Recommended Posts

ANGEL FACE να βουμε ενα νησι ενδιαμεσα κρητη και ροδο και να βρουμε εκει το γυμναστηριο:P

χαχαχαχ didi&k ναι!!! θα φτιαξουμε το πρωτο εν πλω γυμναστηριο..δεν ειναι κακη ιδεα αν φανταστεις οτι τις προαλες ειδα τα πρωτα περιπτερα εν πλω στο ιντερνετ και εμεινα με ανοιχτο το στομα!!! γιατι οχι και εμεις??χαχααχχα:D:D:D

Διαφημίσεις

εχω ειχα παρει 9 κιλα τα οποια κι εχασα σε 2 βδαμαδες αφοτου γεννησα, και στη πορεια εχασα αλλα 3.ολα αυτα με σωστη διατροφη και γυμναστικη φυσικα..(βεβαια στη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν εκανα γυμναστικη)

εγω στη πρωτη εγκυμοσινη ξεκινησα 50(υψος 1,70-στεκα) και οταν γεννησα(34w)ημουν 58. ενα μηνα μετα τη γεννα ημουν και παλι 50. στη δευτερη εγκυμοσινη ξεκινησα παλι 50 και εφτασα τα 60 κιλα, αλλα επανιλθα γρηγορα. εχω πολυ μικρο στομαχι και δε βαζω κιλα γιαυτο τοσο λιγα.ως παιδι ημουν συνεχια αρρωστη απο την αφαγηα με αναιμια και τετοια. . .ακομα βασανιζιομαι

Εγώ σχεδόν 21η βδομαδα κ εχω ηδη παρει 8 κιλά. Το έχασα στην αρχη γιατι εκανα διατροφή για 3 μηνες κ ειχα χάσει 7 κιλά, οποτε μετα έπεσα με τα μούτρα σε οσα ειχα στερηθεί (μέγα λαθος). Ξεκίνησα 56 κιλά (1.53 ύψος). Προσπαθώ πλεον να προσέχω καπως τι τρώω αλλα οι διακοπες δε βοήθησαν καθολου. Τωρα ευελπιστώ να μη παρω υπερβολικά πολλα κιλα απο δω κ περα. Ιδωμεν!

kqKHp2.png

egw mexri tin 20 w eixa valei 5 kg apo tin 20-28 epidei imoun sto krevati evala alla 7 arxisa k 3efevga meta tin 28 w afou fanike sti kampili glikozis oti ixa diaviti kiusis me ti diatrofi den evaza oute grammario twra sti 35w den exw valei akomi k anisixw gia tin mikroula m giati i metriseis einai mia vdomada katw.etsi k egw ipa na stamatisw na agxwnomai gia to varos simasia exei na pernoun varos ta mwrakia mas k emeis meta 8a plakw8oume sti gumnastiki...

Εγώ σχεδόν 21η βδομαδα κ εχω ηδη παρει 8 κιλά. Το έχασα στην αρχη γιατι εκανα διατροφή για 3 μηνες κ ειχα χάσει 7 κιλά, οποτε μετα έπεσα με τα μούτρα σε οσα ειχα στερηθεί (μέγα λαθος). Ξεκίνησα 56 κιλά (1.53 ύψος). Προσπαθώ πλεον να προσέχω καπως τι τρώω αλλα οι διακοπες δε βοήθησαν καθολου. Τωρα ευελπιστώ να μη παρω υπερβολικά πολλα κιλα απο δω κ περα. Ιδωμεν!

Και εγώ περίπου τα ίδια... Είμαι στην 25η και έχω πάρει 8 κιλά. (ξεκίνησα 55 κιλά με 1,66 ύψος). Ήμουν που ήμουν λαίμαργη, έκοψα και το τσιγάρο και αποθρασύνθηκα τελείως!!! Τώρα τελευταία προσπαθώ να προσέχω, το μόνο καλό είναι ότι δεν τρώω καθόλου γλυκά!!!

Μην ανησυχείς καθόλου, εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα συνολικά 20 κιλά! Ξεκίνησα από 49 κιλά και έφτασα αισίως τα 69!! Μετά από σαράντα μέρες που γέννησα είχα χάσει τα 17 χωρίς δίαιτα! ( Βοήθησε ο θηλασμός ).

κοριτσια καλησπέρα κ απο μένα..είμαι καινούργια στο foroum αρα ελπιζω να θέτω σε σωστο topic κ την δική μου απορία.. Είμαι στην 18 εβδομάδα, ξεκίνησα την εγκυμοσ μου 56 κιλα. Αρχικά έχασα 3 λόγο εμετων αλλα τώρα εφτασα πάλι τα 55.. τα κιλα τα πήρα μέσα σε ένα μήνα κ ο γιατρός μου μου είπε πως δεν παμε καλα αν τα παίρνω 2 -2 μες τον μήνα!Είναι λίγο αυστηρός ?Α να πω πωσ εχω ύψος 1,60..Επίσης ο 5 μήνας απο ποια εβδομάδα ξεκινά?

Το ιδανικό βάρος που πρέπει να πάρει μια γυναίκα κατά την εγκυμοσύνη εξαρτάται από τον Δείκτη Μάζας Σώματος, τον γνωστό BMI (από τις λέξεις Body Mass Index). Ο BMI υπολογίζεται ως εξής: Πολλαπλασιάζουμε το ύψος της γυναίκας με τον εαυτό του, π.χ. για μια γυναίκα που έχει ύψος 1,60, η πράξη είναι 1,60 Χ 1,60 = 2,56. Στη συνέχεια, διαιρούμε το βάρος της με τον παραπάνω αριθμό. Π.χ. αν η γυναίκα αυτή έχει βάρος 56 κιλά, τότε διαιρούμε 56 : 2,56 = 21,88. Αυτός ο αριθμός που προκύπτει από τις ανωτέρω δύο πράξεις είναι ο BMI, δηλ. ο Δείκτης Μάζας Σώματος.

Ο δείκτης αυτός μας δείχνει αν η γυναίκα είναι λιποβαρής, κανονικού βάρους, υπέρβαρη ή παχύσαρκη. Ειδικότερα:

BMI < 19,8 σημαίνει λιποβαρής

BMI 19,8 - 26,0 σημαίνει κανονική

BMI 26,0 - 29,0 σημαίνει υπέρβαρη

BMI > 29,0 σημαίνει παχύσαρκη

Άρα, στο παράδειγμά μας η παραπάνω γυναίκα, με BMI 21,88, θεωρείται κανονικού βάρους.

Ανάλογα με τον BMI, καθορίζεται και το ιδανικό βάρος που πρέπει να πάρει η έγκυος. Ειδικότερα:

BMI < 19,8 : Ιδανική αύξηση βάρους 13 μέχρι 18 κιλά

BMI 19,8 - 26,0 : Ιδανική αύξηση βάρους 11 μέχρι 16 κιλά

BMI 26,0 - 29,0 : Ιδανική αύξηση βάρους 7 μέχρι 11 κιλά

BMI > 29,0 : Ιδανική αύξηση βάρους 5 μέχρι 9 κιλά

Στους αριθμούς αυτούς υπάρχουν στη βιβλιογραφία ελαφρές διαφοροποιήσεις. Τα παραπάνω στοιχεία προέρχονται από το αμερικανικό Food and Nutrition Board.

Οι γυναίκες που πριν την εγκυμοσύνη είχαν βάρος λιγότερο των 50 κιλών έχουν αυξημένες πιθανότητες για πρόωρο τοκετό. Οι έγκυες που δεν παίρνουν επαρκές βάρος κατά την εγκυμοσύνη έχουν αυξημένη πιθανότητα για χαμηλό βάρος γέννησης του μωρού (λιγότερο των 2.500 gr), ενώ οι γυναίκες που είναι υπέρβαρες ή παίρνουν υπερβολικό βάρος κατά την εγκυμοσύνη έχουν αυξημένες πιθανότητες για μακροσωμία του μωρού. Αντίθετα, οι γυναίκες με κανονικό βάρος πριν την εγκυμοσύνη και κανονική αύξηση βάρους κατά την εγκυμοσύνη έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα.

Φυσικά, το θέμα είναι πολύ μεγάλο και τα παραπάνω αποτελούν απλώς μια εισαγωγή.

Χριστίνα Π. Βάντζου

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα... Αυτή την εβδομάδα μπήκα στον 6ο μήνα κύησης και είμαι 56 κιλά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 49 κιλά αλλά στον 4ο μήνα πήρα 4 κιλά μαζεμένα.. Ο γιατρός μου είπε να κόψω το βραδυνό φαγητό... Μήπως είναι λίγο υπερβολή αυτό?? Δεν μπορώ να πω οτι αυξήθηκε η όρεξη μου.. το ίδιο με πριν τρώω και προσέχω ιδιαίτερα:P:p

κορίτσια καλησπέρα... Αυτή την εβδομάδα μπήκα στον 6ο μήνα κύησης και είμαι 56 κιλά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 49 κιλά αλλά στον 4ο μήνα πήρα 4 κιλά μαζεμένα.. Ο γιατρός μου είπε να κόψω το βραδυνό φαγητό... Μήπως είναι λίγο υπερβολή αυτό?? Δεν μπορώ να πω οτι αυξήθηκε η όρεξη μου.. το ίδιο με πριν τρώω και προσέχω ιδιαίτερα:P:p

Μήπως εννοούσε να αντικαταστήσεις το βραδυνό με κανένα γιαουρτάκι ή γάλα ή κάτι πιό ελαφρύ; Νομίζω ότι θα ήταν πιό εύκολο να μείωνες τις μερίδες που τρώς γενικά ή να άλλαζες τη διατροφή σου σε κάτι πιό ελαφρύ (δεν ξέρω τί τρως τώρα εικασίες κάνω ;)) απ'το να παραλείψεις ένα γεύμα. Αυτό το μήνα που πήρες τα μαζεμένα κιλά άλλαξες κάτι στην διατροφή σου; Μήπως τσιμπολογάς κατα τη διάρκεια της ημέρας;

S02fp3.png

LnVyp3.png

Μήπως εννοούσε να αντικαταστήσεις το βραδυνό με κανένα γιαουρτάκι ή γάλα ή κάτι πιό ελαφρύ; Νομίζω ότι θα ήταν πιό εύκολο να μείωνες τις μερίδες που τρώς γενικά ή να άλλαζες τη διατροφή σου σε κάτι πιό ελαφρύ (δεν ξέρω τί τρως τώρα εικασίες κάνω ;)) απ'το να παραλείψεις ένα γεύμα. Αυτό το μήνα που πήρες τα μαζεμένα κιλά άλλαξες κάτι στην διατροφή σου; Μήπως τσιμπολογάς κατα τη διάρκεια της ημέρας;

Δεν μπορώ να πω οτι άλλαξα κάτι στη διατροφή μου...τρώω οπως πριν ,και μαγειρεύω ελαφρά...απλά ίσως χρειάζεται να μειώσω το ψωμί...Συνολικά μέχρι τώρα έχω πάρει 7 κιλά ,ελπίζω μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου να μην υπερβώ τα 15... έχω αγχωθεί γιατί μου αρέσει να διατηρήσω την προηγούμενη λεπτή σιλουέτα μου και μετά την εγκυμοσύνη μου... :P χωρςί να αλλάξει ο μεταβολισμός μου

Μην αγχώνεστε τόσο για τα κιλά...

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 63 κιλά (κανονική / ύψος 1.72). Το πρώτο τρίμηνο πήρα σίγουρα ένα πεντάρι (και παραπάνω), τελικά γέννησα στις 42 εβδομάδες έχοντας πάρει 23 (!!!!!!!!!!!) κιλά. Γέννησα στο εξωτερικό, όπου γενικά οι γιατροί δεν πανικοβάλλουν τόσο τις κυοφορούσες με το θέμα των κιλών - ωστόσο ακόμη κι η δική μου γυναικολόγος, που ήταν πολύ cool, έφτασε εκεί γύρω στον 6ο/7ο μήνα να μου πει να ράψω το στοματάκι μου γιατί θα χαλάσω το σώμα μου ;)... Τελικά σήμερα, 8 μήνες μετά τη γέννα, είμαι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 59 κιλά (τόσα είχα να φτάσω από το λύκειο!). Θηλάζω βέβαια, οπότε μάλλον αυτό παίζει ρόλο - εκτός κι αν με τη γέννα άλλαξε ο μεταβολισμός μου.

Εγώ πάντως στην εγκυμοσύνη πιέστηκα με κόψιμο τσιγάρου, φόρτο εργασίας, ζαλάδες και όλο το κακό συναπάντημα... Οπότε το να κόψω και το φαγητό ήταν απλά αδιανόητο.

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!!!!!!!!

Και εγώ με την σειρά μου θα σας πω να μην αγχώνεστε με τα κιλά. Στον γιο μου μέχρι τον 6ο μήνα είχα εμετούς με αποτέλεσμα να μην έχω πάρει κανένα κιλό μέχρι τότε και από τον 6ο και μέχρι το τέλος πήρα 12 ολόκληρα κιλά!!!!:shock::shock::shock::shock:

Γέννησα και βγήκα από το μαιευτήριο με 1 1/2 κιλό που σημαίνει οτι όλα τα κιλά ήταν του μωρού.

Τώρα που γέννησα την κόρη μου ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 56 κιλά και λόγω εμετών (μέχρι την μέρα που γέννησα) και ζάχαρο κύησης μπήκα να γεννήσω 54 κιλά και βγήκα 50 κιλά.

Να σας πω όμως κάτι?????????? ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΠΙΣΤΗΗΗΗΗΗ!!!!!! Μακάρι να μπορούσα να φάω και εγώ ότι ήθελα και ας έπαιρνα και 25 κιλά. Γι'αυτό όσες μπορείτε να φάτε ΦΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ χωρίς καμία ενοχή (εκτός και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας). Τα κιλά θα φύγουν ειδικά αν θηλάσετε.

OTp9p2.png

wwdEp3.png

Διαφημίσεις

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 63 κιλά (κανονική / ύψος 1.72). Το πρώτο τρίμηνο πήρα σίγουρα ένα πεντάρι (και παραπάνω), τελικά γέννησα στις 42 εβδομάδες έχοντας πάρει 23 (!!!!!!!!!!!) κιλά. Γέννησα στο εξωτερικό, όπου γενικά οι γιατροί δεν πανικοβάλλουν τόσο τις κυοφορούσες με το θέμα των κιλών - ωστόσο ακόμη κι η δική μου γυναικολόγος, που ήταν πολύ cool, έφτασε εκεί γύρω στον 6ο/7ο μήνα να μου πει να ράψω το στοματάκι μου γιατί θα χαλάσω το σώμα μου ;)... Τελικά σήμερα, 8 μήνες μετά τη γέννα, είμαι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 59 κιλά

Mια απο τα ιδια κ εγω sonne.Ξεκινησα με 59 κιλα με 1,76 υψος και εφτασα να παρω 20 με 21 κιλα.Μαλιστα μεχρι τον 7ο μηνα δεν μου φαινονταν καθολου,κανεις δεν πιστευε οτι πηρα κιλα.Φανηκα ''κανονικη'' εγκυος στον 8ο και στον 9ο μηνα.Μια εβδομαδα απο την καισαρικη ειχα χασει ηδη τα 14 κιλα!!!:shock:Δεν πιστευα στα ματια μου...περιττο να πω οτι ετρωγα κανονικοτατα γιατι θηλαζα(κ συνεχιζω να θηλαζω)ενα πολυ φαγανο μωρακι!!!Τωρα(4 μηνες μετα) ειμαι ξανα 59 κιλα!!!Με αρκετες ατασθαλειες,γλυκα σουβλακια κ δεν συμαζευεται!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ:shock: με τα κιλα!!!!Ολα θα γινουν οπως πριν ειδικα με το τρεξιμο του μωρου!!!

3YYfp2.png

Εγω κοριτσια ξεκινησα 54 κιλα με 1.70 υψος.Ο γιατρος μου ειπε να παρω γυρω στα 12 και αυτο γιατι ειναι πιο ευκολα να τα χασεις...αλλα δεν με φοβησε να μην παρω παραπανω.Συνολικα πηρα 16 κιλα...μεχρι τον 7 μηνα ελεγα οτι ειμαι εγκυος και δεν με πιστευαν, με το που γεννησα και πηγα σπιτι τα 11 κιλα ειχαν εξαφανιστει.Τωρα μετα απο 7 μηνες που γεννησα ειμαι 53 κιλα και η κοιλια πιο επιπεδη απο ποτε!

Πιστευω οτι τα κιλα που πρεπει να παρει μια εγκυος ειναι γυρω στο 20·/. του φυςιλογικου βαρους της. Δηλαδη αν μια κοπελα ειναι κοντουλα δεν μπορει να παρει τα ιδια κιλα με μια αλλη ψηλοτερη.

Παιζει ρολο και αν καπνιζες πριν την εγκυμοσυνη, αν γυμναζοσουν και το σταματησες κλπ.

Εγω πηρα πολλα παραπανω (!) αλλα τα εχασα τελικα μετα κοποις και βασανοις!!! Στην πρωτη εγκυμοσυνη εφυγαν ευκολα στον πρωτο χρονο. στην δευτερη ομως με πηρε πολυ καιρο γιατι δεν το επαιρνα και αποφαση.

Παντως οοοοοσα και να παρεις, αν θες τα χανεις!

Εγώ ξεκίνησα 66 κιλά με ύψος 1,73...και έφτασα στους 9 μήνες να ζυγίζω 94 κιλά (λίγο πριν γεννήσω) συνολικά δηλαδή πήρα 28 κιλά.Ειδικά τους τελευταίους 2 μήνες μέχρι και με το νερό έβαζα κιλά, είχα πανικοβληθεί.Με το που γέννησα και πήγα σπίτι από την κλινική είχα χάσει ήδη 10 κιλά...δεν το πίστευα.Έκτοτε και με αποκλειστικό θηλασμό στους 3 μήνες είμαι 69 κιλά και πιστεύω πως σε ένα μήνα θα έχω επανέλθει πλήρως...Βέβαια έχω περιορίσει και το φαγητό, ο θηλασμός από μόνος του δεν σε αδυνατίζει...

Xxq5p2.pngaDstp2.png

ξεκινησα 1,63 υψος 53 κιλακια...!!!γεννησα 1 μηνα προωρα και ημουν 73 κιλα...δηλαδη πηρα 20..!!8 μηνες μετα εχασα τα 15..!!χωρης προσπαθεια..!!

Ξεκίνησα 1,69 και 53 κιλά,έφτασα τα 71!!!18 κιλά και ενα μωρο μόλις 2970!!οταν βγήκα έχασα μόλις 8.τωρα μετα απο 8 μήνες εχω ΚΟΛΛΗΣΕΙ στα 59,βέβαια θηλάζω και πεινάω πολυ...ελπίζω να τα χάσω έστω μεχρι το καλοκαίρι..

ξεκινησα με 50 κιλα, πηρα 10, μεσα σε μια εβδομαδα μετα τον τοκετο ημουν στα κιλα μου και 2 μηνες μετα τη γεννα 48 με 49 και εχω μεινει εκει.

Οι άντρες της ζωής μου...

Εγώ ξεκίνησα 66 κιλά με ύψος 1,73...και έφτασα στους 9 μήνες να ζυγίζω 94 κιλά (λίγο πριν γεννήσω) συνολικά δηλαδή πήρα 28 κιλά.Ειδικά τους τελευταίους 2 μήνες μέχρι και με το νερό έβαζα κιλά, είχα πανικοβληθεί.Με το που γέννησα και πήγα σπίτι από την κλινική είχα χάσει ήδη 10 κιλά...δεν το πίστευα.Έκτοτε και με αποκλειστικό θηλασμό στους 3 μήνες είμαι 69 κιλά και πιστεύω πως σε ένα μήνα θα έχω επανέλθει πλήρως...Βέβαια έχω περιορίσει και το φαγητό, ο θηλασμός από μόνος του δεν σε αδυνατίζει...

eimaste panw katw sta idia...kai egw 66 kila alla 1,65 upsos...se mia evdomada mpainw ston 8o kai zigizw akoma 79 kila....makari na ta xasw kai egw san esena...

κοριτσια και γω ξεκινησα 58, εχασα 2 στο πρωτο τριμηνο -ειχα πολλες αναγουλες και λιγη ορεξη για φαγητο- και τωρα στον 5ο μηνα ζυγιζω 63 κιλα! μου ειπε ο γιατρος οτι μεχρι 14 για το υψος μου μπορω να παρω και μου ειπε να προσεχω την σοκολατα (εχω μανια αλλα την εχω κοψει) και να περιοριζω τα φρουτα σε εως 4 την ημερα και οχι ολα μαζι. το ιδιο μου ειπε η ενδοκρινολογος λογο υπερθυροειδησμου και ειλικρινα ειναι πολυ δυσκολο.

μου ειπε και ο πεθερος μου να προσεχω να μη παρω πολλα κιλα και αν παρω να τα χασω αμεσως- θρασσος! και γενικα με εχει παρει απο κατω.

απο τοτε που μου ειπε να μη τρωω (ο πεθερος) θελω να τρωω συνεχεια!

α, ο λογος για τον περιορισμο των φρουτων ηταν οτι ο μπεμπης κατουραει υπερβολικα στην κοιλια μου και μηπως ειναι εδειξη οτι ανεβαινει το ζαχαρο -αλλα το ζαχαρο μου ειναι στο 77! τελος παντων...

AAH8p2.png

tt18974d.aspx

εγω ξεκινησα 54 κιλα την εγκυμοσυνη και πηρα 13 κιλα ....με το που γεννησα εχασα μονο 3 κιλα και τουσ πρωτουσ 4μηνες 5κιλα και κολλησα μετα στους 10μηνες(μετα την γεννα) οχι μονο εχασα τα κιλα ολα αλλα τωρα ειμαι 50κιλα....δεν στερηθηκα κατι στην εγκυμοσυνη και αν ειναι δυνατον σε μια τετοια φαση που απο μονη σου πρεπει να προσεχεισ πολλα αλλα πραγματα να σου λενε να μην τρως κτλ απλα προσεχεις να μην τρωσ πραγματα χαζα και που δεν σου προσφερουν κατι....εγω ας πουμε αυτο εκανα...ηταν πχ: ειχα αναγκη μετα το τριμηνο που κοπηκαν οι εμετοι για αλμυρα και αλατι και ηθελα ολο πατακια να τρωω...εφτιαχνα 2τοστ και τα βαφτιζα πατακια...εκμεταλλευτηκα το ηταν καλοκαιρι και ετρωγα αρκετα φρουτα για να ξεγελαω την πεινα μου και αρκετα ψαρακια που μου αρεσαν....που ηταν πιο υγειανα σε σχεση με αλλα φαγητα(κοκκινιστα κτλ) παλι τρως οταν πεινας απλα αντικαθιστασ τις τροφες σου με πιο σωστες και υγιεινες..το ιδιο εκανα και μετα την εγκυμοσυνη ασε που τρεχεισ μετα και δεν προλαβαινεισ να φας..εκμεταλευτηκα και λιγο τα φαγητα του μικρου βραστο κολοκυθι πατατα κοτοπουλο που εβαζα παραπανω και ετρωγα και εγω....παντως θελει το χρονου και εγω μετα το χρονο ξαναεπανηλθα....και στην τελικη τα κιλακια μας τα περνουμε για το πιο ομορφο πραγμα που υπαρχει στον κοσμο....θα τα χασουμε καποια στιγμη...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!