Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

από βρεγμένες πάνες καλά τα πάμε, από βάρος καλά θηλάζει περίπου 8-10 φορές τη μέρα.

 

Christinaki1 και εμένα το ίδιο για τα κακά του,κρεμώδεις σαν να πατας ένα σολινάριο και να βγαζεις κρέμα-οδοντόκρεμα θα έλεγα

 

amaretto θα κόψω και τα γαλακτοκομικά και ελπίζω κάτι να γίνει.

 

η παιδίατρος πάντως όταν τη ρώτησα για το υπόθετο γλυκερίνης, είπε να μη φοβάμαι γιατί είναι λαδάκι συμπυκνωμένο και ότι δε θα συνηθίσει το παιδί

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To "κρέμα-οδοντόκρεμα" το θεωρείτε σκληρά κακά;

Αυτά είναι φυσιολογικά κακά! Έχετε δει τα κακά από μωρό που δεν θηλάζει; Καμιά σχέση! :lol:

 

Αν τα κακά δεν είναι πραγματικά σκληρά, σαν μπαλίτσες ας πούμε, αφήστε τα μωρά στην ησυχία τους, θα κάνουν όποτε χρειάζεται!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Felia ελπίζω να μη σε κουράσω με τα παρακάτω....

Η διατροφή είναι από διαιτολόγο για να χάσω και κανένα κιλό

επίσης ξέχασα να πω πως παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου το οποίο

θα το κόψω από σήμερα

(επίσης είμαι και εγώ δυσκοίλια,μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυνοσύνης

πήγαινα τουαλέτα άνετα μάλλον λόγω legofer)

 

Πρωινό

1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι, 1 ποτήρι γάλα ελαφρύ, 3 φρυγανιές με μέλι (το γάλα έχω αρχίσει να το πίνω μέρα παρά μέρα)

 

Δεκατιανά

3 κριτσίνια ή 1 φέτα ψωμί ή 2 κράκερ και 1 κομμάτι τυρί

 

Απογευματινά

2 φρούτα ή 1 φρούτο, 1 ζελέ

 

Πριν τον ύπνο

1 φρούτο,1 φλιτζάνι γάλα ελαφρύ ή ένα φρούτο

(εγώ αν φάω κάτι πριν τον ύπνο είναι φρούτο)

 

Μεσημεριανό 1

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

μακαρόνια αλάδωτα,4κσ κιμά

Βραδυνό 1

1 ποτήρι γάλα ελαφρύ

1 τοστ αβουτύρωτο

(1 φέτα τυρί και 1 φέτα γαλοπούλα βραστή)

 

Μεσημεριανό 2

1 μερίδα μαπόρυζο

1 φέτα ψωμί,1 κομμάτι τυρί κίτρινο

Βραδυνό 2

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

1 κομματι τυρί φέτα, 1 παξιμάδι

 

Μεσημεριανό 3

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

ψάρι πλακί με 4 κομμάτια πατάτα

Βραδυνό 3

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

κοτοπουλο ψητό

 

Μεσημεριανό 4

1 μερίδα λαδερό,

1 φέτα ψωμί,1 κομμάτι τυρί κίτρινο

Βραδυνό 4

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο

 

Μεσημεριανό 5

1 μερίδα φασόλια,1 φέτα ψωμί,

1 φλιτζάνι λαχανικά με 2 κ.γ. λάδι

Βραδινό 5

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι,

1 κομματι τυρί κίτρινο,1 φέτα ψωμί

 

Μεσημεριανό 6

Σαλάτα με 1 κ.σ. λάδι, κοτοσουπα με ρύζι (μη αυγοκομμένη)

Βραδινό 6

1 ποτήρι γάλα ελαφρύ

1 τοστ αβουτύρωτο

(1 φέτα τυρί και 1 φέτα γαλοπούλα βραστή)

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

To "κρέμα-οδοντόκρεμα" το θεωρείτε σκληρά κακά;

Αυτά είναι φυσιολογικά κακά! Έχετε δει τα κακά από μωρό που δεν θηλάζει; Καμιά σχέση! :lol:

 

Αν τα κακά δεν είναι πραγματικά σκληρά, σαν μπαλίτσες ας πούμε, αφήστε τα μωρά στην ησυχία τους, θα κάνουν όποτε χρειάζεται!

 

δεν ξέρεις ομως τι σφίξιμο πέφτει, και τι βγάζουν μετά το υπόθετο...

 

:oops:

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα νεογέννητα σφίγγονται έτσι. Κοκκινίζουν ολόκληρα σφίγγονται, νομίζεις οτι κάτι θα πάθουν. Είναι φυσιολογικά. Έχετε δοκιμάσει να κάνεις κακά ξαπλωμένες?? :lol:

 

Αν τα κακά ειναι σαν οδοντόκρεμα, είναι μια χαρά. Αν πιέσεις το μωρό να κάνει κακά με υπόθετα, υπόκλισμα και τέτοια, μπορεί να δημιουργίσεις πρόβλημα. Αφήστε τα μωράκια σας. Και πάνω από βδομάδα να κάνουν, δεν τρέχει τίποτα.

 

Το μητρικό γάλα, δεν έχει τίποτα για "πέταμα". Το κάθε μωρό το εκμεταλεύεται όσο χρειάζεται. Αν δεν κάνει κακά, το χρησιμοποιεί όλο. Μην μπερδέυεστε με τη φύση! Ξέρει τι κάνει το μωρό. Αρκεί να βρέχει αρκετές πάνες, να παίρνει βάρος, να είναι ευχάριστο το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

To "κρέμα-οδοντόκρεμα" το θεωρείτε σκληρά κακά;

Αυτά είναι φυσιολογικά κακά! Έχετε δει τα κακά από μωρό που δεν θηλάζει; Καμιά σχέση! :lol:

 

Αν τα κακά δεν είναι πραγματικά σκληρά, σαν μπαλίτσες ας πούμε, αφήστε τα μωρά στην ησυχία τους, θα κάνουν όποτε χρειάζεται!

 

δεν ξέρεις ομως τι σφίξιμο πέφτει, και τι βγάζουν μετά το υπόθετο...

 

:oops:

 

 

Αφενός αυτό που είπε η Χλόη, αφετέρου μερικά μωρά είναι λίγο πιο εκφραστικά για το ίδιο "ζόρι". Άλλα μπορεί να κάνουν ένα κιχ, άλλα μπορεί να κλαίνε γοερά. Ίσως και να τρομάζουν λίγο, για αυτά τα άγνωστα που συμβαίνουν στο σώμα τους.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νεογέννητα σφίγγονται έτσι. Κοκκινίζουν ολόκληρα σφίγγονται, νομίζεις οτι κάτι θα πάθουν. Είναι φυσιολογικά. Έχετε δοκιμάσει να κάνεις κακά ξαπλωμένες?? :lol:

 

Πολύ πετυχημένο!!!!!!!!!! :lol:

Εννοείται πως δε με πειράζει αν σφίγγεται , αλλά αν είχαμε και αποτέλεσμα που και που θα ανακουφιζόταν

 

Το μητρικό γάλα, δεν έχει τίποτα για "πέταμα". Το κάθε μωρό το εκμεταλεύεται όσο χρειάζεται. Αν δεν κάνει κακά, το χρησιμοποιεί όλο. Μην μπερδέυεστε με τη φύση! Ξέρει τι κάνει το μωρό. Αρκεί να βρέχει αρκετές πάνες, να παίρνει βάρος, να είναι ευχάριστο το μωράκι.

 

(Χλόη αυτό που λες το έχω ακούσει και αλλού).Μου δημιουργείται μια απορία- αν μπορείς να βοηθήσεις. Αφού το μωρό χρησιμοποιει/εκμεταλλεύται όσο μητρικό γάλα ή συστατικά χρειάζεται, πως γίνεται μετά το υπόθετο να βγαίνουν τόσες μεγάλες ποσότητες??

 

(κορίτσια συγγνώμη που επανέρχομαι συνέχεια αλλά προσπαθώ να καταλάβω και να κάνω κάτι)

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα, δεν έχει τίποτα για "πέταμα". Το κάθε μωρό το εκμεταλεύεται όσο χρειάζεται. Αν δεν κάνει κακά, το χρησιμοποιεί όλο. Μην μπερδέυεστε με τη φύση! Ξέρει τι κάνει το μωρό. Αρκεί να βρέχει αρκετές πάνες, να παίρνει βάρος, να είναι ευχάριστο το μωράκι.

 

(Χλόη αυτό που λες το έχω ακούσει και αλλού).Μου δημιουργείται μια απορία- αν μπορείς να βοηθήσεις. Αφού το μωρό χρησιμοποιει/εκμεταλλεύται όσο μητρικό γάλα ή συστατικά χρειάζεται, πως γίνεται μετά το υπόθετο να βγαίνουν τόσες μεγάλες ποσότητες??

 

Κατερίνα και γω αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα τα λεγόμενα της Χλόης....πως γίνεται να βγλαζει τόσα πολλα????

Απο την άλλη σήμερα σκέφτηκα ότι η δυσκοιλιότητα του μπορεί να είναι και απο τους ξηρούς καρπους που έφαγα,δεν είχα υπόψην μου ότι μπορεί να του προκαλέσουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα πρέπει να έχει μαζευτεί κάποια αξιοσέβαστη μάζα στο έντερο, για να ενεργοποιηθεί η διαδικασία. Εφόσον το γάλα αφομοιώνεται τόσο καλά, αυτή η μάζα συσσωρεύεται με μικρότερο ρυθμό στο έντερο και έτσι το μωρό αργεί να κάνει κακά. Μικρότερο, που ίσως να μην αφομοίωνε τόσο καλά, είχε μεγαλύτερο όγκο που μαζευόταν στο έντερο πιο γρήγορα και έτσι έκανε πιο πολλές φορές από αρκετά κακά. Γενικά, αν συνέκρινα τις πολλές ημερήσιες κενώσεις του πρώτου μήνα με τη μια εβδομαδιαία, οι πρώτες μάζευαν πολύ περισσότερα κακά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μήπως καταναλώνεις πολλά μήλα ή μπανάνα;

 

Νερό πίνεις αρκετά;

 

Το πρωί μην ανακατεύεις γάλα με πορτοκάλι χυμό ή κάποιο φρούτο.

 

Προσοχή στα σκευάσματα σιδήρου.Μερικά αναφέρον ότι περιέχουν paraben.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μήπως καταναλώνεις πολλά μήλα ή μπανάνα;

 

Νερό πίνεις αρκετά;

 

Το πρωί μην ανακατεύεις γάλα με πορτοκάλι χυμό ή κάποιο φρούτο.

 

Προσοχή στα σκευάσματα σιδήρου.Μερικά αναφέρον ότι περιέχουν paraben.

 

Μπανάνα ποτέ, μήλο μια φορά στις 2 ή 3 μέρες,

νερό περίπου 1 λίτρο τη μέρα (αυτό πρέπει να το αυξήσω)

θα κόψω και το γάλα του πρωινού και θα πινω μόνο χυμό πορτοκάλι,

σταμάτησα και το ασβέστιο που έπαιρνα και ο θεός βοηθός.

Μακάρι να γίνει κάτι με τον μικρούλη μου

 

(FELIA ευχαριστώ)

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα θα έλεγα να επισκεφτείς ένας παιδογαστρεντερολόγο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Το αβέστιο μην το κόβεις.Συνήθος για τη δυσκοιλιοτητα είναι υπαίτιο και το γιαούρτι με κοινή καλλιέργια και όχι το προβιοτικό.

 

Στη δική σου περίπτωση θα βοηθούσε το κεφίρ.Μπορεί να αισθανθείς λίγο φούσκωμα στην αρχή ,αλλά μετά όλα καλά.Αλλάζει την χλωρίδα του εντερου (μητέρας παιδιού) και έχει ευεργετικά αποτελέσματα σε καθημερινή βάση κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια διαβάστε λίγο κι αύτό.

http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/poop.asp

 

Hard, pellet - like, presence of blood or mucous

This is constipation in a breastfed baby and is so very rare that I cannot recall ever seeing it in a baby who is receiving breastmilk as a sole source of nutrition, as are most babies in the first six months. It could be related to a food allergy. Formula fed babies get constipated much more often and may even have harder bigger stools like older kids and adults. Getting these stools softer is a balancing act of great proportions.

 

Σε περίπτωση που δε μιλάτε αγγλικά, λέει εν ολίγις οτι η δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει, είναι σκληρά κακά σαν μπαλίτσες, με αίμα και βλέννες.

Λέει επίσης οτί είναι πάρα πολύ σπάνιο, και δεν του έχει τύχει ποτέ να το δει σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Οφείλεται συνήθως σε αλλεργία.

 

Επίσης, δε μπορώ να βρω το λινκ, αλλά έχω διαβάσει, οτι το κλύσμα, και το υπόθετο, μπορεί να κάνει κακό στο μωρό όταν δεν το χρειάζεται. Αν το παιδάκι είναι καλά και υγιές, δε δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα γενικά, γιατί δεν το αφήνετε? Δεν είμαι γιατρός βέβαια, κι αυτά που λέω τα έχω διαπιστώσει απ' αυτά που διαβάζω, κι όχι από πρωσοπική εμπειρία. Απλά τουλάχιστον σιγουρευτείτε οτι είναι δυσκοιλιότητα, πριν το ταλαιπωρήσετε με κλύσμα.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Χλόη που έκανες τον κόπο να βρεις αυτές τις πληροφορίες για μας.Απο την άλλη ήθελα να αναφέρω ότι δεν θέλω να ταλαιπωρώ το παιδί μου με κλύσμα,απλά όταν ρώτησα την παιδίατρο,πόσες μέρες δικαιολογήτε να μην κάνει το παιδί κακά? μου είπε 3-5μέρες.Και την ρώτησα τι κάνουμε μετά,και μου λέει θα του βάλει θερμόμετρο απο πίσω...και αν απλι δεν κάνει τότε κλύσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ήταν η έκτη μερα που είχε να ενεργηθεί το παιδί του έκανα κλυσματάκι και πάλι έκανε κακά σαν κρέμα απο σωληνάριο.Αιντε να δουμε .......

Αν το παιδί δεν δείχνει σημάδια έντονης δυσφορίας δεν παρεμβαίνουμε. Δυσκοιλιότητα υπάρχει όταν τα κόπρανα είναι σκληρά, αν είναι μαλακά δεν παραβιάζουμε τους ρυθμούς του μωρού.

 

Το μητρικό γάλα δεν αφήνει επικίνδυνο υπόλλειμα όπως το ξένο γάλα για να πρέπει οπωσδήποτε να ενεργηθεί το μωρό.

 

Δυστυχώς οι παιδίατροι είναι εξοικειωμένοι μόνο με μωρά που δεν θηλάζουν... :?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ήταν η έκτη μερα που είχε να ενεργηθεί το παιδί του έκανα κλυσματάκι και πάλι έκανε κακά σαν κρέμα απο σωληνάριο.Αιντε να δουμε .......

Αν το παιδί δεν δείχνει σημάδια έντονης δυσφορίας δεν παρεμβαίνουμε. Δυσκοιλιότητα υπάρχει όταν τα κόπρανα είναι σκληρά, αν είναι μαλακά δεν παραβιάζουμε τους ρυθμούς του μωρού.

 

Το μητρικό γάλα δεν αφήνει επικίνδυνο υπόλλειμα όπως το ξένο γάλα για να πρέπει οπωσδήποτε να ενεργηθεί το μωρό.

 

Δυστυχώς οι παιδίατροι είναι εξοικειωμένοι μόνο με μωρά που δεν θηλάζουν... :?

 

Απλά ανησύχησα που δεν έκανε τόσες μέρες...διότι μέχρι τώρα έκανε κάθε μέρα....αλλά απ οτι διαβάζω εδω δεν είναι απαραίτητο να κάνει και κάθε μέρα.Μάλλον είχα λάθος εντύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Για παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά περιμένουμε 6 μέρες χωρίς καν να το αναφέρουμε στον παιδίατρο.

 

Την 7η μέρα το αναφέρουμε μήπως και υπάρχουν ενδείξεις για κάτι διαφορετικό. Για να δώσει σωστές οδηγίες ο παιδίατρος θα πρέπει να γνωρίζει καλά τι συμβαίνει με τα μωρά που θηλάζουν. Στην Ελλάδα είναι ζητημα να υπάρχουν 10-15 παιδίατροι που τα γνωρίζουν αυτά.

 

αν το μωρό δεν δυσανασχετεί μπορεί να μείνει και 2 εβδομάδες χωρίς να κάνει κακά. Το ρεκόρ που έχει σημειωθεί είναι 21 μέρες! Μετά τη βδομάδα το μωρό πρέπει να παρακολουθείται από παιδίατρο που γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλα'ι'α για την πληροόρηση,αλλά βλέπεις κανένας παιδίατρος δεν στα λέει αυτά.Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κατα μέσο όρο τα παιδιά που θηλάζουν πόσο συχνά κάνουν κακά? ο δικός μου μέχρι 2,5 μηνών έκανε κάθε μέρα και πολλές φορές απο δύο-τρεις φορές...ενώ τωρα δεν κάνει κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...