Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγειοκινητική ρινίτιδα Ρινίτιδα εγκυμοσύνης βουλωμένη μύτη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


το να βουλωνουν τα αυτια κατα διαστηματα στην διαρκεια της μερας εχει να κανει με την εγκυμοσυνη; ειμαι 3 μηνων.... ας μου απαντησει καποιος γιατο ανησυχω μηπως εχω υπερταση.... :(

 

Γιατί δεν μετράς την πίεσή σου για να μην ανησυχείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια φοβερη ανακαληψη αυτο που μου λετε.περασα σολη την εγκυμοσυνη τη πρωτη μπουκωμενη αηδιαστικα πηγα σε δυο ωρλ.και τιποτα που να το ξερα η γυναικα...με το που γεννησα εγιανε .τωρα εγκυος παλι στο δευτερο εχω παλι το προβλημα αλλα οχι τοσο εντονα..

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

είμαι χάλια και υποφέρω συνέχεια από ένα διαρκές μπούκωμα στη μύτη που τώρα τελευταία συνοδεύτηκε και από βουλωμένα αυτιά. Είμαι χάλια ψυχολογικά και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα, μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και τα βράδια δεν κοιμάμαι καθόλου. Ας είχε συμβέί κάτι άλλο, αλλά όχι αυτό. Εχω τόσο βουλωμένα αυτιά που νομίζω ότι είμαι συνεχώς κρυωμένη και ότι βρίσκομαι μακριά από το χώρο που βρίσκονται άλλοι. όταν μπουκώνει η μύτη μου το κακό είναι διπλό. Πήγα σε πολλούς γιατρούς, μου έχουν δώσει διάφορα αποσυμφωνρητικά, και κατέληξα στο nasonex το οποίο για να δράσει πρέπει να περάσει και λίγος καιρός. Το κακό είναι ότι τα ίδια είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, και μετά που γέννησα το γιο το κακό δεν υποχώρησε, απλά ξεχάστηκε. Κοντεύω να τρελλαθώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξα να παίρνω αντικαταθληπτικά και αγχωλητικά για τέσσερις μήνες για να κοιμηθώ και να ηρεμήσω. Κατέληξα στον ψυχίατρο με σοβαρή κρίση πανικού. Τώρα απομένουν δύο μήνες πριν γεννήσω την κόρη μου και πολύ φοβάμαι ότι και μετά θα συνεχιστεί το πρόβλημα. Θα έκανα τα πάντα για να αναπνεύσω και από τα δύο ρουθούνια κάποια στιγμή στη ζωή μου. Είμαι σε πολύ τραγική κατάσταση και σε απόγνωση. Ο άντρας μου τα έχει παίξει μαζί μου, προσπαθεί να με βοηθήσει, αλλά δεν αντιλαμβάνεται πώς νιώθω εγώ. ζητάω απεγνωσμένα βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω διαφραγμα και τώρα με την εγκυμοσύνη τα πράγματα έχουν χειροτερέψει. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα(27 εβδομάδων) έχω μπουκωμα και τα τελευται βραδιά ξυπναω γιατί δεν μπορώ να αναπνευσω.

Φταρνοζομαι συνέχεια, όλη τη μέρα. και πολλές φορές ματωνει η μύτη. Στη δουλειά πίστευαν ότι είμαι αλλεργική σε κάτι. Μετά μου έλεγαν ότι φταίει το κλιματιστικο.

Στο γιατρό είπα για το ματωμα της μυτης καιου είπε ότι είναι φυσιολογικό λόγω της αυξημένης αιματωσης.

Το χειρότερο όμως είναι ότι με κάθε φταρνισμα έχω ακρατεια. Αυτό το έχετε; Αισθανομαι σα γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω διαφραγμα και τώρα με την εγκυμοσύνη τα πράγματα έχουν χειροτερέψει. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα(27 εβδομάδων) έχω μπουκωμα και τα τελευται βραδιά ξυπναω γιατί δεν μπορώ να αναπνευσω.

Φταρνοζομαι συνέχεια, όλη τη μέρα. και πολλές φορές ματωνει η μύτη. Στη δουλειά πίστευαν ότι είμαι αλλεργική σε κάτι. Μετά μου έλεγαν ότι φταίει το κλιματιστικο.

Στο γιατρό είπα για το ματωμα της μυτης καιου είπε ότι είναι φυσιολογικό λόγω της αυξημένης αιματωσης.

Το χειρότερο όμως είναι ότι με κάθε φταρνισμα έχω ακρατεια. Αυτό το έχετε; Αισθανομαι σα γιαγιά!

 

 

:P:p:p:p εχω λυθει στο γελιο.. κ εγω το ιδιο παθαινω εδω κ 3 μερες που ειμαι μπουκωμενη. δεν εισαι μονη!!:oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΥΠΟΦΕΡΩ!!!!!!Εχω ρινιτιδα απο τη στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος!Ετσι ημουν και στην πρωτη εγκυμοσυνη μεχρι και 3 μηνες αφου γεννησα αφου πηγα σε ωρλ οταν φτασα σε σημειο η μυτη μου να ειναι γεματη πληγες!Τωρα ειμαι ΠΟΛΥ χειροτερα...ειμαι ολη μερα ετσι,το πρωι χειροτερα και την νυχτα οταν σηκωθω για το μωρο ξαναξεκιναει η καταρροη και δεν μπορω να ξανακοιμηθω!Μπορει να φτερνιστω και 20 φορες σερυ...Συναχωθηκα 2 φορες τον περασμενο μηνα και εκλαιγα γιατι δεν ειχα αναπνοη!ronal o γυναικολογος με αφηνει αν ειμαι κρυωμενη 1 φορα τη μερα!Η ωρλ που την πηρα τηλ οταν ημνουν αρρωστη μου ειπε 2ψεκασμους απο κορτιζονουχο 1 φ.τη μερα!

Την τελευταια βδομαδα σαν να μην φτανει αυτο με πιανει το βραδυ και τη νυχτα βηχας ε "γατακια"και δεν μπορω να αναπνευσω απο πουθενα!

Θα παω αυριο στον γιατρο γιατι δεν αντεχω αλλο...

Για την ακρατεια με τα φτρερνισματα και τον βηχα δεν το συζηταω καν!Και που να φουσκωσω κι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απίστευτο τελικά πόσα συμπτώματα έχει η εγκυμοσύνη!!! Εγώ είμαι έγκυος σε δίδυμα, στην 23η εβδομάδα, έχω ακόμα όλα τα συνηθισμένα συμπτώματα που τα είχα από την αρχή, εμετούς, ανακατωσούρα, ζαλάδες...Μπούκωνε και η μύτη μου τα βράδια, έχω και ρινορραγία και μια στο τόσο βουλώνει και το ένα μου αυτί...Χθες πανικοβλήθηκα γιατί το αυτί μου ήταν βουλώμενο όλο το απόγευμα...Τελικά πέρασε κι αυτό μόνο του! Α! Ξέχασα να αναφέρω και την ακράτεια όταν βήχω και φτερνίζομαι...Είμαι σίγουρη ότι όλα θα περάσουν και θα αποζημιωθούμε και με το παραπάνω... Υπομονή κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγω ! Εχω μπουκωμένη μύτη ( οχι βεβαια τρελά πράγματα) , αλλά ματωνει σχεδον κάθε φορά που τη φυσάω για να ανοίξει ! Το χειρότερο για μένα είναι η ελαφριά ακράτεια όταν γελάσω ή φτερνιστώ ...Οπως είπε και mafalda νοιώθω γριά! Και ανησυχώ κιόλας μήπως μου "κάτσει" μετα τη γέννα...Μήπως υπάρχει καμιά άσκηση για ενδυνάμωση των μυων της περιοχής ώστε να αποφύγουμε τα δυσάρεστα-απρόοτα???

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα ιδια...

Μπουκωμένη μύτη, ιδιαίτερα τις βραδινές ώρες. Είναι πολύ σπαστικό! Εγώ αναγκάστηκα κ εκανα καυτηρίαση. Πέρυσι ήμουν έγκυος με τα ιδια συμπτώματα, η εγκυμοσύνη δε προχώρησε αλλά μου άφησε μια μύτη χάλια! κάθε μέρα "έλυνε", κ πήγα κ καυτηρίασα το ένα ρουθούνι τελικά.

Τώρα πάλι τα ίδια, είμαι στην 6η βδομάδα, αλλά το μπούκωμα άρχισε από την τέταρτη!

 

@pitsirik

Υπαρχουν ασκησεις, λεγονται Kegel. σφίγγεις τους ιδιους μυς που χρησιμοποιείς για να διακόψεις τη ροή των ούρων! Το κανεις ορθια, καθηστη οπως θες! κανε σετ των 10 κ αυξησε οσο περνάει ο καιρός.

Αυτες οι ασκήσεις ειναι καλές ουτως η αλλως στην εγκυμοσύνη, μου το ειχε πει η δασκάλα του Πιλατες! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαι καθηγητρια αγγλικων--κ αυτο το λεω γιατι καθε χρονο αρρωσταινω 2-3 φορες με μπουκωμα μυτης πονολαιμο κ οταν παω στον ωρλ μου λεει φαρυγγιτιδα κ μου δινει αντιβιωση, την κλαρισιντ...επισης το παθαινω κ καθε ανοιξη....τωρα ειμαι στην 27η βδομαδα κυησησ!!!Εχω αυτο το μπουκωμα μυτης εδω κ 3 μηνες!!!Ξυπναω τα ξημερωματα για τουαλετα κ η μυτη μπουκωμενη...με πιανει φτερνισμα...το μονο που βαζω ειναι φυσιομερ!!! Χτες ομως με επιασε κ πονολαιμος!!!Ευτυχως δεν εχω πυρετο αλλα αυτο τομπουκωμα επιδεινωθηκε....φτερνιζομαι συνεχεια κ με επιασαν κ πονοκεφαλοι....αυριο θα παω στον ωρλ γιατι δεν παει αλλο....αλλα φοβαμαι μη μου δωσει αντιβιωση---γιατι δεν εχω αρρωστησει ολον τον χειμωνα με τα μικρα, να την παρω τωρα?????δεν θελω....θα ρωτησω κ τον γυναικολογο μου....αλλα παλι να εχεις καποιο μικροβιο νομιζω δεν ειναι καλο να παραμενει στον οργανισμο.....ελπιζω ο γιατρος να μου δωσει τη λυση.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βάλτε με κι εμένα στην παρέα...!!!

Απίστευτο μπούκωμα κορίτσια!!!

Δεν μπορώ να αναπνέυσω. Αν προσθέσεις και μια ελαφρά δύσπνοια που έχω....νομίζω ότι θα σκάσω. Το βράδυ τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα!!!

Δοκιμάζω φυσιολογικό ορό, θαλασσινό ορό... μα τίποτα...!!!

Μόνο το Ronal με βοηθούσε αλλά χτες ο γιατρός μου έβαλε χέρι, ότι δεν μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια...!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Καμμία άλλη ιδέα?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

mami: εγω ακομα ειμαι με ρινιτιδα!!!Πρωι κ βραδυ μπουκωνει η μυτη κ δεν μπορω να αναπνευσω....τα ιδια κ με τη δυσπνοια---σημερα μπηκα κ στο μηνα μου, φαντασου αυτο το εχω απο τον 3ο-4ο μηνα της εγκυμοσυνης!!!Ειναι μαλλον ορμονων μου ειπε ο ωρλ αλλα το επιβαρυνε η ανοιξη κ τωρα η υγρασια σε συνδιασμο με τη ζεστη κ την απνοια!!!!!Εγω με φυσιομερ ειμαι αλλα πρωι κ βραδυ βαζω ροναλ για να κοιμαμαι ανετα το βραδυ----οσο μπορω γιατι η κοιλια ειναι τουρλα κ κλωτσα η μικρη....μου ειπε κ ο γυναικολογος οτι λιγο ροναλ μπορω να βαζω.....αλλιως δεν μπαινει καθολου οξυγονο απο τη μυτη!!!!Υπομονη, ελπιζω μετα τη γεννα να ηρεμησουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε με κι εμένα στην παρέα...!!!

Απίστευτο μπούκωμα κορίτσια!!!

Δεν μπορώ να αναπνέυσω. Αν προσθέσεις και μια ελαφρά δύσπνοια που έχω....νομίζω ότι θα σκάσω. Το βράδυ τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα!!!

Δοκιμάζω φυσιολογικό ορό, θαλασσινό ορό... μα τίποτα...!!!

Μόνο το Ronal με βοηθούσε αλλά χτες ο γιατρός μου έβαλε χέρι, ότι δεν μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια...!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Καμμία άλλη ιδέα?

Να πας σε ωρλ!Εμενα η ωρλ μου ειχε δωσει σπρει με κορτιζονη και καθαρισμο με φ.ορο!Το ροναλ μου τοχε "απαγορεψει"εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων οπως οταν ειχα και συναχι μαζι!Δεν φανταζεσαι τι βοηθεια ηταν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια σας.. Αυτό σας το σύμπτωμα ενισχύει τις υποψίες μου που έχουν ξεκινήσει από τρομερό πόνο στη μέση, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη μέση μου. Φτέρνισμα καθημερινό, πράγμα που δεν είχα ποτέ, φαγούρα στον ουρανίσκο, ένα ψευτομπούκωμα ίσα ίσα να με ταλαιπωρεί λίγο και όσες φορές προσπαθώ να -ξεβουλώσω- με το συμπάθειο έχω και μικρή ρινορραγία.. Πρήξιμο σε κοιλιά και στήθος, φουλ.. Δεν είχα ποτέ μου αλλεργίες, εκτός από ένα τσουξιματάκι στη μύτη με το που μπαίνει η άνοιξη, έγκυος μπορεί να μην είμαι αλλά σίγουρα έχουμε καλοκαίρι αυτή τη στιγμή και όχι άνοιξη :P ..

