Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρη μητέρα


magissa

Recommended Posts

Aν δεν κανω λαθος,ειναι παλιο το ποστ...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=428501#post428501

 

Αν δεν κάνω λάθος, το τόπικ αυτό ξέφυγε και δεν πήγε αρχείο, δεν είμαι σίγουρη όμως

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera magissa!!! sigoura einai diskoli i fasi pou pernas alla min apogoiteuese toso eukola. ego eimai 20 xronon kai eimai egios 7 minon kai pao akoma 2 likiou... prin mino egios eixa ena megalo oniro... na peraso sto politexnio , me tin agimosini alaksan ligo ta sxedia mou...skopeuo molis telioso to likio na mpo sto strato opou einai kai o antras mou oste na eksasfaliso ena kalitero melon sto koritsaki mou...exontas mia statheri doulia!!! to oniro mou omos den tha to afiso pote apla tha doso paneladikes ligo argotera apoti sxediasa... giati pisteuo oti ta paidia den einai empodia stin zoi mas oute mas kovoun ta ftera se oti theloume na kanoume

apla prepei na to theloume pragmatika

sigoura eisai anxomeni auto ton kairo me ola auta alla skepsou ti xara tha sou ferei auto to paidaki opos eipe kai i silmaril oi diskoles katastaseis einai sxoleio kai ta empodia einai gia na ta prospername kai na ginomaste kaliteri, mathe na perneis kouragio apo to ageloudi pou tha feris ston kosmo kai ola tha pane kala :)

Link to comment
Share on other sites

Se euxaristo kat05. An kai eimai mikri katalava (eutixos) grigora oti mono me ipomoni kai tharos mporeis na petixeis kati stin zoi sou, kai ego apogoiteuome kapies fores alla vrisko dinami kai proxorao... Elpizo na edosa esto ligo kouragio stin magissa kai se oses manoules to exoun anagi giati theli poli agapi kai tsorgi ena moraki kai an den eisai o idios kala diskolevese na tou ta prosfereis...Makari na min ipirxan auta ta peovlimata alla opos eipa kai prin apo ta provlimata vgenoume pio dinati, pio siniditopoihmeni kai fisika ektimame kalitera kai perisotero auta pou exoume.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Γεια και χαρά σε όλους!

Είμαι 28 ετών και μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος.

Σε μια άλλη περίπτωση θα πετούσα απ την χαρά μου.

Στην συγκεκριμένη είμαι τρομερά προβληματισμένη καθώς ο πατέρας του παιδιού είναι ένας άνθρωπος με τον οποίο είχαμε 5 χρόνια σχέση και παρά το γεγονός ότι χωρίσαμε, τον τελευταίο χρόνο είχαμε μόνο σεξουαλικές σχέσεις, είχα πάψει να είμαι ερωτευμένη μαζί του και μάλιστα του το είχα ξεκαθαρίσει.

Σκέφτομαι να το κρατήσω καθώς και οι δύο έχουμε δουλειά, εκείνος μάλιστα έχει σπίτι οπότε αυτόματα λύνεται και το πρόβλημα της στέγης.

Το θέμα είναι συναισθηματικό κι έχω φρικάρει.

Εκτός του ότι από χτες έχει τα μούτρα κατεβασμένα και με φιλάει ή με χαιδεύει σαν να το κάνει από υποχρέωση, αισθάνομαι ότι καταστράφηκε η ζωή μου όχι εξαιτίας του μωρού αλλά εξαιτίας κάποιων πραγμάτων που δεν θα υλοποιηθούν ποτέ στην ζωή μου.

Είχα θέσει στόχο να σπουδάσω φέτος, πάει αυτό.

Για να μην πω ότι πρέπει δια παντός να ξεχάσω τον έρωτα καθώς ποιός είναι αυτός που θα με πλησιάσει μ ένα μωρό;

Σπίτι δικό μου δεν έχω οπότε θα πρέπει να μένω με τον πρώην σύντροφό μου μέχρι να δω τί θα κάνω.

Επ ουδενί δεν θέλω γάμο οπότε οι γονείς θα με σφάξουν πριν καν γεννήσω....

Νιώθω ότι η ζωή μου παίρνει τον κατήφορο...θα μαι μια νέα κοπέλα που θα ζει σαν γριά, γεμάτη μοναξιά και χωρίς αγάπη επομένως ανήμπορη να δώσει αγάπη στο παιδί της!

 

 

καλημερα...περασαν χρονια αλλα τελικα τι εκανες;;;;πως ηταν η συνεχεια;;;στα ρωταω γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση.θα χαρω να απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα! ειμαι κι εγω ανυπαντρη μητερα ! και εγω στα 28 το εμαθα.. ο πατερας το πιαδιου μου εχει μια αλλη οικογενεια . ηταν ενα ¨λαθος¨για λιγο μονο... δεν σκεπτηκα ουτε στιγμη να ριξω το μωρο μου, μου δινει δυναμη, ειναι ολη μου η ζωη. δεν θα ενοχλησω τον ¨πατερα ¨του παιδιου μου στην οικογενεια του μιας και δεν θελει να συμμετεχει. του το ζητησα αλλα δεν τον αναγκαζω.. πολλες φορες ειναι δυσκολα, πλεον ειμαι ανεργη, μενω στο ατρικο μου, χωριες μεγαλο κοινωνικο περιγυρο , χωρις νονα για τον γιο μου,ειναι 1 1/5 χρονων, αλλα ξερω οτι θα τα καταφερω... ειναι πολλες στιγμες ομως, οχι οταν ειμαι με το μωρο μου, οταν ειναι στο βρεφικο , οπως τωρα , οταν κοιμαται που κλαιω, σκεπτομαι οτι θα ειχα πατερα, θα ηθελα να μην ειχε προβληματα απο τη δικη μου επιλογη.. αλλα τον αγαπω. θα κανω τα παντα γι αυτον. αυτο πιστευω οτι μας δινει η μητροτητα μια δυναμη και μια απεριοριστη αγαπη,,

μηπως μπορει να με συμβουλεψει καποιος για βοηθεια, καποια ψυχολογικη, επιδοματα, κοινωνικοποιηση του παιδιου μου? νονα?χαχα δεν εχουμε ουτε απο αυτο... καλη συνεχεια και καλη δυναμη σε ολες τις μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι κι εγωα νυπαντρη μητερα.. εχω ενα αγορακι 1 1/2 χρονων .. ο πατερας του ειχε μια αλλη οικογενεια κ δεν ηθελε να εχει συμμετ9οχη στο μωρο μου.. επελεξα να το κρατησω μονη μου και να μην τον ενοχλησω ποτε στη δικη του ζωη.. ο γιος μου με τρλεαινει μου δινει δυνα,μη ειναι ολη μου η ζωη και ουτε ειχα φανταστει οτι μπορει καποιος να αγαπησει τοσο..

ολα τα καταφερνεις γιατι θελεις να χαμογελαει το μικρο αγγελουδι.. ολα καλα θα πανε και ολα καλα θα πηγαινουν δυσκολιες συναταμε συνεχεια.. ειαμι 2 μηνες ανεργη..καμια φορα τα βραδια που κοιμαται το μωρο κλαιω,... χρεια ζομαι βοηθεια, απο καποια ψυχολογο, θελω να κοινωνικοποιηθει το ποαιδι μου, ναμη του λειεπι τιποτα και να μη το ¨φορτωσω ¨με τα δικα μου λαθη.. αν καποιος γωνωριζει για επιδοματα, κοινωνικη βοηθεια η και για νονα, δεν εχπουμε ουτε αυτο, χαχα πολλα μας λειπουν, θα χαρω να διαβασω..

το χαμογελο ευτυχιας του παιδιου οταν κοιταζει τη μαμα του και της μαμας οταν κοιταζει το παιδι δεν συγκρινονται με τιποτα!

καλη συνεχεια και καλη δυναμη σε ολες τις μανουκλες!`

Link to comment
Share on other sites

Οι ανυπαντρες μητερες ειναι ειλικρινα ηρωιδες(και αυτο το λεω γιατι διαβασα αυτο το ποστ)

πραγματικα μπραβο σε αυτες τις γυναικες.Λιγες εχουν τα κοτσια να κρατησουν μονες τους το παιδι τους.Μπορει να ειναι δυσκολα αλλα πιστευω οτι οταν εχεις διπλα σου το παιδι σου ολοι οι κοποι σου ανταμοιβονται.:D

 

♥Ολα στη ζωη γινονται για καποιο λογο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα έλενα!!! καταρχήν συγχαρητήρια για το τρόπο που αντιμετωπίζεις μια τετοιου είδους κατάσταση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν έχεις νονά; Δεν υπάρχουν φίλοι; Γείτονες που θα ήθελαν κάτι τέτοιο; Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχήτης Ελλάδας μένεις;

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ. πιστευω οτι οταν αγαπας δεν μπορεις να κανεις κακο σε αλλους.. ελπιζω να κανω μονο το σωστο για το γιο μου,,,

μενω στα ανω λιοσια, αιηνα, ειχαμε δυο νονες αλλα ειναι ανεργες πια και της μιας κοπελας κινδυνευει να μεινει ανεργος και ο συζηγος της και ςχουν δυο παιδακια, τι να της πω γιατι δεν μου το βαπτιζεις? στη κατασταση που ειναι η κοπελα την καταλαβαινω και η αλλη φιλη μου ειν αι ανεργη και δουλευει μονο η μητερα της στο σπιτι/.αγαπανε και το γιο μου πολυ, για αυτο ηθελα να τις κανω νονες..εκτος απο τη φιλια που εχω μαζι τους,,, θα εβαζα τα χρηματα εγω, ουτως η αλλως θελω αν ειναι διπλα στο παιδι κι οχι για τα ππραγματα που θα αγοραζουν,,, αλλα κι εγω ανεργη πια, δεν εχω τη δυνατοτητα..

το μωρο μου θα ειχε βαπτιστει νωριτερα αλλα ειχα τρεχαματα.. ειμουνα καποτε παντρεμενη και με τον πρωην αντρα μου ειχαμε χωρισει χρονια πριν το δυαζιγιο ομως βγηκε 9 μηνες πρινα πο τη γεννηση του παιδιου, ξανατονιζω ειχε βγει το δυαζιγιο και μετα γεννησα το γιο μου,,ελα ομως που πρεπει αν περασει ενας χρονος απο το δυαζιγιο για να εχει το παιδι αλλο ονομα, ειτε του πατερα ειτεσ τη περιπτωση μου το δικο μου! μου ανεβηκε η πιεση οταν το εμαθα,,,πηγα αομως ανετη στο ληξιαρχειο , με το δυαζιγιο με υπευθυνες δηλωσεις δικη μου και του πρωην αλκλα τιποτα! πρεπει να παμε δικαστικως και δυο κι ολας! ενα για να οριστει ειδικη επιτροπος για το παιδι γαιτι ειναι ανηλικο κι ενα για να βγει η αποφαση να εχει το ονομα μου γιατι κατα τεκμηριον εχει αλλο επιθετο... οποτε ολα αυτα , και οικονομικα και οι διαδικασιες με ποηγαν πολυ πισω, απολυθηκα κι ολας! /./// αστα να πανε! αλλα θα τα καταφερω.. οι αλλες φιλες μου, εχουν βαπτησει κοριτσακια η αλλη βαπτιζει αλλο παιδακι τον σεπτεμβρη κ οι αλλες γειτονοσυγγενεις εχουν κι αλλα βαπτηστηρια ,,,, αλλα δεν θα βρω τη λυση κι εκει? θα τη βρω//./. ττο μονο που θελω ειναι αν αγαπανε τον γιο μου και να πινουμε ενα καφε μαζι. πολλα ζηταω?

ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον κι αν μενεις θεσ/νικη, φιλια στην πομορφη πολυ σου που εχω κανει πολυ ωραιες βολτες καποτε εκει!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την αντιμετώπιση σου. Εύχομαι γρήγορα να βρεθεί νονός, ακόμα και μέσα από το φόρουμ. Μακάρι να μπορούσα να το παιρνα πάνω μου... Όμως είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για το μωρό μου και δεν είναι απίθανο να κάνουμε εμείς τα έξοδα...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

αχ σε ευχαριστω παρα πολυ! να σου ζησει το μωρακι σου! γερο να ειναι και ευτυχισμενο!

υπαρχει κι αυτο το ενδεχομενο αλλα ειμαι ανεργη. τελως παντων θα βρω τη λυση... η καθημερινοτητα ρεχει και σκεπτομαι αλλα πραγματα, το γαλα τις πανες , αν θα το παρουν του χρονου στο βρεφικο, που θα βρω δουλεια...κτλ... αλλα εχω κι ενα αντρακι που τριγυριζει στον υπνο του!τον ενοχλω μαλλον με το νετμπουκ... κοιμομαστε στο ιδιο δωματιο,.

πολλα φιλια σε ολες τος μανουλες και σε ολους οσους μας δινουν κουραγιο.. πολλες φορες ανθρωπο που δεν μας γνωριζουν και δεν ειναι ϋποχρεωμενοι¨αλλα το κανουν με τη καρδια τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κατ' αρχάς συμφωνώ με την mariori οτι τα σχέδιά σου για σπουδές δεν ματαιώνονται αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να αναβληθουν για λίγο...Σου είπα οτι κι εγώ ξεκίνησα και περάτωσα τις σπουδές μου όντας ήδη μαμά, και μάλιστα το Πτυχίο μου το παρέλαβα μαζί με τον γιό μου τον περασμένο Δεκέμβριο, μόλις τέσσερα χρόνια μετά την έναρξη των σπουδών μου.

 

Τώρα, αν έχεις αμφιβολίες για τις προθέσεις και το ποιόν του συγκεκριμένου ανθρώπου ένα έχω να σου πω: Το οτι είναι πατέρας (βιολογικός) του παιδιού σου δεν σε υποχρεώνει να τον κάνεις και σύντροφό σου!!! Αν τον θεωρείς ακατάλληλο ή θέλεις να περιμένεις πριν του δώσεις μια τόσο σημαντική θέση στη ζωή σου μην σκεφτείς ούτε τι θα πουν οι δικοί σου, ούτε τι θα πει ο κόσμος...Γιατί αν εσύ και το παιδί σου είστε αύριο-μεθαύριο δυστυχισμένοι εξ' αιτίας μιας λανθασμένης επιλογής (ή υπο καθεστώς φόβου και βιασύνης επιλογής) ούτε οι δικοί σου ούτε ο κόσμος θα συμμεριστούν τη δυστυχία σας...Η απόφαση αν θα μείνεις μαζί του αφορά εσένα και το παιδί σου, για να μην πω πρωτίστως εσένα που εκτός απο μαμά είσαι και γυναίκα με δικαίωμα στη ζωή και στον έρωτα...

Μην ανησυχείς, αν είναι ακατάλληλος υπάρχουν πολλοί άντρες εκεί έξω!!! Πολλοί που θα μπορέσουν να αγαπήσουν πραγματικά κι εσένα και το παιδί σου! Η δυναμικότητα της προσωπικότητάς σου που θα αποδεικνύεται για πάντα απο την απόφασή σου να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου και να χαρίσεις ζωή σ' έναν άλλο άνθρωπο παρά τις αντιξοότητες θα λειτουργήσει υπέρ σου οχι μόνο στην διαμόρφωση της προσωπικότητάς σου αλλά και στις σχέσεις σου! Οι ανάξιοι δεν θα έχουν θέση δίπλα σου οχι γιατί θα τους απορρίπτεις εσύ, αλλά γιατί η κατάσταση που θα βιώνεις θα λειτουργεί σαν κόσκινο που θα ξεχωρίζει χωρίς κόπο την ήρα απο το στάρι!!!

 

Καταλαβαίνεις οτι σου μιλάω εκ πείρας...Κι αν σου έγραψα το έκανα εντελώς αυθόρμητα οχι για να ελκύσω τον θαυμασμό αλλά για να σου δείξω οτι μπορείς να βουτήξεις στα βαθιά, να κολυμπήσεις θαυμάσια και να βγείς και νικήτρια!!!

Εσύ το μόνο που θα σκέφτεσαι τώρα είναι αυτό το αθώο πλάσμα που έχει φωλιάσει μέσα σου...Και τις υπόλοιπες αποφάσεις θα τις πάρεις σιγά-σιγά...προς όφελος δικό σου και του παιδιού σου...

 

 

 

kalhmera alhtheia xaras to kouragio sou

 

 

egw eimai ston deutero mhna eguos kai me afise molis to emathe den niazete katholou kai oi goneis tou to idio tous pernw thlefono kai den mou to sikonoun.

doksa ton theo exw tous goneis mou pou me stirizoun sta panta, alla alo oi goneis allo autos. oti to paidi tha to kratisw einai to mono sigouro oso kai ean thelei na to riksw. aporw pos ta kataferes monh sou egw de kserw ti na kanw einai toso stenaxoremenh..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποιες φορές κυνηγάμε τη μητρότητα και δεν μπορούμε να την πιάσουμε.

 

Άλλες φορές έρχεται εκείνη και μας βρίσκει.

 

Το να μεγαλώνεις ένα παιδι είναι δύσκολο.

 

Το να το μεγαλώνεις μόνη σου είναι... γολγοθάς.

 

Αλλά όλα γίνονται, τόσες τα καταφέρανε γιατί όχι κι εσύ; (αυτό αφορά και την katerina86 και προς ivoni989).

 

Εάν υπάρχει υποστήριξη από την οικογένεια τότε τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα (όχι φυσικά για να στο μεγαλώσουν αυτοί, αλλά για να σε στηρίξουν, να σε βοηθήσουν, να σε συμβουλέψουν).

 

Μη σκέφτεσαι όλα αυτά που σου συμβαίνουν ως εμπόδια που δεν σε αφήνουν να φτάσεις τον στόχο σου, αλλά ως ένδειξη για το ότι ο σωστός δρόμος είναι εκεί και περιμένει να τον ανακαλύψεις.

 

Όποιος είναι έξω από το χορό βέβαια ΠΟΛΛΑ τραγούδια ξέρει, αλλά αυτό που θέλω να πω περισσότερο είναι ότι πρέπει να βάζεις στόχους βραχυπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους.

 

Εάν μπορείς για ένα μικρό χρονικό διάστημα να μείνεις εκτός εργασίας τέλεια.

 

Εάν ήρθε η ώρα να πάς για δουλειά, τότε ψάχνε συνέχεια.

 

Μία "εκτός σχεδίων" εγκυμοσύνη δεν είναι απαραίτητα το τέλος του κόσμου.

 

Είναι και η αρχή μίας καινούργιας ζωής με όλα όσα έχει να προσφέρει.

 

Και οι σπουδές συνεχίζονται, και σύντροφος θα βρεθεί και όλα θα γίνουν.

 

Με τη σειρά τους.

 

Να σας ευχηθώ σε όλες καλή δύναμη, ηρεμία και αισιοδοξία για αυτό το υπέροχο ταξίδι που ξεκινάτε (με όλες τις δυσκολίες τους φυσικά αλλιώς τι νόημα θα είχε;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια και χαρά σε όλους!

Είμαι 28 ετών και μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος.

Σε μια άλλη περίπτωση θα πετούσα απ την χαρά μου.

Στην συγκεκριμένη είμαι τρομερά προβληματισμένη καθώς ο πατέρας του παιδιού είναι ένας άνθρωπος με τον οποίο είχαμε 5 χρόνια σχέση και παρά το γεγονός ότι χωρίσαμε, τον τελευταίο χρόνο είχαμε μόνο σεξουαλικές σχέσεις, είχα πάψει να είμαι ερωτευμένη μαζί του και μάλιστα του το είχα ξεκαθαρίσει.

Σκέφτομαι να το κρατήσω καθώς και οι δύο έχουμε δουλειά, εκείνος μάλιστα έχει σπίτι οπότε αυτόματα λύνεται και το πρόβλημα της στέγης.

Το θέμα είναι συναισθηματικό κι έχω φρικάρει.

Εκτός του ότι από χτες έχει τα μούτρα κατεβασμένα και με φιλάει ή με χαιδεύει σαν να το κάνει από υποχρέωση, αισθάνομαι ότι καταστράφηκε η ζωή μου όχι εξαιτίας του μωρού αλλά εξαιτίας κάποιων πραγμάτων που δεν θα υλοποιηθούν ποτέ στην ζωή μου.

Είχα θέσει στόχο να σπουδάσω φέτος, πάει αυτό.

Για να μην πω ότι πρέπει δια παντός να ξεχάσω τον έρωτα καθώς ποιός είναι αυτός που θα με πλησιάσει μ ένα μωρό;

Σπίτι δικό μου δεν έχω οπότε θα πρέπει να μένω με τον πρώην σύντροφό μου μέχρι να δω τί θα κάνω.

Επ ουδενί δεν θέλω γάμο οπότε οι γονείς θα με σφάξουν πριν καν γεννήσω....

Νιώθω ότι η ζωή μου παίρνει τον κατήφορο...θα μαι μια νέα κοπέλα που θα ζει σαν γριά, γεμάτη μοναξιά και χωρίς αγάπη επομένως ανήμπορη να δώσει αγάπη στο παιδί της!

Μαγισσα,ειμαι 18 κ εχω ενα αγορακι 6 μηνων...ο μπαμπας του δεν το ξερει καν γτ ετσι επελεξα μετα απο πολλη σκεψη....παω σχολειο,με τον μπαμπα του εχω χωρισει και εχω να παλευω με θηρια....οπορε θεωρω πως εισαι μια χαρα...σου ευχομαι το καλυτερο ο,τι κ αν αποφασισεις...

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσα,ειμαι 18 κ εχω ενα αγορακι 6 μηνων...ο μπαμπας του δεν το ξερει καν γτ ετσι επελεξα μετα απο πολλη σκεψη....παω σχολειο,με τον μπαμπα του εχω χωρισει και εχω να παλευω με θηρια....οπορε θεωρω πως εισαι μια χαρα...σου ευχομαι το καλυτερο ο,τι κ αν αποφασισεις...

 

δυσκολο αυτο..να μην το πεις..

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο αυτο..να μην το πεις..

Ναι ειναι..ομως ετσι ηταν καλυτεο για ολους μας...ενταξει τα καταφερνω προς το παρον...απλα ενταξει ηθελα να δειξω στην κοπελα πως υπαρχουν κ χειροτερα κ πολυ πιο δυσκολες καταστασεις...οποτε μονο να χαρει μπορει που ειναι εγκυος...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ! Έχω και εγώ μερικές ερωτήσεως,αν μπορείτε κάποιος να μου δώσετε μια συμβολή παρακαλώ.

Είμαι έγκυος,άνεργη και ανύπαντρη.Θέλω να κρατήσω το παιδι(1-το παιδι ).Μένω στο ενοίκιο.Τα ένσημα 2010-2011 είναι μονό 130 μέρες.Δικαιούμαι κάποιο επίδομα από OAEΔ η από ΙΚΑ ?

Ξερό ότι δεν δικαιούμαι όλα τα επίδομα που περνούν ασφαλισμένες μητέρες ,λέω μήπως ,έστω και κάποιο επίδομα να πάρω;

Και κάτι άλλο,αναγνωρίση παιδιού έως ποσό ετών μπορεί να γίνει; Π.χ. αν το παιδί 3-5 χρόνον γίνετε αναγνωρίση ;

Ευχαριστο σε όσους απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια....συγκινήθηκα με τις ιστορίες σας. Να στε γερές και δυνατές κυρίως ψυχικά να μεγαλώσετε τα αγγελούδια σας...Οι δυσκολίες είναι πολλές , αλλά πραγματικά όταν παίρνουμε αγκαλιά τα μωρά μας όλα χάνονται. Εγώ δεν είμαι ανύπαντρη μητέρα, αλλά έχουμε περιστατικό στο περιβάλλον και γνωρίζω τον γολγοθά..Κράτος , μεριμνα δεν υπάρχει...Ακόμα και εμείς οι άνθρωποι αντί να βοηθάμε και να στηρίζουμε τέτοιες καταστάσεις, απλά κλείνουμε τα αυτιά μας!!!!

Κορίτσια, αλλά και άντρες που έχετε μείνει με μωράκια στην αγκαλιά και είστε μόνοι....είστε οι ΗΡΩΕΣ μας.ΣΑς ευχαριστώ που υπάρχετε, για να δείχνετε σε μας ότι η αξία της αγάπης είναι ανεκτίμητη

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα σε βαφτίσαμε , αντρίκειο ονοματάκι ,

******************************

Ανδρέα σε βαφτίσαμε , αντρίκειο ονοματάκι ,

είσαι για μας η άνοιξη , ο ήλιος τ αεράκι..

 

Ανάσα στα πνευμόνια μας , ζωή μες στην καρδούλα ,

φέρνεις το φως στη σκοτεινιά , δροσίζεις σαν βροχούλα .

 

Στο πρόσωπο είσαι ξανθό , και μπλε έχεις ματάκια,

και μια καρδούλα βάλσαμο , που διώχνει τα φαρμάκια .

 

Μαζί σου ατενίζουμε το φως και το σκοτάδι.

Μαζί σου ο κόσμος φαίνεται πολύχρωμο λιβάδι .

 

Να είσαι καλά Ανδρέα μου , κάθε χαρά και υγεία ,

και κάθε μέρα που περνά να αποκτάς σοφία .

 

 

Χρόνια να ζήσεις εκατό , και άμα θέλεις χίλια ,

και η ζωή σου νάναι γλυκειά , Σαν φίλημα στα χείλια ..

 

Να ασπρίσουν τα μαλάκια σου ,να γίνουν σαν βαμβάκι ,

και όλες η γκόμενες να λεν , τι σέξι γεροντάκι? .

ΜΩΥΣΗΣ

====================

 

Όταν η γυναίκα μου γέννησε τον ΑΝΔΡΕΑ μας ήταν και είναι παράλυτη !! καθώς και εγώ ο πατέρας δηλαδή .(πλήρη παράλυση )

Βοήθεια δεν είχαμε από πουθενά , εγώ δεν έχω γονείς πεθάνανε !! η γυναίκα μου επίσης δεν είχε βοήθεια από τους δικούς τις καθώς δεν συναίνεσαν στο να παντρευτούν διό ανάπηρα παιδιά στα καροτσάκια !!!!!!!! !!

 

Ζούσαμε στο ενοίκιο και με ένα παραπληγικό επίδομα του Ι Κ Α τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του !!!

 

Και όλα πήγαν καλά , τέλεια θα έλεγα , ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ .

 

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ..(ανάλογα πώς θα χειριστείς την κατάσταση ,εσύ απλά θα βάλεις την πίστη σου σε μια ελπίδα !! όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους )

 

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

 

 

Πολλά συγχαρητήρια κ από εμένα!!!!Είστε ένα καλό παράδειγμα για εμένα που με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας σκέφτομαι να αφαιρέσω το δικαίωμα στο 2χρονο αγοράκι μου να αποκτήσει αδελφάκι.ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ χάρη σε σένα Ποσειδώνα θα το παλέψω κ θα τα καταφέρω.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια!!!ειμαι 35 ετων και ειμαι 2 μηνων εγκυος.ο πατερας του παιδιου δεν θελει να ακουει τιποτα.μου ειπε οτι δεν ειναι επιλογη του και δεν θα το αναγνωρισει καν.ειμαι αποφασισμενη να το κρατησω.ευτυχως οι δικου μου με στηριζουν και θεωρω οτι ειμαι τυχερη επειδη εχω δουλεια προς το παρον.ειλικρινα πρεπει να ειμαστε δυνατες και αμα δε θελουν οι πατεραδες τα παιδια τους δε πειραζει.εμεις ειμαστε πολυ τυχερες που θα τα εχουμε!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!ειμαι 35 ετων και ειμαι 2 μηνων εγκυος.ο πατερας του παιδιου δεν θελει να ακουει τιποτα.μου ειπε οτι δεν ειναι επιλογη του και δεν θα το αναγνωρισει καν.ειμαι αποφασισμενη να το κρατησω.ευτυχως οι δικου μου με στηριζουν και θεωρω οτι ειμαι τυχερη επειδη εχω δουλεια προς το παρον.ειλικρινα πρεπει να ειμαστε δυνατες και αμα δε θελουν οι πατεραδες τα παιδια τους δε πειραζει.εμεις ειμαστε πολυ τυχερες που θα τα εχουμε!!!:D

 

Θα σου μιλήσω σαν ανύπαντρη μητέρα μίας κόρης 4,5 ετών και θα σου πω τα εξής.Το αν θα αναγνωρίσει το παιδί ή όχι δεν είναι επιλογή του πατέρα και εάν θέλεις εσύ τότε είναι υποχρεωμένος να το αναγνωρίσει όπως και να συνεισφέρει οικονομικά.Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του παιδιού οπότε η επιλογή είναι δική σου.

Είναι πολύ σημαντικό το ότι οι δικοί σου σε στηρίζουν και φρόντισε να χαρείς την περίοδο της εγκυμοσύνης σου χωρίς στενοχώριες γιατί κουβαλάς το καλύτερο δώρο της ζωής σου.

Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι σε αυτό που λές 'αμα δε θελουν οι πατεραδες τα παιδια τους δε πειραζει'. Πειράζει και παραπειράζει, για να μην εκφραστώ διαφορετικά αλλά δεν έχεις εναλλακτική.

Δεν ξέρω την ιστορία σας, μπορεί να αλλάξει γνώμη στην πορεία και αν θέλει να είναι κοντά στο παιδί όταν αυτό έρθει με το καλό, τότε θα πρέπει να τον αφήσεις γιατί η απουσία του πατέρα δεν αναπληρώνεται.Επίσης το παιδί έχει δικαίωμα να έχει και τους δύο γονείς, πέραν ακραίων καταστάσεων όπου ο ένας ή ο άλλος γονιός είναι επικίνδυνος.

Αυτά όλα βέβαια είναι για αργότερα, φρόντισε να είσαι ήρεμη, να έχεις μία καλή εγκυμοσύνη με ανθρώπους κοντά σου που σε αγαπούν, και στις ευάλωτες στιγμές να πιάνεις την κοιλίτσα σου και να ηρεμείς.

Με το καλό να έρθει το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...