Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα!!!

Πολύτιμες οι συμβουλές και οι εμπειρίες όλων, εμένα τουλαχιστον με βοήθησαν πάρα πολύ στις αρχές του θηλασμού που ήμουν εντελώς ΑΣΧΕΤΗ ΚΑΙ ΑΒΟΗΘΗΤΗ!! Να ναι καλά η Αγλαία. Και τώρα δεν μπορώ να πω ότι είμαι και πολύ σχετική γι αυτό θέλω πάλι τα φώτα σας...Το μωρό μου είναι πλέον 8,5 μηνών και είχαμε ( για την ακρίβεια είχα ) πολύ μεγάλο πρόβλημα με τη μία κυρίως θηλή η οποία ήταν σχεδον κατεστραμένη στις αρχές του θηλασμού, αλλά με τη βοήθεια όπως προείπα του forum το ξεπεράσαμε και ο θηλασμός έγινε αποκλειστικός μέχρι και σήμερα. Αρχικά έλεγα πως θα τον θηλάσω 3 μήνες, μετά έγιναν 6....και τώρα λέω πως μέχρι το χρόνο είμαστε καλά!! Από την πρώτη στιγμή με απασχολούσε το θέμα με το στήθος και το γάλα κι ακόμα μετά από τόσες πληροφορίες πάλι μπερδεμένη είμαι. Θέλω να αποθηλάσω στο χρόνο και κυρίως φυσικά ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ, πώς γίνεται και πόσο ακίνδυνο είναι σε σχέση με το τί γίνεται με το γάλα που παραμένει???? Πόσο χρόνο παίρνει ο αποθηλασμός και πότε πρέπει να ξεκινήσω για να αποθηλάσω στο χρόνο??? Οι περισσότεροι μου λένε να μην κάνω βλακείες και να πάρω τα περιβόητα χάπια,δε θέλω, αλλά φοβάμαι κιόλας μην έχω άλλες ιστορίες μετά....Διάβασα όλα αυτά που γράφονται και κάποια μου φαίνονται "περίεργα", οι περισσότερες λέτε ότι θηλάζετε πάνω από 10-12 φορές μέρα και νύχτα σε μωρά που είναι που είναι πολύ μεγαλύτερα από το δικό μου. Εμένα ο μικρός μου σταμάτησε να θηλάζει βράδυ από 4 μηνών, μόνος του χωρίς να τον πιέσω απλά μόνος του κοιμήθηκε ολο το βράδυ κι εγώ δεν τον ξύπνησα να φάει. Μόνος του επίσης από 8-10 γεύματα που εκανε έως 3,5 μηνών σχεδόν μείωνε κατά διαστήματα σε 7-8, 6-7, κ.τ.λ. Σιγά-σιγά έφτιαχναν και οι ώρες του υπνου, τον πήγα στο δικό του κρεβάτι 2,5 μηνών και ποτέ δε ζήτησε στηθος για να κοιμηθεί. Τώρα σηκώνεται κάποιες φορές αλλά μάλλον τον ενοχλούν τα δόντια του, του βάζω την πιπίλα του, με κοιτάζει και γυρίζει από την άλλη και κοιμάται. Δε μπορεί βρε κορίτσια να έχω εγώ το "τέλειο παιδί"......Επίσης ούτε η τέλεια γυναικα είμαι μια και το στήθος μου πάντα προσαρμοζόταν στις απαιτήσεις του μωρού και η παραγωγή μου μέχρι και τωρα (τον θηλάζω πρωι-βραδυ) δείχνει να μην έχει πρόβλημα ( βάζω το θήλαστρο που και που από περίεργεια και βγάζω στα 15' γύρω στα 120ml από το καθένα), μου έπαιρνε βέβαια κάποιες μέρες μέχρι να μην πρήζεται....τώρα είναι μαλακό, δεν έχει ξαναπρηστεί αλλά γάλα έχω, τι να πω??? Αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει στα ερωτήματα μου για το φυσικό αποθηλασμό πολύ θα το εκτιμούσα.....Sorry για το μεγάλο κείμενο...γλωσσοδιαρροια......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα.Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας ως μανουλες ή επαγγελματίες υγείας για το θεμα του αποθηλασμου. Εχω ενα κοριτσακι 8,5 μηνων το οποιο κι εχω θηλασει αποκλειστικα απο τη μερα γεννησης μεχρι και πριν 10 λεπτα:) Πριν μια εβδομαδα μου ηρθε η περιοδος και εχω παρατητησει πως εδω και 2 εβδομαδες η μικρη ειναι αρκετα ανησυχη το βραδυ με αποτελεσμα να θηλαζω 10 φορες μονο το βραδυ.Σκεφτομαι οτι εχει αρχισει να ελαττωνεται το γαλα και δεν ικανοποιει τη πεινα του παιδιου. Επειδη θελουμε δευτερο παιδακι, λογω καποιου προβληματος δε μας παιρνει να περιμενουμε, θα ηθελα να προβω σε φυσικο οσο γινεται απογαλακτισμο. Μου ειπε η παιδιατρος και η μαια γαλουχιας που εχω οτι καθε βδομαδα να αντικαθιστω ενα θηλασμο με το ξενο γαλα. Αναρωτιεμαι για το γαλα ομως. Η παιδιατρος μου ειπε το βιολογικο της holle μιας και τρωμε κρεμουλες holle. Μηπως ειναι καλυτερα να ξεκινησω να κανω μια τραπεζα γαλακτος οσο εχω ακομη και να δινω τουλαχιστον μεχρι το ετος δικο μου γαλα στη κορουλα μου;Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας ως μανουλες ή επαγγελματίες υγείας για το θεμα του αποθηλασμου. Εχω ενα κοριτσακι 8,5 μηνων το οποιο κι εχω θηλασει αποκλειστικα απο τη μερα γεννησης μεχρι και πριν 10 λεπτα:) Πριν μια εβδομαδα μου ηρθε η περιοδος και εχω παρατητησει πως εδω και 2 εβδομαδες η μικρη ειναι αρκετα ανησυχη το βραδυ με αποτελεσμα να θηλαζω 10 φορες μονο το βραδυ.Σκεφτομαι οτι εχει αρχισει να ελαττωνεται το γαλα και δεν ικανοποιει τη πεινα του παιδιου. Επειδη θελουμε δευτερο παιδακι, λογω καποιου προβληματος δε μας παιρνει να περιμενουμε, θα ηθελα να προβω σε φυσικο οσο γινεται απογαλακτισμο. Μου ειπε η παιδιατρος και η μαια γαλουχιας που εχω οτι καθε βδομαδα να αντικαθιστω ενα θηλασμο με το ξενο γαλα. Αναρωτιεμαι για το γαλα ομως. Η παιδιατρος μου ειπε το βιολογικο της holle μιας και τρωμε κρεμουλες holle. Μηπως ειναι καλυτερα να ξεκινησω να κανω μια τραπεζα γαλακτος οσο εχω ακομη και να δινω τουλαχιστον μεχρι το ετος δικο μου γαλα στη κορουλα μου;Ευχαριστω πολυ!!!!

 

 

Η περίοδος δεν μειώνει το γάλα. Η βραδινη ανησυχία μπορει να οφείλεται στην οδοντοφυια ή στο άγχος αποχωρισμου.. Το ενδεχόμενο να σταματήσεις το θηλασμο και να συνεχίσει να ξυπνάει (και να μην έχεις το στηθος για να την παρηγορησεις) το έχεις σκεφτει; :shock: Έτσι κι αλλιώς έχει χιλιοειπωθει: ο θηλασμος δε σχετίζεται με τα βραδινά ξυπνηματα!

Το γάλα δεν ελαττωνεται έτσι απλα απο μόνο εκτός αν έχεις κανει παρεμβασεις εσυ, οπως πχ μειώσει πάρα πολυ τους ημερησιους θηλασμους κι έχεις βάλει το μωρο σε προγράμμα. Έχεις κάνει κατι τέτοιο;

Για εγκυμοσύνη ο θηλασμος δεν ειναι εμπόδιο (και δε θέλω να γινω "σκληρη" λέγοντας οτι προτεραιότητα πάντα έχει το μωρο κι όχι μια υποθετική εγκυμοσύνη, κι εγω βλέπω οτι το μωρο σου δεν ειναι έτοιμο για αποθηλασμο).

Απο εκει και πέρα, αν αποφασίσεις να αποθηλάσεις μπορείς να κάνεις αυτο που σου πρότειναν.

Διάβασε κι αυτο:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/416-apogalaktismos.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος δεν μειώνει το γάλα. Η βραδινη ανησυχία μπορει να οφείλεται στην οδοντοφυια ή στο άγχος αποχωρισμου.. Το ενδεχόμενο να σταματήσεις το θηλασμο και να συνεχίσει να ξυπνάει (και να μην έχεις το στηθος για να την παρηγορησεις) το έχεις σκεφτει; :shock: Έτσι κι αλλιώς έχει χιλιοειπωθει: ο θηλασμος δε σχετίζεται με τα βραδινά ξυπνηματα!

Το γάλα δεν ελαττωνεται έτσι απλα απο μόνο εκτός αν έχεις κανει παρεμβασεις εσυ, οπως πχ μειώσει πάρα πολυ τους ημερησιους θηλασμους κι έχεις βάλει το μωρο σε προγράμμα. Έχεις κάνει κατι τέτοιο;

Για εγκυμοσύνη ο θηλασμος δεν ειναι εμπόδιο (και δε θέλω να γινω "σκληρη" λέγοντας οτι προτεραιότητα πάντα έχει το μωρο κι όχι μια υποθετική εγκυμοσύνη, κι εγω βλέπω οτι το μωρο σου δεν ειναι έτοιμο για αποθηλασμο).

Απο εκει και πέρα, αν αποφασίσεις να αποθηλάσεις μπορείς να κάνεις αυτο που σου πρότειναν.

Διάβασε κι αυτο:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/416-apogalaktismos.html

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! οι ημερησιοι θηλασμοι εδω και εναμιση μηνα ειναι μια φορα στις 9 το πρωι που ξυπναει και μετα στις 9.30 το βραδυ που τοτε κοιμαται για βραδυ.αλλα μετα ξυπναει διαρκως. δε κλαιει, ουτε καν τα ματια της ανοιγει απλα ανοιγει το στοματακι της και στριφογυρναει στο κρεβατακι της. μετα τη βαζω στο στηθος και πινει γαλα.σιγουρα προτεραιοτητα εχει το μωρο απλα μου ειπε ο γιατρος οτι αν μεινω εγκυος πρεπει να σταματησω το θηλασμο διοτι εγω εχω γενικοτερα παρα πολυ χαμηλο σιδηρο,29, χωρις στιγμα ομως τα μωρο μου εχει στιγμα οπως και καποιο μελλοντικο μωρακι. και εκει αγχωθηκα. επομενως ο θηλασμος, μια πιθανη εγκυμοσυνη μου ειπε δεν ευνοει ουτε εμενα αλλα προπαντων ουτε το μωρο στη κοιλια, σε περιπτωση συνεχισης θηλασμου στη κυηση.παντως δεν αγχωνομαι.πανω απο ολα η ηρεμια και οτι ειναι καλυτερο για τη μικρουλα μου. οτι γινει σιγουρα να γινει με οσο πιο ομαλη προσαρμογη γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! οι ημερησιοι θηλασμοι εδω και εναμιση μηνα ειναι μια φορα στις 9 το πρωι που ξυπναει και μετα στις 9.30 το βραδυ που τοτε κοιμαται για βραδυ.αλλα μετα ξυπναει διαρκως. δε κλαιει, ουτε καν τα ματια της ανοιγει απλα ανοιγει το στοματακι της και στριφογυρναει στο κρεβατακι της. μετα τη βαζω στο στηθος και πινει γαλα.σιγουρα προτεραιοτητα εχει το μωρο απλα μου ειπε ο γιατρος οτι αν μεινω εγκυος πρεπει να σταματησω το θηλασμο διοτι εγω εχω γενικοτερα παρα πολυ χαμηλο σιδηρο,29, χωρις στιγμα ομως τα μωρο μου εχει στιγμα οπως και καποιο μελλοντικο μωρακι. και εκει αγχωθηκα. επομενως ο θηλασμος, μια πιθανη εγκυμοσυνη μου ειπε δεν ευνοει ουτε εμενα αλλα προπαντων ουτε το μωρο στη κοιλια, σε περιπτωση συνεχισης θηλασμου στη κυηση.παντως δεν αγχωνομαι.πανω απο ολα η ηρεμια και οτι ειναι καλυτερο για τη μικρουλα μου. οτι γινει σιγουρα να γινει με οσο πιο ομαλη προσαρμογη γινεται.

 

 

 

 

Και κατι αλλο: Τωρα που μου ηρθε η περιοδος, μπορω να μεινω εγκυος και να συνεχιζω να θηλαζω η πρεπει να μη θηλαζεις για να μεινεις; Και αν επιτευχθει μια νεα κυηση πωε κοβεις μετα το θηλασμο εαν πρεπει για ιατρικους λογους; Τοτε δε γινεται πολυ αποτομα ο απογαλακτισμος;Με ολα τα αρνητικα που εχει... Το κειμενο της Πατσουρου ηταν πολυ ιδιαιτερο....Πολυ συγκινητικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! οι ημερησιοι θηλασμοι εδω και εναμιση μηνα ειναι μια φορα στις 9 το πρωι που ξυπναει και μετα στις 9.30 το βραδυ που τοτε κοιμαται για βραδυ.αλλα μετα ξυπναει διαρκως. δε κλαιει, ουτε καν τα ματια της ανοιγει απλα ανοιγει το στοματακι της και στριφογυρναει στο κρεβατακι της. μετα τη βαζω στο στηθος και πινει γαλα.σιγουρα προτεραιοτητα εχει το μωρο απλα μου ειπε ο γιατρος οτι αν μεινω εγκυος πρεπει να σταματησω το θηλασμο διοτι εγω εχω γενικοτερα παρα πολυ χαμηλο σιδηρο,29, χωρις στιγμα ομως τα μωρο μου εχει στιγμα οπως και καποιο μελλοντικο μωρακι. και εκει αγχωθηκα. επομενως ο θηλασμος, μια πιθανη εγκυμοσυνη μου ειπε δεν ευνοει ουτε εμενα αλλα προπαντων ουτε το μωρο στη κοιλια, σε περιπτωση συνεχισης θηλασμου στη κυηση.παντως δεν αγχωνομαι.πανω απο ολα η ηρεμια και οτι ειναι καλυτερο για τη μικρουλα μου. οτι γινει σιγουρα να γινει με οσο πιο ομαλη προσαρμογη γινεται.

 

Οι ημερήσιοι θηλασμοι σας ειναι πολυ λίγοι.

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου το μητρικο γάλα εξακολουθεί να ειναι η κύρια τροφη του μωρου κι οι στερεες τροφές συμπληρωματικές. Αυτο σημαινει οτι προσφέρουμε στο μωρο στηθος δίνοντας τη δυνατότητα να θηλασει κι αυτο θα αποφασίσει αν θέλει ή όχι. Τα δυο γεύματα γάλακτος ειναι ΜΟΝΟ για τα μωρα που πίνουν ξένο γάλα.

Το μωρο σου χρειάζεται 500μλ γάλα το 24ωρο τουλάχιστον, και με 2 θηλασμους ειναι αδύνατον να τα πάρει. Επομένως αναπληρώνει την νύχτα!

 

Αν έχεις χαμηλό αιματοκριτη θα παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου. Ο θηλασμος τι σχέση έχει με αυτο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο: Τωρα που μου ηρθε η περιοδος, μπορω να μεινω εγκυος και να συνεχιζω να θηλαζω η πρεπει να μη θηλαζεις για να μεινεις; Και αν επιτευχθει μια νεα κυηση πωε κοβεις μετα το θηλασμο εαν πρεπει για ιατρικους λογους; Τοτε δε γινεται πολυ αποτομα ο απογαλακτισμος;Με ολα τα αρνητικα που εχει... Το κειμενο της Πατσουρου ηταν πολυ ιδιαιτερο....Πολυ συγκινητικο.

 

Μπορείς να μείνεις έγκυος όσο θηλαζεις. Στο φόρουμ υπάρχουν πολλές κοπέλες που είτε έμειναν έγκυες και αποθηλασαν σταδιακα, είτε συνέχισαν το θηλασμο σε όλη την εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε το μωρο θηλαζαν και τα δυο μωρα.

Όταν επιτευχθεί μια νεα κυηση κι αφου επιβεβαιωσεις με γυναικολόγο γνωστη του θηλασμου (μπορείς να γράψεις και στον κο Νίκο Παπανικολάου στη σελιδα του στο fb) οτι δε γίνεται να συνεχίσεις θα διακοψεις τότε. Πολλα παιδια απο μόνα τους σταματούν στην εγκυμοσύνη τον θηλασμο γιατι μειώνεται το γάλα κι η ροη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα στις τυχερές και επίμονες μανούλες που κατάφεραν να θηλάσουν τόσο, οσο να φτάσουν στην προσπάθεια αποθηλασμού.

 

χθες πέρασα ένα ενδιαφέρον απόγευμα στο Γεννηματά, καθότι αυτό εφημέρευε και εμείς είχαμε τσιμπήσει την πιο hot νεοαφιχθείσα ίωση, και στις 2 ώρες αναμονής κουβέντιασα με διαφορες μαμάδες, και μια νέα γιαγιά.

 

το εγγονάκι της είχε σημάδια αφυδάτωσης, 4 μηνών, και μιλώντας για τον θηλασμό, μου είπε την ιστορία του αποθηλασμού της. την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα, και είπα να την μεταφέρω, έστω και μόνο για το πρωτότυπο του πράγματος...

 

μου είπε πως θήλασε την κόρη της επί 3 χρόνια... δεν μπορούσε να την ξεκολλήσει με τίποτα.

 

κάποια στιγμή μια ηλικιωμένη συγγενής της της είπε το εξής : βάζε το στήθος σου με χρώματα:shock: και το έκανε!

 

έβαψε όλο το στήθος με έντονα χρώματα, γραμμές, βούλες πρασινα κόκκινα κίτρινα μπλε κτλ, και μου είπε πως μόλις η μικρή το είδε, γύρισε έφυγε και δεν το ξαναζήτησε! της είπε να το καλύψει για να μήν το βλέπει!

 

και έτσι αποθήλασε!

 

δεν ξέρω αν είναι γνωσή τακτική, εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα ξανά, μετά από καιρό, τη βοήθεια σας αυτή τη φορά για το πως θα αποθηλασω...

Ο γιος μου είναι 13 μηνών. Από 8 μηνών περίπου θηλαζαμε μόνο πρωί και βράδυ. Εδώ και μια εβδομάδα κόψαμε τον πρωινό θηλασμό και του δίνουμε γάλα φρέσκο. Εχθές ήταν το πρώτο βράδυ που δε θηλασε, ήπιε μπιμπερό, τον κράτησα λίγη ώρα αγκαλίτσα με λίγο λικνισμα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: τώρα δεν ξαναθηλαζω άλλη φορά? Ή πρέπει να το πάω ας πούμε μέρα παρά μέρα για να είμαι εντάξει με το στήθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αποθήλασα ήταν κάπως έτσι, σταμάτησαν κάποια στιγμή τον πρωινό θηλασμό και μετά για κανά 2 εβδομάδες θήλαζαν 1 φορά ανά 2-3 μέρες μόνο αν το ζητούσαν, δεν τις έβαζα εγώ στο στήθος και τελικά σταμάτησαν τελείως.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά ξαναθήλασε το επόμενο βράδυ λίγο απο το ενα και λίγο απο το άλλο και μετα ήπιε φρέσκο. Απο τότε τίποτα. Δεν έχω καμια ενόχληση στο στηθος. Ελπίζω να έχω κάνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα,Θα ηθελα να ρωτησω ,αν γνωριζει καμια , προσπαθω να απογαλακτισω εδω και 2 βδομαδες με τον εξης τροπο : εχω μειωσει τον θηλασμο σε μια φορα την ημερα και τα υπολοιπα γευματα με ξενο.απλα εχω παρατηρησει οτι δεν εχει ελλαττωθει και πολυ το γαλα (δεν ποναει το στηθος μου αλλα το νιωθω γεματο και το βγαζω με το χερι)

μηπως ξερετε ποσο καιρο παιρνει μεχρι να τελειωσει τελειως?ξεκιναω δουλεια και εχω αγχωθει γιατι δεν θα μπορω να το βγαζω (δουλευω απ'το πρωι μεχρι το βραδυ)

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,Θα ηθελα να ρωτησω ,αν γνωριζει καμια , προσπαθω να απογαλακτισω εδω και 2 βδομαδες με τον εξης τροπο : εχω μειωσει τον θηλασμο σε μια φορα την ημερα και τα υπολοιπα γευματα με ξενο.απλα εχω παρατηρησει οτι δεν εχει ελλαττωθει και πολυ το γαλα (δεν ποναει το στηθος μου αλλα το νιωθω γεματο και το βγαζω με το χερι)

μηπως ξερετε ποσο καιρο παιρνει μεχρι να τελειωσει τελειως?ξεκιναω δουλεια και εχω αγχωθει γιατι δεν θα μπορω να το βγαζω (δουλευω απ'το πρωι μεχρι το βραδυ)

ευχαριστω εκ των προτερων

Νομιζω ο χρονος προσαρμογης εξαρταται και απο το ποσο γαλα παρηγαγε πριν δηλ ποσους θηλασμους εκανες, αλλα θα αργησει να τελειωσει τελειως αφου ακομα θηλαζεις εστω και λιγο, μπορεις να διατηρησεις τον ενα θηλασμο για μηνες. Η αποφορτηση του στηθους θα χρειαζεται μονο τις πρωτες μερες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στις τυχερές και επίμονες μανούλες που κατάφεραν να θηλάσουν τόσο, οσο να φτάσουν στην προσπάθεια αποθηλασμού.

 

χθες πέρασα ένα ενδιαφέρον απόγευμα στο Γεννηματά, καθότι αυτό εφημέρευε και εμείς είχαμε τσιμπήσει την πιο hot νεοαφιχθείσα ίωση, και στις 2 ώρες αναμονής κουβέντιασα με διαφορες μαμάδες, και μια νέα γιαγιά.

 

το εγγονάκι της είχε σημάδια αφυδάτωσης, 4 μηνών, και μιλώντας για τον θηλασμό, μου είπε την ιστορία του αποθηλασμού της. την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα, και είπα να την μεταφέρω, έστω και μόνο για το πρωτότυπο του πράγματος...

 

μου είπε πως θήλασε την κόρη της επί 3 χρόνια... δεν μπορούσε να την ξεκολλήσει με τίποτα.

 

κάποια στιγμή μια ηλικιωμένη συγγενής της της είπε το εξής : βάζε το στήθος σου με χρώματα:shock: και το έκανε!

 

έβαψε όλο το στήθος με έντονα χρώματα, γραμμές, βούλες πρασινα κόκκινα κίτρινα μπλε κτλ, και μου είπε πως μόλις η μικρή το είδε, γύρισε έφυγε και δεν το ξαναζήτησε! της είπε να το καλύψει για να μήν το βλέπει!

 

και έτσι αποθήλασε!

 

δεν ξέρω αν είναι γνωσή τακτική, εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα!

 

παλια τακτική, αν δεν επιανε εβαζαν πιπερι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσπάθησα να δώσω στο μωρό μου - 13 μηνών- φρέσκο γάλα το πρωί και το βράδυ με το ποτηράκι με το καλαμάκι που πίνει το νερό...Με τίποτα! 'Ηπιε μία γουλιά την κάθε φορά που νόμιζε ότι είναι νερό και μετά με τίποτα!!! Τι να κάνω πως και με ποιο τρόπο θα το μάθει;

 

Καλά δεν βιάζομαι, μέχρι να το κόψει εντελώς ας πάει και 3 μηνές αλλά σιγά σιγά θέλω να πίνει και το άλλο γάλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησα να δώσω στο μωρό μου - 13 μηνών- φρέσκο γάλα το πρωί και το βράδυ με το ποτηράκι με το καλαμάκι που πίνει το νερό...Με τίποτα! 'Ηπιε μία γουλιά την κάθε φορά που νόμιζε ότι είναι νερό και μετά με τίποτα!!! Τι να κάνω πως και με ποιο τρόπο θα το μάθει;

 

Καλά δεν βιάζομαι, μέχρι να το κόψει εντελώς ας πάει και 3 μηνές αλλά σιγά σιγά θέλω να πίνει και το άλλο γάλα!

 

Θα μπορούσες να αναμείξεις μητρικο με φρέσκο γαλα μεχρι να συνηθίσει τη γευση και σταδιακα να μειωνεις το μητρικο.

Επίσης υπάρχουν κι αλλα ειδη γαλακτος πχ κατσικίσιο, προβειο, βουβαλινο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να αναμείξεις μητρικο με φρέσκο γαλα μεχρι να συνηθίσει τη γευση και σταδιακα να μειωνεις το μητρικο.

Επίσης υπάρχουν κι αλλα ειδη γαλακτος πχ κατσικίσιο, προβειο, βουβαλινο.

 

 

Αχ και πάλι αχ!!! Έχω στην κατάψυξη δικό μου γάλα να της δώσω αλλά το θέμα είναι ότι προσπαθώ με το ποτηράκι που πίνει το νερό και δεν το βάζει καν στο στόμα!!!! Πώς να ξέρω αν της αρέσει ή όχι;;;;; Θα δοκιμάσω όλα τα γάλατα αλλά πρώτα πρέπει να δοκιμάσει! Τι να κάνω μήπως να δοκιμάσω με μπιμπερό; Όλοι λένε ότι είναι πισωγύρισμα αλλά και πάλι μήπως ξέρω αν θα το πιεί;

Link to comment
Share on other sites

Αχ και πάλι αχ!!! Έχω στην κατάψυξη δικό μου γάλα να της δώσω αλλά το θέμα είναι ότι προσπαθώ με το ποτηράκι που πίνει το νερό και δεν το βάζει καν στο στόμα!!!! Πώς να ξέρω αν της αρέσει ή όχι;;;;; Θα δοκιμάσω όλα τα γάλατα αλλά πρώτα πρέπει να δοκιμάσει! Τι να κάνω μήπως να δοκιμάσω με μπιμπερό; Όλοι λένε ότι είναι πισωγύρισμα αλλά και πάλι μήπως ξέρω αν θα το πιεί;

 

Για μπιμπερο δεν υπαρχει λόγος! Υπαρχει καποια φιγούρα που της αρέσει; Πχ η πεππα ή η μίνυ ή κατι αλλο; Πάρε ενα καινούριο ποτήρι που να της αρέσει και καθιέρωσε να ειναι αυτο το ποτήρι γαλακτος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για μπιμπερο δεν υπαρχει λόγος! Υπαρχει καποια φιγούρα που της αρέσει; Πχ η πεππα ή η μίνυ ή κατι αλλο; Πάρε ενα καινούριο ποτήρι που να της αρέσει και καθιέρωσε να ειναι αυτο το ποτήρι γαλακτος.

 

 

Δεν της αρέσει κάτι συγκεκριμένο...ίσως λίγο μίνυ μίκυ που τους έχει ακι ζωγραφιά στο δωμάτιό της...

 

Εγώ για νερό έχω αυτό...

https://pharmavel.com/photos/w_240px/26a3c5_chicco_green.jpg

 

για γάλα δηλαδή πιο να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν της αρέσει κάτι συγκεκριμένο...ίσως λίγο μίνυ μίκυ που τους έχει ακι ζωγραφιά στο δωμάτιό της...

 

Εγώ για νερό έχω αυτό...

https://pharmavel.com/photos/w_240px/26a3c5_chicco_green.jpg

 

για γάλα δηλαδή πιο να πάρω;

 

Κάποιο που θα βαφτίσεις ποτήρι για γάλα.

 

Έχεις δοκιμάσει να αναμείξεις δικο σου γάλα με φρέσκο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλες!

Θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαΐα..

Με τις πολύτιμες συμβουλές σας κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά τη μικρή μου για τρεις μήνες με θήλαστρο και τώρα τεσσάρων μηνών πλέον και έχοντας επιστρέψει στη δουλειά δίνω ένα ξένο γεύμα. Όσο είμαι σπίτι αντλώ με το νοσοκομειακό θήλαστρο της Ameda και στη δουλειά/δικαστηρια με το harmony της medela. Το παιδί δεν έχει θηλάσει το στήθος πότε για διάφορους λόγους. Αντιλαμβανεστε την κούραση μου από τις αντλήσεις αποστειρώσεις κλπ.. Εκτός του ότι και οικονομικά δεν είναι εύκολο να κρατήσω κι άλλο το θήλαστρο (λόγω ενοικίου του), ανακοινώθηκε στον άντρα μου ότι πρέπει να φύγει 9 μήνες ταξίδι. Έχουμε άλλο ένα παιδάκι 5 χρονών. Σκέφτομαι να αποθηλασω σταδιακά γιατί ήδη νοιώθω πολύ κουρασμένη. Το ενοίκιο του θήλαστρου λήγει στις 15/12. Θα χρειαστεί άλλος ένας μήνας και μετά να στηριχτώ στο χειροκίνητο; γάλα ποτέ δεν είχα πολύ. Με πολύ αγώνα τα κατάφερα ως εδώ. Αντλώ 40' κάθε φορά από την αρχή παρά τις συχνότερες αντλήσεις λόγω εδραίωσης στην αρχή. Θα βγάζω γάλα αν αντλώ μόνο πρωΐ βράδυ με το χειροκίνητο; Ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος αποθηλασμου για μένα χωρίς χάπι; ο γιατρός μου μου το έθεσε ως απαραίτητο γιατί λέει αν μείνει γάλα μέσα θα φαίνονται γρομποι στις μαστογραφίες και θα μπερδεύουν τα αποτελέσματα (έχω και από μορφολογία του στήθους μου μικρά γρομπαλακια αλλα πολύ μικρό στήθος. Το χάπι το είχα πάρει στην πρώτη μου κόρη και δεν μου άρεσε ουτε οτι το έκανα ούτε οι παρενέργειές του. Πιστεύω ότι η φύση διαθέτει καλύτερους τρόπους αφούδεν έχω πρόβλημα υγείας και θεμα χρόνου.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;;

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί άλλος ένας μήνας και μετά να στηριχτώ στο χειροκίνητο;

 

Όχι, μπορείς να το επιστρέψεις μόλις λήξει ο τωρινός μήνας. Με το χειροκίνητο θα μειωθεί έτσι κι αλλιώς πιο γρήγορα το γάλα. Βγάζε απλώς με το χειροκίνητο όσο χρειάζεται για να μη νιώθεις εσύ πόνο, όχι περισσότερο. Όπως τα περιγράφεις, μου φαίνεται ότι δεν θα δυσκολευτείς καθόλου με τον αποθηλασμό.

 

Καλή επιτυχία στο καινούργιο βήμα και μπράβο που έφτασες μέχρι εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζω δύο φορές την ημέρα γάλα κανονικά με το χειροκίνητο, για πόσο καιρό θα έχω γάλα; να πίνει τουλάχιστον αυτά τα δύο γεύματα για όσο κρατήσουν. Πλέον αντλώ 5 φορές την ημέρα από 40' και βγάζω περίπου 650 ml σύνολο. Πίνει 4-5 δικα μου (απο 130 ml) και ένα γεύμα ξένο. Θα γίνουν τρία ξένα- δύο δικό μου. Θα αρκεί όμως το γάλα μονο με δύο αντλήσεις τη μέρα ή θα σταματήσει τελείως από μόνο του λόγω της μείωσης των αντλήσεων;;

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα σταματήσει μέσα σε μερικές μέρες, αν και ίσως να βγαίνουν σταγόνες για αρκετές εβδομάδες ακόμη όταν πιέζεις το στήθος. Πάντως μπράβο που τα κατάφερες με τόσες δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά και για τα "μπράβο". Πέρασα πολύ δύσκολα..ειδικά στην αρχή ζούσα μόνο για αυτό..άντληση 40'-50', αποθήκευση 5', ταισμα άλλα 40', πλυσιμο θήλαστρου και μπουκαλιών 10', αποστείρωση, πάνα 10', πάλι αντληση...

Ειλικρινά Ευχαριστώ

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...