Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Έχω ένα "πρόβλημα" που θα ήθλενα να μοιραστώ μαζί σας. Ουσιαστικά μάλλον δεν είναι πρόβλημα ακριβός αλλά αυτό μου δημιουργεί προβλήματα.

Θηλάζω την μικρή μου αποκλιστικά 4 μήνες τώρα. Από την αρχή έχω υπερπαραγωγή γάλακτος. Έχω πολύ γάλα βρε παιδί μου. Καλό είναι αυτό θα μου πείτε αλλά η μικρή μου δεν καταφέρνει να αδιάζει όλο το στήθος και αναγκάζομαι να το βγάζω με το χέρι και να το πετάω. Μου πετρώνει καμιά φορά το στήθος, ειδικά το αριστερό. Όταν βάζω την μικρή να θηλάσει μου φεύγει το πέτρωμα αλλά πριν κανά μήνα που βρήκα το πρωί πετρωμένο το στήθος, απο το αριστερό δεν μου έφυγε με τίποτα. Είχε πετρώσει σε εάν συγκεκρημένο σημείο και όσο και να έβαζα την μικρή δεν έφευγε. Το ίδιο ξαναέπαθα τώρα. Έβαλα ζεστές κομπρέσες, αλλά τελικά αυτό που με βοήθησε, όσο παράξενο κι αν σας φανεί είναι τα φύλλα λάχανου με μέλι. Το βάζω τώρα 2 μέρες και έχει υποχωρίσει.

Πριν όμως μου πετρώσει την δεύτερη φορά, εκεί που ψαχούλευα το στήθος, παρατήρησα ένα γρομπαλάκι σαν μπίλια, το οποίο δεν με πονάει και άμα το ακουπάω/πειράξω ψηλοκινείται. Λέτε να είναι κανας αδένας ή να ανησυχήσω;;; Έχει συμβεί σε καμία από σας κάτι παρόμοιο;;; Σκέφτηκα αν δεν υποχωρήσει σε κάποιο διάστημα να έκανα κανένα υπέρηχο μαστών, αλλά με τον θηλασμό γενικά όλο φουσκωμένες αδένες θα είναι το στήθος μου και θα βγάλουν άκρη;;;

Άντε λέω να φτάσω με το καλό στους 6 μήνες αποκλιστικού θηλασμού και μετά πιστεύω με την εισαγωγή τροφών δεν θα χρειαστεί να είναι συνέχεια στο στήθος μου η μικρή και θα μειωθεί λίγο η παραγωγή μου

YPbFp3.png

2ZTMp2.png

Διαφημίσεις

Γεια σου!

αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα και στο τελος

αναγκαστηκα να διακοψω το θηλασμο απο αρκετα νωρις λογω του οτι δε το αντιμετωπισα σωστα και παρολιγο να παθω μαστιτιδα.

Αυτό με το γρομπαλακι ειναι πολυ συνηθες. Και γω ειχα ειδικα μετα που πετρωνανε. μαζευει γαλα και γινεται σα μπαλιτσα. Μη σε ανυσηχει.

Γεια σου!

αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα και στο τελος

αναγκαστηκα να διακοψω το θηλασμο απο αρκετα νωρις λογω του οτι δε το αντιμετωπισα σωστα και παρολιγο να παθω μαστιτιδα.

Αυτό με το γρομπαλακι ειναι πολυ συνηθες. Και γω ειχα ειδικα μετα που πετρωνανε. μαζευει γαλα και γινεται σα μπαλιτσα. Μη σε ανυσηχει.

Ευχαριστώ πολύ Christina (που έχεις και το όνομα της κόρης μου, το λατρεύω αυτό το όνομα :-P.)

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για τα γρομπαλάκια, αλλά ξέρεις μέσα μου είχα μία ανησυχία και πάλι. Να'σαι καλά, καθησυχάστηκα τώρα. Αυτό με την υπερπαραγωγή βρε παιδί μου, τι πράγμα είναι αυτό. Άλλες δεν έχουν κι εμείς να μπορούμε να ταϊζουμε 2 παιδιά ταυταόχρονα. Θα προσέχω, τι να κάνω. Μου φαίνεται πως αυτό με τα λαχανόφυλλα βοηθάει.

