Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Γεια σας!!!Εχω μια μικρουλα 7,5 μηνων.Μεχρι τους 6 μηνες θηλαζα αποκλειστικα ενω μετα μπηκαμε στο μηλο-αχλαδι και σιγα σιγα φτασαμε να τρωμε το μεσημερι σουπα κοτοπουλο-πατατα-καροτο-κολοκυθι.Το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη παιρνει σταγονες σιδηρου 2 μηνες τωρα και την τελευταια εβδομαδα κανει μονο 2-3 σβολαρακια κακα τη μερα μπορει και καθολου.Ο λογος που ξεκινησαμε τον σιδηρο ειναι γιατι λογω αλλεργιας(εχανε αιμα απο τα κακα)οι τιμες του σιδηρου στο αιμα της ηταν πολυ χαμηλες.Αυριο θα παμε στον γιατρο κι ενδεχεται να μας τον κοψει.Θα ηθελα να ξερω ομως αν κι εσεις ξερετε και μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω ωστε το εντερακι της να επανελθει.Ξερετε καποια τροφη που θα μπορουσα να της δωσω?φοβαμαι να δοκιμασω να της δωσω αλλα φρουτα λογω αλλεργιας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καθόλου επιστημονικό αλλά η μαμά μου έλεγε να βάζω αντί για σκέτο νερό ,χαμομήλι στο γάλα του πρώτου μου γιου που ήταν δυσκοίλιος. Τώρα στο δευτερο δίνω μεταξύ των γευμάτων ΚΙΝΤΕΡΤΕ και φαίνεται να τον βοηθάει. Πάντως οι παδίατροι λένε πως αρκεί μια κένωση κάθε 4 μερες και μόνο αν καθυστερεί περισσότερο νατο βοηθάς με υποθετο γλυκερίνης.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα βρεις κι αλλού στο φόρουμ συζήτηση για τη δυσκοιλιότητα και το σίδηρο. Είχα διαβάσει για φυτικές ίνες και διάφορα άλλα, ψάξε με την αναζήτηση. Τώρα μπορώ να σου πω από τη δική μου εμπειρία με 2 μωρά δυσκοίλια ότι πέρα από τροφές που βοηθούν ή όχι, το Α και το Ω είναι το νερό. Ειδικά τώρα με τις ζέστες τα μωράκια αφυδατώνονται προτού το καλοκαταλάβεις. Υπολόγισε αν το μωρό είναι 10 κιλά θέλει τουλάχιστον 1 λίτρο υγρά τη μέρα. Εφόσον θηλάζεις πίνε κι εσύ πολύ νερό. Αν είσαι βέβαιη ότι δεν ευθύνεται η αφυδάτωση, ο επόμενος ένοχος είναι ο σίδηρος. Σίγουρα θα σας πει κι ο παιδίατρος σχετικά. Από φρούτα βοηθά πολύ και το πεπόνι και δεν νομίζω ότι κάνει αλεργίες. Εύχομαι να είναι περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!!Εχω μια μικρουλα 7,5 μηνων.Μεχρι τους 6 μηνες θηλαζα αποκλειστικα ενω μετα μπηκαμε στο μηλο-αχλαδι και σιγα σιγα φτασαμε να τρωμε το μεσημερι σουπα κοτοπουλο-πατατα-καροτο-κολοκυθι.Το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη παιρνει σταγονες σιδηρου 2 μηνες τωρα και την τελευταια εβδομαδα κανει μονο 2-3 σβολαρακια κακα τη μερα μπορει και καθολου.Ο λογος που ξεκινησαμε τον σιδηρο ειναι γιατι λογω αλλεργιας(εχανε αιμα απο τα κακα)οι τιμες του σιδηρου στο αιμα της ηταν πολυ χαμηλες.Αυριο θα παμε στον γιατρο κι ενδεχεται να μας τον κοψει.Θα ηθελα να ξερω ομως αν κι εσεις ξερετε και μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω ωστε το εντερακι της να επανελθει.Ξερετε καποια τροφη που θα μπορουσα να της δωσω?φοβαμαι να δοκιμασω να της δωσω αλλα φρουτα λογω αλλεργιας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του δίνεις παραπάνω νερό και να το θηλάζεις πολύ συχνά. Και το νερό και το μητρικό γάλα είναι ιδανικά για να λειτουργεί καλύτερα το έντερο. Αν σας κόψει το σίδηρο τότε πιθανοτατα να επανέλθει πιο εύκολα η σωστη λειτουργία του εντέρου.

 

Καθόλου επιστημονικό αλλά η μαμά μου έλεγε να βάζω αντί για σκέτο νερό ,χαμομήλι στο γάλα του πρώτου μου γιου που ήταν δυσκοίλιος. Τώρα στο δευτερο δίνω μεταξύ των γευμάτων ΚΙΝΤΕΡΤΕ και φαίνεται να τον βοηθάει. Πάντως οι παδίατροι λένε πως αρκεί μια κένωση κάθε 4 μερες και μόνο αν καθυστερεί περισσότερο νατο βοηθάς με υποθετο γλυκερίνης.

 

Η Άσπα θηλάζει, οπότε χαμομήλι μέσα στο γαλα δεν μπορεί να βάλει. Το κίντερτε είναι ένα περιττό προϊόν με ζάχαρη που έχει κατηγορηθεί για διάφορα. Άσε που έχει αποσυρθεί απο πολλές χώρες εκτός απο τη δική μας. Το υπόθετο δεν είναι μόνιμη λύση. Είναι για έκτακτη ανάγκη.

 

Μάλλον μόνο το νερό και οι πυκνοί θηλασμοί θα σε σώσουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Εχω μια μικρουλα 7,5 μηνων.Μεχρι τους 6 μηνες θηλαζα αποκλειστικα ενω μετα μπηκαμε στο μηλο-αχλαδι και σιγα σιγα φτασαμε να τρωμε το μεσημερι σουπα κοτοπουλο-πατατα-καροτο-κολοκυθι.Το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη παιρνει σταγονες σιδηρου 2 μηνες τωρα και την τελευταια εβδομαδα κανει μονο 2-3 σβολαρακια κακα τη μερα μπορει και καθολου.Ο λογος που ξεκινησαμε τον σιδηρο ειναι γιατι λογω αλλεργιας(εχανε αιμα απο τα κακα)οι τιμες του σιδηρου στο αιμα της ηταν πολυ χαμηλες.Αυριο θα παμε στον γιατρο κι ενδεχεται να μας τον κοψει.Θα ηθελα να ξερω ομως αν κι εσεις ξερετε και μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω ωστε το εντερακι της να επανελθει.Ξερετε καποια τροφη που θα μπορουσα να της δωσω?φοβαμαι να δοκιμασω να της δωσω αλλα φρουτα λογω αλλεργιας.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

H συνήθης αλλεργία που προκαλεί αιμοραγία στο έντερο είναι η αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

 

Σταμάτησε για λίγο τα μαγειρεμένα και μείνε μόνο στα φρούτα. Μετά από καναδυο εβδομάδες προσπαθείς ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μας γιατί είμαι να σκάσω..Θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά...έχουμε όμως πρόβλημα...αργεί πολύ να κανει τα κακά του..Τη προηγούμενη βδομάδα περίμενα μέχρι και 12 μέρες και αναγκάστηκα να του κάνω κλυσματάκι..Από τότε τίποτα πάλι..Ειμαστε στη 4η μέρα τώρα.Δε ζορίζεται ούτε είναι σφιχτά όταν τα κάνει για να πω ότι δυσκολεύεται..Είμαι πολύ αγχωμένη με αυτό το θέμα!!!Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μας γιατί είμαι να σκάσω..Θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά...έχουμε όμως πρόβλημα...αργεί πολύ να κανει τα κακά του..Τη προηγούμενη βδομάδα περίμενα μέχρι και 12 μέρες και αναγκάστηκα να του κάνω κλυσματάκι..Από τότε τίποτα πάλι..Ειμαστε στη 4η μέρα τώρα.Δε ζορίζεται ούτε είναι σφιχτά όταν τα κάνει για να πω ότι δυσκολεύεται..Είμαι πολύ αγχωμένη με αυτό το θέμα!!!Τι μπορεί να φταίει?

Όταν ο θηλασμός είναι αποκλειστικός και το μωρό δεν ζορίζεται και δεν κάνει σκληρά κόπρανα, δεν είναι δυσκοιλιότηα.

 

Το παιδί θα πρέπει να το παρακολουθεί γιατρός που είναι εξοικειωμένος με μωρά που θηλάζουν για να μη γίνονται άσκοπες επεμβάσεις στο σώμα του μωρού όπως το κλύσμα.

 

Αν παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου, να το διακόψεις για λίγες μέρες να δεις μήπως σχετίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μας γιατί είμαι να σκάσω..Θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά...έχουμε όμως πρόβλημα...αργεί πολύ να κανει τα κακά του..Τη προηγούμενη βδομάδα περίμενα μέχρι και 12 μέρες και αναγκάστηκα να του κάνω κλυσματάκι..Από τότε τίποτα πάλι..Ειμαστε στη 4η μέρα τώρα.Δε ζορίζεται ούτε είναι σφιχτά όταν τα κάνει για να πω ότι δυσκολεύεται..Είμαι πολύ αγχωμένη με αυτό το θέμα!!!Τι μπορεί να φταίει?

Απο οσο ξερω κοριτσια οτι τρωμε εμεις περναει μεσω γαλακτος και στο παιδι μας.Αν προσπαθουσες να τρως περισσοτερες σουπες να φας κανενα ακτινιδιο δαμασκηνο να αποφευγεις τα ρυζια και τις μπανανες.Το λεω επειδη και η δικια μου απο καποια ηλικια και μετα εγινε δυσοιλια αυτα προσπαθω να της δινω η να μη της δινω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σούπα, τα ακτινίδια και τα δαμάσκηνα καταλήγουν στο στομάχι μας. Ότι περνάει στο αίμα μας περνάει και στο γάλα (όχι πάντα).

Άρα η κατανάλωση ακτινιδίων, δαμάσκηνων και σούπας την ίδια θα στέλνει στην τουαλέτα κι όχι το μωρό. :lol: :lol: :lol:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω κοριτσια οτι τρωμε εμεις περναει μεσω γαλακτος και στο παιδι μας.Αν προσπαθουσες να τρως περισσοτερες σουπες να φας κανενα ακτινιδιο δαμασκηνο να αποφευγεις τα ρυζια και τις μπανανες.Το λεω επειδη και η δικια μου απο καποια ηλικια και μετα εγινε δυσοιλια αυτα προσπαθω να της δινω η να μη της δινω.

 

To γάλα παράγεται στα γαλακτοκύτταρα τα οποία βρίσκονται στο στήθος και τα οποία παίρνουν συστατικά από το αίμα. Οι ίνες από τις τροφές δεν περνούν τα τοιχώματα των εντέρων, δεν κυκλοφορούν στο αίμα μας, δεν μπορούν να μπούνε στα γαλακτοκύτταρα και δεν περνούν στο γάλα.

 

Οι φυτικές ίνες μένουν άπεπτες στο έντερό μας και βοηθούν την κινητικότητα του εντέρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τη διορθωση,μη παρω και καμια στο λαιμο μου.Και τωρα που το θημηθηκα να βρισω την πεθερα μου που δε με αφηνε να τρωω σοκολατες το διαστημα που θηλαζα γιατι οπως ελεγε μππορει να προκαλουσα διαφορες αλλεργιες στο μωρο.......

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μας γιατί είμαι να σκάσω..Θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά...έχουμε όμως πρόβλημα...αργεί πολύ να κανει τα κακά του..Τη προηγούμενη βδομάδα περίμενα μέχρι και 12 μέρες και αναγκάστηκα να του κάνω κλυσματάκι..Από τότε τίποτα πάλι..Ειμαστε στη 4η μέρα τώρα.Δε ζορίζεται ούτε είναι σφιχτά όταν τα κάνει για να πω ότι δυσκολεύεται..Είμαι πολύ αγχωμένη με αυτό το θέμα!!!Τι μπορεί να φταίει?

 

Δε ξέρω τι γίνεται με αυτό το θέμα μας..Είμαστε πάλι στη 10η μέρα που δεν ενεργηθήκαμε.Δεν έχει ενόχληση..για την ακρίβεια δεν προσπαθεί καν να τα κάνει..Τώρα εγω που τον αφήνω τόσες μέρες κάνω καλά?Δε ξέρω έχω αρχίσει να προβληματίζομαι..Δεν έχω πάρει από τη μέρα που γέννησα σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αφού όταν τα κάνει δεν είναι σκληρά ή σχηματισμένα, δεν ζορίζεται και γενικά είναι ευδιάθετο τότε δεν κάνεις τίποτα. Ιδιαίτερα κλύσμα κλπ.

Εγώ αυτό που έκανα όταν έβλεπα και ξεπερνούσε το 7ήμερο που τα έκανε συνήθως, του έκανα πολλές ασκήσεις με τα ποδια (εναλλάξ μάζεμα στην κοιλιά) και μασάζ στην κοιλίτσα. Έπιανε πάντα!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε ξέρω τι γίνεται με αυτό το θέμα μας..Είμαστε πάλι στη 10η μέρα που δεν ενεργηθήκαμε.Δεν έχει ενόχληση..για την ακρίβεια δεν προσπαθεί καν να τα κάνει..Τώρα εγω που τον αφήνω τόσες μέρες κάνω καλά?Δε ξέρω έχω αρχίσει να προβληματίζομαι..Δεν έχω πάρει από τη μέρα που γέννησα σίδηρο.

Όταν ο θηλασμός είναι αποκλειστικός και το μωρό δεν ζορίζεται, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θα έπρεπε αυτό να το ξέρει ο παιδίατρός σας και να σας καθησυχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο θηλασμός είναι αποκλειστικός και το μωρό δεν ζορίζεται, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θα έπρεπε αυτό να το ξέρει ο παιδίατρός σας και να σας καθησυχάσει.

 

Η παιδίατρος με καθυσηχάζει και μάλιστα μου είπε να μη του ξανακάνω κλύσμα κι ότι έχει συναντήσει παρόμοιες περιπτώσεις κι ότι είναι φυσιολογικό κτλ.Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος με καθυσηχάζει και μάλιστα μου είπε να μη του ξανακάνω κλύσμα κι ότι έχει συναντήσει παρόμοιες περιπτώσεις κι ότι είναι φυσιολογικό κτλ.Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα.

 

To κλύσμα είναι σοβαρή παρέμβαση στο σώμα του μωρού και καλό είναι να μη γίνεται αν δεν το υποδείξει ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από μένα!

 

Τις τελευταίες 5 μέρες η μικρή μου που θηλάζει αποκλειστικά εδώ κι έξι μήνες για πρώτη φορά δεν έκανε κακά. Δεν παίρνω σίδηρο, δεν έχω αλλάξει τίποτα στη διατροφή μου και ήξερα για το μωρό ότι μπορούμε να περιμένουμε και 7 μέρες (για μωρό που θηλάζει).

 

Αν της κάνω ασκησούλες θα είμαστε οκ; Να μην κάνω κάτι και να μην ανησυχήσω αν ξεπεράσουμε και την εβδομαδα αν κατάλαβα καλά; Γιατί είχα σκοπό να τηλεφωνήσω της παιδιάτρου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια. Το μωρακι μου πρωτη φορα εδειξε σημαδι δυσκοιλιοτητας και τρεφεται αποκλειστικα με το γαλα μου! Περιμενα 8 μερες και πηρα τον γιατρο τηλ και μου πε οτι αν δεν δειχνει σημαδια οτι δυσανασχετει να μην ανησηχω αλλιως να του βαλω ενα υποθετο γλυκερινης για μωρα. Τελικα το μωρο εδειξε οτι ζοριζεται και οτι προσπαθει να ενεργηθει. Του εβαλα το υποθετο και μετα απο εντονο κλαμα ανοιξαν οι ουρανοι!!! Το καημενο ανακουφιστηκε αλλα δεν θελω να ξανασυμβει. Δεν ειμαι υπερ των φαρμακων ποσο μαλλον σε εναν τετοιο παρθενο οργανισμο. Μπορω να κανω κατι πχ να τρωω κατι εγω για να μην τον ξαναπιασει? Αναρωτιεμαι που να οφειλεται αυτη η αλλαγη γιατι μεχρι τωρα ειχε μια κενωση τη μερα. Ξερει καμια να μου απαντησει ή αν ειχε παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα. Μετα το υποθετο γλυκερινης εχουν περασει 6 μερες και παλι δεν εχει ενεργηθει. εχω απελπιστει. πως να τον βοηθησω? γκρινιαζει ο κακομοιρης

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Kαλησπερα κοριτσια!Ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα!!!!!!:P:p:p.Γνωριζω οτι το πεπονι ειναι βαρυ για τα μωρακια οποτε καλο θα ηταν να συμβουλευτεις τον παιδιατρο πριν το δωσεις.

://lilypie.com]IBAGp3.png[///lilypie.com]lWptp3.png[/url]url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια γεια σας και παλι. θα ηθελα να ρωτησω και την αγλαια και ολες σας, σχετικα με την δυσκοιλιοτητα της μικρης μας.

εγραψα και προχθες αλλα μεταφερθηκα σε αλλη ενοτητα για δυσκοιλιοτητες και τωρα δεν μπορω να το βρω.

θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργει δυσκοιλιοτητα το δικο μου γαλα.της εκοψα τα γαλακτοκομικα(και γω μαζι), μηπως και ηταν αυτα τα ενοχα, αλλα δεν πολυβλεπω βελτιωση.

οταν αρχισω να της δινω γαλα ξενο, καποιοι λενε να μην εινει κατευθειαν το φρεσκο, αλλα σε σκονη για να γινει πιο ομαλα το περασμα. ισχειει κατι τετοιο?

ευχαριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...