 

Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο γιατί είμαι -off topic- απλά είδα αυτό το κουλό σύμπτωμα που σε άλλες ξεκινάει απ την αρχή και άλλες τις βρίσκει στο δρόμο και απλά αναρωτήθηκα, μωρέ λες?? 4 μέρες έμειναν και θα μάθω και ελπίζω να φτερνίζομαι για πολύ καιρό ακόμα :P !!!

 

Με έναν πόνο σας εύχομαι και υπομονή, σε λίγο καιρό τα φτερνίσματα και το μπούκωμα ούτε που θα τα θυμάστε :)))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καί στις δυο εγκυμοσύνες μου και κυρίως στο πρώτο τετράμηνο είχα φτέρνισμα συνέχεια και βουλωμένη μύτη! Κατέληξα κι εγώ ότι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης, εφόσον ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλεργίας και τέτοια συχνότητα φτερνίσματος :)

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω μια απ τα ιδια..κοντευω να κλεισω τον εβδομο μηνα κ εδω κ ενα μηνα ειμαι με βηχα κ βουλωμενη μυτη..ο γιατρος μου εδωσε το bisolvon αλλα τιποτα..μετα μου βουλωσε το ενα αυτι κ πηγα σε ωρλ κ εχω ιγμοριτιδα κ ωτιτιδα κ με μπουκωσε σε θεραπεια εφοσον μιλησε με τον γιατρο μου..:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην πρωτη εγκυμοσυνη το ειχα ως τελους. Μπουκωμα τρελο και να κανω και εμετο με το.. περιεχομενο :? Εκανα καυτηριασμους, κορτιζονες, εισπνοες αλλα μια μονο μικρη βελτιωση. Αυτη τη φορα ξεκινησε παλι το μπουκωμα βηχω, φυσαω ξεφυσαω ολη μερα. Φοβαμαι μονο μην χειροτερεψει. Και σαλια ρε κοριτσια, πολλαααα σαλια :?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την εχω κι εγω αυτη τη βλακεια !! ολα τα χαζα πανω μου !! κοριτσια ειναι καμια σας που να εβαζε ροναλ στην εγκυμοσυνη ? αχ νιωθω απιστευτες τυψεις ομως η μυτη φραζει τελειως και δεν αντεχω με κουραζει απιστευτα... πηγα και σε οριλα και μου εδωσε ενα πολυ φυσικο σπρευ με ευκαλυπτο αλλα δυστυχως δεν κανει απολυτως τιποτα !! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν θελω να σε φοβησω, αλλα αν μπορεις βαζε μονο φυσιολογικο ορο και κρατα τα υπολοιπα φαρμακα τυπου ροναλ για εξαιρετικες περιπτωσεις. Μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη και αφου εβαζα συνεχεια τετοια σκευασματα κατεληξα με πολυποδες ρινος τους οποιους αφαιρεσα 1 χρονο μετα. Δραμα..

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι έγκυος για 2η φορά και η μπουκωμένη μύτη εμφανίστηκε πάλι.. η φαρμακοποιος όμως μου σύστησε πλύσεις με ΝΑSALINE. To πήρα πολύ διστακτικά, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! κοιμάμαι πια τα βραδια ΗΣΥΧΑ!!Ειναι απίστευτο τι έχει μέσα η μύτη μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια!! Έψαχνα στο ίντερνετ για το ανεξήγητο φτέρνισμα και πώς τελικά συνδέεται με την εγκυμοσύνη και τελικά βρήκα το θέμα που ανοίξατε εδώ.

 

Σήμερα όλη μέρα φτερνίζομαι χωρίς λόγο. Χώρια τα υπόλοιπα συμπτώματα που έχω εδώ και μία εβδομάδα.. Προσπαθούμε με τον καλό μου αρκετούς μήνες και τώρα μου έχουν μπει για τα καλά υποψίες ότι έγινε το θαύμα...

 

Δεν έχω κρυώσει αλλά νιώθω λες και έχω αλλεργία και με φαγουρίζει η μύτη μου συνεχώς.. Δεν είναι λίγο περίεργο, Μάιο μήνα; Ποτέ δεν είχα αλλεργίες.

 

Υπάρχει καμιά κοπέλα που να κατάλαβε ότι είναι έγκυος από αυτό το τρελό σύμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...