Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκι μου,να ξέρεις ότι κι εγω έχω πάθει τα πάντα στην εγκυμοσύνη!Αυχένα,χέρι να μην μπορω να το κουνήσω από τους πόνους,το έντερο σε καθημερινή βάση πονάει κι από χθες έχω πόνους στη χολή!Η αλήθεια είμαι πως στην εγκυμοσύνη πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό μας.Όσον αφορά το θυροειδή, έχω δει διαφορά στη δύσπνοια,άλλα έχω ακόμη ταχυκαρδία και έχει αρχίσει να ρυθμίζεται το βάρος μου γιατί ενώ έτρωγα,αδυνάτιζα!Πολλές έγκυες έχουν θυροειδή το θέμα είναι να το ρυθμίζουμε και να τον παρακολουθούμε!Ποσων εβδομάδων είσαι?Εγώ δευτέρα κλέίνω τις 16!

 

 

Καλημερουδια denise μου!

με το που εκανα τις εξετασεις ολα εχουν αλλαξει εχω πεσει πολυ ψυχολογικα κ ολο ψαχνω σκεφτομαι φοβαμαι

 

Η χολη κ μενα ποναει με το που φαω κατι ! Και ειχαμε σκασει μεχρι να βρουμε τι ειναι.Καμια φορα ουτε να ξαπλωσω δεν μπορω απο τον πονο της χολης.Στις εξετασεις βγηκε οτι εχω προβλημα με το συκωτι και μου να κανω διατροφη αλλιως παω για ηπατιτιδα! σοκ

Μετα προβλημα καρδιας αλο σοκ κ εκει..μετα θυροειδη..... ε μα εχω κατατρομαξει! Δεν κοιμαμαι απο αγχος.

Ειμαι 8 εβδομαδων καλη μου!

Μας ευχομαι υγεια για να εχουν υγεια κ τα μωρακια μας!

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α και σε εσένα έχουν πέσει όλα μαζεμένα!Υπομονή κοριτσάκι μου τι να πω!Η ψυχολογία μας είναι το παν για τα μικρά μας!Κι εγώ αγχώνομαι με αυτά που γίνονται και στενοχωριέμαι,αλλά όπως μου έχουν πει παλαιότερες η εγκυμοσύνη θέλει ξεκούραση και θετική διάθεση!Για τη χολή πως το βρήκες?Με υπέρηχο?Να παίρνεις τα χάπια σου για το θυροειδή και μην φοβάσαι τίποτα και καλή διατροφή!

Link to comment
Share on other sites

Α και σε εσένα έχουν πέσει όλα μαζεμένα!Υπομονή κοριτσάκι μου τι να πω!Η ψυχολογία μας είναι το παν για τα μικρά μας!Κι εγώ αγχώνομαι με αυτά που γίνονται και στενοχωριέμαι,αλλά όπως μου έχουν πει παλαιότερες η εγκυμοσύνη θέλει ξεκούραση και θετική διάθεση!Για τη χολή πως το βρήκες?Με υπέρηχο?Να παίρνεις τα χάπια σου για το θυροειδή και μην φοβάσαι τίποτα και καλή διατροφή!

 

 

 

Εδειξα στους γιατρους τωρα που ετρεχα και μου ειπαν χολη ειναι κ εννοειται πρεπει να παω να το κοιταξω και αυτο μολις τελειωσω. Εχω στρεσαριστει τοσο πολυ νομιζω οτι αργησαμε πολυ με τον ενδοκρινολογο κ χανω χρονο κ τα συμπτωματα που βγαζουν αυτες οι αρρωστιες δεν σε αφηνουν να εισαι χαρουμενη κ χαλαρη εγκυουλα!Ψαχνω τροπους να με χαλαρωνω να μην τα σκεφτομαι αλλα δεν γινεται ειδικα αμα βλεπεις ανησυχια κ των γιατρων.

 

Οι εξετασεις σου για το συκωτη ηταν καλες? εμενα χαλια κ μαλλον καπως τα συνδυασαν και με τους πονους στην χολη απ οτι καταλαβα .Πονας μολις φας κατι? κατο απο το δεξι στηθος-πλευρο?

 

:shock::shock::shock:;)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χάπια για το θυρεοειδή ξεκίνησα όταν ήμουν 10 εβδομάδων,ο ενδοκρινολόγος μου ήθελε να αποφύγει να μου δώσει φαρμακευτική αγωγή στο πρώτο τρίμηνο,αλλά ο θυροειδής μου πήγαινε τόσο χάλια,που μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα μετά τις εξετάσεις!Οπότε δεν έχεις αργήσει,μην ανησυχείς!Τώρα για το συκωτι τι να σου πω,τη διατροφή σου πρόσεχε κι ότι σου πουν οι γιατροί !Εγώ έκανα τις τυπικές εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα τη Δευτέρα και είναι πολύ χαμηλό το ουρικό οξύ μου και στο 30 ο αιματοκρίτης,αλλά ο γιατρός δεν ανησύχησε. μου είπε ότι είναι επειδή έχω διδυμάκια!Όσον αφορά τον πόνο,πονάω εκεί που είπες κατω από το δεξί στήθος μέχρι κάτω στο πλευρό και πίσω στην πλάτη και πονάω όλη την ώρα όχι μόνο μετά το φαγητό!Ελπίζω να περάσει ο πόνος,τη Δευτέρα έχω γυναικολόγο να δούμε τι γίνεται!Τον οποίο τον έχω ταράξει στα τηλέφωνα,όλη την ώρα τον παίρνω,αφού ντρέπομαι πια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χάπια για το θυρεοειδή ξεκίνησα όταν ήμουν 10 εβδομάδων,ο ενδοκρινολόγος μου ήθελε να αποφύγει να μου δώσει φαρμακευτική αγωγή στο πρώτο τρίμηνο,αλλά ο θυροειδής μου πήγαινε τόσο χάλια,που μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα μετά τις εξετάσεις!Οπότε δεν έχεις αργήσει,μην ανησυχείς!Τώρα για το συκωτι τι να σου πω,τη διατροφή σου πρόσεχε κι ότι σου πουν οι γιατροί !Εγώ έκανα τις τυπικές εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα τη Δευτέρα και είναι πολύ χαμηλό το ουρικό οξύ μου και στο 30 ο αιματοκρίτης,αλλά ο γιατρός δεν ανησύχησε. μου είπε ότι είναι επειδή έχω διδυμάκια!Όσον αφορά τον πόνο,πονάω εκεί που είπες κατω από το δεξί στήθος μέχρι κάτω στο πλευρό και πίσω στην πλάτη και πονάω όλη την ώρα όχι μόνο μετά το φαγητό!Ελπίζω να περάσει ο πόνος,τη Δευτέρα έχω γυναικολόγο να δούμε τι γίνεται!Τον οποίο τον έχω ταράξει στα τηλέφωνα,όλη την ώρα τον παίρνω,αφού ντρέπομαι πια!

 

Διδυμακια????? οοοοο :D με το καλοοοο! πολυ ενθουσιαζομαι οταν ακουω για διδυμακια!

Παλι καλα που εχεις το θαρρος και περνεις τηλ....εγω ακομη δεν εχω..μονο ο αντρας μου την πηρε μια φορα οταν εγινα χαλια, εγω δεν μπορω δεν ξερω :?

Ναι για χολη μοιαζει αυτο που περιγραφεις.Για πανε να δουμε τι θα πουνε αντε να ερθει η Δευτερα :shock:

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ,διδυμάκια,σε ευχαριστώ πολύ και σε εσένα με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!Όλη την ώρα τον παίρνω τηλέφωνο!Κι εσύ να παίρνεις,η δουλειά τους είναι!Πήρα και θάρρος γιατί μια μέρα που τον πήρα πονούσα πολύ,μου είπε να πάρω buscopan και την επόμενη μέρα τον πήρα στις 8 για να του πω ότι εξακολουθώ να πονάω και με έκραξε που τον πήρα τόσο αργά κι όχι νωρίτερα και μου είπε το επόμενο πρωί να πάω στο μαιευτήριο να με δει!Οπότε από τότε,παίρνω για να είμαι οκ κι εγώ!Βέβαια με τον άντρα μου λέμε και για εφεδρικό γυναικολόγο σε περίπτωση που μας διώξει γιατί δεν θα με αντέχει άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,διδυμάκια,σε ευχαριστώ πολύ και σε εσένα με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!Όλη την ώρα τον παίρνω τηλέφωνο!Κι εσύ να παίρνεις,η δουλειά τους είναι!Πήρα και θάρρος γιατί μια μέρα που τον πήρα πονούσα πολύ,μου είπε να πάρω buscopan και την επόμενη μέρα τον πήρα στις 8 για να του πω ότι εξακολουθώ να πονάω και με έκραξε που τον πήρα τόσο αργά κι όχι νωρίτερα και μου είπε το επόμενο πρωί να πάω στο μαιευτήριο να με δει!Οπότε από τότε,παίρνω για να είμαι οκ κι εγώ!Βέβαια με τον άντρα μου λέμε και για εφεδρικό γυναικολόγο σε περίπτωση που μας διώξει γιατί δεν θα με αντέχει άλλο!!!

 

Τον πρωτο μηνα πονουσα αρκετα η γυναικολογος μου ουτε για αστειο δεν ειπε να παρω κατι. Εχθες το βραδυ ξαφνικα παλι με επιασε η κοιλια τοσο πολυ που δεν μπορουσα να κουνηθω 10 λεπτα ετοιμοι για τα επειγοντα ειμασταν αλλα 5 η ωρα θελει δυναμη να σηκωθεις με τα χαλια σου κ να πας στα επειγοντα πω πω..

κ εννοειται δεν μπορουσα να παρω την γιατρο μου τηλ τετοια ωρα.. κ εχω κολλησει τι να κανω σε τετοιες στιγμες. Μεσω τηλεφωνου σκεφτομαι που να ξερει τι επαθα κ να μου πει.. και υπερηχο ειδη 4 φορες εκανα.. δεν γινεται καθε φορα

Παντος και σημερα με τραβαει αρκετα ...αντε να παρω αυτα τα χαπια για τον θυροειδη ψυχολογικα να ηρεμησω :(

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πού πονούσε η κοιλιά σου?Ψηλά ή χαμηλά?Κι εγώ πονάω όλη την ώρα εδώ και δύο μήνες και μου είπε ότι είναι το έντερο!Σήμερα είσαι καλύτερα?Πάντως κι εγώ κανά δυο φορες έλεγα να πάω στα επείγοντα από τους πόνους!Αφού κάνεις υπερήχους,αυτό είναι το καλύτερο!Μακάρι να είχαμε μηχάνημα στο σπίτι να ακούμε τις καρδούλες τους!

Link to comment
Share on other sites

Πού πονούσε η κοιλιά σου?Ψηλά ή χαμηλά?Κι εγώ πονάω όλη την ώρα εδώ και δύο μήνες και μου είπε ότι είναι το έντερο!Σήμερα είσαι καλύτερα?Πάντως κι εγώ κανά δυο φορες έλεγα να πάω στα επείγοντα από τους πόνους!Αφού κάνεις υπερήχους,αυτό είναι το καλύτερο!Μακάρι να είχαμε μηχάνημα στο σπίτι να ακούμε τις καρδούλες τους!

 

 

Xα χα το πιστευεις οτι αυτο σκεφτομουν!Αν ειχαμε εναν υπερηχο ποσο ησυχες θα ημασταν τετοιες στιγμες!

 

Ο πονος ειναι ακριβως εκει που κανει υπερηχο η γιατρος..κ μεχρι κοντα την ουρηθρα τραβαει μικρος σε διασταση πονος δλδ καταλαβαινω οτι ποναω εκει που ειναι το εμβρυο.Σημερα με τραβουσε παλι αλλα οχι οπως εχθες.:?

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα habibi,τι κάνεις?Πήγες στο γιατρό?Ξεκίνησες χάπια?Εγώ πήγα στο γιατρό,το έντερο είναι και με έχει τρελάνει!Αρκεί που είναι καλά τα μικρά!Τελικά έχω ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα habibi,τι κάνεις?Πήγες στο γιατρό?Ξεκίνησες χάπια?Εγώ πήγα στο γιατρό,το έντερο είναι και με έχει τρελάνει!Αρκεί που είναι καλά τα μικρά!Τελικά έχω ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι!

 

Γεια σου denise μου.Φτου Φυου γερα να ειναι! Τελεια που θα ειναι αγορι κ κοριτσι :D

Εγω πηγα ναι κ εννοειται μου εγραψε να κανω και αλλες εξετασεις κ μετα παμε για θεραπεια.Αυριο λογικα θα παω να δωσω αιμα κ βλεπουμε .

:roll::shock:

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου!Άντε με το καλό και σε εσένα!Να ξεκινήσεις και τα χάπια να ηρεμήσεις!:D

 

 

Μακάρι καλή μου.Από αυριο ξεκινάω Τ4 50 και ο Θεος βοηθος!

(Ο ενδοκρινολόγος κορυφή είναι , όποια ενδιαφερεται ας στειλει μνμ για λεπτομέριες)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 9 months later...

Καλησπέρα σας

Ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ειδικεύεται σε ιατρικά θέματα;

Είχα αυξημένο θυροειδή το 1ο τρίμηνο και ο γιατρός το αγνόησε.

Αφού γέννησα έφτασα 240! Και το διαπίστωσα τυχαία.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας

Ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ειδικεύεται σε ιατρικά θέματα;

Είχα αυξημένο θυροειδή το 1ο τρίμηνο και ο γιατρός το αγνόησε.

Αφού γέννησα έφτασα 240! Και το διαπίστωσα τυχαία.

Σας ευχαριστώ

 

Ποιά τιμή έφτασε στο 240; Η TSH; Δε γνωριζω δικηγόρο για τέτοιες περιπτωσεις αλλά εχω "πείρα" στο θυρεοειδή. Το μωράκι σου είναι καλά; Εσύ τώρα είσαι ρυθμισμένη;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Ποιά τιμή έφτασε στο 240; Η TSH; Δε γνωριζω δικηγόρο για τέτοιες περιπτωσεις αλλά εχω "πείρα" στο θυρεοειδή. Το μωράκι σου είναι καλά; Εσύ τώρα είσαι ρυθμισμένη;

 

Θα σε στεναχωρήσω, αλλα υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν απο ιατρικά λάθη και οι υπαίτιοι γιατροί δεν έχουν κυρώσεις.... Ειναι πολυ δύσκολο να αποδείξεις το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!! Διανύω μια πολύ όμορφη περίοδο για μια γυναίκα καθώς είμαι στην 5 βδομάδα αλλά με πολύ άγχος. Και αυτό γιατί ενώ έχω κάνει αφαίρεση θυροειδή δεν μπορουμε να τον σταθεροποιήσουμε. Πριν από δύο μήνες στον προγεννητικό έλεγχο

είχα tsh 10.50 και μετά από ένα μήνα με αυξημένη αγωγή πήγε 0.2!Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και έκανα tsh και πήγε πάλι στο 9! Βέβαια πήγα κατευθείαν στον γιατρό που μου αύξησε τη δοση! Γνωρίζεται εάν είναι τόσο τραγικό να έχω ακόμη τόσο ψηλά την tsh. Ακούγονται πολλά και τρομάζω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lina t είπε:

Καλησπέρα σας!! Διανύω μια πολύ όμορφη περίοδο για μια γυναίκα καθώς είμαι στην 5 βδομάδα αλλά με πολύ άγχος. Και αυτό γιατί ενώ έχω κάνει αφαίρεση θυροειδή δεν μπορουμε να τον σταθεροποιήσουμε. Πριν από δύο μήνες στον προγεννητικό έλεγχο

είχα tsh 10.50 και μετά από ένα μήνα με αυξημένη αγωγή πήγε 0.2!Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και έκανα tsh και πήγε πάλι στο 9! Βέβαια πήγα κατευθείαν στον γιατρό που μου αύξησε τη δοση! Γνωρίζεται εάν είναι τόσο τραγικό να έχω ακόμη τόσο ψηλά την tsh. Ακούγονται πολλά και τρομάζω. Ευχαριστώ!

Θα συνεχίσεις να βλέπεις τακτικα τον ενδοκρινολόγο σου και να ρυθμίζεις τα φάρμακα σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2018 at 2:30 ΜΜ, Lina t είπε:

Καλησπέρα σας!! Διανύω μια πολύ όμορφη περίοδο για μια γυναίκα καθώς είμαι στην 5 βδομάδα αλλά με πολύ άγχος. Και αυτό γιατί ενώ έχω κάνει αφαίρεση θυροειδή δεν μπορουμε να τον σταθεροποιήσουμε. Πριν από δύο μήνες στον προγεννητικό έλεγχο

είχα tsh 10.50 και μετά από ένα μήνα με αυξημένη αγωγή πήγε 0.2!Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και έκανα tsh και πήγε πάλι στο 9! Βέβαια πήγα κατευθείαν στον γιατρό που μου αύξησε τη δοση! Γνωρίζεται εάν είναι τόσο τραγικό να έχω ακόμη τόσο ψηλά την tsh. Ακούγονται πολλά και τρομάζω. Ευχαριστώ!

Έχω αφαιρέσει κ εγω θυρεοειδή κ ενώ νόμιζα ότι το ειχα ρυθμίσει ξαφνικά βρέθηκα με tsh (αν δεν κάνω λάθος) γύρω στο 18-9.Άλλαξα τη δόση στο t4 που έπαιρνα κ έφτασα  απο 150 στα 250-275.Απο εκεί κ πέρα έκανα συνέχεια εξετάσεις κ καμία φορά κ 2 φορές το μήνα.Πρέπει να κάνεις τακτικά τος εξετάσεις σου κ να ακολουθείς κατα γράμμα τον ενδοκρινολογο σου!!Δεν πρέπει να αγχώνεσαι αλλα ούτε κ να διαβάζεις διάφορα κ να φουσκώνεις το κεφάλι σου.Στο λέω εκ πείρας.Δεν έχει κανένα νόημα.Ηρέμησε κανε τις εξετάσεις σου όπως πρέπει κ όλα θα πανε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανακάλυψα 2μιση μηνών έγκυος σε τυπικές εξετάσεις και έπαιρνα τ4. Τελικά βάλε βάλε κατέληξα να παίρνω των 200 στην εγκυμοσύνη αλλά έβλεπα κ γω ότι δεν έπεφτε με τίποτα. Κάθε μήνα το βλέπαμε. Τώρα είναι 10 μηνών ο μπεμπάκος μου κ τελικά τον θυρεοειδή τον παντρεύτηκα. Παίρνω ακόμα των 100.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας... 

Δεν ξέρω αν είμαι σωστα εδώ απλα δεν βρήκα κάτι ανάλογο...  

Προσπαθούμε με τον σύζυγο μου εδώ και 1.5 χρονο να κάνουμε ενα παιδάκι...  Κάναμε πριν δυο μηνες της απαραίτητες εξετάσεις και σε σχέση με Πέρσυ η TSH μου ειναι στο 0.24 ενώ τη. Προηγούμενη φορά ήτα. 1.30 

Πήγα στο γιατρό και μου είπε δεν κανουμε τιποτα και σε τρεις μηνες έλα πάλι. Επειδή δεν τον πολύ εμπιστευόμαι και το επόμενο ραντεβού σε εναν άλλο γιατρό αργή είπα μήπως ξέρει κανεις να μου δώσει μια αλλη γνώμη ή κάτι παρόμοιο που να εχει πάθει...  

 

 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ είχα υπερθυρεοειδισμο και δεν το ήξερα δεν είχα κάνει εξετάσεις γιαυτό  τώρα ο γιατρός  μου μου το βρήκε.... μου είπε να πάω να ξεκινήσω άμεσα αγωγή είμαι στην 15+3 εβδομάδα και να σας πω την αλήθεια φοβάμαι πολύ πολύ, η αγωγή θα κάνει κακό στο μωρό μουκατά τηνα διάρκεια του μέσα μου και μετά? ? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ είχα υπερθυρεοειδισμο και δεν το ήξερα δεν είχα κάνει εξετάσεις γιαυτό  τώρα ο γιατρός  μου μου το βρήκε.... μου είπε να πάω να ξεκινήσω άμεσα αγωγή είμαι στην 15+3 εβδομάδα και να σας πω την αλήθεια φοβάμαι πολύ πολύ, η αγωγή θα κάνει κακό στο μωρό μουκατά τηνα διάρκεια του μέσα μου και μετά? ? 

Όχι βεβαια!!!! Η αγωγή δε θα σου κάνει κανένα κακό!!!! Αντιθέτως αν δεν κάνεις την αγωγή να φοβάσαι!

Ο θυροειδης είναι απο τα πιο βασικά "όργανα" μας. Ρυθμίζει πολλά!!!

Ορμόνες,υποφυση εγκεφάλου,μεταβολισμό,ωρίμανση κ ανάπτυξη κυττάρων,εμπλέκεται στην κυκλο του αίματος,στην κίνηση του εντέρου,στην ωρίμανση του εγκεφάλου και στον σκελετό,στη ρύθμιση του ασβεστίου και πολλά άλλα!!!

Μπορεί η εμφάνιση του υπερθυροειδισμου που εχεις να σχετίζεται αμεσα με την εγκυμοσύνη και να μην ειναι κάτι που το ειχες απο πριν. Επίσης μπορεί κ το μωράκι σου να εμφανίσει παροδικό υπερθυροειδισμο. Είναι κάτι σύνηθες στην εγκυμοσύνη,αλλά συν όλων των άλλων θα πρέπει να ρυθμιστεί γτ υπάρχει κίνδυνος αποβολής. Εντάξει τα ποσοστά είναι χαμηλά αλλα φύλαγε τα ρουχα σου!!

Δεν Είναι τπτ το χαπάκι. Ο περισσότερος κοσμος το παίρνει μόνιμα κ για ολη του τη ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...