Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Πιστεύω ότι 4 μέρες είναι λίγες για μωρά που θηλάζουν. Νομίζω είναι φυσιολογικό να μην κάνουν και μια εβδομάδα.

Αν όμως ζορίζεται πολύ και δυσανασχετεί όπως λες τότε πιθανότατα κάτι το ενοχλεί. Ίσως να είναι το συμπλήρωμα σιδήρου. Αφού το κόψεις φρόντισε να αδειάσει το εντεράκι του παιδιού για να είσαι σίγουρη ότι τα κακά που έχουν μείνει στο έντερο δεν ενοχλούν, δεν έχουν στουμπώσει στο έντερο ώστε να εμποδίζουν όσα ακολουθούν.

Και εμένα ε'ιχε δυσκοιλιότητα και το ενοχλούσαν τροφές που έτρωγα εγώ.

κ γω δεν μπορω να πω οτι κανω την καλυτερη διατροφη....

καλημέρα! είχα κόψει το σίδηρο και της πέρασε η δυσκοιλιότητα της μικρής μου. Προτείνω να το δοκιμάσεις αλλά κάνε και μια εξέταση αιματοκρίτη να δεις που βρίσκεσαι...
ναι θα κοιταξω κ τον αιματοκριτη μην εχω κ αλλα..

αντε να δουμε...

ευχαριστω κοριτσια............

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και απο εμενα.και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με το 2 μηνων αγορακι μου. Θηλαζω αποκλειστικα, τις 6 πρωτες εβδομαδες εκανε κακακια καθε 2 με 3 μερες και στη συνεχεια μεχρι τωρα καθε 4. Χθες ομως (4η μερα παλι) δεν μπορουσε να ενεργηθει, ποναγε παρα πολυ (εχει και κολικους) και ο παιδιατρος μου ειπε να του βαλω την επομενη μερα υποθετο γλυκερινης αν δεν ειχε ακομα ενεργηθει. Ομως επειδη ο μικρος δεν κοιμοταν ουτε 2 λεπτα απο την ενοχληση, του εβαλα τελικα μικροκλισμα γλυκερινης(υποθετο δεν βρηκαμε στο φαρμακειο) το ιδιο βραδυ και αδειασε το εντερακι του και ηρεμισε. Σημερα απο την ωρα που ξυπνησε το πρωι μεχρι τωρα, μου εχει κανει 3 φορες κακα και την τελευταια ηταν αρκετα νερουλα. Λετε να επαθε τιποτα το εντερακι του με το μικροκλισμα;;

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με το 2 μηνων αγορακι μου. Θηλαζω αποκλειστικα, τις 6 πρωτες εβδομαδες εκανε κακακια καθε 2 με 3 μερες και στη συνεχεια μεχρι τωρα καθε 4. Χθες ομως (4η μερα παλι) δεν μπορουσε να ενεργηθει, ποναγε παρα πολυ (εχει και κολικους) και ο παιδιατρος μου ειπε να του βαλω την επομενη μερα υποθετο γλυκερινης αν δεν ειχε ακομα ενεργηθει. Ομως επειδη ο μικρος δεν κοιμοταν ουτε 2 λεπτα απο την ενοχληση, του εβαλα τελικα μικροκλισμα γλυκερινης(υποθετο δεν βρηκαμε στο φαρμακειο) το ιδιο βραδυ και αδειασε το εντερακι του και ηρεμισε. Σημερα απο την ωρα που ξυπνησε το πρωι μεχρι τωρα, μου εχει κανει 3 φορες κακα και την τελευταια ηταν αρκετα νερουλα. Λετε να επαθε τιποτα το εντερακι του με το μικροκλισμα;;

 

Και εγώ της είχα κάνει μιρκοκλίσμα αλλά χωρίς καμία παρενέργεια. Έχει άλλα συμπτώματα εκτός από το ότι ήταν νερουλά; Χρώμα, δυσοσμία; Φαίνεται να πονάει και να δυσαναζχετεί; Πόσο συχνά έχει ενεργηθεί; Από το κλίσμα δεν νομίζω να έπαθε τίποτα απλώς μπορεί επειδή άδειασε το έντερο να ενεργείτε πιο εύκολα. Παίζει βέβαια να κάνει διάρροια αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχει και άλλα συμπτώματα, δηλαδή πολύ πιο συχνές νερουλές κενώσεις για μεγάλο διάστημα. Αν συνεχίσει να συμβουλευτείς το γιατρό σας.

Πάντως στη δική μας περίπτωση όπου η δυσκοιλιότητα εναλασσόταν με τη διάρροια αποδείχτηκε ότι είχε ανώριμο πεπτικό που επηρεάζοταν πολύ από αυτά που εγώ έτρωγα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 βδμ που εχω κοψει το σιδηρο κ το μωρο τπτ..........δεν κανει κακακια!!!!!!!την πρωτη βδμ του εβαλα υποθετακι γιατι ζζοριζοταν..

το μονο που παρατηρησα την 2η βδμ ειναι οτι δεν ζοριζεται να ενεργηθει οπως πριν..δεν δυσανασχετει..

μεθαυριο θα παμε στην παιδιατρο να δουμε τι θα μου πει..μη μου πει μονο να δωσω ξενο γαλα (με το σκεπτικο οτι υπαρχουν γαλατα για την δυσκοιλιοτητα)γιατι θα γινω τουρκος

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 βδμ που εχω κοψει το σιδηρο κ το μωρο τπτ..........δεν κανει κακακια!!!!!!!την πρωτη βδμ του εβαλα υποθετακι γιατι ζζοριζοταν..

το μονο που παρατηρησα την 2η βδμ ειναι οτι δεν ζοριζεται να ενεργηθει οπως πριν..δεν δυσανασχετει..

μεθαυριο θα παμε στην παιδιατρο να δουμε τι θα μου πει..μη μου πει μονο να δωσω ξενο γαλα (με το σκεπτικο οτι υπαρχουν γαλατα για την δυσκοιλιοτητα)γιατι θα γινω τουρκος

 

Πιστεύω ότι η βελτίωση που έχετε είναι πολύ σημαντική. Το έντερο παίρνει πολύ χρόνο να επουλωθεί. Έχεις αλλάξει τίποτα άλλο στη διατροφή σου;

Το ξένο μάλλον θα χεδιροτερέψει τα πράγματα. Όταν η μικρή μου ήταν 1,5 μηνών και είχε παρόμοια προβλήματα (και άλλα πολλά) με το ξένο χειροτέρεψε η δυσκοιλιότητα. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι μοναδική, οπότε δεν σου λέω να μην το επιχειρήσεις. Βέβαια μετά μειώθηκε πολύ και το γάλα μου. Άστα, μπήκα σε ένα τρυπάκι.... Τεσπα. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Πάντως αφού το παιδί δεν δυσανασχετεί πια όταν ενεργειται πιστεύω ότι πρέπει να δοκιμάσεις λίγο να αλλάξεις και τη διατροφή σου και να δώσεις λίγο ακόμη χρόνο.

Η δική μου γιατρός μου είχε πει ότι με τα υπόθετα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά με το κλισμα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι η βελτίωση που έχετε είναι πολύ σημαντική. Το έντερο παίρνει πολύ χρόνο να επουλωθεί. Έχεις αλλάξει τίποτα άλλο στη διατροφή σου;

Το ξένο μάλλον θα χεδιροτερέψει τα πράγματα. Όταν η μικρή μου ήταν 1,5 μηνών και είχε παρόμοια προβλήματα (και άλλα πολλά) με το ξένο χειροτέρεψε η δυσκοιλιότητα. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι μοναδική, οπότε δεν σου λέω να μην το επιχειρήσεις. Βέβαια μετά μειώθηκε πολύ και το γάλα μου. Άστα, μπήκα σε ένα τρυπάκι.... Τεσπα. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Πάντως αφού το παιδί δεν δυσανασχετεί πια όταν ενεργειται πιστεύω ότι πρέπει να δοκιμάσεις λίγο να αλλάξεις και τη διατροφή σου και να δώσεις λίγο ακόμη χρόνο.

Η δική μου γιατρός μου είχε πει ότι με τα υπόθετα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά με το κλισμα.

μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα..

στην 2η βδμ που συνεχιζω να μην περνω σιδηρο αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το μωρο δεν δυσανασχετει για να ενεργηθει,οπως αλλες φορες,οχι οτι ενεργηθηκε ομως..σαν να μην εχει για να κανει δλδ..

εχει να τα κανει απο μονο του απο τοτε που σαραντησαμε!!!!!!!

κ απο τοτε μια φορα τη βδμ περιπου του βαζω υποθετο για να κανει,καποιες φορες ομως ενω δεν εχει μπει καλα στον ποπο του τα κανει..σαν να χρειαζεται βοηθεια για να λειτουργησει το εντερακι..(μαλλον χρειαζεται)

ελπιζω να μη σε μπερδεψα παραπανω!!

η διατροφη μου δεν μπορω να πω οτι ειναι κ η καλυτερη,αλλα τρωγω:δημητριακα,απο ολα τα φαγητα σε κανονικες μεριδες μια φορα τη μερα,σαλατες,αρκετα υγρα.δεν τρωγω φρουτα.

δεν υπαρχει περιπτωση να αρχισω ξενο γαλα!!μονο στην περιπτωση που δημιουργει προβλημα στο μωρο το δικο μου..

 

παρολα αυτα στηριζομαι σε αυτα που λες οτι το εντερακι περνει χρονο για να επανελθει ας πουμε,κ στο οτι τα υποθετακια αυτα δεν ειναι τοσο επικινδυνα..

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου..:)

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με το 2 μηνων αγορακι μου. Θηλαζω αποκλειστικα, τις 6 πρωτες εβδομαδες εκανε κακακια καθε 2 με 3 μερες και στη συνεχεια μεχρι τωρα καθε 4. Χθες ομως (4η μερα παλι) δεν μπορουσε να ενεργηθει, ποναγε παρα πολυ (εχει και κολικους) και ο παιδιατρος μου ειπε να του βαλω την επομενη μερα υποθετο γλυκερινης αν δεν ειχε ακομα ενεργηθει. Ομως επειδη ο μικρος δεν κοιμοταν ουτε 2 λεπτα απο την ενοχληση, του εβαλα τελικα μικροκλισμα γλυκερινης(υποθετο δεν βρηκαμε στο φαρμακειο) το ιδιο βραδυ και αδειασε το εντερακι του και ηρεμισε. Σημερα απο την ωρα που ξυπνησε το πρωι μεχρι τωρα, μου εχει κανει 3 φορες κακα και την τελευταια ηταν αρκετα νερουλα. Λετε να επαθε τιποτα το εντερακι του με το μικροκλισμα;;

 

δεν επαθε κατι, φυσιολογικο ειναι, βγηκαν ολα τα υπολειμματα. σε αποκλειστικο θηλασμο και 7-10 μερες να μην κανει το παιδι κακα φυσιολογικο ειναι. αν βεβαια βλεπεις οτι δυσφορει, του κανεις ενα κλυσμα και θα στρωσει απο μονο του. αν δε δυσφορει, μην κανεις κλυσμα αμεσως και συνηθισει ετσι. λιγη υπομονη, γιατι διαφοροποιουνται αρκετες φορες οι συνηθειες του εντερου των μωρων μεχρι να στρωσουν.

 

ειναι 2 βδμ που εχω κοψει το σιδηρο κ το μωρο τπτ..........δεν κανει κακακια!!!!!!!την πρωτη βδμ του εβαλα υποθετακι γιατι ζζοριζοταν..

το μονο που παρατηρησα την 2η βδμ ειναι οτι δεν ζοριζεται να ενεργηθει οπως πριν..δεν δυσανασχετει..

μεθαυριο θα παμε στην παιδιατρο να δουμε τι θα μου πει..μη μου πει μονο να δωσω ξενο γαλα (με το σκεπτικο οτι υπαρχουν γαλατα για την δυσκοιλιοτητα)γιατι θα γινω τουρκος

 

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ανοησια σε μωρο δυσκοιλιο να δωσεις ξενο γαλα. απλως θα χειροτερεψει. κατι φυσιολογικο, μην το αντιμετωπιζετε σαν προβλημα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον δεν κατάλαβα καλά. Συγγνώμη.

Επειδή θηλάζει αποκλειστικά, θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή και να του δίνεις λίγο περισσότερο χρόνο για να ενεργηθεί από μόνο του. Και εγώ θυμάμαι ότι μετά την 3η μέρα αγχωνόμουνα πάρα πολύ και της έβαζα υπόθετο. Συχνά γινότανε αυτό που λες, δηλαδή ότι τελικά τα έκανε ενώ το υπόθετο έβγαινε γρήγορα σχεδόν ολόκληρο. Το θέμα είναι όμως να μάθει το έντερο να κινητοποιείται από μόνο του, χωρίς βοήθεια. Δεν ξέρω αν αυτό που θα σου πω είναι βλακεία ή όχι αλλά δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Προσπάθησε να διαφοροποιήσεις λίγο τη διατροφή σου. Απόφυγε τα γαλακτοκομικά και αύξησε τις φυτικές ίνες (φρούτα και λαχανικά αλλά όχι τα αλεργιογόνα).

Δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στο μωρό. Τα κορίτσια εδώ λένε, αν θυμάμαι καλά, ότι μέχρι και 10 μέρες είναι φυσιολογικό για μωρό που θηλάζει να μην ενεργείται (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παρακαλώ).

Το σημαντικό είναι οι κενώσεις να μην είναι σκουρόχρωμες και σκληρές και το μωρό να μην ταλαιπωρείται όταν τα κάνει, δηλαδή να μη ζορίζεται και να μην κλαίει.

Προφανώς σε κάποια μωρά το έντερο στρώνει πολύ αργά αλλά νομίζω ότι ο θηλασμός σε αυτή την περίπτωση είναι ό,τι καλύτερο αρκει να κάνεις και εσύ καλή διατροφή.

Για παράδειγμα αν είχες εσύ δυσκοιλιότητα τι θα έτρωγες; Δεν θα πλακωνόσουν στις φυτικές ίνες;

Εμάς μας βοηθούσε πολύ και η στάση του σώματός της. Θυμάμαι ότι όταν την έβλεπα να ζορίζεται και να θέλει να τα κάνει και να μην μπορεί και να κλαίει (μεγάλο δράμα) την έπαιρνα αγκαλιά. Αυτή κοίταζε προς τον τοίχο (όχι εμένα εννοώ) ενώ εγώ ήμουν όρθια. Της κρατούσα τα πόδια από τα γόνατα λυγισμένα και της τέντωνα τα μπουτάκια προς τα πίσω. Έτσι βοηθούσα τονπρωκτό να ανοίξει περισσότερο και ενεργούταν. Επίσης βοηθάει το μασαζάκι με ελαιόλαδο κυκλικά γύρω από τον οφαλό, ωστέ να ενεργοποιηθεί το έντερο.

Σε καταλαβαίνω, περνάς δύσκολες στιγμές. Εγώ έκλαιγα μαζί με τη μικρή όταν δυσκολευότανε πολύ. Κάνε όμως υπομονή. Σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυστυχως και παλι εχει να ενεργηθει 5 μερες...εχω στεναχωρεθει γιατι τον βλεπω να ζοριζεται και εχει χαλασει παλι η διαθεση του και παλι καταλήγω στη λυση του κλισματος!!!τι να πω... ελπιζω να μην συνεχιστει για πολυ αυτη η κατασταση...

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυστυχως και παλι εχει να ενεργηθει 5 μερες...εχω στεναχωρεθει γιατι τον βλεπω να ζοριζεται και εχει χαλασει παλι η διαθεση του και παλι καταλήγω στη λυση του κλισματος!!!τι να πω... ελπιζω να μην συνεχιστει για πολυ αυτη η κατασταση...

 

Πολύ λυπάμαι.

Η γιατρός μας μου είχε πει ότι το κλίσμα δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά. Με υποθετάκια δεν κάνεις δουλειά; Σε εμάς βοήθησε και η ομοιοπαθητική. Χαμομηλάκι του έδωσες καθόλου (βέβαια μετά από τόσες μέρες πρέπει να αδειάσει πρώτα το έντερο για να δράσει οποιαδήποτε τροφή); Δοκίμασες να κάνεις όσα είπαμε;

Με τη διατροφή σου πώς πάει;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ λυπάμαι.

Η γιατρός μας μου είχε πει ότι το κλίσμα δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά. Με υποθετάκια δεν κάνεις δουλειά; Σε εμάς βοήθησε και η ομοιοπαθητική. Χαμομηλάκι του έδωσες καθόλου (βέβαια μετά από τόσες μέρες πρέπει να αδειάσει πρώτα το έντερο για να δράσει οποιαδήποτε τροφή); Δοκίμασες να κάνεις όσα είπαμε;

Με τη διατροφή σου πώς πάει;

 

Ναι και εμενα υποθετα μου ειπε να χρησιμοποιω ομως για σημερα ειχα κλισμα καθοτι το φαρμακειο δεν ειχε υποθετα και απο αυριο θα αγορασω να εχω και υποθετα. Την διατροφη μου δυστυχως λογω κολικων που εχει το μωρο δεν μπορω να την αλλαξω πολύ...σε κανα μηνα πιστευω να τελειωσουν οι κολικοι για να βελτιωσω την διατροφη με σαλατες κ.τ.λ. Οσο για το χαμομηλακι Ναι του εχω δωσει αρκετες φορες με γλυκανισο μαζι αλλα τιποτα...

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα υποθετα μου ειπε να χρησιμοποιω ομως για σημερα ειχα κλισμα καθοτι το φαρμακειο δεν ειχε υποθετα και απο αυριο θα αγορασω να εχω και υποθετα. Την διατροφη μου δυστυχως λογω κολικων που εχει το μωρο δεν μπορω να την αλλαξω πολύ...σε κανα μηνα πιστευω να τελειωσουν οι κολικοι για να βελτιωσω την διατροφη με σαλατες κ.τ.λ. Οσο για το χαμομηλακι Ναι του εχω δωσει αρκετες φορες με γλυκανισο μαζι αλλα τιποτα...

 

Όταν λέω να αλλάξεις τη διατροφή σου, εννοώ κυρίως να μειώσεις τις συνήθεις τροφές που προκαλούν αλλεργίες ή δυσανεξίες. Για παράδειγμα τη δικιά μου την ενοχλούσαν πολύ τα γαλακτοκομικά. Οι έντονοι κολικοί και η δυσκοιλιότητα / διάρροια είναι άμεσα συνδεδεμένα με ένα γενικότερα ανώριμο πεπτικό σύστημα που έχει ένα μωρό. Και εμένα είχε έντονους κολικούς. Ψάξε λίγο στα σχετικά θέματα με τις αλλεργίες σε μωρά που θηλάζουν και δες μήπως κάποιες τροφές που καταναλώνεις το ενοχλούν.

Εγώ είχα φτάσει να αφαιρέσω πολλά αλλά τελικά φάνηκε ότι τα γαλακτοκομικά ήταν το κυριότερο. Το κακό είναι ότι τα αποτελέσματα αργούν να φανούν (ένας μήνας). Πάντως το σημαντικό σε μωρά με ανώριμο πεπτικό είναι να θηλάζουν. Οπότε στην παρούσα φάση κάνεις ό,τι μπορείς.

Θα έλεγα επίσης να συμβουλευτείς και παιδογαστρεντερολόγο με γνώσεις πάνω στο θηλασμό. Εμένα μου είχε πει τότε να κόψω όλα τα αλλεργιογόνα και μου είχε δώσει ειδική διατροφή.

Πάντως είναι μεγάλο το διάστημα που ταλαιπωρείται το μικρούλι και είναι κρίμα. Για αυτό σου λέω να ψάξεις ένα καλό παιδογαστρεντερολόγο.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να αλλάξεις τη διατροφή σου, εννοώ κυρίως να μειώσεις τις συνήθεις τροφές που προκαλούν αλλεργίες ή δυσανεξίες. Για παράδειγμα τη δικιά μου την ενοχλούσαν πολύ τα γαλακτοκομικά. Οι έντονοι κολικοί και η δυσκοιλιότητα / διάρροια είναι άμεσα συνδεδεμένα με ένα γενικότερα ανώριμο πεπτικό σύστημα που έχει ένα μωρό. Και εμένα είχε έντονους κολικούς. Ψάξε λίγο στα σχετικά θέματα με τις αλλεργίες σε μωρά που θηλάζουν και δες μήπως κάποιες τροφές που καταναλώνεις το ενοχλούν.

Εγώ είχα φτάσει να αφαιρέσω πολλά αλλά τελικά φάνηκε ότι τα γαλακτοκομικά ήταν το κυριότερο. Το κακό είναι ότι τα αποτελέσματα αργούν να φανούν (ένας μήνας). Πάντως το σημαντικό σε μωρά με ανώριμο πεπτικό είναι να θηλάζουν. Οπότε στην παρούσα φάση κάνεις ό,τι μπορείς.

Θα έλεγα επίσης να συμβουλευτείς και παιδογαστρεντερολόγο με γνώσεις πάνω στο θηλασμό. Εμένα μου είχε πει τότε να κόψω όλα τα αλλεργιογόνα και μου είχε δώσει ειδική διατροφή.

Πάντως είναι μεγάλο το διάστημα που ταλαιπωρείται το μικρούλι και είναι κρίμα. Για αυτό σου λέω να ψάξεις ένα καλό παιδογαστρεντερολόγο.

 

Ναι εχεις δικιο πρεπει να απευθυνθω σε καποιον ειδικο....σε ευχαριστω πολυ για ολα!!

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο πρεπει να απευθυνθω σε καποιον ειδικο....σε ευχαριστω πολυ για ολα!!

 

το μωρο ειναι πολυ μικρο και δεν πρεπει να του δινεις κανενα χαμομηλι και γλυκανισο. πιες τα εσυ που το θηλαζεις καλυτερα.

 

καμμια αναγκη γαστρεντερολογου δεν υπαρχει. ουτε αιμα εχεις δει ουτε αλλεργια. ειναι πολυ φυσιολογικο αυτο που συμβαινει και μπορει να συμβει και 5-6 φορες μεχρι να στρωσει και δεν πειραζει καθολου το κλυσμα γλυκερινης.

 

μη δινεις χαμομηλια, νερα κλπ, μπερδευεις το εντερο του χειροτερα. θηλαζε το παιδι οσο θελει, πιες εσυ τετοια, φαε εσυ πραγματα που βοηθουν στη δυσκοιλιοτητα και κανε λιγη υπομονη. αν χρειαστει γαστρεντερολογος (απιθανο σεναριο) θα στο πει ο παιδιατρος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καμμια αναγκη γαστρεντερολογου δεν υπαρχει. ουτε αιμα εχεις δει ουτε αλλεργια. ειναι πολυ φυσιολογικο αυτο που συμβαινει και μπορει να συμβει και 5-6 φορες μεχρι να στρωσει και δεν πειραζει καθολου το κλυσμα γλυκερινης.

 

Επίτρεψέ μου αλλά δεν συμφωνώ!

Η δυσκοιλιότητα όπως και οι κολικοί ειδικά αν συνυπάρχουν ΕΙΝΑΙ ενδείξεις αλλεργίας. Το μωρό φαίνεται ότι πονάει/δυσφορεί (το γράφει η μαμά).

Παρότι μπορεί να είναι φυσιολογικό μωρά που θηλάζουν να ενεργούνται ανά κάποιες μέρες, είναι φυσιολογικό ΜΟΝΟ αν το μωρό δείχνει να μην ενοχλείται, αν η κοιλιά είναι μαλακή και τα κακά τελικά βγαίνουν αβίαστα και είναι επίσης μαλακά. Αν το μωρό πονάει ή δυσφορεί ΔΕΝ είναι φυσιολογικό!

 

Το κλύσμα γλυκερίνης ή οποιαδήποτε παρέμβαση επίσης δεν είναι "φυσιολογικά" αλλά μπορεί να είναι απαραίτητα, πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού. Ωστόσο θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως προσωρινή λύση και όχι ως θεραπεία του προβλήματος.

 

Ειδικά σ' ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά (καθώς το μητρικό γάλα έχει ήπια καθαρκτική δράση και αποικίζει το έντερο με όλη την απαραίτητη "καλή" χλωρίδα) αυτά όλα είναι ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά στο πεπτικό σύστημα του μωρού ή/και ότι κάτι από το τι καταναλώνει η μητέρα το πειράζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίτρεψέ μου αλλά δεν συμφωνώ!

Η δυσκοιλιότητα όπως και οι κολικοί ειδικά αν συνυπάρχουν ΕΙΝΑΙ ενδείξεις αλλεργίας. Το μωρό φαίνεται ότι πονάει/δυσφορεί (το γράφει η μαμά).

Παρότι μπορεί να είναι φυσιολογικό μωρά που θηλάζουν να ενεργούνται ανά κάποιες μέρες, είναι φυσιολογικό ΜΟΝΟ αν το μωρό δείχνει να μην ενοχλείται, αν η κοιλιά είναι μαλακή και τα κακά τελικά βγαίνουν αβίαστα και είναι επίσης μαλακά. Αν το μωρό πονάει ή δυσφορεί ΔΕΝ είναι φυσιολογικό!

 

Το κλύσμα γλυκερίνης ή οποιαδήποτε παρέμβαση επίσης δεν είναι "φυσιολογικά" αλλά μπορεί να είναι απαραίτητα, πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού. Ωστόσο θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως προσωρινή λύση και όχι ως θεραπεία του προβλήματος.

 

Ειδικά σ' ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά (καθώς το μητρικό γάλα έχει ήπια καθαρκτική δράση και αποικίζει το έντερο με όλη την απαραίτητη "καλή" χλωρίδα) αυτά όλα είναι ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά στο πεπτικό σύστημα του μωρού ή/και ότι κάτι από το τι καταναλώνει η μητέρα το πειράζει.

 

γιατι να μη σου επιτρεψω?:D

 

συμφωνω σε αυτα που λες και πραγματι το κλυσμα δεν μπορει να ειναι μονιμη πρακτικη.

 

απλα και με δεδομενο οτι κανείς μας δε θα κανει ον λαιν διαγνωση, θα προτιμουσα οι μαμαδες να κοιτανε πρωτα τα απλα και μετα τα περιπλοκα.

 

ενα μωρο μπορει να περασει μια μικρη φαση αναπροσαρμογης των εντερικων του συνηθειων και να παρουσιασει μια προσκαιρη δυσκοιλιοτητα.

πχ η κορη μου το εκανε αυτο 3 φορες και επαψε και σου λεω με βεβαιοτητα οτι δεν ειχε ουτε εχει αλλεργια.

 

επισης δεν μπορουμε εδω που μιλαμε να ξερουμε αν πχ η μαμα εχει ως συνηθεια να δινει χαμομηλια και κιντερτε αναστατωνοντας το εντερο που μονη αναγκη εχει το μητρικο σε αυτη τη φαση.

 

πολυ φοβαμαι οτι ενας γαστρεντερολογος ευκολα θα της προτεινει διακοπη του θηλασμου και χορηγηση υποαλλεργικης σκονης, ωστε αν το παιδι εχει καποια ψευδοαλλεργια, να μετατραπει μονιμως σε αλλεργικο.

 

και φυσικα ειναι πολυ σοβαρο για μενα αυτο που γραφει η αμαρεττο περι σιδηρου. οι περισσοτερες θηλαζουσες λαμβανουν κακες οδηγιες περι δηθεν αναγκης ληψεως συμπληρωματων χωρις καν να εχουν καποια ελλειψη.

 

κατα τ αλλα πιστεψε με, δε διαφωνω ποτε μαζι σου:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενα μωρακι που πινει και ξενο εκτος απο το να θηλαζει το αντιμετωπιζουμε διαφορετικα το θεμα με τα κακα;;;τι εννοω;;αν δηλ θηλαζει αποκλειστηκα και δεν εχει κανει κακα 3,4 μερες ειναι φυσιολογικο και αν θηλαζει μαζι με συμπληρωμα και δεν κανει κακα 3,4 μερες δεν ειναι νορμαλ και δεν πρεπει να περιμενουμε ;;;μπορουμε να κανουμε κατι αλλο;;;το λεω γιατι τοτε ο μικρος θηλαζε και συμπηρωμα εχωντας τοτε να κανει κακα 4 μερες και μου ελεγαν ειναι οκ..αλλα καπου διαβασα οτι διαφερει η αντιμετωπιση....ισχυει;;

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που πινει και σκονη πρεπει να αντιμετωπιζεται αλλιως, δεν μπορει να περιμενει τους ιδιους χρονους για να ενεργηθει.

ανησυχουμε την τριτη μερα και συμβουλευομαστε τον παιδιατρο

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη σου επιτρεψω?:D

 

συμφωνω σε αυτα που λες και πραγματι το κλυσμα δεν μπορει να ειναι μονιμη πρακτικη.

 

απλα και με δεδομενο οτι κανείς μας δε θα κανει ον λαιν διαγνωση, θα προτιμουσα οι μαμαδες να κοιτανε πρωτα τα απλα και μετα τα περιπλοκα.

 

ενα μωρο μπορει να περασει μια μικρη φαση αναπροσαρμογης των εντερικων του συνηθειων και να παρουσιασει μια προσκαιρη δυσκοιλιοτητα.

πχ η κορη μου το εκανε αυτο 3 φορες και επαψε και σου λεω με βεβαιοτητα οτι δεν ειχε ουτε εχει αλλεργια.

 

επισης δεν μπορουμε εδω που μιλαμε να ξερουμε αν πχ η μαμα εχει ως συνηθεια να δινει χαμομηλια και κιντερτε αναστατωνοντας το εντερο που μονη αναγκη εχει το μητρικο σε αυτη τη φαση.

 

πολυ φοβαμαι οτι ενας γαστρεντερολογος ευκολα θα της προτεινει διακοπη του θηλασμου και χορηγηση υποαλλεργικης σκονης, ωστε αν το παιδι εχει καποια ψευδοαλλεργια, να μετατραπει μονιμως σε αλλεργικο.

 

και φυσικα ειναι πολυ σοβαρο για μενα αυτο που γραφει η αμαρεττο περι σιδηρου. οι περισσοτερες θηλαζουσες λαμβανουν κακες οδηγιες περι δηθεν αναγκης ληψεως συμπληρωματων χωρις καν να εχουν καποια ελλειψη.

 

κατα τ αλλα πιστεψε με, δε διαφωνω ποτε μαζι σου:)

 

Έτσι όπως τα θέτεις συμφωνώ. Όμως στην προκειμένη περίπτωση κατά την άποψή μου η μαμά έχει και άλλες ενδείξεις και πρέπει να είναι πιο προσεκτική και πιο υποψιασμένη. Ίσως δεν πρέπει να εφησυχάζει γιατί έχει ενδείξεις ότι το μωρό δυσκολεύεται να ενεργηθεί άρα δεν εμπίπτει στις φυσιολογικές αραιές χρονικά κενώσεις των αποκλειστικά θηλαζόντων παιδιών. Μ' αυτή την έννοια έγραψα όσα έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενα μωρακι που πινει και ξενο εκτος απο το να θηλαζει το αντιμετωπιζουμε διαφορετικα το θεμα με τα κακα;;;τι εννοω;;αν δηλ θηλαζει αποκλειστηκα και δεν εχει κανει κακα 3,4 μερες ειναι φυσιολογικο και αν θηλαζει μαζι με συμπληρωμα και δεν κανει κακα 3,4 μερες δεν ειναι νορμαλ και δεν πρεπει να περιμενουμε ;;;μπορουμε να κανουμε κατι αλλο;;;το λεω γιατι τοτε ο μικρος θηλαζε και συμπηρωμα εχωντας τοτε να κανει κακα 4 μερες και μου ελεγαν ειναι οκ..αλλα καπου διαβασα οτι διαφερει η αντιμετωπιση....ισχυει;;

 

Ναι, διαφέρει η αντιμετώπιση. Και πέρα από όσα λέει η kassiani θα πρόσθετα ως κριτήριο το πόσο μαλακή είναι η κοιλιά και το αν το μωρό φαίνεται να δυσφορεί ή όχι. Σε κάθε περίπτωση εννοείται ότι πρέπει να έχουμε αποκλείσει τη μη επαρκή πρόσληψη τροφής που επίσης μπορεί να οδηγήσει σε αραιές χρονικά κενώσεις (η λεγόμενη "δυσκοιλιότητα εκ πείνας", χωρίς φυσικά να πρόκειται πραγματικά για δυσκοιλιότητα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή το θέμα της δυσκοιλιότητας και γενικότερα του ανώριμου πεπτικού που οδηγεί σε τέτοιες χρόνιες καταστάσεις (γιατί δεν μιλάμε εδώ για 3 φορές μόνο αλλά για καταστάση μηνών αν κατάλαβα καλά για την rinakikok και όχι τόσο για την kittyme) το έχω φάει με το κουτάλι, επιτρέψτε μου και εμένα να πω ότι η κοπέλα πρέπει να απευθυνθεί σε παιδογαστρεντερολόγο (όχι απλό γαστρεντερολόγο). Εμένα η δικιά μου παιδίατρος είναι άσχετη με όλα τα θέματα τη διατροφής και μου έλεγε για ξένα γάλατα και αηδίες. Αντίθετα η παιδογαστρεντερολόγος μου πρότεινε θηλασμό και ξανά θηλασμό και να αλλάξω τη διατροφή μου (κομμένα τα γαλακτοκομικά και όλα τα συνήθη αλλεργιογόνα). Όταν μια προβληματική κατάσταση κρατάει πολύ καλό είναι να το ψάχνουμε περισσότερο και να απευθυνόμαστε και σε άλλους γιατρούς. Αν κάποιος της συστήσει να κόψει το θηλασμό και δεν της πει τίποτα άλλο πολύ απλά θα πάει στον επόμενο, μέχρι να βρει αυτόν που θα της συστήσει την κατάλληλη αγωγή για την περίπτωσή της, δηλαδή τι θα κάνει με ένα μωρό που θηλάζει και έχει χρόνια δυσκοιλιότητα. Το κλίσμα δεν είναι λύση.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,ευχαριστω κοριτσια...και να ρωτησω αν η κοιλια ειναι οκ το παιδι ομως δυσανασχετει και αυτο κραταει 3 μερες ειναι καλο να κανουμε κλισμα;;;τοτε η γιατρος μου ειχε πει καλο ειναι να ενεργηθει απο μονο του το μικρο χωρις βοηθεια αλλα αν χειροτερεψει η κατασταση μπορουμε να βαλουμε υποθετο(τα ειχε κανει απο μονο του)Σε ποιες καταστασεις χρησιμοποιουμε το κλισμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,ευχαριστω κοριτσια...και να ρωτησω αν η κοιλια ειναι οκ το παιδι ομως δυσανασχετει και αυτο κραταει 3 μερες ειναι καλο να κανουμε κλισμα;;;τοτε η γιατρος μου ειχε πει καλο ειναι να ενεργηθει απο μονο του το μικρο χωρις βοηθεια αλλα αν χειροτερεψει η κατασταση μπορουμε να βαλουμε υποθετο(τα ειχε κανει απο μονο του)Σε ποιες καταστασεις χρησιμοποιουμε το κλισμα;;;

 

Η παιδίατρος μού είχε πει ότι αρχικά βάζουμε υπόθετα γιατί είναι πιο αθώα. Το κλίσμα το επιλέγουμε όταν τα υπόθετα δεν ενεργούν. Μού είχε πει μάλιστα ότι το κλίσμα πρέπει να επιλέγεται ως τελευταία λύση απελπισίας γιατί αλλιώς το έντερο συνηθίζει και παθητικοποιείται. Ίσως στο κλίσμα να υπάρχουν και άλλες ουσίες που είναι πιο επιβλαβείς για τα παιδιά από ότι στο υπόθετο, δεν ξέρω.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας. Ο μικρος εδω και 4 μερες εχει 1-2 κενωσεις την ημερα και ειμαι πολυ χαρουμενη. Αυτο που ξεχασα να σας πω ειναι οτι ειμαι δισκοιλια και εγω απο τοτε που γεννησα.Ισως επειδη στην αρχη επαιρνα σιδηρο αλλα και γιατι εκοψα τελειως τις σαλατες λογω κολικων (μονο χωριατικη τρωω ή κανενα βραστο κολοκυθι, καροτο).Σε λιγες μερες θα κλεισει τον τριτο μηνα και πιστευω να μα ςτελειωσουν οι κολικοι :)

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...