Εσύ ξέρεις κάποιο άλλο καλύτερο τρόπο αντιμετόπησης της υπερπαραγωγής;;;

Ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου !!!

YPbFp3.png

2ZTMp2.png

Έχω υποφέρει κι εγώ από υπερπαραγωγή οπότε σου μιλάω εκ πείρας. καταρχήν δεν είναι κάτι καλό. Με την υπερπαταραγωγή αυξάνονται οι πιαθανότητες της μαμάς να πάθει μαστίτιδα. Επίσης το μωρό συνήθως δεν μπορεί να πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά που του προσφέρει το γάλα. Το γάλα που βγάνεις στην αρχή μόλις μπαίνει το μωρό να θηλάσει είναι νερουλό και έχει υψηλή ποσότητα σακχάρων. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο τα μωρά που θηλάζουν δε χρειάζεται να πίνουν άλλα υγρά για να ξεδιψάνε. Το γάλα προς το τέλος είναι παχύ και λιπαρό. Όταν έχεις υπερπαραγωγή το μωρό χορταίνει με το νερουλό γάλα και δεν προλαβαίνει να πιεί το λιπαρό. Σε ακραίες περιπτώσεις υπερπαραγωγής αυτό μπορεί να οδηγήσει το μωρό στο να υποφέρει από διάρροιες.

Το λάχανο που έβαλες όντως έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει στην υπερπαραγωγή. Ο πιο σίγουρος και γρήγοριος τρόπος όμως για την αντιμετώπισή της είναι ο εξής. Καταρχήν κάθε μητέρα έχει τη δυνατότητα να έχει ακριβώς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό της ούτε παρά πάνω ούτε παρακάτω (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις γυναικών με ανεπαρκή γαλουχία, όπου ο λόγος είναι παθολογικός). Το στήθος λειτουργεί με το νόμο ζήτησης και προσφοράς. Όσο πιο συχνά και όσο πιο πολύ γάλα βγαίνει από το στήθος τόσο περισσότερο παράγεται. Αντίστοιχα όσο λιγότερο συχνά και όσο λιγότερο γάλα βγαίνει από το στήθος τόσο λιγότερο παράγεται. Συνεπώς μια γυναίκα που έχει λίγο γάλα, για να αυξήσει την παραγωγή της θα πρέπει για ένα διάστημα να θηλάζει πιο συχνά.

Μια μητέρα με υπερπαραγωγή αρχικά θα πρέπει να σταματήσει να κάνει αντλήσεις αν κάνει και να σταμτήσει να βγάζει γάλα με το χέρι. Από κει και πέρα αυτό που κάνεις είναι για 4 μέρες να δίνεις στο μωρό μόνο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν συνεχίσει να πεινάει το βάζεις ξανά στο ίδιο στήθος, μέχρι να περάσει ένα 2ωρο ή 3ωρο. Μετά αλλάζεις στήθος. Σε τέσσερις μέρες αν η βελτίωση που είδες είναι πολύ μικρή άρχισε να δίνεις στο μωρό το ίδιο στήθος ανά δύο γεύματα. κράτα αυτή την τακτική για άλλες 4 μέρες. Πολύ σπάνια η βελτίωση που έχεις να είναι τόσο μικρή που να χρειαστεί να δίνεις το ίδιο στήθος ανά τρία γεύματα.

Όταν η παραγωγή σου επανέλθει στο φυσιολογικό απλά φρόντισε στη διάρκεια ενός γεύματος να μην αλλάζεις στήθος μέχρι το μωρό να πιεί όλο το γάλα από τον πρώτο μαστό.

Το γρομπαλάκι κατά πάσα πιθανότητα είναι φραγμένος πόρος. Την ώρα που θηλάζει το μωρό κάνε μασάζ πάνω στο γρομπαλάκι για να ξεμπλοκάρει το γάλα. Δες αν σου έχει περάσει σε λίγες μέρες.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση opal. Ναι, το ξέρω ότι η υπερπαραγωγή δεν είναι καλό, άσε υποφέρω κι εγώ πολλές φορές. Θα κάνω αυτό που μου λες με το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Όσον αφορά τις διάρροιες, πως καταλαβαίνεις όταν το παθαίνει το μωρό που θηλάζει, αφού έτσι κι αλλιώς είναι νερουλά τα κακάκια του;

YPbFp3.png

2ZTMp2.png

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση opal. Ναι, το ξέρω ότι η υπερπαραγωγή δεν είναι καλό, άσε υποφέρω κι εγώ πολλές φορές. Θα κάνω αυτό που μου λες με το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Όσον αφορά τις διάρροιες, πως καταλαβαίνεις όταν το παθαίνει το μωρό που θηλάζει, αφού έτσι κι αλλιώς είναι νερουλά τα κακάκια του;

Aν η υπερπαραγωγή είναι σημαντική, ίσως να μην αντέχεις να κάνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα γιατί το άλλο θα υπερφορτώνεται. Δοκίμασε αν το αντέχεις. Αν όχι, θα ήταν καλό να πίνεις φασκόμηλο, τουλάχιστον ένα λίτρο την ημέρα, μέχρι να αποκατασταθεί κάποια ισορροπία και να μπορέσεις να κάνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Aν η υπερπαραγωγή είναι σημαντική, ίσως να μην αντέχεις να κάνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα γιατί το άλλο θα υπερφορτώνεται. Δοκίμασε αν το αντέχεις. Αν όχι, θα ήταν καλό να πίνεις φασκόμηλο, τουλάχιστον ένα λίτρο την ημέρα, μέχρι να αποκατασταθεί κάποια ισορροπία και να μπορέσεις να κάνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Θα το εφαρμόσω αυτό με το ένα στήθος και θα δω αν βοηθήσει.

YPbFp3.png

2ZTMp2.png

Το μωρό όταν δεν προλαβαίνει να πιεί το λιπαρό γάλα κάνει κακά με πράσινο χρώμα. Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχει λόγος να ανησυχήσεις γιατί και μια μικρή υπερπαραγωγή πότε πότε δεν είναι κάτι ασυνήθιστο ή πολύ άσχημο αρκεί να μην την αφήσεις χωρίς αντιμετώπιση.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

κοριτσια καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω το εξης μπορει η υπερπαραγωγη να εχει ως αποτελεσμα την μη επαρκη προσληψη βαρους απο το μωρο? λογω δηλ. του οτι το μωρο τρεφεται με το αρχικο γαλα το οποιο δεν ειναι τοσο λιπαρο? θηλαζω αποκλειστικα το 4 μηνων κοριτσακι μου, εχω αρκετο γαλα, και δεν παιρνει αρκετο βαρος. εντωμεταξυ τα κακα της ειναι πρασινα, χωρις ομως βλεννες και τιποτα αλλο! δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου εχω γαλα δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος. εκτος αν απλα προκειται για ενα αδυνατο παιδι και εχω και εγω εμμονες με το βαρος. τι να πω?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

κοριτσια καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω το εξης μπορει η υπερπαραγωγη να εχει ως αποτελεσμα την μη επαρκη προσληψη βαρους απο το μωρο? λογω δηλ. του οτι το μωρο τρεφεται με το αρχικο γαλα το οποιο δεν ειναι τοσο λιπαρο? θηλαζω αποκλειστικα το 4 μηνων κοριτσακι μου, εχω αρκετο γαλα, και δεν παιρνει αρκετο βαρος. εντωμεταξυ τα κακα της ειναι πρασινα, χωρις ομως βλεννες και τιποτα αλλο! δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου εχω γαλα δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος. εκτος αν απλα προκειται για ενα αδυνατο παιδι και εχω και εγω εμμονες με το βαρος. τι να πω?

Θα μπορούσε να ειναι υπερπαραγωγη αυτο που περιγράφεις.. Θηλάζει κι απο τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα;

(Για το θέμα του βαρους σου απάντησα στο "αποκλειστικός θηλασμος κι απορίες για το βάρος". )

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Διαφημίσεις

οχιι.θηλαζει απο ενα στηθος καθε φορα και αν ο θηλασμος ειναι μικροτερος σε αποσταση απο 2 ωρες την ξαναβαζω παλι στο ιδιο. βεβαια πολλες φορες παθαινω το εξης κανει λιγες θηλαστικες κινησεις απο το ενα στηθος, το αφηνει, και αρχιζει να πεταγεται γαλα σαν πιδακας οπου και σταματα οταν το πιεζω με το δαχτυλο μου. επισης μερικες φορες χανει γρηγορα το ενδιαφερον της απο το ενα στηθος και αναγκαζομαι να την βαλω στο αλλο προκειμενου να φαει. ευχαριστω για την απαντηση για το θεμα του βαρους απλα δεν καταλαβα εαν τελικα η υπερπαραγωγη μπορει να εχει ως αποτελεσμα την μη επαρκη προσληψη βαρους. παντως οπως εχεις καταλαβει εχω πολυ μεγαλο αγχος με το βαρος της ενω ξερω οτι δεν πρεπει, δεν μπορω να το κοντρολαρω.την δευτερα εχουμε παιδιατρο.θα δουμε...

[u4Ft1p2.png

οχιι.θηλαζει απο ενα στηθος καθε φορα και αν ο θηλασμος ειναι μικροτερος σε αποσταση απο 2 ωρες την ξαναβαζω παλι στο ιδιο. βεβαια πολλες φορες παθαινω το εξης κανει λιγες θηλαστικες κινησεις απο το ενα στηθος, το αφηνει, και αρχιζει να πεταγεται γαλα σαν πιδακας οπου και σταματα οταν το πιεζω με το δαχτυλο μου. επισης μερικες φορες χανει γρηγορα το ενδιαφερον της απο το ενα στηθος και αναγκαζομαι να την βαλω στο αλλο προκειμενου να φαει. ευχαριστω για την απαντηση για το θεμα του βαρους απλα δεν καταλαβα εαν τελικα η υπερπαραγωγη μπορει να εχει ως αποτελεσμα την μη επαρκη προσληψη βαρους. παντως οπως εχεις καταλαβει εχω πολυ μεγαλο αγχος με το βαρος της ενω ξερω οτι δεν πρεπει, δεν μπορω να το κοντρολαρω.την δευτερα εχουμε παιδιατρο.θα δουμε...

Το έχω καταλάβει!!!! :P

Σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις μπορει να προκαλέσει στασιμότητα στο βάρος.

Τα κακα ειναι πάντα πρασινα; Πόσο καιρο;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

ναι ειναι σχεδον παντα πρασινα! εδω και 20 μερες περιπου. κανει κακα σε μεγαλη ποσοτητα 1 φορα την ημερα και σπανιοτερα 2 φορες.

[u4Ft1p2.png

ναι ειναι σχεδον παντα πρασινα! εδω και 20 μερες περιπου. κανει κακα σε μεγαλη ποσοτητα 1 φορα την ημερα και σπανιοτερα 2 φορες.

Η υπερπαραγωγη συνήθως προκαλεί διαρροιες, δλδ πολλές κενωσεις.

Τα κακα τα βλέπεις σε φυσικό φως, σε κίτρινο φως ή σε φθορισμου; Αν τα βλέπεις πρασινα σε φυσικο φως (ηλιου) και σε φθορισμου οκ, αν όμως σε κίτρινο φως τότε ειναι κίτρινα αλλα τα αλλοιώνει χρώμα η λαμπα.

1Xckp3.png

Franz Kafka

μαλλον εχεις δικιο γιατι η λαμπα στο δωματιο της οπου και την αλλαζω αλλα και στο μπανιο που την πλενω ειναι κιτρινη. αυριο οταν θα κανει κακα θα το τσεκαρω στο φως του ηλιου για να δω. να σαι καλα παντως. αυριο το πρωι εχω παιδιατρο. να δουμε τι θα μας πει...αγχνωνομαι μηπως μου πει για συμπληρωμα... αλλα δεν θα το δεχτω. και το δικο μου το γαλα που ειναι αρκετο δοξα το θεο τι θα το κανω? α πα πα πα. ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω.. εξαλλου πως να παρει συμπληρωμα ενα μωρο που δεν πιανει μπιμπερο με τιποτα? θα σας πω νεα αυριο.

[u4Ft1p2.png

Διαφημίσεις

μαλλον εχεις δικιο γιατι η λαμπα στο δωματιο της οπου και την αλλαζω αλλα και στο μπανιο που την πλενω ειναι κιτρινη. αυριο οταν θα κανει κακα θα το τσεκαρω στο φως του ηλιου για να δω. να σαι καλα παντως. αυριο το πρωι εχω παιδιατρο. να δουμε τι θα μας πει...αγχνωνομαι μηπως μου πει για συμπληρωμα... αλλα δεν θα το δεχτω. και το δικο μου το γαλα που ειναι αρκετο δοξα το θεο τι θα το κανω? α πα πα πα. ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω.. εξαλλου πως να παρει συμπληρωμα ενα μωρο που δεν πιανει μπιμπερο με τιποτα? θα σας πω νεα αυριο.

Όταν ο θηλασμος είναι επιτυχημένος και η παραγωγη ειναι καλη γιατι να δοθεί συμπλήρωμα; Δεν ειναι η λύση για κάθε πρόβλημα!!!!

1Xckp3.png

Franz Kafka

Είχα και έχω ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα". Με την βοήθεια της μαίας μου το αντιμετώπισα αρκετά καλά.

Κατ' αρχήν η άντληση όντως δεν κάνει καλό αφού η σχέση στήθους-μωρού είναι σχέση προσφοράς και ζήτησης.

Στην αρχή (μετά το πρωτόγαλα) το γάλα που κατεβαίνει είναι μπόλικο καθώς δεν έχει σαφή εικόνα ο οργανισμός για το πόσα παιδιά έχουμε κάνει. Ανάλογα λοιπόν με την ζήτηση η υπόφυση δίνει εντολή στο στήθος να παράγει ανάλογη ποσότητα γάλακτος. Αν επομένως αντιμετωπίσει κανείς την υπερπαραγωγή γάλακτος με αντλήσεις τότε η υπόφυση νομίζοντας ότι έχουμε φαγανό παιδί ή παιδιά στέλνει εντολή για παραγωγή περισσότερου γάλακτος για να καλύψει τις ανάγκες.

Οι συμβουλές της μαίας μου ήταν

1. Μεταξύ των θηλασμών κρύα επιθέματα στο στήθος για να μην πονάμε. (εγώ χρησιμοποιούσα 2 σακουλάκια κατεψυγμένο αρακά! :lol: κάνει τέλεια εφαρμογή στο στήθος)

2. Πρίν τον θηλασμό ζεστά επιθέματα για να μαλακώσει ο μαστός.

3. Θηλάζουμε όση πιο πολύ ώρα μπορούμε σε ένα μαστό. Δεν εφαρμόζουμε την μέθοδο 10 στο δεξί και 10 λεπτά στο αριστερό για τους λόγους που προαναφέρθηκαν από την opal.

4. Ανάλογα με το που έχει πετρώσει το στήθος καλό είναι να χρησιμοποιούμε ανάλογη "στάση" θηλασμού. π.χ. Αν πονάμε από κάτω και στην εξωτερική μεριά του στήθους (προς το χέρι) τότε βοηθάει η στάση με το μωρό κάτω από την μασχάλη για να μας αδειάσει την περιοχή που πάσχει.

Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι τις πρώτες μέρες τα επιθέματα δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα (είχα απίστευτα πολύ γάλα)...αλλά έκανα πολύ μικρές αντλήσεις τις οποίες σταδιακά σταμάτησα εντελώς ακολουθόντας τα παραπάνω.

Εκτός από τα φύλλα λάχανου διάβασα ότι το φασκόμηλο ως αφέψημα βοηθά ιδιαίτερα στην μείωση. Με προσοχή η κατανάλωση όμως γιατί είναι δυνατό βότανο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα