Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ναι την εχω ακουσει και αυτη τη μεθοδο..ειναι νομιζω με πιο ειδικα μικροσκοπια απο τη μικρογονιμοποιηση για να το πω πιο απλα..θα μιλησω και για αυτο..απο εξετασεισ σπερματοσ εχεισ καμια ειδικη εκτοσ απο αυτεσ που εχουμε κανει και εκτοσ και απο κατατμιση να μου προτεινεισ?

μου ειπαν για ενεργοποιηση σπερματοσ..ξερεισ τι ειναι?

Την ενεργοποίηση κορίτσι πρώτη φορά την ακούω. Κανείς δε μας έχει πει γι αυτό παρόλο που είχαμε πρόβλημα με το σπέρμα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο, κάναμε και καρυοτυπο, βέβαια τώρα οι γιατροί όλο και κάτι θα βρουν. Οι βασικές είναι αυτές και ο κατακερματισμος. Εμείς ξαναρχισαμε τα profertil. Εμάς μας έκαναν καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ααααα! Με αυτην τα 3 καραμελακια?

Μεχρι τωρα ποιες μεθοδους ειχες δοκιμασει? και γιατι φτασατε σε αυτην?θελω να πω κατι ειδικο θα ειχε αυτη που θα σας ταιριαζε ακριβως ή απλα επειδη οπως διαβασα προσφερει πολλα και για μεγαλυτερη ασφαλεια?

 

Με αυτή τη μέθοδο ήρθαν τα 3 καραμελάκια!!!

Ο λόγος που έγινε αυτή η μέθοδος ήταν επειδή ο σύζυγός μου είχε αυξημένο κατακερματισμο και επειδή στο ιστορικό μου είχα 1 αποβολή και 2 παλινδρομες κύησης και αρκετές αποτυχίες.

Αλλά προσφέρει αρκετά ποσοστά επιτυχίας και πιο ασφαλής!

Είχαμε κάνει προληπτικα στο παρελθόν προεμφυτευτικο έλεγχο δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Αννούλα συζητησε με το γιατρό σου για αυτή τη μέθοδο PICSI κάτι μου λέει ότι θα φέρει επιτυχία!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Την ενεργοποίηση κορίτσι πρώτη φορά την ακούω. Κανείς δε μας έχει πει γι αυτό παρόλο που είχαμε πρόβλημα με το σπέρμα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο, κάναμε και καρυοτυπο, βέβαια τώρα οι γιατροί όλο και κάτι θα βρουν. Οι βασικές είναι αυτές και ο κατακερματισμος. Εμείς ξαναρχισαμε τα profertil. Εμάς μας έκαναν καλό.

 

Ναι καπου το διαβασα σε αλλο θεμα οτι ξαναρχισατε..αφου σας βοηθησε καλα κανατε!

Εμεις δεν ειδαμε βοηθεια ρε κοριτσι με τα προφερτιλ...τα πηρε μονο ο αντρας μου για 3 μηνες αλλα τιποτα..δε ξερω τι να πω..πολυ χαλια η κατασταση...θα σκασω με το σπερμα...βεβαια θα τα ξαναπαρει τωρα που το συζητησαμε γιατι ποτε δε ξερεις..μηπως πρεπει να τα παρει περισσοτερο καιρο?μηπως να παρω και εγω, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το σπερμα..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη μέθοδο ήρθαν τα 3 καραμελάκια!!!

Ο λόγος που έγινε αυτή η μέθοδος ήταν επειδή ο σύζυγός μου είχε αυξημένο κατακερματισμο και επειδή στο ιστορικό μου είχα 1 αποβολή και 2 παλινδρομες κύησης και αρκετές αποτυχίες.

Αλλά προσφέρει αρκετά ποσοστά επιτυχίας και πιο ασφαλής!

Είχαμε κάνει προληπτικα στο παρελθόν προεμφυτευτικο έλεγχο δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Αννούλα συζητησε με το γιατρό σου για αυτή τη μέθοδο PICSI κάτι μου λέει ότι θα φέρει επιτυχία!!

 

Βεβαια κ θα το συζητησω..απλα τωρα προσπαω να μαζεψω πληροφοριες κ στοιχεια ωστε να παω προετοιμασμενη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι καπου το διαβασα σε αλλο θεμα οτι ξαναρχισατε..αφου σας βοηθησε καλα κανατε!

Εμεις δεν ειδαμε βοηθεια ρε κοριτσι με τα προφερτιλ...τα πηρε μονο ο αντρας μου για 3 μηνες αλλα τιποτα..δε ξερω τι να πω..πολυ χαλια η κατασταση...θα σκασω με το σπερμα...βεβαια θα τα ξαναπαρει τωρα που το συζητησαμε γιατι ποτε δε ξερεις..μηπως πρεπει να τα παρει περισσοτερο καιρο?μηπως να παρω και εγω, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το σπερμα..

 

Κοριτσάκι ένας ουρολόγος μας είχε πει να μη τα σταματήσει μέχρι να μείνω έγκυος.Τα έπαιρνε για 5 μήνες και ο κατακερματισμός μειώθηκε πολύ όταν το ξανακάναμε.Θέλει αρκετό καιρό να τα παίρνει.Εμείς τα παραγγείλαμε από γερμανία και είναι μισή τιμή.Τα ξεκίνησα και εγώ,κάνουν πολύ καλό,τα έπαιρνε και μια φίλη μου και έμεινε έγκυος.Εγώ παίρνω και τα inofert,προσπαθώ το καλύτερο για την ποιότητα ωαρίων.Είναι βιταμίνες και βοηθάνε πολύ.Δε ξέρω γιατί ο άντρας σου δεν είδε βελτίωση,μήπως να τα πάρει για περισσότερο καιρό?Άλλοι παίρνουν τα wellman conception,που είναι πιο φτηνά.Εγώ τα θεωρώ ασφάλεια τα profertil επειδή τα έχουμε ξαναπάρει.Στη 2η εξωσωματική δε υπήρξε καν γονιμοποιήση,λόγω πολύ υψηλού κατακερματισμού.Μετά από 5 μήνες που τα πήρε τουλάχιστον ξεπεράστηκε το στάδιο της γονιμοποιήσης.Τώρα πιάσαμε την ηλικία μου,είναι να τρελαίνεσαι.Μόνο ο Θεός μπορεί κορίτσι να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καπου το διαβασα σε αλλο θεμα οτι ξαναρχισατε..αφου σας βοηθησε καλα κανατε!

Εμεις δεν ειδαμε βοηθεια ρε κοριτσι με τα προφερτιλ...τα πηρε μονο ο αντρας μου για 3 μηνες αλλα τιποτα..δε ξερω τι να πω..πολυ χαλια η κατασταση...θα σκασω με το σπερμα...βεβαια θα τα ξαναπαρει τωρα που το συζητησαμε γιατι ποτε δε ξερεις..μηπως πρεπει να τα παρει περισσοτερο καιρο?μηπως να παρω και εγω, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το σπερμα..

Αννούλα πριν την προσπαθεια του έδωσε ο γιατρός profertyl,eviol και filicine για 3 μήνες βοηθάνε πάρα πολύ και ενισχύουν το σπέρμα.

Σίγουρα θα βρεθεί η λύση και η επόμενη προσπάθεια θα είναι τυχερή!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι ένας ουρολόγος μας είχε πει να μη τα σταματήσει μέχρι να μείνω έγκυος.Τα έπαιρνε για 5 μήνες και ο κατακερματισμός μειώθηκε πολύ όταν το ξανακάναμε.Θέλει αρκετό καιρό να τα παίρνει.Εμείς τα παραγγείλαμε από γερμανία και είναι μισή τιμή.Τα ξεκίνησα και εγώ,κάνουν πολύ καλό,τα έπαιρνε και μια φίλη μου και έμεινε έγκυος.Εγώ παίρνω και τα inofert,προσπαθώ το καλύτερο για την ποιότητα ωαρίων.Είναι βιταμίνες και βοηθάνε πολύ.Δε ξέρω γιατί ο άντρας σου δεν είδε βελτίωση,μήπως να τα πάρει για περισσότερο καιρό?Άλλοι παίρνουν τα wellman conception,που είναι πιο φτηνά.Εγώ τα θεωρώ ασφάλεια τα profertil επειδή τα έχουμε ξαναπάρει.Στη 2η εξωσωματική δε υπήρξε καν γονιμοποιήση,λόγω πολύ υψηλού κατακερματισμού.Μετά από 5 μήνες που τα πήρε τουλάχιστον ξεπεράστηκε το στάδιο της γονιμοποιήσης.Τώρα πιάσαμε την ηλικία μου,είναι να τρελαίνεσαι.Μόνο ο Θεός μπορεί κορίτσι να μας βοηθήσει.

 

Μπορεις να μου στειλεις με πμ το σαιτ απο οπου τα πηρατε απο τη γερμανια?

Οπως κ να εχει λεω να παρω κ εγω αυτη τη φορα...κακο δε θα κανουν, εαν κανουν κ λιγο καλο καλα θα ειναι...ο αντρας μου θα τα παρει σιγουρα.. Θα κανουμε βεβαια εξετασεις σπερματος αμεσα ωστε να δουμε που ειμαστε για να κανουμε χρονοδιαγραμμα για την επομενη προσπαθεια...εγω με πολυ καλα ωαρια εξαιτιας του σπερματος που αλλα δεν τα γονιμοποιησε, αλλα δεν τα βοηθησε να εξελιχθουν, απο τα 18 μονο τα 2 που εβαλα εμειναν...μονο αυτο με εχει τρελανει απο την ολη προσπαθεια...δηλ, ποσο χαλια..?και πιςτευω οτι επειδη και αυτα 3 μερας ηταν στην ετ, στην εξελιξη μεςα στη μητρα δε μπορεςαν να προχωρηςουν αφου το σπερμα μαλλον δε βοηθησε..και μας το ειχαν πει οι εμβρυολογοι οτι χασαμε τοσα γιατι το σπερμα δε βοηθησε..αφου στο φακελο μου στη κλινικη μια μερα που επεςε στα χερια μου και τον κοιτουσα ειχε σχολιο γραμμενο στο πουθενα χειρογραφο στη σελιδα με την εξελιξη της γονιμοποιησης ΄΄100% ανωμαλες μορφεσ΄΄..φαντασου...δε ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα..γνωριζεις εαν παρουν σοερματοζωαρια με βιοψια ορχεων εαν ειναι και καλυτερα ποιοτικα ή δεν παιζει ρολο?παντως εσας πολυ σας παιζουν...μια το σπερμα, το φτιαξατε, μετα η ηλικια..παντα να βρουν καπου να τα ριξουν, πως νευριαζω...εγω θα καταλαβαινα περισσοτερο το δεν πετυχε γιατι υπαρχει ετσι απλα κ αυτη η πιθανοτητα, παρα να ψαχνουν παντα μια δικαιολογια..

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα πριν την προσπαθεια του έδωσε ο γιατρός profertyl,eviol και filicine για 3 μήνες βοηθάνε πάρα πολύ και ενισχύουν το σπέρμα.

Σίγουρα θα βρεθεί η λύση και η επόμενη προσπάθεια θα είναι τυχερή!

 

Ευχαριστω κοριτσι μου!

Τις προφερτιλ τις πηραμε κ εμεις 3 μηνες και τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ξερεις..ουτε τα ωαρια δε γονιμοποιηθηκαν...που να πεις οτι απο τα 18 μονο τα 2 φτασαν 3 ημερας?λογικο ηταν και αυτα να μην προχωρηςουν σε εγκυμοσυνη..και με μικρογονιμοποιηση που διαλεγουν τα καλα...φαντασου.θα ρωτησω και για τις αλλες δυο που μου λες το γιατρο και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσι μου!

Τις προφερτιλ τις πηραμε κ εμεις 3 μηνες και τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ξερεις..ουτε τα ωαρια δε γονιμοποιηθηκαν...που να πεις οτι απο τα 18 μονο τα 2 φτασαν 3 ημερας?λογικο ηταν και αυτα να μην προχωρηςουν σε εγκυμοσυνη..και με μικρογονιμοποιηση που διαλεγουν τα καλα...φαντασου.θα ρωτησω και για τις αλλες δυο που μου λες το γιατρο και βλεπουμε!

 

Θα βρεθεί λύση! δεν υπάρχει περίπτωση. με σωστή αντιμετώπιση όλα θα πάνε πολύ καλύτερα!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Aνοσολογο στη Θεσσαλονίκη γνωρίζω τόν Δανηιλιδη κάναμε κάποιες εξετάσεις αίματος εγώ και ο σύζυγός και πληρώσαμε 800 ευρώ μου είχε πει ότι έχω χαμηλά αντισώματα και αν δεν κάνω εμβολια λεμφοκυτταρων δηλ θα έδινε ο άντρας μου αίμα και με αυτό θα έφτιαχναν εμβολιο ότι δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος επειδή πριν καταφύγουμε σε αυτή τη μέθοδο η οποία όσο το ξεχνάμε μας είχαν πει ότι δεν είναι εγκεκριμένα και ότι με αυτά τα εμβόλια μπορεί να έχεις στο παρελθόν κάποια ασθένεια πχ όπως λευχαιμία και κάποιες άλλες ασθένειες κάναμε πίσω και εκτός από αυτό το ένα εμβόλιο 400 ευρό και στο σύνολο θα ήταν 10 εμβόλιο.

Τελικά τον Ιούνιο κανάμεσα εξωσωματική και πέτυχε!

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε πει και σε μια γνωστή μου και λίγο πολύ τα ίδια έλεγε σε όλες για τα προχωρήσει στα εμβόλια λόγο χρηματων

 

Καλησπερα!Πριν απο ενα μηνα πηγαμε και εμεις στον ιδιο γιατρο.Τι εξετασεις κανατε?Εμεις καναμε μεταξυ αλλων το hla type 2(το 1 το ειχαμε κανει παλαιοτερα αλλου).Βγηκανε ακριβως ακριβως ιδια και σε εμενα και στο συντροφο μου τα αποτελεσματα...Σε αλλο εργαστηριο.Οχι στο δικο τους.Μας απογοητευσε πληρως..Καμμια πιθανοτητα να κανουμε παιδι μονοι μας!!Προτεινε εμβολια κλπ..Εσυ τελικα πηγες σε αλλο ανοσολογο?Τι ανοσολογικο πρωτοκολλο ακολουθησες?

Ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anoulious να πας στον ευαγγελισμο να κανεις δωρεαν την εξεταση της ιστοσυμβατοτητας.θα σε καθοδηγησουν πληρως.ειναι το κορυφαιο κεντρο στη χωρα.θα σου την ερμηνευσουν.χλωμο μου φαινεται να ειστε εντελως ιδιοι με τον αντρα σου.η ιδια η βαρλα μου ειχε πει οτι παιδια γινονται με ολους τους συνδιασμους κ δεν εχει αποδειχθει οτι ατομα που εχουν παρομοιο hla δεν κανουν παιδια.ηρεμησε κ διαβασε αν μπορεις ολες τις δημοσιευσεις περι δανιηλιδη.τα συμπερασματα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

anoulious να πας στον ευαγγελισμο να κανεις δωρεαν την εξεταση της ιστοσυμβατοτητας.θα σε καθοδηγησουν πληρως.ειναι το κορυφαιο κεντρο στη χωρα.θα σου την ερμηνευσουν.χλωμο μου φαινεται να ειστε εντελως ιδιοι με τον αντρα σου.η ιδια η βαρλα μου ειχε πει οτι παιδια γινονται με ολους τους συνδιασμους κ δεν εχει αποδειχθει οτι ατομα που εχουν παρομοιο hla δεν κανουν παιδια.ηρεμησε κ διαβασε αν μπορεις ολες τις δημοσιευσεις περι δανιηλιδη.τα συμπερασματα δικα σου.

 

καλημερα!Ευχαριστω πολυ.Εχουμε χασει τον υπνο μας..Το μοριακο εργαστηριο που καναμε τελικα το hla type 2 ειναι το πιο γνωστο στη θεσαλονικη ισως και το μοναδικο τοσο εξειδικευμενο και μας οτι τοσα χρονια που λειτουργουν τους εχει συμβει αλλη μια ισως και δυο φορες!!Και μαλιστα μας ειπε οτι στην περαιτερω αναλυση του σιματος που δεν αξιοποιειται ιατρικσ φαινεται οτι ειστε διαφορετικοι ασθενεις.Μην νομεζετε οτι εγινε λαθος!!Και στο hla type 1 μονο η μια στηλη ειναι διαφορετικη..Μαλλον ο ενας γονιος....Μας ειπε οτι και μονο εγω να τα ειχα ειναι ενα γονιδιο β103 που φερει πολλες δυσκολιες..Πολυ δυσκολα θα εκανα παιδι...Και εγω προσωπικη εμπειρια υπογονιμοτητας και πριν τα 30...Και κατερρευσα.Ουτε με δανεικα δεν μας ελπιδα χωτις τη συγκεκριμενη θεραπεια..Τι να πω..Θα παω οπωσδηποτε στην Βαρλα?Ειναι καλυτερα απογευματινο ραντεβου να κλεισω?Συγνωμη για τη μεγαλη απαντηση

Ευχαριστω πολυ παντως για ολες τις συμβουλες.Απο καρδιας

Link to comment
Share on other sites

anoulius σε παρακαλω ηρεμξσε κ σκεψου λογικα.εαν το συγκεκριμενο γονιδιο ειχε να κα ει με υπογονιμοτητα θα ηταν ευρεως γνωστο.σε ο,ους τα ιδια λεει.κ σε μενα εβγαλε παθολογικεςεξετασεις που ηταν απολυτως φυσιολογικες.

πρεπει επιτελους καποιος να παρεμβει αλλα στο

κρατος που ζουμε ο καθενας μπορει να κανει κ να λεει λεει ο,τι θελει στο βωμο του χρηματος.διαβασε σε παρακαλω τις αναρτησεις μου περι δανιηλιδη.εκει θα βρεις κ αλλες πληροφοριες απο αλλες κοπελες.θα καταλαβεις ετσι πολυ καλα σσε ποιον απευθυνθηκες.κ σου ξαναλεω.πηγαινε στον ευαγγελισμο για επαναληψη των εν λογω εξετασεων.το αποτελεσμα θα το παρεις αμεσα.ειναι οι πλεον εξειδικευμενοι.

Link to comment
Share on other sites

anoulius σε παρακαλω ηρεμξσε κ σκεψου λογικα.εαν το συγκεκριμενο γονιδιο ειχε να κα ει με υπογονιμοτητα θα ηταν ευρεως γνωστο.σε ο,ους τα ιδια λεει.κ σε μενα εβγαλε παθολογικεςεξετασεις που ηταν απολυτως φυσιολογικες.

πρεπει επιτελους καποιος να παρεμβει αλλα στο

κρατος που ζουμε ο καθενας μπορει να κανει κ να λεει λεει ο,τι θελει στο βωμο του χρηματος.διαβασε σε παρακαλω τις αναρτησεις μου περι δανιηλιδη.εκει θα βρεις κ αλλες πληροφοριες απο αλλες κοπελες.θα καταλαβεις ετσι πολυ καλα σσε ποιον απευθυνθηκες.κ σου ξαναλεω.πηγαινε στον ευαγγελισμο για επαναληψη των εν λογω εξετασεων.το αποτελεσμα θα το παρεις αμεσα.ειναι οι πλεον εξειδικευμενοι.

 

Ειμαι και λιγο ασχετη με υπολογιστες .Εγραψα κατι νωριτερα αλλα δεν ξερω τι το εκανα...Εχω διαβασει τις γνωμες για το δανιηλιδη και προβληματιστηκα πολυ...Στον Ευαγγελισμο κανουν δωρεαν τοσο ακριβες εξετασεις ?Θελουν μαλλον παραπεμπτικο απο γιατρο?Εχει καποια διαδικασια?Αντε να βρεις καποιον να σου γραψει τοσο ακριβες εξετασεις.Οταν ζητησα απο Δανιηλιδη να μου γραψει αυτες τις εξετασεις για να τις κανω στο Παπαγεωργιου μου ειπαν οτι γραφονται και δικαιολογουνται απο Εοπυυ μονο σε περιπτωσεις μεταμοσχευσεων και τις πληρωσα!!Μαλλον θα κατεβω Αθηνα να δω τη Βαρλα και θα δω πως θα κανω τις εξετασεις..Ο,τι ακρη βγαλω με τα ανοσολογικα θα ενημερωσω μηπως βοηθησω καποια κοπελα..Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Πριν λίγες μέρες έκανα την δεύτερη απόξεση μου στις 11 βδομάδες. Ψάχνω αιματολόγο στη Θεσσαλονίκη. Ιδανικά όχι την Λευκού γιατί δεν έχει άμεσα ραντεβού. Προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Kathy90 είπε:

Πριν λίγες μέρες έκανα την δεύτερη απόξεση μου στις 11 βδομάδες. Ψάχνω αιματολόγο στη Θεσσαλονίκη. Ιδανικά όχι την Λευκού γιατί δεν έχει άμεσα ραντεβού. Προτάσεις;

Είχα πάει στην Μαρινάκη Παυλίνα. Έμεινα ευχαριστημένη. Εύχομαι να βρεις λύση και να αποκτήσεις γρήγορα ένα υγιές μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...