Recommended Posts

τα έχω πάρει!

εχω εναν καταπληκτικο πεθερο... τι να σας λεω. καθε ευκαιρια που βρισκει με κακολογει και σχολιαζει τα κιλα μου και την κοιλια μου και λεει σε οποιον βρει μπροστα του (ή ετσι φαινεται- κλειστη κοινωνια και εγω τα μαθαινω) οτι οποτε με βλεπει μασουλαω. και οτι πρεπει να προσεχω. εχει μια μανια με την εικονα γενικοτερα- μια εμμονη θα ελεγα. μια χαρα ειμαι. αν δεν ημουν θα μου το ειχε πει ο γιατρος μου, η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος. εχω παρει 10 κιλα και σε μια βδομαδα και κατι μπαινω στον 8ο μηνα. και να ειχα παρει παραπανω κιλα τι;; τι τον νοιαζει; απο την μερα που ηρθα στο νησι ολο ασχολειτε με την εικονα μου. θα με τρελανει αυτος ο ανθρωπος. μια ημουν πολυ αδυνατη, μια ειχα παχυνει και πως ειχα γινει ετσι, στην αρχη της εκγυμοσυνης δεν ετρωγα και θα εβλαπτα το εγγονο του, τωρα τρωω πολυ και ειμαι χοντρη! αυτη η στεναχωρια που μου προκαλει σιγουρα δεν κανει καλο ουτε στο μωρο μου. χτες το βραδυ εκλαιγα μεχρι τις 2 το πρωι. αμα τον δω φοβαμαι οτι θα τον βρισω και δεν θελω να του δινω το δικαιωμα να λεει. δεν τον αντεχω. τι να κανω;

για να μην το αναλυσουμε σε αυτη την ενοτητα το θεμα γιατι και εγω οταν τα ακουω αυτα με πιανουν τα :evil::evil::evil::evil::evil: οταν θα σου το ξαναπει αυτο θα απαντησεις εγω μια χαρα νιωθω και ο αντρας μου μια χαρα με βλεπει οποτε σε οποιον δεν αρεσουμε ας κοιταει αλλου.......και τελος η συζητηση κουκλιτσα μου..... αντε τωρα εγκυμονουσα γυναικα.αλλες κοπελες πασχιζουν να αποκτησουν παιδι και εχουμε και τον καθενα να σχολιαζει το μακρυ του και το κοντο του.ευχομαι καλα γεννητουρια και με υγεια πανω απο λα για σενα και την οικογενεια σου!

Διαφημίσεις

Αν δεν υπαρχει ιατρικο θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκαμε για τα κιλα μας στην εγκυμοσυνη. Το βραβειο μας ειναι το υγιες μωρο μας, οχι τα λιγα κιλα που βαλαμε. Αν ειναι να μας τρωει το αγχος και για τα κιλα (λες και δε μας φτανουν τα αγχη μας για το αν ειναι καλα το μωρο, αν αναπτυσσεται σωστα, αν θα βγει τελειομηνο κλπ) το χουμε χασει το μπαλακι!!!!

Αν βαλουμε λιγα κιλα χωρις να καταπιεζομαστε, εχει καλως...δηλ. ακομη καλυτερα. Αν παλι εχουμε κεφι για λιγο παραπανω φαγητο γιατι να μην δωσουμε στον εαυτο μας αυτην την ευχαριστηση; Μετα βλεπουμε...δεν ξερω καμια γυναικα που μετα την γεννα ηθελε στ αληθεια να χασει κιλα και δεν το εκανε...κι ας χαθουν και με πιο αργους ρυθμους, καλυτερα και για τον οργανισμο μας. Καλα να μαστε εμεις και τα παιδακια μας κι ολα τα αλλα να πανε στον αγυριστο!!!!

Οσο για τους "καλοθεληταδες" που μας γλωσσοτρωνε, ας λυσουν πρωτα τα δικα τους θεματα κι ας ερθουν μετα να τα πουμε ενα χερακι. Αφεντη στο κεφαλι μας δε θα βαλουμε κανεναν, περα απο εμας τις ιδιες και τους συντροφους μας.

3642568b00.png

599c236a6c.png

Αν δεν υπαρχει ιατρικο θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκαμε για τα κιλα μας στην εγκυμοσυνη. Το βραβειο μας ειναι το υγιες μωρο μας, οχι τα λιγα κιλα που βαλαμε. Αν ειναι να μας τρωει το αγχος και για τα κιλα (λες και δε μας φτανουν τα αγχη μας για το αν ειναι καλα το μωρο, αν αναπτυσσεται σωστα, αν θα βγει τελειομηνο κλπ) το χουμε χασει το μπαλακι!!!!

Αν βαλουμε λιγα κιλα χωρις να καταπιεζομαστε, εχει καλως...δηλ. ακομη καλυτερα. Αν παλι εχουμε κεφι για λιγο παραπανω φαγητο γιατι να μην δωσουμε στον εαυτο μας αυτην την ευχαριστηση; Μετα βλεπουμε...δεν ξερω καμια γυναικα που μετα την γεννα ηθελε στ αληθεια να χασει κιλα και δεν το εκανε...κι ας χαθουν και με πιο αργους ρυθμους, καλυτερα και για τον οργανισμο μας. Καλα να μαστε εμεις και τα παιδακια μας κι ολα τα αλλα να πανε στον αγυριστο!!!!

Οσο για τους "καλοθεληταδες" που μας γλωσσοτρωνε, ας λυσουν πρωτα τα δικα τους θεματα κι ας ερθουν μετα να τα πουμε ενα χερακι. Αφεντη στο κεφαλι μας δε θα βαλουμε κανεναν, περα απο εμας τις ιδιες και τους συντροφους μας.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου απλά πρέπει να υπάρχει πάντα μέτρο. Εγώ βέβαια δεν είμαι τόσο άνετη με το θέμα κιλά και εγκυμοσύνη και κακώς. Ποτέ δεν έχανα εύκολα τα κιλά μου και μου έμεινε ως έμμονη ιδέα ο καθημερινός έλεγχος των κιλών μου από παλιά. Και συνεχίζει και τώρα στην εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα βάζω στόχο για πόσα κιλά θα βάλω κάθε μήνα και προσπαθώ να το τηρώ!

τα έχω πάρει!

εχω εναν καταπληκτικο πεθερο... τι να σας λεω. καθε ευκαιρια που βρισκει με κακολογει και σχολιαζει τα κιλα μου και την κοιλια μου και λεει σε οποιον βρει μπροστα του (ή ετσι φαινεται- κλειστη κοινωνια και εγω τα μαθαινω) οτι οποτε με βλεπει μασουλαω. και οτι πρεπει να προσεχω. εχει μια μανια με την εικονα γενικοτερα- μια εμμονη θα ελεγα. μια χαρα ειμαι. αν δεν ημουν θα μου το ειχε πει ο γιατρος μου, η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος. εχω παρει 10 κιλα και σε μια βδομαδα και κατι μπαινω στον 8ο μηνα. και να ειχα παρει παραπανω κιλα τι;; τι τον νοιαζει; απο την μερα που ηρθα στο νησι ολο ασχολειτε με την εικονα μου. θα με τρελανει αυτος ο ανθρωπος. μια ημουν πολυ αδυνατη, μια ειχα παχυνει και πως ειχα γινει ετσι, στην αρχη της εκγυμοσυνης δεν ετρωγα και θα εβλαπτα το εγγονο του, τωρα τρωω πολυ και ειμαι χοντρη! αυτη η στεναχωρια που μου προκαλει σιγουρα δεν κανει καλο ουτε στο μωρο μου. χτες το βραδυ εκλαιγα μεχρι τις 2 το πρωι. αμα τον δω φοβαμαι οτι θα τον βρισω και δεν θελω να του δινω το δικαιωμα να λεει. δεν τον αντεχω. τι να κανω;

Εγώ επειδή είμαι ανοικτός τύπος θα του το έλεγα ξεκάθαρα και μπροστά του με το καλύτερο μου τρόπο φυσικά. Το μήνυμα σίγουρα θα το πάρει τώρα αν θα συνεχίσει να σε κακολογεί τι να σου πω?

Εσύ απλά να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και μόνο αυτό. Και εμένα όταν είχα πει σε κάποιες από τις θείες μου ότι μέχρι το 4ο μήνα πήρα 1κιλό μου έλεγαν αποκλείεται και ότι δεν δικαιολογεί μόνο 1κιλό η κοιλια που είχα κτλ. Ε τότε απλά είπα οκ έφυγα και συνέχιζω να χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου.

Εγω παλι εχω ακριβως τα αντιθετα. Με κατηγορουν οτι δεν τρωω για να παρω κιλα και να μεγαλωσει το μωρο :mad:

Εχασα 8 κιλα αρχικα απο τους εμετους και τωρα δινω μαχη στην κυριολεξια να φαω και να τα παρω πισω. Ακομα ομως δεν ειμαι στα καλα μου.Κοντευω να μπω στον 6ο και κανω εμετους. Με αγχωνουν και δεν καταλαβαινουν ποσο δυσκολο ειναι να πεινας και να μην μπορεις να φας. Μιλαω σοβαρα, μακαρι να γινομουν φαλαινα, αρκει να μπορουσα να φαω λιγο :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

tCzbp2.png

..μαμα τωρα ξερω..

Εγω παλι εχω ακριβως τα αντιθετα. Με κατηγορουν οτι δεν τρωω για να παρω κιλα και να μεγαλωσει το μωρο :mad:

Εχασα 8 κιλα αρχικα απο τους εμετους και τωρα δινω μαχη στην κυριολεξια να φαω και να τα παρω πισω. Ακομα ομως δεν ειμαι στα καλα μου.Κοντευω να μπω στον 6ο και κανω εμετους. Με αγχωνουν και δεν καταλαβαινουν ποσο δυσκολο ειναι να πεινας και να μην μπορεις να φας. Μιλαω σοβαρα, μακαρι να γινομουν φαλαινα, αρκει να μπορουσα να φαω λιγο :(

Δεν ξέρω πως μπορεί να νιώθεις ακριβώς γιατί εγώ μέχρις στιγμής στον 4ο μήνα δεν έχω κάνει κανένα εμετό αλλά το μόνο που σου εύχομαι είναι να σταματήσουν οι εμετοί το συντομότερο για να μην ταλαιπωρείσαι και να ευχαριστηθείς στο έπακρο την εγκυμοσύνη σου. Και μην σκας για τους υπολοιπους!

Κορίτσια μη σκάτε. Ο καθένας λέει ότι θέλει, όλοι έχουν ένα παράδειγμα προς μίμιση να σας αναφέρουν (είδες η τάδε; Μόλις γέννησε και είναι σαν μοντέλο!!) και όλοι "ανησυχούν" για τα κιλά σας, είτε είναι παραπανίσια, είτε είναι λιγότερα.

Εμένα μέχρι και η μαμά μου με τη γιαγιά μου με τρέλαιναν, που σίγουρα δεν είχαν κακές προθέσεις, ότι έχω κοιλάρα και μπλαμπλαμπλα. Τελικά, κοντεύω τον 8ο και η "κοιλάρα" έγινε "μικρή κοιλίτσα", αφού είναι πολύ μικρότερη από άλλων γυναικών σε αντίστοιχο στάδιο. Απλά περίπου στον 4ο-5ο μήνα ξεπετάχτηκε απότομα από εκεί που δεν είχα φουσκώσει καθόλου. Και εγώ από εκεί που αγχωνόμουν ότι "πωπω είμαι στον 5ο και έχω πάρει 6 κιλά ενώ ο γιατρός μου έχει πει συνολικά μέχρι 9 και τι θα κάνω που είναι άπιαστος στόχος", τώρα έχω φτάσει να αγχώνομαι που δεν πήρα ούτε γραμμάριο τον τελευταίο μήνα (όλο τον 7ο είμαι σταθερά 54, δηλαδή +7 από το αρχικό μου βάρος). Περιμένω πώς και πώς να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα για υπέρηχο να δούμε το βάρος του μπέμπη και αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική αυτό το μήνα, γιατί θα τρελαθώ... Αυτό μόνο να μας νοιάζει κορίτσια μου, να είναι καλά τα μωράκια μας, τίποτα άλλο!!!

KUISp2.png

Το θέμα είναι όμως πως και σοβαρό ιατρικό θέμα να μην υπάρχει, απορρυθμίζεται ο οργανισμός (πχ ο θυρεοειδής) και καταπονείται πολύ... Τι βλάπτει όμως τελικά περισσότερο; το συνεχές άγχος για τα κιλά ή μερικά παραπάνω; :confused:

27pzp3.png

qIUIp2.png

Κορίτσια μη σκάτε. Ο καθένας λέει ότι θέλει, όλοι έχουν ένα παράδειγμα προς μίμιση να σας αναφέρουν (είδες η τάδε; Μόλις γέννησε και είναι σαν μοντέλο!!) και όλοι "ανησυχούν" για τα κιλά σας, είτε είναι παραπανίσια, είτε είναι λιγότερα.

Εμένα μέχρι και η μαμά μου με τη γιαγιά μου με τρέλαιναν, που σίγουρα δεν είχαν κακές προθέσεις, ότι έχω κοιλάρα και μπλαμπλαμπλα. Τελικά, κοντεύω τον 8ο και η "κοιλάρα" έγινε "μικρή κοιλίτσα", αφού είναι πολύ μικρότερη από άλλων γυναικών σε αντίστοιχο στάδιο. Απλά περίπου στον 4ο-5ο μήνα ξεπετάχτηκε απότομα από εκεί που δεν είχα φουσκώσει καθόλου. Και εγώ από εκεί που αγχωνόμουν ότι "πωπω είμαι στον 5ο και έχω πάρει 6 κιλά ενώ ο γιατρός μου έχει πει συνολικά μέχρι 9 και τι θα κάνω που είναι άπιαστος στόχος", τώρα έχω φτάσει να αγχώνομαι που δεν πήρα ούτε γραμμάριο τον τελευταίο μήνα (όλο τον 7ο είμαι σταθερά 54, δηλαδή +7 από το αρχικό μου βάρος). Περιμένω πώς και πώς να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα για υπέρηχο να δούμε το βάρος του μπέμπη και αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική αυτό το μήνα, γιατί θα τρελαθώ... Αυτό μόνο να μας νοιάζει κορίτσια μου, να είναι καλά τα μωράκια μας, τίποτα άλλο!!!

Στο γιο μου ειχα παλι τρελους εμετους, ειχα χασει 10 κιλα και πηρα μολις 4. Η κοιλιτσα μου ηταν ανυπαρκτη, φορουσα ρουχα που ειχα να βαλω απο το Λυκειο. Εβγαινα στην παραλια και ενιωθα μοντελο μιας και το διαστημα πριν απο την εγκυμοσυνη μου ειχα παχυνει αρκετα. Μερικες κακοπροαιρετες ελεγαν οτι το παιδι θα γεννηθει σαν γατι, μικρο κτλ. Η αληθεια ειναι πως φρικαρα λιγο αν και η γιατρος μου τον εβγαζε τελειομηνο 4100 και ψηλο μωρο. Τελικα γεννηθηκε 20 μερες νωριτερα 3200, μια χαρα δηλαδη παρολο που η κοιλια μου δεν το μαρτυρουσε.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη τωρα φουσκωσα απο τον 3ο κιολας μηνα πολυ αλλα παλι μικρη κοιλια βλεπω να κανω. Ας ειναι ομως καλα το μωρο (βεβαια αυτη τη φορα μου το βγαζει μικρο :rolleyes: ) οπως λες κι εσυ και η κοιλια ας γινει μικρη/μεγαλη οτι θελει.

edit: το πρωτο πραγμα που ρωτησα ολο αγχος μολις γεννηθηκε το μωρο ηταν "ποσα κιλα ειναι????"

[sIGPIC][/sIGPIC]

tCzbp2.png

..μαμα τωρα ξερω..

καλημέρα κορίτσια! εγω είμαι 6 εβδομάδων... με αρκετα κιλάκια παραπάνω απο το κανονικό. Με παρακολουθεί διατροφολόγος κ ελπίζω να αποφυγω τον διαβητολογο. Ο σκοπός μου είναι να μην παρω πάνω απο 5-6 κιλά μεχρι το τέλος. Για να δούμε...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια! εγω είμαι 6 εβδομάδων... με αρκετα κιλάκια παραπάνω απο το κανονικό. Με παρακολουθεί διατροφολόγος κ ελπίζω να αποφυγω τον διαβητολογο. Ο σκοπός μου είναι να μην παρω πάνω απο 5-6 κιλά μεχρι το τέλος. Για να δούμε...

Καλή δύναμη, αν έχεις και ειδικό από δίπλα σίγουρα είναι πιο εύκολο! ;)

27pzp3.png

qIUIp2.png

Καλησπέρα κορίτσια...!! Ειμαι στην 25η εβδομάδα και έχω πάρει 2,5 κιλά...Πότε θα αρχίσουν άραγε να μπαίνουν τα πολλά κιλά?? Εχω ακούσει ότι από εδώ και πέρα θα αρχίσουν να μπαίνουν ανά 2!!

μην αγχωνεστε κοριτσια πηρα παρα πολλα κιλα και τα εχασα στους τεσσερις μηνες χωρις διαιτα λογω θηλασμου

ο θηλασμος βοηθαει παρα πολυ χανεις απιστευτες θερμιδες και δεν αποθηκευεις τιποτα

Γεια σας κορίτσια,

Εγώ μόλις μπήκα στον 6ο και έχω πάρει 3,5 κιλά ουσιαστικά κοιλίτσα φάνηκε πριν από μερικές μέρες ... τρώω κανονικά και η γιατρός μου μου λέει πως όλα είναι μια χαρά!

Εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 20 κιλά και τώρα (6 μήνες μετά τον τοκετό) έχω χάσει τα 15 και συνεχίζω να χάνω χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια λόγω αποκλειστικού θηλασμού φαντάζομαι, γιατί κατά τα άλλα δεν προσέχω ιδιαίτερα (μεταξύ μας τώρα, δεν προσέχω καθόλου! :oops:).

Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα όταν μία γνωστή μου από 46 κιλά προ εγκυμοσύνης έβαλε 47 μέχρι τον τοκετο! Διπλασιάστηκε!:shock: Και ναι, τα έχασε όλα.

Για να πω την αλήθεια, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με πείραζε πολύ που είχα βάλει τόσα κιλά, και αγχωνόμουν για το πώς θα τα χάσω. Από τη στιγμή όμως που ήρθε το μωρό μου το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά, και να είμαι κι εγώ καλά για εκείνο. Τα κιλά έρχονται σε δεύτερη (και τρίτη μη σου πω) μοίρα!

Εύχομαι σε όλες τις "μανούλες εν αναμονή" με το καλό να 'ρθούν τα μωράκια σας!

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαι στην 26η βδομάδα κι έχω βάλει ήδη 11 κιλά.Παρόλα αυτά η κοιλιά μου (σύμφωνα με άλλες μανούλες) είναι σχετικά μικρή για το μήνα μου :!::!::!::!:. Δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω...Γενικά δεν έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες ούτε κάνω καταχρήσεις με τα γλυκά....η μόνη διαφορά είναι ότι σταμάτησα το γυμναστήριο που πήγαινα κάθε μέρα....είναι δυνατόν να φταίει αυτό??????

Τα νεύρα μου........(ουκ ολίγα τώρα τελευταία!!!!)

Καλημερα!

Μην σκεφτεσαι τα κιλα και την κοιλια !

Εμένα με ειχαν πριξει κυριολεκτικά!!!

"Εχεις μικρη κοιλια"

"Δεν πήρες ουτε κιλό"

"Τι μωρο θα βγάλεις"

Μια χαρα κοριτσαρα έβγαλα :-)

Το σωμα ξερει τι κανει!

Μπορει να εχεις κατακράτηση υγρών!

Αρα εισαι 6 μηνων γεμάτοι!

Απλα αν τρως περισσότερο κανε μια υγιεινή διατροφή οχι πολλα γλυκα κτλ!

Ποιος ειναι ο δικός σου προβληματισμός;

xdagp3.png

hwvMp3.png

Καλημερα!

Μην σκεφτεσαι τα κιλα και την κοιλια !

Εμένα με ειχαν πριξει κυριολεκτικά!!!

"Εχεις μικρη κοιλια"

"Δεν πήρες ουτε κιλό"

"Τι μωρο θα βγάλεις"

Μια χαρα κοριτσαρα έβγαλα :-)

Το σωμα ξερει τι κανει!

Μπορει να εχεις κατακράτηση υγρών!

Αρα εισαι 6 μηνων γεμάτοι!

Απλα αν τρως περισσότερο κανε μια υγιεινή διατροφή οχι πολλα γλυκα κτλ!

Ποιος ειναι ο δικός σου προβληματισμός;

Καλημέρα!!!

Το θέμα μου είναι ότι με άγχωσε ο γιατρός μου προχθές ότι έχω πάρει πιο πολλά κιλά από το κανονικό για το μήνα μου και ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!Πως θα καταλάβω αν είναι κατακράτηση υγρών?(τα πόδια μου από τη γάμπα και κάτω είναι τούμπανο από το καλοκαίρι - αυτό λες να ειναι???)

Ναι φαινεται κι απο αυτο!

Αν εσυ τρως το ιδιο με πριν και υγιεινά δεν υπάρχει προβλημα!

Ποσο κιλα εισαι; Γιατι και αυτο παιζει ρόλο! Αν εισαι 50-70, 75 αναλογα με το υψος κιόλας δεν πειραζει...!

Κάποιες γυναικες παιρνουν λίγα κιλα και κάποιες υπερβολικά πολλαααα! Πήρες 11 και αλλα 5-6 17 κιλα ειναι εντάξει!

xdagp3.png

hwvMp3.png

Γεια σου, fainiaki! Μη σε αγχώνουν τα κιλάκια, παρ' όλο που ο γιατρός σου είναι λίγο αυστηρός κατ' εμέ!

Εγώ είμαι τώρα 23η εβδομάδα και έχω την κοιλίτσα που βλέπεις στη φωτό, ξεκίνησα 1.68 με 56 κιλά και τώρα στον 6ο έχω πάρει 7 και είμαι 63, θεωρητικά πολλά για το μήνα μου, αλλά με κοιλιά πολύ μικρή και γενικώς δε φαίνεται στο σώμα (θα μου πεις, πού τα πήρες, στο κεφάλι;;; τι να σου πω!), οπότε και δεν αγχώνομαι! Ο γιατρός μου βέβαια είναι πολύ χαλαρός και όταν του γκρινιάζω ότι πήρα πολλά μου λέει ε, πόσα 3; Και παίρνω τ' απάνω μου :mrgreen: και συνεχίζω να τρώω! Αφού το πρόβλημά μου είναι ότι πήρα που πήρα τα κιλά, αλλά έξω στο δρόμο ακόμα να με αναγνωρίζουν ως έγκυο μέσα απ' τα ρούχα. Και στη δουλειά τα ίδια μου λένε.

Στο πρώτο τρίμηνο που ανέβαινε η ζυγαριά κιλό και μήνας είχα λίγο φρικάρει γιατί άκουγα άλλες που στο 1ο τρίμηνο δεν πήραν καθόλου κιλά (και άλλες ως τον 5ο!) και γενικώς επειδή ήμουν πάντα αδύνατη, έλεγα τι στο καλό σ' εμένα θα τύχει να πάρω τόσα πολλά; Αλλά μετά το πήρα απόφαση ότι θα πηγαίνει κιλό και μήνας απ' την αρχή (και πού 'σαι ακόμα, τώρα που θ' αρχίσουν να παίρνουν φουλ βάρος και τα μωράκια μας!) και έτρωγα υγιεινά βέβαια αλλά θεωρώ πολύ σε σχέση με τα δεδομένα μου προ εγκυμοσύνης. Να φανταστείς τρώω 5 γεύματα τη μέρα, όχι ποσότητες, αλλά τρώω! Γενικώς το αποδίδω στην αυξημένη όρεξη!

Πάντως, διαβάζω ότι με τον αποκλειστικό θηλασμό αφενός θα τα χάσουμε πολύ εύκολα, αφετέρου ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη και ειδικά αν είσαι αδυνατούλα θέλει να αποθηκεύσει λίπος για το θηλασμό (όπως προορίζει η φύση), ώστε όταν θηλάζεις αποκλειστικά μετά να καις από αυτό το λίπος το 1/3 της ημερήσιας κατανάλωσης θερμίδων και τα 2/3 από την (ακόμα πιο) αυξημένη διατροφή που θα κάνεις τότε! Οπότε άνετα και εύκολα θα μας φύγουν όλα!

Με ιδανικές προβλέψεις εγώ θα ήθελα να φτάσω τα 12, αλλά μάλλον θα τα ξεπεράσω, εύχομαι όχι πάνω από 15. Ο γιατρός μου είπε από 11 ως 16 θα είμαστε μια χαρά, όχι κάτω από 11 πάντως. Ελπίζω να μη σε ζάλισα και να ένιωσες λίγο καλύτερα!

Τα μωράκια μας να είναι γερά εύχομαι και θα μας "τρέξουν" και λίγο και όλα θα επανέλθουν!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Καλημέρα Josephine!

Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!!!

Μια χαρά είναι τα κιλά σου και η κοιλιά σου!!!!!!!!!!!

Κι εγώ στο θηλασμό έχω εναποθέσει τις ελπίδες και στο γεγονός ότι θα ξαναξεκινήσω γυμναστήριο (ελπίζω σύντομα)!!!

Το σημαντικό είναι να γεννήσουμε γερά παιδάκια και όλα τα άλλα θα γίνουν!!!!!:):):):):):):)

Aχ, ναι ο θηλασμός θα μας σώσει! Κι εγώ κάνω γιόγκα τώρα στην εγκυμοσύνη 2 φορές τη βδομάδα και πολύυυυυ περπάτημα γιατί πριν γυμναζόμουν κι εγώ και τώρα νιώθω ότι έπεσα στην απραξία. Η γιόγκα, εντάξει, είναι πολύ χαλαρή και χαλαρωτική, αλλά το περπάτημα κάτι κάνει πιστεύω! Μετά αν έχεις τη δυνατότητα να πας γυμναστήριο κι έχεις βοήθεια θα επανέλθεις πολύ γρήγορα, και ψυχολογικά και σωματικά! Εγώ ελπίζω να ξεκλέβω χρόνο να κάνω λίγο διάδρομο, έστω μισή ωρίτσα τη μέρα και βόλτες με τον μπέμπη στο σλινγκ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Γειά σας μανούλες, διανύω την 25η εβδομάδα σε δίδυμες κουκλίτσες! Με 1,62 ύψος και βαρυκόκαλη που λένε, ξεκίνησα με 62 κιλά και έφθασα μέχρι τώρα στα 76.

Στην πρώτη μου εγκυμοσίνη ξεκίνησα στα 57 κιλά και έφθασα κοντά στα 80.Πήρα και μία εβδομάδα επιπλέον μετά την ΠΗΤ. Πολύ κατακράτηση υγρών μετά τον 6ο μήνα. Τα έχασα αρκετά γρήγορα, μόνο στο στήθος είχα χαλάρωση λόγο του ότι έκοψα απότομα το γάλα.

Προσοχή στη διατροφή, χωρίς κρεπάλες με χαζές θερμίδες και όλα θα μας πάνε καλά!!!!

Γεια σας!! εγω ειμαι φρεσκια ακόμα..εχω μπει στον δευτερο και ηδη πηρα 2 κιλα!! Πειναω πολυ και τρωω παραπανω σε σχεση με πριν καθως δεν ετρωγα ποτε πολυ!! Τωρα δεν τρωω βλακειες πχ γλυκα,τσιπς κτλ αλλα τρωω μεγαλυτερες ποσοτητες και συχνα! οταν ανεβηκα στη ζυγαρια επαθα εγκεφαλικο!! Μα δυο κιλα απο τωρα??? Τι να κανω να ελεγξω την πεινα μου?? Δεν ξερω για σας αλλα κοριτσια πειναω πολυυυυυυυυυ!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα