριστικό μάλλον ήρθε για να μείνει. Τουλάχιστον να μείνει έτσι και για το επόμενο, μην ξεχειλώσω λέω τελείως... :-D

Εγώ στην τωρινή μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 16 κιλά. 3 μήνες μετά τη γέννα μου έχουν μείνει 2. Τους 2 τελευταίους μήνες πριν την γέννα άρχισα να προσέχω για να μην βάλω 20+ κιλά.. Το ότι λένε κάποιοι ότι στο τέλος μπαίνουν τα περισσότερα κιλά νομιζω είναι μύθος. Αν προσέξεις λίγο δεν βάζεις τόσο εύκολα συν του ότι η κοιλιά έχει μεγαλώσει τόσο που δεν χωράει πολύ τροφή.. Τα περισσότερα κιλά μπαίνουν στο β τρίμηνο.

• Μου αρέσει 1

Ναι αλλάζει το σώμα μετά την εγκυμοσύνη! Επίσης δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα 7 μήνες  μετά, η κοιλιά μου είναι ακόμα κάπως πλαδαρη. Σαν να έχει ξεκολλήσει το δέρμα ένα πράγμα. Παρόλο που κάνω κοιλιακούς, προς το παρόν δε βλέπω καμιά βελτίωση. 

Εγω ειχα παρει 18κιλα ειχα φτασει 60 οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 10 σε 20μερες ειχα χασει κ 1απο τα δικα μ προ εγκυμοσυνης χωρις προσπαθεια παραμενω σταθερη στα 41.....βεβαια το σωμα μ εχει αλλαξει η λεκανη εχει ανοιξει κ η κοιλια εφιξε οταν η μικρη ηταν 6μηνων τωρα ειναι 8μιση! 

• Μου αρέσει 1

8Fh7p2.png

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εγω ειχα παρει 18κιλα ειχα φτασει 60 οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 10 σε 20μερες ειχα χασει κ 1απο τα δικα μ προ εγκυμοσυνης χωρις προσπαθεια παραμενω σταθερη στα 41.....βεβαια το σωμα μ εχει αλλαξει η λεκανη εχει ανοιξει κ η κοιλια εφιξε οταν η μικρη ηταν 6μηνων τωρα ειναι 8μιση! 

Δηλαδή Βαλεντινα έχασες 19 κιλά σε 20 μέρες;;; Μπράβο βρε θηρίο, πως τα κατάφερες; 

• Χαχαχα 1

@Gummy Bear Εμένα η κοιλιά μου επανήλθε, αλλά θυμάμαι που ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι σε άλλες κοπέλες που παρακολουθούσε πέρασε ακόμη και 1,5 χρόνος για να επανέλθει η κοιλίτσα τους, οπότε μην αγχώνεσαι. Τόσους μήνες φούσκωνε η κοιλίτσα, δεν θέλει και κάμποσο καιρό να ξεφουσκώσει; Σ' εμένα άργησε να ξεθωριάσει η μέλαινα γραμμή της κυήσεως. Τώρα αχνοφαίνεται ακόμη, αλλά εξαφανίζεται σιγά σιγά (όχι ότι με ένοιαζε και ιδιαίτερα).

Πάντως συμφωνώ κ εγώ ότι τα περισσότερα κιλά μπαίνουν στο β' τρίμηνο. Στο πρώτο είχα βάλει 1,5-2 κιλά.   

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα