Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Ευχαριστώ Αγλα'ι'α για την πληροόρηση,αλλά βλέπεις κανένας παιδίατρος δεν στα λέει αυτά.Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κατα μέσο όρο τα παιδιά που θηλάζουν πόσο συχνά κάνουν κακά? ο δικός μου μέχρι 2,5 μηνών έκανε κάθε μέρα και πολλές φορές απο δύο-τρεις φορές...ενώ τωρα δεν κάνει κάθε μέρα.

 

Διαφέρουν πολύ τα παιδιά μεταξύ τους, άλλα κάνουν πολλές φορές τη μέρα και άλλα μια φορά την εβδομάδα, ο μέσος όρος δεν βοηθάει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να γυρίσουμε στο προηγούμενο θέμα θέλω να πω ότι θήλασα αποκλειστικά την μικρή μου και είχα "ανησυχήσει" γιατί το παιδί έκανε κακά κάθε 4 μέρες και μόνο όταν είχα φαει όσπρια (κάτι που κατάλαβα τυχαία γιατί δεν πολύέτρωγα όσπρια για να μην έχει αέρια και κολικούς) .

αυτό διείρκεσε για περίπου 2 μήνες (από τον 2 και μέχρι τον τέταρτο) Πριν τους 2 μήνες και μετά τους 2 ήταν και είναι ρόλοι 1 με 2 φορές την μέρα.Τώρα είναι ενός χρονού και όλα είναι μια χαρά

Επίσης θηλάζει ακόμα.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και από εμένα Δεν εχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ αλλά σας παρακολουθώ από όταν ειμουν εγκυος

Εχω και εγώ να κάνω μία ερώτηση Εχω μια μπεμπούλα 3,5 μηνών. Τη θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Τις περισσότερες φορές ενεργείται κάθε μέρα Όμως είναι και περίοδοι (πχ 15 ημέρες συνεχόμενες) που ενεργείται ανα 4 ημέρες. Διαβασα και παραπάνω ότι ειναι φυσιολογικό και 1 εβδομάδα να μην κανουν καποια κένωση δεν έχω καταλάβει όμως αν αυτό είναι φυσιολογικό όταν συμβεί μία φορά στο τόσο η όταν είναι και πιο συχνο φαινόμενο; Υπάρχει περίπτωση να μην τρέφεται αρκετά; Από κιλά είμαστε καλά Εχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης από την αρχή του μήνα και αν εξαιρέσω κάποιες ημέρες με κολικούς η διάθεσή της είναι μια χαρά

Συγνώμη αν σας κουρασε με το μεγάλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει pennyscorpina!!!

 

Τις περισσότερες φορές ενεργείται κάθε μέρα Όμως είναι και περίοδοι (πχ 15 ημέρες συνεχόμενες) που ενεργείται ανα 4 ημέρες.

Η Αγλαϊα είχε πει ότι για ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά (δεν ισχύει το ίδιο για μωρά που δεν θηλάζουν αποκλειστικά ή για μωρά που δεν θηλάζουν καθόλου), αν το ίδιο δεν δείχνει σημάδια δυσφορίας, μπορεί να περιμένουμε και μία εβδομάδα, αρα αυτο είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και δεν πρεπει να σε ανυσηχεί.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην τρέφεται αρκετά;

Απο τη στιγμή που το μωράκι σου παίρνει βάρος, βρέχει 6-8 πάνες την ημέρα και είναι χαρούμενο και ευδιάθετο νομίζω οτι ολα πάνε καλά και δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rennyscorpina kalhmera!!!

μην σε ανησυχει καθολου. εμενα η μπεμπουλα πριν ενα μημα που δεν ειχαμε εισαγει ακομα τα φρουτα και θηλαζε αποκλειστικα, ειχαμε φτασει μεχρι και τις 13 μερες χωρις κακα.με διαβεβαιωνε ο παιδιατρος μα μην ασχολουμαι με το θεμα απο την στιγμη που θηλαζει αποκλειστικα.

φιλια!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τα φωτα σας!!

η μπεμπουλα τωρα τελευταια οταν κανει κακα της, κλαιει.τα κακα της ειναι σχετικα σκληρα και μαλλον ποναει το ποπουδακι της.παρ ολα αυτα κανει σχεδον καθα μερα απο λιγο.

εχουμε αρχισει τις στερεες τροφες, το πρωι αχλαδι, μηλο και 2 κουταλακια του γλυκου χυμο πορτοκαλι(το εισαγω σιγα σιγα).το μεσημερι κρεατοχορτοσουπες με κολοκυθι, σελινο, κρεμμυδι, πατατα,καροτο. το απογευμα εδινα λιγο ρυζαλευρο, αλλα το σταματησα εδω και 3 μερες μηπως ευθυνονταν αυτο. παλι τα ιδια σημερα. κλαμα με σκληρουτσικα κακα.

προσπαθω να της δινω νερακι με το κουταλακι, μηπως και τη βοηθησω.

θηλαζει μεσα στην μερα 5-6 φορες και το βραδυ ανα 2-3 ωρες.

τι να φταιει? πως μπορω να το βοηθησω το καημενο μου??

εχετε αναλογη εμπειρια?

φιλια!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγλαια μου σευχαριστω για την ανταποκριση!

το ιδιο φρουτο καθε μερα?ή καθε μερα και αλλο? εχω τωρα 3 μερες δινω μονο μηλο για να δω τι γινεται. μετα ελεγα να δινω μονο αχαλδι. να τσεκαρω απο που προκυπτουν τα σκληρα κακα.(λες να ειναι φυσιολογικα κακα και να ανησυχω τζαμπα??πως ειναι τα κακα των μωρων που κανουν την διατροφη του δικου μου?)

θα βγαλω επισης και τις χορτοσουπες, οπως ειπες.

να σημειωσω οτι η μπεμπουλα οσο θηλαζα αποκλειστικα, εκανε κακα, απο τον 4ο μηνα και μετα, μια φορα την εβδομαδα.δειχνει κατι αυτο σε σχεση με την δυσκοιλιοτητα? οτι δηλαδη θα δυσκολευεται γενικα?

φιλια!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου έκανε 4 μερες χωρίς κένωση αλλά την έβλεπα οτι ζοριζόταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει,είχαμε ξεκινήσει και τις στερεές.Της έκνα κλισματάκι που και πάλι με πολύ ζόρισμα και κλάμα μπορεσε να τα κάνει.

Αν το μωρό εμφανίσει δυσκοιλιότητα κατά την εισαγωγή στερεών τροφών σημαίνει ή ότι δεν είναι έτοιμο για στερεές τροφές ή δεν πρέπει να φάει κάποια συγκεκριμένη τροφή (συνήθως το πρόβλημα εμφανίζεται με το ρυζάλευρο).

 

Για τα μωρά που τρώνε στερεές τροφές δε ισχύουν τα διαστήματα ασφαλείας (1 εβδομάδα κλπ) που ισχύουν για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά.

Ο γιατρός θα πρέπει να ενημερώνεται άμεσα.

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε'ολους!Αγλαΐα ξεκινήσαμε στερεές τροφες στις 4 Ιαν. φρουτακια αλλά με το που ξεκινήσαμε έκανε 3 μέρες να κάνει κακά της και τώρα 4 μέρες. Ρυζάλευρο δε της δώσαμε. Τελικά της δώσαμε ένα υπόθετο γλυκερίνης γιατί τη βλέπουμε ότι σφίγγεται. Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει? Μήπως δεν είναι ετοιμη για στερεές τροφές? Κάτι το οποίο απεύχομαι μιας και αντλώ γάλα 4-5 φορές την ημέρα εδω και 4 μήνες :( και στη δουλειά είναι δύσκολα τα πράγματα μιάς και δεν είχα ποτέ μειωμένο ωράριο :cry: και ήλπιζα μέχρι τον 8ο να εχω αντικατστήσει τα 2 γεύματα τις ώρες που λείπω. Ωστε απτον 8ο και μετά να μην ξαναντλήσω στη δουλειά. :D

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Αννα νερακι δωσατε;Κι εμεις το ειχαμε αυτο οσο δεν επινε νερο.Μολις καταφεραμε και ηπιαμε νερο(με την χουφτα στην αρχη και μετα με ποτηρι κανονικο)λυθηκε το προβλημα δια παντος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με εκπαιδευτικό ποτηράκι της δίνω αλλα δυσκολεύεται και δεν πίνει.Καθ'ολη τη διάρκεια της ημέρας να της δίνω και μετα το θηλασμό?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Δινε μετα τις στερεες και οποτε εχεις την ευκαιρια.Οχι στο καπακι μετα τον θηλασμο,καλυτερα ασε να περασει λιγη ωρα,στο ενδιαμεσο.

Αν δεν πινει με το ποτηρακι,δοκιμασε με κανονικο ποτηρι απο αυτο που πινουμε εμεις,ή και με την χουφτα σου...ας βραχει λιγο δε πειραζει.Κριμα ειναι να παιρνει υποθετα,με λιγο νερακι το πιο πιθανο ειναι να λυθει το προβλημα.

Εμεις με την χουφτα αρχισαμε να πινουμε,μετα με ποτηρι,μετα με εκπαιδευτικο ποτηρακι και τωρα με καλαμακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα ...

sorry που ανοίγω σκατοσυζήτηση αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ. Η μικρούλα μου εδώ και πέντε μέρες ζορίζεται πάρα πολύ στις κενώσεις οι οποίες είναι πολύ λίγες, πράσινες και πολύ πολύ σφιχτές. Δοκίμασα να βάζω πιο πολύ αχλάδι στην φρουτόκρεμα και στο απογευματινό γεύμα που είναι χορτόσουπα ( πατάτα , κολοκύθι καρότο) βάζω πιο πολύ κολοκύθι , πιο λίγο πατάτα και πολύ ζουμάκι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι μητρικό γάλα. Δεν έχω δει κάποια βελτίωση και η μικρή δείχνει να πονάει και να ζορίζεται (το καημένο σαν παντζαράκι γίνεται). Η παιδίατρος λέει χαμομήλι (το οποίο το έλεγε και κάποτε για κολικούς) αλλά η μικρή αφενός δεν το πίνει αφετέρου εμένα δεν μου φαίνεται και σαν λύση μιας και δεν καταλαβαίνω την αιτία. Εχθές δοκιμαστικά δεν έδωσα καθόλου στέρεες κάναμε μόνο θηλασμό αλλά και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

Πότε αρχίσατε στερεές; Νερό πίνει; Πώς ήταν οι κενώσεις από την αρχή; Κόψε αυτό που έδωσες, όταν άρχισε το πρόβλημα και περίμενε 2-3 μέρες.

Πάντως, δυο γεύματα μου φαίνονται πολλά για αυτή την ηλικία, μπορεί να μην είναι έτοιμη ακόμη και να εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αρχίσαμε 6 μηνών φρουτόκρεμα δεκατιανό – δεν τρώει πάρα πολύ δηλ. Θηλάζει και πριν και μετά ή όταν λείπω εγώ πίνει μισή ώρα μετά 120μl μητρικό γάλα με μπιμπερό. Χορτόσουπα αρχίσαμε πριν 11 μέρες (μισή πατάτα – μέτρια , μισό κολοκύθι, μισό καρότο πολύ ζουμάκι), για έξι μέρες πήγαμε καλά αλλά μετά ..... Νερό δεν πίνει, μόλις καταλάβει ότι έχει νερό στο μπιμπερό σταματάει να πίνει και παίζει με την πιπίλα. Το εκπαιδευτικό ποτήρι δεν το πιάνει αλλά προσπαθώ να το δουλέψω. Να σημειώσω ότι την χορτόσουπα δεν την περνάω μπλέντερ αλλά τα λιώνω με το πιρούνι και της αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείτε τον κανόνα των 4 ημερών για την εισαγωγή νέων τροφών; Μόνο έτσι θα εντοπίσεις αν την πειράζει κάποια συγκεκριμένα.

Αν δεν το ακολουθήσατε, άσε να περάσουν λίγες μέρες και ξεκίνα από την αρχή βάζοντας μόνο ένα λαχανικό για 4 μέρες, μετά πρόσθεσε και δεύτερο κοκ, ώστε να δεις πού σκοντάφτει.

Επίσης, μπορείς να βάζεις λίγο περισσότερο ζουμάκι, κι ας τα λιώνεις με το πηρούνι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείτε τον κανόνα των 4 ημερών για την εισαγωγή νέων τροφών; Μόνο έτσι θα εντοπίσεις αν την πειράζει κάποια συγκεκριμένα.

Αν δεν το ακολουθήσατε, άσε να περάσουν λίγες μέρες και ξεκίνα από την αρχή βάζοντας μόνο ένα λαχανικό για 4 μέρες, μετά πρόσθεσε και δεύτερο κοκ, ώστε να δεις πού σκοντάφτει.

Επίσης, μπορείς να βάζεις λίγο περισσότερο ζουμάκι, κι ας τα λιώνεις με το πηρούνι.

 

Κριστίνα θα συμφωνήσω με την amaretto. Το πράσινο χρώμα στα κακά συχνά είναι ένδειξη ότι κάτι πειράζει το μωρό. Πολλά παιδιά όταν τα πειράζει ένα φαγητό εμφανίζουν δυσκοιλιότητα. Να συμπληρώσω μόνο 3 πράγματα.

 

Αν θεωρείς ότι το παιδί πρέπει να παίρνει νεράκι, δώσε του λίγο με ένα κουταλάκι. Συχνά δεν τους αρέσει καθόλου και σπρώχνουν το μπιμπερό.

 

Αν σου αρέσει το χαμομήλι μπορεί να πίνεις μερικά ροφήματα κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε να περνούν τα συστατικά του στο γάλασου.

 

για να βοηθήσεις το πεπτικό του σύστημα να λειτουργήσει καλύτερα, μπορείς να του κάνεις λίγη γυμναστική (τα μωρά μένουν σχετικά ακίνητα και η αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας θέλει υγρά, σωστή διατροφή και κίνηση). Μπορείς επίσης να του κάνεις λίγο μασάζ στην κοιλίτσα, χαμηλά, κάτω απ' το στομάχι.

 

Η μεγάλη μου κόρη ήταν πολύ δυσκοίλια και κάναμε οχταράκια στον αέρα για να αποφύγουμε τα υπόθετα γλυκερίνης που συνιστούσε ο γιατρός... :?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει το χαμομήλι μπορεί να πίνεις μερικά ροφήματα κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε να περνούν τα συστατικά του στο γάλασου.

 

Χμμ, να σου ζητήσω τεκμηρίωση σε αυτό Δήμητρά μου;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει το χαμομήλι μπορεί να πίνεις μερικά ροφήματα κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε να περνούν τα συστατικά του στο γάλασου.

 

Χμμ, να σου ζητήσω τεκμηρίωση σε αυτό Δήμητρά μου;

 

Eσύ ζήτα τη, εγώ να δούμε πού θα τη βρω. :?

 

Όσα γράφω τα έχω εφαρμόσει εμπειρικά στη Μελίνα και το πρόβλήμά μας ευτυχώς έπαψε γρήγορα να είναι πρόβλημα. Κάπου το είχα διαβάσει αυτό, τρέχα τώρα γύρευε πού! :oops:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...