Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Κοντέυω αισίως στην 28η! Στην 26η είχα ραντεβού με το γιατρό, και κάνοντάς μου υπέρηχο, μου είπε οτι είναι αυξημένο το αμνιακό υγρό. Τιμή δε μου είπε, αλλά δε μου είπε και τίποτε ανησυχητικό, π.χ. να ξανάρθω πιο γρήγορα. Απλά με έστειλε για doppler στην 31η εβδομαδα. Μου είπε πως μάλλον έχει απορρυθμιστεί το ζάχαρό μου. Όντως τη βδομάδα εκείνη από 5,5 γλυκοζυλιωμένη, πήγα ξαφνικά 5,8. Τώρα έχει πέσει πάλι στο 5,6 και οι μετρήσεις του ζαχάρου μου είναι σαφώς καλύτερες.

Οποια κοπέλα ξέρει, μπορεί να μου απαντήσει στις αποριες μου:;;;;

1) Δεδομένου οτι ο γιατρός μου θεωρείται από τους πολύ καλούς γιατρούς (ο Χασιάκος είναι, φαντάζομαι πολλές τον ξέρετε), πιστεύετε πως αν ήταν κάτι πολύ ανησυχητικό δε θα μου έλεγε να κάνω κάτι;;;

2) Όποια κοπέλα από εσάς έχει ζάχαρο και της παρουσιάστηκε αυξημένο αμνιακό, ξέρει αν είναι άμεση η μείωση του αμνιακού εφόσον ξαναρυθμιστεί το ζάχαρο;;

3) Την εβδομάδα που έτυχε αυτό, αισθανόμουν πιο πολλή πίεση και ασχετο φούσκωμα στην κοιλιά μου και τα τοιχωματα της με τράβαγαν περισσότερο. Επίσης, ξαφνικά πήρα κάποια έξτρα γραμμάρια, ενω η διατροφή μου δεν είχε αλλάξει.Τωρα δεν αισθάνομαι το ίδιο, και μάλιστα λιγες μέρες μετά με έδειξε λιγότερο η ζυγαρια!. Η αυξημένη πιεση στην κοιλιά και το ξαφνικό φουσκωμα είναι δείγμα αυτό οτι έχεις αυξημένο αμνιακό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κορίτσια!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

guqZp3.png

Διαφημίσεις

1) Νομιζω οτι ο Χασιακος αν χρειαζοτανε θα σε εκανε εισαγωγη

2)Δεν ξαναμειωνεται το αμνιακο αλλα δεν ειναι τοσο προβλημα το χεοροτερο που μπορει να μου κανει μου ειπαν οτι ειναι συσπασεις αλλα δεν ειναι καθολου σιγουρο

3)Οντως το αυξημενο ζαχαρο κανει αυξημενο αμνιακο καμια φορα και συνηθως η κοιλια στις κοπελες με διαβητη κυησης ειναι μεγαλυτερη

Παντως γενικα επειδη ο Χασιακο ςξερει καλα τη δουλεια του θα ελεγα μην ανησυχεις απλα επειδη ειμαστε στην ιδια εβδομαδα λιγο προσοχη στα ζαχαρα θα συνεχισουν να ανεβαινουν οσο και η κυηση:wink:

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

1) Νομιζω οτι ο Χασιακος αν χρειαζοτανε θα σε εκανε εισαγωγη

2)Δεν ξαναμειωνεται το αμνιακο αλλα δεν ειναι τοσο προβλημα το χεοροτερο που μπορει να μου κανει μου ειπαν οτι ειναι συσπασεις αλλα δεν ειναι καθολου σιγουρο

3)Οντως το αυξημενο ζαχαρο κανει αυξημενο αμνιακο καμια φορα και συνηθως η κοιλια στις κοπελες με διαβητη κυησης ειναι μεγαλυτερη

Παντως γενικα επειδη ο Χασιακο ςξερει καλα τη δουλεια του θα ελεγα μην ανησυχεις απλα επειδη ειμαστε στην ιδια εβδομαδα λιγο προσοχη στα ζαχαρα θα συνεχισουν να ανεβαινουν οσο και η κυηση:wink:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

guqZp3.png

Καλησπέρα σας!!Επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει ή είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Είμαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρόσφατα μετρηθηκε το αμνιακό μου υγρό αυξημενο,στην τιμή 24.Έχω διαβήτη κύησης και κάνω ινσουλίνη 6 μονάδες προγευματικα. Την ξεκίνησα στην 24η εβδομάδα όταν πάλι το αμνιακό απορρυθμιστηκε.Με βοήθησε γιατί μετά γύρισε στο φυσιολογικό. Επειδή η πρώτη μου εγκυμοσυνη ήταν πρόωρη στις 35 εβδομάδες όταν εσπασαν τα νερα,όπως ως καταλαβαίνετε φοβαμαι για την εκβαση αυτής. Ειναι καποια κοπελα που ειχε αυξημενο αμνιακό λογω διαβητη και τα πραγματα εξελιχθηκαν ομαλά;

16 ώρες πρίν, katie84 είπε:

Καλησπέρα σας!!Επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει ή είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Είμαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρόσφατα μετρηθηκε το αμνιακό μου υγρό αυξημενο,στην τιμή 24.Έχω διαβήτη κύησης και κάνω ινσουλίνη 6 μονάδες προγευματικα. Την ξεκίνησα στην 24η εβδομάδα όταν πάλι το αμνιακό απορρυθμιστηκε.Με βοήθησε γιατί μετά γύρισε στο φυσιολογικό. Επειδή η πρώτη μου εγκυμοσυνη ήταν πρόωρη στις 35 εβδομάδες όταν εσπασαν τα νερα,όπως ως καταλαβαίνετε φοβαμαι για την εκβαση αυτής. Ειναι καποια κοπελα που ειχε αυξημενο αμνιακό λογω διαβητη και τα πραγματα εξελιχθηκαν ομαλά;

Καλησπέρα κοπέλα μου και με το καλό το μωρακι σου!! Εγώ είχα αυξημένο αμνιακό υγρό στην εγκυμοσύνη μου, μάλλον ιδιοπαθες αφού οι τιμές ζαχάρου μου δεν το δικαιολογούσαν. Από 24η εβδομάδα είχα βαθυτερη λιμνη 8 η οποία στο ντοπλερ βρέθηκε 9,4 και ο δείκτης πάντα από 20 και πάνω. Είχα κάποιες πρόωρες συσπασεις στην 34η εβδομάδα που πιθανόν να σχετιζονταν με αυτό, μπορεί και όχι.. πήρα για κάποιες μέρες χάπι για να σταματήσουν και τελικά γέννησα 38 εβδομάδων προγραμματισμενα (όχι γι αυτό το λόγο) και όλα πήγαν υπέροχα!!! Μην ανησυχείς το 24 είναι οριακό δεν είναι και τόσο υψηλό για την εβδομάδα που είσαι.. Μετά την 34η αρχίζει και μειώνεται το αμνιακο έτσι και αλλιώς. Ότι καλύτερο σου εύχομαι!! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα