Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όσπρια


BIZELI

Recommended Posts

Από πότε ξεκινήσατε να τους δίνετε όσπρια???μας είπε ο γιατρός μας να τις δίνουμε ότι τρώμε αλλά ξέχασα να ρωτήσω για όσπρια!!!,

και επίσης έχει καμιά μανουλίτσα κανένα πρόγραμμα διατροφής από 1 έτους και μετά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 5 εβδομάδες τα όσπρια κι απ΄ότι βλέπω δεν έχουν διαφορά ηλικίας...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Bizelaki, (ήρθες πάλι σαν κομήτης... :wink: )

Εγώ της έδινα αρακά -πολύ βρασμένο όμως- και λιωμένο. Κρατώ όμως λίγες επιφυλάξεις γιατί είναι λίγο δυσκολοχώνευτος ο φλοιός.

Επίσης, τρελαινόταν για ρεβύθια. Λιωμένα σαν πουρές με αρκετό λαδολέμονο. Οι φακές την είχαν πειράξει. Τις φοβάμαι. Είναι αρκετά βαριές. Ρώτα καλύτερα τον παιδίατρό σου. Α! και ξεκίνα με μικρές ποσότητες τώρα στην αρχή.

Το προγραμματάκι μας ήταν:

9 > Γάλα

10.30 > Αυγό

11 > Φρουτόκρεμα

2 > Μεσημεριανό

5 > Γιαουρτάκι

9 > Γάλα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν τρώμε φακές και είναι δίπλα μας τις δίνω μερικές κουταλίτσες...και τις τρώει αλλά παρατηρώ ότι μετά τις βλέπω και στα κακά της :D:D:D συνεπώς δεν τις χονεύει εύκολα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν τρώμε φακές και είναι δίπλα μας τις δίνω μερικές κουταλίτσες...και τις τρώει αλλά παρατηρώ ότι μετά τις βλέπω και στα κακά της :D:D:D συνεπώς δεν τις χονεύει εύκολα!!

 

Αυτό ακριβώς! Τις έβγαζε αχώνευτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράψτε μία που ξέρει ένα τόπικ τις τροφές που ξεκινάει και πότε πχ το ριζάλευρο τις φρουτόκρεμες όσπρια λαχανικά φρούτα... έτσι να ξέρω :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάββατο της έδωσα φασολάκια με πατάτα και κολόκύθι, τα έφαγε όχι με ευχαρίστησει όπως κάθε φαγητό άλλωστε, αλλά μάλλον της έπαισαν βαριά γιατί όλο την υπόλοιπη μέρα δεν ήθελε να φάει τίποτα και καθόταν "ως καφενείο" στο καρότσι......

Link to comment
Share on other sites

Νίκη νομίζω αυτό είναι ανάλογα την κάθε μαμά.

κάποιες έχουν ξεκινήσει νωρίτερα κάτι, κάποιες όχι.

οπότε δεν θα βγεί νομίζω κάποιο τέτοιο universal πρόγραμμα που να ισχύει, για όλα τα μωράκια....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Bizeli εμείς είχαμε ξεκινήσει με τις φακές απο τον 8ο μήνα (1 φορά την εβδομάδα). τα υπόλοιπα όσπρια δεν τα έχουμε βάλει ακόμα στη διατροφή της. Θα τα βάλουμε απο σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Νικούλα, έχει δίκιο η Μαρία. Και βάσει παιδιάτρου. Πάντως χοντρικά, γύρω στους 4 μήνες το ρυζάλευρο, γύρω στους 5 ένα ένα φρουτάκι και κρέμα βανίλια, γύρω στον 6ο - 7ο χορτόσουπα, 7ο - 8ο κρέας, και γύρω στο χρόνο αυγό και ψάρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εμάς ο παιδίατρος μας είπε να αρχίσουμε τα όσπρια...φακές, ρεβύθια κτλ

Αλήθεια τα όσπρια πως τα τρώνε; αλεσμένα; και καλά τα ρεβύθια, οι φακές άμα τις αλέσεις δεν θα γίνουν πολύ νερουλές;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τα όσπρια πως τα τρώνε; αλεσμένα; και καλά τα ρεβύθια, οι φακές άμα τις αλέσεις δεν θα γίνουν πολύ νερουλές;

 

εξαρταται πως θα τις μαγειρεψεις!!Για το μωρο δεν το κανω και πολυ σουπε με λιγοτερο νερακι και βαζω και καμια πατατουλα και την λιων κιολας και χυλωνει και γινεται μια χαρα!Η αληθεια οτι τα αλεθω ακομα!Ημαστε 10 μηνων.

Εγω παλι βρηκα ενα αλλο προβλημα στην φακη.Πηρα την βιλογικη και μετα απο ποση ωρα βρασιμο ηταν σκληρη...Θαρρεις και ηταν αψητη!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τα όσπρια πως τα τρώνε; αλεσμένα; και καλά τα ρεβύθια, οι φακές άμα τις αλέσεις δεν θα γίνουν πολύ νερουλές;

 

εξαρταται πως θα τις μαγειρεψεις!!Για το μωρο δεν το κανω και πολυ σουπε με λιγοτερο νερακι και βαζω και καμια πατατουλα και την λιων κιολας και χυλωνει και γινεται μια χαρα!Η αληθεια οτι τα αλεθω ακομα!Ημαστε 10 μηνων.

Εγω παλι βρηκα ενα αλλο προβλημα στην φακη.Πηρα την βιλογικη και μετα απο ποση ωρα βρασιμο ηταν σκληρη...Θαρρεις και ηταν αψητη!!! :cry:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τις φακές, ρεβύθια κτλ δεν τα βράζεις στη χύτρα;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια οτι εχω ενα κατι(...) με την χυτρα-μην ρωτησεις :D δεν ξερω αλλα δεν πολυ χρησιμοποιω!Γενικα αλλες φορες δεν εχω προβλημα μαλιστα παιρνω κατι ωραιες φακες χυμα και βραζουν πολυ ωραια αλλα με τις βιολογικες μου εκανε εντυπωση!!!Καλα για ρεβιθια δεν το συζητω!Δεν τα κανω ποτε!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια χαίρεται. ήθελα να ρωτήσω από πότε ξεκινλησατε όσπρια στα μωράκια σας (φακές)???Εμένα η μπέμπα είναι 8 μηνών και η παιδίατρος δεν μου έχει πει ακόμα κάτι. Επίσης ντομάτα από πότε ξεκινήσατε???

STELLA

line_m123_beg_minie_time_1221796800_text_.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα είναι συνδυασμός παιδιάτρου και παιδιού. Εγώ τις έδωσα φακές 8 μηνών, αν και η παιδίατρος ήταν επιφυλακτική και ήταν το πρώτο φαγητό που έφαγε με τόση ευχαρίστηση και δεν την πείραξαν καθόλου. Γύρω στον 9ο μήνα της έδωσα ρεβύθια, αλλά αποφλοιωμένα που βρήκα στο σουπερ μάρκετ. Μέσα στη φακή της βάζω καρότο και πατάτα και χυλώνει. Ψάρι και αβγό φάγαμε αυτό το μήνα. Με το αβγό τρελαίνεται. με το ψάρι το ίδιο. Το κοτόπουλο και το μοσχάρι ακόμα για να το φάει κάνουμε τον καραγκιόζη. Δεν της αρέσει. Μόνο χθες που πρώτη φορά άλεσα μόνο το κρέας και το μακαρονάκι της το έδωσα όπως ήταν έφαγε ικανοποιητικά. Μπορεί και το αλεσμένο να την αναγουλιάζει. Κάθε παιδί τα δικά του. Υπομονή θέλει να ανακαλύψουμε τις ορέξεις τους.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχω κι ε΄γω την ίδια απορία για τα μανιτάρια. Και ξέχασα να ρωτήσω και την παιδίατρο. Αλλά μετά το χρόνο θα της δώσω για καλό και για κακό.

 

μανιτάρι της εδωσα γυρω στους 10 μήνες. Όχι εσκεμμένα, απλά το είχα βαλει στο φαγητό μας, το οποίο της εδινα να δοκιμάσει για να αρχίσει να μαθαίνει τις γεύσεις. Εννοείται ότι της άρεσε!

Γενικά την πρώτη φορά που την ταϊζω κάτι (αυτό ισχύει και για τα όσπρια) της δίνω λίγο, μια δυο κουταλιές και ανάλογα με την αντίδραση συνεχίζω. Έχει δουλέψει πολύ καλά αυτό το σύστημα. Όσον αφορά τα ρεβύθια και τα φασόλια, για να είναι πιο εύπεπτα προσπαθώ να μην της δίνω τη φλούδα (όσο γίνεται, χωρίς υπερβολές). Και για τις φακές στην αρχή της έδινα περισσότερο το ζουμί με λιγο ψωμί μέσα και λίγες φακές.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

και μας μας είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε τις φακές κατά προτίμηση από τώρα. Μια κουτάλα. Μέσα στις φακές να βάλω και ρύζι για καλλύτερη απορρόφηση του σίδήρου. Ξέρετε πόση αναλογία; ένα προς ένα;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

από 11 μηνών τρώει φακή βιολογική. τρελαίνεται. της βάζω και τυράκι φέτα και κάνει μμμμμμμμμμμ μμμμμμμμ μμμμμμμμμμ!!!!!!! δεν πήρε από τον πατέρα της. δεν τρώει φακές ούτε με σφαίρες ο άντρας μου. γι' αυτό τρώω κι εγώ σπάνια.

ακόμα δεν της έκανα άλλα όσπρια, αν και μας τα επέτρεψε η παιδίατρος.

δεν έτυχε ακόμα. προσεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έδωσα φακές από 10 μηνών και στους δύο και ευτυχώς τις λάτρεψαν. Το ίδιο και με τα φασόλια, ξερά και χλωρά. Βέβαια, έχουμε και τις γνωστές παρενέργειες μετά...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

εμείς 12 μηνών ξεκινήσαμε, αλλά δεν της τα αλέθαμε γιατί είχε ήδη 5 δοντάκια οπότε της άρεσε που μασούσε. όπως και τα φρούτα σταματήσαμε να της τα αλέθουμε και τα κόβουμε κομματάκια και το μήλο στον τρίφτη γιατί είναι σκληρό.

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...